Landbouw. De stearine wordt vervolgens aan de bougiefabrikanten verkocht. De oleo margarine bij de verkoeling gestuit, is korrelig van voorkomen en geelachtig van kleur. De smaak is aangenaam. Men brengt ze eindelijk, na ze zorgvuldig ge- wasschen en bij middel van cylinders gekneed te hebben, onder de naam van margarine in den handel, De te oude koeien. Indien er eenebe- treureusweerdige gewoonte is in het op zicht van den verkoop der slachtbeesten, dan is 't ontegensprekelijk diegene welke bestaat in te vereischen dat eene koe van 9 tot 10 kalveren voortbrenge het zou verkieselijk zijn zich met de helft te be vredigen. Op zevenjarigen ouderdom kan de koe inderdaad zich nog het voedsel eigen maken om voor de vleeschhouwerij een uitmuntend vleesch te leveren. Wanneer zij dien ouderdom overtroffen hebben, worden zij dikwijls amborsligen brengen zij dieren voort die aangetast zijn door de kiem eener besmettelijke ziekte. In dat oogeublik geven zij eene melk dat zeer arm is in voedende stoffen, en zeer rijk integendeel aan water en kalk- zouten. Eindelijk, en dit is een voornaam punt, de dokters aarzelen niet aan de melk van teringlijdende koeien, de eigenschap toe te kennen van de kinderen, die ze ver bruiken, amborstig te maken. Daarenboven is het zeker dat, door de jongste koeien voor het slachten te ge bruiken, men aan den aankweek nieuw leven kan bijzetten men zal zooveel vaar zen niet meer dooden die al de geschikt heden hebben voor de melkgeving en al te dikwijls voedt men de melkkoeien zon der onderscheid en begaat men schade lijke dwalingen. Men moet niet vergeten dat de melk niet verkregen wordt door hetzelfde voed sel als het vethetgeen schadelijk is voor het eene, kan voortbrenging van het andere bevoordeeligen. Een zeker feit voor al diegenen die hunne koeien op stal voeden, is dat ze de rust hunner beesten moeten eerbiedigen en diensvolgens het getal hunner eetma len niet overdrijven. |Vele landbouwers verwijten aan de koe ken van meer het vet dan de melk voort te brengen dat is waar voor eenige koe ken. In alle gevalle bevoordeeligen die voortbrengselen de wegvloeiïng der melk wanneer zij in redelijke hoeveelheid wor den gegeven en vooral wanneer zij dik wijls drinken. Alzoo is het bekend dat de aankwee- kers van uit de omstreken van Parijs 30 liters melk bekomen van koeien, die er slechts 20 tot 22 geven bij den landbou wer. Zij zijn dien uitslag verschuldigd aan het waterachtig en goed gemengd voedsel dat zij bezigen. Zij geven slechts zooveel stroo in droo- gen staat als er noodig is om den dorstte veroorzaken. Over het algemeen geven zij drij en soms twee eetmalen per dag, maar zij doen dikwijls drie of vier maal drinken. Zij schaffen volledig den beet wortel af, die te veel de gestalte uitzet, en vervangen hen door de koeken, de malt, enz., enz. RECHTERLIJKE KRONIJK. 7 September. De substituut Gende- bien heeft het woord gevoerd. De stad had de niet ontvangbaarheid gepleit, gesteund op de ongeldigheid der daging, welke bij den burgemeester aan huis had moeten besteld worden maar het schijnt dat M. Buis zelfs de hussiers verzocht had, hem in 't stadhuis te ko men vinden. Hiertegen brengt men in, dat er beve len gegeven wan;n, opdat de ministe- rieele ambtenaars de leden van het sche- penkollegie nooit zouden vinden. En hel is met dergelijke middelen dat men die zaak verdedigen wil De uitspraak over dit incident zal bin nen 8 dagen gegeven worden. De rechtbank van Brussel heeft zekere Helena Schmidt