NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 51 Maart 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° lu241. AROIVIVEMEIVTPRIJS IjU-e ANIVOIVCEIVPRIJS Politiek overzicht. EENE HELDIN. De Huismoeder. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. „-.-s-, --.US Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne Saam. AELST, 30 MAART 1887. Frankrijk. Rechten op de granen. De fransche Senaat heeft met 186 stem men tegen 86 het wetsontwerp tol het heffen van eenen overtaks op de vreemde granen aangenomen, zooals het door de Kamer werd gestemd. Rechten op het vee. De fransche Ka mer heeft een invoerrecht van 38 fr. op deossen gestemd. Het vorig recht beliep 25 fr. Een recht van 20 (r. werd gestemd op de koeien, en van 8 fr. op de kalveren van 5 fr, op de rammen, lammeren en schapen, en van 12 fr. per 100 kilo op het versch vleesch. Heel het wetsont werp werd gestemd met 333 stemmen tegen 214. DuitschlandDe geestelijke-politieke wet zal heden donderdag in de Kamer van Afgeveerdigden van den pruissischen Landdag worden besproken.De bespreking zal voor Paaschen niet eindigen. Gedu rende de vakantie zullen de onderhande lingen tusschen het gouvernement en het Vatikaan worden voortgezet. De Rijksdag heeft bij derde lezing de rijksbegrooting en het leeningvoorstel aangenomen. Op voorstel van M. Wind- horst werden de voorzitter en onder voorzitters bij toejuiching voor heel den zittijd benoemd. De Rijksdag is tot 19 april aanstaande uiteengegaan. De Kolnitche Zeitung deelt een gesprek meê van haren reporter met Mgr. Galem- berli. Deze zou gezegd hebben dat door aanneming van het kerkelijk-politiek wetsontwerp de culturkampf tusschen Pruisen en het Vatikaan geëindigd en de vrede gesloten zal zijn. Van deze denk wijze werd maandag meêdeeling gedaan aan de centrumpartij. M. Lingens riep maandag in den Duit- schen Rijksdag de aandacht der regeering op den handel in meisjes, die uit de nederlandsche havens, maar vooral uit Antwerpen met overzeesche gewes ten gedreven wordt. Hij sprak ook over de aankondigingen in de dagbladen, waarin duitsche meisjes door zeer voor- deelige aanbiedingen overgehaald worden het land te verlaten, met geen ander doel dan haar in de strikken der prostitutie te voeren. M. Hellwig antwoordde dat de regee ring over dit punt aanhoudend waakt. In de meeste gevallen bleek het dat de zoo gezegde verleide meisjes, te voren heel goed wisten, waartoe zij zich ver bonden. Vertrouwbare personen zouden in deze zaak de pogingen der konsuls moeten ondersteunen. Spanje. De spaansche regeering heeft verscheidene personen doen aan houden, beticht van samenzweering tegen het regentschap. De prefekten van Bar celona, Valence, Valladolid en Cadix hebben insgelijk eenige personen doen in hechtenis nemen. De minister van binnen- landsche zaken en diegene van oorlog werden sedert eenigen tijd verwittigd dat er in het leger oproerige plannen tegen de regeering werden gesmeed. Het getal aanhoudingen beloopt elf Onder dezen bemerkt men een gewezen municipalen ambtenaar, twee oud-be dienden der openbare veiligheid, den voorriaamsten wapenmaker en den bosch- wachter van het Hof. In de kazernen werden nog geene aanhoudingen gedaan. De aanhoudingen te Barcelona en Se- villa hadden plaats ten gevolge van het vinden van pakken met oproerige prokla- matiën, gericht tot het leger. Te Madrid was de oorzaak der aanhoudingen een wezenlijk komplot, waarvoor bommen in gereedheid waren gebracht omgehouwen in de lucht te doen springen. De ministe- rieele bladen denken dat alle vrees voor ongeregeldheden nu verdwenen is. Bulgarie. Het regentschap heeft al de leden der oppositie, die werden aan gehouden, onder