NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 10 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, A0 1244. GOD UITGEDAAGD DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. JjBBBl'ffiii !'i ANNONCENPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiên door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqae Sui ALLST, 9 APRIL 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. De fransche begrootings- kommissie heeft M. Rouvier met 25 stem men tot voorzitter, en MM. Peytral en Casimir Périer, tot ondervoorzitters ge kozen. M. Rouvier deed eene korte aan spraak en drukte de hoop uit dat de kom missie de begrooting ernstig zal onder zoeken, zonder aan het land al te zware lasten op te leggen. Wij moeten het budjet zoodanig in evenwicht brengen, zegde de voorzitter ten slotte, dat wij de beknibbelingen onzer tegenstrevers doen ophouden. M. Antoine, de afgeveerdigde van den duitschen Rijksdag, die uil Elzas-Lotha- ringen werd verbannen, is dijnsdag te Parijs aangekomen en in het Grand-Hótel afgestapt. M. Antoine was gansch alleen en kwam van Nancy. Hij reisde incognito. Voorzichtigheidshalve had hij het uur zijner aankomst slechts aan eenige vrien den laten weten. M. Antoine verlangt rechtzinnig dat er rondom hem geen ge rucht worde gemaakt, en daarom zal hij zijne deur noch voor nieuwsgierigen, noch voor dagbladschrijvers openen. Later vertrok hij naar Frankfort. In den franschen ministerraad, die donderdag morgeud plaats had, heeft M. tiranet, minister van binnenlandsche za ken. rekenschap gegeven van zijne reis naar Brussel, Hijdruktezijnetevredenheid uit over het uitmuntend onthaal, dat hij gedurende deze reis overal heeft genoten. De minister kondigde aan dat hij de toe gevoegde telefomeke overeenkomst tus schen Brussel en Parijs had geteekend. De ministers van onderwijs, van openba re werken en van posten en telegrafen, begeven zich naar Algerië Eenige leden der franschebegrootings- kommissie hebben zich donderdag mor- gend in de bureelen der Kamer vereenigd, ten einde te beslissen, welke houding zij zullen aannemen, tegenover het budjet voor 1888, door M. Dauphin, minister van financiën, voorgedragen. Men heeft besloten het ontwerp van begrooting heel eenvoudig te verwerpen. Engeland. Engeland en hel Pausdom. Wij zegden reeds dat de openbare denkwijze in Engeland zich bezighoudt met het gewichtig vraagstuk van de her stelling der diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel. Ziehier wat wij hierover lezen in de Pall Mall Gazette Hoe lang zullen wij nog moeten wachten, alvorens een pauselijken nun- cius te bekomen Niet lang meer, wan neer men den loop der zaken nagaat. (Naar hongaarsche familie overleveringen). Wij beginnen met de verklaring, dat in 't hier volgend verhaal alles waar is, al is 't ook niet geheel in den droogen geschiedschrijverstijl geschreven. In de eerste helft der vorige eeuw, tijdens de heerschappij van koningin Maria-Theresia, waren de landstreken tusschen den Oonau en den Theisz grootendeels verwoest. Niet enkel ten gevolge van buitenlandsche oorlogen, maar ook door inwendige tvveespal- ten. De onderscheidene volken des rijks ruï neerden elkander De keizerlijke soldaten noemde men laban- zen die der hongaarsche vorsten, van ftakoe- zy eu anderen, gaven zich aeu naam van Kuru- zen Laatstgenoemden staken de woningen der eersten in brand, deze die van genen. Toen wierpen zieh de Raizcn Serben, welke 't Grieksch geloof beleden op beide partijen, moordende en brandende. Ten slotte hielden de keizerlijke strijdkrach ten stand en verdelgden ze alle drie, Zij sloe gen de Kuruzen tol in Turkije, de Raizen naar Niet lang meer, wij hopen het, want de Paus vertegenwoordigt eene wezen lijke macht, die onder sommige opzich ten