NIEUWS- Ei AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. P» (■(■KS Zondag 8 Mei 1887, 10 centiemen per nummer, -41ste Jaar, i\ 1252. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS l gf'Politiek overzicht. Onderwijs. GOD UITGEDAAGD Volksvergif. Hier en in Engeland. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTI^-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. I^IS§I Per drukregel. Gewone 18 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 80 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqae Snaai. P AELST, 7 MEI 1887. izz&ZsGr-- tb*». Frankrijk. IiTdeTfransche kommis sie voor de begrooling verklaarde minis ter Dauphin, dat de bezuinigingen bij de verschillende departementen 43.500,000 frank bedragen. Eene bezuiniging van 9,000,000 op de begrooting van oorlog werd verkregen door besparingen in den bestuurlijke dienst van het leger. DuUschland. De duitsche drukpers, blijkbaar aan een ordewoord gehoorza mende, heft weêr een scherpen toon aan ten opzichte van Frankrijk. Roometi Italië en het Vatikaan. De beweging, welke in Italië langzamerhand in kracht toeneemt ten gunste van eene verzoening met den H. Stoel, blijkt duide lijk uit een schrijven van de led^n der Unione Conservatrice in Noord-Italië aan den afgeveerdigde Fazzari, waarin onder ander gezegd wordt Wij zien met droefheid in den nood- lottigen strijd tusschen Kerk en Staat de wezenlijke oorzaak der talrijke rampen, waaronder Italië gebukt gaat, en wij er kennen volmondig met u, dat er geen an der geneesmiddel kan gevonden worden dan eene volledige, eerlijke, oprechte en blijvende verzoening tusschen beide groo te machten... Wij gevoelen ons voor het oogenblik niet in staat, aan te wijzen op welke ma nier wij tot het zoo vurig door ons be geerde herstel der openbare zaak eenmaal behulpzaam kunnen zijn maar gij zult ons ten allen tijde bij elke wettelijke en redelijke poging die mocht worden aan gewend om dit verheven doel te naderen bereid vinden om meê te werken, ten ein de deze zoo dringend noodige verzoening te verhaasten en te verzekeren. De Gazzetta Piemontese, een liberaal blad, vroeg betrekkelijk dezelfde zaak aan de katholieke pers, eens uit te leggen wat onder verzoening met den II. Stoel moet verstaan wordeu De Moniteur de Rome antwoordde hier op het volgende Aangezien het tot stand komen van den vrede met het Vatikaan eene voldoen de herstelling tot grondslagmoet hebben, volgt natuurlijkerwijze, gelijk ookdeGax- zetla Piemontese moet bekennen, dat het officieele Italië den eersten stap behoort te doen. 't Is geenszins de taak der katho lieken, een bepaald voorstel te doen en eene praktische oplossing aan te wijzen. Hun rol dient zich in hel belang van de Kerk en hel vaderland er toe te bepa len, die oplossing voor te bereiden, te zeggen en te herhalen dat zij kan gevon den worden, dat zij onder zeer verschil lende vormen kan lot stand komen en volstrekt niet onbereikbaar is, en dat, wanneer zij met moed en oprechtheid wordt ondernomen, de bijzondere belan gen, welke sommigen meenen dat daarbij opgeofferd zouden worden, geenszins zullen lijden. Deze beginselen gesteld en langs beide kanten aangenomen zijnde, is het de taak van het officieele Italië, aanbie dingen te doen en eene schikking te vin den. Daarna zal de Paus, als eenig be voegd rechter in deze zaak, oordeelen, of de schikking, welke hem wordt voorge steld, op voldoemde wijze de vrijheid en onafhankelijkheid waarborgt, die voor de vervulling van zijn heilig ambt vereischt worden. Op het leste katholiek kongres teLucca, heelt men het volgende voorstel aange nomen, omtrent de betrekking tusschen Italië en het Pausdom Het kongres erkent de noodzakelijkheid, dat Italië in zijn openbaar leven terugkeere tot de ge trouwheid, de vereering en de liefde ten opzichte van het