NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 7 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, 1\0 1245. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Dienstplicht. Eene zonderlinge Ware Gebeurtenis. Moedig gesproken DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3 23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 10 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sanm. ARLST, 6 APRIL 1887. Frankrijk. M. Gavardie deed maan dag in den fransdhen Senaat eene onder vraging over de aspiranten-onderwijzers in betrekking met de militaire aanwer- vingswet. M. Bertholet antwoordde dat dit den minister van oorlog aangaat. M. Georges Martin vroeg dal het vraagstuk der herinrichting van den Generalen Raad der Seine aan de dagorde zou wor den geplaatstdit voorstel werd verwor pen. De gezant van Frankrijk heeft tijdens een gehoor bij den sultan verklaard, dat Turkije op Frankrijk mag rekenen, indien liet turksch gouvernement afziet van de voorstellen, betrekkelijk de onzijdigma- king van het kanaal van Suez. Duitschland. De leéning, welke na Paaschen aan de goedkeuring van den duitschen Rijksdag zal worden onderwor pen, zal niet meer beloopen dan 250 mil- lioen mark. Zij zal dienen om de uitgaven voor het leger, die reeds werden gestemd te dekken, en bovendien worden besteed aan de ijzerenwegen en het deficit. De Times bevat het volgende bericht De regeeringen van België en van Zweden en Noorwegen hebben zich aan gesloten bij het protest der nederlandsche regeering tegen het voorgestelde afschaf fen van het uitreiken derengelsche loods- certificaten aan vreemdelingen. Men ge looft dal ook de duitsche regeering tegen dezen maatregel bezwaren zal inbrengen. Rusland. Naar de Noweje Wremja meedeelt, heeft de minister van financiën bij den Rijksraad een wetsontwerp inge zonden, strekkende tot het heffen eener belasting, betaalbaar in goud op buiten- landsche reispassen. Volgens dit ontwerp zou men 30 gou den roebels moeten betalen vooreen reis- pasvan drie maanden. Voor elke maand boven dien termijn, tot het einde van het jaar, zou men 15 roebels eischen, en voor eiken dag boven hel jaar, zou de reiziger een gouden roebel betalen. Spanje. Men telegrafeert uit Madrid aan de Tempsdat de drukpers zeer mis noegd is over de maatregels, die in de Cortès werden genomen ter gelegenheid van den lesten aanslag. Onder deze maat regels komt het besluit voor, in het ver volg geene ingangskaarten voor de zittin gen der Kamer meer te verleenen aan reporters van dagbladen, zonder onder scheid. Bulganë. Men meldt uit Weenen aan de Morning-Post dat het bulgaarsch re gentschap, met toelating van Riza-Bey, aan het rumeensch gouvernement eene uitgebreide nota heeft gezonden over de handelingen der Bulgaren die in Rumenië vluchtten. Het is onwaar dat M. Stoïloff zijninzichl naar Darmstadt te reizen geloochend heeft. Als gewezen sekretaris van prins Alexander is hij gehouden op vertrouwe lijke, misschien wel op officieele wijze, aan den prins kennis te geven, van de betoogingen, die in Bulgarie ten zijnen voordeele plaats hebben. Aan de Standard word uit Sofia gemeld dat de moordaanslag op Mentoff te Bu charest groote opschudding heeft ver wekt. De volksmeening schrijft dien aan slag toe aan russische handen. De krisis schijnt snel te naderen ondanks alle pogingen van het voorlooping bewind om de bevolking tot kalmte te stemmen, neemt de volksbeweging ten gunste van den terugkeer van prins Alexander toe, en dreigt zij tot groote betoogingen te leiden, welke voorbereid worden voor 's prinsen verjaardag. Uit Weenen wordt aan de Times ge meld dat de regeering aldaar den bul- gaarschen gezant Stoiloff verzekerd heeft dat hare bonding betrekkelijk Bulgarie niet gewijzigd