Het geloof opent niet alleen de hoop op een beter leven het brengt kalmte in de moeilijkheden van het tegenwoor dige en het noodzaakt den rijke zich be zig te houden met de niet-bezitters en te voorzien in hunne behoeften. Het geloof brengt de verschillende klassen der samen leving dichter bijeen. De Bond heeft sedert een jaar het stichten van werkmanskringen aangepre zen ten einde de jongelingschap tegen misleiding te vrijwaren, en aan allen een nuttig en aangenaam tijdverdrijf te geven. Verscheidene zijn er gesticht, vooral te Brussel, Aalst en Ath. Niet alleen houdt zich de Bond met de maatschappelijke, maar ook met de staat kundige vraagpunten bezig. Verleden jaar zegde spreker te Verviers, dat hij hoop te onze meerderheid in 1886 sterker te zien dan ooit. De wensch is verhoord doch nu zegt de liberale partij dat wij verdeeld zijn. Welnu, dat is niet 200 De rechterzij, en niemand, zegt M- Woeste zal mij tegenspreken,isvereenigd rond het program, dat zij voorstond in de oppositiedal reeds gedeeltelijk heeft uitgevoerd en dat zij wel hoopt teenemaal uil te voeren. (Toejuichingen). Middelerwijl is het militaire vraagpunt opgekkomen. Hel militaire vraagpunt. Gij weet welke verbintenissen de meeste leden der rechterzij jegens hunne kiezers hebben genomen. Kie- zers, de gekozenen zijn vijanden van den cerplichtenden dienst. Eensklaps riep men, nu zes maanden p geleden, dat er eene groote verandering in de openbare denkwijze was ont- staan dat die gunstig was geworden aan de dienstplicht. Geen enkel bewijs was hiervoor te vinden. Het was dus noodig de openbare denkwijze te raadplegen want in een land dat zijn eigen regeert, moet men den pols voelen van die denkwijs. Het was hiervoor niet noodig dat de Kamer ontbonden werd. De grondwet geeft andere middelen en die middelen zijn de pers en de Vereenigingen Wij hebben ons gericht tot onze vrienden der Vereenigingen wij lieb- ben hun gevraagd of het waar was, dat de openbare denkwijze, opzichlens den dienstplicht veranderd was. De vereeni- gingen hebben NEEN geantwoord en ik p dank hun dat zij de grondbeginsels van recht en vrijheid hebben verdedigd dat zij de konservalieve partij hebben gered, p Toejuiching Men heeft gezegd dat zij die de dienstplicht verstieten, slechte palriot- ten waren Hadden onze voorzaten van 1830 dan geerie vaderlandsliefde? Heb- ben de groote partijen, die, sedert 57 jaar, beurtelings aan 't roer kwamen en de plaatsvervanging behielden, dan geen vaderlandsliefde aan den dag gelegd p Hebben zij met dat behoud het land niet door de grootste moeielijkheden ge- bracht Laat die overdrijvingen varen Zij verdienen geen krediet Ten slotte hoopt spreker dat de katho lieken in october aanstaande het stadhuis van lJperen zullen bemachtigen. (Lang durige toejuichingen)» Zondag te een ure had een banket plaats aan 't welk 320 dischgenoten deel namen. Aan de eeretafel namen plaats MM. Woeste, Vandenpeereboom, Jacobs,Tack, Van Wambeke en andere voorname leden der rechterzij. Het uur der toosten aangebroken zijn de, dronk M. WOESTE aan den Paus, die het pauselijk gezag vestigt op de menschelijke en geestelijke zaken aan den Koning, die het zaad der beschaving in Afrika strooit. Moed, Sire riep de voorzitter uit, en die uitroep werd met daverende toejuichingen begroet M. YWEINS dronk aan de regeering en voornamelijk aan MM. Beernaert en Vandenpeerebpom en bracht levens hulde aan de instellers der wet van 1884. Hier werd aan MM. Woeste en Jacobs eene luidruchtige en hartelijke