Pausdom, ten einde daardoor eene wijze oplossing te vinden van de economische en sociale vraag stukken. Rusland. De Daily News verneemt uil St-Petersburg, dat het gerechtshot feitelijk alle beschuldigden wegens deel neming aan den aanslag op den czaar veroordeeld heeft, doch acht hunner aan de genade van den czaar had aanbevolen. Tegen het einde van deze maand zal het proces worden behandeld tegen drie-en- twintig personen, aangeklaagd wegens meèplichtigheid aan de moord van den overste der politie, Soudeikin, in 1883. Zeven-en-dertig anderen worden door de russische regeering langs bestuurlijken weg gestraft. M. Thonissen, minister van openbaar onderwijs, heeft eenen omzendbrief aan de studieprefekten der Atheneums en de bestuurders der middelbare scholen ge zonden. om hunne aandacht in te roepen op het geschrift der leerlingen. t Is een erkend feit, zegt de minister, dat het geschrift in gemelde gestichten doorgaans wordt verwaarloosd. Lessen van schrijfkunde worden er aangezien, als behoorende bijna uitsluitend tot de lagere school. Er volgt uit dat leerlingen, die de atheneum en ae middelbare scho len hebben verlaten, zich soms vruchte loos aanbieden als bediende in handels en bestuurlijke bureelen. Men geeft er heel dikwijls den voorkeur aan jongelin gen, die min bekwaamheid bezitten dan zij doch die een beter geschrift hebben. M. Thonissen slaat hier den nagel op den kop en wij zouden voorbeelden kun nen aanhalen ter bevesting zijner bewee ring. (Naar honyaarsche familie overleveringen) 8e Vervolg. Nadat de jagers vuur aangemaakt en zich door de meêgevoerde proviand wat verkwikt hadden, liep natuurlijk hel gesprek hoofdzake lijk over de jacht en over hetgeen daarmeé in betrekking stond en vooral over het wild dat ze hier waren komen zoeken namelijk patrijzen Op eens liet Siebelman zich daarbij ontvallen Het is eigentlijk toch etn duivelswerk,dat ik zoover hierheen heb moeten reizen om wat patrijzen te schieten, terwijl bij mij thuis in den omtrek, eene streek is, waar er zich nog zooveel ophouden Patrijzen Bij u in den omtrek vroeg een der overige jagers, ongeloovig het hooft schuddende ik meen llongariê van het eene tot het andere eind zoo tamelijk goed te ken nen doch die streek, welke gij bedoelt, zou ik niet welen te vinden. Waar is het dan Wel, in hel woud van Tscliatard, luidde hel antwoord. Ha, ja„ dat laat zich hooren riepen nu De minister, die in dees geval als een zeer praktisch man optreedt, schrijft in zijnen omzendbrief de middelen voor om dien betreurensweerdigen toestand te verbeteren of te doen ophouden. De bestuurders van middelbare ge stichten zullen bij het aatmemingsexaam eischen dat de leerlingen een leesbaar, vloeiend geschrift hebben Zij zullen aan de leerlingen dikwijls herinneren dat een goed geschrift, even als goede manieren en eene zuivere uit spraak, een der uiterlijke kenteekens is van eene goede opvoeding Eischen dat de werkzaamheden en de kohiers der leerlingen met de noodige zorg worden geschreven en onderhou den. Om de toepassing van dien regel mogelijk te maken, zal men de kinderen met min schoolwerk gelasten en de uit gebreidheid van het zelve zooveel moge lijk verminderen. De bestuurders zullen het stelsel laten varen, dat den leerling dwingt een klad boek en een kohier in het zuiver te hon denhij zal alles in een enkel schrijfboek overbrengen, doch altijd met een duide lijk, welgevormd, loopend geschrift (expé- diée.) Het departement van onderwijs zal onderzoeken of het niet noodig zou zijn, wekelijk in de lagere klassen tot de her haling van de grondregels der schrijfkun de over te gaan. De bestierders der vrije onderwijsge stichten van allen rang zullen goed doen de voorschriften in dezen omzendbrief van minister Thonissen vervat, in toepas sing te brengen. Men bemerke wel dat de tijd dien