huishoudster, 6G jaren oud, tot 6 maanden gevangenis en 100 fr. boete veroordeeld, voor mishandelingen op kinderen, die aan hare zorgen waren toevertrouwd. Deze vrouw, niet tevreden met de kleine kinderen op onweerdige wijze te slaan, had verleden winter een dezer arme schaapkens, ondanks de felle kou in eenen bak met ijskoud water gedom peld, zoo dat het nog niet genezen is van ee ziekte, die het daarbij opdeed. De beeldstonners van Bergen. Over eenigen tijd veroordeelden de rechtbank van Bergen, M. Charles Delnest,gemeen teraadslid in genoemde stad, tot 200 fr., en vier zijner werkliê tot 26 fr. boete, om bij gelegenheid van eene verhuizing een O.-L.-V. beeld, dat sedert meer dan 300 jaren door de geloovigen vereerd werd, weg te nemen. Deze zaak verscheen woensdag voor het beroepshof van Brussl. Hier werden al de beschuldigden vrijgesproken, op grond dat het niet bewezen was, of de bevoegde overheid de plaatsing van het beeld had toegelaten. Smokkelaars. Wij hebben over eeni gen lijd de zonderlinge smokkelarij mee gedeeld, die te Vilvoorde ontdekt was. en bestaandein het laden van nagemaakte steenen. die van binnen met tabak opge vuld waren. De schipper ontdekte het bedrog, en maakte het bekend. De voornaamste ple gers werden door de brusselsche recht bank tot 6 maanden, en de blikslagers, diededoozen, in vorm van steenen had den gemankt, de eene tnt 4 en de andere tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. Kobede groote, de vermaarde, de mi- robolante rechtsgeleerde, of beter ge zegd, averechtsgeleerde, is vol liberale duivels gestampt omdat wij. in ons num mer van donderdag 7 dezer, op de on noemelijke ezelarijen hebben gewezen die de firma Kobe, Koperen Junior en C°, bij de laatste herziening der kiezerslijs ten heeft uitgesteken. Kobe vaart tegen ons in scheldwoor den en persoonelijkheden uit, in een woord, hij braakt tegen ons zijne bitter ste liberale gal uit... Doch, Kobe jonge lief, daar bekreunen wij ons niet meè wij geven ons zelfs de moeite niet u eene vergelding te jonnen, iets wat ons allezins gemakkelijk zou wezen. Uw nummer is hier immers te goed gekend elkeen weet genoeg wie hier recht of krom in zijne schoenen gaat. 't Is bij misgreep, zegt Kobe, dat hij ge schreven heeft, dat om iemands nationa liteit te bewijzen men de geboorteakte zijns grootvaders moet leveren... Bij misgreep Wanneer hebt gij die misgreep ontdekt, Kobe Eerst als gij onze afzweeping hebt ge voeld... Indien het de eerste ezelarij ware die gij had uilgestoken, men zou u geloo- ven... maar nu dat het wellicht uwe zes en dertigste is, zal niemand het aan nemen. 't Is een klodde met een hol in, Kobe, ge wist niet beter... En laat ons nu aan nemen dat het eene misgreep is, tot welk slach van rechtsgeleerden behoort deze die zulke misgreepen begaat gelijk gij er sedert deze vijf leste jaren in kieszaken begaan hebt Die rechtsgeleerden doen zeker hunno studiën in de universiteit van 'l Ronsevaal, waar de boschuil de pandecten, de hennen het romeinsch recht, en meester Langoor het burgerlijk recht enz. onderwijzen G'hebt, Kobe, bij uwe voorzieningen in cassatie nogmaals ezelarijen uilgesteken en 'l zullen zeker ook weer misgreepen wezen Wij zullen u dat later eens uitleggen, mijn beste Kobeke, nu is 't nog wat te vroeg.. Wij zullen dan de bere keningen eens maken,Kobeke, en dan zul len uwe vrienden u voorzeker met een kruiske vereeren... maar 't zal langs ach ter wezen Een onzer geachte inschrijvers heeft ons eenige bemerkingen