in de zaken dezer wereld te groot is, opdat een gouvernement tegenover hem het politiek van uitsluiting kunne behou den, dat in den ouden tijd ontstond, wan neer de Paus en degenen die alsdan re geerden, voortdurend hevig met elkander streden. Die strijd van vroeger is natuurlijk nog niet gansch uitgedoofd er smeult nog vuur onder de asch, dat wel zou kunnen vlammen, wanneer men zal voor stellen de betrekkingen met hel Vatikaan te herstellen. Edoch, dit zijn zaken uit een verre verleden, die als rook zullen vervliegen. De hedendaagsche toestand der vol keren toont ons aan dat het noch verstan dig, noch gepast is, zich te berooven van het besie middel om te weten wal de Paus denkt, en hem te verwittigen van hetgeen wij denken. Vermits de Paus tegenwoordig eene groote macht is, waarom zou hij het niet kunnen zijn in de toekomst Ierland besturen in het belang van allen, behalve in dat der Ieren daaraan valt niet meer te denken, en wij wonen den doodstrijd van dit versleten stelsel bij. De zetel van den H. Petrus, gesteund op de politiek doorZ. H. Leo XIII inge huldigd, kan het middenpunt worden van de hedendaagsche bevrediging. Zal Engeland zich nog langen tijd verwijderd houden van dit invloedrijk centrum, dat geschikt schijnt gewichtige gebeurtenissen in het leven te roepen voor het menschdom en de beschaving. De Times bespreekt deze zaak in den zelfden zin. Spanje. Er heerschte dinsdag eene nieuwe opschudding in de spaansche Kamer van afgeveerdigden. Men had eene kardoes in de gemakken ontdekt. Na een zorgvuldig onderzoek, bleek het dat het slechts een buis bengaalsch vuur was, welke men bij ieder vuurwerk gebruikt. Dit belet niet dat men strenger voorzor gen neemt en hetpaleis zorgvuldig be waakt. Zelfs de diplomatieken agenten moeten hunne indentiteit bewijzen, alvo rens te worden binnen gelaten. De spaansche en vreemde dagbladschrij vers worden hoegenaamd nietontvangen. Men heeft op de spaansche grens drie karren in beslag genomen. Zij waren ge laden met kisten vol kardoezen. Deze kisten waren bestemd voor personen die als Carlisten bekend staan. De personen, die de karren voerden en de bestemmelin gen, welke allen burgemeesterzijn hunner gemeenten, zijn aangehouden. Bulgarië. Niettegenstaande de raad gevingen en de berichten van het gouver- Rusland terug, en dreven de Labanzen heen naar andere oorden der wereld. Zoo doende bleven er schier geen handen meer over welke den ploeg konden besturen, en lagen in die streken de velden onbebouwd en onbeheerd, kaal, naakt, doodscb. 't Was op eenen avond bij zonneondergang dat een troop ruiters, wier zonderlinge, ver schillende, soms vreemde uitrusting en wape ning aan een uit alle hoeken bijeengeraapte roov6rbendo bad kunnen doen denken, de ge zegde, nu eenzame en verlaten streek door trok Die ruilerslroep was een der keizerlijke wa- pons ontsnapte bende, welke thans op eigen band uittoog om zich, des noods met geweld, 't noodige te verschaffen, daar ze worstelde tegen honger en gebrek Zoover het oog reikte was er rondom op deze eentoonige vlakte geen toren te zien, doch zeer ver voor zicb uil, ontwaarden die ruiters donkere boschstrepen, te midden van welke een wit buis zich nog slechts meer ver- moedenen, dan wel duidelijk onderscheiden liet. Daarheen draafde deze kleine bende, mor rende dat er in den omtrek zoo weinig le roo- ven viel. Doch daar ginds, io dat wille huis, woonde de adelijke heer Gabriel Kondaz mis schien was 't der moeite weerd hem dezen avond nog een bezoek te brengen. Hij was ook de aanvoerder van een ruiter- korps geweest, misschien ook we! van zulk eene landloopers bende als zij thans vormden nement, ten einde eene betooging te vermijden ten voordeele van prins Alex ander, ter gelegenheid van de verjaaring zijner