ovatie gebracht. Na een krachtdadig antwoord van M. Vandenpeereboom, nam M. JACOBS het woord om te zeggen dal de bravos die de aanwezigen deden hooren, gericht waren aan het sterkste parlementaire leger dat ooit bestond, en dat, vooral door de aan wezigheid van nieuwelingen als bij voor beeld M, Begeren, des te sterker is. Verder spraken nog MM. Mussely, Begerem, in 't vlaamsoh, Biebuyck en andere, tot dat men scheidde onder den indruk van eene warme slotrede van M. Woeste. HANDEL EN NIJVERHEID. Petrool als stookmiddel. In de Clyde is eene stoomsloep van 18 voet lang te water gelaten, die petroolgas als beweeg kracht zal verkrijgen. De ketel had, met koud water gevuld, na 7 minuten 75 pond stoomdruk, welke na ééue minuut tol 90 pond klom, op welk punt de veiligheid gesteld was. Het gewicht van het vaar tuig bedraagt slechts 250 kilogram. Het vaartuig liep op den proeftocht met eene snelheid van 8 knoopen. De kosten van het gas, dat uit gewone petrool gewon nen kan worden, bedraagt 12 centiemen per uur. RECHTERLIJKE KRONIJK. De brigadier en de gendarm, uit wier handen de veroordeelde Kleykens over eenige weken ontvluchtte, zijn door de rechtbank van Brussel vrijgesproken. Ten herinnert zich dat Kleykens, dié voor diefstal van omtrent 100,000 fr., door de brusselsclie rechtbank veroor deeld went doch, op het oogenblik dat hij door de gendarmen uit de gerechts zaal geleid werd, het hazenpad wist te kiezen. De verdediger der gendarmen bewees dat die ontvluchting niet aan hen te wijten was. Kleykens moest, daar al de wacht- cellen van het gerechtshof hezet waren, in eenen gang wachten. Ook was het venster waardoor hij ontvluchtte, niet van tralies voorzien. Men weet dat Kleykens eenige dagen later te Tongeren aangehouden en op nieuw in de handen van het gerecht ge steld was. KUNST-EN LETTERNIEUWS. Het Slormglas. Soms ziet men aan een vensterkruis naast den ge wonen termometer een glas hangen, dat met een vocht gevuld is en van onder eene witte, wolkachtige of wolachtige slof bevat. Dit is het zoogenoemd storm- glas. Ziehier hoe men dat maakt: Neem eene glazen buis, die aan het ééne einde toe- gesmolten is en aan de andere met een koperen kapje bedekt, waarin eene kleine opening is om lucht door te laten. Vul nu de buis met de volgende oplos sing 2 1/2 drachma kamfer, 38 grein salpeterzure potasch, 58 grein zoutzure ammoniac, 9 diachma water, 9 drachma zuivere wijnsteen. Maak die mengeling warm in een wa terbad. Zoodra zij op de gewone tempe ratuur der lucht is gebracht, vormen er zich wol-of veerachtige kristallen in. Als er nu storm op handen is, vormen deze kristallen een dichte massa ouder in de buis, die bij schoon weêr hunnen wolachtigen vorm weer aannemen en een groot gedeelte van het glas vullen. Onr-einigheid der straten. Er wordt op T oogenblik in zekere wij ken der stad door de burgerij bitter ge klaagd ovei de onieinigheid die op zekere punten heslatigd wordt. Op vele plaatsen ontmoet men oprechte mesthoopen, be staande meestal uit assche, afval van groenten en aardappels en nog al meer en die veelal gansch 't kwaartier om zoo te zeggen verpesten. Het artikel 6 van 't stedelijk reglement van 10 Juli 1864 op het reioighouden dei- openbare plaatsen en straten verbiedt strengclijk allen afval, assche of vuilig heid ter straat te werpen. Zekere politie-agenten schijnen met die bepaling onbekend te wezen en meer dan eens, zoo verscheidene ooggetuigen ons verzekeren, gebeurde het, dat aller- handen afval en vuiligheid tot