op de partij der schoolmeesters en haar klievers zal weten te wreken, omdat zich aan hel hoofd stelt van eene beweging, die de belangen der bevofking moet be- nadeelen. HANDEL EN NIJVERHEID. Petrool in koeken. Zoowel in Europa als in de Vereenigde Stalen heeft men herhaaldelijk gezocht naar een eenvoudig middel om petrool in eene vaste massa om te zetten, waardoor hij gemakkelijker en met minder gevaar zou zijn te vervoe ren. In de Vereenigde Staten stelde men daartoe voor, het doen koken van petrool met zeep, doch men moest van dit middel afzien, omdat de geleiachtige massa op die manier verkregen, niet gemakkelijk brandt. Dr Kauffman in Rusland verkreeg goede resultaten en wel door de petrool te verwarmen, daarvan 1 a 3 p. c. van zijn eigen gewicht aan zeep bij te voegen, en beiden daarna een half uur te laten koken. Vervolgens zou de zeep geheel iri de olie zijn opgelost en zet de vloeistof zich in eene vaste stol om. welke, na af koeling. even hard als kalk wordt.Verder ontbrandt zij zeer moeielijk en alsdan zonder rook af te geven. Schoolwerk thuis. M. Thonnissen, minister van binnen landsche zaken en onderwijs heeft eenen omzendbrief naar de schoolbestuurders van middelbaar onderwijs gezonden, om dezen aan te raden de scholieren minder met thuiswerk te overladen, opdat het des te beter verzorgd kunne worden. In dit stuk wordt tevens gezegd dat het bestuer de onderwijsprogrammas bestu deert, opdat die vermindering doelmatig kunne geschieden zonder aan de leer gangen afbreuk te doen. Anglo-Belgische Landbouwmaatschappij. De Moniteur deelde dezer dagen den franschen en vlaamschen tekst meê der standregelen van de Naamlooze Maat schappij. te Antwerpen gevestigd, en voor doel hebbende den aankoop van alle voortbrengsels van tuin-en landbouw en den verkoop derzelve zoowel op belgische als vreemde markten. De duur der maatschappij is bepaald op 30 jaar, Wij hebben het doel dezer stichting in een vorig nummer reeds aangekondigd Goedkoope verlichting. Volgens een schrijven uit Pittsburg, Vereenigde Staten, zou men aldaar eene belangrijke, doch niet onverwachte, waar neming hebben gemaakt. Bij het bewerken van ruwe petrool tot het bekomen der menigvuldige scheikun dige afwisselingen, die men zoowel in de verwerij als in vele andere vakken benut tigt, is het gebleken dat een vat ruwe petrool, met zekere zelfstandigheden be werkt, 15,000 kubieke meters gas levert, kostende dus ongeveer van 15 tot 16 fr. wat zoo iets vertegenwoordigd als 1 cen tiem, zegge een centiem per tien kubieke meters. 1 Dit is echter nog alles niethet bijpro- dukt of overschot van de bewerking heeft eene weerde ten minste gelijk aan de ge bruikte waar. De fabrikatie is zeer eenvoudig, ge makkelijk om te leiden en zonder gevaar. Indien de hoofdstof (de petrool) in weer de tien maal verdubbelde, ware de ope ratie nog winstgevend. De verlichtingskracht van deze gas, is vijfmaal die van de gewone steenkoolgas. Als het maar waar is zullen de mees ten zeggen. Wel neen indien er iets wonders is, dan is het veeleer dat boven- gemelden uitslag niet van over lang be reikt zij De Dender galm deelt eenen brief meê dien ons door zekeren Josse Wichelt zou toegezonden geweest zijn. Wij hebben geen brief van bedoelden persoon ontvangen noch er werd ons eeni- gen brief aangeboden dien een opschrift droeg dat ons kon bewijzen of zelfs doen vermoeden dat hij ons door hem was toe gezonden. Alle aanbevolen brieven die op den omslag den naam en woonplaats des verzenders niet melden worden door ons geweigerd. Tijd ontbreekt ons om heden deze