borgstelling terug in vrijheid gelalen. Alleen MM. Nikiforoff en Karaveloff blijven in de gevangenis. Depechen uit Plevna melden dat de regent, M. Ziffkoff en de voorzitter van den raad, M. Radoslakoff, overal een geestdriftig onthaal hebben genoten. Volgens berichten uit Bucharest is er in Oost-Rumelië, te Plevna, Widdin en Kritza een opstand uilgebersten. Eene groote beweging ten voordeele van prins Alexander van Battenberg is ontstaan. Uit verschillende streken wor den adressen aan de regenten gezonden, waarin de terugkomst van den prins wordt gevraagd. Het proces der moordenaars van den nfgeveerdigde en van den prefekt van Dubnitza is zaterdag voor den krijgsraad van Radomir afgeloopen. Er waren 74 betichten 5 werden veroordeeld ter dood 30 tot 15 jaren gevangenis 31 tot mindere straffen 8 werden vrijgespro ken. De Daily News meldt uit Konstantino- pel dat Rusland de terugroeping van Riza Bey eischt, en dat de Porte voor nemens is eene nota naar de mogendhe den te sturen, om hare aandacht te roe pen op den toestand waarin Bulgarie zich bevindten haar te verzoeken daar aan een einde te stellen. De overheid van Salonika heeft ver scheidene opstandelingen in het Rhodope distrikt aangehouden, die zich bereidden om in Bulgarie te vallen. Historisch Verhaal uil den Fransche Omwenteling. «(o)» (t* Vervolg.) Halte-lè schreeuwde de trompetter toe, en hij sprong schielijk en gewapenderhand in den vleeschhouwerskring, zwaaide zijnen degen, maar de sterke Pier gaf hem den tijd niet om om zijnen eersten aandrift teugel te vieren. Zoo snel als een schicht die den boog ont springt schoot Pier zich voor den Trompetter, met de scherp gezette bijl in de dreigende hand. Wee hem brulde de Trompetter, met het schuim der razernij op den mond, wee hem die nog een enkel woord van dit hoo- nand lied dnrf zingen, ik doorsteek hem dade lijk het hart. Zooveel het ons lust, zei in onverschrok ken taal de sterke Pier, die met vlammende oogen den soldaat aanstaarde wie meent gij dat voor hebt Een blooden lompen vlaamscben boer, stommer dan een ezel en blinder dan een mol! Een vlaamsche Leeuw, die geenen Pranschman ducht maar hem met ecnen grauw, en blau w zou slaan. Verstaat gij dit vlaamsch fransche rat, hernam bitsig de vertoornde Pier. Aan den Standard wordt gemeld, dat de onderhandelingen over eene verzoe ning der partijen in Bulgarië, alleen mis lukten ten gevolge der eischen van de partij-Zanoff. M. von Giers heeft aan Chakir pacha verklaard dat Rusland vast heeft besloten met de leden van het tegenwoordig re gentschap in Bulgarië niet in betrekking te komen. De vervanging van deze leden zou door Rusland met een gunstig oog worden aangezien. Vermits de Porte Bulgarië niet wil bezetten, vervolgde M. von Giers,en Rus land hiertoe niet mag overgaan, zal de Porte middelen moeten vinden om haren wil op te dringen. In de russische politieke kringen denkt men dat het regentschap mettertijd zal in duigen vallen en dat Rusland dien dag afwacht om handelend op te treden. M. Stoïloff, minister van justicie, is naar Weenen vertrokken. Het nieuws over het aanstaande ver trek van Riza-Bey is voorbarig de Porte heeft hem nog geen bevel in dezen zin gegeven. Prins Ferdinand van Saksen Coburg heeft aan een zijner voornaamste partij- genooten den wensch uitgedrukt, niet te worden voorgesteld als kandidaat voor den bulgaarschen troon. Een kepeche uitCamelassi,in Rumenië, kondigt aan dat men aan den anderen over van den Donau een hevig geweer vuur hoort. Men denkt dat het garnizoen van Silistrië andermaal in opstand is ge komen. M. Stoïloff zal zich, volgens men be weert, naar Stokholm begeven, en er de kroon van Bulgarie den hertog van Gott- land, tweeden