NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 24 Maart 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, 1\° 1259. EENE HELDIN. NDERBODE. ABONNEMENTPRIJS l Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. —De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caiqae Suam. AELST, 25 MAART 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. De fransche commissie van den Senaat gelast met het onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk de rechten op de granen, heeft zaterdag eene zitting gehouden. Vijf leden waren aanwezig. De komissie denkt dat het wetsontwerp moet gestemd worden, zoo als het in de Kamer van afgeveerdigden werd aangenomen. In de fransche Kamer werd maandag namiddag de bespreking van het wetsont werp op het turksch koren voortgezet. M. FAIRÉ deed het belang bij de kwee- kerij van het turksch koren voor den landbouw in Frankrijk uitschijnen. Met een recht van 3 frank te heffen op de haver, heeft men eene premie aan de in voerders van turksch koren toegekend. De spreker vraagt ten slotte dat de Kamer zou logiek zijn met hare eerste stemming en het recht op het turksch koren zou aannemen. Toejuichingen rechts M. PERNOLET protesteerde tegen deze belasting. Het turksch koren begunstigt het gebruik van eene aanzienlijke hoe veelheid fransche granen voor de stoke rijen. M. VIGER, verslaggever, verdedigde de landbouwstokerijen, die een vergoe dend en verzachtend recht van 3 frank noodig hebben, om te kunnen kunkur- reeren met de stokerijen der nijverheid. Spanje. M. Camacho heeft in den spaanschen Senaat eene belangrijke rede voering uitgesproken. Hij heeft de wets ontwerpen op de verpachting van den tabak en de belasting op de achterstallige rente der openbare schuld, bestreden. De minister van financiën heeft in den zelfden Senaat verklaard dat er verschil van zienswijze bestaat tusschen hem en zijnen kollega, den minister van oorlog, aangaande de belasting op de apotheken. Hij verzekerde nogtans dat het vraagstuk van al te gering belang is, om eene mini- sterieele krisis te doen ontstaan. Rusland. De Gazette de Moscou kon digt aan dat de bulgaarsche uitwijkelin gen, die te Constantinopel verblijven, zich bij M. de Nelidoff hebben begeven en deze hebben verzocht aan den czaar hunne gelukwenschingen ter gelegenheid van de verjaring zijner geboorte uit te drukken, hem de verzekering van hunne rechtzin nige verkleefdheid aan te bieden en hem te smeeken Bulgarië van het juk zijner overweldigers te verlossen. M. de Nelidoff heeft geantwoord dat de czaar al zal doen wat met de belangen van Rus land overeenstemt, om Bulgarië uit den tegenwoordigen krisis te helpen. Duitschland. Het kerkelijk-pólitiek wetsontwerp zou heden in de openbare zitting van het Heerenhuis behandeld worden. Het verslag van M. Adams over dit vraagstuk werd reeds vrijdag lestle- den in de kommissie voorgelezen en be paald vastgesteld. Uit deze voorlezing blijkt dat de amendementen van Mgr. Kopp in hoofdzaak werden verworpen. Men verzekert nogtans van alle kanten dat de onderhandelingen nog voortduren en dat Bismark aan den H. Stoel, ver nieuwde beloften betrekkelijk die amen dementen heeft gedaan. Algemeen werd opgemerkt dat minis ter von Goszler zaterdag in de openbare zitting van het Heerenliuis. geruimen tijd een druk gesprek voerde met Mgr. Kopp. Even als verleden jaar staat deze prelaat in rechtstreëksche betrekking met den H. Stoel. De Neue Freie Presse van Wee- nen voegt bij dit alles, dal Mgr. Galim- berti.die maandag door keizer Wilhelm werd ontvangen, in bijzonder gesprek met prins von Bismark over het kerkelijk ontwerp en de amendementen zal onder handelen. Bulgarië. De bulgaarsche regeering zal weldra te Parijs eene leening sluiten van 25 millioeu frank. Het bestuur der turksche-schulk verzet zich tegen deze