geboorte, heerschte er dinsdag te Sofia, reeds van den vroegsten morgend, eene ongewone beweging. De telegraaf- bureelen werden door de menigte be stormd. want iedereen wilde persoonlijk telegrammen van gelukwensching naar den prins zenden. Nooit, zelfs gedurende ee aanwezigheid van den prins, had er zulke manifestatie plaats. Zonder de tus- schenkomst van hel gouvernement, ware heel de stad bevlagd geworden. De maga zijnen werden gesloten, en een Te Deum werd gezongen. In de volkrijkste wijken ontstonden er hevige woordenwisselingen tusschen de policie en bijzonderen, die hunne huizen wilden versieren. Niet zoo haast had de policie den rug gekeerd, of aan de vleugels der woningen wapperden vlaggen. Het ministerieele Wiener Fremdenblatt vermeldt heden dat de Bulgaren plan hadden den 5e, den verjaardag van prins Alexander, Bulgarië uit te roepen tol een koninkrijk en prins Alexander weêr te kiezen. Hiervoor kwam Bulgarie's minis ter Sloilow naar Weenen. Het plan viel echter in duigen op den tegenstand van het ministerie te Weenen De Neue Freie Presse zegt dat de Bulgaren voornemens zijn prins Ferdinand vanCoburg kandidaat voor den troon te stellen daarentegen bericht het Berliner Tageblatt dat in Bul- gaarsche kringen reeds gedacht wordt aan eene personeele vereeniging met Turkije, volgens welke de sultan zou worden gekozen tot koning van Bulgarië en Rumelië Amerika. De socialisten van Chicago hebben eene gevoelige neerlaag onder gaan. M. John A. Roche, repibliekaansch kandidaat, werd met 51,000 stemmen tot maire van Chicago gekozen. De werk manskandidaat bekwam 22,000 stemmen. Forten aan Maas. De leden der middenafdeeling MM. De Lantsheere, De Bruyn, Frère, de Burlet, Begerem eu de Pitteurs hebben dijnsdag eene vergadering gehouden. De geheele zitiing werd besteed aan het onderzoek der vraagpunten, door M. De Bruyn en Begerem opgesteld. Deze punten zijn ten gevolge van eene zeer levendige bespreking tot 20 versmol ten. (De verschillende afdeelingen hadden er meer dan 60 voorgesteld.) Zij kunnen tot de volgende vijf hoofd punten worden saamgelrokken 1. Noodzakelijkheid der forten 2. Noodzakelijke legersterkte 3. Uitgaven 4. Toestand onzer artillerie 5. Bijzondere vraagpunten. In afwachting van het antwoord der regeering is de middenafdeeling tot latere bijeenroeping uiteengegaan. doch wat kwam er dal op aan Immers, de wolven eten elkander ook wel op Gij zijteen beer, wij zijn arme duivels Gij zijl alleen, wij ziju betrekkelijk stcik in ge tal. Gij zijl doorvoed, wij lijden honger Zoo overleggen ze, in huune harten eu voorwaarts gaat het in al snelleren draf. Die eenzaam in 'l bosch gelegen woning stond met den voorgevel naar den grooten weg gekeerd, doch zij zelve, eveu als hare naa3le omgeving, zag er zeer bouwvalig, verwilderd en verwaarloosd uit. Do hoofdingang was niet gesloten. Sloten en grendels waren niet bruikbaar meer. ilen kon dus onaangemeld binnen treden en den bezitter in diens woonvertrek opzoeken. In de huiskamer was ook alles even oud, vervallen en versleten tafels, stoelen, kassen, 't had alles betere dagen gekend. Hel avond rood bescheen de vensiers nog, toen gezegde ruiterbende het buis bereikt had en, ijlings af gestegen, zonder omwegen te maken binnen drong De huisheer zat alleen iD zijr. woonvertrek aan tafel, bezig met het nuttigen van roggen- brood en ramenas Hij, die de aanvoerder der bende scheen, trad op hem toe en op militaire wijze groeten de, zegde hij oogenblikkelijk zeer onderdanig Wees gegroet, beer graaf. De heer des buizes beantwoordde den groet koel, doch gal zich de moeite niet op te staaD. Hij was een schoon, krachtig gebouwd man, een echte mannengestalte, met een gelaat MM. De Bruyn en de Burlet zijn tot verslaggevers benoemd. s—s==X38S><==*« Bond