zaak te behandelen zoo als 't behoort wij zullen in ons volgend nummer aan Kobe de hoofdopsteller van den Dendergalm be wijzen dat hoe verder wij deze zaak in treden,hoe laffer enhoeoneerlijker zekere lieden zich loonen. Wij zullen eens zien wie de pil niet zal slikken kunnen Neen, wij vreezen de waarheid niet, integendeel wij. wij noodigen u, Dender- galmeis, gedurig uit te spreken, wij roe pen u gedurig toe hebt den moed dezen te noemen die onze arme medeburgers uitbuiten, toont dat gij niet uit partijbe lang. maar uit liefde tot hen, handelt.... En gij zwijgt.... En nu een vraagske om voor heden te eindigen ge zult het toch niet kwalijk nemen, wiet waar.... Zeg ons eens, heer Kobe, 3e persoon van de liberale drijvul- digheid. bestaande uil eene klisteriebuis, een dikken stommen inktpot, en een kieken- hoofd, waarom 't Piotje er van door trekt met zijne buizen erbij?.... Allons.jongens, laat u niet trekken, zulde !...En tollater i KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit wordt de gemeente Meerbeke gemachtigd belastingen te hef fen op de openbare dansfeesten, op de prachtrijtuigen en op de osse» en koeien die als trekdieren worden gebruikt. Deze gemeente is tevens gemachtigd het tarief- reglement op de honden te wijzigen. De Moniteur van heden bevat het ko ninklijk besluit waarbij het getal man schappen bepaald wordt door elke pro vincie te leveren, voor de milicielichting van dit jaar. Onze provincie komt hierin voor 2115 mannen, van de 13,300 die het geheele kontingent uitmaken. KIESKRONIJK. De grondwettelijke konservatieve ver- eeniging van Oostende heeft als kandi daat voor den aanstaanden kiesstrijd aangewezen M. Paul Carbon, zoon van den overleden Volksvertevenwoordiger. Verschillende liberale bladen hadden het gedacht vooruitgezet, M. Heyvaert. oud-gouverneur van West-Vlaanderen als kandidaat voor hunne partij te zien op treden. Welnu, bij de poll bekwam de sympa thieke oud gouverneur van de honderd stemmen... ééne. De Association libérale van Oostende heeft M. Ferd. de Sluers tot kandidaat uitgeroepen, voor de kiezing, die eerlang zal plaats hebben, ter vervanging van M. Carbon, overleden. Volkskamer.De Kamer heeft de beraadslaging voortgezet over het bud jet des ministeries van ijzerenwegen, enz. ALLERHANDE NIEUWS? Instorting te Leuven. Een dezer dagen is een zonderling ongeluk gebeurd in een huis der St Jacobsplein. Eene dame. die de leste toebereidsels voor het middagmaal in hare keuken maakte, voelde eensklaps den vloer onder haar inzakken en zij kwam met de kachel de tafel, de stoelen, enz., in den beirput te recht. Op haar hulpgeroep kwam eene meid toegesneld doch toen deze hare meeste res wilde optrekken, zakte ook den vloer onder haar en zij lag ook in het welrie kende vocht te plonsen. Dubbel hulpgeroep De nicht van eene buurvrouw kwam toegeloopen en deze onderging hetzelfde lot. De buurvrouw» hare nicht niet ziende terugkomen ging zien en kon eindelijk, met behulp van eenige personen de drie ongelukkige vrouwen uit dat onaangenaam bad ver lossen. In de gemeente Zetrud-Lumay, bij Thienèn, is onder de volgende omstan digheden een onvrijwillige moedermoord gepleegd. De genaamde August S., eenen revolver naziende, deed per ongeluk een der schoten afgaan, waardoor zijne 60ja- rige moeder getroffen werd, terwijl zij aan de kachel het eten gereed maakte. De ongelukkige bleef op den slag dood. De onvrijwillige moordenaar is zinneloos van droefheid, het huis uitgeloopen en sedert dien tijd heeft men hern nog niet terug gezien. Men vreest dat hij zich zal