Huurders. M. De Volder, minister van justicie, heeft een ontwerp tot verandering neêr- gelegd aan de rechtspleging en de kos- sten, bij het uitdrijven van slechte huur ders. Als de buur niet boven de 150 fr. per jaar gaat in de gemeenten van minder dan 5000 zielen, en 300 fr. in de gemeen ten daarboven, kan de vrederechter over de vragen van uitdrijving van den huur der bestatigen. Dit bevel is uitvoerbaar zonder vooratgaagdelijke beteekenis. De uitdrijving kan gebeuren door eenen huissier, eenen gendarm, eenen policie- agent of veldwachter. Aan den uitvoerder wordt eene vergoeding gegeven van 4 fr. in de steden, 3 fr. op den buiten en 25 c. reiskosten per kilometer, üet exploot, enz. is vrij van zegel en inregistreerings- recht. HANDEL EN NIJVERHEID. Nieuw metaal. Aan het laboratorium van het iustituut van verkeermiddelen te St-Petersburg zullen, volgens de Nowosti eerstdaags belangrijke proeven worden genomen met een nieuw metaal, metis genaamd en uitgevonden te Stokholm. Metis is eene verscheidenheid van ijzer of liever van gegoten staal, en door zijn groot weerstandsvermogen zijne dicht heid zeer geschikt voor verschillende ge deelten van Machinerieën. Niet brandbaar bouwmateriaal. Hel oostenrijksche ministerie van koophandel vestigt de aandacht op een bericht van den konsul-generaal te Liverpool, waarin wordt meêgedeeld hoe Johnson gebouwen tegen brand geschut, zijn In hoofdzaak komt zijne methode hierop neêr, dat hij onder de balken ijzeren lallen aanbrengt en op deze bevestigt een draadnet van gegalvaniseerd (verzinkt) ijzerdraad. Proeven op groote schaal, op last of in tegenwoordigheid van gemeentebesturen genomen, hebben het doeltreffende van het stelsel aangetoond. Rij felle vuren bleken de ijzeren latten niet verbogen,en de zolder er boven nauwelijks warm, ter wijl bij niet zoo behandelde zolders alles verbrandde. Deze toepassing is nieuw het beginsel zelf is bekend. LAMDBOtlWr Aan de boerderij der Rijks-Land bouwschool j> te Wageningen, in Neder land, zijn aangekomen een tweetal runde ren. 4 jaar oud, van het bekende Angler ras (holsteinsch ras). Zij zijn geheel rood van kleur en munten uit door fijne kwa- iteit en het geven van veel en vette melk. Landbouw-voordracht Op Zondag 17 April 1887, om 3 ure na middag, ter Estaminet De Meiboom Geeraardsbergscheslraat, te Aalst,(lokaal der Vereenigde Landbouwers.) Voor dracht over de stalling der Huisdieren en hun gezondheidsleer, door den heer Adolf Renneboog, Rijks-Veearts,te Aalst. VRIJEN INGANG. Davidsfonds. Het Davidsfonds heeft besloten aan de H. Vader, ter gelegenheid van het vijftig jarig jubilé zijner priesterwijding, de verzameling te zenden van de boeken, welke hel sedert zijne stichting heeft uit gegeven. Deze verzameling is zeer aanziezlijk en zal eene eereplaats bekleeden onder de belgisclie giften. Het meeste deel der let terkundige en wetenschappelijke maat schappijen zullen hetzelfde doen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Valsche getuige. Over eenigen tijd zou een meisje van St-Gillis-bij Brussel trouwen, en haar broér Hendrik V... zou als getuige optreden. Ongelukkig kwam er op het leste oogenblik belet..Hendrik moestop reis gaan en hij verzocht dus eenen zijner vrienden, D. genaamd, hem in de vervulling van het ambt van getui ge te ontvangen. Dit gebeurde, D. nam den naam van V. aan, ging meê naar 't gemeentehuis en teekende in diens plaats den naam van zijnen kameraad op de registers van den burgerlijken