NIEUWS- EN AANÜONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 1 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. llsle Jaar, i\° 1250. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS l Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Tolkskamer. De invloed van het Pausdom. (Wordt voortgr- 1st) DE DENDE R BODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. €alqa« Saam. AELST, 50 APRIL 1887 Duitschland Kerkdijk-politiek wetsont werp. In het pruisische Huis van Af- geveerdigden is in derde lezing het wets ontwerp betreffende de kerkelijke politiek, met 243 tegen 100 stemmen aangenomen. Twee-en-veertig leden onthielden zich onder dezen behooren er 26 tot de vrij- konservatieven, 8 tot de konservatieven en ongeveer 8 tot de nationaal-liberalen. Italië. Het Pausdom en Italië. In de tegenwoordige omstandigheden wordt in hooge mate de aandacht gelrokken door een artikel in den Osservatore roma- no, getiteld De tijden zijn veranderd!» Het artikel begint met eene vergelijking van den toestand vóór 1870 en dien van nu. Toen maakten de bewindvoerders zich tot meèplichtigen van den anti- maatschappelijken opstand tegen het Pausschap en elk gevestigd gezag nu begrijpen de staatslieden, dat het Paus schap liet veiligste bol werk der maatschap- pel ij ke orde is. Zelfs in Italië, waar de revolutie zich aan zoo vele buitensporig heden tegen de Kerk heeft overgegeven, begint men in te zien. dat men bij die buitensporigheden niets gewonnen en slechts armoede.verzwakkingzedenbederf en onwetendheid geoogst heeft, ja, langs dien weg onvermijdelijk den ondergang tegemoet snelt. Niemand kan den Paus beschuldigen, zegt gemeld blad verder, dat hij dien ondergang van Italië zou wenschenneen, de ondergang van Italië zal nooit van zijne zijde komen, van hem die waarlijk zich op de puinhoopen van geene enkele natie zou willen vestigen en allerminst op die van zijn eigen teêrgeliefd vader land. Voor dat vaderland in het bijzonder zet hij zijne armen liefdevol open en noodigt het uit, in zijn eigen belang, zich met hem te verstaan. Zijn vurigste wensch zou wezen, dat de italiaansche regeering, den loop der gebeurtenissen tegemoet gaande en builenlandsche tusschenkomst voorko mende, uit eigen beweging naar eene overeenkomst tusschen' Italië en de Kerk streefde, 't Is niet moeilijk, dit nuttig en lofweerdig doel te bereiken,op voorwaar de dat men het slechts verlange. Een weinig goeden wil, en Italië zal van de overheersching der geheime genootschap pen, waaronder het nu, lot groot nadeel en groot gevaar voor den Staat, gebukt gaat, bevrijd zijn en het zal aan zichzelf worden weêrgegeven. In de woorden, welke wij in schrijfvorm drukten, ziet men van den eenen kant een pauselijk initiatief van toenadering en tevens eene waarschuwing voor Duitschland's diplomatieke tusschen komst. Naar hongaarsche familie overleveringen) 6* Vervolg. Op den bepaalden dag, terwijl een drom van feestgeDOOten zich reeds op het kasteel had verzameld, liet de oude graaf zich in eengroo- ten leunstoel naar het voorportaal dragen. Hij wilde het jonge paar, zoodra het zesspan voorreed in stilhield, langs de marmeren trap pen te gemoet gaan en welkom heeten. Daar bield eindelijk de rijke vergulde ekwipagiestil, Eerst steeg graaf Jozef uit de koets en na hem, met bliksnmende oogen en gloeiende wangen, eene jonge, schoone Zigeunerin, met eenigs- zins gebruinde trekken. Zie, vader, hier bebt gij nu mijne vrouw Met die woorden stelde graaf Jozef haar aan den ouden Konday voor. Wal. wal is dat bracht de oude man met moeite uilhij wilde opstaan, doch zonk weer in zijnen stoel neêr. Zonder een woord te spreken, wees Josef hem thans op den oorslinger, welke de Zigeu nerin droeg. Op het algemeen kongres, dat de italiaansche katholieken te Lucca hielden, en dat zondag lestleden werd gesloten, heeft men ook de noodzakelijkheid der verzoening met den Paus ter sprake ge bracht, en men heeft het gedaan in be woordingen zooals aan die bijeenkomst