gezelfmoord hebben. (Nadere bijzonderheden.) De ongelukkige jongeling van Zetrud Lumay, dader van den onvrijwilligen moord op zijne moeder, is in zijne woning terug gekeerd. Wanopend was hij uit het ouderlijk huis gevlucht en, als een zinne- looze door den sneeuw loopende, had hij zich naar Tongeren begeven. Na eenen nacht in de stad verbleven te hebben, was zijn geest wat bedaard en is hij te voet naar Zetrud-Lumay terugge keerd. Hel parket van Leuven heeft zich ter plaats begeven en uit zijn onderzoek blijkt, dat het was terwijl hij uit voor- zichligheid eenen revolver wilde weg leggen, dien zijn broeder op de schouw had laten liggen, dal het schot is afgegaan en de moeder aan het hoofd heeft getrof fen. De kogels is door de wetsdoktors in de hersens teruggevonden. Stockman, die zich ten allenprijze wilde gevagen stellen, is in vrijheid gesteld. Het is zelfs meer dan waarschijnlijk, dat er geene vervol ging zal plaats hebben, aangezien het on geval eerder veroorzaakt is door eene overdrevene voorzichtigheid, dan door de onvoorzichtigheid van den armen jonge ling. Men verzekert dat de Koning' de gevangenisstraf der personen, veroor deeld in de zaak gezegd Wanorders te Ronse in boete heeft veranderd. Moordpoging te Antwerpen. Wil lem Classen, 45 jaren oud, van pruisis- schen oorsprong en in de leste dagen zonder vaste woon, mag onder alle op zichten een slechte kerel genoemd wor den. Hij onderging vroeger verscheidene veroordeelingen en gaf zich meer dan eens over aan mishandelingen op zijne vrouw en zijne dochter. Op 28 mei 1886 werd hij aangehouden voor moordpoging op beiden. Hij poogde bij middel eener bijl hen het hoofd te klieven. Voor dit feit werd hij veroordeeld tot 1 jaar gevangenis. Velen onzer lezers zullen zich die daad zaken nog herinneren. De echtgenoote Classen vroeg de echt scheiding en deze werd op 24 december lestleden uitgesproken. Nu 3 weken geleden verliet Classen de gevangenis en werd hem de vrijheid terug geschonken. Hoe hij er gebruik van maakte, zal uit de verdere bijzonderheden blijken. Eertijds woonden de echtgeuooten Classen in de Osystraat. Nu wonen moe der en dochter in het Giand café de Vien- ne, Van Wesenbekeslraat, n. 58. Tusschen Classen en zijne vrouw, van wie hij, zooals wij hooger zegden, wette lijk werd gescheiden, bleven nog eenige moeilijkheden, aangaande de verdeeling goederen, onopgelost. Maandag nacht, ten half één ure, zat de dochter Classen, genaamd Sophie, oud 2! jaar, in een gesprek met twee heeren, die zich nog in gemeld koffiehuis bevon den. Het meisje zat met den rug naar de in- komdeur gekeerd. Onverwacht opende Classen deze deur. haalde een revolver te voorschijn en loste vier schoten op zijne dochter. De vier schoten waren raak. Drie kogels drongen langs den rug in de borst van het meisje en de vierde in haren schouder. Op het gerucht der herhaalde losbran dingen en het hulpgeroep der aanwezigen snelde de policie onmiddelijk toe. De dader werd aangehouden. De toestand van het slachtoffer is wan- hopig. Men denkt dat de ruggraat werd ge kwetst. Doktor Caveriaille, die ter plaats werd geroepen, geulkte er in den kogel uit den schouder van de gewonde te halen. Het parket, samengesteld uit M. Berré, prokureur des konings.M. Moureau, on derzoeksrechter en den griffier, vergezeld door M. Van den Bulcke, officier van po licie, bevonden zich reeds ten 1 uur ter plaats Het onderzoek, dal zij inspanden, duur de lot 3 uren voort. Classen werd in de celgevangenis op gesloten. Dat de bewoners van Luik door de ondervinding geleerd hebben bewijst het