werd en Oostenrijk-Hon- gariè eene russische bezetting van Bul garie niet gedoogen zal. China. Men meldt uit Tanger (Ma rokko) dat de gewapende strijd tusschen de volkstammen van Beznaran en Beni- zaga wordt voortgezet. In het leste ge vecht, werden aan beide zijden een veer tigtal personen gedood. In Engeland ontstaat eene beweging, die onder menig opzicht, de aandacht ver dient zij is gericht vooral tegen de duit sche werkliê, die hun land verlaten om aan den gedwongen dienstplicht te ont snappen. De engelsche werkliê zeggen dat zij door deze uitwijking aanzienlijk benadeeld worden, en zij vragen aan het gouverne ment dat daartegen maatregels zouden worden genomen. Wij denken niet dat het engelsch gouvernement in de vragen zal toestemmen doch de uitwijking voor den soldatendienst moet onze aandacht wekken. Het is zeker dat als men hier te lande ooit den gedwongen dienstplicht mocht invoeren, de landverhuizing eene aan zienlijke uitbreiding nemen zou de Belg is geen wapendrager, en de zucht daartoe is in de leste vijftig jaren nog grootelijks verminderd. Reeds nu zeggen vele familiën, die zoons hebben, dat zij zullen emigreeren indien men de kinderen willekeurig naar de kazerne wil doen gaan het vaderland heeft vóórhaar zooveel aantrekkelijkheid niet meer, als men er willekeur en dwang gaat invoeren gelijk in naburige landen. De familiën van welke wij spreken zijn van de weihebbenden van die voor welke de schotel altijd gevuld is, en die liever hunne betrekkingen opofferen als de vrijheid en de deugd hunner zonen. Tot nu toe is de Belg niet erg genegen voor landverhuizing; maar eene ondraag bare willekeur zooals de dienstplicht, moet slechts den stoot geven, om een aantal begoede familiën het besluit te doen nemen. Het voorbeeld zal navolgers vinden en het is licht begrijpelijk. De Patrie van Brugge maakt dezelfde opmerking De talrijke Duilschers, zegt het blad. die zich aan den dienst plicht onttrekken, zullen aan de Belgen ten voorbeeld dienen, des te meer daal de belgische familiën, die gewoon zijn remplacanten te koopen, de som van het remplacement aan de landverhuizing zul len besteden. Dat is een stellig gevolg van den dienstplicht. De storm duurde voort en deed uit de af gronden der onstuimige zee een naarklinkeod geloei opstijgen, terwijl de schaduwen van den nacht zich over gansch het aardrijk versprei den... Met benepen boezem zag Herman zijne laat ste hoop verzwinden. Overvloedige tranen stroomden over zijne wangen. Met schrik overzag hij de uitgestrektheid zijns ongeluk en staarde bij somber in de toekomst die zich voor hem opende. Naarmate het jaargetijde vorderde, worden de zeereizen gevaarlijker door de hevige stormen welke de nadering des evennachts steeds door een groot getal schip breuken kenmerken. Daarenboven waren zijne geldmiddelen fel gekrompen, door de gedane en nu geheele onvruchtbare uitgaven, ten eer ste voor de betaling zijner overvaart naar Ame rika, vervolgons voor boet, dan eindelijk voor zijne reis om het schip in te halen... En wat zou hem nu zijn verblijf in Hamburg nog niet gaan kosten, want hij moest er bel vertrek van een ander vaartuig afwachten Wat zoude er Ontleend aan het voortreffelijk antwerpsch tijd schrift de Vlaamsche School van Désiré Van Spil- beeck. Over weinige dagen overleed den heer Cantagrel, lid der fransche Kamer van afgeveerdigden. De overledene was van de wereld gescheiden alle verzoening met God en de H. Kerk verstootend en zijne begravenis zou dus burgerlijk wezen. Onder de leden der Kamer welke door 't lot werden aangewezen om deze verga dering bij de begrafenis te vertegenwoor digen, telde men den heer de Cassagnac, de gekende overtuigde en moedige katho lieke afgevaardigde. De houding welke in deze