NIEUWS- El AANKOIDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 15 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. 4lste Jaar, J\° '1254, ABONIVEMENTPniJS ANNONCENPMJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Vrijmetselarij. Landbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suum. HELST, 14 MEI 1887 Frankrijk. Het wetsontwerp van generaal Boulanger, strekkende tol de volledige mobiliseering van een gansch legerkorps in oclober aanstaande, heeft de aandacht van Duitschland opgewekt. De Nonldeutsche Zeitung bespreekt dit wetsontwerpen als volgt Alhoewel deze mobiliseering eerst in October aanstaande moet plaats hebben, is het waarschijnlijk dat de aankondiging van dit nieuws zijnen invoed in de Iran- sclie militaire kringen veel vroeger zal doen gevoelen. Inderdaad, alhoewel het legerkorps, dat tot de proefneming zal worden uitge kozen, slechts op het leste oogenblik zal worden aangewezen, is het te denken, zelfs wanneer men onderstelt dat deze keus beperkt worde lot de korpsen in het westen en het zuiden van Frankrijk, dat al de kommandanlen der legerkorpsen bij tijds, al de noodigemaatregelen nemen zullen, om elk afgezonderd legerkorps m staat te stellen, zich onmiddellijk op oorlogsvoet te bevinden, voor het geval dat hun korps voor de mobiliseering werd aangewezen Wat de legerkorpsen betreft, die zich in hel Noord-Oosten en in den omtrek van Parijs bevinden, deze hebben van nu af veel vooruit, ter oorzake van hunnen be stendigen staat van voorbereiding. Wanneer men den toestand alzoo inziet, is het handteeken van M, Grevy, deze mobiliseering bekrachtende, veel gewichtiger dan men het zich bij den eersten oogslag zou inbeelden. Zooals men ziet, Duitschland houdt voortdurend het oog op Frankrijk geves tigd, wikt en weegt al wat er in dat land omgaat, en, natuurlijk, wantrouwen doet altoos de balans langs zijnen kant over hellen. WatFrankrijk ook doe, dit wantrouwen zal in Duitschland niét verminderen er. van een anderen kant zal men de fransche natie nooit overhalen zijne droomen aan revanche te laten varen en zich gewillig aan de gevolgen van het traktaat van Frankfort te onderwerpen. Uit dezen wederzijdschen toestand van beide landen, moet noodzakelijk vroeg of laat eenebotsing voortspruiten,eene ver schrikkelijke botsing, die, gelijk reeds ge zegd werd, Duitschland of Frankrijk van de landkaart vegen zal. Wanneer?... Bismarkheeft het gezegd: Binnen tien dagen.... of binnen tien ja ren hetgeen zeggen wil de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland kan eiken dag uitbersten. Duitschland. Het wetsontwerp der belasting op de sterke dranken werd, door den duitschen Rijksdag in handen (Naar honyaarsche familie overleveringen) 10* Vervolg. Dat zijn allemaal boeren, dus goede be- waardnrs van geheimen. Over hel geheel ech ter genees ik meest kinderziekten en te gelijk speel ik ook voor veearts. Ziekte onder de kin deren 6D sterfte onder hel vee,dat zijn een paar ware geesels in deze streek, .doch het is waar ook, ge zijl niet hier gekomen om die zaken te bespeken, zeg me dus wat u herwaarts heeft gevoerd Het gebeurt maar zelden dal een rijk. mensch over mijn dorpel komt. Had men u niet bevreesd gemaakt om dea weg hierheen in te slaan 'k Wil er niet om liegen, graaf, maar beken dal men mij van meer dan ééne zijde gewaarschuwd heeft Uw afgezonderd leven relt tot aüerleigeruchten aanleiding, doch dat ;ie bij uk ij geen ingang vinden bewijst mijne komst 'k verlangde bovendien eindelijk een persoonlijk onderhoud met u over die aangele genheid, waarover reeds mijn vader, even vruchteloos als ik, met had gekorrespon- deeid ik houd er van om mondcliDgs met iemand zaken te doen. Dus om kort te gaan, herhaal ik nu mondelings mijn reeds schrifle- eener kommissie van 28 leden gesteld. De minister van financiën betoogde, vóórdat dit besluit genomen werd, nogmaals de