volgende De socialisten hadden het in zicht te kennen gegeven ter gelegenheid van den verjaardag der parijsche Commu ne, even als verleden jaar, eene groote meeting te houden, maar geen enkele eigenaar heeft zijn lokaal tot dat doel willen afstaan. De vergadering heeft dus geen plaats kunnen hebben. HOLLAND. Een loteling, die donderdag II. voor de keuring te Amsterdam kwam en zeker in 't gedacht was van afgebeurd te worden, viel dood neêr toen de voorzitter van den raad hem zegde Goed voor den dienst De burgemeester van Broekhuizen (Limburg) was dezer dagen bezig met het snoeien van een appelboom. Hij had het ongeluk uit den boom te vallen, brak den hals en was op den slag dood. Een inwoner van Wassenaar, die zondag avond met een brandende pijp te bed ging, het vuur aan de dekens zette en hevige brandwonden bekwam, is aan deze dinsdag morgend overleden. Moordpoging op een pastoor. Om trent eene poging tot moordaanslag op den eerw. h. pastoor van Woensdrecht wordt uit Bergen, op-Zoon hel volgende geschreven Zekere W., iemand van een zeer laak baar gedrag, was verschillige malen door den achtensweerdigen pastoor v. M. on derhanden genomen, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van een bij hem inwonend meis je. W., hiermeê minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbieden. Nau welijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist in tijds door den pastoor werd u>t de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justicie is niet zooals aanvankelijk gemeld werd derwaarts vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. FRANKRIJK. Drie vrouwen vermoord. Een vreeselijke moord werd de verledene week in de rue Montaigne le Parijs gepleegd. Het parket, dat voortdurend ter plaats was, heeft hel voorloopig onderzoek gesloten, en hieruit blijkt reeds het volgende Marie Regnault was eene 40jarige vrouw, geboren te Chalons, die zich nog op zekere schoonheid beroemen kon. Zij onderhield be trekkingen met eeu der grootste koopliê van Parijs en was in den demi-monde algemeen ge kend onder den naam van Mad. de Moniille. De vertrekken, die zij op de derde verdieping van een sierlijk huis der rue Montaigne bewoon de bestonden uit vijf kamers en besloegen de gansche verdieping. Zij werdeu bewoond door Mej. Regnault zelf en hare twee bedienden. Annette Gremeret kamerjuffer, die met hare li jarige dochter Marie eene kamer betrok; vorder de keukenmeid, de genaamde Toulouze, die op de zesde verdieping slaapt Donderdag morgend kwam de keukenmeid als naar gewoonte ten 9 ure naar beneden, om aan de deur harer meesteres kloppen. Daar zij geen antwoord kreeg, ging zij eerst haar groenten koopen en kwam ten tO ure terug. Nog geen antwoord alleen een droevig gehuil van den hond antwoordde op haar geklop. Verschrikt liep de meid naar beneden de kommissaris van policie der wijk werd verwit tigd en deze kwam nu naar de woning, verge zeld door een slotmaker. Nauwelijk was de deur open of een vreeslijk schouwspel deed zich aan hunne oogen voor. Aan den ingang harer slaapkamer,met slechts een hemd en een rok aan 't lijf, lag hel lijk van Annette Gremeret een diepo wonde in de richting van hel hart en een vreeselijken mes- steea aan den hals, waardoor het hoofd half van het lichaam hing, hadden haar gedood. Op het bed lag het lijk harer lljarige dochter; ook aan 'l ongelukkige meisje was 'l hoofd bijna van 'l lichaam gescheiden, door eenen messteek met zooveel kracht in den nek loege bracht dal het mes langs de keel is uitgeko men. Eindelijk, in hare kamer, aan den voet van