toegestuurd aan gaande de beleedigende en lasterlijke aantijgingen en laffe persoonlijkheden die Argus uitkraamt over en ter gelegen heid des Optochts van den Bond der katholieke Bekwaamheidskiezers. Wij zullen doen opmerken dat dergelijke aan tijgingen en persoonlijkheden niet hoeven weêrlegd te worden daar elkeen de vnlschheid en partijhaat ervan ziet door schijnen, en het altijd beneden de waar digheid is van een deftig menseh zich te bekreunen met de scheldwoorden die een gemeene kerel hem naroept. Laat Argus zijne liberale gal maar uit spuwen. Ziet hij ondanks zijnen sterken bril niet al te klaar, hij gevoelt destebeter... En 't is juist omdat hij gevoelt hoe pijnelijk de Bond der Bekwaamheidskie zers hem en zijne meesters reeds nijpt, en nog meer omdat hij gewaar wordt dat de liberale boel onder die machtige neep gewis moet bezwijken, ja, juist daarom is 't, dat Argus tegen de katholieke Be kwaamheidskiezers uitschiet gelijk een waren helhond... Bast en huilt maar voort, verachtelijke liberale inktbeest,rekent en telt maar op, 't zal toch niet baten, in onze azijntobben moeten uwe liberale slachtoffers... ja, in onze azijntobben wel te verstaan, indien er liberale snullen kunnen ge vonden worden die lust gevoelen om eens of andermaal met onzen azijn, ajuinl- jes, komkommerkens, kruidnagels en peperbolletjes kennis te maken PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Te Kerkxken is pastoor benoemd de E. H. Pauwels, professor van Rhetorik? in het klein seminarie te Sint Nikolaas. Landbouw-voordracht. Op Zondag 17 April 1887, om 3 ure na middag, ter Estaminet «De Meiboom» Geeraardsbergschestraat, te Aalst,(lokaal der Vereenigde Landbouwers.) Voor dracht over de stalling der Huisdieren en hun gezondheidsleer, door den heer Auolf Renneboog, Rijks-Veearts,te Aalst. VRIJE INGANG. ALLERHANDE NIEUWS. Burgerstand. Gedurende deze zes laatste dagen werden alhier ter stede, bij den Burgerstand 30 geboorten aangegeven. Nooit werd zulk groot getal gedurende eene week, in onze stad besla- tigd. Deze nieuwgeboren behooren bijna allen tot den werkersstand. Waar gaat dat ons henen voeren Is 't te verwon deren dat de lasten van ons Bureel van Weldadigheid van jaar tot jaar vermeer deren? Nu wij over den Burgerstand spreken, kunnen wij ook niet nalaten te melden dat zich vrijdag voormiddag, een meisje van 17 jaar, voor de 3" maal, met drij verschillige vrijers, en dit op een tijdver loop van nauwelijks drij maamden.kwam aangeven om in huwelijk te treden. Maar wat is 't Ach wal is de liefde En als ze dezen derden vogel nu ook maar bij den steert niet heeft Haelterl. Morgen zondag 17 April, Groot Liefdadigheids- Concert, om 4 ure namiddag. Het pro gramma belooft eene hoogst aantrekke lijke Muziek en Tooneelfeest. Indien wij er slechts heden de bezondere aandacht onzer geëerde lezeren op inroepen, bet is omdat dag uur en plaats van 't Con cert ons onbekend was. De prijzen der plaatsen zijn 1® plaats fr. 2,00 2e plaats fr. 1,00 5e plaats 0,50 en 4e plaats fr. 0,15. De Gazette, het liberaal blad van Brussel, zegt dat de vernietiging der kiezingvan M. de Stuers veel waarschijn lijker is dan men dit over het algemeen denkt. Zoo, zoo De Chronique bekent deviktorie van M. Stuers nog niet heel roerkweerdig is. C'est un commencement, 'i is een begin, zegt hel blad maar 't kan wel het begin van het einde zijn. Wij zullen zien het volgende jaar. Ze zijn nationaal en eerlijk l'Art moderne deelt de naamlijst der schrijvers meê, wier boeken te