nen, zij die alom bekend staan voor hunne voortreffelijke landbouwvoortbrenselen Wel zeker. Maar wat moet daarvoor ge daan worden Anders niet dan goede boter gemaakt, gelijk de Denen. De netheid is de eerste voorwaarde tot hel bekomen van goede boter. Wees dan net in de stallen, op de dieren, eemers, kuipen en ander gerief, maar vooral wees zuiver op uwen eigen persoon. De kelder, waarin niets dan boter en melk mag staan, zelfs geen bier, moet in het noorden van het huis liggen, zoodat er geen zou aan kan. De koeien moeten zeer wel uitgemolken worden de leste melk geeft immers meer room en dus meest botervet. (Dit werd klaar bewezen door 5 roommeters.) Onmiddclijk na het melken moet de melk snel afqekoeld worden, en hoe koeler gemaakt hoe beter, want de room bestaat uit millioenen kleine veibollekens. Door de koude verstijven de grootste en komen naar boven, de mindere volgen en zoo de koude van de melk hevig ge maakt wordt, kunnen ook de allerklein sten verstijven en naar boven komen, dus hoe koeler de melk, hoe talrijker de vet bollen en hoe meer boter. Op tijd kernen is allerbelangrijkst. Men moet kernen als de melk dik is, en lich tjes zuur, ik zeg lichtjes zuurwant wacht men langer, dan vermindert de room, opgeslorpt wordende door de kaasstof. (Dat werd weerom klaar bewezen door eenen roommeter.) De zure melk moet 18 graden warmte hebben van het begin lot het einde van het kernen. Is zij zoo warm niet. dan zet men ze eenige stonden bij 't vuur, voor aleer ze in de kern te gieten. Is de melk in de kern, dan giet men warm water tol men den vereischten graad bekomt. Hierin is men natuurlijk geleid door een warmtemeter, die daartoe ingericht is. Ware de melk koeler, men zou geene boter bekomen, en warmer zou het scha delijk zijn. Wil men room kernen, men moet dezen maar 12 graden warmte geven. Bezit men hu eene deensche kern gelijk deze hier, in Beernem gemaakt, zoo is het kernen in 20 tot 25 minuten gedaan. Nu volgt het afrapen der boter. Dit moet gebeuren als de boter niet grooteris dan een speldekop. Men kan ze alzoo aller best spoelen. Het afrapen gedaan zijnde met een daartoe gemaakte schuimspaan, legt men de boter in eene zeef. Nu steekt men dit in klaar water en men schudt eenige malen weg en weer. Die wijze van spoelen komt vooral des zomers te pas, daar de boter alzoo rap moet stijven. Om die gespoelde boter te kneden en er al het water uit te persen, legt men ze op een bijzonder berd en men rolt ze bij middel van eenen houten rol. Gedurende het boterwerken bezigt men gestadig twee houten schupjes, daartoe uitsluitend verveerdigd. Zoo iedereen op de aangeduide manier in België boter maakte, zou de prijs der zelfde welhaast verhoogen en wij zouden de engelsche markt terugwinnen. Al onze boter zou goed zijn en zou kunnen gelij kelijk verwerkt en verzonden worden. Koffie in Brazilië. Over het koffieteelt in Brazilië deelt konsul Ricketts het vol gende meê De plant groeit schier overal in de provincie, op de heuvelen zoowel als de vlakten. Na gelang der plaatselijke gesteldheid, bloeit de koffieboom tus- schen de maanden augustus en october. De pluk heeft plaatsin meert en april.Op een hectaar land staan ongeveer 900 kof- fieboomen, die, naar gelang der gesteld heid van den grond, 675 a 2000 balen af werpen. In de gewesten van Cantagallo, San Fidelis en anderen, hebben de planten sedert eenige jaren onder eene ziekte geleden, die zich allereerst openbaart in gele topblaêren. Daarna worden de tak jes aangedaan, en eindelijk \erdort de boom zelf. Een tiende gedeelte der ge plante boomen is op die manier verloren gegaan. Men vermoedt dat deze verwoes tingen worden ingericht door een insekt dat in den wortel nestelt en daarop teert. Hetzelfde vindt plaats met de oranje- boomen. De diertjes leggen hunne eieren tusschen de wortels, en deze verrotten alsdan, waartoe gras en onkruid, bij den stam opgehoopt, bijdragen. Dr Glazion heeft daarom het stelselmatige verwijde ren van gras en onkruid nabij de koffi- boomen aanbevolen. Deze geleerde is van oordeel, dat de braziliaansche koffieplan tages weldra tot haren vorigen staat zou den wederkeeren, als men zijnen raad stelselmatig geliefde op te volgen. RECÏÏTERLIJKE KRONIJK. 