NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 28 April 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N" 1249. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Het liberalismus. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Cs "'vi' Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AfXST, 27 APRIL 1887. Duitschland. Keizer Wilhelm 'heeft het verlangen te kennen gegeven de plech tige inhuldiging van het nieuwe justicie- paleis te Leipzig bij te wonen. De Germania kondigt aan dat M. Windt- horst eenen brief van Z. H. den Paus heeft ontvangen,waarin de diensten wor den erkend door het centrum aan de Kerk bewezen en het verlangen wordt uit gedrukt dat het centrum voortga met in de toekomst over de belangen der Kerk te waken. Incident van Pagny. Er blijft tegen strijdigheid bestaan in de inlichtingen,die over het incident van Pagny toekomen, en wel volgens dat deze uit fransche of duitsche bron worden aangebracht. Men kan dan ook met geen zekerheid de gevolgen van dit incident bespreken het is zelfs nog geene uitgemaakte zaak, of de aanhouding van Schntebele op duitsch of op fransch grondgebied werd gedaan het schijnt nogtans dat Schse- bele weldra in eene duitsche stad voor loopt in vrijheid zal worden gesteld, en dat dus de zaak tot bevrediging van beide landen zal worden opgelost. Te Weenen vreest men nogtans dat de toestand noodzakelijk tot oorlog leiden zal. De diplomaten beweeren aldaar dat zij het poeier reeds rieken.... Uit Coblenz telegrafeert men aan de France dat alles oorlog voorspelt, of schoon dit officieel wordt geloochend. Alle dagen komen aldaar nieuwe troe pen en krijgsvoorraad aan. Coblenz is nog slechts een uitgestrekt verschanst kamp. Men ziet er officiers en soldaten van alle wapens. Het effektief der troepen, diezich tegen woordig in Elzas-Lotharingen Devinden, beloopt 76,000 man- Dit getal vermeer- derdt dagelijks en daarin zijn niet begre pen de regimenten artillerie, gelast met de versterkingen. 't Is wel mogelijk dat het incident van Pagny ir. der minne worde geregeld doch zal de gespannen toestand tusschen de twee landen daarom ophouden Men vergete het woord van prins von Bismark niet De oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland moet komen, binnen tien dagen... of binnen Hen jaren...» Bemiddeling van Z. II. den Paus. Men meldt uit Rome aan de agencie Reuter Ten gevolge van het gebeurde met Schnaebele op de fransch-duitsche grens, heeft de Paus aan de duitsche en iransche regeeringen een vertrouwelijken brief ge richt, waarin hij zijne bemiddeling aan biedt ter vermijding van ernstige gevol gen en ter handhaving van de goede ver standhouding tusschen beide Staten. Naar honyaarsche familie overleveringen) 4® Vervolg. Bidden Bidden 9 bulberde de trotsche magnaat in dolle woede terug, naar zijne wa penkamer snellende, en terwijl de dokter weêr naar de ziekekamer vluchtte en zich da-irin op sloot, greep de graaf een paar geladen pistolen en begaf zich, blootshoofds en half gekleed als hij was, door hel park bij zijn k; steel naar builen waar eenige zijner bedienden deels uit medelijden hem volgden. Er woedde op dat oogenblik in dsn nacht een bevig onweder. Zigzagsgewijze kliefden onophoudelijk felle bliksemstralen do lucht, sloegen in '1 nabijgelegen bosch en deden de wolken talkens al meer spookachtig glanzen in bun schijnsel. Nauwelijks heeft de razende vader 't bosch bereikt, of daar stoot hij ver metele deze godslasterlijke uildaging den gor gel uit Waar zijt gij nu. God t Indien gij strijden wilt, zoo kom dan op en kamp met mijMet mij, maar met met een arm, onnoozel wichtje Wij deelen dit gewichtig nieuws slechts