zoon van den koning van Zweden, aanbieden. Volgens het officieel blad der regeering zou de czaar bij de aanbieding van het adres der universiteit van St-Petersburg hebben gezegd «Ikdank de universiteit, en ik hoop dat zij door daden, en niet slechts op papier, hare trouw en ver knochtheid bewijzen zal en er zich zal op toeleggen, den droevigen indruk uit te wisschen, dien de deelneming van stu denten aan het leste misdadige plan, op iedereen heeft gemaakt. Moge God de universiteit tot het algemeen welzijn ze genen slacht het meest nabij raakt. De wereld is geene schim 't is de verzameling van alle huisgezinnen en wie kan ze met meer nauwgezette zorg beschaven dan de vrouwen, die, behalve haar natuurlijk gezag en hare gestadige tegenwoordig heid in het huis, nog het voordeel hebben zorgzaam, oplettend, nijverig, innemend en overtuigend gehoren te zijn Doch, 't is niet alleen bij alle stoffelijke bijzon derheden dal zich de vol der vrouw be perkt zij heefteene hoogerebestemming: 't is hare taak het huisgezin, en dus de samenleving, op te voeden. Aan ons geslacht, zeide Graaf de Haine, behoort het landmeters, krijgskundigen, ontleed- kundigen te vormen maar wat men de zedelijke man heet, is misschien gevormd op tienjarigen ouderdom en is dit niet geschied op de knieën eener moeder, dan zal dit altijd een groot ongeluk zijn. lledeiidaagsch wil men eene samenle ving zonder God vormen, maar zulke dwaling zal noch kan een menschmet ge zond vérstand bedeeld, aannemen. Dit is zooveel mogelijk, zeide een heiden, als eene stad in de lucht willen bouwen. God is aan allen noodig ;nog meernoodig is hij aan de vrouw, en 't is vooral voor haar dat wij het woord van Voltaire her halen Indien God niet bestond, zou men hem moeten uitvinden. Daarom ook is de eerste plicht der huisvrouw zich in den godsdienst te onderrichten, wijl zij geroepen is de eer ste onderwijzeres harer kinderen te wor den. Hare tweede plicht is zich toe te leggen om alle verplichtingen van haren staat te kennen en de deugden te verkrijgen, wel ke haar noodzakelijk zijn. Hare derde plicht is de getrouwheid aan de goddelijke wet, de stiptheid in het volbrengen harergodvruchtigeoefeningen en de volkomen onderwerping aan 's Heeren wil. Indien alle huismoeders deze plichten rijpelijk overwogen en in oefening stelden, in hoeveel families zouden alsdan reine liefde, overbreekbare getrouwheid, op rechte tevredenhenheid en welstand el kander de hand geven en er bestendig heerschen lossing dadelijk zenden naar de naaste statie van ontsmetting,[enz. Op deze wijze zal de Vlaming voortaan ook weten wat het bestuur der ijzeren wegen op de waggons der treinen deed schilderen. HANDEL EN NIJVERHEID. Kunstboter. Bij Je bespreking over ft wetsontwerp betreffende de kunstbo- r voerden de sprekers van alle partijen, den duitschen Rijksdag, het woord ten gunste van het ontwerp. De konservatie- ven en nationaal liberalen woordvoerders wenschten het nog in zooverre verscherpt zien, dat in de verplichte aanduiding n het kunstprodukt niet het woord -■ boter p zou mogen worden gebezigd, onverschillig in welke woordverbinding. De regeeringskommissaris bestreed echter elke verscherping van het voorstel als gevaarlijk, ook voor de echte nijver heid. Toch is die verscherping te wach ten. als gevolg van het besluit van den Rijksdag om de zaak aan eene kommissie op te dragen. LANDBOUW. De stoom-zuivelfabriek te Warga (Ne derland) is over eenige dagen in werking gesteld. Van omstreeks 800 runderen is de melk toegezegd. Aan het hoofd staat een bestuurder dan volgen een boekhou der,een botermaker, een machinist-stoker en het noodige getal werklieden, Hoe schoon, hoe grootsch, hoe bewon- derensweerdig