haar bed vond men het lijk van Marie Reg- naull, de keel doorgesneden van de linker tot de rechter oor (deze verwonding noemen de moordenaars den steek van Marchandon.) Voorts had zij nog wonden aan den linker schouder en aan hel hoofd Noch in bet bed, noch iti het vertrek zag men eeuig spoor van geweld. Het slachtoffer moet echter nog kunnen roe pen en op hare kamerjuffer gebeld hebben, want deze is voorzeker hierdoor gewekt ge worden. De moordenaar, dit voorziende, zal haar te gemoel goloopen zijn en haar op den slag gedood hebben vervolgens om al de ge tuigen te doei verdwijnen, heeft hij ook het ongelukkige kind vermoord. Mad. de Montille droeg nog hare juweelen een gouden armband en een gouden halssie raad. Aan het geldkofter was geen het minste spoor van inbraak te zien hot werd In den namiddag geopend en al de weerden enjuwee- len, te samen voor 200,000 fr., werden terug gevonden. Men denkt dal deze ware slachting omtrent 5 ure *s morgends plaats had. De moordenaar moet ten 11 ure 's avonds zijn binnengedrongen en 's morgends vertrokken zijn. De congierge heeft in den nacht niet geopend ten 11 ure 's avonds ontmoette hij een man, die, op zijne vraag antwoordde dat hij bij Mad. de Montille moest zijn. Volgens nadere inlichtingen schijnt diefstal toch de oorzaak der misdaad te zijn daar de fortuin van Mad. de Montille, hooger wordt ge schat dan hetgene men gevonden heeft. Een slotmaker zou teekens van braak hebben ge vonden aan hel geldkoffer. Het is bewezen dal het mes, waarmeê de slachtoffers zijn afgemaakt, een jachtmes moet zijn. waarmeê de jagers de herten of wilde zwijnen den genadeslag toebrengen. Men heeft op de kamer een paar manchetten gevonden, voorzien van grove stalen knoppen, alsook een leêren band waarin een naam ge schreven staal. Zware vermoedens rusten op eenen persoon, die ieverig wordt opgezocht. Men denkt dat wraakneming de oorzaak der misdaad is. De dader zou een persoon zijn, waarmeê Mad. de Montille vroeger betrekkin gen onderhield. Zijn signalement is naar alle kanten verzonden Het parket van Parijs denkt dat demoorde naar naar Brussel is gevlucht Het is de genaam de Gaston Geisler, 30 a 35 jaar oud, van mid delmatige lengte, mager, met zwarte knevels die hij zeker heeft laten afscheren. Hij draagt een donker bruinen overjas en een hoogen hoed. Parijs, 19 meert. De policie heeft in een hotel der wijk du Route de valies gevonden van den moordenaar, lijnwaad inhoudende met dezelfde naamletters als.de band en de stalen manchetknoppen, op de plaats der misdaad gevonden. De moordenaar is wel inderdaad Gaston Geisler. die over een iütal jaren Maria Reg- naelt te Konstantinopel gekend en met haar woond heeft Sedert den 5 meert kwam hij dikwijls in de rue Montaigne en bracht er soms den nacht door. Nadere bijzonderheden.) De policie der hoofdstad heeft een oogenblik gedacht dat de moordenaar aldaar verbleef. Nu de brusselsche dagbladen deelen meê dat de identiteit van den persoon welke verleden donderdag in het Café de la Bourse en in de rue St -Laurent werd gezien, naar het schijnt is vastgesteld. Deze vreemdeling, wiens signalement geleek op datgene van den moordenaar van Mad. de Msntille, zou niemand anders zijn dan een onschuldige coiffeursbedien- de van een der voorsteden van Parijs. De opzoekingen duren nog echter altijd voort te Brussel en zaterdag heeft de rechterlijke policie al de juweliers en de hotelhouders der hoofdstad bezocht en ondervraagd. Tot hiertoe doet niets vermoeden dal de moordenaar inderdaad in Brussel ge komen is. Het parket van Parijs heeft