NIEUWS- EN SEiENT «1ST. Donderdag 12 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. -ilste Jaar, .Y' 1255. anxoxeex ns i.i s ABONNEMENTPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD De vrijmetselarij. Hoogei- onderwijs. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. -1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantie» door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. C'uique Suum. AELST, 11 MEI 1887. Frankrijk. Bij de opening der ten toonstelling te Havre hield M. Goblet eéne redevoering, waarin geerie politieke toe speling werd gemaakt. Helfransche volk, zegde hij, dat zich bezig houdt met zijne grootheid op het gebied van nijverheid en handel, kan niet verdacht worden, oorlogsplannen te smeden. Hij riep voorts alle natiën op tot deelneming aan de ten toonstelling. Op het banket sprak minister Goblet nogmaals over Frankrijk's vredelievende inzichten. Hij drong aan op het herstel len van het evenwicht der staatsbegroo- ting. wat niet zou kunnen geschieden zonder eenige nieuwe belastingen. M. Lockroy. minister van koophandel, dronk op de konsuls en op de vreemde natiën, die aan de tentoonstelling deelnemen, en zeker ook bij den grooten wedstrijd van 1889 niet afwezig zullen blijven, PTGeneraal Boulanger heeft aan de goed keuringvan den president der republiek een dekreet onderworpen, strekkende tot de neerlegging in de Kamer van een wetsontwerp, dal zou toelaten in augusti aanstaande, te titel van proefneming, een gansch legerkorps te mobiliseeren. Duitschland. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende eene nieuwe verdeeling der provinciën West- Pruisen en Posen, in het huis van afge- veerdigden, heeft de minister von Pult- kammer herhaalde malen het woord genomen,en betoogd dat het voorstel van zuiver politiekenaard is en ten doel heeft, het duitsche element te versterken en Pruisen's grondgebied te beschermen tegen pogingen van de Polen, om tot het herstel van het koninkrijk Polen te gera ken. De vergadering heeft een gedeelte van het ontwerp aangenomen, overeenkom stig de voorstellen der kommissie, en verdaagde de verdere behandeling tot maandag. De oorlogsberichten der leste dagen hebben in Duitschland een grooten in vloed op de landverhuizing uitgeoefend. In de drie eerste maanden van 1886 ver lieten 12,838 personen het land. Dit cijfer klom gedurende hetzelfde tijdstip 1887 tol 19,020, Invoerrechten op het graan. Het duitsch gouvernement heeft besloten in den tegenwoordigen zittijd van den Rijks dag geene invoerrechten op het graan voor te stellen. Engeland. M. Fergusson zegde maandag in hetengelsch Lagerhuis dat (Naar homjaarsche familie overleveringen 9* Vervolg. Het kwam Siebelman voor alsof dat liefelijke wezen hem lachend aanzag, zoo als men slechts goede bekenden pleegt te ontvangen. Hij be proefde het nu om een gesprek te beginnen en vroeg De gravin geniet den heerlijken avond bij dezen helderen maneschijn, maar ik bemerk Maneschijn vroeg zij verwonderd terug, waar is die Ach God kwam den verbaasden, getrof fen fabrikant, onwillekeurig, doch zacht over de lippen. Ik zie er niets van dus ging het jonge meisje voort en loonde hem op nieuw haar lachend wezen Werktuiglijk bijna deed Siebelman een stap achteruit. Die oogen, naar het hem toescheen zoo vol uitdrukking, zagen niet Dal bekoorlij ke schepsel was blind En toch stemde dat haar niet treurig, zij lachte zelfs terwijl zij het België het eenige land is, welk zich het vraagstuk der visscherij in de Noordzee ernstig heeft aangetrokken. De engelsche gezant te Brussel heeft bericht dat de bel - gische regeering met nauwgezetheid ken nis heeft genomen van het verslag der kommissie van het engelsch departement van koophandel, en zoowel de