leening, omdat Bulgarië zijne schatting aan de Porte niet betaald heeft. Volgens de Daily News heerscht er in Bulgarië een gouvernementeel schrikbe wind. Dagelijks worden talrijke aanhou dingen gedaan. Verscheidene officiers, alsook een professor der hoogeschool, werden in hét geheim ter dood gebracht, terwijl kolonel Sassoulitch, van het regi ment der grenadiers onverwacht naar Perm werd gebannen, omdat hij een broeder is van de vermaarde Vera. In goed ingelichte kringen denkt men dat deze toestand niet kan blijven duren. Onmiddellijke hervormingen alleen kun nen eene omwenteling voorkomen. De politie heeft eene geheime drukkerij en twee kleine fabrieken van dynamietbom- men ontdekt. Ontplofbare stoffen werden in beslaggenomen. Historisch Verhaal uil den Fransche Omwenteling. -«(o)»- 1. He Fransche bezetting. De Franscbo omwenteling, die op het einde der XVIII* eeuw aanvang nam, opende voor ons Vaderland, een der noodl.ottigste tijdvak ken in zijne geschiedenis aangeboekl. Wanneer men het vernielend werk dier om wenteling nagaat, geen wonder, dat alle ware Belgen een grooten afkeer en eene minachting voor Frankrijk in liet hart koesterden. Tot den hnidigen dage toe,treft men op som mige plaatsen overblijfselen aan de verwoes ting,die de historiebladeren nog beter voor de naneven bewaren. Hier wijst een herder den reiziger de vermorzelde puinen aan van oude kasleelen en burgsloten,die sinds onheugelijke tijden hunno torens ten hemel hadden verbe ven ginds verder ODlwaarl de zwervende blik af wat van vernielde abdijen en kloosters overblijftbrokkelige en vergruisde steenhoo- pen retige muren die het kenmerken dragen eenen haastige verwoesting en reeds met klim oprankjes bekleed geschondene zerken en onieerde graven, door het donzig mos schier Budjet van 't ministerie van Spoorwegen Posten en Telegrafen. Onze vier achtbare Vertegenwoordi gers hebben ter gelegenheid van de be raadslaging over 't budjet des ministeries van spoorwegen, enz. verscheidene be langrijke punten behandeld en de billijke eischen hunner mandaten laten hooren. De heer Vanden Peereboom antwoordde hen het volgende De achtbare heer Van Wambeke sprak over den toestand der statie van Aalst. Ik heb hem, eenige dagen gele den, gezegd dat de werken der nieuwe koopwarenstatie eerlang zullen aange- vangen worden. Verder riep hij mijne a aandacht in over den gebrekkigen staat der statie voor reizigers. Ik ben hetom- trent dit punt met hem volkomen eens aan het zoekeud oog verdoken. De schrikkelijke kwaal der inlijving tol den krijgsdienst, welke onze voorouders nooit ge kend hadden, was de minste geesel niet die de omwenteling in hare onstuimige vaart mede- sleepte. In dien tijd de wapens opvatten, was eene gewisse dood te gemoet loopen; vele jongelin gen onttrokken zich dan ook aan dien strengen maatregel, sleten liever in afgezonderde bos- schen of wel als ballingen op veiliger strand hunne onlruste levensdagen. Allengskens nogtans gewendde men zich aan den verplichtenden krijgsdienst en de uitwij kelingen werden minder in getal, des te meer daar men door de vlucht zijne ouders, bloed verwanten, tot vrienden toe,blootstelde aan de wreedste vervolgingen der overheerschers. Wanneer men de nederige verhalen der dor pen uit den Waaslande doorbladert, dan zal men zich licht overtuigen.dat die bloedige om wenteling met haren jammerstoel van kwaleD en rampen deze streek doorwandeld en door kruist beeft. Alom op haren doortocht beeft zij de sporen gelaten der vernieling en der verwoesting,doch nog eeneu dieperen indruk van afschuw en walg in alle barlen der VlamingeD tegen de vuige zeden en overweldigingen der Fran- schen. Vooral de fransche bezetting in bet land van Waas ten tijde der omwenteling was een gru wel voor de inwoners eu had de droefste en en het is de groote rede die