besteed wordt om van 't vuil in 't proper te schrijven voor 't onderwijs om zoo te zeggen verloren is. Wij hebben onlangs de mededeeling door VArt moderne gemeld van een do- kument, waarover wij thans nog een woordje willen zeggen. Het is de om zendbrief, door het gemeentebestuur van Brussel toegestuurd aan verscheidene uitgevers, met het lastenkohier der boe- kenlevering voor de vo/fabibliothdken. Op deze lijst komen de namen voor der schrijvers, de titels en 't getal exemplaren de werken, gekozen door het gemeente bestuur. Wij tellen in deze lijst een 50tal vreemde namen en éénen Belgi schen naam Het bestuur van den heer Buis is patriotiek— dunkt u dal niet, lezer Het eenigste Belgische werk, dat het Brusselsche volk lezen mag, is van eenen sedert lang overleden schrijver Moke, namelijk les gueux de Mer (de water geuzen.) Onder de aangeduide boeken is er eene geheele vracht, die zorgvuldig uit alle drie de heeren te gelijk daar zou men misschien nog wel wilde ossen kunnen schie ten Geleidelijk kwam nu na die meedeeling, bet onderhoud op den bezitter van dat bosch en werd er verteld wat men, van hooren en zeg gen. zoo al van hem wist Het moest niet zeer geraden wezen hem op een boogschot afslands te naderen, want men zegde dat hij ieder neêr- schoot, die zijn bosch betrad of op zijnen dor pel afkwam, 't Moest verder iemand zijn,welke liever verhongerde, dan dat hij een spaantje hout verkocht uit zijne bezitting en die nage noeg enkel van wild leefde, wijn dronk voor drie, en in zijnen roes vooral, een dol en aller gevaarlijkst menseh werd geheeten! Dergelijke getuigenissen legden alle drie de heeren af. En in weêrwil van dat alles zal ik toch het bosch van hem zieu te krijgen, verzekerde daarop Siebelman wanneer ik hel langs geeu anderen weg kan bekomen, dan neem ik zijne dochter lot vrouw Op die verklaring volgde een uitbundig ge lach en een der heeren liet zich zelf ontvallen Trouwen met een heks met een ijzereB neus, zooals het in het hongaarsche sprookje heet Begeert ge eene freule met eenen snuit, tol vrouw Wel wat is mij daaraan gelegen hernam Siebelman ik denk haar toch te trouwen Ik ben nu eenmaal ondernemer en fabriekant, en moet tol lederen prijs een weg door het bosch van Tschatard hebben Vergeefs dat de drie andere jagers lachend wéér beweerden, dat die dochter een duiveli- handen des volks dienden gehouden te worden boeken, diede geschiedenis ver- valschen, die, onder den dekmantel van wetenschap, het verstand der weinig geletterde lieden benevelen, en andere, die het volk door en door slecht moeten maken. Daar zijn er, bijvoorbeeld, die het overspel niet alleen verschoonen, maar verheffen en tot voorbeeld stellen. Men zal begrijpen dat,dergelijke schrif ten, namens de gemeente, in handen des volks stellen, al te grof, al te onbeschaamd is. en men vraagt welke zedelijkheid hebben de mannen, die zulk soort van boeken verspreiden en aanbevelen Brussel wie weet dat niet is de hoofdstad van het rijk, onder het opzicht der bedorvenheid. Denkt men daar op het stadhuis, dat de lezing van vuile boeken de menigte ietwat zal verbeteren Wat de vaderlandsche strekking der bibliotheken aangaat, men zou, die titels der boeken lezende, schier op het denk beeld komen dat men te Brussel eene aanhechting bij Frankrijk begeert. Wij nemen aan, dat zulks niet het doel der bibliothekenbestuurders is, maar zou men wel anders kunnen handelen indien men wezenlijk zulke inzichten had Er zijn in die bibliotheken ook eenige Vlaamsche boeken.... Wij zouden wel eens de algemeene kataloog willen zien, om te welen of men het volk van Brussel eenigerwijze tracht te onderrichten, dan wel alleenlijk grof plezier te verschaffen. Onze konfrater, De Brusselaar, zou eens naar die kataloog op zoek moeten gaan Geen twijfel, of ze zou precies niet veel stichtends