voor de voeten van zekere agenten werden ge worpen zonder dat zij er zich het minste van de wereld om bekommerden. Wij roepen op dezen betreurlijken toe stand de bezondere aandacht in van wie 't behoort. Om zich te overtuigen van de gegrondheid der bestaande klachten, hoeft men slechts eene wandeling te doen langs de volkskwarlieren en de Damlaan. Volgens 'i Verbond beloopt onze stede lijken schuld tol twee milloen.... Waarlijk die rare liberale vreemde vogels die alhier kwamen overgewaaid moeten de Aalstenaars voor de domste kneukels der wereld houden Wanneer wij schreven dat Argus onze katholieke bekwaamheidskiezers in den Dendergalm voor pijpenkoppen, ezels en dommerikken heeft uitgescholden dan bleven wij in de strenge waarheid. De katholieken zijn voor de liberalen al wat slecht is, om de eenvoudige rede dat zij katholieken zijn. In Den Dendergalm van 10 April viel Argus in snoode beleedigingen tegen onze katholieke bekwaamheidskiezers uit. Tal van honende verwijtingen heeft hij aan 't liberaal scheldwoordenboek ontleend. De stoet der katholieke Bekwaam heidskiezers was volgens hem, slechts samengesteld uil ramenant, anders ge zegd, gemeen ras, dat betaald was om ontuchtige liederen te zingen... uit land verraders... waarover zekere personen zoo beschaamd waren dat ze den stoet ijlings verlieten. Verder zegde hij nog dat de bekwaamheidskiezers 'ondereen hebben gevochten, enz... Die honende beleedigingen zullen voorzeker op geenen kouden steen zijn gevallen, Argus... De bekvvaamheidskie- zers zullen ze zich op tijd en stond herin neren en dan toonen dat er onder hen geeue partijverraders te vinden zijn... Nu, in afwachting raden wij u aan, van eerst eens in eenen spiegel te kijken wanneer gij voortaan een ander voor ramenant uilschelden wil. liobe zegt dat hij, in ons nummer van Donderdag 11. geene wederlegging gevon den heeft van zijne armzalige antwoord op ons artikel betrekkelijk de onnoeme lijke ezelarijen die de liberale firma Kobe, Koperen Junior en C°, uilgesteken heeft. 't Is waar dien donderdag hebben wij niets geantwoord, wij hebben tot verle den zondag gewacht. Kobeke zal dus reeds onze antwoord gelezen hebben en of hij zal kontent zijn, daar hebben onze geëerde lezers kunnen over oordeelen... Overigens wij zijn be nieuwd te zien of Kobeke de pil niet wal al te hard zal vinden en er de spraak niet door verliezen zal Argus, de grootspreker, die om genade riep over de kwestie der conversie van onze Stadsschuld, roept nu andermaal genade over de kwestie der bedienden van het Weldadigheidsbureel. Wij zou den, zegt Argus, Dc Dendergalm in een proces willen lokken... die zaak is nu genoeg besproken en de kiezers zullen reeds daaromtrent hunne zienswijze kunnen opmaken hebben en zeggen Men vraagt een ernstig, onpartijdig 011- derzoek de bevoegde overheid weigert <1 dat is vies Indien uwe beschuldiging gegrond zijn, Argus, heeft De Dendergalm wegens een proces niets te vreezen de beambten en bedienden der Weldadigheidsbureelen zijn, wij herhalen het, openbare perso nen, en in dit geval is 't bewijs der feiten toegelaten. Waarom zwijgt gij dan. Argus Om de goede rede dat gij niets zoudt bewijzen kunnen. Nu, om een ernstig, onpartijdig onder zoek te kunnen inspannen moei men ook ernstige feilen aanduiden.. Wijs dan die feiten aan, Argus. Welk Bestuur dat zich eerbiedigt, zou een onderzoek instellen op de onbepaalde beweeringeu dat er zwaarwichtige onregelmatigheden of on- rechtveerdigheden gepleegd worden zon der er