NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 17 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, J\° 1216. ABONIVEMEIVTPRIJS 1MB ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Begraven. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder 'dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantien door de Post» ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne Saam. tasmm bbbbw mmmmmm AVLST, 16 A Pit II. 1887 Duitschland. Men telegrafeert uit Berlijn aan de Morning Post dat prins von Bismark minister von Puttkamer heeft gelastte Rome met Mgr Galimberti te onderhandelen over de houding der gees telijkheid in Elzas-Lotharingen. Volgens dit bericht, dat wij slechts onder alle voorbehouding meêdeelen, verlangt von Bismark dat alle de herderlijke brieven der bischoppen in de duitsche taal wor den afgekondigd, en dat men in de semi narièn uitsluitend duitsch zou spreken. Prins von Bismark zal zich tegen de heropening van den Rijksdag weer te Berlijn bevinden. Het ontwerp van belas ting op de sterke dranken zal in het be gin der aanstaande week in den Rijksdag ter spraak komen. De keizer zal in juni eene badkuur houden te Ems. De keizerin zal zich nog deze week naar Baden-Baden begeven. Van de fransche grenzen wordt aan de Kreuzzeitung gemeld, dat de grootte aanvoeren van materieel op den fran- schen oostenlijken spoorweg, die onlangs in Duitschland ongerustheid verwekten en in het bekende oorlogsalarm zulke groote rol hebben gespeeld, zijn gestaakt. Over het algemeen blijkt het meer en meer dat de beweging bij het krijswezen in Frankrijk begint te verminderen. Wel worden er nog eenige van die grensba- rakken, waarover vroeger zoowel werd gesproken, ten titel van proefneming met troepen bezet, doch dit heeft niets bedenkelijks. Home. Z. H. De Paus heeft M. von Puttkamer in bijzonder gehoor ontvangen en met hem gesproken over het kerkelijk- politiek wetsontwerp, alsook over de houding, welke het centrum dient aan te nemen, bij de stemming over deze zaak. Turkije. Volgens berichten uit Con- stantinopel aan de Times blijft de toestand der turksehe financiën bedenkelijk. Ter wijl er belangrijke sommen aan buiten- landsche wapenleveranciers en schepen- kontraktanten worden betaald, blijven de jaarwedden der ambtenaren onvoldaan. Alle pogingen bij de Ottomanische Bank tot het sluiten eener tijdelijke leening zijn mislukt, zoodat de leveranciers van leger- behoeften weigeren, verder te blijven leveren, aangezien de vorige leveranciën nog onbetaald zijn gebleven. Dit leste is ook het geval met de mandaten der turk sehe regeering op provinciale kassen. De begrooting is nog niet geheel bewerkt, ofschoon ïij reeds den 13 meert had moe ten gereed zijn. De vertraging ligt hierin, dat de begrootingskommissie niets uit voerbaars kan voorstellen, terwijl terzelf- (Naar hongaarsche vnilie ovcleveringen) 2* Vervolg. In het park van 't kasteel ecM": jevond zich een door kunst gevormden vijver, in welken men in vredestijd gewoon was goudvisschen l, houden. In hei midden van dezen vijver stond een achtiioekige Cbineesehe pagode l)al ding zag er zeer verdacht uilIn heel den vijver was niets te zien wat op een schuitje geleek men had die allen daarin doen zinken. Toch was de vijver een zeer zwakke beschut ting voor die pagode. Konday was de eerste, die te peerd in den vijver sprong en terstond volgden hem zijne gezellen. Zij zwommen naar do pagode toe en baanden zich met geweld daarin een weg. Hier had de slotvoogd, de ridder von Brandt, zich verscholen. Deze trad de inbrekers stout te gemoel. Wat verlangen de helden vroeg hij. Waar zijn de schatten d6r kouingin was de weêrvraag. Geborgen op eene plaats tot welke geen der tijd de minister van oorlog een aan zienlijk bedrag vraagt, voor het leger. De sultan is met den waren staat der zaken onbekend. Bulgarié. Ten gevolge van het ver slag van M. Stoïlof, is er een volledige ommekeer in de openbare denkwijze in Bulgarië ontstaan. Zelfs de getrouwste partijgangers van prins Alexander raden nu aan, in het belang van het land, van dezes herkiezing af te zien. Ter gelegen heid van Paaschen werden talrijke bevor deringen in het bulgaarsch leger gedaan. 