J* RECHTERLIJKE KRONIJK. De rechtbank van Bergen heeft een aantal werkstakers van Escoufliaulx tot verschillende straffen verwezen, voor een aantal overtredingen als, verhindering der vrijheid van het werk, bedreigingen, enz. Het onderzoek in zake der failliet des bestuurders van den luikschen schouw burg brengt zonderlinge dingen aan het licht. Volgens de Chronique Liégeoise zou hij in de maand januari 40.000 fr. ontvangen hebben, terwijl zijne uitgaven slechts 20,000 fr. bedroegen. De bestuurder had geene regelmatige boekhouding en daarenboven zou hij zich nog de opbrengst vaneene schotel.tijdens een liefdadigheidsfeest hebben toegeëi gend. De man wordt dus ook voor diefstal vervolgd. M. de Malander, oud-burgemeester van Ronsse.iszaterdag voor de rechtbank van Audenaarde geroepen om zich te verde digen in eene vraag lot afstelling van zijn notarieel ambt, tengevolge der zaak der Wanorders van Ronsse. Rechterlijke dwaling. De vorige week is in Duitschland weèr een rechterlijke dwaling aan liet licht gekomen. In 1884 was een jonge man tot 8 jaar tuchthuis straf veroordeeld, wegens doodslag,niet tegenstaande hij alle schuld standvastig had ontkend. Ook in de gevangenis bleef hij daarbij en ging blijkbaar diep gebukt onder de veroordeeling. Voor eenige weken bezocht hem zijn broêr en deze was zoo getroffen bij het zien van den wegkwijnenden gevan gene, dat hij terstond naar den rechter ging en zich zelf als moordenaar aangaf. Bij een tweede onderzoek bleek die be kentenis waar te zijn, zoodat de beschul digde tot 8 4/2 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. Zijn ongelukkige broêr werd in zijn eer hersteld, maar daar de duit- sche wet, evenmin als de belgische, schadevergoeding voor zulke gevallen toestaat, moet hij zich tevreden stellen met de verklaring in den Reichsanzriger •dat hij onschuldigd werd veroordeeld. KONINKLIJKE BESLUITEN. Meerbeke is gemachtigd eene belasting van 20 fr. te heften op iedere herberg. Examen van kiesbekwaamheid. De uitslagen zijn thans gekend. Hier te Aalst, hebben de catliolieken 34 candida- ten aangeboden en 24 bekwamen het di ploma. De liberalen boden 11 candidateri aan en 8 behaalden het diploma- Dus 24 tegen 8.... Dat is veelbelovend voor de toekomende liberale buizen 't Schijnt dat de liberalen zondag aan staande gaan manifesteren. Groole Bedevaart tot O. L.. V. van Lourdes, van 26 April tot 6 Mei 1887. Het komiteit der nationale belgische bedevaarten in 1882 door zaliger kardi naal Dechamps en andere bisschoppen van Belgie ingesteld, heeft eene nieuwe bedevaart tot O. L. V. van Lourdes ont worpen. Twee treinen, de eene uit Ber gen, de andere uit Charleroi, zullen den zelfden dag (26 April) en dezelfde uur naar Lourdes vertrekken. De trein uit Bergen vertrekkende, zal de zieken mede nemen, onder bestuur van eenen priester en ervaren geneesheer. De zieken zullen kosteloos verzorgd worden door hospi- taalzusters en door liefdadige personen, die zich sedert jaren aan dit nooit vol prezen liefdewerk toegelegd hebben. De treinen zullen te Tours eenige uren stil houden, te Lourdes op 28 April om 6 ure 's morgens aankomen, uit Lourdes terugkeeren den 3 Mei in den namiddag, 28 uren te Parijs verblijven en te Char leroi en te Bergen op 6 Mei met 6 ure 's morgens terug zijn. Men zal nooit van trein moeten veranderen. De reis kaart niet persoonlijk zijnde, mag aan andere gegeven worden. Het komiteit dringt ten innigste aan zoo spoedig mo gelijk de inschrijving te nemen om alle moeilijkheden te voorkomen. De