den aard van te kennen te geven. In gansch deze zaak hebt gij niets be tracht dan hel publiek tegen ons Katho liek Bestuur op te ruien met hel te doen gelooven dat er in onze Gestichten van Weldadigheid, door zijne schuld, mis bruiken en onri chtveerdiglieden ten op zichte der noodlijdenden bestaan die om wraak roepen bij God en de men- schen.... Maar g'hebi De Uendcrbode op uwen weg ontmoet, die u heelt toege roepen spreken of zwijgen en gij hebt even als alle vuige liberale lasteraars en eerdieven die T vuur gewaar worden, lot het leste uwe toevlucht genomen... Ziedaar, Argus, de zndeles die uit uwen veldtocht tegen onze Gestichten van Wel dadigheid doorstraalt Kom maar af met andere dergelijke zaken ons bijltje blijft nog scherp genoeg om, al ware het nog honderd maal,uwen verachtelijke» snater te doorklieven La Bèforme van maandag deelt het manifest meé gericht lot de vooruitstre vende liberalen van Oost Vlaanderen, door 't comiteit 't welk zich in onze pro vincie vormde in vooruitzicht der bijeen roeping van een Congres te Brussel. Dit stuk '1 welk door zich zelve weinig belangrijkheid bezit, zegt Le Bien pu blic, p behelst de gewoonelijke eisclien van de radikale kliek 1° Herziening van de art. 47 en 56 der grondwet. '2° Verplichtend lager onderwijs door den Staal ingericht. 3° hemokralische hervorming der milielie- vvetU-.n 4° Economische wetten de zedelijke en stof felijke ontvoeding der werkende klassen ver zekerende. 5° Scheiding der Herken en Staal, en als maatregel van onmiddelijke toepassing, her- zioning van de wellen op het lijdelijke der eerediensten 6° Wet op de kloosterlijke doodehand Het stuk is bekleed met lal van hand- teekeningen, zegt verder Le Bien public, die weinig bijbrengen om het iti waarde le doen klimmen. Onder deze handteekeningen treffen wij deze aan van MM. August Janssens, advokaat en Alex Vander Noot, beide te Aalst, als ons arrondissement vertegen woordigende. Als al de overige radikale jannen, wier handteekeiiing op 't stuk voorkomt, hazen zijn gelijk de aalstersche leden van 't bedoeld radikaal komiteit, dan is de mee- ning van den Bien public wonder wel uit gedrukt. Op tijd en stond komen wij hierop terug. ALLERHANDE NIEUWS De brusselsche bladen klagen over de onvoorzichtigheid der koetsiers van huurrijtuigen, die door hun dwaas rijden alle dagen ongelukken veroorzaken. In derdaad, geen dag gaat er voorbij,zonder dat er een kind, een ouderling of andere personen door rijtuigen omgeworpen en gekwetst worden. De vreemdelingen die naar Brussel moeten gaan zijn dus ge waarschuwd. Een landbouwer van Auderghem, in eert weekblad de zonderlinge verdwij ning van de 100.000 pesetas in de Banque générale gelezen hebbende,kwam maandag met eene brieventesch vol papieren in de bureelen van de Etoile. Bij onderzoek bleek dat deze papieren ontvangstbewij zen van titels waren, hebbende eene gezamentlijke weerde van 86,000 fr.. op naam van zekere juffer Lallemand, van Parijs. De boer verhaalde dat zijn zoon die weerden gevonden had en hij dacht dat het de gestolen of verloren titels dei- Bank wel konden zijn. Naar het beweren van verscheidene dagbladen zou liet bezoek van dekoningin van Saksen te Brussel in verband staan met huwelijksplannen tusschen prins Baudewijn en eene Saksische princes. Volgens de Temps zou er spraak zijn van een huwelijk van Princes Clementine met den vermoedelijke» troonopvolger van Saksen. Dinsdag en woensdag, zeggen de gentsche bladen, zaten de treinen naar Antwerpen vol personen, die