NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 14 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, j\° 1245. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD De Gasthuisnonnen. Wat Z^fTTeö XIII met het geld doet, DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2d voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne AELST13 APRIL 1887. Frankrijk. Er had zaterdag morgend teParijsean ministerraad plaats. De voor zitter van den raad deed verslag van het onderhoud dat hij, alsook de minister van financiën, met de kommissie van be grooting had gehad. M. Goblet verklaarde dat de kommissie de twee hoofdzakelijke punten van het wetsontwerp van begroo ting aannam, te weten, de inschrijving van de openbare werken op het gewoon budjet, en de inschrijving der noodige sommen voor de uitbetaling van 311 mil- lioen zesjaarlijksche obligatiën. M. Goblet denkt dat de kommissie niet vijandig is aan het heffen van nieuwe belastingen, op voorwaarde dat er nieuwe besparin gen worden verwezentlijkt. Hij heeft daarom zijne kollega's aangezet, aan dien vvensch der kommissie voldoening te geven vooral den minister van oorlog, van het zeèwezen en van openbare wer ken, wier begrootingen het aanzienlijkste zijn en de eenige, waarop groote bespa ringen kunnen worden gedaan. Begrootingskommissie. De begroo- tingskommissie heeft de verslaggevers over de verschillende hoofdstukken van het algemeen budjet benoemd en is daar na uiteengegaan tot 2 mei, om bij hare terugkomst den algemeenen verslagge ver te benoemen. Over de begrooting van 1887 was M. Wilson, schoonzoon van den president der republiek, verslag gever. Hij is ook lid der begrootings kommissie, doch was, wat het aantal stemmen betreft, de leste op de lijst der 33. Besparingen op groote schaal was het woord der kommissie in de zittingen, die zij tot nu gehouden heeft. Wel hebben de minister president en de minister van financiën zich bereid verklaard, het snoeimes voor het oogenblik nog eens te gebruiken, maar zij gaven te verstaan, dat behalve op de begrootingen der mi nisters van oorlog en van het zeewezen, tol wie de kommissie zich rechtstreeks behoorde te wenden, geen groote bespa ringen meer konden ingevoerd worden, wilde men den regelmatigen gang van den dienst er niet onder doen lijden. Met die verklaringen scheen de kom missie niet te vreden en er dreigde eene vijandige motie tegen de regeering. Doch die onweerswolk is voorbijgegaan, ten minste voor het oogenblik. De ministers hebben nader verklaard dat zij alle bezuinigingen, bestaanbaar met den goeden dienst, tot stand zullen brengen, en hierbij heeft de kommissie het gelalen. Eene volledige vrede is niet gesloten, zegt de Temps het is slechts eene wapenschorsing. Meer kon men niet verwachten. Als de kommissie hare werkzaamhe- (Naar hongaarsche familie overleveringen) 1* Vervolg. Hebben wij ons daarom hierheen ge spoed, om ten slotte toch honger te lijden klonk het kwaadaardig uit meer dan een mond. Maar waarom neemt ge ook niet dat wei nige, 't welk er nog is en daar op tafel ligt spotte de gebondene Konday Wat, dat roggenbrood brulde nu de aan voerder woest. In een oogenblik had bij het tegen den grond geslingerd en onder zijne voelen vertreden en liet toen op volgen de Manicheërs slaat er in het oud testament hebben zelfs een schimpnaam voor dat brood uitgevonden De heer de3 buizes, ofschoon in banden, begon nu eens hartelijk te lachen, waarop dc de ander, al woedender wordende, voortging. Ja, lach maar ik zal u dadelijk eene les geven, waar gij uw leven lang aan denken zult Te gelijk trok bij een groot krom mes uit zijnen gordel, bracht de punt daarvan vlak voor een der oogen van den gekDevelden en vroeg onder tandengeknars Waar hebt gij uwe schatten geborgen I den herneemt, zal zij de begrooting gron dig