paste. De advokaat Paganurzi zegdeonder ander De verzoening, waarvan men nu den mond vol heeft, moet uitgaan van de hoofden des volks, de vorsten maar zoo lang zij niet tot stand is gekomen, zullen wij voortgaan met den strijd als goede soldaten van Christus, Wij moeten strij den zooals hel katholieke centrum in Duitschland gestreden heeft onder leiding van den grooten Windthorst en groote- lijks heeft bijdragen tot het sluiten van den vrede thans tusschen het Rijk en den H. Stoel gevestigd. In Italië is de maat schappij als het ware iniwee legerkampen verdeeld aan den eenen kant staan de beleedigers van godsdienst en pausdom, aan de andere zijde de verdigers en ver eerders. Wij moeten krachtig strijden, met al de middelen, die de grondwet ons laat, en bewerken dat ons recht als katho lieken erkend worde, hel pausdom geëer biedigd en niet langer bij de menigje aangewezen als vijand van Italië. Invoerrechten op vee en versch vleesch. Bij de algemetne beraadslaging sprak de achtbare heer Van Wambeke, eene redevoering ten voordeele van 't west- ontwerp uit, welke wij uit 't beknopt ver slag overnemen De heer Van Wambeke. Ik zou meenen le kort te komen aan al mijne plichten, indien ik do stem Diet verhief in deze beraadslaging. Het heeft mij pijnlijk aangedaan toen ik deo eertijds zoo bloeienden landbouw in het arron dissement Aalst zag verkwijnen, en ik heb er bevonden dat de landbouwdrijvende bevolking eenparig vergoedende rechten vraagt. Men spreekt altijd van vrijhandel. Ruilen is een voortbrengsel geven en een ander, van dezelfde waarde, in de plaats ontvangen Maar ruilen zonder wederkeerigheid, ware eene verschrikkelijke fopperij Onze grenzen ope- neu wanneer onze naburen de hunne sluiten, dal is onzen ondergang bewerken. Op 't gebied der huishoudkunde zijn er geene volstrekte grondbeginselen, zooals do heer Balisaux onlaDgs in den Senaat beeft gezegd men moet rekening houden met dè omstandig heden. Hoe kan men beweren dat wij 't voorbeeld onzer naburen niet mogen volgen Alle landen van Europa beschermen liunno nijverheid en bunnen landbouw. Hoe zou Bel- gte dan ook zijne landbouwers niet mogen be schermen Wij vragen niet dat men de landbouwers meer dan de industrieelen bescherme. maar wij vragen dat ze even wilwillend behandeld worden. De invoer van ossen en in stukken gehakt vleesch neemt aanzienlijk toe. Het republikeinsche en democratische Frank rijk heeft zich over den vreemden invoer ver- En hebt gij dat wijf tot vrouw genomen brulde nu de oude, de jonge vrouw met vlam mende blikken beziende. Zij is mijno vrouw, graafgaf graaf Jozef trotsch daarop len antwoord. Pandoeren (1) barstte nu de 'bejaarde magnaat in wilde, dolle woede uil, hier, zeg ik u, grijpt mij die deern, bindl ze eenen steen om den hals en dan voort er meê naar het park in don vijversleept ze weg, zeg ik u GraafVader Zij is mijne vrouw 1 Sleurt ze weg uit mijn gezicht, die jonge hond Pandoeren, pakt aan In 't water er meA klonk het andermaal streng, gebiedend, dreigend. De Pandoeren wisten nu dat ze moesten ge hoorzamen, Ze wierpen zich dus op de jonge vrouw, maar., in bet zelfde oogenblik ont waakte in den lijkbleek geworden Josef dat bloed, dat pistoolschoten naar den hemel had gelost bel bloed zijns vaders Eer iemaDd het verhinderen kon, bad hij eenen der pan doeren eene pistool ontrukt, knalde er een schot en zonk zijn vader in zijnen stoel bloe dend achterover.... Kon God ook met pistolen schieten Onder den eersten indruk dezer versckrikke- üjbe misdaad, vluchtte ieder weg, hierheen en ontrust, ofschoon deze, in dat land, slechts 1-20 t. li. beliep, legen 4-40 t h. in Belgie Belgie werd ten allen tijde aanzien als de tuin van Europa Aan deze faam moet ons land niet te kort blijven, wij moeten onzen land bouw op de hoogte houden die hel beeft be reikt We mogen niet vergeten dal, zoo wij den landbouw beschermen wij insgelijks de 1,20o,H0O personen beschermen die in deze nijverheid hun bestaan vinden, Wij vragen eene belasting op uilheemsch vee, omdat onze naburen goedkooper vee voortbrengen dan wij. 