gegrond heid der klachten als de noodzakelijkheid om daaraan gevolg te geven, erkend heeltVan de fransche en de nederland- sche regeeringen, aan welke het verslag eveneens werd meegedeeld, is nog geen antwoord ontvangen. Rome. De Tribunadagblad van Rome, beweert dat er tusschen het Vati- kaan en het Quirinaal geene toenadering mogelijk is, ten zij de H. Vader de ge beurtenissen, die in Italië werden verwe zenlijkt, aanneme, zonder nieuwe toege vingen van den Slaat te vragen. De toekomst zal leeren dat de Tribuna zich grootelijks bedriegi. en dat Italie's stoffelijk en poliliek welzijn integendeel uitsluitend van de goede verslandhouding tusschen het opperhoofd der Kerk en het hoofd van den romeinschen Staat af hangt. Rusland. Eene wet is te St-Peters- burg afgekondigd waarbij de invoerrech ten op ruw ijzer, ijzer, staal, en ijzer- of staalfabrikaten verhoogd worden. De minister voor de domeinen en die van financiën worden verzocht zoo spoedig mogelijk wetsvoorstellen te maken voor maatregelen, te nemen in de westelijke provinciën des rijks, ten einde te voorko men dat voortaan aldaar ijzersmelterijen en ijzerfabrieken worden opgericht of voor zoover zij reeds bestaan, worden uitgebreid welke met buitenlandsch personeel en materieel gedreven wor den. M. Radoslavof is te Sofia teruggekeerd. Hij verzekert dat de bevolking in het bin nenland en ook het leger hem hun on voorwaardelijk vertrouwen in het gou vernement hebben te kennen gegeven. Er zal welhaast een bepaald besluit worden genomen aangaande de bijeen roeping der kleine Sobranje. De leerlin gen der militaire school hebben hunne wapens terug ontvangen. De vrijmetselarij heeft zich ten allen tijde bevlijtigd om de aandacht des volks van zijne geheime werkzaamheden en helsche bedoelingen af te leiden. Geene gelegenheid wordt verwaarloosd om de vrijmetselarij voortestellen als eene ver- eeniging die zich met onze binnenland- sche politiek in 't geheel niet inlaat en slechts naar een liefdadig doel streeft. Nu, laat ons eens onderzoeken hoe de vrijmetselarij het verstaat wanneer zij zegt dat zij zich met de politiek niet be moeit. htm bekende. Maar 't is slechts de buitenwereld alleen, die ik niet zie, liet het meisje er nu als 'l ware vertroostend op volgen, even alsof ze iemand wilde opbeuren, dieD ze door bare woorden had bedroefd.Doch over de buitenwereld heen, zie ik des te duidelijker een geheele wereld inwendig in mijn binnenste. En die zal zeker wel zeer schoon wezen zoo lokte de fabrikant tot verder spreken uit, Ziel gij dan ook die wereld niet die, of schoon ze zon noch maan heeft, toch zoo vol licht is en waarin het leeft, zonder dat cr zich gestalten in verloènen Mij dunkt, wanneer men zijne oogen sluit en alleen is, dat dan iedereen haar zien moet. Gij zult u hier wel geheel eenzaam moe ten gevoelen, hernam Siebelman, 'l antwoord op hare vraag ontwijkende. Ja, als vader van huis is, dan beu ik go- heel alleen. En zijl gij dan niet bevreesd Waarvoorzoo ik vreezen Ik doe niemand eenig leed. Maar zijt gij dan niet bang voor slechte menschen. Voor slechte menschen zijn die er dan op de wereld Die laatste vraag werd op zulk een onschul- digen, oprechten toon gedaan, dat de fabric- kant de jonkvrouw baast begon le benijden, die zóó geheel, zóó door en door blind was. De lijd moet u wel lang vallen, gravin, Men vveet dat het republikeinsche gou- nement in Frankrijk zijnen oorlog tegen de R. K. Kerk en de verwereldlijking der gasthuizen zonder genade voortzet. Nu, in 1882, zoo het dagblad La petite geur- re »ons verhaalt, een blad opgesteld door Leo Taxildie, vóór zijr.e bekeering, een der steunpilaren was van de vrijmetsela rij. werden verscheidene geheime bijeen komsten door den franschen Grooten- Oosten