lijsten zullen den 13 April gesloten worden. Prijs heen en weêr, lsu klas 130 fr. Sde klas 100 fr. 3d0 klas 70 fr. Het komiteit neemt de vrijheid op drin gende wijze aan te bevelen het liefdadig werk van het kosteloos vervoer der arme zieke. De geringste aalmoes zal met dankbaarheid aanvaard worden. Men kan zich in Oost-Vlaanderen in persoon of door brief laten aanteekenen bij E. H. Emiel Scheerlinck, pastoor te Kleit (Maldegem,) E. H. Brocorens onder pastoor te Ninove, M. Victor Casier te Gent, St. Salvatorstraat, 8 en M. Daens- Mayart, drukker. Achterstraat, Aalst. Heiligsclieiicling. Men schrijft uit GentZondag lest, dag der eerste communie, hebben de soci alisten, in de bibliotheekzaal van Vooruit 8 ongelukkige kinderen van 10 tot 11 jaren vergaderd ten einde hen hunne socialistische eerste communie te laten doen. Aldus werd de plechtigheid op 't pro gramma aangekondigd. Deze schending van een der grootste en aandoenelijkste ceremonie van den katholieken Gods dienst bestond in eene cocholaaddrin- kerij voor de kinderen terwijl de socialis ten straatliederen en andere oproerige gezangen huilden. Anseele was de opperpriester, 't Is hij die aan de ongelukkige knapen een diplo ma versierd met vrijdenkersspreuken en godverloochening behandigde, diploma, dat hen den grooten dag hunner sociali stische eerste communie, van hunne in lijving bij de werkerspartij zal herinne ren. Volkskamer. M. De Sadeleer deed de onrechlveerdigheid uitschijnen in de verdeeling van de toelagen voor de buurtwegen, bezonderlijk voor wat 't arrondissement Aalst en in 't algemeen Oost-Vlaanderen betreft. M. Thonissen, minister, beweerde al zijne beloften volbracht te hebben. Hij erkende dat Oost-Vlaanderen te klagen heeft gehad bij de vorige verdeeling, doch nu is er haar voldoening gegeven. De heer minister erkende verder de partij digheid van zekere arrondissements commissarissen en die zich hierdoor vijandschap hebben op den hals gehaald. Ik zal, verklaarde de heer Thonissen, de schreeuwende misbruiken uitroeien, doch ik zal de arrondissements-commissaris- sen behouden. Ik zal hunne bevoegdheid inkorten en eene commissie aanstellen om met mij die hervorming te studeeren. M. Woeste bestreed deze meening van den heer minister. Ontegensprekelijk be wees hij de nutteloosheid der bedoelde ambtenaren, welke altijd slechts de werk tuigen zijn geweest van't liberaal gou vernement. Ten andere verscheidene li berale gouverneurs en arrondissements commissarissen hebben openbaarlijk be kend dat zij eenen politieken rol te vervullen hadden. Verder bestreed M. de Borchgrave de slacht-en keurrechten van het vleesch, welke geheven worden in strijd met de wet van 1860. Na nog eenige bemerkin gen door verscheidene redenaars werd de zitting geheven. Senaat. De hooge Vergadering heeft de beraadslaging over 't budjet van landbouw, nijverheid, enz. voortgezet. ALLERHANDE NIEUWS. Eerst© Communie. De plechtigheid van de Eerste Communie der kinders heeft zondagjl. opde St-Jozefspa- rochie en gisteren Dijnsdag op St-Marti- nusparochie plaats gehad. Het weder slecht zondag was tamelijkgoed dijnsdag. Het getal kinderen welke in de beide parochiekerken hunne Eerste Communie deden beloopt tot 438. Heden woensdag ter St-Martinuskerk diende Mgr. Lambrechts het H. Vormsel toe aan meer dan 300 kinders, waaronder 75 leerlingen der Pupillenschool van 't leger. De heer Ad. Bijl, eigenaar, was peter en Dame Louis Burny, meter. De vlaamsche beweging, zegt de Courier de Bruxelles heeft geen grooter vijanden dan de