omstandig heid door den heer de Cassagnac genomen werd, kan lot voorbeeld dienen aan menige belgische katholieken welke den ken de welvoegelijkheid tot dus verre te moeten drijven van mede te helpen tot de opluistering van eenen stoet dien eene openbare belijdenis is van godverlooche ning en ongeloof en van verachting der ceremoniën van den R. K. Godsdienst. Wij weten het wel de katholieken welke eene burgerlijke begravenis bijwo nen doen het zonder intentie van hier door die openbare belijdenis van godver loochening en ongeloof bij te treden en den R. K. Godsdienst te hoonen, doch zij vergeten niet dat geen ware of oprechte katholiek die burgerlijke betoogingen, in geen geval, kan bijwonen zonder zijne vaan te strijken voor de vrijdenkerij. De heer de Cassagnac gaf ons dus een leerzaam voorbeeld door zijn volgende schrijven Het lot heeft mij aangewezen om deel te nemen aan de afvaardiging welke bestemd is om de Kamer van afgevaar digden te vertegenwoordigen bij de begra fenis van den heer Cantragel. Het spijt mij dat ik dit bevel niet kan uitvoeren. Het verschil van politieke denkwijze is hier niet in het spel en verplicht mij niet van die taak, welke de hoffelijkheid mij gemakkelijk zou gemaakt hebben, te weigeren, maar omdat mijn geweten, als katholiek, mij stellig verbiedt eenen du van al zijne schoone droomen, van zijne plannen voor toekomst geworden?Wie zou hem den kostbaren tijd teruggeven waarvan hij thans het verlies betreurde. En de oorzaak van al die tegenspoeden,was hel klauerblad, dit verwenscbl klaverblad van vieren Immers, als hij hel niet haddc geplukt zou niets van al het gebeurde hebben plaats gehad. Hij was dus zelf Jdc stichter van zijn ongeluk, hij bekende het en die bekentenis, hem door zijne rechtzinnigheid afgeperst, ver dubbelde zijne smarten, want er is voor den meDSch geen pijnlijker rampspoed dan die welke hij weet dat hij zich zeiven heeft berok kend. VerneJerd, ontmoedigd keerde hij terug naar Hamburg, waar hij zich geheel aan zijne droefheid overgaf Wie weet of, inwendig, bij de Voorzienigheid niet beschuldigde al zijne rampen te hebben te weeg gebracht Maar nauwelijks zijn er drie dagen verloo- pen, of er grijpt eene gelukkige verandering plaats. Een ander groot koopvaardijschip heeft zijne lading ingenomeo en maakt zich gereed om naar America te vertrekken Verblijd van niet meer tijd te verliezen, gaat Herman zijne plaats bespreken en doet setfeDs zijn goed aan boord brengen. Hij vertelde aan den kapitein zijn wederva ren met de Goede Hoop. De kapitein, een ern stig en vroom man, zegt hem lijkstoet te volgen welke niet aan een gewijden tempel stilhoudt. Nooit zal ik een vrijmetselaar naar zijn laatste rustplaats vergezellen. Vroeger, toen de vrijmetselarij zich slechts bepaalde met het volgen van eene zekere eenvoudige menschelijke wijsbe geerte, moest men haar al luid gispen, en haar tevens beklagen omdat zij hare aanhangers op het einde van hun leven van de HH. Sacramenten beroofde, wel ke zij bijna altijd zouden gevraagd heb ben indien zij volgens hunne gevoelens hadden kunnen handelen. Maar heden valt de vrijmetselarij overal het christendom aan om het uit te roeien Wij laken dus krachtdadig de vrij metselarij maar wij beklagen de aanhan gers niet meer. Wij hebben niet meer te doen met ongelukkig verleiden, maar met onver zoenbare vijanden. Het zoude eene niet te verschoonen overgave zijn wanneer men achter een lijkwagen ging waarop geen kruis prijkt en niet door den priester voorafgegaan wordt. Nooit zal ik die lafheid begaan. Ik heb mijn vader bemind zoozeer als een zoon hem beminnen kan ik heb mijne kinderen lief zooveel als een vader ze kan liefhebben. Maar ik verklaar zon der schroomen dat indien zij gestorven waren aan