noodzakelijkheid van de wet tot bestrij ding der hoogere rijksuitgaven, wees op de ontheffing welke er door verkregen wordt en weerlegde de bewering van Richter, dal alleen schadeloosstelling der groole grondbezitters betracht wordt. Wat de wet wil, is de stokerijen voor ondergang te Dehoeden. Ierland. Iersche beteugelingswet. De Pall Mall Gazette beweert dat men in de gevangenis van Milibank zestig cellen in gereedheid brengt voor de iersche af- geveerdigden. De londener korrespondent van de Temps, zonder juist aan dit zonderlinge nieuws geloof te geven, kondigt nogtans aan dat er klaarblijkend iets gewichtigs op handen is. Men wil kost wat kost een einde maken aan de bespreking der iersche bill de afgeveerdigden kunnen niet langer eiken dag zetelen van 4 ure 's avonds tot 6 ure 's morgends. De bill beval, zoo het schijnt, 148 re gels na drie weken tijds is men er slechts in gelukt er 20 van te doen aan nemen op die wijze zouden er zes maan den noodig zijn, om heel de bill te doen stemmen de ierscbe afgeveerdigden vin den alles uil, om de beraadslaging te vertragen Zoo meldden zij over eeuige dagen dat iersche pachters al de steerten van het vee, aan kolonel Rowley toebe- hoorende, hadden afgesneden. Het gou vernement nam inlichtingen en bevond dat slechts eene koei haren steert door ziekte had verloren. Italië. Z. H. de Paus en Italië. Men houdt zich in de liberale kringen te Rome nog altijd bezig met een mogelijke verzoening tusschen het Quirinaal en het Vatikaan. Eenige dagen geleden heeft een profes sor der universiteit van Bologna, in eene konferentie over Italië en het pausdom in het openbaar de wenschelijkheid van die verzoening uitgesproken. Hij heeft er bij gevoegd dat zij mogelijk is, maar dat zij slechts in zeer verre toekomst ligt. Hij beweerde dat Italië onmogelijk een deel van het grondgebied aan 't Vatikaan kan afstaan zelfs de geringste wijk van Rome niet. Hij heeft zijne bewondering uitgesproken voor Crispi, tot wien aller oogen zich wenden als er spraak is van 't Vatikaan. Een andere, eveneens zeer belangrijke rede, werd op den Janiculus gehouden ter gelegenheid van den 38° verjaardag der gevechten bij de Porta San Pancrazio, waar, gelijk men weet, de verdedigers der romeinsche republiek de fransche troepen, ter herovering van Rome toege sneld, terugsloegen. Professor Ghicrici, een anti-klerikaal van het zuiverste water, heeft, in plaats lijk gedanen voorslag wanneer ge mij uw bosch wilt afstaan, dan betaal ik u honderd twintig duizend gulden daarvoor desnoods geef ik u zelfs nog meer indien gij hard blijkt te wezen. Kunt gij echter daartoe niet beslui ten, welnu, dan verzoek ik u dringend, tegen iedereu prijs, om de vergunning er een weg doorheen te mogen aanleggen van mijne fabriek lotaaD de stad, van minsten vijf ellen breed Hoor eens, mijnheer Siebelman, gaf daarop Graaf Konday ten antwoord, gij hebt rond en open tegen mij gesproken, ik zal dal evenzoo doen legen u Indien men u voor mij gewaarschuwd mocht hebben, als zou ik een dol woesteling zijn,dan heeft men u de zuivere waarheid gezegd. Ik ben zoo oen omlembare woesteling, werkelijk heerscht er een duivel in mij, maar.. ik houd dien met alle macbt ten onder. Ik heb bem, om zoo te zeggen, steeds onder den knie. Hij poogt wel nu en dan zicb daaronder uil los te worstelen, doch ik laat dat niet toe. Ik brand van begeerte om wijn te zwelgen, maar er komt nooit iets an ders dan waier op mijne tafel. Ik ben onmee- doogend heerschzuchtig van natuur,toch boud ikgeene dienstboden: al wal er in huis verricht moet worden doen wij zeiven. mijne dochter en ik. Ik ben een driftig liefhebber van jagen mijn bosch, wat ge trouwens weet of bemerkt zult hebben, wemelt van 't prachtigste wild tn toch heb ik geen enkel schietgeweer, geen korrel kruit in mijn huis. ik eet zelfs nimmer spijzen waaraan bleed kleeft. Ik zie jederen dag de