stand, Ongelukkiglijk werd de list ontdekt en beide vrienden aangeklaagd. Zij versche nen voor de rechtbank en D. werd lot 3 maanden en Y. tot 45 dagen gevangenis veroordeeld. Daarenboven is bet huwelijk nietig verklaard en men zal van de mèet af, op nieuw moeten beginnen. Militaire opeiHchingen. M. Leon Visart heeft zijn verslag doen uitdeelen over het wetsontwerp aangaan de de op raarsch zijnde troepen en de kantonnementen en opeischingen, die er meê in betrekking staan. Het land had tot hiertoe nog geene be taalde wetgeving aangaande die punten, en dit heeft de regeering aangezet, een ontwerp voor te dragen, waarin die pun- pen geregeld worden. Het herbergen der soldaten bij bur gers, mits vergoeding, en in geval van gebrek aan openbare lokalen, is in grond- begin goedgekeurd, maar de middenaf- deeling vindt de vergoeding van 21 cen tiemen, voor verblijf zonder voedsel, te gering. De regeering heeft in de middenafdee- ling verklaard dat al de schaê door het leger in tijden van krijgsbeweging aange richt, zal vergoed worden, wat overigens gpbeurde telkens dat die bewegingen plaats hebben, en nooit hebben die ver goedingen aanleiding tot klachten gege ven. Wat het opeischen van peerden be treft, denkt de middenafdeeling tegenover de zienswijze der regeering, dat men de eigenaars het recht moet toekennen hunne peerden na den veldtocht terug te nemen, mits teruggave der ontvangen vergoeding. Het verslag van M. Visart verklaart dat de middenafdeeling het ontwerp der regeering goedkeurt, behalve eenige daar aan toegebrachte amendementen. STERFGEVAL. Donderdag 7 dezer is alhier, in 't Ge sticht der EE. BB. der kristelijkf* leering godvruchtiglijk overleden, in den ouder dom van 58jaren,den Eerw. Broe der Marcy, sekretaris van den E. B. Provinciaal, en oud-bestierder van het gewezene St-Lievens-gesticht, op de Keizerlijke Plaats. Neen, Argusg'hebt geene gevoelige snaar van de redactie onzes blads ge raakt. Indien wij in de zaak der beamb ten en bedienden van ons Weldadigheids bureel met meer krachtdadigheid hebben gehandeld dan gewoonlijk, is het omdat wij weêr voor eene eerlooze liberale handelwijze staan, namelijk van bij middel van lasterlijke zinspelingen eer lijke en deftige lieden bij 't publiek in verdenking te brengen ten schade van hunne eer- en goede faam... Wij hebben die eerlooze handelwijze eene liberale kapoenerij geheetenGij aanschouwt deze uitdrukking als eene beleediging, doch wij niet, en wij gelooven dat het deftig publiek zich langs onzen kant zal scharen, en met ons uitroepen, dat deze die zich aan zulke eerloosheid plicluig maken, nog strenger verdienen betiteld te worden. Gij zegt dat er klachten onder 't publiek tegen zekere bedienden zijn opgegaan en dat getuige Nichels er zich op 't werk- enkwest den tolk heeft van gemaakt... Getuige Nichels heeft geen enkel be paald feit aangeklaagd, hij heeft zich be paald te zeggen dat er klachten tegen zekere armbezoekers waren opgerezen. Nichels toonde, wij herhalen het, juist zooveel moed als den grooten Argus uit Den Dender galm. Waarom weigert 't Gemeentebestuur een onderzoek te doen vraagt Argus... Denkt gij dan dat het Gemeentebestuur zich moet bekreunen met al hetgene er op den kape van dezen of genen beambte of bedienden achter de pint gezegd wordt Men weet wat weerde aan al die gezegden mag gehecht worden, want 99 op 100 malen, durft de zegger er niet over verantwoorden. Doch Argus verklaart nu dat de klach ten door hem gekend, ernstig zijn en