liberalen en dat is waar. Terwijl zekere flaminganten onze beweging aan deliberalekar willen span nen, gaan de liberale gazelten voort met ons en onze zaak, op de gemeenste ma nier, te beleedigen. De Opinion libérale van Namen komt Dijnsdag op hare beurt den haat tusschen Vlamingen en Walen aanblazen, door aan de eersten alle recht, alle weerde, alle talent te ontkennen. Wij zijn aan die domme loocheningen gewoon. Van den anderen kant wijst de Courrier op een katholiek blad te Luik, de Gazette de Liége dat de pogingen van Mgr Ruiten te Luik toejuicht, om daar, tus schen de talrijke vlaamsche werkliê, den vlaamschen geest levendig te houden. Al de groote dagbladen onzer partij, de Bien Publicde Courtier de Bruxelles, de Gazette de Liége, enz., verdedigen kloek moedig onze zaak tegen den anti-vlaam- schen haal. De inrichtingskommissie van den grooten prijskamp van 1888 te Brussel, heeft van het staatsbestuur de belofte be komen van eene geldelijke tusschenkomst van 2,800,000 fr. Er wordt daarenboven van de stad een hulpgeld gevraagd van 200,000 fr. alsook de koslelooze verlich ting en de levering van het water. Men verzekert dat het gemeentebestuur gene gen is een hulpgeld van 250,000 fr. te schenken, zonder water of licht. De vra gen van het inrichtingskomiteit zullen in de eerstvolgende zitting aan de goedkeu ring van den gemeenteraad onderworpen worden. Kwijtschelding. Die kreet door de anarchisten en socialisten in 't leven geroepen, ten voordeele der plunderaars en brandstichters uil het Walenland, die voor hunne misdrijven veroordeeld wer den, heeft zich bij eenige goedzakkige liberalen voortgeplant, zoodanig dal de meeting, zondag morgend in den Alcazar te Brussel gehouden, kropvol was. Zelfs waren er dames opgekomen. De Senateur Crocq bekleedde het voor zitterschap en was omringd door een aan tal afgeveerdigden van werkmansvereeni- gingen. Verder maakten het bureel uit citoyens Arnould, Maheu, James,advokaat, enz. Volgens den voorzitter had men veel over de leiders der oproermakers gespro ken maar de ware leider was de hon ger en ellende. De veroordeelingen, zegde hij, hebben de wereld verbaasd door hare over» groote strengheid. Ce sont de condamnati- ons draconiennes riep de demokratische Senateur uit, want er zijn geene aanslagen tegen personen geweest De gansche natie moet opstaan om een genadekreet aan te heffen en het ministerie zal moeten gehoozamen. Geroep leve Crocq!) Citoyen Volders deed eenen uitval in regel legen de bewaarders der orde, de soldaten, die onder de revolverschoten en de steenworpen der oproermakers den moeielijken plicht vervullen van deze de herstellen en verdere wanorders te be letten, De beschuldigden kwamen voor de rechtbank met handen, zwart van den rook maar de anderen kwamen terug naar Brussel met armen, die tot aan de ellebogen rood van het bloed waren. De vrijstelling der veroordeelen, zegden zij, was het eenige middel om den maat- schappelijken vrede te bekomen. Citoyen Van Beveren sprak in den naam van zijnen vriend Anseele, en zegt dat de bestuurders van het land geene Kristenen zijn. anders zouden zij aan de gelijkenis van den verloren zoon deuken, en vergeven. Maar, riep hij uit, het zijn geen Kristenen, het zijn geen Jesuieten Vervolgens spraken nog de citoyen Arnould Robert, advokaat, welke leste zegde dat de oproermakers vergiffenis moeten bekomen voor de feilen die zij pleegden, omdat zij geene andere mid delen bezaten om hunne wenscheu te doen kennen en hunne woede uil te werken. Hij zegt dat de