mij heeft doen besluiten eene nieuwe statie voor koopwaren te Aalst te stichten. Nu zal ik de thans bestaande statie merkelijk kunnen verbeteren en de dienst voor reizigers derwijze inrichten om alle voldoening aan de inwoners van Aalst te geven. Ik beloof gaarne aan den achtbaren burgemeester van Aalst, dat zoodra de statie der koopwaren zal voltrokken zijn, en zij zal het wezen, hoop ik, op 't einde van 't toekomende jaar, ik de werken aan de statie voor reizigers «zal doen uitvoeren. De stad Aalst zal alsdan al de instellingen bezitten die eene goede statie vereischt en zullen de hedendaags bestaande gevaren, teene- maal uit den weg geruimd zijn. De inwoners van Elene bij Sottegem hebben doen bemerken dat de afschaf- fing van eenen barreelwachter aan den weg nabij de kerk groote gevaren ople- vert voor de ingezetenen dezer gemeen- te. Ik denk dat de ongelukken aldaar voorgevallen aan de onvoorzichtigheid der slachtoffers moeten toegeschreven worden, nogthans in tegenwoordigheid dezer bemerkingen, heb ik een mijner beambten gelast deze zaak opnieuw te onderzoeken. M. Van Wambeke heeft nog gespro- ken over de halten van Hofstade en Baerdegem waar geene inrichtingen voor reizigers bestaan. Dal bestaat voor al de halten of plaatsen waar de treinen maar eenige oogenblikken stilhouden. Indien ik overal waar dit bestatigd wordt, gebouwen moest doen oprich- ten, de uitgaven zouden oneindig groot wezen. Hebt nog een weinig geduld en wij zullen uwe vragen inwilligen zoo- haast wij wat meer geld zullen hebben. De achtbare heeren Van Wambeke en Verbrugyhen gewaagden ook over den toestand der statie van Ninove. Ik heb het genoegen hen aan te kondi- gen dat de werken tol het stichten van een nieuw atdak voor koopwaren eerst- daags zuilen aanbesteed svorden. Het a plan van verbetering der plaats bestemd om er de koopwaren neèr te leggen, is i voltrokken en zal binnen korte dagen goedgekeurd worden. i Ik zal de belofte die ik deed toen ik de statie van Ninove bezichtigde vol- brengen, en kan ik, ondanks mij, aan de stad Ninove den verminderden tarief e voor 't vervoer der houillekolen niet toestaan, dan toch zal ik haar eene statie gunnen die aan allen gemak zal t verschaffen. De antwoord des heeren ministers aan de achtbare heeren Woeste en De Sade leer betrekkelijk het tarief voor 't vervoer der houillekolen is te zeer uitgebreid om hier zelfs zeer beknopt weer te geven.Men raadplege de redevoering van den heer mi nister in zitting van 11 Maart jl. uitgespro ken. De heer minister trad dan in uitge breide beschouwingen over zijn stelsel, 't welk onze vertegenwoordigers en wij betreurenswaardigste gevolgen. Zoo viel in den zomer van liet jaar 1797 bin nen de gemeentes-" eene kompagoie franscbe soldalen onder bel bevel van kapitein Claudius Pers. Zij sloegen hunne tenten neder op hel groote Driesplein en leiden er bun vadsig leven ten koste en ten spijte der inwoners. Het vrij en vrank gemoed on de kiescbe zeden van de bevolking dier gemeente stem den ir. hei geheel niet overeen met het geveins de karakter van 't Fransdhe krijgsvolk. Dit waren ruwe en onbeschofte mannen, die zich op allerhande wijze hatelijk maakten aan de Vlamingen Zij vonden onzeggelijk genoe gen in wreedheden te plegen, dc vreedzame burgets te hekelen en te toornen, geld en goed met geweld of list af te persen daar waar zij gelegenheid toe vonden. Zij roofden straffeloos naar believen, stolen de goederen uil de winkels en vergolden de bazen met smaadwoorden en bespottingen niet alleen de winkeliers moesten dergelijke buitensporigheden verduren, maar zelfs de menscben van den boerenstand bevonden zich in de pijnelijke omstandigheden van zonder tegenspraak zulke mishandelingen te gedoo- gen. Soms schaakten zij des 's uacbts het fruit vau den boomgaard, braken in de kelders en