NIEUWS- EN AANÜONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 1242. AROAAEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. EENE HELDIN. Hel goudeu pricsterjubilé van Leo XIII. I DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. sgtMBS; tal Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqne Saam. AELST, 2 APRIL 1887. Frankrijk. Fransche Kamer. Toe gevoegde kredieten. Incident. Aan het dagorde van de zitting der fransche Ka mer stond woensdag het wetsontwerp it betrekkelijk de toegevoegde kredieten. >r M. Dauphin verklaarde dat hij alle mo gelijke besparingen heeft verwezenlijkt. Hij kon nog slechts toestemmen in eene vermindering van 80,000 frank. De minister zette de Kamer vurig aan de gevraagde kredieten aan hem, of aan anderen, niet te weigeren, ten einde den regelmatigen gang van den dienst te ver zekeren. M. Goblet zegde dat het vraagstuk van de toegevoegde kredieten slechts eene ondergeschikte zaak is. Het ministerie .je was nauwelijks aan het bewind of men kondigde zijnen val reeds aan. Het kabi- en net doorworstelde een moeielijk tijdstip, en gedurende hetwelk Frankrijk niets van zijn gezag en zijne weerdigheid verloor, Nu de moeielijkheden in het buitenland zijn verdwenen .herbeginnen de aanvallen Dat degenen, die oppositie tegen ons ma- ken. hunne grieven doen kennen. Wij hebben al onze beloften volbracht. Indien de ontwerpen, welke wij voordragen, niet voldoende zijn, indien de Kamer an denkt dat andere personen de zaken beter zouden regelen, dat zij hel zeggen. 80 De spreker verzocht de Kamer eene vrije rechtzinnige stemming uitte bren gen. Het kabinet kan niet aan hetbestuur der zaken blijven, dan onder voorwaar- ht- den, die met zijne weerdigheid overeen- het stemmen. ,r' 'De zitting werd voor eenige oogen- Ifkken opgeschorst, dei Bij het hernemen der beraadslaging, las kaa Floquet eenen brief voor van de kwes- ve? s der Kamer, meldende dat de markies se Douville-Maillefeu, den afgeveerdigde Sans-Leroy, in de wandelgangen der Kamer, in het aangezicht had geslagen. In gevolge het reglement der Kamer, noodigde de voorzitter M. de Douvilleuit, de zaal te verlaten. Het feit zal ter kennis gebracht worden van den prokureur der republiek. M. Sans-Leroy heeft M. de Douville onmiddelijk in tweegevecht beroepen en hem twee getuigen gezonden. De gevraagde toegevoegde kredieten, ten beloope van 700,000 fr., werden ten "an slotte aangenomen met 290 stemmen te gen 220. Duitschland. De Standard kondigt rde de volgende depeche af van eenen zijner korrespondenten Men verzekert mij stellig opnieuw, dat het verbond tusschen de drie keizers bepaald heeft opgehouden te bestaan, er e niettegenstaande de pogingen van Oosten rijk en Duitschland. Rusland wil volledi ge vrijheid van handeling behouden. Historisch Verhaal vit den Fransche Omwenteling. -«(<,)»- (3* Vervolg.) III. Des anderendaags. Des anderendaags bij den oproep der krijgs lieden, beantwoordde de Trompetter van de Compagnie aan zijnen naam niet. De verwon dering was algemeen, daar hij gekend was als een oppassend krijgsman, die zelden of nooit aan de oproeping ontbrak. De gezellen, die zich den vorigen avond zoo vroolijk met hem hadden verlustigd in dc Kroon, lieten zonder aarzeleD kwade vermoe dens vallen op den vleeschhouwer, dien de I Trompetter in tweegevecht beroepen had. Hei was bijna niet meer te betwijfelen of hij was in het gevecht gesneuveld. Onmiddelijk beval de kapitein hem op te I zoeken en hetzij levendig, hetzij dood dadelijk in de leeerplaats weder te brengen. Wij en zijd werden mannen ter opzoeking gezonden zijne gezellen namen de richting I langs waar hij den avond te voren vordwenen De gezondheidstoestand van keizer Wilhelm is zeer voldoende. De ontste king der oog is