genade niet voldoende is, maar dat het staatsbestuur de volle dige kwijtschelding moet uitroepen. Citoyen Bertiauxzegt dat al de gemeen teraden des lands, wenschen ten voor deele der strafkwijtschelding moeten uit drukken. Hij hoopt dat de brusselsche gemeenteraad op zijne stemming zal te rugkomen. Na dat er nog wat geroepen en ge schreeuwd was, vroeg een spreker dat de cijnskiezers geene andere kandidaten meer zouden kiezen dan voorstanders van de kwijtschelding. Daarmeê was de zitting geëindigd. Coiffeurswraak. Een brusselsche juffer moest in 't huwelijk treden en ver wittigde haren gewonen hairartisl veer tien dagen op voorhand, opdat hij bijtijds zou gereed zijn en aan de bruid op den grooten dag het gewenschte voorkomen zou kunnen geven. Zie, had de jonge dame hem gezegd, gij zult mijn kapsel schikken, maar de modist zal er de bloemen in steken en den sluier vasthechten. De coiffeur stond als van de hand Gods geslagen. Wat dat was juist de eeretaak van de artisten, de eene bruid coiffeeren en die werd hem ontnomen Dat was te erg. Hij verzon eene schrikkelijke wraak en zegde niets. Maar op den dag dat de brui loft moest plaats hebben zond hij een leerjongen om het belangrijke werk te verrichten. Nu waren het de bruid en hare familie die verontweerdiging uitdrukten. Ga terug, riep men tegen den jon gen, en zeg dat de baas zelf moet komen De baas kan niet, was hel ant woord, toen de jongen terugkeerde. Hij zegde dat gij het werk maar door de modist moet laten doen. Nu op zoek naar eenen anderen coif feur. Deze wist van de verontweerdiging van zijnen stielgenoot en had zich bij de samenzweering aangesloten. Hij weiger de dus ook. Bij eenen derde, eenen vierde, zelfde antwoord. Het uur vorderde, de bruilofstgasten wachtten en de bruid werd wanhopig. Eindelijk liet een zich overhalen. Maar toen hij aan 't werk ging verfrommelde hij met misprijzen de bloemen der mo dist en tooide de bruid met andere bloe men, die hij zelf had meegebracht. Toen het werk gedaan was en men eindelijk bevend van angst kon vertrekken rekende hij.,.. S0 frank voor de bloemen en eene gelijke som voor het werk. De man had ook van desamenzweering deel gemaakt, maar zich op eene veel pratischer wijze gewroken dan zijne kon fraters. Verjaarde diefstal. Een jaar gele den werd er te Brussel, ten nadeele der bankiers Lcewenstein en C'*,Nieuwstraat, een diefstal gepleegd van 26,000 fr. in verschillende weerden. Het onderzoek kon de plegers niet doen ontdekken en de zaak werd geklasseerd, dit wil zeggen, in het vergeetboek gesteken. Over eenige weken ontdekte M. Lce wenstein tusschen de koepons, die in hunne bureelen ter uitbetaling werden aangeboden, het nummer van een der titels, die verleden jaar werden gestolen. De policie werd verwittigd en deze ondekte dat de koepon voortkwam van eene vrouw die over eenige maanden nog melkboerin was doch thans kruideniers winkel te St-Gilles houdt. Deze vrouw was destijds de vriendin van zekeren bureelbediende van het huis Lcewenstein. Zij werd even als deze aan gehouden en bij eene huiszoeking ont dekte men nog 6000 fr. in loten onder den trap verborgen. Deze weerden kwamen niet van hoo- gergemelden diefstal voort, doch de be lichten konden de herkomst ervan niet aanduiden. Het parket heeft reeds verschillende huiszoekingen gedaan, zegt de Gazette. De kommandant der artillerie van de burgerwacht te Brussel, heeft eene cirkulair uitgegeven, waarin veel gezond verstand uitblinkt. Men was voornemens een feest te geven voor de slachtoffers van