7 September. Zaak Wauquez. De 3® kamer der brusselsche rechtbank heeft woensdag uitspraak in deze zaak gedaan en den eischer toegelaten door getuigen de schaê, die hem door de tegenmanifes- teerders werd toegebracht, te bewijzen, als onbekwaamheid tot arbeid, ten gevol ge van bekomene wonden, bederf van kleeren, enz. Al de bewijsredenendoor de stad Brus sel aangevoerd, werden ter zij gesteld. Als de Denderbode de groote jannen uit Dender galm en Verbond eens duchtig onder handen neemt en aan 't publiek de ongodsdienstige strekkingen en ezela- rijen van den eene en de logens en volks bedriegerijen van den andere doet zien en gevoelen, dan is hij (de Denderbode) volgens hen een afgeleefde grijzaard, een slimmeke, een razende, een zeeveraar, een schandblad, enz. enz. geworden, 'lis altijd én eeuwig 't zelfde smaadliedje Eu daarmeé denken die groote liberale verstanden ons een antwoord te hebben geirli.-aid die ons letterlijk den bek snoert. 's.e personen die onze polemiek volgen, hebben genoegzaam kunnen bestatigen hoe de Denderyalmers, eindelijk in het eng gedrongen, in de kwestien der con versie en van de misbruiken in onze beide Weldadigheidsgestichten, hebben moeten om genade roepen... Over de zoogezegde misbruiken in onze wees- en oudemannenhuizen, waar De Dendergal- mers.de welke eenige weken geleden, be loofden voorttegaan,hebben zij sedert dien geen enkel woordje meer gerept.De eerste lepel hen door Den Denderbode opgegoten was voldoende om hen tot zwijgen te brengen Wij durven wedden dat de liberale jongens nog zullen durven bewe ren dal wij niet geantwoord hebben. Kobeke moet bekennen dat de herziening der kiezerlijsten langs liberalen kant op zulke meesterlijke wijze niet geschiedt als langs den catholieken kant.... Zoo, Kobeke, de catholieken zijn dan toch tot iets bekwaam die bekentenis doet ons deugd, Kobeke mijn beste jonge. Maar zeg eens, mijn beste Kobeke, ge zegt daar dat als het op 't punt komt de ezelarijen uit te leggen die gij hebt uitge stoken wij een uitvluchtsel vinden om niet te antwoorden... Ge denkt toch niet Kobeke. dal wij aangesteld zijn om u lessen van kiesrecht te geven,'tis te zeggen, u van dom, slim in de zaak te maken Ah wij hebben uwe ezelarijen niet uitgelegd Wel al wie onze artikels heeft gelezen, en zelfs met het kiesrecht zeer weinig bekend is,kent en begrijpt de zaken maar al te goed... 't Verwondert ons toch niet, beste Kobeke, de studenten der Universiteit van 't Ronsevaal, zijn al van dien kaliber als men hen ten klaarste en ten duidelijkste uitlegt en doet gevoelen waarin hunne ezelarijen gelegen zijn, begrijpen zij er nog niets van. Maar ook wat is 't die menschen leven en sterven zonder iets te begrijpen en 't is juist 't geen hen van de studenten der andere universiteiten doet onderschei den. 't Verbrekingshof komt te beslissen, Kobeke mijn beste jonge, dat de firma Koperen Junior en C'* de ezelarijen heeft uitgestoken die wij hebben aangewezen.. Talrijk zijn de liberale kiezers die reeds gevallen zijn en dezer dagen nog zullen val len onder den slag van 't arrest des Verbre- kingshofs; men zal het mogen vergelijken uan eene wreede mijnramp waar de slacht offers talrijk door hel grauwvuur worden weggemaaid.... Dat is uwen slag van gratie, mijn beste KobekeWij hebben reeds ver scheidene liberale komiteitjes van her ziening der kiezerslijsten na bedre- veue ezelarijen zien verdwijnen, trekt er op uwe beurt maar rap van door, mijn beste jonge, wil gij niet dat uwe partijge noten gelijk bij zekeren uwer voorgangers, u met 't geweld den voet doen gevoelen op de plaats waar uwen rug van naam verandert... 