der katholieke Kringen. De negentiende algemeene vergadering van den Bond der katholieke Kringen en Bewarende Vereenigingen, zal dit jaar te Ieperen gehouden worden, op 16 en 17 April, onder het voorzitterschap van den heer Woeste, Volksvertegenwoordiger. De eerste zitting zal plaats hebben op zaterdag 16 April, om 4 ure namiddag de tweede, op Zondag 17 April, om 10 ure 's morgends, en daarna het banket, om 1 ure. Evenals de vorige jaren zal de vergade ring geopend worden met eene aanspraak van den voorzitter daarna zal aan de heeren afgevaardigden het welkom toege- wenscht worden, namens den Katholie ken Kring van Ieperen. Vervolgens zal men een adres aan den II. Vader stemmen, en de verslagen der verbondene Kringen hooren, alsook de rekening van de ontvangsten en uitgaven van 1886, Daarna zal men overgaan tot de be spreking der volgende punten, op het dagorde der vergadering gebracht 1# Landbouwkwestie. 2° Kieskwestiën. 3° Onderlingen bijstand en volksban ken. 4° Verspreiding der dagbladen. 5° Beroepsonderwijs. Zooals men ziet, zal deze Bondsverga dering zeer belangrijk zijn. De vraagpun ten, welke op het dagorde staan, zijn van diegenen welke de openbare denkwijze en vooral de katholieke bevolking de grootste belangstelling inboezemen. In 't Senaat kwam dezer dagen de be grooting van landbouw ter sprake. M. Lammens, katholieke van Kortrijk nam het woord en zei onder andere Een ernstige persoon, die onze land- sche dorpen zeer wel kent, sprak mij overnaasten van een schoon en welvarend vlaamsch dorp, waar de pracht nog al merkelijken voortgang heeft begaan. o In mijne jonkheid, zei hij, overvijflig jaar waren er op mijn dorp enkel twee julvrouwen die een weinigje de guitare konden bespelen het waren de dochter van den doktor en deze van den notaris. Maar, sedert zijn de zaken veranderd; wij hebben voortgang gedaan, en tegen woordig zijn erniet min als.30pianos Ik vreeze wel dat vele van die pianisten slechte boter opdoen en den koeistal niet te wel nazien Wat min muziekale deuntjes, wat meer kennis van hoenders en beesten en melkerij, zouden zeer wel staan, mij dunkt, in het leerplan onzer kleine pensi- onnaten voor jonge dochters. Ik neem deze gelegenheid te baat, om waarop spot, trots en drift elkander den voor rang betwistten. Toen die ongenoodigde gasten binnentraden, gloeide dat gelaat eerst van schaamte en toorn, docb terwijl een van hen bem aansprak, was hij weêr bleek geworden en gevoelde bij reeds lust om le schertsen. Ik kan zien, edele heer, hernam de snor baard, die eerst het woord gevoerd had, dat wij u welkom zijn. Inderdaad, mannen, gaf de aangesprokene terug, ofschoon hij nog niet de minste bewc- gmg maakte om op te staan, gij zijl me recht welkom Hebt ge lust 't avondmaal met mij te deeleu Zoo als ge ziet, alles is daartoe ge reed. Wat schaft uwe keuken wel op vroeg nu de aanvoerder weêr, terwijl bij op de tafel toetrad Maar wat zie ik Roggenbrood en na- menas En is dat een avondmaal voor een avondmaal voor een adellijk beer Ik moet daarmee wel genoegen nemen, want dit is 't laatste brood dal ik in huis heb. Hoe is dal mogelijk Even mogelijk als licht verklaarbaar. De serbische roovers hebben zich van de kudden runderen meester gemaakt, daarop zijn dc zwijnenhoeders en de schaapherders mei huune kudden weggevlucht, zonder weêr te keeren en ten slotte zijn zwermen sprinkhanen gekomen, die alles opvraten wal nog overge bleven was, tot den laatsten stroobalm toe Bij die woorden stond de heer des huizes op om een venster te openen en hen zijn geheel de aandacht van onze onderwijsgevende kloosters op dit punt te vestigen. Zij zou den er trouwens vele kunnen aan doen, want zij genieten en verdienen het volko men vertrouwen der landsohe familiën. Groensel leelt. De