Brussel in Je volksbibliotheken worden opgeno men. Die lijst bevat een vijftigtal buitenland- sche namen en één enkelen belgischen naam. En die vreemde boeken zijn veelal schandalig, hondsch zelfs, en vereeren enkel en alleenFrankrijk. Hel is dan zoo dat men hel volk te Biussel beschaaft Kindermoord. Te Brussel werd een kindermoord onder de volgende om standigheden ondekt Eenige kinderen speelden met de mar bollen op den hoek der Bodenbroek- straat en den Zavel. Een der bollen rolde in een riool en de kinderen wilden den rooster oplichten om hem er uit te halen; maar de buffettmeid van eenen nabijgele gen likeurwinkel verzeil e zich daar tegen. De kinderen stoorden er zich niet aan en gingen voort. Bij het zoeken vonden zij een tamelijk groot papieren pak, inhoudende het lijkje van een pasgebo ren kind. De meid werd aangehouden zij heeft een lang verhoor ondergaan. Zoo als wij reeds vroeger meldden zal hel regiment grenadiers den 8 mei den 50 verjaardag van zijn bestaan vieren. Het programma, bestaande uit schijnbare overrompeling van versterkingen en an dere krijgsbewegingen is merkelijk gewij zigd. De feestelijkheden zullen enkel bestaan in schermpartijen en andere dergelijke oefeningen binnen de kazerne. Eene getrouwde vrouw van 63 jaar, te Brussel, liet zich door een 23 jarigen minnaar schaken. Deze is ook getrouwd, maar hij verliet zijne vrouw, omdat zij geen geld had, terwijl de oude rijk was. De echtgenoot dezer leste beeft het spoor van het minnend paar ontdekt en de be jaarde verliefde zal in de gevangenis worden opgesloten. Devijltiendaagsche plechtigheid van het H Bloed te Brugge zal dit jaar begin nen op maandag 2 mei, en gesloten wor den den 19 mei. De processie zal uitgaan op maandag 9 Mei. Mgr H. Lambrecht, i bisschop titularis van Gerra,hulpbisschop van Gent, zal de processie met zijne tegenwoordigheid opluisteren. De jaar- lijksche beêvaart zal plaats hebben op zondag 15 mei. Een man,dieden dronkaard uithing, liet zich met zooveel geweld tegen het winkelraam van eenen goudsmid te Brugge vallen, dat eene ruit brak. Op hetzelfde oogeublik kwamen anderen toe- geloopen en legden de hand op alles wat zij konden grijpen. Zij stolen alzoo voor eene weerde van meer dan 1000 frank. Gelukkig heeft de policie hen kunnen aanhouden. De eerste pogingen om het schip te lichten, dat tijdens den storm van verle den week in de haven van Oostende ge zonken is zijn mislukt. Wanneer eene tweede poging geen beteren uitslag ople vert, zal men het moeten doen springen, ofschoon dit eenig gevaar voor hel sta ketsel oplevert. Razernij. Donderdag werd in de weverij te Deurne, het kind van den meestergast door eenen hond gebeten. Het beest werd afgemaakt en M. Deelen, veearts, bevond dat het razend was. Het kind werd onmiddellijk ten koste van M. John Proctor, eigenaar van den hond, naar het gesticht Pasteur te Parijs ge zonden. Verleden week werden in dezelf de gemeente nog twee andere razende honden afgemaakt. Te Genval gebeurde dezer dagen het volgende feit. In een buisgezin dier ge meente hadden de kinderen zaterdag paascheieren mogen rapen doch er wa ren er enkel voor de kleinen. Dit ontstak een jongen van 15 jaar zoo zeer in woede dat hij de eieren der kleinen verbrijzelde en wegliep, zeggende dat men hem niet meer zou zien. Men zocht hem op tot 's maandags. Toen vond men hem in een maslenbosch, bij middel der koord van zijnen draaitop aan eenen boom opgehan gen. Neen, er zijn geen kinderen meer Twee of drie achtereenvolgende