onderzoeken en afschaften wat naar hare wijze van zien afgeschaft kan wor den. Duitschland. De Univers bevat een telegram uit Rome meldende dat, op eene vraag van het centrum betreffende de aanstaande behandeling van het kerkelijk politiek ontwerp, de H. Stoel door dén nuncius di Pielro te Munchen heeft doen weten, dat het centrum het ontwerp een voudig moet aannemen. De centrumpartij zal dus de regeling van het veto overlaten aan de onderhandelingen van den H. Stoel van wien de koncessie der Anzeige is uitgegaan en die steeds bevoegd blijft om haar in te trekken zoodra zij misbruikt wordt. De benoeming van een staatsse- kretaris is uitgesteld tot na de definitieve regeling der zaken in Pruisen. De Post van Berlijn kondigt een nieuw artikel af tegen generaal Boulanger. De fransche pers, zegt liet blad, gaat voort met Duitschland aan te vallen. Indien men in Frankrijk voortgaat, Duitschland te beschuldigen van oorlog te willen voe ren, dan is bet alleen om alzoo de fran sche wapeningen te rechtveerdigen. Generaal Boulanger wil den oorlog, anders zou hij sedert lang afgetreden zijn. Spanje. De opzoekingen der policie hebben andermaal geleid tot het ontdek ken van wapens te Madrid, thans ten huize van een gekend persoon, welke Frankrijk bewoont. Er werden aldaar 46 Remington-geweeren en oorlogmunities gevonden. In een kruidenierswinkel der hoofdstad heeft men 200 geweeren en kisten met kardoezen van nytroglycerine gevonden. Zes personen werden aangehouden. Engeland. M. Gladstone bespreekt breedvoerig de beteugelingswet in eenen brief, dien hij aan den bestuurder der North Eastern Daily Gazette heeft gezon den. Hij zegt in dit schrift dat de verwer ping dezer bill noodzakelijker is voor Engeland, dan voor Ierland. Immers, zegt de groote staatsman, voor Ierland geldt het een vraagstuk van beproeving en lijden, en hieraan is Ierland gewoon doch voor Engeland is het een vraagstuk van schande en oneer. M. Gladstone voegt er bij dat op de meeting, die van daag in het Hyde-Park moest plaats heb ben, om tegen de beteugelingswet te pro testeeren, de doodsklok zal geluid wor den over deze bill, ongepaster en meer beleedigend, dan er ooit eene in het engelsch parlement werd voorgedragen. Rome. De Famfulla meldt dat M. von Puttkamer, pruisisch minister van binnenlandsche zaken, die zich nu te Rome bevindt, het bezoek heeft ontvan gen van Mgr Galimberti en van verschei dene andere prelaten. Hij zal binnen De heer Konday lachte nu niet meer, doch werd andermaal bleek, terwijl hij ten antwoord gaf Schatten Nu, die heb ik genoeg. Voor den dag er dan meê Wat wilt gij, zilver of goud Beide, beide, 'k wil alles hebben Goed, gij kunt alles krijgen. Waar is het te vinden Hier m deze tafellade, trek ze maar open Zes, acht handen te gelijk rukten die lade open, maar de ruiters kekeo elkander ver baasd aan daar lag niets in dan een stuk be schreven papier. Nu, lees maar eens op zei de heer des huizen. Doch de aanvoerder schudde 'thoofd en zei Lezen Lezen Maar wij leven waarach tig niet in den lijd van koning Mathias Corvin, die te Ofen eene akademie bouwen liet voor veertig duizend studenten en zelf na ging zien, hoe men op de scholen onderwijs gaf en de be kwaamste meesters dekoreerde 't Is tegen woordig al schoon als een bisschop lezen kan En nu zich tot zijne manschappen wendende, vroeg hij Wie van de mannen kan dit schrift lezen Een uit den troep, een kerel die door mouni- ken was opgevoed, verstond er zicb zoo wat aan hij nam 't papier in handen maar het duur de een heele poos eer hij 't geschrevene had ontcijferd doeb toen hij bet stuk ten einde gelezen bad, sprong bij eensklaps op den beer eenige dagen door M. von Schloezer aan Z. H. den Paus worden voorgesteld. Oostenrijk. De korrespondent van de Matin telegrafeert uit Weenen dat er woensdag lestleden