is de zending der vrouw in haren huiselijken haard Zijn het niet de vrouwen, zegt Fénelon, die de huizen ten onder brengen of ze onder steunen, die alle bijzonderheden der huis lijke zaken regelen en die, bijgevolg,over alles beslissen wat het menschelijk ge- Vermetele Vlaming, gij zijt uwe overdrc- vene stoutmoedigheid duur betalen. De ge- schondene eer eens Franschmans bleef nooit ongewroken.... maak u gereed lafaard, lot tweegevecht, of zoo de moed u ontbreekt om de uitdaging te aanvaarden, dan zijl ge seffens een kiud des doods. Ik ben bereid riep krachtig de sterke Pier, en zijne verstomde oogen schoten vurige vonken als een getergde Leeuw, zijne taüden klapperden woedend op elkander en de aderen zwollen op zijne vuist, die een stalen bijl met ongewone kracht klemde. In eene veeg dronk hij zijnen pot uit eo trok met geweld de deur open. De trompetter drukte nog eens de hand zijner makkers zeggende u ik zal dieu verme- telen vlaming eens spoedig naar de andere wereld zenaed. De sterke Pier bad die woorden verstaan, en zich nog eens omkeerende tot de zijnen ri>p hij ik ga vandaag mijn tweede verken slachten. De twee strijders trokken de deur uit, togeD met aangedreven spoed achter de huizen weg in een smal dreefken. Op het dringend verzoek van den Baas en het smeeken en schreien der Bazin verlieten de overblijvenden der herberg de soldaten langs voren, de kooplieden langs achter. Buiten was het stikdonker en vreeselijk ruw- Het nijdig duister had het zilverglanzend maan. tje onder de grauwende onweerswolken ver doken geen enkel sterretje flikkerde aan den Vlaamsche Opschriften. Minister Vandeupeereboom heeft ten voordeele van het gebruik der vlaamsche taal, eenen maatregel genomen, die door iedereen zal worden goedgekeurd. Tot hiertoe werden al de opschriften aan reizigers en goederentreinen uitslui- telijk in het fransch opgesteld. Voortaan zal de vlaamsche tekst er nevens staan. Men zal dus bijvoorbeeld lezen Trans port de poisson retour immédial. Visch- vervoer dadelijk terug naar trans ports internationaux. Verkeer met het Suitenlaud. Envoi d'urgence après déchar- gement d la station d'assainissement. Na hemeltrans. De regen plaste met volle stroo men op den grond de hevige stormwind gier de in het ronde en zijn akelig geloei vermen gelde zich aan het blaffend gehuil der wacht honden van de boerenhoeven Strompelende vorderden de vechters hun onwissen en slibberachtigen weg, en van tijd tot tijd knorde de sterke Pier eenige onver staanbare woorden legen zijnen tegenstrever maar deze braakte slechts godlasterende woor den ten antwoord uit. Fel en feller bulderde de vreeselijke storm en akelig schuifelde de noorderwind langs daken, de takken zweepten met aangesloten kracht dc boomen die voor en na kraakten en opensplenlerdtn. De bliksem doorsnelde als gloeiende slangen het luchtruim en een dof en schor gerucht rolde hol en rommelend door de wolken Dc bliksem doorslingerde opnieuw de donkere lucht en telkens knalde krak op krak de rate lende donder los. Snel vlamde het bliksemvuur weder, dat de onzekere stappen der verdoolde vechters rich- te en ras en rasser bonsde de donderslag keer op keer na. Eensklaps stonden zij voor een bosch, waar de weg eindigde Nu zijn wij ver genoeg, morde met rauwe stem de Franschman, terwijl hij zijnen sabel de scheede trok. Het slachtmes trilde in de dolle vuyst des Vlamings beiden stonden nu borst tegen borst... beiden siderden en slaar- Iden in elkanders vlammenden oogen, schier hel eenig van hel wezen dat zij in de duister nis konden herkennen. De onversaagde moed en smaad voor zelfge- vaar van den sterken Pier borsten uit neen zegde hij terwijl hij zijn wapen terzijde