namen de hespen cn andere lekkere brokken uit de vleescbkuip mede Andermaal schepten zij vermaak in de boe ren te tergen met hunne graanvelden te ver woesten, de rechtgestuikte schooven omver te ook als eene onrechtveerdigheid houden. De achtbare heer Billaut, vertegenwoor diger van Brussel ondersteunde de afge veerdigden onzes arrondissements in hunne biilijke eischen. Indien zegde hij in zitting van 17 Maart, de gelijkheid voor alle kooplieden onmogelijk is, toch is het te wenschen dat zij niet teenemaal ver broken worde. De vermindering der ver- voerprijzen van de houillekolen aan eeni- gen toegestaan moet den ondergang der kleine kooplieden lot voordeel der groote voor gevolg hebben. De belangen der kleine kooplieden zijn zoe kostbaar dan deze der groote, dus moeten de tarieven herzien worden. Wijziging der gemeentewet. De benoeming der schepenen door de gemeenteraden, is aangenomen door de middenatdeeling der Kamer, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp, tot wijziging der provinciale- en gemeente wetten. Ziehier een uittrekkel uit het verslag van M. Woeste Art. 8. Het artikel 2, paragraaf 2 en volgende zijn gewijzigd als volgt De burgemeester wordt benoemd door den koning uit de leden van den raad. Niettemin kan de koning, na de bestendige deputatie gehoord te hebben, eenen bur gemeester buiten den raad benoemen tus schen de kiezers der gemeente, die ouder dan 25 jaar zijn. De burgemeester heeft, wanneer hij builen den raad benoemd is. in alle geval eene beraadslagende stem in 't kollegie van burgemeester en schepenen. Hij is van rechtswege voorzitter van den raad met beraadslagende stem. De schepenen worden door den ge meenteraad gekozen uit de leden van den raad, bij volstrekte meerderheid van stemmen, met geheime stemmen en bij middel van zooveel stemmingen als er schepenen te kiezen zijn. De orde der stemming zal den rang der schepenen aanduiden. Indien na de tweede stemming nog geen sehepene gekozen is, zal er eene herstemming plaats hebben tusschen de twee kandidaten, die de meeste stemmen bekomen. Bij gelijkheid van stemmen zal de oud ste den voorrang bezitten. De kiezing der schepenen heeft plaats in de zitting, waarin de leden aangesteld worden, die gekozen zijn na een gedeelte lijke herkiezing van den gemeentenraad. In ander geval moet deze plaats hebben gedurende de drie vakantiemaanden. De regelen betrekkelijk het ontslag van het mandaat van gemeenteraadslid, wor den toegepast op het ontslag van het ambt van sehepene. De middensektie heeft daarenboven het volgenden artikel aangenomen Art. 9, Het volgende paragraaf is bij artikel 50 gevoegd De afgestelde sehepene zal niet kunnen herkozen worden dan na een tijdverloop van twee jaren. Breidelfeesten te Brugge. Ziehier de uitleggingen die de Patrie van Brugge geeft over de bovengenoemde feesten Het ordewoord is dus gegeven. De liberale bladen, niet alleen van Brugge, maar geheel het land spannen samen om de vaderlandsche feesten, die te beginnen van 14 augusti, ter gelegen heid der ambtelijke inhuldiging van het gedenkteeken Breidel en De Coninck zul len plaats hebben, te doen mislukken. En dat alles, omdat de gemeenteraad van Brugge zich bekommert om de gelde lijke belangen der bevolking De leden der voormalige Breidel-kom missie hadden eene berekening van de onkosten der feestelijkheden gemaakt, die de ontzaggelijke som van 121,000 lr. bedroeg, maar die, bij de uitvoering van het voorgestelde ontwerp tot ten minste 200,000 tr. zou geklommen zijn. Iedereen, de liberalen zoowel als de katholieken, waren eenparig van gevoelen dal dit ontwerp uitzinnig was. De Breidel kommissie werd nu onhandelbaar, aan matigend. Het gemeentebestuur, ziende dal de gezegde kommissie voor niets wilde toegeven, besloot zelf de feestelijk heden in te richten. Het deed eenen