NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 24 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 1248. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Onze scholen. Kiesrecht voor soldaten. Werk der gevangenen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3-bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqnt 9w AELST, 23 APRIL 1887. Frankrijk. De Vnivers kondigt den latijnschen, en terzelfder tijd den fran- schen tekst af, van de pauselijke Memorie aan Mgr. Krementz. De H. Vader wijst op zijne vroegere brieven aan den keizer, den kroonprins en den vorigen aartsbisschop van Keulen, welke brieven allen den vrede beoogden en somt vervolgens de belangrijkste ver beteringen op, welke tot hiertoe reeds verkregen zijn door het herstel der bis schoppen, de voorziening in de parochi ale zielzorg,deheropening van seminariën, het wegnemen der moeielijkheden in zake van de macht der bisschoppen en het terugroepen van eer.ige orden of kongre- gatiën zoodat nu de Meiwetten met min der moeite kunnen verdragen worden .Maar, zegt de H. Vader, steeds zal de H. Stoel nog waakzaam moeten blijven en op ver scheidene verbeteringen bedacht moeten zijn want de toestand is nog verre van uitmuntend. Het zekere van het tegen woordige moet verkozen worden boven het onzekere der toekomst. Wat de Anzeigebetreft,zegt de H.Vader, dat hij die, na de vroegere belofte, niet kan weigerenmaar o\erdejuisteregeling dezer zaak wordt nog onderhandeld tus- schen den H. Stoel en de pruissische ministers, om te bepalen wat er moet ge schieden bij geschil lusschen den bisschop en den opperpresident. De H. Vader acht de aanneming van het ontwerp door de katholieken noodzakelijk., en verzoekt den aartsbisschop in dien zin met zij kollegas werkzaam te zijn en tevens alle katholie ken gerust te stellen in volkomen betrou wen op den H. Stoel. Holland. Grondwetsherziening. De diskussie over hoofdstuk III der grond wet werd woensdag hernomen, in de Tweede Kamer der nederlandsche Sta ten generaal. Met 39 tegen 27 stemmen is aangenomen, na bestrijding door de rechterzij, het gewijzigd art. 83, waar door bij den politieken eed naar keuze ook de belofte is toegelaten. Het amendement-Van Houten, om geen schadeloosstelling te geven aan Kamer leden, die tevens minister zijn, of gedu rende de geheele zitting afwezig blijven, werd aangenomen met 50 stemmen tegen 17. Op het nieuw regeerings-artikel be treffende de verkiesbaarheid van de leden der Eerste Kamer (hoogstaangeslagenen of zij die hooge en gewichtige openbare betrekkingen bekleeden)stelde M. Schaep- man voor, het woord openbare te doen vervallen. De regeering berstreed dit. Duitschland. De uitdrijvingen wor den in Elzas-Lotharingen door de duit- sche overheden ieverig voortgezet. Voor de minste reden ontvangt men er een bevel, het grondgebied binnen de 24 uren te verlaten. Zondag lestleden werd een jongeling, die eenen halsdoek met de fransche kleuren droeg, te Chateau- Salins, tijdens een dansfeest aangehou den. De ongunstige berichten over den ge zondheidstoestand van den duitschen kroonprins duren voort. In sommige brusselsche dagbladen van Donderdag morgend gaat men zelfs zoodanig verre, te beweeren dat deze toestand van den prins ernstige onrust inboezemt. Dat die geruchten overdreven, zelfs ongegrond zijn, blijkt uit de volgende zinsnee, welke wij in de Kölnische Zei- tung aantreffen. De kroonprins vermaakt zich te Ems uitermate. Dagelijks ziet men hem met zijne echtgenoot® wandelen en komt hij met de bevolking in aanraking. Hij be zoekt zijn koffiehuis. Wanneer hij van de wandeling terugkeert, is zijn rijtuig met bloemen opgevuld. Zooals men ziet» hoeft men zich om zoo een zieke hoegenaamd niet te bekom meren. Kerkelijk-politiek wetsontwerp. In de Kamer van Afgeveerdigden heeft M.