doen kennen.... (Fondsenblad.) Er zijn nog vele liberalen die meenen dat de Engelsche wighs, ook al eens liberalen genoemd, tot dezelfde partij als zij behooren. Diezelfde liberalenarme sukkelaars hebben vol bewondering gestaan voor de edelmoedige pogingen van Gladstone, the great* ld man, om aan de katholieke Ieren dezelfde politieke vrijheid en wet tige voordeelen te geven als aan de pro- testantsche Engelschen. Met groote verontwaardiging zien zij het tegenwoordig gouvernement der tories, anders gezegd konservatieven,aan 't werk, bezig met eene dwangwet te maken voor Ierland, ten einde dit als slaven te kunnen behandelen. Van den eenen kant edelmoedige vrij heidsliefde; zoowel voor anderen als voor zichzelven van den anderen kant, ver drukking en vervolging. Geen twijfel dus, zeggen de sukkelaars van liberalen, of de partijgangers van Gladstone zijn liberalen gelijk en die van lord Salisbury en het konservatief minis terie zijn afgrijselijke klerikalen. Welnu, ze zijn deerlijk mis. jong was, Siebelman lachte slechts meê en gaf het gesprek nu al spoedig eene andere wen ding, waarna men eindelijk, toen bet tijd daarvoor was, na genoeg gezwetst en vooral genoeg gedronken te hebben, zich zoo goed mogelijk voor den nacht zocht in te richten en ons viertal zich aan den slaap overgaf, ieder het den anderen overlatende te droomen wat hem lusle. Een paar weken na dit toevallige samentref fen van deze heeren, reed Otto Siebelman op een namiddag naar dat geheimzinnige bosch van Tschatard heen. Toen hij de eerste grens paal daarvan bereikt had, bond hij zijn peerd daaraan vast en verzocht aan eenige daar in een nabijzijnd veld bezige lieden, op zijn ros te passen. Vervolgens ging hij lang een voetpad bel bosch in. Hij had geen ander wapen bij zich dan eene handbijl, de hongaarsche fokosch, welke meêgenomen had om zich te verweeren, voor het geval, de zonderlinge bezitters dezes bosch ofdiens bonden hem mochten aangrijpen. En inderdaad, dit bosch stond in een zeer kwaden reuk. Ook die lieden, aan wien Siebel man de hoede voor zijn peerd had opgedragen, hadden hem dringend gewaarschuwd om toch vooral voorzichtig te zijn, daar graaf Tibury Konday iedereen neêrschool, die zich in zijn bosch waagde. 't Was dan ook op hun raad, dat hij niet regelrecht op het huis afging ze hadden hem toch verzekerd dat de Graaf, zoodra bij iemand zijne woning zag naderen, de deur I daarvan sloot maar het langs een omweg zocht te bereiken, ten einde den eigenaar min of meer te overvallen. Doch onderwijl hij nu doorhet met dicht struikgewas begroeide boscb zich in zekeren zin eene baan breken moest, was bel eer hij er om dacht al avond geworden en de maan reeds prachtig aan den hemel op gegaan Eindelijk had bij een meer open terrein be reikt en zag bij de aebterzij der woning vlak voor zicb. Zoo stil mogelijk sloop hij om baar heen en thans bemerkte hij dat voor 't front daarvan een tamelijk ruime veranda zich be vond, onder welke hij een vrouwelijk figuur zag zitten, met een klein tafeltje voor zich waarop, voor zoover hij dat onderscheiden kon eene citer lag en naar 't scheen een muziek boek. De maan overgoot dit vrouwelijke wezen als 't ware met een zilverglans. Onwillekeurig dacht Siebelman aan de too- verwereld waarvan de sprookjes verhalen en meende hij eene boschfee voor zich te zien. De blijkbaar nog jonge schoone was in hel wit gekleed en haar donker gekleurd haar zwierde los en vrij om hare schouders, terwijl haar bleek doch schoon gelaat als bet maanlicht scheen tc zwelgen. Tot vermeerderiog van zijne verrassing nam zij even na zijne komst de citer op, maakte daarop een kort preludium en zong nu een lied, dal Siebelman diep trof, zoo door melodie als woorden Toen ze ophield met zingen, zweefde ze met de vingers tastend over bet opgeslagen muziekboek heen, even