Quaregnondoch men zal geen openbaar leest geven omdat in die feesten hel beste gedeelte aanalgemee- ne kosten verbruikt wordt. Men zal dus eene inschrijving openen in de divisie artillerie, en alzoo, zonder aftrek, alles storten wat er ingeschreven is. Als die heeren artilleristen maar niet pingres zijn Het gedacht in dezen brief bevat, komt teenemaal overeen met eenen brief, die Mgr Desprez, bisschop van Toulouse, heeft uitgegeven en die zich verklaart tegen al die feestcrijen voor den arme. Inderdaad 't zijn meestal feesten voor inrichters en er schiet maar zelden iets over voor den arme. Geheime zaak.Verleden week had het parket van Brussel opzoekingen laten doen in de Willebroeksche vaart, aan de Allée Verte, waar een dief beweerde eene kan met 10,000fr. in het water geworpen te hebben. Die som moest voortkomen van eenen diefstal, onlangs te Waasmun ster gepleegd. Toen de dief aangehouden werd, vond men den buil niet meer in zijn bezit. De opzoekingen bleven vruch teloos. Men deelt ons over dit geval nog de volgende bijzonderheden meê. Vele dui- zende franks, in zilver, waren te Waas munster in het huis van eenen landbou wer. tevens zaakwaarnemer, ontvreemd. De diefstal moest met braak plaats gehad hebben en met beklimming. Men had langs buiten eene ladder vinden staan en eene ruit was ingeslagen uit eene venster, langs waar de dieven moeten binnen ge drongen zijn. Drie der plichtigen werden ondekt daaronder bevinden zich zekere Van Havermaete, die te Laken (Brussel) her berg houdt en zijn logiestganger Min, de minnaar der dochter van den herbergier. Ondanks hunne loocheningen heeft hel assisenhof van Oost-Vlaanderen hen tot 7 jaar opsluiting verwezen. Van Havermaete, die ziekelijk is, den kend dat hij de gevangenis toch niet meer verlaten zou, heeft nu volledige bekente nissen gedaan. Volgens hij beweert zijri er zeven medeplichtigen in die zaak geweest en zou het een der personen zijn, die de die ven de deur der woning geopend heeft. Men verwacht verscheidene aanhoudin gen te Brussel. Wat het geld betreft, daarvan was ner gens een spoor gevonden. Thans heeft Van Havermate verklaard, dat hij het met behulp van zijne medeplichtigen in stee- neri kannen in het water der Allée-Verte heeft laten dalen. Het parket van Gent is daarom naar Brussel gekomen, vergezeld van zes gen darmen. Het huis van Van Havermaete is ganscli doorzocht, om zekere papieren te ontdekken, die echter verdwenen zijn. "Vergiftiging. Men sprak dezer dagen van twee vrouwen, die door de gendarmerie naar de gevangenis van Namen waren gebracht voor vergiftiging of poging lot vergiftiging op kinderen. Ziehier wat men over dit feit aan La Meuse schrijft Een kind der echtgenooten X.werd ziek, ten gevolge van het eten van lekkernijen, die het van eene der vrouwen gekregen had. De andere vrouw, die het kind kwam bezoeken, zegde dat het betooverd was, maar zij zou niettemin beproeven het te genezen, en mits betaling van eene zekere som den kwaden geest verjagen. De ouders namen de voorwaarde aan en betaalden de gevraagde som. De zooge zegde tooveres begon nu, ofschoon zij geen letter geleerd is, uit een boek een aantal onverslaanbare volzinnen te krab belen, en de onnoovele ouders waren in de bedriegster zoo zeer verblind, dal zij haar hunnen voorraad aardappelen en al wat maar eenige weerde had, meêgaven. De man verkocht zijne gereedschappen, die ook betooverd waren en gaf haar de opbrengst. Maar ondanks al hare bezweringen, stierf het kind, zonder dat de ouders er aan dachten, eenen dokter