onder alle voorbehouding meê. Kerkelijk-politiek wetsontwerp. De pruisische Kamer van afgeveerdigden heeftin tweedelezing het kerkelijk politiek ontwerp aangenomen overeenkomstig den tekst, door het Heerenhuis vastgesteld. Het artikel betreffende het toelaten van geestelijke orden werd aangenomen met 530 stemmen tegen 117. Engeland. Bij de kiezing te Staunton, (Engeland) ter vervanging van Allsopp, die in liet Pairschap opvolgt, is de kon- servatief Allsopp, de broeder van den afgetreden afgeveerdigde, met 1426 stem men gekozen. Sander, aanhanger van Gladstone, verkreeg S90 stemmen. Bulyarie. Een groot getal bulgaar- sche uitwijkelingen vereenigen zich in de russische kloosters, gelegen in de Dobrutcha. Zij onderhouden betrekkingen met Odessa, waarvan hun inlichtingen werden gezonden. Men beweert dat zij eenen inval in Bulgarië voorbereiden. Het rumeensch gouvernement, ingezien de moeilijke gemeenschap met Dobrut cha, is onmachtig deze oproerige bewe ging te beletten. Zij verkwijnen van gebrek en sterven van honger. Men weet welke hartverscheurende jeremiaden de liberale drukpers in 't alge meen heeft laten hooren en welke vloed van krokodillentranen De Dendergalm en 't Verbond inzonderheid hebben gestort over het droevige lot en den uiterst ellen- digen toestand waarin meestal de op wachtgeld gestelde officieele luifrakken ofte konijnenkweekers verkeeren. Moest men die liberale jeremiassen en krijters gelooven hier ziet men ze van gebrek verkwijnen, en daar worden zij, als 't gras onder de zeis, door de afgrij selijke hongerdood weggemaaid. Wij willen onze geëerde lezers eens laten oordeelen over de geloofwaardig heid van alles wat de liberale scribenten over den toestand der officieele luifrak ken vooruitzetten. Wij hoeven onze pro vincie niet te verlaten om hen eenige voorbeelden onder oogen te kunnen bren gen die hen weldra de oyertuiging zullen geven dat de liberale drukpers in deze zaak, uit partijbelang, schandelijk liegt en 't volk poogt te bedriegen. Men luis tere dus Te Destelbergen (gehucht Beirvelde) geniet de onderwijzer een wachtgeld van 2,828 frank. Die onderwijzer bezit eigen dommen te Calcken, te Laerne, te Schel- lebelle, te Melle, te Gontrode en te Gij- zenzeele. Hij betaalt bijna den algemee- nen kiescijns in grondbelastingen. Gelijk men ziet, die mensch moet het donders kwaad voor hebben om door de wereld te geraken. En nogthans God met mij, als gij wilt, ik ben een man, die u onder de oogen zien en trotseeren durft Tref dus mij, wanneer gij dat kunt En gestadig doorkruisten al feller bliksems den hemel, alsof ze zeggen wilden zwijn locb, zwijg toch, worm De zinnelooze worm echter zweeg niet, doch raasde al geweldiger. HierheeD, God, met uwe stralen, hier heen Tref mij Bliksem op mij naar omlaag, ?ooals ik 't naar omhoog doe En te gelijk eene zijner pistolen naar den hemel richtende, vuurde hij deze tegen do wolken af. Doch op 't zelfde oogenblik sloeg er een oog verblindende vuurstraal neer, kraakte, kletter de en ratelde een ontzetting barende donder slag en werd de boom. die zijne takken boven 't hoofd van den razende uilbreidde, van boven tot onder dermate getroffen dat bij in een oog wenk in vlammen stond. De nadij zijnde bedienden vielen, doodelijk verschrikt, op de knieën en bedekten zich de oogen. Maar de ongelukkige graaf deed, bij het schijnsel van den brandenden boom, eenige schreden voorwaarts en, zijne verwarring ge laakte lokken achterwaarts schuddende, wend de hij zijn trotsch gelaat andermaal naar den hemel en riep neen donderde uil Dat is mis geslingerd, gij hebt mij niel getroffen Dus nog eens En met6en schoot hij de tweede pistool op weet of hij het niet als een oogeluk zou aanschouwen, moest men aan zijnen toe stand eenige veranderingen toebrengen. De gemeente Waarschoot betaalt aan haren op wachtgeld gestelden onderwij zer eene som van fr. 1878.75 jaarlijks. Zoodra dees wachtgeld bepaald was vastgesteld, verliet hij voor goed de ge meente hij trouwde met eene onderwij- zeresse die insgelijks 1000 franks wacht geld geniet en staat sedertdien aan 't hoofd der vrije liberale school van St.