het geloof verzakend en God ontkennend, ik zonder aarzelen gewei gerd hadde van hen naar hun laatste rustplaats te vergezellen. In dagen dat de godsdienstige strijd zoo hevig is, dat onze godsdienstige belijdenissen openbaar verguisd worden, dat onze priesters verbannen en tol ellen de gebracht worden d?t de godlooche ning van den Staat zich dagelijks vijandig tegenover de Kerk stelt, behoort de ka tholiek moed te scheppen door aan de dappere helden van de eerste tijden van het christendom te denken. En wat ik niet zou doen voor mijne dierbare familie-betrekkingen, zou ik zeker voor een vreemde niet doen kun nen, al was hei ook een ambtgenoot in het parlement. Die geloof heeft kan zonder verach ting van dat geloof aan zulk een stoet niet deelnemen. Wij kunnen noch moeten, noch van nabij noch uit de verte, bekrachtigen, wat voor onze oogen, het menschdom omedelt en zoo ver verlaagt dal men de aarde hem als eenig doel zou aanwijzen, even als voor de dieren. Indien alle katholieken vast besloten waren van nooit toe te geven aan de laffe vriendelijkheid der wereld, en vast stelden altijd te weigeren van tegen woordig te zijn, aan huwelijken en be grafenissen zonder godsdienst, welke ook de betrekkingen van bloedverwantschap of vriendschap waren, dan zou het lage en verachtelijke van die handelwijs des te beter in het oog van een ieder sprin gen. 'V Dikwerf boort men de liberalen uitroe- aqö katholieken beloofden ons, in 1884, vermindering van belastingen en men '•"ize de geringste vermindering aan sedert 't bewind in handen hebben. Het katholiek miuisterie heelt dus, vol gens u, heeren liberalen, de belastingen met verminderd Zijl gij dan blind en doof De verlaging van de vervoerprijzen langs de ijzerenwegen van houillekolen, ijzerwerk, meststoffen enz., enz. is .dat geene onbetwistbare lastenverminde ring En liet recht op het planten van tabak werd het niet verminderd Nu lest heeft het katholiek ministerie een wetsontwerp op 't bureel der Kamer neergelegd, 't welk bet zegelrecht op de .erzekeringen tegen brand en op het le ven afschaft Dit zal eene lastenvermindering daar- stellen van 1.020,000 franks, zegge een millioen twiutic duizend franks. Voorzeker zal dit de laatste lastenver mindering niet wezen, indien de katho lieken 't bewind blijven behouden. Dank aan 't wijs en spaarzaam bestuur onzer-katholieke ministers zullen er nog lastenverminderingen volgen, en zoo zul len, de eene na de andere, de haatelijke belastingen en rechten van allen aard verdwijnen, die de liberalen hebben ge stemd om de onkosten te betalen van den ourechiveerdigen schooloorlog dien zij lot ongeluk van land en volk, ten voor deele van 't ongeloof, hebben gevoerd. En nu ten slotte, wij wedden tien tegen een dat de liberalen nog altijd zullen blij ven beweren dat, de katholieken aan be loften te kort blijven Zij zijn toch zoo eerlijk de liberalen Wacht u wel van u te beklagen wie weet, waartoe u dit nog kan goed zijn Godes wegen verschillen van die der roensehen. Ik zal u echter eenen goeden raad geven Als gij niet wilt dat dezelfde onaangenaamheid u eenen tweeden keer overkome,kom dan al van vandaag af aan boord en verlaat bel schip niet meer. De jongeling vond den raad uitmunten den onthaalde hem met vreugde. Hij betrok seffens de hem aangewezene kajuit Om de laatste herfstdagen te geoieten, bracht bij verscheide ne uren daags op het dek doorhet overige van den dag besteedde bij met lezen of aan gesprekken met den kapitein, aan wiens tafel hij zijne eetmalen gebruikte en die hem eene bijzondere genegenheid toedroeg. Voegen wij er nochtans bij, dat dit rustig leveD dikwijls gestoord werd door herinnerin gen waarvan hel hem onmogelijk was zich te ontrekken hij werd vooral somber gestemd, toen