dagen hebben de soldalen der bezetting van St-Truiden het zoo bout gemaakt en zoo brutaal met de burgers omgespron gen, dat men eenen werkman erg ge kwetst naar het gasthuis heeft moeten dragen. Eene klacht is naar den minister van oorlog gezonden, waarin tevens ge meld wordt dat gendarmen in burgerklee- ding der werkelooze toeschouwers van deze tooneelen waren. Brand. Men meldt uit Waerloos aan het Handelsblad Zondag lestleden rond 4 ure, ontstond er baand in een bosch van schaarhout, drie hektaren groot, en toebehoorende aan Mevr. Du- mont, ren ten ierster te Antwerpen. Onge veer 1 hektaar werd vernield. De schade beloopt 200 fr. Eenige jongens van Con- tich hadden in het bosch een vuur ont stoken, en alzoo den brand veroorzaakt. Men meldt uit de stad Luik dat liet werk der Vlamingen aldaar met reu- zenslappen vooruitgaat. Walen en Vla mingen brengen het hunne bij om eene tentoonstelling van kunstvoorwerpen, die aldaar geopend is en door de hooge gees telijkheid ondersteund wordt, te doen bloen bloeien. Het lijdt geen twijfel, dit werk moet tusschen de talrijke vlaamscbe werkliê vruchten dragen. Men weet dat Luik eene afdeeling van het Davidsfonds bezit onder het eerevoorzitterschap van Mgr den bisschop en het voorzittersshap van Mgr Ruiten. Xérèteté térèteté Lezers, ziehier eenen omzendbrief dien we dezer dagen te zien kregen Kunsttanden die vasthouden, alleenlijk bij middel der ATMOSPHERISCHE druk king Nieuw stelsel. Deze TANDEN worden gedragen zonder de minste hindernis, zoodanig dat, in vele gevallen, na eenige weken gebruik, de persoon, die ze draagt, het nog nau welijks gewaar wordt, e DE GEBITTEN, uit mijn werkhuis ko mende, zijn gewaarborgd op faktuur. TANDEN aan 4 fr. en daarboven. Raadpleging alle dagen voor alles wat de MONDZIEKTEN betreft RECHTZET TING van MISGROEI DE TANDEN, enz., euz. Baudil Requette. GEMEENTE-ONDERWIJZER, te Melin (bij Geldenaeken) en gediplo meerd. CHIRUGIJN TANDMEESTER. Dat de liberale officieele onderwijzers tandentrekkers waren is bekend maar dat er zich een officieel vooruil zou geven... dal dachten we niet. Welnu, en avant de dikke trom, en térèteté térèteté Liberalen draagt hem uwe tanden en gebitten, laat den armen man van hon ger niet sterven. Want, volgens uwen Ronvaux van Namen, is hij immers moriturus op wachtgeld. (Alg. Belang.) Een hevig onweêr is dijnsdag na middag te Bergen losgeborsten en heeft verscheidene ongelukken veroorzaakt. Onder andere viel de bliksem te Maffles in een steengroef en trof er drie werkliê. Een hunner, die vader is van 7 kinderen, werd gedood. De andere zijn in betreu- rensweerdigen toestand opgenomen. Onze socialisten, zegt de Courtier, doen hun best om de communards van Parijs na te apen. De kongreshouders van Dampremy hadden afspraak gemaakt voor maandag 5 ure, om kronen te leggen op de graven der slachtoffei s van meert 1886. Aan 't hoofd van den stoet, zegt het socialistisch blad van Brussel, stapten drie afgeveerdigden, die prachtige immor tellenkransen droegen, welke met roode linten versierd waren en dragende voor opschrift Le parti ouvrier beige aux vicli- mss de mars 1886.Souvenir H avril 1887. Eerst begaf men zich naar het kerkhof van Dampremy, waar vijf der gedooden begraven liggen. Daar sprak citoyen Mo- reau eene redevoering uit. Vervolgens richtte de stoel zijne stap- pennaarhet kerkhofvan Jumet-Gohyssart; maar het hekken was gesloten. De kroon, die men daar meende neêr te leggen, werd bij de familie van eenen der ge sneuvelden