tol hiertoe nog geen bericht van aanhouding of ont dekking van den moordenaar gekregen. De lijken der drij slachtoffers zijn za terdag uit de rue Montaigne weggehaald en naar de Morgue gebracht. Ondanks het ontkennen van eenige dagbladen, heeft er bepaald diefstal plaats gehad. De moordenaar heeft zich meester gemaakt van de volgende voorwerpen twee beurzen in gouden en zilveren dra den een prachtig gouden uurwerk in vorm van hart en met briljanten bezet oorbellen in briljanten van groote weer de een kruis met diamanten versierd en een gouden armband, waarvan het slot met een grooten briljantsteen is be zet. Zooals wij reeds zegden vond de poli tie in een hotel van de wijk du Roule het reiskoffer van den moordenaar, waarin lijnwaad werd gevonden met dezelfde letters geteekend als de brieven en de manchetknoppen op de plaats der mis daad gevonden. In een brief uit Nancy gericht aan Marie Regnault, verwittigd Geissler zijne aan komst te Parijs tegen 5 meert en duidt hel hotel aan waar hij zal alstappen. Het is in dit hotel dat het reiskoffer gevon den werd. Volgens de opzoekingen van het par ket zijn er, buiten de hooger gemelde juweelen nog ongeveer 3600 fr. in geld verdwenen. De begrafenis der slachtoffers zal plaats hebben op de kosten van M. L., de koopman waarmeê Mad. de Montille betrekkingen onderhield. De beneden van het huis waar de mis daad plaats had wordt bewoond door M. de Lacretelle, afgeveerdigde. Marie Regnault is 37 jaar oud. Zij is de dochter van een hussier van Chalons- sur-Saóne en heeft eene zuster die, even als zij, tot den demi-monde behoort. Mad. de Montille, aldus genoemd naar een haren oude beschermers die zinne loos gestorven is, had de kleine Marie, dochter harer kamerjuffer aangetrokken en een testament in haar voordeel ge maakt. Volgens de allerleste berichten denkt men dat de moordenaar Parijs niet ver laten heeftzijn spoor is echter nog niet ontdekt. Aanhouding van den moordenaar. Een persoon, te Marseille sedert zondag morgend aangekomen, had in een slecht befaamd huis een uurwerk, bij Marie Regnault gestolen, voor 20 fr, verkocht. De policie hiervan onderricht heeft on middellijk den man achtervolgd en hem 's avonds aangehouden, terwijl hij de vertooning van den Barbier de Sèville bij woonde. Hij heeft verklaard Henri Tranzini te heeten, oud 30 jaar, geboren te Livorno en betrekkingen te hebben onderhouden met Marie Regnault hij loochent echter stellig de misdaad te hebben begaan. Op het oogenblik dat men hem in eene cel opsloot, trachtte hij zich te verworgen bij middel van de voedering uitzijn over jas gescheurd, en die hij als eene koord oprolde. Men kon echter deze misdadige poging bij tijds verhinderen. Opzijne kamer, ineen hotel teMarseille, heeft men een reiskoffer vol bebloed lin nen, gevonden. In zijn verhoor houdt hij stellig staande onplichlig te zijn. Daar de manchetten van zijn hemd gesneden waren, vroeg men hem waarom hij dit gedaan had. Hij antwoordde dat zij te vuil waren en daar hij geen tijd had om van hemd te verwis selen had hij ze afgesneden. Deze bijzonderheid is juist eene der vreeselijkste beschuldigingen tegen hem. De manchetten, die aan het hemd ontbre ken, zijn ongetwijfeld, diegene op de ka mer der rue Montaigne gevonden. Tranzini heeft hekend te Constantino- pel gewoond te hebben. Daar hij eene sterke duitsche uitspraak heeft, denkt men dat de aangehoudene niemand anders is dan Gaston Geissler, hij die van eerstaf verdacht werd. Te Nizza en omtrek vergeet men langzamerhand den indruk, die de aard beving gemaakt heelt. Te