160 leerlingen der militaire scholen wer den tot onderluitenant benoemd. De korrespondent van de Standard te Sofia schildert den tegenwoordigen staat van zaken in Bulgarië met sombere kleu ren af. Het leger, dat ontevreden en zonder aanvoeder is, dringt aan op eene spoedige oplossing der krisis waarin het land zich bevindt, door de terugroeping van vorst Alexander, hetgeen de bulgaar- sche regeering slechts met moeite in staat is tegen te houden. Ook vereischt de toestand der geldmiddelen, ofschoon niet zorgwekkend, voorziening en rege ling door middel eener nieuwe leening, dewijl anders de legerhervormingen en de spoorwegwerkenonuitgevoerd moeten blijven. Het vraagpunt der kerkhoven had eeni gen tijd geslapen M. Van den Heuvel hoogleeraar te Leuven, heeft het nu weêr opgegraven in de leste aflevering der Revue générale. Dit artikel is merkweerdig, omdat het aan het publiek doet kennen, op wat linksche manier het liberalism, slap voor stap, langs allerhande kronkelwegen er toe gekomen is, om den geest der wet van prairial jaar XII, te vervalschen en den katholiek in zijne heiligste gevoelens te krenken. Als voorbeeld hoe verre wij van de wet zijn afgedwaald, worden twee gevallen aangehaald. In 1807 let op dit jaartal stierf te Binas, in het departement Loir-et-Cher eene protestantsche vrouw. De pastoor weigerde liet lijk te ontvangen op het katholiek kerkhof, en de meier deed liet begraven op een oud kerkhof. De lamilie van de doode protesteerde de prefekt onderzocht de kwestie de minister Cretet, een protestant, besliste dat de meier wel gedaan had en de wet geëerbiedigd werd. In 1882, stierf te Aalsteen proteslantsch schipper Slagboom, die daar lag met zijne schuit. Het gemeentekerkhof had wettelijke en fatsoenlijke verdeelingen een voor de katholieken, het andere voor niet-katholieken. De vrouw van denschip per vroeg zelf de begrafenis van haren man op dit leste gedeelte. De burgemeester gebood de begrafenis op dat gedeelte doch malcontenten, li beralen, protesteerden. Dejusticie was er meê gemoeidde liberale minister deed het lijk ontgraven en de burgemeester van Aalst werd veroordeeld tot 50 fr. boete. (Wij moeten hier doen opmerken dat de heer Vanden Heuvel zich vergist of wel slecht werd ingelicht, wanneer hij zegt dat de liberale minister Rolin-Jacquemyns hel lijk van den protestantschen schipper Slag boom deed ontgraven. Dit gebeurde niet', heden nog rusten de stoffelijke overblijfsels van Slagboom op de zelfde plaats, waar zij bij zijne begrafenis werden ter aarde be steld.) Ziedaar boe men in 60 jaar tijds den jeest, de toepassing der wet veranderd liad Men ziet, wetten gelijken veel op was sen neuzen men zet ze zooals men wil. M. Van den Heuvel wijst den minister Van den Peereboom en Laurent als de eersten aan, die aan de wet en feilen krook gaven, door te beweeren dat artikel 15 in strijd was met de grondwet. Het was in 1864 dat de godsdiensthater Laurent dien veldtocht begon en de par tijgeest bracht in een vraagpunt, waarin deze nooit bad moeten plaats vinden. Op dit terrein zoo weinig gegrond, bad men slechts zeer weinig navolgers slechts eenige gemeenten hadden den moed de voorschreven afdeelingen der wet van prairiaal af te schaffen. Men moest dus eenen stap verder doen en in 1879 bemoeiden zich eenige tribu nalen met het vraagpunt. Te Tongeren stierf zekere Sampermans buiten de Kerk; rnen ving een proces aan om te weten of men het recht had het lijk in den graf kelder, op