hij zich verbindt de bezonderste punten be kend te maken, indien wij hem de verze kering geven dat er een ernstig en open baar onderzoek zal gedaan worden. Hoe kunnen wij hem die verzekering geven?... Maar, Argus, g'hebt die verze kering niet noodig... Niets ter wereld kan u wederhouden de klachten die tegen zekere beambten of bedienden zijn opge rezen te veropenbaren indien zij gegrond zijn... Waarom ze verzwijgen en uwe arme lijdende medeburgers maar zoo altijd voort laten uitbuiten Hebt gij dan toch geen medelijdend hart Indien wij in de plaats van Argus waren, wij zouden voor geenen lafaard willen doorgaan die stilzwijgend zijne noodlijdende medeburgers laat benadee- ligen en wellicht bestelen Toon dan. Argus, dat gij u aan geene liberale kapoenerij hebt plichlig gemaakt... Spreek dan, en wanneer gij gesproken hebt, zal het Gemeentebestuur verplicht wezen een onderzoek in te stellen... En dit onderzoek, indien de door u aange klaagde feiten echt worden bevonden, j zal tot uwe eer streken, doch in het tegen overgestelde geval, zult gij ook de straf niet ontloopen die aan alle laffe laste raars te beurt valt. Dus zwijgen of spre ken, laf of eerlijk wezen, is de roep ALLERHANDE NIEUWS. Uitslag der openbare aanbesteding der herstellingswerken aan de St-Martinuskerk. 4e Lot Den heer Alexander De Vos, te Aalst.mits som van fr. 13,270, 't zij fr. 7,474.95min dan het schattend bestek. 2® Lot M. Fr. Van den Broeck-Meers- man te Aalst, mits de som van fr. 3610, 't zij fr. 2390 min dan het schattend be-, stek. 5® Lot. M. Jan De Somer, te Aalst, mits de som van fr. 4380, 't zij fr. 1733,48 min dan bet schattend bestek. Kiekens. Ter gelegenheid der tentoonstelling van gevogelte, die op ditoogenblik gehouden wordt, maakt het Journal de Bruxelles de opmerking, dat de teelt der kiekens in ons land nog in verre na die uitbreiding niet heeft beko men. die men er met goed gevolg zou kunnen aan geven. Er zijn in België nog groote oppervlak ten, die voor den landbouw ongeschikt zijn, maar voor die teelten de voortbrengst van eieren des te voordeeliger konden worden aangewend namelijk de Kempen. Deze streek, zegt het blad. bevat eene kiekensoort, die haar gelijken nog niet heeft gevonden. Als nu elke landbouwer, die nu een of twee dozijnen kiekens heeft ar zooveel honderden bezat, welke groote winsten zou hij niet kunnen verwezenlij ken De kempischekiekens leggen, goede en slechte jaren, 200 eieren, 200 kiekens zouden dus eenen oogst opleveren van 40000 eieren, welke, aan 5 centimen het stuk verkocht, eene som zouden op brengen van 2000 fr. per jaar. Gesteld nu, dat ieder kieken een cen tiem per dag aan voedsel kost, zou dit voor den ondernemer eene zuivere winst van 1250 fr. opleveren. Het Journ. de Bruxelles herhaalt hier, wat reeds zoo menigmaal gezegd werd, dat dit alwéér een der vele middelen is om de wetenschap met den landbouw te doen gepaard gaan, liever dan door ge vaarlijke en denkbeeldige bescherming hulp voor den landbouw te vragen. Jonge dieven. Eenige dagen gele den hebben wij, volgens de brusselsche bladen gemeld dal er teSt-Gilles een dief stal van 24,000 fr. was gepleegd. Alles duidde aan dat de dieven met hel huis moesten bekend geweest zijn doch daar men vreesde eenige betrekkingen te kwet sen werden de vermoedens niet openbaar bekend gemaakt. Nu echter, zegt de Clironique daar er geheel Brussel over spreekt, mogen wij ook een hoekje van den sluier op lichten. De diefstal werd gepleegd door of ten minste