't Is T beste wat ge doen kunt, beste Kobeke, luister naar goeden raad en trek de leer maar op Argus daagt ons uit te durven loochenen dat de leden die den Stoet der Bekwaam heidskiezers vormden, een ontuchtig lied zongen en dat zekere heer ter Groote Merkt den Stoet ijlings verliet wanneer hij zag welk ramenant hem volgde. Ehwel, ja, dit loochenen wij op de stelligste wijze. Gansch de stad heeft kunnen oordeelen over de deftigheid met de welke de katholieke Bekwaamheids kiezers zich gedragen hebben. Voor't overige houden wij ons schrij ven staande in zijn geheel, zonder er eene enkele komma van in te trekken, en wij voegen er bij,dat alle de laffe persoon lijkheden, beleedigingen en lasteringen die gij tegen den Bond der katholieke Bekwaamheidskiezers hebt uitgebraakt, haren oorsprong vinden in 't onverkropte spijt van eenen kerel die gewaar wordt dat de wet van 1883 die door 't liberaal ministerie ten voordeele zijner vrienden werd gemaakt, uitslagen oplevert die het liberahsmus altijd dieper en dieper moet doen dalen 't Senaat na het wetsontwerp der congo-leening aangenomen te hebben, ving de Vergadering de beraadslaging aan over 't budjet des ministeries van inwen dige en onderwijs, 't welk eindelijk werd aangenomen met 31 stemmen tegen 11 en 2 onthoudingen. Op voorstel des heeren Voorzitters verdaagde de Vergadering zich tot 10 mei aanst.- Volkskamer. De Kiezing van Oostende werd goedgekeurd. Na alle reklameu in acht genomen en de optelling der stemmen opnieuw gemaakt, te hebben, wierd bevonden dal M. de Stuers ondanks alle de bestatigde onre gelmatigheden nog eene stem meerderheid had. Altijd dezelfde goedzaken,die katholie ken! En dat noemt men wijs handelen. Wa ren de toestanden veranderd, hoe rap zou de kiezing van Oostende verbroken zijnge- weestDe beraadslaging over het wets ontwerp Dumon werd voortgezet. De heeren Dumon en consoorten stelde een wijziging voor strekkende om de invoer rechten bij gewicht te bepalen als volgt Ossen kalveren en stieren 5 centiem, per kilogr. Koeien en veerzen 3 centiem, per kilogr. Schapen, fr. 2,50 per kop Lammeren fr. 1.50 per kop. Versch vleesch 15 centiem, per kilogr. Ander vleesch 30 centiem, per kilogr. Geen rechten op paarden en veulens. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN 2. F' L^r de Bisschop heeft eerekonuniiiken be roemd d-o 'L. E. H. Roelandts directeur van het Semi narie. et den L E. H. Thibaut, president van hel huis van M i voor de inwonende priesters en Broeders te L> E. A. Van Bogaert. professor van poèsiste Gee <:'p is professor van Rhotorica benoemd ni h l i inarie. Hij wordt vervangen door den M. ie-si r der Normaalschool. De E. H. O. Byl. bi <u theologie, is professor benoemd bij dfl ol i in geschiedenis en Mathesis. De E. I oud professor, vervangt io S. Lievensge» t H. Sanspeur die coadtutor is it Daknam, KIESKRONUK. Kieziog te Audenaarde, van hedert zaterdag. Wij hebben tot 5 ure gewacht van ter pers te leggen om den uitslag der kiezing af te wachten. Niets is officieelijk gekend, doch een bezonder telegraafbericht 't welk ons op 't oogenblik wordt vertoond, zegt dat M.de Malander, Catholieke Can- didaat gekozen is. LATER. Audenaarde, 4 u. 14 m. Getal stem. 1528. De Malander 780. Lief mans 686. ALLERHANDE NIEUWS. Festival te Aalst. Ter ge legenheid der leesten van de400e verjaring der inhuldiging van den Beiaard, 1487 1887, wordt een Groot Muziekfeest door de stad Aalst