te raadplegen. Dit ontmoedigde de twee bedriegsters niet. Het tweede kind der ouders X. werd insgelijks ziek, en ook ten gevolge van het eten der lekkernijen, die het van dezelfde vrouw had gekregen. Dezen keer werd er een dokter bijge haald en het kosste dezen weinig moeite, om al de teekens eeuer ernstige vergifti ging te ontdekken. Het parket van Namen werd verwittigd, het lijkje van het gestorven kind ontgra ven en twee vrouwen, de verdachte gift- mengster zoowel als de tooveres in hech tenis genomen. FRANKRIJK. De maag van Parijs. Gedurende het jaar 1885 hebben de Parijzenaars het vol gende geëten 149,495,000 kilos rund vleesch, 24,807,501 k. zwijnevleesch 3.831,206 kilos peerdevleesch, 25,044,169 kilos wild en pluimgedierte, 25,638,402 kilos visch, 5,532,140 kilos mossels en schelpdieren, 7,853,512 kilos oesters, 17,510,452 kilos boter, 20,566,873 kilos eiers, (20 eiers voor eenen kilo,) 5,554, 565 kilos kaas, 234,769,650 kilos fruit en groensels. De middelmatige prijzen waren voor het koeivleesch fr. 1,54, het kalfvleesch fr. 1,72, het schapevleesch fr. 1,66, het zwijnevleesch fr. 1,24, het peerdevleescb fr. 0,60, het ezel- en muilevleesch fr.0,70 per kilo. Van rattevleesch is er geene sprake dat was maar tijdens de belege ring in 1870. Twee personen levend verbrand. Een afgrijselijk ongeluk, door het ge bruik van petrool veroorzaakt, heeft dezer dagen de gemeente Clary, in het Noor departement, in opschudding gebracht. Een jong meisje, Mej. Barral, waakte 's nachts bij het tijk van haar vader in gezelschap van twee geburen. Omtrent 2 ure begon het licht der lamp, bij gebrek aan petrool te zakken, toen een der ge- buren, zekere André Barquette, er nieu we petrool wilde in doen, zonder de voorzorg te nemen het licht uil te doo- ven. Eensklaps, en zonder dat men weet hoe, sloeg een gaoote vlam uit de lamp en in min dan een oogwenk waren Bar- queite alsook het jonge meisje die voor de doodskist zat, door vlammen omringd. De derde waker riep om hulp en met groot gevaar gelukte men er eindelijk in de brandende kleeren der slachtoffers af te rukken. Te laat, helaas Barquette stierf een half uur later aan zijn vreese- lijke wonden en Mej. Barral gaf den dag daarna den geest, midden der afgrijselijk ste pijnen. De andere waker had slechts onbeduidende wonden aan de handen be komen. Te Lens is een huis ingestort 6 per- personen en 2 kinderen ouder de puinen begravende. Allen werdeu spoedig opge haald, doch eene vrouw en een kind had den zulke wonden bekomen dat zij ze waarschijnlijk niet zullen overleven. De eigenaar had het huis juist daags te voren gekocht. Gerechterlijke oerkooping Zondag is in liet Hotel Drouot gerechtelijk een prachtige inboedel verkocht van een per soon, behoorende tot de lamilie der spaansche Bourbons. Het tafelgoed, het porcelein. de behangsels, enz., zijn ver sierd met het wapen van het koninklijk 1 huis en de leliën. Het was, meent de Temps, de eerste maal dat de inboedel vaneene koninklijke hoogheid te Parijs onder den hamer kwam. De uitslag der verkooping was voor velen eene groote teleurstelling. In het geheel bracht ze te nauwernord 4000 fr. op. Een salon-ameublement kon niet meer halen dan 1000 fr. eene vaas van chineesch porselein met de leliën en de versierselen van het Gulden Vlies, omge ven met de koninklijke kroon, werd toe gewezen voor 21 fr. Ziedaar zegt genoemd blad, een nieuw kapitel, toegevoegd aan het werk van Al- phonse Daudet Les Rois en exil. Drie vrouwen vermoord. M. Pull, juweelier in de rue Montaigne