gehouden, op de welke verschei dene vrijmetsers die, in Frankrijk, het bewind in handen hebben gehad en nog hebben, tegenwoordig waren. Op deze maconnieke vergaderingen der moortelbazen en truweelgasten werd be sloten dat men eenen onverbiddelijken oorlog tegen de R. K. Kerk moest voeren. Doch daar de huichelarij voor alles het kenmerk is van den maconnieken boel, werd er bepaald dat men de fransche be volkingen die 't voorvaderlijk geloof nog sterk zijn aangekleefd niet al te zeer mocht verschrikken en dat men dus alles stil aan in 't werk zou leggen ten einde de aandacht niet te wekken en destezeker- der lot de totale vernietiging der religie te geraken. Men ziet het, 't is juist de zelfde wijze van handelen die door onze liberale mi nisters van vermaledijde gedachtenis ge volgd werd toen zij het onzijdig, of beter gezegd, ongodsdienstig onderwijs hier wilden invoeren. Ziethier overigens wat op deze bijeen komsten besloten werd en men oordeelde dan over de hypokrieterij der maconnieke volksbedriegers. Luintei'tdan, geëerd© lezer® o Men moet dus vooreerst de openbare denkwijze bereiden tot het gedacht der scheiding van Kerk en Staat. Men zal doen gelden dat het maar lo gisch is dat Kerk en Staat onafhankelijk zijn jegens elkander dat de Kerk zich over zulken toestand niet zou te beklagen hebben daar hij haar eene volkomene vrijheid zou verschaffen, en dat de Staat van zijnen kant er ook zou bij winnen aangezien hij van den oogenblik der scheiding het budjet der eerediensten nimmer ten zijnen laste zou hebben en bij gevolg het onderhoud van Kerk en priester ten laste gesteld wezen van dezen die er van willen. Deze beweegreden zullen moeten vooruitgezet en ontwikkeld worden in de dagbladen en op de voordrachten. Men mag niet na laten overal te schrijven en te zeggen dat de Slaat door deze scheiding met de Kerk zich in geenen vijandigen strijd steltmen zal overal schrijven en zeggen dat het hier slechts eene scheiding van belangen geldt. Wanneer de bevolkingen deze stelling genoegzaam zullen hebben hooren vooruit- zeilen, zal men zich verzekeren van de stemming eener wet, een onbeduidende desnoods, die de scheiding van Kerk en Slaat zal uilroepen. wanneer ge zoo alleen zijt dus zette hij het gesprek weer voort. 0, neen Den ganschen dag ben ik in de buishouding bezig en wanneer bet rondom mij heen stil begint le worden, dan weet ik dat het avond is; dan neem ik mijne citer op en zijo we met ons tweëen Zij spreekt mij toe en ik spreeh haar toe Ik geef de woorden, zij de melodie en zoo maken we samen een lied en dat is een uitspanning, die mij een onuitspre kelijk genot verschaft En vervolgens, wellicht om zich niet verder in haar genoegen le laten slooren, misschien ook wel omdat hij, haar buurman, iu haar ge not deelen zou, greep tij andermaal in de sna ren en zong ze op nieuw een kort maar treffend avondlied, op zulke heldere, zuivere, zielvolle lonen, dal Siebelman verbaasd en verrukt die lieve verschijning aanstaarde, hier door niets of niemand behoed, maar slechts bewaakt door de tintelende sterren. Hij zou wel tot aan dei: morgend toe naar haar gezang hebben willen luisteren Maar..: daar lieten zich voetslappen hooren. Hel jonge meisje kende dit schreden wel, want verheugd sprong zij op en alsof zij zeer goed zien kon, en volstrekt niet blind was,liep zij met vasten tred den komende te gemoet en ontving bem met een kus. Hel was haar vader, graaf Tibury Konday. Deze geleek op het uiterlijk aanzien een be trekkelijk nog jeugdig man, die men eer voor den broeder dezer blinde dan voor haren vader De hij pok rieterij schijnt er hier dwaars door, niet waar geëerde lezers, doch laat ons nog wat verder zien hoe de hel sche moortelbroêrs het aanleggen om de