het gewijd kerkhof gelegen,bij te zetten. De burgemeester van Tongeren, die dit recht betwistte, kreeg ongelijkdoch met eene zekere voorbehouding, welke door het hof van beroep weldra werd terzij gezet. Men was echter nog niet ver genoeg de prokureur-generaal van Gent, M. Van Maele, ontdekte wat nog nooit iemand te voren bad gevonden. Hij vond dat in het wetboek van 1867 eene navolging van een ontwerp van 1834 reeds straffen werden geschreven tegen diegenen, wel ke de denkwijze van het hof van kassatie van 1879 zouden overtreden Wie had ooit gedacht dat dit wetboek, door katholieken gestemd en verdedigd, juist tegen hen zou worden gekeerd De vond van den prokureur-generaal was voor de liberalen een gelukkig oogenblik, en het hof van beroep van Gent verzwaarde nog de beweeringen van M. Van Maele in een vonnis, den 13 juli 1881 tegen den pastoor en den doodgra ver van Vlierzele, uitgesproken. Al de katholieke rechtsgeleerden pro testeerden zij beweerden terecht dat men artikel 315 van zijn wezenlijk doel mensch kan doordringen. Dan zal ik in die plaats doordringen, her nam de aanvoerder barsch, want ik ben een duivel Spreek op, waar zijn de schallen Dat zult gij van den slotvoogd Brandt niet vernemen. Komt, mannen, dan een fiksch vuur bier aangelegd en hem to gelijk eenige spij kers tusscbeu de nagels gedreven, dat zal hem wel tot bekentenis brengen. Weol, gij dapperen, antwoordde toen de reeds bejaarde alotvoogd, dal ik hier al eens een brand heb beleefd. Het kasteel geraakte in brand en mijn kind bevond er zich in. Ik stortte mij in de vlammen om bette redden. Gelukkig greep ik het, ofschoon mijne kleederen, mijne haren, mijne nagels verzengden, doch ik redde mime dochter uit hel midden des vuurs. Be proef! het nu eens, of gij mij thans minder heldhaftig zult vinden Ha, gij hebt dus eene dochter riep Kon day. Dan wed ik, dat wij u wel tot bekentenis zullen dwingen. Daarop stiet de aanvoerder den slotvoogd ter zijde, gaf zijne mannen bevel hem te bewa ken en drong nu al verder in de pagode door. In een der vertrekken vond hij eene moeder zitten, die baar zoontje aan den boezem drukte. Dat was zij, die hij verwacht had te zullen vin den, de dochter von Brandt, wier man bij een der huzaronkorpsen diende Die jonge vrouw was eene eerste schoonheid, met hoogst be langwekkende gelaatstrekken. Konday sprong afleidde, en dat zeker in 1867 de wetge ver hieraan nooit de bedoeling had gege ven, die men er nu aan hechtte. Het doel van artikel 315 was het be graven te beletten binnen de kerken, linnen de omheining van steden of vlek ken dat is, op plaatsen die niet wettig- lijk als begraafplaatsen waren aangewe zen. Het hof van kassatie nam echter de hooger gezegde uillegging aan, en eene 5roep liberalen verdedigen deze wonder lijke wetsverklaring in de Kamer, omdat zij voldoening geeft aan hunnen partij geest. Na die inleiding treedt M. Vanden Heuvel in den grond der kwestie, en wij voegen on bij Het Handelsbladen 't welk wij deze handeling ontleenen, om op die bladzijden de aandacht in te roepen van alle rechtsgeleerden en beambten der be sturen. In zijn besluit zegt de hoogleeraar dat de aanhangers van Laurent nog verder willen gaan dat zij alle verschil van kerkhoven willen verbieden. Men zou dus joden, protestanten, katholieken, onder een in den sterfput stompen en alzoo allen geest van godsdienst van de rust plaats der dooden doen verdwijnen. Hij, de schrijver, hoopt integendeel dat men tot de eerlijke en rechtveerdige toe passing der wet van prairial terugkeeren, en niet langer de godsdienstvrijheid van den geloovige krenken zal. Bestuur der schatkist en der open bare schuld. De minister van financiën brengt ter kennis der houders van obligatiën aan drager, der schuld aan 4 t. h 2C reeks, wier verwisseling door de wet van 19 no vember 1886 werd vastgesteld, dat de ruiling dezer schuldbrieven tegen titels aan 3 4/2 t. h.. kosteloos zal gebeuren bij de verschillende agenten van den Staats- kassier (Nationale Bank), te beginnen met eerstkomende 2 mei. De formaliteiten waartoe de houders verplicht zijn, staan vermeld op de aan vraag die zij moeten indienen en waarvan voorschriften, te hunner beschikking, zullen liggen, te beginnen met aanstaan den 25 april, inde kantoren van de bo vengemelde agenten en in die der agenten van de schatkist. Het tijdstip waarop de ruiling der schuldbrieven. 