- Amandsberg. De onderwijzer van Kluizen trekt een wachtgeld van 1700 franks en zijne echt- genoote. onderwijzeresse van Sleidinge 1000 franks, te samen 2700 franks. Beiden verlieten zij de gemeente waar zij verbleven om zich te gaan vestigen te Melle op eene hoeve die zij met komp- tante penningen aankochten en nu als echte renteniers bewonen. Pietje Van Ilumbeeck van vermaledijde gedachtenis drong de gemeente Nevele eene onderwijzeresse op, die thans een wachtgeld geniet van 1100 franks. Welnu deze onderwijzeresse was niemand an ders dan eene gewezene onderwijzeresse der stad Gent die om rede van ziekelijk heid het onderwijzersambt moest verla ten en uit dien hooide een pensioen ont vangt van 240 franks 's jaars. De onderwijzeresse geniet dus te. gelij- kertijde eene wachtgeld van 1100 Iranks van de gemeente en een pensioen van 240 franks van den Staat. En zoo is't met bijna alle de op wacht geld gestelde luifrakken gelegen.... Moet men niet liberale volksbedrieger zijn tot in 't merg der beenderen om bijna dagelijks te durven herhalen dat die lie den van gebrek verkwijnen en van hon ger sterven. En is het ook niet hoogst tijd dat er aan die schandalige verkwisting der gel den van de gemeenten een einde gebracht worden Aan het catholicismus zoo veel kwaad mogelijk veroorzaken, zijnen invloed en zijne macht bestrijden door alle mogelijke en onmogelijke middelen, ziedaar het doel der geboorte van 't maconniek liber alismus. Het maconniek liberalismus werd al lengs ouder doch naarmate het in ouderdom vorderde, is het ook meer eischend geworden heden bevredigt het zich niet meer met de religie te be vechten, neen, het wil ze versmachten, of beter gezegd, gansch te niet doen. De liberale drukpers inzonderheid mag zich roemen, alles te hebben in 't werk gelegd, geene pogingen te hebben ge spaard om dit doel te bereiken. Het catholicismus, 't is den vijand, zeg de wolken af. sloeg zich vervolgens met de vuist op dc borst en schreeuwde andermaal woedend met schorre stem Nu hierheen Slinger thans uw bliksem hierheen Tref mij immers de Heer, gij zijl, immers God Doch na dien laatsten, oorverdoovenden slag. was het onweer op eens bedaard de bui trok schielijk af en het gerommel des donders ver loor zich allengs in de verte. Hel licht des blik sems werd al flauwer en flauwer aan den ho rizon, de plasregen hield op, de wind ging liggen, men hoorde dra zelfs geen suizen meer. Er begon nu een diepe, plechtige stille to heerschen. De vader door zijne razernij uitgeput, wag gelde naar hel kasteel terug. Op eenen afstand volgden zijne bedienden hem wéér, doch geen hunner waagde bel, hem 10e te spreken. Toen hij zichzelvt! met beide handen de leuning om klemd houdende, de trappen opsleepte, kwam de doktor hem, met een van vreugde stralend gelaat, te gemoet en riep hem reids uit de verte tegen De hemel zij dank, graaf, er is een gun stige verandering gekomen Uw kind heeft de krisis gelukkig doorgestaan en ik durf zegger. dat het gered is. Ha, riep de vader trotsch jubelend uil, heb ik dan toch gezegevierd. Het kind was inderdaad gered. Het groeide gen de liberalen en wij zeggen het liberalismus is de ondergang der maatschappij. Om de