aan de Muziek- en Zangmaatschappijen des land aangeboden op Zondag 3 Juli aanstaande. Duizend franks premier* zullen onder de deelnemende maatschap pijen bij loting verdeeld worden, ie we ten 1® premie, fr. 250 2' 150 3® en 4® ieder fr. 100 5®, 6® en 7® ieder Ir. 50 8® tot 13® inbegrepen ieder fr. 25. Twee premieu van 25 fr. franks te verloten on der de heeren orkestmeesters of muziek meesters en directors. Verder nog twee premiën van fr. 30 en fr. 20 aan de twee verstafgelegene maatschappijen. De maatschappijen welke verlangen aan 't Feest deel te nemen, worden aan zocht hare bijtreding te doen kennen aan den heer Edmond Steleman, sekretaris, vóór 15 Juni aanst. en tezelfdertijd de twee uit te voeren stukken aan te duiden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer Victor De Gheest, nota ris te Aalst, Voorzitter der Commissie. Concerts. Morgen Zondag 1 MeiOpening van de Concerts die des Zondag om 11 3/4 ure voormiddag, ten kioske ter Groote Merkt, zullen gegeven worden door onze Koninklijke Harmonie, onder 't Bestuur van den beer F.-L, Van den Bogaerde Programma van morgen Zondag 1. En revenanl de la Révue. De Sormes. 2. Grande Marche Jubilaire. Vanden Bogaerde. 3. Introduction el Valse sur l'opéra Faust, arrangées par Vanden Bogaerde. Gounod. 4. Fantaisie sur Si j'états Roi, ar- rangé par Panne. Adam. ïr. Le Postillon amoureus. Polka de concert pour Bugle solo. Neuman. Oude Dender. Bij den minsten zonnenschijn wasemt de Oude Dender eenen verpestenden stank uit, die allerschadelijkst is voor de open bare gezondheid in het volkrijk kwartier Molendries, Hoogevesten, enz. Geen wonder, het water heeft er bijna geenen afloop het waterpeil is ten hoogste 10 centimeters. De vuile waters van liet slachthuis alsook deze van de vel- lenverwerij der heeren Levêque en C,e worden er in ontvangen en daar er bijna geenen afloop bestaai ert de hoeveelheid gezond water te gering is om die vuile waters er zich zonder gevaar van bederf meê te kunnen vermengen, moeten zij bij den minsten zonnenschijn in gisting komen en eenen verpestenden stank ver oorzaken en zoo eens het brandpunt worden van besmettelijke ziekten. De eenige remedie ware volgens deskundigen het water in den Ouden Dender op het peil van een meter te houden en eenen voldoenden afloop te bezorgen. Wij roe pen hierop de aandacht in van onze ge achte Stadsbestuurders en wij hopen dat de rioodige maatregelen zullen genomen worden om een einde te stellen aan eenen staat van zaken die in 't belang der openbare gezondheid van een belang rijk kwartier hoogst af te keuren valt. Vaderlandsche Bond der oud- Onderofficieren van liet Belgisch leger. In verscheide steden des lands werd dezer laatste tijden een Vaderlandsche Bond gesticht van oud-Onderofficieren des legers. Deze Bond streelt naar een heilzaam maatschappelijk doel, namelijk, van de Onderofficieren bij 't eindigen van hunnen diensttijd te ondersteunen en te helpen tot het verkrijgen van een eer lijk en deftig bestaan en hen aldus aan de klauwen der socialisten te ontrukken die hen aan de poorten der kazernen opwachten om ze door schoone beloften, enz. te overhalen zich onder hunne ran gen te scharen. Eenige moedige vaderlanders hebben gedacht dat ons zoo vaderlandsminnende Aalst hierin niet mocht ten achterblijven, 't is te zeggen, hier ook dergelijken Bond moet gesticht worden. Meer dan 25 oud-Onderofficieren heb ben reeds hunne bijtreding laten kennen aan den heer Verwagen, (Café du Com merce,) Groote Merkt, welke zich heeft willen gelasten de bijtredingen voorloo- piglijk te aanveerden. Alle oud-Onderofficieren des legers welke begeeren van den Bond deel te maken, worden verzocht zich te laten inschrijven, morgen Zondag 1 Mei, om 12 ure's middags, terestaminet