41. h., 1* reeks /mei-no- vember) begint, zal eerstdaags worden aangekondigd. HANDEL EN NIJVERHEID Kunstboter. Ziehier een uittreksel uit het verslag van M. de Ramaix, gezant- schapssekretaris te 's Gravenhage, over de verveerdiging van kunstboter, ze^r onrechtmatig Margarine geheeten In zekeren zin moet men de uitvinding der kunstboter doen opklimmen tot Napo leon III.Hij was liet, die in 1868 M.Mége- op haar toe en haar ruw bij de hand grijpende, vroeg hij barsch Waar bevinden zich de koninklijke schat- n De vrouw beefde doeh draalde met antwoor den. Zij droeg een paar kostbare oorslingers, zwarte peerlen, gevat in diamanten. Konday greep een dier oorslingers vast en herhaalde de vraag Wilt gij nu eens terstond verklaren waar de koninklijke schatten zijn Dal kan ik niet zeggen, gaf de schoone diep zuchtend ten antwoord. Wilt gij niet? Maar reeds bij het doen dier laatste vraag rukte Konday haar deo eenen slinger, welken hij vast hield, zóó ruw uit het oor, dal er ter stond eene straal bloed liep langs den hals der jonge, schoone vrouw. En toen zij het bloed zag, verschrikte zij zoo geweldig, geraakte zij zoo in vertwijfeling over hetgeen haar wellicht verder nog te wachten stond, dal zij haar kind van zich stiet en, met een stouten sprong door een der vensters heen, zich in den vijver stort te Vergeefs sproDg men haar na. Ze kwam niet meer boven. Daar hief de oude slotvoogd de hand tegen Konday op en sliDgerde uil zijn diep geschokt vaderhart, hem den volgenden vloek naar 't hoofd Wees vervloekt, snoodaard Vervloekt in Idit leven, vervloekt ook iB den hel Wees ver vloekt, zevenmaal vervloekt, gij en al uwe na- Mounez gelastte, studiën te doen om proeven te nemen tot het verveerdigen van eene botersoort, welker smaak en voedingskracht, alsook het gemak van bewaring gelijk stonden met die der na tuurlijke boter, en die terzelfder tijd goedkoop zou zijn, kortom eene botersoort besiemd voor soldaten en werkende klassen. De vroegere ontdekkingen, door dezen scheikundigen gedaan, duidden hem als het ware voor deze studie aan. In 1869 nam Mège-Mouriezin Engeland een brevet om den alleenhandel van zijne ontdekking te behouden en, in 1870richt te hij te Parijs eene fabriek op maar de fransch-duitsche oorlog dwong hem, van zijne ontwerpen af te zien. Het was eerst in 1873datdekunstboter (onrechtmatig margarine geheeten( op de markt verscheen en als handelsartikel beschouwd werd. De Naamlooze Voedingsmaatschappij, werd te Parijs geslicht ter exploitatie dezer ontdekking Op dit tijdstip verkocht men onver schillig de kunstboter en de eigenlijke margarine, en 't is daar door dat de naamverwarring ontstond immers de margarine is nieis anders dan een der bestanddeelen van de kunstboter, overi gens eene zeer zuivere stof, die op de volgende wijze verveerdigd wordt Men neemt ossenvet, dat men zorgvul dig van de vliezen ontdoet, men wascht het eerst met koud en daarna met lauw water, men kapt het bij middel van een vleeschhakmachien in zeer kleine stukjes ervolgens laat men het smelten in eenen ketel, die voor 1000 kilogrammen vet 300 liters water inhouden kan, 1 kilo gram koolstofzuurzout carbonnate de potassc en eenige varkens-of schapen- magen, die insgelijks gekapt zijn. Deze massa, aanhoudend omgeroerd, wordt dan gebracht