openbare denkwijze te mislei den, in andere woorden, omdemenschen te verschalken, herhalen de liberale sehrijvelaars, duizend maal en meer de zelfde logens en lasteringen laat ons dan ook den moed niet verliezen en her halen wij al ware het tien duizend maal de zelfde waarheden. Vijf-en-twintig jaren geleden voerden de liberalen die men doctrinairs, heet het hooge woord, doch heden zijn zij door hunne broeders de progressisten achteruit gedrongen. Wie zou er nu dur ven beweeren dat, binnen weinige jaren, zelfs, de progressisten, op hunne beurt, door hunne neven, de socialisten niet zullen verdrongen worden Worden de socialisten heden niet reeds als de zui- ververste bloem der progressisten ge houden?... De dwaling heeft geene bestendigheid, geen duurzaam bestaan zij is verander lijk uit haren natuur. De waarheid alleen is bestendig en duurzaamzij is volstrekt onveranderlijk indien zij kon verande ren zij zou ophouden waarheid te wezen. Valsche leerstelsels lokken natuurlijk noch slechtere uit de eene dwaling ent zich op de andere en ontwikkelt zich. Men begint met hier en daar wat te verwerpen van de dogmas der religie in de welke men geboren is, en men eindigt met alle godsdienstige leerstelsels te verstooten. Ziedaar de oorzaak der gedurige gedaan teverwisseling van 't liberalisnlus. De godsdienst, zijne uitoefening en heilzame invloed zijn de eenige oorzaken der verdeeldheid die onder ons, Belgen, heerschi. En inderdaad, de vraagstukken die de stoffelijke belangen raken, tellen voorstanders en tegenstrevers in debeide kampen. Wij, catholieken, willen en begeeren dat de leerstelsels der R. C. Religie on derwezen en nageleefd worden, omdat wij de overtuiging hebben dat zij den grondzuil zijn waaropdesamenlevingrust en dat eens dien grondzuil ondermijnd 't maatschappelijk gebouw moet instorten. De liberalen integendeel werken en zwoegen om de religie, dien grondzuil der samenleving te vernietigen. Indien de godsdienst het geluk der familie uitmaakt en de grondzuil der sa menleving is, is het onbetwistbaar dat de ongodsdienstigheid haar ongeluken haren ondergang moet veroorzaken. Nu, het liberalismus is den Godsdienst vijandig, en dan hebben wij 't recht te zeg gen dat liet tot 't zedenbederf van den mensch leidt en de maatschappelijke re volutie voorbereidt. Een plaatske s. v. p. 't Gaat hier zoo al gelijk in Frankrijk iedereen wil een plaalske hebben om zoo weinig mogelijk, ot liever niet te werken. van nu af zeer voorspoedig op. Er werd een man uit hem en wel zulk een man, als zijn vader gewenscht had dat hij wordtn zou wild, woest, wispelturig, zonder vrees, zelfs dol vermetel En zoo beviel hij zijnen vader, die herhaaldelijk met innig genoegen verklaar de er zit warm bloed in hem en dat moet eerst uitbruischen Hij voeri we! dolle streken uil, doch dat staal goed aan de jeugd. Hij ver kwist wel razend veel geld, maar wat komt er dat op aan! Hij bezit genoeg. Hij is ook juist als, hij buigt voor niemand. Op den ouderdom van vier en twintig jaren reeds had de jonge graaf Konday eene zekere vermaardheid van Weenen tot aan de Turksche grenzen. Zijn vader was daarover letterlijk verrukt. Onze Josef was dan ook een schoon jonkman. En toen hij nu dien genoemdeu leef tijd bereikt had, riep zijn vader hem op zekeren dag tot zich en zegde Gij zijt thans meerderjarig, Josef. en 'l wordt dunkt mij, tijd dat gij aan een huwe lijk begint te denken. Gij hebt gelijk, vader, 't wordt tijd daar voor. Graaf Lobkowiiz heeft eene zeer schoone dochter. Dat weet ik kloDk het nu kortaf uit den mond van den jongen graaf. En die heb ik tol vrouw voor u bestemd. Goed, daar heb ik vrede mede. Graaf