uitgestrekte bezittingen,waarop eens mijne van vuur en vlam te spuwen tegen het Vatikaan, te dezer gelegenheid met eer bied gesproken over Z. H. en den wensch uitgedrukt dat het den grijsaard, die met geen enkel druppel bloed werd bezoedeld, mocht gegeven zijn, het groote werk te vervullen van algemeene bevrediging, een werk, door hem begonnen en dat een einde maken zal aan dien rampzaligen ge- wapenden vrede, onder wier lasten de volkeren gebukt gaan. Een enkele persoon is tegen die woor den opgekomen, de overige Garibaldianen en anti-kierikalen, daar aanwezig, juichten de woorden van den professor toe. Dit is voorzeker beteekenisvol ii. Wij hebben in ons voorig nummer, naar Leo Taxil, aangetoond hoe de Vrijmetselarij het verstaat wanneer zij beweert dat zij zich met de politiek niet bemoeit. Spreken wij nu over de middelen die de moortelbazen in 't werk leggen om hun doel te bereiken. In naam van 'l algemeen recht zal men de seminaristen tot den militairen dienst <i verplichten om aldus de aan- t werving der geestelijk- held onmogelijk te nia- ken. Begrijpt gij, geëerde lezers, waarom de liberalen hel en aaide bewegen om de persoonelijke militaire dienstplicht in te voeren In naam van 7 algemeen recht, zal MEN DEN GEZANT BIJ T VATIKAAN AFSCHAFFEN, onder voorwendsel dat daar de Paus geen opperhoofd eens lands is, er geene reden bestaan een gezant bij den H. Stoel te behouden. Dit bevel der logie was hier in ons land reeds ten uitvoer gebracht. Daags na_ de stemming der ongelukswet van 1879, brak het liberaal ministerie Frére- Bara met Z. H. den Paus op geweldige wijzeaf.en besloot dat het katholieke Bel gië geene betrekkingen meer met Hem zou onderhouden. Op het gene gaat volgen roepen wij de bijzondere aandacht onzer geëerde lezers in. Indien de politieke verblinden die deze regelen zullen lezen nu niet willen klaar zien, 't is dat zij onder opzicht van siijfhoodigheid den ezel gelijken. Luistert dus c In naam van het algemeen reeht zal men de goederen dei* geestelijke gemeenschap- pen of kloosters ten pro* fijte van den Staat ver- (i beurd verklaren, zelfs van de vrouwelijke gemeenschappen, 't geen de beslissende afschaffing der kloosters zal wezen op eene practische wijze ten uit voer gebracht en wanneer men dien voorouders onbeperkt hcerschien. verkocht en in het bezit van boeren of door van elders ge komen vreemdeliugen in beslag genomen en evenwel bezoek in dagelijks zonder den min sten haat bunne boeven en hunne stallen, om hunne kinderen of bun vee le genezen. Nog ben ik bezittter van een uitgestrekt bosch, door den verkoop waarvan ik weer een vrij aanzienlijk kapitaal in banden zou kunnen krij gen, doch ik jaag niet naar geld en verzeker u dal er in mijn ;huis menig genot, menig gemak untbeerd wordt, wat anders hel leven zooveel geur en kleur kan bijbrengen... Onwillekeurig haalde bier M. Siebelman de schouders op en moest bij moeite doen om voor den spreker een fijn spotlachje te verber gen wat bij tot nu toe gehoord had scheen hem nog een overblijfsel toe van de dwaashe den, die altijd in hel geslacht der Konday's erfelijk waren geweest. Do graaf echter lette daar niet op, doch ging voort. Ik zal u echter nog meer zeggen. Ik zal niets verzwijgen en wanneer gij mij ten einde toe zult hebbeD aangeboord, dan zult gij zelf moeten toestemmen dat dit bosch niet fom.niel mag worden verkocht. Weet dan, dal ik de laatste afstammeling ben vao eeDe met een vloek beladen familie. Eigenlijk hoefde ik u dat met te bekennen, wam dat weet iedereea. Reeds van voorlang leeft bet verhaal in den mond dos volks voorl, dat mijn geslacht het is, welks eerste hoofd of voorvader eens roe keloos tegen God in opstand kwam, in dolzin nige woede God als bet ware vitdaugde tot maatregel zal nemen, zal men zorgvuldig doen uitschijnen dal deze goederen, se- dert eeuwen door list en bedrog verkregen zijn. en het dus maar