- Windhorst, nadat M. Gneist tegen het kerkelijk-politiek wetsontwerp gesproken had, eene verklaring namens het centrum voorgelezen, inhoudende dat het, na den bekenden brief van Z. H. den Paus, be reid is voor het ontwerp te stemmen, overeenkomstig den tekst door het Hee renhuis aangenomen, von Bismark heeft daarop in eene uitvoerige rede het ont- werd verdedigd, welk in geen enkel op zicht de rechten van den Staat verkort. Werd het ontwerp verworpen, dan zou hij den pruisischen staatsdienst verlaten en zijne krachten nog slechts aan het duitsche rijk wijden. Daar men waar schijnlijk moeielijke tijden van binnen- en buitenlandschen strijd tegen revo- luionnaire partijen te gemoet gaal, wil hij eerst aan alle nuttelooze binnen- landsche twisten een einde maken. Rome. De Moniteur de Rome doet de noodzakelijkheid uitschijnen vau het voort bestaan van het centrum ook na het ein digen van den Culturkampf, wijl de ont binding dier groep het begin van nieuwe aanvallen tegen de Kerk zou wezen, en ook omdat op de nieuwe toestanden een waakzaam oog moet gehouden worden. Italië. Bij de italiaansche Kamer van afgeveerdigden is een ontwerp ingediend, volgens welk het recht op cacao, in boouen en gemalen, op rijst, gepeld en ongepeld, voorloopig verhoogd zal wor den. De ministerieele Popoio Romano meldt dat Italië Frankrijks uitnoodiging tot deelneming aan de wereldtentoonstelling (Naar htnyaartche familie overleveringen). i' Vervolg. Nog binnen het jaar werd Konday vader en liet hij door «en extra-koerier aan zijn konink lijke gebiedster Maria-Theresia, te Weenen verzoeken, of hare majesteit veroorloven wilde dat zijn eerstgeboren zoon, ter eere van den kroonprins, met den naam Josef werd ge doopt. De goede koningin stoud dit verzoek niet slechts toe, doch zond den jonggeboren eeu allerprachtigst doopgeschenk en had den daarbij gevoegden schriftelijken gelukwensch eigenhandig onderteekend. Toen de gravin Agatha nog in 't kraambed lag, liet ze op zekeren dag haren gemaal tot zich roepen en, terwijl zij baar arm hem om den hals sloeg, zegde zij Eerst nu gevoel ik, dat ik u van harte lief heb, dat gij mijn geluk, mijne zaligheid uit maakt. dat ik u aanbid Tooh minde de gravin Agatbta haren ge maal niet integendeel zij haatte, veraf schuwde hem En toen zij hem nu bekende dat ze hem beminde, toen nam zij vreeselijkste wraak op hem, tot welke vrouw in staat is.... op dat oogenblik haersoh- van 1889, om staatkundige en financieele reden van hand zal wijzen. Spanje. De benoeming van Mgr Di Pietro tot nuncius te Madrid is zeer twij felachtig. Prins von Bismark verlangt dat Mgr Galimberti naar Munchen zou wor den gezongen, doch er is voor dezen prelaat meer spraak van het gezantschap te Madrid of te Weenen. Rusland. Zes der betichten van den aanslag, den 13 meert lestleden op het leven van den czaarvanRuslandgepleegd, werden veroordeeld om te worden opge hangen de anderen tot eeuwigdurende opsluiting in de gevangenissen van Schluesselburg. Men verwacht te St-Petersburg onge duldig het besluit van denamerikaanschen Senaat over het uitleveringstraktaat, on langs gesloten tusschen het russisch gou vernement en datgene der Vereenigde- Staten. Deopenbare denkwijze in Amerika verklaart zich legen de uitlevering van al de politieke- misdadigers zonder onder scheid. Het komiteit van het priesterlijk jubi leum van Z. H. den Paus, doet eenen oproep aan de katholieke scholen van België, om deel te nemen aan de tentoon stelling die in het Vatikaan zal worden geopend. Z. H. die zooveel belang stelt in het volksonderwijs zal met voldoening zien wat er in Belgie ter bevordering van ons onderwijs gedaan wordt. De omzend brief zegt onder ander Wij bekennen het gereedelijk, deze oproep komt wat