met vrouw en kindereu aldaar scheep gingen om den wijden plas over te steken. Er waren er uit West-Vlaanderen en uit de meeste gemeenten van Oost-Vlaanderen. Uit Vracene alleen zijn 25 personen vertrok ken. En nogtaus is alles ook geene vreug de in Amerika Cleyma», van Lokeren, die deze week teruggekeerd is, weet ervan te spreken. Over weinigen lijd trok hij er heen en kwam armer dan ooit terug ook weende hij van geluk, toen hij zijn dorp weêr zag. Zekere Emiel Van P. werd zaterdag door de policie van Lokeren aangehouden. fn den amigo aangekomen, haalde hij, op het oogenblik dat hij zou onderzocht wor- i den, een revolver to voorschijn, en loste twee schoten op de agenten. De kommis- saris Van der Smissen en de gendarmen, konden zich met groote moeite van den brutalen kerel meester maken. Hij is ter beschikking van den prokureur des ko- nings gesteld. Naar wij vernemen zal er te Veurne ter gelegenheid der beroemde boetpro cessie, die reeds verscheidene honderde jaren bestaat, dit jaar een luisterrijk jubileum gevierd worden dat ongetwijfeld, ter oorzake van de Breidelfeesien te Brugge, een groot getal vreemdelingen naar deze stad en omstreken lokken zal. Reddingsdienst op de kust. Wij hebben bij gelegenheid der schip breuken, die tijdens den lesten storm op onze kust plaats hadden, de opmerkingen meégedeeld, door verschillende personen gemaakt aangaande den onvolledigen, reddingsdienst, die naar hun beweeren veel te wenschen liet. Om onpartijdig te blijven zien wij ons verplicht ook de terrechtwijzing meé te deelen, die de burgemeester van Knocke naar de Flandre liberale heeft gezonden. Wat het te waterlaten der reddings boot betreft, dit heeft men op alle manie ren beproefd. Eerst stak men in zee op omtrent 500 meters oostwaarts van het in nood zijnde schip, opdat de N. O. wind de nadering der boot zou vergemak kelijken. Dit lukte niet. De woedende golven wierpen de boot telkens op het zand terug. Evenwel verloren de redders gee nen moed. Zij sleepten de boot nog meer oostwaarts, lieten ze op nieuw te water, doch andermaal vruchteloos. Eene derde poging werd beproefd, door den golfbreker te volgen, maar het tem peest nam aanhoudend in hevigheid toe zoodat, de boot tot viermaal toe terug werd geslagen. Reeds hadden zij gedurende 2 1/2 uren tegen de woedende baren geworsteld toen eensklaps het schip verbrijzeld werd en een matroos in zee sprong om naar de kust te zwemmen. Hoewel allen halfdood van kou waren, werd eene leste poging beproefd ter bereiking van bet schip. Het is toen dat de patroon, M. Van Tierendonck. den noorweegschen ma troos in de golven ziende verdwijnen, uit de bood in zee sprong-om hem bij te staan. Na ongehoorde pogingen gelukte hij er in, hem te bereiken en aan wal te brengen, waar hij door eenige visschers van Heyst werd opgevangen. Terwijl de patroon zich nogmaals in zee begaf om de andere mannen bij te staan, was de reddingsboot erin gelukt, ook de andere scbipbruikelingen te be reiken, die zich op eene plank lieten voortdrijven. Het overige der bemanning werd gered door M. Tierendonck, bijgestaan door MM. Paternoster en Van Torre, van Heyst. Wij merken op dat M. de burgemeester van Knocke geen woord zegt over de af wezigheid der kabelkogels en mortieren, welke eene lijn naar het verongelukte vaartuig had kunnen schieten, en zoo wellicht twee menschenlevens meer had kunnen redden. M. Lebeau, veearts te Hemptinne, die dezer dagen in rijtuig van zijne ver loofde huiswaarts keerde, werd onver wachts