a Café du CommerceGroote Merkt. Het definitief verlof zal moeten vertoond worden. Uit Denderwindeke. In den nacht van dijnsdag tol woensdag is alhier, wijk Den Dries, een gebouw, of vierwoonst, gelijk men gewoonelijk zegt, de prooi der vlammen geworden. Eenigen der inwoners waren door de ramp zoo verrast dat zij in hun hemd moesten de vlucht nemen. Een blind meisje alleen was binnen gebleven, doch het werd slechts met veel moeite en gevaar gered. Alles vee, landbouwalem, meubelen en kleederen zijn verbrand. De schade is zeer aanzienelijk slechts twee der wo ningen zijn tegen brandgevaar verzekerd. De oorzaak schijnt onbekend te wezen. Er wordt le Brussel een komiteit van damen gevormd voor de inrichting van keukenscholen. De gravin van Vlaan deren zal er de voorzitster van zijn. Ondanks het verbod van den minis ter van oorlog, werd zaterdag het socia listisch Maison du Peuple door eenige soldaten bezocht. De policie, welke hen moest aanhouden.werd hierin verhinderd door de socialisten, die voor de soldaten partij trokken aan deze gelegenheid gaven om in een rijtuig weg te vluchten Ré forme. J Sedert eenige dagen worden de dief stallen in de hoofdstad steeds talrijker,en aan de wijze waarop zij gepleegd wor den, ziel men dat zij allen door mannen van dezelfde bende geschieden. Onder andere hebben zij uit het hotel van M. Caralheodory, turksch gezant, eene som geld en eene massa tafellinnen gestolen. Een diefstal, die van eene zeldzame stoutmoedigheid getuigt heeft bij eenen drogist te Brussel plaats gehad. De die ven hebben bij middel van ladders over de muren van twee naastliggende hoven moeten beklimmen, en, na eene ruit met zeep bestreken en verbrijzeld te hebben, drongen zij binnen en stolen uit eenen lessenaar de ontvangst van den dag, be dragende 201 franks en eenig zilverwerk. De policie is er in gelukt het spoor der dieven te ontdekken. Twee vriendinnen van Etterbeek onderzochten de boekenverzameling van eene der twee, Mej. P. Deze toonde ook eenen revolver en hield schertsende het wapen op Mej. T. gericht. Hei schot ging af en de leste werd in het hoofd getrof fen. Zij is niet dood. De ouders van het slachtoffer hebben eene klacht ingediend. Le Peuple, het blad van Jan Volders, laat geene gelegenheid voorbij gaan om den godsdienst te bespotten en den gods dienst hatelijk te maken om hierin te gelukken, liegt het als een zakdrager. Zoo komt het weer in een aanval van vroeg tijdige razernij, 'nen hoop goddelooshe den uit te braken tegen eenen deftigen onderpastoor van St-Gilles. Volgens dat bladje, ging die eerw. heer eene berechting doen, en,aan bet wacht huis der soldaten gekomen, zou hij deze hebben aangerand, uitgescholden en be dreigd, omdat zij de militaire eer aan 't H Sacrament niet bewezen. Dat Jan liegt om te bersten, begrijpt men wel genoeg, want iedereen weet dat een priester, die liet H. Sacrament draagt, nooit iemand zal aanspreken. De waarheid is deze Toen de priester, tol tweemaal toe, met de berechting voorbij het wachthuis kwam, bleven de soldaten op hunne bank liggen en hunne pijp rooken, in plaats van, gelijk het reglement hun voorschrijft, de militaire eer aan't Allerheiligste te be wijzen. Die berekende overtreding van 't reglement kwam aan de ooren van baron d'Anethan, plaatskommandant, die een onderzoek bevool. De onderpastoor werd ondervraagd en moest natuurlijk gansch de waarheid en niets dan de waarheid zeg gen, gelijk de andere personen die oog getuigen van bet feit geweest waren. Daar dit maar al te echt was bevonden, werd de sergeant voor 15 dagen gestraft. Het strekke hem tot eene goede les, en hij zal, hopen wij, niet vergeten dat een ezel nooit tweemaal over dezelfden steen struinkelt. Vooruit heeft eene aardige ziekte. Hij is sedert