met de hulp van eenen kameraad van een jongske der familie, die den buit met zijne schoolkameraden deelde. De voornaamste dader hield ook het grootste deel,18,000 frrank voorzichzel- ven. Deze is echter oud genoeg en verant woordelijk gesteld te worden. Hij is bijna 18 jaar, heeft reeds verschillende avonturen gehad en is reeds als kajuit jongen van een schip gaan loopen. Men denkt dat hij met zijnen buil naar Marseille gevlucht is. De ouders vaneen aantal meéplichtingen hebben aan den bestolene vergoeding aangeboden. Verkeerd adres. Een persoon uit de Rooigemslraat, te Gent, zou zich geer- ne deugd doen aan eenige flesschen lek keren gentschen uitzet. Hij nam eene brietkaarten schreef langs den kant van het adres II. Goetbals, bij de Vleesch- huisbrug, estaminet Rome. Men zal bemerken dat hij vergat de stad te vermelden, waar de estaminet Rome gelegen is. Langs den anderen kant der kaart schreef de bedoelde persoon Mad. Goe- thals, zijt zoo goed mij 25 llesschen goed bier te zenden...., Rooigemslraat, n. 76. Morgen komt, overmorgen, drie dagen, vier dagen verloopen, geen bier te zien Wat mag er gebeurd zijn Inlichtingen genomen Goethals heeft geene kaart ontvangen De kaart is nogtans in den post gesteken op 7 meert, 's namiddags. O, die post De post wordt naar al de duivels ver- wenscht door den persoon uit de Rooi- gemstraat. Heeft de post de briefkaart laten verloren gaan Neen, de verwen- schingen zijn dus niet verdiend zij heeft de briefkaart een reisje laten doen, weet ge waar naartoe Naar Rome, de hoofd stad van Italië Naar Rome lans Parijs Een schoon reiske. M. Goethals heeft den 4 april de brief kaart ontvangen, met deze woorden op Retour Ganil, Belgique (terug naar Gent, België) en met het postmerk Roma 1, 4, 87. Eene vlaamsche kaart, waarvan het adres «deestaminet Rome,aan de vleesch- huisbrug, aanduidt en waarin gespro ken wordt van de Rooigemslraat, naar Rome zenden, 't is eene beetje sterK.Maar de naam der stad Gent was op de kaart niet vermeld en van dan af kan iemand, die aan den gentschen post vebonden is en zijne aardrijkskunde kent, wel denken dat er te Rome, een estaminet Rome is en eene Vleeschhuisbrug, alsmede eene Rooigemslraat bestaat. De post is in zijn recht. Stoute diefstal te Brugge. Een aan zienlijke diefstal werd dijnsdag nacht in genoemde stad gepleegd, onder gansch bijzondere omstandigheden, ten huize van de weduwe Cammaert, beenhouwe- rin. 's Morgends, toen de dienstmeid naar beneden kwam zag zij beneden, aan den trap een kapmes en twee messen liggen. Verwonderd, deze voorwerpen op die plaats te vinden, was zij dit nog meer toen zij zag dat de gasbek, die 's avonds te voren was uitgedraaid, helder brand de. In de kamer naast de slachterij komen de, ontdekte zij weldra dat hare meeste res het slachtoffer van een stouten dief stal was geweest. De lessenaar en de schuiven waren opengebroken. Vrouw Cammaert, die op het geroep der dienstbode kwam toegesneld, ver miste uit eene geheime schuif eene som van 7400 fr. in bankbiljetten. Het zilverwerk was ongeschonden ge bleven. Om het gazlicht aan te steken hebben de dieven den gazometer moeten openen. Met alle gemakken handelende, hebben zij, aan de tafel gezeten, twee flesschen wijn geledigd. Zij moeten met driën ge weest zijn, want er stonden drie glazen op tafeldrie moordtuigen (de bijl en de messen) lagen aan den trap en de drie stoelen,waarop zij gezeten hadden,waren ten onderste boven gekeerd. Vooraleer te vertrekken, hebben