'l Belang van allen vergt dat wij den land bouw en vooral de veeteelt aanmoedigen. De vreemde mededinging overrompelt ons meer en meer. Het wordt lijd dal wij stilhouden op dte noodlottige helling we moeten den vreemdeling treffen zooals hij ons treft Wal £eeft bet den werkman dat vleescb of brood goedkoop zijn, als ge hem in de onmo gelijkheid stelt het zich door zijn werk aan te schaffeu Zelfs indien de rechleD lol niet veel moesten dienen, zooals men ten onrechte beweert, dan nog zou men onze landbouwdrijvende bevol king moeten aanmoedigen en hun zedelijk pijl verheffen Men zegt ons 't is wel maar slechts een spookbeeld dat wij de levensmiddelen zul len doen opslaan en den werkman uithonge ren Deze tegenwerping vindt hare uitlegging alleen hierin dat men in alles slechts politiek voor oogen heeft. Om logisch te handelen, zouden onze tegen strevers de afschaffing moeten vragon van de rechten die zij drukken op alle nijverheids- voorlbrcng8elen uit den vreemde. 'l Is overigens niet nauwkeurig dat de eet waren noodzakelijk zullen opslaan dat is een bewezen feil in Frankrijk en in Duitschland. De heer Meüne, de Fransche minister van landbouw, heeft aan degenen die de voorstan ders van invoerrechten uithongeraars des volks noemden, geanlwoordl dat er geene uit hongeraars zijn maar wel ly millioen landbou wers die het middel vragen om to kunnen leven. In een woord, ik zal 't voorstel van ganscher harte stemmen, want ik wil aan de landbou wers dat bewijs mijner genegenheid geven, en ik ben er anderzijds van overtuigd dat ik aldus niet het minste nadeel aan de werklie den zal doen nooit zal ik de belangen der eenen van de belangen der andoren afzonde ren.., fk beb gezegd. (Zeerwelrechts.) (i) Pandoer, een Hongaarsch soldaat te voet zoo gehceten omdat zij oorspronkelijk uit het dorp Pandoer en de naburige bergen in Neder-Hongariè kwamen. 't Is zeker een teeken des tijds en een bewijs dat de blinddoek van de oogen van vele vijanden der Kerk begint le vallen, als men bevoegde kopstukken van 't libe- ralismus den lof van 't Pausdom hoort verkondigen. Onlangs was 't de heer de Laveleye, die, in de Revue des Deux Mondes, voorzegde dat binnen korten tijd al de machten der wereld voor den in vloed van 't Pausdom het hoofd zullen buigen. Verleden week drukte de Pali Mall Gazel den wensch uit dat de diplo matieke betrekkingen zouden hersteld worden tusschen den H. Stoel en Enge land, opdat dit land ook den weldadigen invloed des Pausdom mochte genieten. Ziehier nu hoe de fransche Libertéeen daarheen. De feestgenoten, de pandoeren, de jonge vrouw, allen maakten zich uit de voeten. De vadermoorder zelf vlood m hel kasteel. En de oude graaf, hoewel doodelijk getroffen, mocht nog drie dagen leven om van alles ge tuige te zijn, wat er op dien aanslag zijns zoons volgde Hij moest hel aanschouwen hoe de leden van de rechlbank uil dat distrikt, door gewa pende pandoeren vergezeld, in zijn kasteel naar den moordenaar kwaaien zoeken. Hoe deze, in de nis waarin hij zich verborgen had, werd gevonden en als een razende zich ver weerde Hoe zij hem voor zijne oogen legen den grond wierpen, aan handeo en voeten ketenden en bij de haren voorlsleurden Hij moest ze hooren, die kreten van woede en smart, welke zijn zoon uitstiet. Die zoon. om wiens wille bij God lot een tweestrijd uilgedaagd, dien hij als het licht zijner oogen bemind had en die hem thans doodelijk bad getroffen En wiens hoofd hem nu na zou rollen in 'l graf. Dat schoone blondiokkige hoofd, hetwelk zoo spre kend op dal zijner moeder geleek en waarvan drie portretteu in 's vaders slaapvertrek hin gen, zijn zoon voorstellende als zuigeling, als knaap en als jongeling. En thans zou dit hoofd, nu dat van de ter- dood veroordeelde, oog eenmaal uilgeschilderd en die beeltenis vervolgens, naar hel toenma lig gebruik bij 't strafrecht gedurende drie dagen voor de voltrekking van het vonnis