op roep tol de opoffering van al de Brugge lingen. zoo liberalen en katholieken. Eenige liberalen stemden erin toe, het hunne bij te dragen maar al het overige verklaarde den oorlog aan de inrichters der zoo bijzonder vaderlandsche feesten, die hoegenaamd geen politiek karakter zouden mogen hebben. Het hatelijke valt op degenen, die de feesten willen afbreuk doen. Het zal hun gaan gelijk in 1884, toen zij hetzellde be proefden bij de feesten van Karel-den- Goede. Toen ook stelden zij al bet mogelijke in 't werk om de feesten in een belache lijk daglicht te stellen en zehunnen glans te ontnemen. Toen ook deden zij hun best om de familiën alle deelneming af te raden en poogden zij de vreemdelingen te doen gelooven dat het de moeite niet weerd zou zijn, er naar te komen zien. En ten gevolge van al deze twisten werd er in de dagbladen van aile kleur zooveel over gesproken dat men nooit grooter toeloop van volk te Brugge zag. En aan de geuzenpartij bleef er niets over dan het hatelijke, het onweerdige van haar gedrag en de afkeuring van ge heel de bevolking van Brugge. Even zoo zal het gaan voor be feesten van Breidel en de Coninck. De feesten willen belemmeren staat ge lijk met schaê aan de bevolking te willen toebrengen, aan de bevolking, die zich rukken en koornoppers in brand te steken. Onschuldige burgers en vooral weerlooze maagden wareu gewoonlijk de slachtoffers hunner baldadigtaoden en geweldenarijen. Onnoodig te zeggen dat de inwoners van S"* die schandige mishandelingen moeielijk verkropten, en de Franschen met loensche blikken aanzagen Niet zelden gebeurde het dat er een hevige twist plaats greep tusschen burger en krijger. De afschuw en tegenzin voor de franscbe be zetting groeide dag bij dag in hevigheid aan, totdat eindelijk de vurigheid der gramschap door een bloeeig voorval dal de deerniswaar digste gevolgen had, bewezen wierd. II. Moord van eenen trompetter. In den jare onzes verhaals was S'" alreeds een wélbevolkt en aanvallig dorp. Bij het inko men bood helden vreemdeling een open leven dig uitzicht aan rond de ruime en vierkante marktplaats, met weelderiggroeiende olmen- boomen omplanl, stonden gezonde woningen, en, alhoewel zij den stempel droegen van den middeleeuwsehe» bouwtrant, waren zij niette min zeer fraai en lieflijk. Boven bet loover der olmen en de daken der huizen, prijkte dc een voudige maar sierlijke kerk, die baren spitsen toren in hel hemelruim verhief gelijk een eeu wenoude eik in het woud witte kruin boven de struiken en mindere boomeo statig uitsteekt. In de nabijheid der kerk stond een tamelijk hoog huis, wiens geeigekalkie gevel op de straal uitzag en waarop in groote lettercu stoud In de Kroon. Dit was de kroeg van baas Haesaerlzij werd druk bezocht door de ingezetenen der gemeente en was zelfs gunstig bekend aan de vreemden. De vleeschhouwers, die buitengewoon tal rijk waren in dien lijd, hadden haar voor bij zondere vergaderplaats gekozen, eens te meer omdat de Baas ook dien stiel uitoefende en deken was van hun gilde. Niet zonder redenen ging eenieder geern om een glaasje In de Kroon. Boven de heuschheid en de vriendschap waarmede de baas en de bazin eeuiegelijk omhaalden en toedienden, was het gerstensap er uitmuntend goed aller hande spelen waren ter beschikking der gasten en nooit hoe groot de toeloop was, zat men er in den draDg De plaatseD waren ruim, zuiver onderhouden en de muren witgekalkt. Bij de intrede bevond men zich in eene groo te benedenzaal, aan welker rechterkant eeDe groote haardstede was Aan den schoorsteen* mantel, die eenige voelen boven den haard vooruitstak, hing allerlei kopereu keukenge- rief, glinsterend als een spiegel van netheid en langs weerskanten des schouwpijp blonken aan de muren geslepen messen en bijlen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1