de dieven nog de portretten van wijlen M. Cammaert en andere familieleden ver scheurd. In de zitting van zaterdag van den sledelijken raad van Brugge was 't 5£ punt aan de dagorde Gebruik van het vlaamsch. Verslag wegens de voorstellen van Dr Van Steenkiste. M. Goethals las een verslag dat hoofdzakelijk steunt op het feit, dat de wetten wegens hel ge bruik der vlaamsche taal slechts toepas selijk zijn op de staatsbeambten, en dat bij gevolg, wat de gemeenten aangaat, alleen het artikel 23 der grondwet als leiddraad moet dienen. Het verslag stelt den goeden wil vast van het schepenkol- legie, om aan het vlaamsch den voorrang te geven en drukt den wensh uit, deze inschikkelijkheid voortdurend te zien toe nemen. Schipbreuken op onze kust. üet Handelsblad deelde woensdag een lele- gram van het loodswezen meê, meldende dat een schip met gekapte masten tus- schen Heyst en Kriocke gestrand was. Ziehier wat men uit Blankenberghe over die zaak aan een brusselsch blad schrijft Een schrikkelijken storm heerscht op de kust. Een zeilschip (driemaster) is nabij Heyst op het strand geworpen. Verscheidene onzer sloepen zijn nog in zee eenige zijn zwaar beschadigd binnen gekomen. De storm begon rond 2ure'smorgends. Het wéér was woensdag goed en alles deed eene goede vangst voorzien, wat oorzaak was dat er bij het losbersten van den storm zoo veel sloepen opzee waren, De golven stijgen tot buitengewone hoogte en het is niet mogelijk zich op den zeedijk recht te houden. Een later bericht meldt dat't gestrande schip denoorweegschedriemaster Resolut is, op reis van Pêrsgrund naar Canada. Het schip strandde rond 7 ure 's mor- gend op eene zandbank, omtrent 200 meters van de kust. Het had 11 man aan boord. Het schip is in twee stukken gebroken en kan als verloren beschouwd worden. Vijf mannen gelukten er in, het in eene sloep te verlaten en de kunst te bereiken. Vier anderen werden door de redders van Heyst behouden aan land gebracht en twee, die poogden den oever zwem mende te bereiken, zijn waarschijnlijk verdronken. Deze waren de stuurman en de kajuit jongen. Twee der geredden zijn gekwetst. Geen enkeleder schipbreukelingen ver staat vlaamsch of fransch. Zij nebben, na dat zij hunne namen geschreven hadden, van wege de belgisclie redders geldelijke hulp ontvangen en de inwoners van Blan kenberghe hebben eene geldinzameling ten hunnen voordeele gedaan. De zee werpt aanhoudend wrakhout op strand. Te Knocke is ook een sloep aangespoeld. Een bericht van 'i loodswezen, meldt dat woensdag morgend, rond 11 ure, de engelsche goelet Saphir, met garst, van Londen naar Antwerpen varende, door den Noord-Oosterslorm vóór Oostende tegen het oostelijkestaketsel is geworpen. Het schip zonk onmiddelijk. De vier mannen die aan boord waren, alsook een loods, die geen brevet voor deze haven bezit, hebben met medehulp van eenige visschers en de mannen van den reddingsdienst het staketsel kunnen beklimmen, en werden behouden. Het wrak van de Saphir maakt het binnenloopen voor andere schepen ge- vaarlijk. Zinnelooze. De gemeente La Lou- vière is dezer dagen het tooneel geweest van een drama, waartoe een ongelukkige, die in een aanval van heele koorts han- leiding had gegeven. Eene herbergierster, de echtgenoot Bonninge, wier echtgenoot de gansche week in eene andere gemeente werkten, lag met hare veertienjarige dochter te bed. Daags te voren was een werkman, die vroeger bij haar had ingewoond, ziek te ruggekomen en had zijne oude kamer weêr betrokken. 