door een geweerschot in den arm getroffen, zonder dat hij echter ern stig gewond werd. Ten einde zijne familie niet le verontrusten, verzweeg hij het geval maar toen ontving hij een aantal naamlooze brieven, waarin hij met de dood bedreigd werd, indien hij het nog waagde, zijne verloofde te bezoeken. Thans meende M. Lebeau het noodig, het gerecht te verwittigen. Een persoon, op wien zware vermoedens drukken, is aangehouden. Werkerspartij. Te Bergen. De aangekondigde vergadering derafgeveer- digdeu van socialistische vereenigingen, die zich als partijgangers van Defuisseaux verklaarden, heeft zaterdag plaats gehad. Het dertigtal afgeveerdigden, die er aan deel namen, hebben zich geheel en al van den brusselschen algemeenen raad afgescheurd en besloten eene nieu we werkerspartij te stichten: Brieven van goedkeuring werden uit Luik, Brussel en Zoningen ontvangen. Zondag aanstaande zal eene nieuwe vergadering te Wasmes plaats hebben. Daar zullen de vraagpunten rakende de stichting der nieuwe partij en de algemee- ne werkstaking breedvoerig besproken worden. Te Brussel. In de hoofdstad is het woord aande vrouwen. De gerokte socialisten hebben hare ver^aderplaatsin eene herberg derRijken- Clarenstraat. Daar houden zij regelmatige bijeenkomsten, waar zij (lach niet, lezerj ernstig de maatschappelijke kwesties be spreken. Nu, gelijk iedere maatschappij, die hel goed meent, moesten deze citoyennes ee nen drapeau hebben en deze de tradi- tionneele roode vlag werd zondag in gehuldigd. Een stoet vrouwen, met muziek, dat de Marseillaise speelde, trok door de stad en bracht eene ovatie aan het bureel van Le Peuple. De vrouwelijke manifestanten werden beschermd f(?) door eenen troep mannen, die meé de Marseillaise zongen en Aminis- tieriepen. Op de Groote-Markl werd de stoet uit gefloten. De eigenlijke inhuldiging had in het Maison du Peuple plaats. De citoyennes nemen plaats aan de ee retafel en bloemtuilen werdeu de kom missie aangeboden, juist gelijk op eene vergadering van bourgeois. Brusselsche en gentsche afgeveerdigden voerden het woord. Eene der lesten, eene groote struische vrouw, roemde de in richting der vrouwenafdeeling te Gent. Eene andere, klein maar met levendi ge» blik, koortsachtige taal en gebaren als die van Louise Michel, klaagde dat er te Brussel geene vrouwen genoeg zijn voor zulke groote stad. En evenwel, zegde zij, moeten de vrouwen krachtdadig doorwerken en zij zullen meer bekomen dan de mannen. (Getuige het verzoekschrift door de vrouwen van den Borinage aan M. Buis overhan digd). De eerste spreekster, de dikke gentsche nam weêr 't woord, om te zeggen dat zij protesteert tegen de openbare weldadig heid, en om te verklaren dat de vrouwen der rijken geene moederliefde kennen. De andere redevoeringen waren alle herhalingen der eersten. Over eenigen tijd maakten wij mel ding van een schrikkelijk leit dat in de gemeente La Louvière was voorgevallen. Een man was in eenen aanval van heete koorts opgestaan, had de vrouw des hui zes bijna verwurgd, de herberg en de meubelen van een naastgelegen huis kort en klein geslagen en zoo den schrik door de gemeente verspreid. He geneeskundig onderzoek heeft vastgesteld dat die onge lukkige zinneloos is. Wij vernemen met spijt dat de moe dige kamper voor de katholieke zaak, de eenige katholieke raadsheer van Doornik, M. Leschevin, ernstig ziek is. De Courrier zegt zelfs dat hij in gevaar verkeert Eene werkstaking is dingdag in den koolput Barbier.te Chatelet, uitgebersten. 