eene nieuwe aanslag tegen 't leven van den czaar heeft plaats gehad. Een studenten eene jonge vrouw, die ontplofbare bommen onder hunnen mantel verborgen hielden, werden aan gehouden. Merken wij aan dat te St- Petersburg juist het proces was begon nen van de personen, die beticht worden den 13 meert op het leven van den czaar te hebben willen aanleggen.' Bulgarie. Prins Ferdinand van Sak- sen-Coburg is geneigd den troon van Bulgarie te aanveerden, indien dit kan geschieden met de eenparige toestem ming van al de mogendheden. Riza-Bey, de turksche agent, heeft aan liet regentschap verklaard dat Rusland iedere kandidatuur zal goedkeuren, wel ke door al de mogendheden wordt voor- uitgezet, behalve diegenen van den prins van Battenberg, en daarom denkt men dat prins Ferdinand zonder oppositie zal worden gekozen. In alle steden waar het maconniek liberalismus als meester heerscht zijn de nonnen reeds uit de gasthuizen verdre ven ofwel voert men eenen weinig moe digen, om niet te zeggen laffen, veldtocht tegen die edele vrouwen om hare uitdrij ving te verkrijgen. Zulk een veldtocht wordt op 't oogenblik te Antwerpen door de verbondene liberalen, geuzen en vrij denkers tegen die liefderijke vrouwen gevoerd welke haar leven toewijden aan de arme zieken. Daar de liberalen in 't algemeen zoo gebeten zijn op de gasthuisnonnen, zal het toch niet ongepast wezen, hier eens te laten volgen wat men te Parijs, in dit brandput der vrijdenkerij, denkt over de kwestie der verwereldlijking van de gasthuizen. In de Patrie van vrijdag jl. lezen wij: De wereldlijke ziekediensters, die M. Peyron in onze hospitalen geplaatst heeft, hebben niet alleen het voordeel heel duur te zijn, xchoone logementenlekker eten en allerbesten wijn te eischen maar zij hou den er nog aan op haar plezier uit te gaan met galante ziekedieners de gemaskerde bals te bezoeken en te weigeren dienst te doen in de zalen ivaar gevaar is van be smettelijke ziekten zij hebben daarenbo ven toegenegenheid voor de revolution- naire Marianne, die hare beschermster is, en voor de Libre pensée, die haar be gunstigt. De 3° kommissie van den municipalen raad van Parijs heeft zich beziggehouden met een feit dat doet zien wat nuttige diensten die dames bewijzen, en welke rol van goddelooze propagande zij §pe- des huizes toe, had diens banden in een oog wenk doorgesneden, viel toen voor hem op de knieën, om terstond wéér op te springen en als een dolleman luid tierende, in het vertrek rond te dansen. Een gevige stoot in den rug door den hoofd man der bende, bracht hem evenwel weêr tot staan Wilt gij wel eens terstond opbiechten, wat erin dat stuk te lezen staat! klonk hel alles behalve zacht. Wat daarin staat gaf de gevraagde, nog in de grootste opgewondenheid, ten antwoord: niets meer of minder dan dat wij ons van eenen schat kunnen meester makeu, waardoor wij lot aan onzen dood, een leven kunnen hebben als in 't paradijs Wij kunnen wijn krijgen, zooveel wij lusten en alles wat wij maar ver- Houdt op, kerel, gij zijt zinneloos viel ue aanvoerder gebiedend in. Luistert allen nu eens naar mij zegde daarop Gabriêl Konday, opstaande en zich in zijne volle lengte verheflende. Wat die man zegt in volle waarheid. Dat papier vertegen woordigt oen onmetelijken schat en die wordt gegeven Dat blad papier toch is mets meer of minder daD eene, door onze glorierijke konin gin eigenhandig geschreven volmacht, waarbij mij vergund wordt een vrijkorps t6 werven. De oorlog is uitgebroken, zooals gij weet onze monark trekt te velde tegen den koning van Pruisen en keurverst van Beieren. Die vol macht, nu, met 't koninklijk zegel voorzien, len er is spraak van eene petitie van M. Detré, die zich beklaagt dat eene zieke - dienster vanflvry den priester niet bij hem heeft toegelaten, ofschoon hij dezen gevraagd