rechtveerdig is dat zij aan de natie in 't algemeen be- lang des volks teruggegeven worden noglhans opdat de beroofde kloosters niet van vervolging zouden kunnen spreken, zal de Staat aan elke kloosterling levende op 't oogenblik der ve' beurdver- klaring,eene lijfrente gunnen waarmee zij nauwelijks in hun onderhoud zullen kun- it en voorzien. Gelijk men ziet, de liberalen blijven altijd met den zelfden zucht naar de roo- verij der goederen van Kerk en klooster behebt, eu bereiden zij met voorzichtig heid den oogenblik op den welken zij hunne schelmachtige strooperijen van de jaren 90 zullen kunnen hernieuwen. En nu, geëerde lezers, met nog meer aandacht geluisterd naar de volgende on bewimpelde verklaring der moortelgas- ten Eindelijk, indien ondanks deze maat- t regelen, van eene zijde, en ondanks de algemeene verwereldlijking der scholen en van alle de openbare gestichten, van an- dere zijde, het klenkalismus eenige wor ts. Iels in 't land zou behouden, zou men, altijd in naam van 't algemeen recht, de zelve voor altijd,na eenigentijd proef- t nemingkunnen uilroeien mei de uitoefe- uing der uligie door de behendige toepassing van eenige artikelen des strafwetboe,ks onmogelijk le maken. Aldus met te verklaren dat de bieeht de jeugd verderft, zal men de laatste priesters beletten het voornaamste ambt hunner zending te volbrengen (art. 334) evenzoo, zou men hen van alle geldmiddelen berooven met te verbie- dat zij geene hoegenaamde vergelding mo~ gen ontvangen voor missen, doopsels en andere ceremoniën,aangezien hel daarloe zou voldoende wezen deze daadzakeu t listiglijk gelijk te stellen met de misdrij- t ven van bedrog en altroggeling. (art. 403 en 423)». Is dat klaar en duidelijk genoeg En nu hebben wij nog de besluitseleo der vrijmetselarij welke ons aantoonen dat de vernietiging der R. K. Religie het onbetwistbaar doel is waar de duivelsche sekte naar streelt: 't Is daarom, al eenvoudiglijk de schei ding van Kerk en Staat vragende, eene uitmuntende formuul in dezen zin dat zij gemakkelijker zal aangenomen worden, moet de republikeinsche partij, (leest liberale) in der waarheid, de verwezenlij king najagen van een eindelijk meer krachtig doelde vernietiging van de Kerk in den Staat. Dat men nu, na deze verklaring, nog kome beweeren dat het liberalismus het slaafsche werktuig niet is der vrijmetse larij in haren oorloog tegen de Kerk en tegen de geestelijkheid in 't algemeen. En nu ten slotte herhalen wij dat de een tweegevecht, God uifdaagde, omdal zijn zoon, Daar allen schijn, op sterven lag. Niet waar, gij huivert,bij die algrijselijke gedachte? God uit te dagen Doch houd daarbij in het oog, dat die gedachte opwelde uit een vader hart Nu, hij heeft zwaar geboot. Hel zoontje, dat hij reeds eene prooi des doods had ge waand, bleef behouden en groeide voorspoe dig op. Doch eenmaal volwassen zijnde heeft diezelfde zoon,om zijne eig6ne kinderen tegen de hardheid huus grootvaders le beschermen, zijn vader doodgeschoten Zeker een nog ont- zetiender gedachte, doch welk Ireurig feit meê in een vadeiharl zijn oorsprong vond Die vadermoorder nu werd onthoofd cn hier in dit bosch begraven, begraven in het geheim aan den voet eens booms, en welks stam ecu klein zilveren plaatje werd bevestigd, dat den naam des ongelukkigen droeg en het eenig merktee- ken was van zijn graf. Doch daar sedert de schors van dien boom geheel over dal zilveren praaltje is heen gewassen, kan tegenwoordig niemand met zekerheid zeggen waar mijn tweede voorvader rust. Hot zou dus zeer licht kunnen gebeuren dat aan de wortelen van den eersten boom den beste, die ik vellen hel, dal doodshoofd hing en me toeriep Hoe, ik heb gemoord, ik ben, mij zeiven vervloekende, ge storven om uwentwil, en kunt ge mij nog met eens in vredo laten rusten Neen, neen, mijn beer Siebelman, lach me niet uitIk vrees geene spooken, geen doodsbeenderen, maar... ik