400 werklié hebben geweigerd neer te dalen. Hunne houding wekt geene onrust. HOLLAND. Verschrikkelijke ramp te Amsterdam. Op jammerlijke wijzeis de feestvreugde te Amsterdam verstoord geworden door een allerdroevigst ongeval. Om ruim drie ure brak vrijdag morgend een zware brand uit in de St-Pietersteeg. In dit perceel, uittwee bovenverdiepingen, een onderhuis en een kelder bestaande, was een logement of slaapsteé. Er waren 46 gasten, en met de overige inwonen- den, 59 personen in huis. Daar de kelder nog door een kruier werd bewoond, was de ruimte voor 46 logeergasten en 15 bewoners zeer klein. Het huis was een oud gebouw, waar allen met moeite bijeen waren gepakt. Verscheidene sliepen in ijzeren kribben op één kamer en de ruimte, om zich te bewegen, was gering. De oorzaak van denbrand is onbekend, 't Is evenwel mogelijk dat een der sla pers, nog licht willende aansteken, een of ander licht ontvlambaar voorwerp heeft aangestoken en de vlam niet heeft kunnen blusschen. De uitgangen waren door het vuur af gesloten en de meeste inwonende moesten dus over de daken eenen uitweg vinden. Het tooneel dat nu volgde, is nauwe lijks te beschrijven. Een der logeergasten sprong wonhopig uit de bovenste verdie ping en kwam te recht in eene snijding waar men eenigen tijd later zijn verminkt lichaam vond. Later vonden zij tusschen het puin een verkoold lichaam, en op eene kamer, die niet geheel was uitgebrand, een man gezeten op een stoel, blijkbaar door den rook gestikt, maar door de vlammen niet aangetast. Op eene andere kamer vond men onder een bed een lijk. ook niet door het vuur gezengd. Voorts werden twee mannen, die uit de ramen sprongen, gekwetst in het gasthuis opgenomen. De namen der verongelukte personen zijn tot dusverre niet gekend, wat ook niet te verwonderen is met het oog op de inrichting van dit logement, welks bezoekers wel gedeeltelijk bij de vrouw bekend waren, doch niet allen en pa pieren waren er niet of zijn verbrand. De personen, die er uitkwamen, ver loren al hun goed bij het onheil. Sommi gen, die reeds te bed lagen en hals over kop wegvluchtten, hadden zelfs geen bo- j venkleeding. Het best kwamer misschien nog een visscher af, die lijdelijk in ge noemd logement vertoefde. De man was gaan feestvieren en kwam thuis toen de brand reeds geëindigd was. FRANKRIJK. Reusachtige instelling. Het magazijn van nieuwigheden Au Bon Marché, te Parijs, dat het belangrijkste der geheele wereld is, beslaat eene oppervlakte van 10,000 vierkante meters. Deze ontzagelijke magazijnen, een der merkweerdighedeo, j die de verbazing wekken van alle bezoe kers der hoofstad van Frankrijk, behoo- ren aan Mad Aristide Boucicaut, weduwe van den stichter van het huis. Deze edele vrouw behartigt met de grootste zorgvuldigheid den geestelijken en zedelijken vooruitgang harer 3500 be dienden. Zij heeft een pensioenkas ge sticht, waarvoor zij één millioen franks van haar persoonlijk vermogen heeft ge stort zij laat hare bedienden gratis on- derwijs geven en zich vermaken. Ook wordt een muziekonderricht ge ven, dat buitengewoon merkweerdig is hierdoor vormen de bedienden van den Bon Marche een orkest van 90 instru- menten en een koor van 70 mannen- en 20 vrouwenstemmenzij voeren herhaal delijk zeer toegejuichte koncerten op, des winters in het magazijn zelf. De anti-eiyenaai s. Er bestaat te Parijs eene zonderlinge, welingerichte vereeniging, die veel van zich doet spre- j ken, namelijk de ligue des anti-proprièiai- res,

De Denderbode | 1887 | | pagina 2