eenige dagen aangedaan van eene onmetelijke liefde voor de bur gerij. Dit komt doordien het socialisten blad heeft hooren spreken van de nieuwe samenwerkende maatschappij Volksbe lang, die op eenen geheel anderen voet gaat werken dan Vooruit. De geheele winst aan de deelnemers, geene stortingen voorop die zij dan kwijt zijn, geen gedwongen herbergverteer, de kaarten en brooden te huis besteld, aide boeken klaar en simpel gehouden en ter inzage van het publiek. De winsten op spaarboekjes van den Staat geschreven en alzoo gedurig intrest opbrengend. Bovendien geene politiek in 't spel. want nevens katholieken zitten er gekende liberalen Ui 't bestuur. Men tneldi uit Audenaarde dat de achtbare heer De Bleeckere, vertegen woordiger van dit arrondissement don derdag avond met eene geraakheid werd geslagen. De HH. Sacramenten werden hem onmiddelijk bediend,doch men hoopt hem te redden. M. Bruylants, leeraar van scheikun de, te Leuven, die in rijtuig en vergezeld van eenen aannemer, van buiten kwam, is aan een groot ongeluk ontsnapt. Naast de vaart ging het peerd op hol en viel met het rijtuig in 't water. De beide reizi gers hebben zich kunnen redden. Het peerd is verdronken. Op 9 mei zal te St-Nikolaas eene dubbele gouden bruiloft gevierd worden in dezelfde famillie. De beide vrouwen zijn gezusters. Eerie gemeente, waar het postje van gralmaker niet zeer winstgevend moet zijn, is Hockai, bij Francorchamps. Men heeft er gedurende 21 maanden geen enkel sterfgeval moeten aanteekenen. Aanhouding te Luik. Sedert den diefstal in de Banque générale was de waakzaamheid der policie verdubbeld en alles werd in 't werk gesteld om de plich- tigen in handen te krijgen. Men wist dat een soort van sleutelhaak bij eenen smid der rue Sceurs-de-Hasque gemaakt was, en nu dinsdag kwam de persson, die hem gekocht had, oen der gelijk voorwerp bij deuzelfden smid be stellen. Deze leste, vermoedens tegen zijnen klant opvattende, verwittigde de policie en toen de besteller terugkwam om bet voorwerp te halen, werd hij door den kommissaris, die in een tegenover gele gen huis had post gevat, aangesproken. De besteller zegde dat dit gereedschap bestemd was voor een zijner vrienden en stemde er zelfs in toe den kommissaris naar zijn bureel te vergezellen. Daar aangekomen nam hij de vlucht, doch werd weldra terug gevat en naar de gevangenis geleid. In zijne woning beeft men verscheidene gestolen voorwerpen gevonden. De aangehoudene is een Dool, student der mijnschool. Dezer avonden, korts na 6 ure, is een knaap van 7 jaar in de oostendsche vesten gevallen, tusschen het Rois de Bologne en de kazern. De zuster \an den kleine sprong hem achterna om hem te redden doch zij liep echter gevaar het slachtoffer van hare zelfsopoffering te worden, toen een jongeling, die langs daar wandelde, in het water sprong, eerst het meisje redde, welke hij op den kant droeg, en vervolgens terug in de vest sprong om ook het kind te redden, dat op het punt was onder hel water te verdwijnen. Na den kleine tot het be wustzijn terug gebracht te hebben, trok de redder er van door zonder zich te laten kennen. Pachter Ivo De Srayter le Vlamer- tinghe, heeft een zwijn gekweekt dat mag aanzien worden als iets buitenge woons. Het lijf heeft eene lengte en eene dikte ieder van 1 meter 68 centimeters de hals is 47 centimeters lang en I meter 44 centimeters dik. Eene achterhesp alleen heeft eene dikte van 1 meter 20. De hoogte van de beest, van den grond lot in 't midden van den ruggraat, is j .1 meter 20. Met schat hel gewicht van 't reusachtig zwiju op omtrent de 400 kilos, j Ouders, bewaakt toch uwe kinderen Buiten de Lovenschepoort te Diest, bij den landbouwer S..., viel maandag een driejarig kind in den kokenden koei- ketel, dien de