bij nadacht hoe aanzienlijk de som ge smolten was die hij voor zijne vestiging in Amerika bestemde. De dag van het vertrek brak eindelijk aan. Na bestadigd te hebben of de bevoorrading van het schip voldoende en dc lading goed gebor gen was, kwam de kapiteiD bevel geven om het anker te lichten. Terwijl men de zeilen bij zette, begroetten de kannonnen de stad en hel schip verliet de haven om aldra de volle zee te kiezen. Hel uitloopen van een dergelijk schip heeft iets outzagwekkends, zelfs voor degenen die niet uoor den eersten keer een dergelijk schouwspel bijwonen. Kapitein en matroozen hebben alsdan een moeielijk werk te veriebten en al hunne aandacht is op de wendingen van het vaartuig gevestigd. Herman stond op het dek, van waar hij dit zonderling looneel beschouwde, 's Anderen daags, toen hij opstond en naar boven kwam, kon hij zich verlustigen m hel schouwspel van den Onmelelijken Oceaan, wiens golven glin sierden onder de eerste straleD der morgen zon. Van hel land was er geen spoor meer te bespeuren. Bij bel ontbijt, welke een klokslag aange kondigd had, legde de kapitein een pak gazet ten op de tafel, welke men hem den vorigen dag, kort voor zijn vertrek, had ter hand ge steld. Hij begon ze te doorloopen, maar onder brak eensklaps zijne lezing mei de woorden Ja, waarlijk, Godes wegen zijn wonder baar Den jongeling naderende, die hem verwon derd bezag, wees hij hem met den vinger een dagbladartikel aan en zeide Lees. En IJermam las hel volgnnde bericht Een bier binnen geloopen scbip brengt de Schoolslatistiek.Uit de beraadslaging over bet budjel van onder wijs is gebleken dat er jaarlijks slechts gemiddeld 328 plaatsen van onderwijzer openvallen, 't zij 984 op 3 jaren. Nu van 1884 tot 1886 werden er 2.918 diplomas verleend, 't zij 1834 meer dan er wezen lijk onderwijzers en onderwijzeressen noodig zijn om den dienst van 'i onder wijs te verzekeren en ook wanneer er reeds 1.336 normalisten op de klaveren loopen. Een lid der linkerzijde beweerde dat M. ihonissen de wet van 1884 had over treden, welke bepaalt dat ten minste de helft der onderwijzers eener aangenomene school gediplomeerd wezen. De heer minister antwoordde dal op 2,852 onder wijzers der aangenomene scholen er 1668 dus meer dan de belli gediplomeerd zijn. Op meer dan 1500 aangenomene scho len telt men er slechts 34 die onder dit opzicht niet in regel zijn. Nu onder de liberale heerschappij was dit getal mer kelijk grooter. tijding aan, dat hel koopvaardijschip de Goede Hoop vergaan is in het tempeest welk eergisteren nacht heeft plaats gehau. Hel is «verzwolgen geworden mei gassen zijue la- ding. Niemand, zoomin van de reizigers als van bel scheepsvolk, is kunnen gered wor- den. Eene plotselinge siddering vloog den jonge ling door de leden, en de bleekheid van zijn gelast gaf de ontroering te kennen, welke deze lijding hem zei oorzaakie. Zijne oogen vulden zich mei iranen, hij vouwde de hauü6n eu zijne lippen lispelden zwakke klanken die vermoe delijk een dankgebed waren. Hebi gij bet klaverblad nog vroeg de kapitein na eene poos. Ja, antwoordde de jongeling. Bewaar het dan, zeide de brave zeeman, als een kostbaar juweel. Breng bel u dikwijls ouder de oogen en herinner u, dat indien God onze wenscben en onze plannen soms teleur stelt, zulk steeds gebeurt met hel doel om ons voor penjkelof ongelukken te behoeden.... Ja, beste vriend, herinner u, dal de dingen die wij soms als tegenspoeden beschouwen, dik wijls ons grootste geluk uitmakbn. Vergeet God nooit, en leer u onderwerpen aan zijne schikkingen zij zijn ahoos vol goedheid ten onzen opzichte, zij zijn zulks bijzondelijk dan, wanneer wij er de sirekkiug niet van verstaan. W. 0. von Houw.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1