laat, aangezien dat men zal voor de aanstaande maand augusti moeten veerdig zijn. Nochtans, alles wel nagedacht, schiet er nog tijd genoeg over om eene zeer volledige tentoonstelling in te richten. Al die op de wereldtentoonstelling van Parijs, van Brussel en van Antwerpen, de afdeelingen der schoolvoortbrengsels van nabij onderzocht hebben, zijn overtuigd geworden dat eene goede tentoonstelling van dien aard, geene of toch zoo weinig mogelijk voorbereiding mag toonen. t Ons gedacht is dus dat onze scholen zeerwel aan het inzicht van hetromeinsch komiteit zouden beantwoorden, met bij voorbeeld de verzameling der werkzaam heden van het zomerkwartaal op te stu ren men zou er eenige werken van teeken- en schoonschrijfkunst kunnen bijvoegen. Voor de meisjesscholen zal de naai- kuustallergeschikst eene bijzondere plaats bekleeden. Overigens onze katholieke school meesters hebben aan het lager onderwijs de nuttigste werktuigen verschaftland en wereldkaarten, kaarten om de geschie denis te leeren en meer andere, tel- en te reeds de dood iu hare leden I Zij wist dat dien dag niet meer overleven zou en wilde haren man in vertwijfeling aan haar doodbed achterlaten. Konday daarentegen gevoelde zich na die bekentenis van haar als in den zevenden hemel. Hij dacht zich thans een halve god te zijn. Hij bespeurde zoo iets van een zegenpraal in zijn bedwelmde hersenseer. zegenpraal over mouschelijke en bovenmenschelijke krachten. Tot aan den avond verkeerde hij in die bedwel ming. Maar toen kwam de geneesheer bem de droevige waarschuwing geven omzich op het groote ongeluk voor te bereiden dal zijne ge malin ging sterven Op dat bericht had Gabriël Konday den dok tor wel kunnen verworgen. Doch hij vermande zich en wierp zich smeekende voor hem op de knieën. De geneesheer verklaarde echter, dat zijne kunst hier niets meer vermocht, dat enkel Gods bermhartigheid nog kon helpen, maar alle menschelijke macht daartoe niet meer in staat was. Toen snelde de graaf naar hel sterfbed zijner vrouw, doch deze herkende hem reeds niet meer. Hij kon echter 't gerochel der stervende niet aanhooren, hare verwrongen trekken niet zien. Hij vloog half uitzinnig naar zijne wapen kamer, na zijn dienstpersoneel te hebben be dreigd, dat wie de deur daarvan hopende om hem 't bericht van den dood zijner gemalin te brengen, door bem zoo worden neêrgeschoten. En wat de graaf beloofde, was hij gewoon te rekentuigen, werktuigen om het naald werk uit te leggen, enz. Zou het voor hen niet zeer belangrijk en eervol zijn, met ze te doen voorkomen op eene tentoonstel ling. waar ieder volk zal vertegenwoor digd zijn, en waar ieder land eene menig te bezoekers kan zenden. Onnoodig te zeggen dat deze tentoon stelling niet uitsluitend voor vrije katho lieke scholen is, maar dat alle katholieke scholen er kunnen deel aan nemen. Mis schien ook zullende onderwijzendekloos- tèrgemeenten, die in Belgie verscheidene gestichten hebben, geraadzaam vinden eene gemeenschappelijke tentoonstelling te doen van al de scholen, die door hare leden bestierd worden. Alle vragen voor inlichtingen en voor deelneming moeten gezonden worden aan den geheimschrijver van het belgisch komi- teil voor het priesterjubileum, te Leuven, Naamschestraat, 50. M. de minister van oorlog heeft onlangs eenen omzendbrief openbaar gemaakt, waaraan wij de volgende punten ontlee- r.en 1. Luidens n. 447, paragr. 4 van het kieswetboek is het stemrecht opgeheven voor de onderofficiers, kaporaals, brigadiers en soldatengedurende al den tijd dat zij zich onder de wapens bevinden. 