republikeinsch hoofdorgaan, de zedelijke macht des Pauzen op onzen tijd beoor deeld Men vierde, zegt het Parijzer dagblad onlangs in het Vatikaan den tienden ver jaardag van de verheffing van Leo XIII tot den Apostolieken Stoel deze week viert men zijn vijftigjarig jubelfeest van priester. Deze twee plechtigheden werpen eenen nieuwen luister op het hoofd der Kerk van Rome, en bewijzen, door den iever waarmede men zich in de geheele wereld als verdringt om Item hulde te bieden, welken invloed hij zoowel op het tijdelijke als op het geestelijke uitoe fent. De katholieke volken toch niet alleen zijn het die, om zoo te zeggen, akt van onderwerping aan de voeten van den H. Vader komen doen het protestant- sche Duitschland en het schismatieke Rusland zelf buigen het hoofd voor den wonderbaren invloed, het karakter en de zending waarmede hij bekleed is. Het schouwspel dezer zedelijke macht honderd maal sterker dan de stoffe lijke macht, omdat het gebiedt juist over datgene waar 't moeielijkst is van al over te gebieden, dat schier onmogelijk kan bestuurd worden het geweien der vol ken, dit schouwspel is wondervol enkent zijn gelijken noch in de geschiedenis der tijden noch in die van een der welk ande ren godsdienst. De oudheid biedt ons niets wat hier op trektzij telt zooveel godsleeren als volksstammen. Bij de op komsten den triomf vanhetKatholicismus wonen wij voor de eerste maal dit ver schijnsel zonder voorgaande bij van een godsdienst die zich tot de vijf deelen der wereld uitbreidt, geloovigen teil van alle talen, van alle kleuren en van alle rassen en daardoor den titel wettigt, waarover zij fier is, van Katholieke dat is alge meene, overal verspreidde Kerk. De Christen ziet in dit feit de hand Gods, het bewijs der veropenbaring. De ge schiedschrijver en de wijsgeer kunnener ander oorzaken dan bovennatuurlijke aan geven, doch hel blijft niettemin waar dat zij van verwondering stom staan voor eene uitbreidingskracht en een levensver mogen, als dezo en die men wezenlijk buitengewoon mag heeten. Die uitbreidingskrachl en dat levens vermogen vereenigzelvigen zich in Leo XIII, in eene maat zoo als dit sinds jaren niet met eenen Paus het geval was. Men moet opklimmen tot in de middeleeuwen om een tijdvak le vinden, waar de Paus meer te zeggen had, beter aanhoord en geëerbiedigd en meer gezocht werd, waarin hij met meer geluk en beteren uitslag zijne vredelievende zending ver vulde en in welke hij zijn opperscheids- rechterschap kon doen gelden in de ge schillen der volken, zooals Leo XIII dit gedaan heeft tusschen Spanje en Duitsch land, ter gelegenheid van de zaak der Karolien-Eilandenen eenige maanden later, tusschen den Staat en de Katholie ken in Duitschland, betrekkelijk de zaak van het Septenaat. Dit verschijnen van den H. Stoel op het groot tooneel der openlijk tentoongesteld worden Maar ook dat was nog niet genoeg voer den ouden stervenden graaf. Hij moest hel ook nog zien, boe op den der den dag, van wege hel rijk, voogdijschap werd uitgeoefend en de toekoraslige weduwe zijns zoons, de jonge Zigeunerin, in bet kasteel werd geïnstalleerd, als de tegenwoordige bezitster er van. De wet erkende haar als dc wettige gemalin van graaf Josef Dezelfde wet, welke haar we duwe zou doen worden, maakte haar ook lot erlgename. En eerst loen die sehoone, min of meer bruin getintte vrouw, in hatir rijk zijdeu kleed met langen sleep, voor zijn sterfbed kwam staan en den kostbaren oorslinger met zwarten perel in hel oor eerst toen stierf graaf Gabriel Konday Een half jaar later wierp men hem het schoo ne, blondiokkige hoofd zijns zoons in hel graf achterna. God weet ook het zweerd der gerechtigheid le voeren. Glimlacht gij om die geheimzinnige 'aa|, lezer Verlangt gij het anders u.lgt jkt welnu dan wie zich tegen God ve sn, tegen God strijden wil, die voert een .en kamp tegen de geschiedenis, legen F il- bate der cijfers,tegen de macht der c ^eden, tegen de openbare meening gansche menschheid, kortom