bijna gansch genezen. De pruisissche Kamer van afgeveerdig- den is tot 14 april aanstaande uiteen ge gaan. Engeland. In het engelsch Lagerhuis werd woensdag nacht de bespreking der iersehe beteugelingswet voortgezet. M. Gladstone sprak eene lange redevoering legen de bill. uit. M. Goschen verweet aan M. Gladstone, dat deze geen woord van afkeuring vindt voor den Nationalen Bond, die de pachters tegen de eigenaars ophitst. M. Healy, een Ier,dieaanhoudend onderbreekt, werd tot de orde geroepen. M. Winterbotham zal tegen de iersehe beteugelingswet stemmen. Op eene vergadering van Unionistisch- gezinde liberalen, welke donderdag na middag te Londen plaats had, zegde lord Hartington, dat de partij in den tegen- woordigen toestand van zaken, de regee ring moet ondersteunen. De regeering zal ongetwijfeld de bezwaren van eenige leden der partij tegen sommige bepalin gen van het ontwerp der beteugelingswet voor Ierland, in aanmerking nemen. M. Chamberlain ondersteunde de meening van Hartington. De vergadering besloot voor de eerste lezing van het wetsont werp te stemmen. Zwitserland. Een verzoekschrift met 100,000 handteekens bekleed, strekkende om het vraagstuk van hét monopool op de sterke d ran ken aan eene volksstemming ie onderwerpen, werd aan den zwitser- schen Bondsraad gezonden. Deze heeft het verzoek ingewilligd en de volksstem ming op 15 mei vastgesteld. Bulgarië. Men heeft nu de volle overtuiging bekomen dat de mogendhe den besloten hebben, Bulgarië aan zich- zelven over te laten. Deze beweren dat Rusland en Turkije alleen belang hebben in deze zaak. M. Stoïlof, minister van juslicie, werd door de regeering met eene-nieuwe zen ding in Europa gelast. Hij zal zich voor eerst naar Weenenbegevenenvervolgens naar Darmstadt, alwaar hij prins Alexan der van Battenberg over dezes inzichten zal polsen. In geval de prins weigert terug in Bulgarië te komen, zal M. Stoilof zich bij den prins van Saksen-Coburg- Gotha begeven. Het butgaarsch gouver nement is besloten het vraagstuk der troonsopvolging binnen de maand op te lossen. De veroordeelden in het proces van Dubnitza hebben zich in verbreking voor zien. De zaak, die langdurig zal zijn, zal te Sofia worden opgeroepen. De gewezen kommandant Widdin, die bedreigingen tegen de bulgaarsche regee ring had uitgesproken, werd voor dit feit aangehouden en in het binnenland opgesloten. M. Radoslavof zet zijne reis voort en bevindt zich tegenwoordig in de omstre ken van Varna. D'e officieele nieuwstijdingen uit Sofia logenstraffen elke oproerige beweging, op welkdanig punt van het grondgebied. Niettegenstaande deze bevestiging, meldt men uit Weer.en dat er in verschillige streken van Bulgarië ten minste eene groote opschudding heerscht. was Het was nog tamelijk vroeg in den mor gen dat hij aan den ingang van den Armentrui- erbosch ontdekt werd. Indrukwekkend en ijselijk was het schouw spel dal zich voor hunne oogen opdeed. Een koude rilling liep schielijk over al de leden huns lichaam» zij verbleekten en sidderden als een riet, zoodanig dat de huivering en de schrik hun de spraak benamen. Daar lag hun trouwe makker uitgestrekt, gansch ontwerveld en ontwrichtTernauwer nood konden zij hem nog herkennen, wal het wezen was met gestold bloed en opgesteven modder bevuild bet boofd in twee gekerfd en de afgehakte armen lagen nevens de romp. De kleederen waren van het lijf afgerukt en in flarden getrokken en, de sabel, die zijn hert doorboorde, spijkerde hem als een nagel aan den boden vast. Bij den eersten aanblik op hunnen onaan- zienlijken medemaal, keerden zij met afschrik bel gelaat afzij bezagen elkander in pijnlijke stilte en de eerste kreet die. aan hunne beklem de borst ontsnapte, was een kreet van wan hoop, een schreeuw om wraak. Tranen