Nizza, zegt het Journal de Monaco, waren de roeifeosten van 15 tot 16 meert, prachtiger dan ooit. De bloemenoorlog te Cannes heeft plaats den 22 meert. Den 17 en 18 meert heelt er een bloemenoorlog plaats, ten voor- deele der slachtoffers van de aardbeving. Te Milaan, zegt het Journal heeft een openbare geldinzameling plaats gehad die 25,000 fr. opbracht. Een handelshuis gaf een vollen wagen kleêren. Het volk wierp zijne frakken, schoenen en hoeden op de wagens, om ze te doen geven aan de on- gelukkigen. Door een varken gedood. Een var ken heeft te La Brousserais een kind ge dood. De vrouw O... liet hare twee kin deren, het eene 5 jaar en het andere 6 maanden oud, in hare woning alleen ach ter. Eene buurvrouw hoorde eenigen tijd later het oudste kind schreeuwen en op hare vraag wat er gebeurd was, ant woordde het kind dat het varken haar broerken opat. De vrouw liep naar de stal, waar het knaapje had zitten te spelen, en vond het varken bezig het vlecsch van het lichaam van het ongelukkige kina af te scheuren. Het gezicht was geheel verscheurd en het hoofd en de hals boden één bloedende massa aan. DUITSCHLAND. Sludentenpoels. De Vossische Zeitung deelt de volgende kostelijke poets meê die de studenten van het Gymnasium te Berlijn aan den hoogleeraar Virchow, liberale Rijsdag-afgeveerdigde van Berlijn, speelden. Verleden zaterdag werd Goethe's Götz von Berlichingen behandeld en de leeraar wendde zich tot een der leerlingen met de vraag Tegen wien trok Götz ten strijde - Tegen den rijksvijand was het juiste antwoord. En wie was de rijksvijand vroeg de hoogleeraar-afgeveerdigde. Daar klonk op eens, uil den achtersten hoek der klas eene krachtige stem die riep Virchow Toornig sprong de hoogleeraar op en barsch riep hij uitDonnerwcllerwie zegt dat daar Bismark riepen nu al de studenten te gelijk, en nu moest de leeraar zelf zoo hartelijk lachen dat men Götz liet ten strijde trekken, zonder te bepalen wie de rijksvijand was. Keizer Wilhelm. Dijtisdag 22 meert, vierden alle Duit- schers, wier hart voor den grijzen vorst en voor het huis der Hohenzollern klopt, den 96° verjaardag van keizer Wilhelm. Gansch het duitsche rijk door, klingelen de klokken, dondert het kanon en in alle kerken weèrgalmt het gezang des pries ters Domine salvum fac regem. Ongelooflijke voorbereidingen werden gedaan om dit feest, tot in de kleinste dorpen toe, weerdig te vieren. De keizer had een oogenblik het voornemen uitge drukt dezen dag stil en ingetogen door te brengen. Hij had verzocht dat men zich van alle betooging zou onthouden, dat men hem geene adressen sturen zou.On danks zijne wenschen zal de plechtigheid schitterend gevierd worden. Aan het Hof is een ieder benalve de keizer let- terlijk het hoofd kwijt. De hofmaarschalk is er het ergste aan deze moet zorgen dat er in de keizerlijke paleizen verblijl worde gevonden voor de 85 vorstelijke personen en 350 leden van hun gevolg. Deze hebben een onderkomen gevonden in het oude koninklijke paleis, gene bij den kroonprins, anderen nog te Postdam of te Charlottenburg. Woensdag morgend beeft in het paleis de plechtige ontvangst plaats, De verte genwoordigers der vorstelijke huizen zul len er de gelukwenschen hunner familiën den keizer aanbieden. Twee groote gala- feestmalen zullen daarna gegeven wor den het eene aan de prinsen, hetandere aan de hovelingen, gevolg, ministers,enz. Na het slot van het feestmaal, dijnsdag avond, in de Witte Zaal van het paleis, voorstelling van levende beelden. De te nor Nieman en de zangeres Sachse-Hof-

De Denderbode | 1887 | | pagina 2