te- onoverwinlijk is en waarin goddel staatkunde, volgende op de luchlverduis- tering die de laatste jaren der regeering1 van PiusIX kenmerkte, is een verrassend voorval geweest. Leo XIII heeft niet noo- dig gehad het wereldlijk gezag te herstel len, om den glans en den roem der schoonste tijden te doen herleven. Het doel door Paus Leo XIII gevolgd komt thans klaar aan den dag hij wil den heiligen Stoel zijn verzoeningrol teruggeven in de geschillen, die de sirtjd der belangen tusschen de volken doet ontstaan, en welke deze, bij gebrek aan een opperst gezag, welks beslissing, huiten kijf en in de hoogste maat onpar tijdig, wet maken zou, al le dikwijls en al te gauw bereid zijn door de wape nen te beslissen, door het ruw geweld te slechten. Ziedaar de ware christene zen ding der Kerk, maar, zoo het geoorloofd is te zeggen dat zij van goddelijke af komst is, (men vergete hier niet, dat het een vijand is van het Katholicisme die spreektj een der inzichten waarom ze de Voorzienigheid heeft ingesteld. In alle ge val, tot welke geloofsbelijdenis men behoore of niet, en welk gedacht men zich ook v'orme over de waarde der ge loofstukken. dit is eene zaak die niemand met rede zal in twijfel trekken, maar de bijtreding van alle godsdienst en alle ge zindheid zal wegdragen dat men nimmer hulde genoeg zal kunnen brengen aan de verhevenheid van geest aan de ingeboren mildharhgheid en aan den adel van inborst van Leo XIII. Niet noodig, gelooven wij, geachte lezer, er iels bij te voegen. Als vij anden der kerk zulke taal voeren, kan men besluiten welke gevoelens van eer bied en liefde elk katholiek hart moet bezielenLang leve nog onze H. Vader, Paus Leo XIII HANDEL EN NIJVERHEID. M. de Vrière gaf dezer dagen te Beer- nem eerie voordracht over de boter die oordracht kunnen wij als volgt samen vatten De veekweek was, tot voor weinig tijd eene bron van bestaan voor de landbou wers doch nu dal alle landbouwvoort- breugseleti aan lagen prijs staan, vooral het vee, ware het misschien min voor- deelig vee te kweekcif voor den handel, en meer melkkoeien te houden. Maar de boter is ook in prijs gedaald en bovendien is de uitvoer naar Engeland met de helft verminderd. Over tien jaar was de uit voer van belgische boter naar Engeland 3 millioeu 730 duizend kilogram aan 3 frank per kilo. en nu is die uitvoer ge daald lot 2 railltoen kilogram aan 2,60 fr. De deensche boter, de beste van Euro- pa^werd in Engeland verkocht in 'i jaar 1870, ter hoeveelheid van 40 duizend kilos 's jaars, aan 3 fr, per kilo en nu voeren de Denen 18 millioeu kilos boter naar Engeland, en verkoopen die aan 7 lr. den kilo. Wat de Denen kunnen, zouden de vlaamsche landbouwers dit ook niet kun- woont. Toch \va3 bier de tweestrijd met God nog niet geëindigd. Eene gansche eeuwaanschouw- de de voortzetting daarvaD, een strijd onder allerlei onspoedslagen, iu blinden hartstocht en dolle razernij gevoerd, met alios en tegen alles, wat rust en vrede en liefde ademt, legen de maatschappelijke orde en de wel, onver schillig of die in de harten dao wel op perka ment stond gesehreven. Na verloop van jaren kwam het kasteel en de heerschappij in handen der beide kinderen van de Zigeunerin. Hel waren tweelingen. Hun vader en grootvader waren trolsibe,geweldige mannen geweest, doch hadden nimmer tegen standers ontmoet, die met hen in rang gelijk stonden. Thans vonden de beide kleinzoons, gelijk in geboorte als zo vvareu, die in elkander. De tweedracht der broeders leidde tot het ootstaan van twee elkaar vijandige familiên. Zoovele leden het geslacht telde,zoovele vijanden sion- den ook tegenover elkander. Het was een wedstrijd om over en weer eikanderen te vernietigen. Wie bot allerslecht ste wist uit te denken, was de grootste over winnaar. Zoo menigmaal dc toorn ontvlamde, greep men naar pistool en geweer en braudde men op elkander los. Dn viel hun zoo licht, als hel in drift uilgesproken woord aan andere menscben.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1