werking, welke in ons land bestaat, ten einde onze landbouwers op te wek ken om zich op de groenselteelt toe te leggen, schijnt onze noorderburen le ver ontrusten. Dit blijkt ten minste uit het hier onder staande artikel van het Alge meen Handelsblad van Amsterdam. De uitvoer, van versche en gedroogde groenten uit ons land is iu de leste twin tig jaren ontzaglijk vooruitgegaan. Van 184/ tot 1856 werd jaarlijks gemiddeld slechts voor nog geen 2 ton gouds (i) uit gevoerd. In het volgend tienjarig tijdperk steeg het bedrag tol 777,000 gulden,maar van 186. tot 1876 was het gemiddeld 6 millioen 's jaars, en in het lestverloopen tienjarig tijdperk is het gestegen tot on geveer 12 millioen 's jaars. In 1884 werd voor 16 1/2 millioen uitgevoerd en boven dien nog 6 ion aan ingemaakte groenten. Voor het grootste gedeelte worden de groenten naar Engeland verscheept, dat, in 1884, 9,5 millioen ontving;4 1/2 milli oen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 millioen naar België. Deze cijfers toonen hoe belangrijk de tuinbouw zich hier te lande heeft ontwik keld. Niet weinigen zien in dat bedrijf eenen uitweg voorden landbouwer, wiens inkomsten door de daling der graanprij- zes zijn achteruit gegaan. Men moet echter op zijne hoede zijn. Wij hebben onlangs reeds er op gewezen dat, België ons land op het gebied van de groenselteelt met ernstige meédinging bedreigt. Reeds lang heeft de koning der Belgen zich met het vraagstuk bezig ge houden eunu is te Antwerpen een naam- looze vennootschap opgericht, die in het groot de groenten in belgte zal opkoo- pen om ze te Londen aan de merkt te brengen. Wegens de lage scheepsvrachten eu de geringe loonen, die de belgische boeren arbeiders en voeral de arbeidsters ont vangen, gelooft men de groenten voor minderen prijs te kunnen van de hand zetten dan de engelsche groenboeren vorderen Het voornemen bestaat, ook in Duitschland en Frankrijk een afzet te vinden voor belgische groenten. De belgen toonen hierbij eenen zeer opgewekte» ondernemingsgeest. Voor onze groenselboereen kan die mededin ging zeer gevaarlijk worden, als tnen hier te lande de groote engelsche markt als een voorgoed veroverd terrein blijft be schouwen eu geene maatregelen van ver dediging neemt. De besturen onzer land- bouwmaatschappijen huune ernstige aan dacht aan de dreigende mededinging wijden. (1) Een ton gouds is J00 duizend gulden. leegen, slechts van enkel onkruid voorzien hol le wijzen. De aanvoerder der bende, medelijden vein- zanoe, viel nu recht broederlijk den graaf Ga- briël om den hals, onder 't uilen, op meewari- gen toon, van de woorden Maar, goede heer, wat hebt ge dan een bard lot le verduren Doch op hetzelfde oogenblik had een andere der ruiters zijne kuieën omvat en was dus de adellijke heeriu zijne eigene woning plotseliug geheel weerloos. Te laat doorzag de heer Mon day deze krijgslist, want eer hij nog aan verzet kon denken, was hij reeds aaD handen en voeten gebonden en weêr in zijn armstoel ge plaatst. En nu begon met dadelijk op geheel anderen toon tot hem te spreken. - Zoo, zoo, bedreiger dus voegde de aan voerder hem weer toe, zocht gij ons te mislei den Gij hebt ons al van verre zien naderen en toen bedacht dat ge ons toch uit uwe wo ning zoudt kunnen weren en daarom haastig roggenbrood en ramenas hier op de tafel gezel, ten einde u aan ons als arm en gebrekhjdend voor te doen wacht, we zullen u dadelijk op wat beiers onthalen..., mannen, op Keuken en kelder doorzocht, gij draagt de sleutel bij u. Dat bevel werd op slaanden voel uitgevoerd maar na korten lijd keerde de een naar den auder met leege handen terug er was nergens tets te vinden. Die ontdekking maakte de bende woedend. (Wordt voortcukt.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1