gebracht, waar citoyen Volders eene redevoeringhield, en de nabestaande verzocht 's anderendaags de kroon op het graf le gaan neêrleggen. De beêvaart werd gesloten met een bezoek aan de gemeente Roux. waar citoyen Verrycken eene redevoering hield op de plaats zelf, waar verleden jaar eene botsing tusschen de oproermakers en de troepen plaats had. De spreker herinnerde het hatelijke gedrag van de regeering, die, na alles gedaan te hebben om werkliê te verbit teren lafhartig degenen deed fusillee- ren die zij zelf tot het uiterste had gedre ven. Op het kerkhof van Roux was het de beurt van Anseele, om het woord te voe ren. Daar werden twee kronen neêrgelegd, eene van wege de werkerspartij en eëne van wege de ciloyennes der club socialiste van Brussel. Daarmeê was de manifestatie gesloten, Vergiftiging. Men schrijft uit Cbatelet dat verscheidene porsouen, zelfs verschillende huisgezinnen bijna vergif tigd geweest zijn door het eten van boter, die met eene groote hoeveelheid arsenic gemengd wss Verscheidene personen hadden brood jes gegeten van den zelfden bakker, en daar deze zelf ook ziek was, werd hij verdacht vergiftigende bestanddeelen in zijnen deeg gemengd te hebben. Een ander persoon, die niet van de broodjes gegeten had, werd echter ook ziek en deze omstandigheid deed het raadsel oplossen. Al die personen hadden boter geëten, die door dezelfde boerin geleverd was en daar die vrouw al de boter die zij ver koopt, niet zelf maakt, is het zeer wel mogelijk dal men er het vergifin gemengd hebbe op de hoeve, waar men arsenic voor sommige ziekten van hel vee ge bruikt. Men zou, bij voorbeeld, die giftstof in de plaats van zout in de boter gemengd hebben. In dit gevai verdient de onvoor zichtigheid, waardoor het leven van ver scheidene menschen in gevaar was ge bracht eene strenge bestraffiing. De ziekten, door de vergiftiging ver oorzaakt hebben geen doodelijken afloop gehad, doch verscheidene personen zullen t er nog lang het nawee van gevoelen. FRANKRIJK. Een moordenaar van 20 jaar.— Ducret, de jongeling welke te Parijs in het hotel van Mev. Fould, de vrouw Chauvillier vermoordde,verscheen woens dag voor het assisenhof der Seine. Deze zaak maakte onder den naam van drama der rue de Trevise, te Parijs, grooten op hef. Ducret werd schuldig erkend en tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Wij kunnen niet nalaten de volgende brokken mee te deelen uit de ondervra ging Ducret, de moordenaar der rue de Trévtse, waarvan wij hooger de veroor deeling aankondigen. V. Gij bewoont eene kamer nevens die gene uwer ouders, welke portier zijn in het hotel van Mevr. Fould, rue de Trecise. Gij kont van uwe kamer al zien wat er in 'thotel omging.Gij hebtgebruik gemaak van een oogeublik dat vrouw Chauvillier alleen was om bij haar binnen te dringen. Hoe zijt gij binnen gekomen A. Langs de deur ik heb geklopt en zij heeft mij opengedaan. V. Dit schijnt twijfelachtig de vrouw gevoelde schrik en afkeer voor u, Het is waarschijnlijker dat gij met valsche sleu tels binnengekomen zijt. Er is een ge vecht ontstaan Ja, ik heb haar op den grond geworpen en verworgd. V. Met eene koord A. Neen, met de handen. V. Men heeft echter rond den hals een koord gevonden, viermaal rondgedraaid en zoo vast getrokken dat men <>r geen mes kon tusschen steken. Wat hebt gij er gestolen - A. Een porte-monnaie en watjuweelen. V. Gij waart zeer vroolijk vóór de mis daad en zongt luid op. Na de misdaad waart ge niet minder vroolijk. Men heeft u in een