wierp ik wil mijn slacbtbijl niet bezoedelen met het bedorven bloed van eenen Franschman Een leeuw hoeft geene vreemde klauwen om zijnen vijand te verworgen Op dien oogenblikwildede Trompetter zijnen tegenvechter den schedel doorklieven, maar Pier had de bweging zorgelijk berekend en gaf hem den tijd niet om den slag te laten lerlïen. Terwijl de Franschman zijn wapen omhoog bief en zijnen slag berekende, greep Pier hem om het lijl, ontweek behendig den slag zoowel dat de sabel hein maar eventjes het linker oor kwetst6. Na den gegeven slag klemde hij den Franschman mei forschgespierde armen zoo -eweldig om het lijf, dat zijnen ribben kraak ten en de krachtige nijping hem eenen pijnlij ken zucht ontwrong. De Franschman liet toen zijn wapen vallen, dat hem onnuttig geworden was. aangezien 's Vlamings armen om ziju lijf als stalen banden gevlochten waren. Een vuistgevecht ving nu aan De Franschman gaf met gebalkte hand zijuen tegenstrever eenen bevigen sleg op den neus, dat bet bloed er uitspatte en zijn hoofd duize lig werd. Het zien van zijn eigen bloed, dat dat uil zijne oor en neus vloeide,maakte Pier woedend cu uitzinnig. Terwijl de Franschman hem aan: houdende vuistslagen toediende, prangde hij Hechten op tabak. Het Syndicaat der fabrikanten en han delaars in tabak en sigaren voor Brussel en voorsteden, heeft de eer alwie zich bezig houdt met handel, nijverheid en teelt van tabal, alsmede alle sigaren-fa brikanten te berichten dat er op Zondag 3 Aptil eerstkomende, te 2 ure namiddag, in 't lokaal De Oude Beurs, Groote Markt, 19, te Brussel, eene vergadering wordt gehouden tot het voorbereiden der Nationale Conferentie. Behalve 't bespreken van het program ma des Syndicaals, wordt de vergadering verzocht, wenschen uit te drukken, zoo als het bevorderen en verbeteren onzer inlandsche tabaksteelt, het instellen van scheidskamers, het intrekken van alle ontslaging, enz. Men zal ook den datum voor de Conferencie bepalen, en eindelijk het bureel samenstellen, dat zal gelast zijn met het voorbereiden en het leiden der werkzaamheden. De belanghebbenden, die geene uitnoo- diging zouden ontvangen, worden ver zocht dit bericht als zoodanig te beschou wen. Zij gelieven zich te voorzien van hunne adreskaart of van alle ander stuk waar uit blijkt, dat zij landbouwer, fabrikant, makelaar of handelaar in tabak en sigaren zijn. nauwer en vaster in zijne gespjerde armen den Trompetter, slak behendig ziju been tusschen zijns vijands beenen, betgeen dozen deed struikelen. Beiden ploften op den modderige» grond. Nu eerst liet de Vlaming zijne aimen los, drukte zijne knie op de borst des Fransch mans, dte zich niet meer kon verdedigen, maar pijnlijk genade afvroeg. Pier luisterde naar zuchten noch kermen, maar gaf ziju vermelelden uitdaeer zware en aanhoudende vuistslagen, totdal hij eindelijk bedwelmd en zieltogend in het slijk bleef uit gestrekt. Mat en moede, gansch met modder en bloed besmeurd, nam Pier den sabel zijn vijands, riep met verwilderde stomme, die akelig weer klonk jn het bosch Ik heb het u gezegd, lafaard, dat ik mijn slachlbijl met het vuig bloeds eens Fransen mans uiet zou onteerd hebbeD Terzelverlijd kloof hij hem den schedel, hakte hem beide armen af en stak den sabel dwars door het hart in den grond. Morgen stotterde Pierals ze deze rif wedervinden, zullen zij wel weten wie dit gedaan heeft. Het zal een Franschman niet meer lusten bet dreu nend kerelslied te storen. Dan zocht hij zijn weggesmetene bijl in het natte gras, zong zegevierend een vlaamsch lied, en trok henen langs eeneD geheimen boschwegel. Niemand wist des anderendaags waar hij vervaren was. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1