vrees voor mij zeiven Dien opstand legen God.door mijnen eerstan voorvader begonnen, handelwijze bezonderlijk van Den Dender- galm in alle punten gelijkvormig is aan de hoogere besproken voorschriften der vrijmetselarij. Geen erikel nummer van dit blad \ersclieen 'i welk niet getuigt, dan eens minof meeropenlijk.maarmeest altijd met schijnheiligheid, dat zijne stich ters de slaafsche irawanteii der logie zijn en gelijk zij alle hunne krachten inspan nen om den R. K. Godsdienst uit te roeiën. DAVID8FOAID8. De algemeene vergadering van het Davidsfonds werd op 8 dezer gehouden te Leuven, om 11 ure voormiddag, in de promoiiezaal der Hallen, onder voorzit terschap van professor Willeins. De algemeene secretaris M. De Potter", deed verslag over de werkzaamheden van het algeloopen jaar en over den loestand der maatschappij. De werkingen van het hoofdbestuur beslaan hoofdzakelijk in het uitgeven van boeken. Daaromtrent komen nog al veel opmerkingen in. De eenen zouden meer romans, de anderen meer wetenschappe lijke volksboeken willen. Het beste is, meent de verslaggever, zooveel mogelijk ahvisseling, en daarvoor neemt het hoofd bestuur de zorg op zich. In deu loop van dit jaar zullen de leden eenen bundel novellen van den heer Aug. Snieders ontvangen, daarna een gemengd werk van eene talentvolle antwerpsche schrijfster, mejufler Belpaire, alsook eene nieuwe aflevering der Vaderlandsche Historie van kanouik David. Wal den toestand der maatschappij be treft, deze is allergunstigst. Het Davids fonds telt, na dertien jaren bestaans, ruim 7000 leden. De bespreking van een merkelijk getal punten, neemt vervolgens nog al gerui- men tijd in. Boter ©n Margarine. Men heeft iri den laalsten lijd in België veel de middelen tot het beletten der botervervalschingen besproken.In Frank rijk is de kwestie opgelost. In liet Journal officiel van het fransch Staatsbestuur wordt eene wel afgekon digd betreffende de beiuigeling van het bedrog gepleegd in den verkoop van boter. Volgens de wet is het verboden ten loon te stellen, ten verkoop aan biedén of teverkoopen in-of uit le voeren, onder den naam van boter margarine, olie margarine, enz., en over bet algemeen alle stof bestemd om de boter te vervan gen, alsook de mengelingen van Margari ne, van vet en andere stoffen met de boier, om bel even welke hoeveelheden die mengelingen ervan bevatten. Voor hebben zijne nakomelingen voortgezet. De eene slag kwam na don anderon God sloeg met eigeu hand. Hel geleek nu werkelijk een düel, die strijd. Reeds bij hunne geboorte vonden zij, om zoo te spreken, de «uildagingskaarl» in hunne wieg en moesten ze den kamp voort zetten.Nooit le voren is er in onze familie eene dochter geboren, steeds waren hel zoons. Ik nu ben de laatste van mijn stam en nog duurt die strijd voort. Thans echter maar van eeDe zijde meer, wantik verweer mij niet, ik sla met terug. Ik verdraag met geduld, als ver moeid en afgestreden, mijn lol en houd zelfs mijn hoofd der slaande band legen. Hij echter, de Onzienlijke, slaat nog voort. Maar dat zj! nu wel spoedig ophouden Mijn kind is eene dochter en God zal wel met legen een meisje, en nog wel 6en blind meisje willen slrijden, Hier wendde Siebelman 'l vochtig oog on willekeurig af, terwijl de graaf zijne mededee- lingen eindigde door le zeggen Ziedaar, mijnbeer, thans weel ge waarom ik bet bosch niet verkoopen wil. Kreeg ik het geld in handen, ik zou zeker ook zulk een ver kwister worden en, evenzeer me tegen God en menschen verzettend als zij deden, die voor mij geweest zijn, niet minder roekeloos de laatste duizenden doorbrengen zoo als zij mili- oenen hebben verspild, om ter. slotte mijne dochter als eene bedelares achter le laten Nu weel ge dus, mijnheer,waarom ik geen plekje, geen duim grood van dit woud wil afslaan of verkoopeu (Wordt voortsmït).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1