van medelijden en ontroering biggel, den langs huDne ruwe wangen en droppelden op de koude overblijfselen huns dieppeireur- den vriends. Doch, zonder langer hunnen tijd te verkake len, keerden zij naar de legerplaats weder met die treurige vracht beladen. Stap voor stap, traagzaam aan, gefolterd door hartverscheu- Brief vnn de belgische bisschoppen aan den H. Vader. Hunne hoogweerdigheden de belgische bisschoppen hebben den H. Vader, met den herderlijken brief dien zij gezament- lijk over het priesterjubilé geschreven hebben, het volgend adres gezonden Zeer Heilige Vader Het jaar dat gaat beginnen, zal merk- weerdig zijn door de gelukkigste gebeur tenis gansch de wereld door, zullen de getrouwe kinderen der katholieke Kerk in vreugde wezen en den Heer loven en danken. Door eene welwillende schikking der Voorzienigheid, zullen wij welhaast den gelukkigen dag beleven op welken het vijftig jaar zal zijn dat Uwe Heiligheid, priester geworden zijnde in eeuwigheid, voor de eerste maal het altaar beklom van God, die uwe jeugd verblijd heeft.om het heilig slachtoffer op te dragen naar de wijze van Melchisedech. Alle trouwe christenen, tot wat natie of taal zij ook behooren, zullen dezen plecbtigen dag vieren. Laat eventwel toe, Zeer Heilige Vader, dat de bisschoppen van Belgiën het met overtuiging bevesti gen sedert eeuwen is de belgische natie onwankelbaar vereenigd gebleven met den Heiligen Apostolischen Stoel maar de blijken van vaderlijke liefde en van gansch bijzondere welwillendheid die Uwe Heiligheid deze laatste jaren her haaldelijk aan de katholieke Belgen gege ven heeft, schijnen ze nog inniger met den Roomschen Stoel verbonden te heb- ben, en Belgie zal voor geene ltoege- naamde natie wijken, ais hem de geluk kige gelegenheid zal gegeven worden de gevoelens te bewijzen van kinderlijke onderdanigheid, van diepen eerbied, van volkomene verkleefdheid en van de volle digste dankbaarheid met welke het be zield is jegens den gemeenen vader der christenen, de vertegenwoordiger van Jesus-Christus op aarde, den onfeilbaren leeraar van het geloof, zijn gulden pries terjubilé vierende. Ook, Zeer Heilige Vader, hebben wij, de opperherders van Belgiën, op onze beurt met hetzelfde gevoelen bezield en eenstemmiglijk, aan alle geloovigen van ons katholiek vaderland dees woord van rende nagepeinzen en in de diepste stilzwij gendheid verslonden, legden zij den langge- rekten weg af. Toen zij liet dorp nabij waren donderde een vuurroerscliot los het was het overeengekomen sein, dat den wedervond des trompetters aankondigen moest. In allerijl er. van alle kanten kwamen de krijgsbroeders toegestroomd om hunnen mak ker te zien. Och hoe grievend smartte bun hart bij den aanblik van dit lijk De bebloede kleeren, de afgehakte armen, de uitgepuilde oogen het bemorst en doorkorven gelaat, waar in zij de welgekende wezenstrekken van hun nen krijgsvriend niet meer zagen... Gansch de krijgscompagnie was in de war co opschudding gebracht vervaarlijke wraak- schreeuwen en gruwelijke jammerkreten ste gen beurtelings uit aller monden en klonken verschrikkend in de booren der dorpbewo ners. Toen zij de ware toedracht van het gebeurde vernamen, kenden zij welhaast aan hunnen toorn en wraakzucht geene palen meer, zoo danig ouzelte hen deze wreede tijding. In weinig tijds was die droeve mare rond geheel de gemeente gevlogen de moed ont viel aan de mannen en eene onbeschrijflijke uitdrukkldg van angst en vrees was op hunne wezeustrekkon te lezen, de harten der moeders benepen zich van schroom zij drukten hare kinderen aan den boezem, waar slechts wee en ach bij poozen ontvloog. Het was niet zonder gegronde redenen dat den engel toegestuurd Wij kondigen u eene groote vreugde aan en in de verrukking onzer