te Parijs, heeft maandag namiddag den reiszak met j de juweelen, te Marseille gevonden, on derzocht. M. Pull heeft de stukjes eener zilveren 1 beurs niet herkend, als hebbende aan het slachtoffer toebehoord de stukjes goud, welke hem werden aangeboden, komen daarentegen voort van eene beurs, welke Marie Regnault inderdaad bezat. Men had het gerucht verspreid dat Pranzini naar het tooneel van den moord zou worden gebracht. Eene aanzieulijke j volksmenigte verdrong zich heel den na- j middag rond het huis. M. Guillot, door zijnen griffier verge zeld, begaf zich nogtaus alleen naar de kamer van Marie Regnault, om er tot het onderzoek van sommige bijzonderheden over te gaan. Pranzini wordt als den dader of ten minste een van de daders der drijvoudige moord aanschouwd. Een persoon bevond zich maandag na middag op het kerkhof bij het graf der drie slachtoffers. Zjjne zonderlinge geba ren wekten de algemeene verwondering op, terwijl hij aanhoudend riep lk weet wie Marie Regnauld heeft gedood. Ik droeg gewasschen linnen naar deze juffer en heb gepoogd Pranzini te weérhouden. Deze persoon werd naar het policie-bureel gebracht en door M. Taylor ondervraagd. Men bevond dat men met eenee zinne- looze te doen had. Bedrog in 't huwelijk. Wee de onvoorzichtigen die zich laten verleiden door de aantrekkelijke aankondigingen, die de leste bladzijde van zekere dagbla den er zoo rooskleurig doet uitzien Waeht u van die weezen met honderdui zenden franks bruidschat of voor die we duwen. van gezetten leeftijd, fortuin 500,000 fr., die eenen heer wenschen te trouwen, van goede familie, deftig voor komen, fortuin niet vereischt. Het verslag van de kluchtige en even onwaarschijnlijke zaak, welke zaterdag voor de korrektionneele rechtbank van Parijs verhandeld werd, zal, of zou ten minste aan de heeren bruidschatzoekers moeten leereu dat, wanneer men te veel wil zoeken achter het geld van anderen, men meest altijd en het zijne bij inschiet. De vier beschuldigen, Arthur Lecour- tois en de Demortier, Dauchot en Leprou waren beticht van aftruggelarijen in zake van huwelijken. Twee hunner, en de twee voornaamste, Lecourtois en vrouw De- mortier, hebben het voorzichtig geoor deeld, het hazenpad te kiezen. Deze twee personen, die zich uitgaven voor man en vrouw, ofschoon er nog burgemeester, noch pastoor iets van hun huwelijk weten, hadden zich den ronken den naam van baron en baronnes de la Rochetle en het is bij middel van dien klinkenden titel dat zij er in gelukt zijn, al die sukkelaars te foppen, die Zaterdag beschaamd en verlegen, als getuigen op treden. Het meisje Leal, thans vrouw Dauchot, speelde beurtelings den rol van milioen- rijke wees of van jonge schatrijke wedu we, op zoek naar een voornaam echtge noot. Al de klassen der samenleving hebben zich opvolgens door die slimme vogels laten bedriegen Een landedelman, een klerk van een avoué, die verzen schreef en dacht dat hij een...', ideaal gevonden had een coiffeur, die in de meening ver keerde dat met pommade en kosmetiek alles te verkrijgen is, zelfs millioenrijke weezeneen stoelenfabrikaut, een rente nier, een ontvlambare student, een offi cier er waren er in alle soorten en ge daanten, in allen vormen in alle grootte, een echte verzameling gefopten. Nooit werd op eene rechtbank zoo ge lachen als zaterdag te Parijs rechters, advokaten, substituut, toehoorders,zelfs de slachtoffers deelden meê in de vreug de. Al deze lesten waren ook van hunne onnoozelheid teruggekomen en schenen

De Denderbode | 1887 | | pagina 2