had. M. Joffrin was de verslaggever over die zaak, en in aanmerking nemende dat die ziekendienster niet anders gedaan had dan het reglement toepassen, waarbij geëischt wordt dat, om in de ziekezalen te komen, de priesters moeten voorzien zijn van eene regelmatige machtigingstelde hij voor tol het dagorde over te gaan en DE ZIEKE DIENSTER GELUK TE WEN- SCHEN OVER HARE HANDELWIJS. Niettegenstaande de hevigste en de rechtmatige opmerkingen van M. Berry, in liet midden der meest verontweerdigde protestatien van de rechterzij, en na eene woordenkramerij van den gezond heidsofficier Cattiaux eene persoon lijke vijand Gods —heeft de raad het voorstel van M. Joffrin aangenomen, en alzoo de haatlijkste tirannie goedgekeurd, die er ooit op zieken en armen kan wor den uitgeoefend. Een der slimme vragen die de geuzen gazetten soms stellen is deze Wat doet de Paus met het geld dat hij krijgt van de katholieke wereld Het antwoord op die vraag vinden wij in een nieuw werk dat een vrijdenker schrijft over de hooge wereld van Rome. Die schrijver, Graaf Vasili, is een man die zijn leven doorbracht aan de boven van Keizers, Koningen en Prinsen bij staat in betrekkingen leeft nog voort durend met alle diplomatieke persona ges, en spreekt dus van zaken waarmede hij bekend is. Katholiek is hij niet, verre van daarmaar de waarheid steekt liern de oogen zóó uit dat zijne pen haar wel moet boeken. Ziehier wat hij schrijft over Z. H. Leo XIII Nooit is er een Paus geweest die meer gaf, volgens zijn vermogen. Hij houdt niets voor zich zelve over, en zijne manier van zich te voeden gelijkt meer aan die van eenen dorpspasioor als aan die van eenen prelaat, 't Is goed dat de Paus volgens de vatikaansche gebruiken alléén moet eten, want zijne gasten zou den te klagen hebben. Niels van al het geld, dat door zijne handen gaal, kleeft er aan. Leo XIII geeft maar altijd uit om zijn koninklijk hof in eere te houden, om de vrije scholen van Rome te ondersteunen, om de arme men- schen te helpen, om de katholieke pers vooruit te zetten. Geen dag gaat er voor bij zonder dat de dagbladen eene gift melden van den Paus bij gelegenheid eener ramp, voor eene arme Kerk, ten voordeele van hospitalen Maar nochtans verkwisten doet de Paus niet hij geeft al wat hij heeft, maar staat ons toe dat wij op eigen hand in 't vijan delijke land vallen en nu kunnen wij, terwijl de hoofdlegers slag leveren, achter den rug des vijands zijne sleden op brandschatting stel len. Welnu, hebt gij lust om daaraan meê te doen Een donderend hurrah-geroep was 't ant woord der op eens geheel uitgelaten bende, van welke sommigen M Konday omhoog hie ven en op hunne schouders droegeD, terwijl de overigen bunue zweerden ontblootten en hem op siaanden voel gehoorzaamheid en trouw zwoeren, al zou het ook los gaan op de hel. Drie dagen later begon het levendig te wor den in het woud van Tschatard. Van alle zijden stroomden er kleine ruiterbenden toe, van welke ieder man zijne wapens en peerd mee bracht. Gabriel Konday stelde zich aan 't hoofd van dat vrijkorps en nu trokken zij voorwaarts, de wijde wereld in. Juist op dien zelfden tijd verzamelde aan de boorden van een ver verwijderden europee- schon stroom, eene tweede scboone heerscbe- res - de czarin Elisabeth hare kozakken er baschkiren een deelde ook hare brieven van volmacht uit, om de schoone provincie Bran denburg te verwoesten. De kenners van de krijgskunst vinden dat bet zeer goed beraamd was om koning Frederik II, terwijl hij in iT6ü, den ooslenrijkscben op perbevelhebber Daun, bij Goterberg, bijna ge heel ingesloten hield, daardoor uil zijne stel- nooit meer als hij heeft. Zijne onuitputbare weldadigheid is berekend en bedacht, gelijk al wat hij doet. Die woorden, geschreven zoo als men ziet zonder iets godsdienstigen geest, zijn voor ons gansch wat