vreugde hebben wij met den profeet David uilgeroepen Dit is de dag dien de Heer heeft gemaakt verheugen en verblijden wij ons. Deze gezamentlijke herderlijke brief, die in al de kerken van Belgie de geloo vigen, aan onze zorgen toevertrouwd, zal voorgelezen worden, leggen wij neêr aan de voeten Uwer Heiligheid, als een bewijs onzer liefde en onzer erkentenis jegens den besten der vaders. U biddende, Zeer Heilige Vader, in onzen naam en in naam van al de katholieken, dat gij dit klein bewijs onzer zeer nederige onder danigheid zoudi willen aanveerden. Ondertusschen, ter gelegenheid van het feest van Jesus' geboorte, vormen wij de vurigste wenschen voor het geluk Uwer Heiligheid, en dragen wij den Meester van alle goed de ootmoedigste gebeden op, opdat de goddelijke Zaligmaker, voor ons geboren en die de wijsheid en de kracht Gods is, de booze en goddelooze inzichten van de vijanden der Kerk verijdele, hunne pogingen verbreke en ten spoedigste den Paus van Roomen uit alle moeielijkheden verlosse, en opdat de Vorst van vrede zelf de lang gewenschte rust zou weêrschenken. Neergeknield aan den voet van den apostolischen troon, vragen wij met eene kinderlijke eerbiedigheid dat Uwe Heilig heid zijnen vaderlijken zegen zou verlee- nen aan iedereen van ons, aan onze gees telijkheid en aan al onze diocesanen. Van uwe Heiligheid de zeer onderdanige, zeer ootmoedigeen zeertoegenegenedienaren, •J- Petrus-Lambertus, aartsbisschop van [Mechelen. f Joannes-Jozef, bisschop van Brugge, t Henricus, bisschop van Gent. t Victor-Jozef, bisschop van Luik. t Isidor-Jozef, bisschop van Doornijk. t Eduard-Jozef, bisschop van Namen. Katholieke Hoogeschool van Leuven. Jubelfeest van Met Tijd en Vlijt. De volgende omzendbrief is verzonden geworden naar de Vlaamscbe Maatschap pijen, die voor dezelfde beginselen strij den als die van het Studentengenootschap der Katholieke Hoogeschool. Mocht aan sommige Maatschappijen de uitnoodiging niet zijn toegekomen, zij worden niette min verzocht de betooging te willen bij treden. Hosggeaghte Heer Voorzitter. Op zondag, 8 Mei, viert het Studenten genootschap Met Tijd en Vlijt der katho lieke Hoogeschool van Leuven zijn vijf tigjarige jubelfeest. Het is U zonder twijfel bekend dat gedurende deze halve eeuw onze maat schappij immer krachtig en standvastig gestreden heeft voor al hetgeen den Vlamingen dierbaar is voor Godsdienst, Moedertaaien Vaderland, en dat. in haar midden, wakkere mannen werden ge- de burgers tusschen angst en vrees dobber den zij wisten immers genoeg dat de krijgs lieden niet toegeeflijk waren, als men hunne eer geschonden had en vooral wanneer door zulk stout bedrijf hunne toorn ontvlamd en hun hart terecht verbolgen was. De opstand onder de soldaten verwekt en de wrok in hun gemoed ontstoken, waren niet meer om te dempen. Een wreede wederwraak was de eerste gemoedsstemming van allen. Het stoffelijk overschot zan den vermoorden soldaat werd aan de tent van den kapitein ge bracht waar de krijgsraad van de Compagnie vergaderd was. Do beraadslaging was woelig en drftig men twistte hevig om de wijze, hoe men zich voor- beeldigst over de trotsche dorpelingen zou wreken, maar, in het midden van het rechter lijk onderzoek, kwam een zonderling toeval hen sloren, en beletten dal zij hunne wraak ten uitvoer brachten. Op de groote baan kwam een renbode spoor slag aangesneld, die voor de tent des Oversten stilhield. De gansche vergadering verbleekte en schaarde zich rond den ruiter om bet nieuws te vernemen. Hij hehandigde van wege den generaal Aosle, eenen bevelbnef aan den kapitein, die hem heftig, openbrak en aan zijne onderdanen het onverwacht bevel voorlas Het luidde dat Compagnie zich voor het middaguur met pak en zak ter groote marktplaats van