2. Worden niet aanschouwd als onder de wapens staande, de soldaten die in onbepaald verlof zijn, een voorloopig pensi oen oteenei>oorloopige vrijstelling genieten, krachlens art. 29 der miliciewet. o. De opschorsing van kiesrecht is toe passelijk, zoowel op de cijnskiezers als op de bekwaamheidskiezers, alsook op de sol daten van minderen rang dan officier, die, ofschoon in onbepaald verlof zijnde terug onder de wapens werden geroe pen, zelfs indien zij gedurende deze terug roeping op het oogenblik der kiezing in gunst- of ziekenverlof zijn. Deze opschorsing is niet toepasselijk op de soldaten in het leger gebruikt als bedienden, die niet aan werkelijken dienst onderworpen zijn en gelijk staan met de onder-officiers, deze zijn De klerken in het bestuurbataillon, bijgevoegde geneesheeren en apothekers, leerlingen-geneesheeren en apothekers van 1* klas, zadel-, kleer- en schoenma kers, kondukteurs der artillerie van 1® en 2e klas, meesters vuurwerkers, zieken- dieners- majoors, magazijniers, portiers, koks, enz. 5. In dit artikel worden de straffen aangeduid, waarvan de overtreders van bovengemeld reglemeut onderworpen worden. 6 tot 12 geven de maatregels op, die door de besturen moeten in acht geno men worden, om de soldaten-kiezers de uiloefening van hun recht te vergemakke lijken, en anderen, die tot het vergemak kelijken der herziening van kiezerslijsten bijdragen. houden. Geladen jachtgeweren en pistolen waren in de wapenkamer altijd gereed. Den volgenden morgend was men intusschen genoodzaakt hem die treurmare te brengen. Maar niemand durfde zulks wagen. Ten laatste nam toch een Ziguener aan wien in dienst van den graaf de zorg voor heerden en ovens, in hel algemeen voor het stoken was opgedra gen die gevaarvolle taak op zich. En hij kweet zich daarvan met beleid. Hij behoefde den graaf niet te wekken, want deze had den gaDSChen nacht niet geslapen. Nauwelijks had de Ziguener dan ook de deur der wapenkamer geopend, of Konday donderde hem toe Nu, hoe is 't f Ik kom van mevrouw de gravin. En hebt gij haar gezien Ik zag haar wel, doch zij zag mij niet. Zij is dus gestorven schreeuwde de graaf in woede, terwijl hij naar eene pistool greep. Nu, mijnheer de graaf, moet gij u zelve voor 't hoofd schieten, hernam de Ziguener doodbedaard, want gij hebt zelf dal treurige woord eerst uitgesproken. De schoone vrouw was inderdaad overle den. Nu gevoelde graaf Konday voor de eerste maal in zijn lev^n iets in zijn hart, dat op messteken geleekhet onuitdrukbaar wee eens mans, die zijne vrouw als lijk voor zich Iziet liggen, hel lijk der vrouw, die bem zoo zoet had ingefluisterd, dat zij hem innig lief Een koninklijk besluit, in den Moniteur afgekondigd, deelt het reglement meê op het werk in de gevangenissen. In tegenwoordigheid van de menigvul dige klachten, die in de zittingen der Werkcommissie tegen dit werk werden uitgebracht, zal het zeker niet onbelang rijk zijn, dit reglement in zijne hoofd trekken meê te deelen Het werk is verplichtend voor lijf straffelijke en boetstraffelijke veroordeel den. Voor anderen niet Sommige ver oordeelden kunnen echter volgens om standigheden door hel bestuur hiervan ontslagen worden. De uit te voeren arbeid zal hoofdzake lijk voor rekening van den Slaat geschei den, elk jaar door de verschillendeminis- terieele besturen aan te wijzen, doch, in geval de opgegeven werkzaamheden niet voldoende zijn, om allen bezig te houden, zullen de bestuurders de beschikbare handen ten voordeele der vrije nijverheid aanwenden. De bestuurders zullen de meédinging der aannemers inroepen. Met dit doel zal eene tabel met opgave van _de verschillen de nijverheidsvakken, het getal der ge vangenen aan elk dezer gebezigd en den prijs van den arbeidsloon aan de deur van elke gevangenis aangeplakt zijn, als ook het getal beschikbare gevangenen. De voorwaarden der aanneming zullen geregeld worden,door eene overeenkomst die ter goedkeuring aan de bestuurcom- missie en aan het ministerie van justitie