café-chantant gezien. A. Ja, dat was om de zaak te vergeten. Men weet dat Ducret zich zelf in han den van het gerecht heeft overgeleverd. Hij had zelfs moeite om zich te doen aan houden en moest herhaaldelijk zeggen dat hij Ducret, de moordenaar der rue de Trevise, was. De policie wilde hem niet gelooven. Toen de voorzitter hem vroeg of hij nog iets ter zijner verdediging te zeggen had, antwoordde hij Ja, M. de voorzitter. Ik houd er aan te verklaren, dat de gezwoor- nen, die voor mij wil verzachtende om standigheden inroepen, een lafaard is. Het hof heeft echter deze aangenomen en Ducret slechts tot levenslangen dwang arbeid, in plaatsvanter dood, veroordeeld. Toen de voorzitter hem zegde dat hij drie dagen had om zich in verbreking te voorzien, riep Ducret uit't Is de moeite niet HOLLAND. Wij lezen in De Maasbode van Rotter dam M. Van Der Akker, wiens handen in het jaar 1872' tijdens hij in militairen dienst was, door een ongelukkig toeval werden afgeschoten en die nu te Loos- drecht woont, oefent de schrijfkunst uit met zijnen mond, en wel zoodanig, dat velen die daarvoor hunne handen gebrui ken, het hem niet zoudeu verbeteren. DUITSCHLAND. Dynamielfabriek gesprongen. Zaterdag morgend, een weinig voor half twaalf, werd de stad Freiberg, in Saksen, eens klaps verontrust door twee vreeselijke ontploffingen de gebouwen, dienende tot het verveerdigen van olie, alsook het kardoezen magazijn der dynamielfabriek van Hillersdorf, nabij de stad, waren in de lucht gesprongen. Drie werkliê werden bij deze ramp ge dood en een gevaarlijk gekwetst. De schok, die men in de stad gevoelde was zoo hevig dat overal gebroken ruiten werden aangetroffen en er vele menschen aan eene aardbeving dachten. Vreeselijk ongeluk. Goeden vrijdag werd te Munchen door een vreeselijk ongeluk gekenmerkt. Wegens herstellin- gens aan de inrichting, had men zijde- waarts van den zomerkelder der Zacherl j brouwerij een put gegraven van 5 meters i lang, 4 1(2 met. breed en 9 met. diep. Om instortingen te voorkomen had men de wanden van den put rondom met planken beslagen. Het uitgraven was met Goeden Vrijdag gedaan en de vijf werkliê maakten zich gereed om het middageten te gaan nemen, i toen eensklaps eene plank onder de druk king der omliggende aarde brak. Een vreeselijk gekraak deed zich hooren in de houten omgeving, die weldra zwichtte terwijl eene groote massa aarde naar beneden viel. Twee der werkliê waren er in gelukt te ontsnappen, doch drie werden onder i hel invallende puin begraven. Een hun ner, zekere Gerum, kon men hooren roepen dat hij vastgeklemd was, tusschen het puin en den keldermuur en dat men hem langs daar verlossen kon. Deze muur is ander halve meter dik en eerst na vier ure en half werken kon men eene opening maken waardoor men den ongelukkige wijn, vleesch en andere ver- verschingen kon toereiken. De vrouw van Gerum, die met hare vijf kinderen was toegesneld, kon alsdan met haren echt genoot klappen. Eerst ten zeven ure 's avonds kon men tot den man komen en hem het hoofd vrijmaken den ganschen nacht werkte men door en slechts ten half zes 's mor- gends was het gansche lichaam vrij. Op eene draagbaar gelegd, dronk hij nog een glas water en gaf alsdan den geest, voorzeker tengevolge aan erge binnen- wonden. Zijne beide beenen w ren beneden de knieën verbrijzeld. Tot de twee andere werkliê, die insgelijks erpleüerd of ver stikt zijn, zal men slee b:-. :.:n eenige dagen kunnen doordri en.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2