Konday, de vader, geloofde dat hij een M. Paul de Cassagnac zegt het zeer wel in het blad l'Autorité de reden van die vragen zijneerst de luiheid, dan het gebrek aan zedelijke krachtdadigheid. Het artikel van den franschen schrij ver is zoo juist geslagen. Wij zegden dezer dagen dat een der voorname reden van het vergrooten der uitgaven is, de overdreven uitbreiding der functionnarissen, der postjesbekleeders in Frankrijk. Het is altijd goed, onder dit oogpunt, te herbalen dat men nu, met de republiek voor ÏOO millioen meer ambtenaars heeft, den onder hel keizerrijk. En toch heeft men twee provinciën minder te beslieren dan vroeger. In geen land van Europa bloeit de zucht naar postjes en ambtjes gelijk in Frankrijk. Daartoe zijn wel reden. Onder deze zijn er die niet tot eer die nen van ons vaderland. Vooreerst de luiheid, dan het gebrek aan zedelijke krachtdadigheid. Vele jonge liê gaan achteruil voor de vermoeienis van hei werk, en hebben maar één gedacht het bekomen van een postje. Men vraagt plaatsen, nog plaatsen, altijd plaatsen. Met liet politiek stelsel iu Frankrijk in voege, me', het misbruik door hei algemeen stemrecht,moest men nood wendig daartoe geraken. Men heeft kiezers noodig en de kie zers, men weet het, maken er misbruik van. Dal is de hinderpaal in de zoogezegd demokraiische maatschappijen. Demokratie wil zegger. volkskracht. Welnu, dal wordt betaald gelijk de werkmanskracht. Er zijn alle dagen kiezingen, sedert wij in republiek leven en in mijn depar tement zijn wij biunen tweejaar.Senaats- kiezing, Wetgevende kiezing. Municipale kiezing, kiezing deralgemeene en Arron dissementsraden. Om gekozen te worden moet men, meest altijd, intrigueeren, beloven en zijne beloften houden. In sommige plaatsen neemt men geld aan in andere wordt er gedronken; maar meestal is de belooning van bewe zen kiesdienslen eene plaats. Welnu, als er geeu plaatsen zijn, moet men er maken. Denkt er eens aan de kiezer, maar dit is de leer langs welke men naar boven klimt Door langs den rug der kiezers naar boven te klimmen, is Constans af gezant geworden; Laraessan reist koste loos of beter gezegd len koste van den Staat, rond de wereld het is dank aan den kiezer dal de afgeveerdigde, die niet herkozen wordt, rechten krijgt om pre- fekt of ontvanger-generaal te w orden. De kiezer is de weg, de loopbaan, hel werktuig zeer volgzamen zooo bezat. - Maar, vervolgde hij lot Jozef, ik heb u nog eeu verzoek te doen. Het is eigenlijk wel eene gril, doch ik heb mijzelve inderlijd vrij willig door eeoon eed verbonden. In mijne schatkamer bevindt zich onder anderen ook zekere oorslinger, die voor een talisman ge houden wordt. Den daarbij behoorende bezit ik niet. Ik alleen ben met dc geschiedenis van dien oorslinger bekend, doch ik ben niel voor nemens baar te verhalen. Toen ik met uwe moeder zou trouwen, verzocht ik haar dat zij dit sieraad op den huwelijksdag dragen zou. Ze heeft dit gedaan tn ik was gelukkig met haar, zoo lang zij loefde en later was ik dal ook in ii. Doe mij nu het gcnoegeD en laai mijne toekomstige schoondochter ook dien ta lisman dragen. Wel, heel geerne, vader, waarom zoo ze dat niet doen gaf Jozef ongedwongen ten ant woord Dc jongman nam vervolgens dien oorslinger in ODtvaogsl en daarna wcr de dag vaglgesteld, op welken hij zijne vrouw id hel vaderlijk ka steel zou voeren Graaf Gabriêl kan bij de vol trekking van het huwelijk niet tegenwoordig zijn, omdat hij gekweld, en op ziju stoel als gekluisterd weid door de jicht. Doch hij liet intusschen groote toebereidselen maken tol eene feestelijke ontvangst van 't jonge paar. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1