moeder in 't midden van het huis had gezet. Na een uur in de schrikkelijkste pijnen doorgebracht te hebben, gaf hel kind weldra den geest. Een vleesclieter op goeden Vrijdag. Te Mézières, zegt le Courrier des Ar dennes, had zekere X.... dit jaar, zijn beste gedaan, om den Goeden Vrijdag op zich vrijdenkers te vieren. Varkens ribben, worst en sausies, had hij met ongelooflijke hoeveelheid binnen gespeeld,zoodat eene groote indiges tie het gevolg er van was. Tot daar, niets bewonderenswaardig immers die vrijdenkers, kunnen door- i gaans goed met de forket om. Maar, burger X.... begon hevige pijnen in buik en in maag te gevoelen, en zijne ongesteldheid werd zoo erg dat bij zich in doodsgevaar waande. De angst van een naderend eind maakt hem paarsblauw. Opeens begint hij in eene geweldige stuiptrekking te roepen, even als een ge wone klerikaal Mijn God mijn God Heilige Enge len Moeder Anna staat mij bij Een priesterEen priester Hij kwam er met den angst van af. Men gelooft echter, dat hij niet meer zal herbeginnen. Alg. Belang. HOLLAND. Door bet aanhoudende schrale voor- jaarsweér staat de rogge in het zuiden van Noord-Brabant, voornamelijk in de heideslreken, zeer dun. Op plaatsen waar de grond goed bemest is, heeft zij zich goed gehouden en bezit nog hare natuur lijke groene kleur. Een priester bcleedigd. De Lim burg. Aankondiger schrijlt in zijn nummer van lestleden zaterdag het volgende Aan de statie te Echt stapte woensdag avond ten 8 ure een priester met een ingezetene dezer stad een rijtuig binnen, waarin vijf veekoopliê uil Maastricht of omstreken waren gezeten. Nauwelijks was de trein in beweging, of de koopliê begonnen de liederlijkste gesprekken te voeren, die zedekwetsend waren en vooral ten doel hadden, den priester te ergenen zelfs over de biecht werd met de meeste minachting gespro- keu. Toen de trein te Susteren aankwam, hebben beide personen, op verzoek, in een ander rijtuig plaats genomen. Te Sitlard is de statie-overste van het voorgevallene in kennis gesteld, en deze heeft zich beieverd, door per telegraaf te Maastricht inlichtingen te nemen, om de daders op te sporen en hunne namen te leereti kennen. Over deze zaak zegt de Tijd vernemen wij nog het volgende Bij aankomst van den trein te Maastricht heeft de conduc teur slechts 2 van de 5 joden kunnen staande houden, de overige namen ter stond de vlucht. Door den wachtmeester Prins, te Sittard, werd geen moeite ont zien om de namen der lage beleedigers op te sporen, en tot ons genoegen verne men wij dat er reeds 3 bekend zijn. De katholieke bevolking is dan ook met recht verontweerdigd zij eerbiedigt hare priesters en duldt niet dat deze be- leedigd worden door joden, die altijd den mond vol hebben van verdraagzaamheid. Laf en karakterloos moet men wezen, om een weerloozen priester door de meest zedelooze gesprekken le beleedi- gen, daar bij het hooren alleen van zulke taal ieder fatsoenlijk man schaamrood wordt. Nu de beleediging tegenover een pries ter is geschied, hopen wij des te meer dat tie schuldigen voorbeeldig gestraft worden. FRANKRIJK. Aftruggelarij. Twee welgekleede heeren kwamen verleden week binnen bij M. F..., rentenier, Boulevard Diderol, te Parijs en vroegen hem op geheimzinnige manier een vertrouwelijk onderhoud. Zij verklaarden agenten der veiligheidspoli- cie te zijn en hem te komen aanhouden. Men had daags te voren een jongeling aangehouden, van schandelijke zeden, drager van juweelen en van eene som gouds, die hij verklaarde van M. F. ont vangen le hebben. De twee agenten kwa men om die reden M. F. aanhouden. M. F. verschrikt en van bedeesden aard, volgde de twee mannen toen op den boulevard twee andere onbekenden zich bij hen voegden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2