's Avonds rond 11 ure kwam de zieke eensklaps met verdwaasd gezicht en vonkende oogen hare kamer binnenge stormd en greep de vrouw bij de keel, zoodat er tusschen haar, hare dochter en den ongelukkigen eene geweldige wor steling ontstond. Destré Bruno, zoo heet de man, behield de bovenhand. Hij sleepte de vrouw, welke hij steeds geweldiger in de keel kneep, de trappen af, daar de herberg- zaal, waar hij haar voor dood liet liggen. Desiré, die niets aan had dan eene broek en een hemd, deed met een gewel digen ruk de deur open, zoodat al de rui ten in stukken vlogen, ijlde de straat op, het gemeenteplein over, kwam terug, maar eene verkeerde deur instormende, drong hij bij eene buurvrouw, insgelijks herbergierster, binnen, die bij het hooren van het geschreeuw was opgestaan, maar geene hulp had durven brengen. Deze was reeds eene bejaarde vrouw naar de vrees gaf haar krachten. Toen zij ook de ruiten van hare deur hoorde in stukken vliegen, snelde zij de achterdeur uit, klauterde over den hofmuur en de zinnelooze, thans niemand ziende, op wien hij zijne woede kon uitwerken, begon alles in stukken te slaan wat hem onder de hand viel. Daarna sprong hij uit een venster der bovenverdiepingen vluchtte in de duister nis. Intusschen was de policie verwittigd en terwijl men van den eenen kant de noodige zorgen aan de vrouw Bonnige toediende, werden van den anderen kant maatregelen genomen om den ongelukki ge aan te houden. Deze leste pogingen bleven eenigen tijd vruchteloos doch ten slotte vond men hem in een naburig gehucht, achter eenen hooistapel, op den zolder van een kleinen stal verborgen. De vrouw Bonninge is niet dood. Er bestaat zelf hoop haar te redden. Het huis der buurvrouw ziet er uit alsof er eene bende werkstakers hebben huis gehouden. Alles is in stukken en de muren dragen talrijke sporen van de be bloede handen des zinneloozen, die zich aan gebroken glas gekwetst heeft. HOLLAND. Een paar weken geleden stierf in de nederlandsche residentiestad Den Haag eene vrouw die met bedelen in haar on derhoud voorzag. Op haar sterfbed ver zocht zij herhaaldelijk aan hare zuster om, nadat zij zou zijn gestorven, met de muts die zij op het hoofd had te worden begraven. Dit wekte achterdocht, zoo dat men na haar bescheiden die muts eens afnam. Men vond erongeveer 1000gulden bankpapier in. Wij lezen in een hollandsch blad De uitvoer vanversche en gedroogde groenten in ons land, is in de laatste jaren ontzagelijk vooruitgegaan. Van 1867 tol 1876 was het gemiddeld 6 miljoen gulden 's jaars, en in het Iaatstverloopen tienjarig tijdperk is het gestegen tot on geveer 12 miljoen gulden. In 1884 werd voor 16 1/2 miljoen gulden uitgevoerd, en bovendien nog voor 6 ton aan ingelegde groenten. Voor het grootste gedeelte worden de groenten naar Engeland verscheept, dat in 1884 \oor 9 miljoen ontving 4 1/4 miljoen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 miljoen naar België. Deze cijfers toonen, hoe belangrijk de tuinbouw zich hier te lande heeft ont wikkeld. FRANKRIJK. Drie vrouwen vermoord. (Nadere bijzonderheden.) Men leest in de Gaulois Vermits een onzer konfraters dijns dag sprak van het bestaan eener bende, die de gepleegde misdaden zou hebben begaan in dezelfde omstandigheden als die der rue Montaigne, zullen, wij niet langer zekere inlichtingen verzwijgen,die wij niet willen afkondigen alvorens de bewijzen in handen te hebben, welke wij later zulllen meêdeelen. Welnu, ja, die bende bestaat. Pran- ziiii