alsof zij daarin iets noteerde, doch zolder or I naar te zien wat zij schreef. Het bewijs daarvan is dat de Flandre libérale dagelijks kolommenlange artikels schrijft, om Ierland vooreen roovers- en moordenaarsnest uit te schelden en den lof te maken van de t krachtdadige maat regels der Engelsche konservatieven. Waarbij komt dat Eenvoudig hierbij dat het woord liberaal in Engeland zijnen echten zin heeft behouden en er beteekent, edelmoedig, vrijgevig jegens iedereen, zelfs jegens anderen. Terwijl datzelfde woord hier zijne be- teekenis heeft verloren engeenen anderen zin meer heeft dan dien van godsdienst haat, vervolging en dwingelandij Men weet hoe de liberale drukpers de vrije katholieke onderwijzers onophou dend voor onbekvvamen, domme koei- waehters enz., enz. uitscheldt. De Denderyalm van zondag 11. slingert onder ander weêr eene gansche wagen vracht dezer liberale lieftalligheden naar T hoold der vrije katholieke onderwij zers. Wij laten alle die liberale beleedigin- gen ter zijdezij kunnen immers in tegen woordigheid van den zegenpraal die het vrije katholiek onderwijs op 't officieel en den laatsten kampstrijd te komt beha len,geen ander gevolg hebben dan de libe rale scribenten dieper en dieper in de achting van alle verstandige lieden te doen dalen. Wij hebben beurtelings den uitslag van den kampstrijd in de verschillige provinciën meêgedeeld. Heden kennen wij ook den uitslag der provincie Namen, welken andermaal be wijst dat liet vrije onderwijs, tot eer zijner onderwijzers en leerlingen, aldaar ook het officieel heeft geklopt. Op 634 mededingers bekwamen de officieele scholen 466 bekroonden, 't zij 73,5 ten honderd. De vrije en aangeno men scholen bekwamen 140 bekroonden op 186 mededingers 75, 6 ten honderd. In de steden dezer provincie tellen de officieele scholen 49 bekroonden op 53 mededingers, 't zij 94, 4 ten honderd ea de vrije scholen 36 bekroonden op 38 mededingers, 't zij 94, 7 ten honderd. Wit wonder is in deze zaak, 't is dat de liberale scribenten over den aigemee- nen uitslag van dezen kampstrijd fietst zwijgen. KIESKRON1JK. Kie/.ing te Oudenaarde. Het kiezerskorps van 't arrondisse ment Audeuaarde wordt bij koninklijk besluit bijeengeroepen op Zaterdag 21 Mei aanst. ten einde over te gaan tot de benoeming van een volksvertegenwoor- ger in vervanging van den heer De Voi der, ontslaggever. 't Bevreemdde eu toch ook verheugde 't Sie belman, dal de schoone hem in 't geheel niet scheen te bemerken. Wel had het hooge en dichte gras bel geluid zijner naderende voet stappen Dagenoeg onhoorbaar gemaakt, doch zijne gestalte kwam in het helle maanlicht sterk genoeg uit om door haar gezien te wor den. Hem daebt, hij moest haar wel in hel oog vallen. Hij begreep eindelijk dat bel zijn plicht was, hare opmerkzaamheid lol zich te trekken en niet langer den spion te spelen en daarom zegde hij dan ook luid goeden avond, dame Blijkbaar schrikte de jonge dame op het hooren dier woorden, doch ze herstelde zich spoedig en nu bel gelaal naar Siebelman koe rende, beantwoordde ze diens groet uiterst vriendelijk. Onze fabrikant had zich die heks met een ijzeren neus geheel anders voorgesteld, doch misschien bad hij de rechte niet aangetroffen. Hij ging echter voort met zich nader bekeud te maken en zegde op meer hoffelijken toon Ik ben uw nabuur Otto Siebelman en ver lang mijnheer den graaf eens te spreken. Die zal me wel ten goede houden dal ik wat laat kom, wanneer ik hem zeg dat ik op mijn weg hierheen een tijdlang gedwaald heb. Die kleine noodleugen, meende onze fabri kant, was hier eene even geoorloofd als nood zakelijke politiek. Het spijt mij, mijnheer, maar ik moet u 1 zeggen dat vader met te huis is, gaf de jonge dame op zacbleo toon hem ten antwoord. (Wordt voortgmit).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1