korizichtigen le verschalken. o Deze wet eens gestemd, zal men overal verklaren dat haar natuurlijk ge volg de onderwerping is van de geeste lijkheid aan 't algemeen recht in alle om standigheden. Uil kracht van dees princiep, zal men stil aan en met al de noodige omzichtig heid om de gevoelens der verachterde bevolkingen niet zoo in eens te schokken, de verschillige maatregelen nemen en waarvan 't gevolg zal wezen de altijd toenemende ver zwakking dei* religie tot hare volledige vernietï- ging. Ziedaar iels dat toch wel klaar en dui delijk wordt erkend de totale verniete- tiging der religie dit is T doel waar de vrijmetselarij naar streelt. Plaatsgebrek noopt ons het heden hier bij te bepalen. In ons volgend nummer zullen wij de overige middelen bespreken door den maconnieken duivelin 'i werk gelegd om 't R. K. Geloof tol der dood toe te bevechten en, indien 't mogelijk ware. gansch uit te roeien, Een bemerking nogthans alvorens te eindigen. Wie ons Aalstersche logieblad, l)e Dendergalm, gelijk wij, gevolgd heeft, moet bekennen dat het van zijne stichting af de raadgevingen van den franschen Grooten Oosten heeft nageleefd en geene gelegenheid liet ontsnappen om zijne lezers nopens de ware inzichten en bedoelingen der truweelgasten met de meeste hypokrieterij te verschalken De kring De Vrije Vlamingen heeft liet volgende vertoogschrift gezonden aan de heeren voorzitter en leden der kamer van Volksvertegenswoordigers Achtbare Heeren. De Vrije Vlamingen aanzien liet als een plicht eerbiedig, maar tevens ook krach tig, op ie komen tegen de neerderige, ja, vernederende plaats welke het ivetsont- werp ter hervorming der hoogere studiën aan de bijzonderste onzer landstalen aanwijst. Te voren zagen wij de spraak der Vla mingen op gelijken voet staan met die der Walen men mocht een onderzoek ondergaan over de geschiedenis der vlaamsclie of der fransche letterkunde, naar begeerte, voor het bekomen van 't diploma van kandidaat in wijsbegeerte en letteren. Nu stelt men u voor de ge schiedenis der fransche letterkunde ieder een op te leggen en van die der vlaam sclie eenen vrijen leergang te maken, die op zijn eigen tot niets leiden kan. Onze meening was, Mijnheeren.dat in onze hoogeschool liet aanleeren der vlaamsclie laai in zulke geringe maat besloten is dat men op het gebied maar zou gehouden hebben. Hij had schoone, regel matige trekken, doch zag een weinig loenscb, wal juist bij al de mannelijke ledeu der familie Konday hel geval was geweesi. Hij droeg eene soort van tesch in de hand, op 't zien waarvan Siebelman dadelijk aan een geladen pistool dacht, maar hij trad toch onverschrokken den graaf te gemoet en zegde stoutweg Mijnheer de graaf, gij ziel bier in mij uw nabuui Oilo Siebelman voor u Ik verlangde u geerne eens le spreken en op hel gevaar af van als een strooper door u neergeschoten le wor den, ben ik in uw bosch doorgedrongen.... Ik u neérscbieten viel de graaf hem schielijk en verbaasd iu de rede m heel mijn huis is geen vuurwapen te vinden. Wees inlus- schen welkom, mijnbeer Siebelman Dit laalsie werd op zulk een hartelijken toon gezegd, met zulk een oprecht gelaat slak de graaf den fabrikant de hand toe, dat de laatste zich terstond op zijn gemak bevond en op merkte Me dunkt toch, graaf, dal inzulKe een zaam staaude woning een goed geweer of pis tool geen overtollig meubel zou wezen Graaf Tiburytrok de schouders op en ant woordde Ik zeg hel zonder eenige bitterheid, mijn heer maar geld bezit ik niet, en valt dus in mijn huis bedroefd weinig te halen. Die gulle bekentenis gaf Siebelman al dade lijk gereede aanleiding om met het doel van zijn bezoek voor den dag ie komen glimla enkel aan gunstige veranderingen denken mag Is liet niet genoeg vóór het