anders als eene bloote studie van personen en akten Zij zijn voor ons eene plechtige hulde aan de deugd van den Heiligen Vader. Ook druk ken wij dien lof van den Paus, uit de pen gevloeid van eenen man die geen bewon deraar of geen vleier is, met oprechte kinderlijke voldoening en kinderlijke fier heid. Die woorden zijn ons eene belooning" ook die tijden zijn slecht en het geld is raarmaar wij vinden toch altijd ons geldstukske voor den Paus en het doet ons goed aan 't hert van temogen zeggen Dank aan de liefde zijner kinderen kan onze Heilige Vader de zegeningen inoog- sten der ongelukkigen die hij ter hulp komt en de bewondering opwekken der mannen die nochtans niet pausgezind zijn en toch eerbied gevoelen en uitdrukken voor dien Koning van zijne Staten beroofd, voor dien vervolgden Stedehouder van Christus, die de onsterfelijkheid der Kerk deelt en dan het grootste voorkomt als zijne vijanden denken hem vooraltijd ver kleind, en verpletterd te hebben. Wij, katholieken, wij wisten wel welk gebruik de vader aller geloovigen maakt van de penningen die wij hem als uit eene heilige belasting betalen maar het is ons waarlijk een fiere troost geweest te kun nen beslatigen dat zelfs de vijanden van den Paus moeten bekennen dat onze Paus zijn geld zoo geed.zoo mild zoo ver standig, zoo edel weet te plaatsen voor het goed van de Christene wereld. (Onafhankelijke.) C. K. Verzekering tegen ongelukken. Wij meldden reeds de verschijning van het verslag der 2' en 3" afdeelingen van de Werkkommissie, welke op bijzondere wijze het vraagpunt der boogergenoemde verzekering heeft besproken. Ziehier de besluiten door de vereenig- de kommissiën uitgebracht en tot wets voorstel gemaakt 1. Er dient vóór alles eene goede stati stiek van ongevallen opgemaakt te wor den, ten einde de verzekering op bepaalde grondslagen te vestigen. 2. De patroons moeten verplicht wor den, elk ongeluk in bun gesticht, volgens eene te bepalen formuul, aan te geven. 5. Er zal geen inbreuk gemaakt worden op reeds bestaande inrichtingen. 4. De wet, waarvan wij het vooront werp gereed maken zal tot de vergoeding voor de ongelukken verplichten, maar de partijen zijn na de gebeurtenis vrij, eene andere overeenkomst aan te gaan, welke zij zullen geschikt oordeelen. 5. De werkman zal verzekerd worden. Men zal zich dus met de veranlwoorde- ling te lokken dat meD, door een stouten aanval achter zijnen rug, Cerlyn en Potsdam veroverde. DU plan der verbondenen gelukte. Tottleben, Tettenborn en Lascy namen Berlijn in maar over het verdeelen van den buit vlogen die el kander m de haren. De kozakken roofden slechts voor zicbzelven, en van al de in Berlijn gevonden schatten, verkreeg Lascy hoogstens driemaal honderdduizend gulden. Potsdam daarentegen had het geluk, dat het door Paul Anton Eszierhazy, de tweede vorst uit die fa milie. bezet werd. Maar een nog grooler geluk was hel, dal Gabrië! Kondey met zijue man schappen niet onder dezen Eszierhazy diende, want die vorst had zijne troepen het plunderen op 't strengst verboden, en zelfs voerde hij dan cok van Potsdam niets mede, dau een portret van Pruisen's koning benevens diens fluit. Doch te grooler wee stond het kasteel der koningio, Schönbausen, te wachten Daareen voerde Gabriêl Konday zijne ruiterij en onder Dascy, was hel legerwoord dat het een plicht was den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen. Maar, belaas, die braven met welken wij in den aanvang van dit verbaal kennis maakten vonden in het kasteel der koningin niet die schatten aan zilver en goud, die ze gedacht nadden zicb daar te zullen loeëigeuen Ver geefs braken ze van onder tot boven alles open, zochten ze in alle boeken en gaten de schal kwam niet ie voorschijn Ook de slot voogd was nergens te vinden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1