maakte er deel van, alsook de per soon met bruin haar, die hem op den dag der misdaad vergezelde in het rijtuig van den koetsier Lefévre. Een persoon, wiens signalement overeenkomt met datgene van Geissler, niet den Geissler van het Hotel Cailleux, maar Geissler die de keukenmeid en de portieres van Marie Regnault kent, heeft zich den 21 meert 4 dagen na den moord op eene stoomboot der Com pagnie transatlantique ingescheept en is van St-Nazaire naar Colon-Panama ver trokken. Het is niet wonder dat deze persoon, die de voorname moordenaar zou zijn, naar een der landen van Zuid-Amerika is gevlucht, met welke er geene uitleve- ringstraktaten bestaan. Dit legt ons de houding uit van Pran- zinni. Wanneer zijn medeplichtige buiten het bereik der justicie, zal zijn, zal hij misschien veropenbaringen doen, waar uit zal blijken, dat hij van den vluchteling juweelen heeft ontvangen, waarvan hij den oorsprong niet kende, en dat hij vreemd is aan den moord der rue Mon taigne. Belangriike verklaring. Men heeft de vrouw Benedetti, eene vriendin van Marie Regnault, die sedert het begin van het onderzoek werd opge zocht, gevonden. Deze bevindt zich aan het hoofd van een slecht huis te Meaux en kende Marie Aguetan, die verleden jaar in dezelfde omstandigheden als Marie Regnault werd vermoord. Vrouw Benedetti verklaart dat zij, nu eene maand geleden, voor den lesten keer, bij Marie Regnault heeft gedineerd. Deze bekende haar toen dat zij met Pranzini betrekkingen onderhield, doch zich van hem ging ontmaken, omdat hij aanhoudend dreigde haar te vermoorden. Deze bedreigingen, zegde Marie Reg nault, vevelen mij des te meer, daar zij niet voortkomen uit jaloezie. Vrouw Beneditti verklaarde dat zij bij het vernemen van de moord besloten had zich met heel deze zaak niet te be moeien, doch dat zij aan het gerecht al de inlichtingen zal bezorgen, welke zij bezit, nu men haar gevonden heeft. De openbare denkwijze beschuldigt Pranzini niet meer alleen van den moord der rue Montaigne, maar gaat zelfs zoo ver hem te aanzien als de dader van de moorden, die op Mario Aguettan, Hélene Stein en Marie Jouin werd gepleegd. Te Marseille is men overtuigd dat hij het is, die zeker meisje in de rue Vacon vermoordde, en nu beschuldigt men hem te Lyon ook van eene dergelijke misdaad. Een inwoner van Saint-Etienne heeft zich aldaar in debureelen van het midden- komiteit aangeboden, en heeft er de vol gende verklaring afgelegd Ik heet Grimont en ben reizend blik slager. Ik heb Pranzini in 1885 te Lyon gekend. In herinner mij zijne gelaatstrek ken heel goed. Ik heb hem gezien in een huis der Croix Rousse, bewoond door Marie Rigottier, een meisje van slechte zeden, aan wie ik somtijds keukengerief verkocht. Pranzinni is de dader van den dubbelen moord op dit meisje en hare dienstmeid gepleegd. De juweelen van Marie Rigottier werden naar de moord gestolen. Al deze beschuldigden kunnen gegrond zijn doch men zal er zich slechts kunnen meê bezighouden, wanneerde zaak-Marie Regnault zal opgehelderd zijn. M. Guillot, onderzoeksrechter, heeft woensdag eenen getuige onderhoord, die de gewichtigste verklaaring heeft afge legd. T Is de genaamdeCuIlas,messenmaker, rue du Petil-Carreau, bij wien Pranzini zich veertien dagen voor den moord heeft aangeboden, omeeu klein zakmes te doen herstellen. Pranzini vroeg aan den messenmaker, dat deze hem een mes zou leenen, in afwachting dat men het zijne herstelle.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2