vlaamsch volk te zien dat zijne geleerde mannen meestal onbekwaam zijn met hem bij middel der landstaal in betrekking te komen Is liet niet voldoende dat de vlaamschsprekende Belg van alle bescha ving en wetenschap afgescheiden zij, juist omdat men in vlaamsch üelgie twee maatschappijen aantreft eene fransche die geleerdheid en beschaving voor haar houdt, eene vlaamsche van heide deze voordeelen verstooten Hoe heeft men het nog kunnen noodig achten het eenige dat ons ter hoogeschool overbleef ook te bedreigen Hetgeen wij nog min verstaan, Mijn- heeren 't is dat men zulke hervorming bedenkt op den tegenwoordigen oogen blik. Indien hel vlaamsch volk zich nu onverschillig of vijandig loonde aan zijne taal, misschien zouden wij gemeld west- ontwerp gemakkelijker begrijpen. Maar in tegendeel, ten allen kante ziel men den vlaamschen stam optreden voor de gelijk stelling zijner taal met die van zijne land- gen ooien. Ons dunkt dat gij met dat wets ontwerp te stemmen de meerderheid des lands en de natuurlijkste harer rechten zoudt miskennen, wat wij ook van u niet verwachten. Verhopende, MM dat verre van het tegenwoordige te vernietigen, gij er zult aan houden liet le staven, ja te verbeteren en uit te breiden, zoo bieden wij u de uitdrukking onzer meest eerbiedige ge voelens. Indien de uitslag van den kampstrijd tussclieu de lagere sciioleu voor de ka tholieke scholen vooi'deeliger is iu 1886 dan iu 1885, dal komt hierbij, zeggen de liberale organen, dat de heer Thonissen, hel studieprogramma heelt verminderd, de vragen zoo vergeniakelijkie aai het belachelijk wordt en hel eerste reglement op alle wijzen verdraaide en veranderde ten haren voordeele. Maar zegt eens, heeren, als liet studie programma verminderd werd en de vra gen zoo gemakkelijk zijn gemaakt gewor den dat ze belachelijk zijn, daar hebben de ofticieele ol liberale scholen toch ook zeker voordeel bij gevonden De kan sen waren dus gelijk... Eu als hel ottici- eei ol liberaal ouderwijs dan toch zoo goed is volgens u, hoe komt hel dan ook dat het overal zoo deerlijk geklopt is ge worden Antwoordt, heeren, a. u. b. KIESKRON1JK. De Mouüeuf bevat iiel gewijzigd ko ninklijk besluit, waardoor de kiezing ter vervanging van wijlen M. De Blecckere, Volksvertegenwoordiger van Audenaar- de. bepaald wordt op denzellden dag, waarop die, ter vervanging van M. De Volder, ontslaggever, plaats heelt, dus op 21 dezer maand. «vro -Aa-v.f iv-j Ti.c cbeud zegde hij dan ook Eu ik beu juisi hier met hel plau om u wat geld in huis ie bezorgen, graaf, ingeval nomelijk dal wij hel samen ceus kunnen wor den. Ik vermoedde dal reeds, doch laat ons liever naar binnen gaan om daarover le spro ken Gij zult mij toch wd hul geuoegen doen om ons eenvoudig avondmaal met ons ie dee len Terstond daarop fluisterde de graaf zijne dochter iets in hel oor, waarna deze zich in huis begaf. Voorts leidde de graaf zijn gast, die met een lichte buiging de uiinoodigiug aangenomen had, iu de Huiskamer en verzucht hem plaats le nemen Dit was een zeer een voudig gemeubileerd vertrek. De graal opende, na licht ontstokeu te iiebbeo er, eer hij zelf zitten ging, een oudcrweische kast, nam uit de meégebrachle lasch ceuige kleine- llescbjes, bergde die daarin vyeg en sloot haar vervol gens dicht, En nu zich lot Siebelman wenden de, aan vvieu hij scheen bemerkt te hebben hoe deze al zijne bewegingen met een nieuws- giorig oog bad gevold, verzekerde hij dezeu Ge behoeft dat juist niet aan de klok le hangen, want daar ik geen diploma heb, mag de lakulteit er niets van hooien maar ik doe zoo wat aan dc homeopathie. Zoo vroeg Siebelman verwonderd doch verraden dan de zieken u niet, welke gij behandelt (WOKDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1