zal onderworpen worden doch de niet belangrijke werken kunnen bij hoogdrin gendheid door de bestuurders aangeno men worden, ouder voorbehoud van goed keuring door de hoogere overheid. Elke belanghebbende kan kennis ne men van de aannemingscontracteu door zich lot de bestuurcommissie of hel mid denbestuur te weuden. De maakprijzen worden per stuk of per dag bepaald. Zij worden berekend naar den gemiddelden handelprijs,waarvan de mindere weerde van hel tucbthuisweik afgetrokken wordt. De bestuurders zoo min als de andere bedienden zullen eenige winsten mogen genieten op het werk der gevangenen, evenmin als zij de lesten voor hunne persoonlijke rekening mogen doen wer ken. Geen andere arbeid dan voor den Slaat, voor fabrikanten of aannemers zal door de gevangenen mogen worden uit gevoerd. Ook is het aan de bestuurders verboden rechtstreeksche bestellingen te aanveerden van particulieren, behalve vertalingen, teekeningen, schrijfwerken en anderen van dien aard. Voor deze les ten arbeid zal de loontaks door het mid denbestuur vastgesteld worden op voor stel der bestuurcommissien en van de be stuurders. Op dit loon zal ten titel van bestuurs- had Maar toch, niemand moest zien wat name loos leed hem in zijn binnenste pijnde Er bleef hem immers nog één wezen over, in 't welk hij al de liefde der doode bad geërfd hun kind, hun zoon Die was zoo schoon als 2ijne moedor en zou eens haargroot, prachtig blauw oog, haar schoon glanzend, goudkleurig blond haar bezitten. Nadat de moeder begra ven was, bracht Konday gansche dagen bij zijn kind door. De minne noemde den kleinen dan gedurig een engel, doch dan sloof de graaf telkens op, ondor den uitroep Neen, neen, ik wil den hemel geen engel onttrekken Mijn zoon moet worden zooals ik ben. niet waar, kleine vagebond eindigde hij dan meestal, het lieve gezichte van den zuige ling streelende. En dan lachte het kind. De kleine vage bond 1 Op zekeren dag echter deelde de min schoor voetend den graaf mede. dat het wel scheen alsof de kleine graaf Jozef toch een engel wor den moesthij had eene gevaarlijke keelont steking gekregen... Maar Konday luisterde niet totdat ze die mededeeling geëindigd had bij vloog heen en deed in allerijl den geneesheer ontbieden eD zoodra bij dezen in de reeds genoemde wapen kamer onder vier oogen bad. sprak bij bem met een van ontroering bevende stem in dezer voege aan - Mijn zoon is hoogst gevaarlijk ziek. Ge ziel hier op de tafel dit koffer vol goud en deze pistool vol lood WelDu, wanneer ge mijn kind geneest, dan behoort dal goud u sterft het echter, dan volgt gij mijn zoon na in de dood De dokter zou die keuze heel geerne zijn ontvlucht, doch men benam hem de moge lijkheid daartoe hij werd bewaakt als een ge vangene en had om zoo te zeggen, dag noch nacht rust. Maar die had ook de vader van het kind niet. Ook deze liep rusteloos rond, met groote stappen zijn zalen op en neèr, nu in deze zoekende, wat hij in gene Diet vinden kon Ging hij zitten, of legde bij zich een oogenblik neör, dadelijk sprong hij verschrikt weder op. Ook dat moest hij thans ondervin den, wat vlijmende smart het hart als door priemt, wanneer men een geliefd kind ziet liggen sterven Nadat dus drie dagen in de vreeselijkste spanniDg waren voorbijgegaan, kwam de dok ter, zelfs zoo bleek als een lijk, den graaf berichten, dat hij zich zooveel mogelijk be- heeischen en op alles voorbereid houden moest. De tijd van krisis was voor den kleinen lijder begonnen, die misschien binnen een uur met di dood eindigen zou. Gabriël Konday begon toen afschuwelijke vervloekingen uit te braken, waarop de doktor hem met zekere huivering toevoegde: Graafgraaf! Kniel liever neder en bid om 't behoud van uw kind (Worst voorigsmt).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1