Sint-Niko- laas, ep zware straffe, moest bevinden om zich vormd, die in al de vlaamsche gouwen van het land de verheven beginsels van Met Tijd en Vlijt hebben verspreid. Heden wenden wij ons tot al onze Vlaamsche broeders, diedenzelldenstrijd strijdeu als wij, en wij verzoeken hen om met hunne tegenwoordigheid onze jubel feesten te vereeren. Een grootschen stoet, die Leuven's straten zal doorkruisen, een letter- en toonkundig feest, banket en avondfeest, zijn de feestelijkheden, tot welke ons Genootschap de deelnemende Maatschap pijen uitnoodigt. De stoet zal gevormd worden om uur 's namiddags, aan de Slalicplaats- Bij het letter- en toonkundig feest zullen metalen eereper.ningen worden uitgereikt aan de Maatschappijen, die met vaandel of stan daard aan den stoet zullen deelnemen. De inschrijvingsprijs op het banket is gesteld op 5 frank zonder den drank. Wij koesteren de hoop, Hooggeachte Heer Voorzitter, dat uwe Maatschappij onzen oproep zal beantwoorden, en wij verzoeken U hel gunstig antwoord voor 17 april, aan liet adres van den Voorzitter van Met Tijd en Vlijt (Brusselsche-straat, 192). te willen zenden Wij bidden tevens om opgave van bet getal en de namen der leden uwer maatschappij, die op het banket verlangen in te schrijven. Aanvaard, Weledele Heer, de verzeke ring onzer gevoelens van bijzondere hoog achting. Het bestuur van Met Tijd en Vlijt De voorzitter, P. WILLEMS, hoogleeraar. De ondervoorzitters .- J. HELLEPUTTE, hoogl. P. ALBERD1NCK THIJM, hoogl. De schrijvers L Plessers, student. Ad. Pauwels, student. De Leden E. H. Scheurmans, pastoor. Jul. Van Neste, student. Jul. D'Haenens, student, A. Laporta, student. A. Raemdonck, student. M. De Laveleye, leeraar aan de Hooge school van Luik, schrijft over het paus dom in een artikel dat door de Revue de Belgique uitgegeven is, en in hetwelk hij de gevoelens uitdrukt in hem door eene' reis in Italië te weeg gebracht. Voor hem is het pausschap als het ware het eenige steunpunt aan de samenleving tegen de oproerige leeringen der omwentelaars gegeven. Het conservatieve Europa ziet in dat het hoogst noodzakelijk is met reuzenkrachten de woedende en immer hooger stijgende baren der oproeren en volksverblindlieid tegen te werken. In dit nieuwe tijdperk gekenmerkt, zoo gaat M, De Laveleye voort, door de hevige bekamping dier oproerige leerstel sels, zal het pausschap aan macht en in vloed toenemen en velen van hen, die aan het regiment te vervoegen. Dit streng bevel behaagde geenszins aan het krijgsvolk zij bekeken elkander alsof zij uit de lucht gevallen waren. Spijl en woede klommen te gelijk op hun rimpelend voorhoofd omdat hun de buit ontsnapte en hunne eer on gewroken bleef. In hunne oploopendheid sloegen zij hunne sabels legen de steenen dat het vuur er uitket- ste. Doch de zaak eischte spoed in der haast begroeven zij bunnen makker, losten op zijn lijk jiet vaarwelschot, dan, in eenen wenk verzamelden zij hunne tuigen en met den ran sel op den rug geriemd, togen zij in allerijl naar St. Nikolaas. De burgers, die den aftocht hadden hooren blazen, staken nieuwsgierig hel hoofd buiten de deur om te zien wat er gaande was. Hoe verwonderd en van vreugd opgetogen, bezagen zij het krijgsvolk dal als eene golvende zee vooruitdreefToen de soldaten het Dries plein geruimd hadden, streeldeu de burgers zich met de zoete hoop, dat de donkere wol ken aan den gezichteinder weggedreven en op geklaard waren, en in hunne onbezonnenheid gaven zij zich aan ouderlinge vreugde over. Van hel droevig voorval werd weinig of geen gewag meer gemaakt, en de onbesuisde bur gers dacbten alle verder gevolg aan de zaak als onmogelijk. Doch uitstel is geene kwijtschelding. Wordt voortgbzbt.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1