lot eene hitte, die de 40 tot 45 centigraden niet te boven gaat. Wanneer het vet gesmolten is, zakken de celweefsels, welke er in gemengd zijn op den bodem en doen eene geelachtige en zeer klare olie verschijnen, die daaren boven overdekt is met een witachtig schuim, voortgebracht door de water achtige gedeelten, die het vet inhoudt. De olie, alsdan zorgvuldig geschuimd, wordt inblikkencristallisoirsovergegoten, die 25 tot 30 liters inhouden en waarin meu ze laat rusten onder eene tempera tuur van omtrent 25 centigraden. Na 24 uren rust, wanneer de olie gestolten is,* heeft zij een korrelig en kristalachtig voorkomen. Deze stof, met oleïne, margarine en stearine gemengd, wordt in lijnwaden zakken gedaan en bij eene hitte van om trent 25 centigraden aan de gematigde drukking zan eene hydraulische pers onderworpen. De stearine, welke slechts smelt bij eene hitte van 40 tot 50 cent. blijft alsdan in de zakken, terwijl de oleo margarine in blekken vaten opgevangen wordt. komeliDgen, omdat gij mijne dochter hebt ver moord Hebt gij ooit eene vrouw, die gij bemint, bezit of onlvangi gij ooit een kind, dat gij aanbidt, dan moge God u slaan in beiden Konday lachte en riep Oude dwaas Ik heb niemand dien ik kan beminnen maar zoo het mij ooit in den zin mocht komen om te trouwen, dan dal zweer ik u plechtig dan zal mijne bruid dezen oor- slinger op haren huwelijksdag dragen. Ik zal dien in heere houden. Overigens weet ik nu genoeg. Uwe dochter beeft mij verraden, waar de koninklijke schallen zijn. Die bevinden zich in dezen vijver ea daarom, mannen dus wendde hij zich tot de om hem heengeschaar- de ruiters lerslonJ eene gracht gedolven en 't water daaruit afgeleid! De vijver moet geheel leegloopen. Konday bad het geraden. Toen de vijver ge heel droog geloopen was, ontdekten zij een grooten vierhoekigen steen, die den toegang of de opening van den in de bedding des vijvers gegraven diepen kuil sloot, waarin de schatten der koningin verborgen waren. Vlak naast dien steen lag het lijk van des slotvoogd» dochter, wier hand nog aan een der aan den steen aan gebrachte ijzeren ringen was vastgeklemd Nog tegenwoordig wordt verteld, dat vier entwintig wagenvrachten vol goöd en zilve uit dien vijver te voorschijn werden gehaald. De buit steeg tot eemge milhoenen weerde vhn het toenmalige geld, welke Konday vooruit wist weg te zouden. Twee dagen later kwam de tijding, dat Pre- derik 11 met zijn gansche leger op Berlijn aan rukte en toen paklen de kozakken en al de ove rige vrijkorpsen hunne ransels, trokken hier heen en daarheen, sloegen zich overal door, hunne wegen door verwoeste hoeven en afge brande huizen teekenende en verlieten zoo Brandenburg weder De geroofde milhoenen waren alreeds in veiligheid gebracht, maar die buit gaf toch eene groote moeielijkheid daar waren er te veel die er hun deel van moesten hebben. Ieder lid van 't vrijkorps wilde er rijk door worden. Het scheen dus raadzaam op eene goedkoope manier van die lieden af te komen. Onze held Gabnél Konday nam daartoe een uitslekkend middel te baat.Tijdens den slag bij Turgau, wist hij zijne ruiterschaar midden in T labirent der pruisiscbe huzaren-regimenten te voeren. Toen ontstond er een waar leeuwen gevecht, waarin geen kwartier werd eegevan en zoolang moest gekampt worden tol een der beide partijen was vernietigd. Tot laat in den avond duurde de strijd voort, waaruit Konday zelf als door een wonder ontsnapte. Hij zwom te peerd een tamelijk breed waterover en zag bet van den anderen oever aan, hoe al zijne kameraden werden neérgebakl Thans was bij alleen bezitter van die geroofde milhoenen. Geen kogel, gten sabelhouw had hem getrof fen. Hij keerde als een gelukkig strijder huis waarts, bedekt met roem en beladen met rijk dom. (Wordt voortgrkt).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1