den verkoop in het groot en in het klein van margarine en olie-margarine, zullen de verkoopers het vooortbrengsel maar mogen leveren in omslagen of vaten met ;j het leesbaar opschrift margarine, olie- margarine, of voedend vet. De inbreuken op de schikkingen dier wel zullen gestraft worden met eene gevangzilting en eene boet van 50 tot 3.000 fr., en de aangeslagene sloffen zul len verbeurd worden, alsook diegenen die in bezit gebleven zijn van den dader des misdrijfs bij hervalling in den loop van het jaar zal het maximum der boet altijd worden toegepast. Men ziet dat de straffen zeer groot zijn. Drie duizend frank boet bij hervalling, ziedaar wat zal na te denken geven aan hen die lust zouden hebben te herbegin nen na eene eerste veroordeeling. HANDEL EN NIJVERHEID. Chineesche munt. Hel Hemelsche Rijk zal eindelijk ook zijne geldstukken krijgen, gelijk aan diegene welke koers vinden in al de andere beschaafde landen der aarde. Men weet dat men tol hiertoe in China slechts stukken gesmolten koper bezat, ter weerde van 6/10 van een centiem, in het midden doorboord met een gat bij middel van welk men er honderdof twee honderd aan eene koord kon rijgen. De groole sommen werden betaald met zil veren slaven, waarvan de weerde, zeer verandelijk, werd uitgerekend naar het gewicht. Van heden af zullen de middelen ter uitwisseling zijn in het Hemelsche Rijk als bij ons. De chineesche regeering heeft aan het huis Ralph Heaton en Sons, te Manchester, al het noodige materiaal be steld ter stichting van het muntwezen, te Peking. Aldaar zullen er de volgende geldstukken geslagen worden dollars van fr. 6,25. halve dollars, vijfden en tienden van dollars, allen in zilver, alsook milseene weerde vertegenwoordigende van het duizendste deel van eene dollar, zoodus een weinig meer dan een halve centiem. De Munt van Londen gebruikt zestien machienen voor hare geldverveerdiging. Die van Peking zal er 96 bezitten, waar van elk op 10 uren tijds niet minder kan slagen dan 2,700,000 stukken. Al het materieel moet in tijdverloop van een jaar besteld zijn, zoodat voor het einde van 1887 de nieuwe chineesche munt in vollen omloop zal zijn. Kunstboter. In het wetsontwerp op den handel in kunstboter, zooals het nu in Duitschland door de kommissie van verslaggevers bij tweede lezing is aange nomen, is de benaming kunstboter verdwenen. Ingevolge deze wijziging zul len alle localiteiten en marktplaatsen, waar dat produkt wordt te koop gesteld, ten opschrift moeten hebben Verkoop van margarine-boter. Verder wordt verboden de vermenging van boter met margarine of andere eetbare vetten, voor zoover dit mengsel bestemd is om in den handel te worden gebracht. Van dit ver bod is echter uitgezonderd de bijvoeging van botervet,afkomstig van melk of room bij het verveerdigen van margarine, mits deze bijvoeging niet meer dan 4 p. c. be draagt. De vaten en andere voorwerpen waarin het produkt wordt verpakt, ver zonden of te koop gesteld, moeten zijn voorzien van het duidelijk opschrift «mar garine.» Zoo ook de afzonderlijke stuk ken margarine-boter, die ten verkoop worden aangeboden. De bepalingen om trent bijvoeging de naam van den fabri kant of verkooper zijn in het ontwerp voorbehouden. Handel mei Congo. Ziehier volgens de hoeveelheid en de verklaarde weerde, de statistiek der produkten uit den Con- gostaat gedurende de drie lestè maanden van 1886 in Belgieingevoerd Koffie. 373,468 kil 659.488.20 fr Ivoor. 32,824 656,180.— Caoutchouc. 124,963 549,837.20 Palmolie. 612,884 275,797,80 Paliunoten 1,032.147 208,429,40 Kopal hars 24,799 49,598.— Was. 8,057 16,919,70 Ruwe huiden 8,331 9.186.10 Verfmos. 5,987 0,585,70 Vlscholie 4,368 1,751,20 Sesam (vlasdotterj 6,207 1,551,75 Aardnoten 5,297 i 1,518,04 Vezels. 3,234 549,78 Verschillende 10,000.- Totaal 2 447,652.87 fr. RECHTERLIJKE KRONIJK. De graaf van Vlaanderen voor de recht bank. Een landbouwer van St-Pieters- Woluwe beklaagt zich omdat de konijnen van hetjachtgoed van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen zijne veldvruchten ver nielen, zonder dat de edele eigenaar iets doet om dit door afsluitingen of iets anders te beletten. De vrederechter van St-Joost-ten-Noo- de heeft verklaard dat de klachten over dreven waren en den landbouwer wan delen gezonden, daar deze, door eene bouwhoeve in de nabijheid van het jacht goed te huren, wist dat hij zich aan de bezoeken dezer dieren kon verwachten. De landbouwer heeft tegen deze beslis sing beroep aangeteekend. KIESKRONIJK- De Konservatieve Vereeniging van Audenaarde heeft Donderdag avond eene vergadering gehouden, om kandidaten voor de kiezing van 21 mei aan te duiden. MM. Verhoost en de Ghelinck hadden brieven gezonden, meldende dat zij van alle kandidatuur afzagen. MM. Thienpont en Raepsaet zijn bepaaldelijk als kandi daten uitgeroepen. De koninklijke Ilooftl- Biiaatscliappi) «lei*Deciders van België heeft dezer dagen aan hare leden een plakkaat toegezonden 't welk ook in de bezonderstc herbergen zal gehangen worden, behelzende aller j nuttigste voorschriften omtrent het ver- zorgen van drenkelingen bij schijndood, enz. Wij achten het nuttig de aandacht onzer geëerde lezers op deze voorschrif ten in te roepen en aldus mede te wer ken tot de uitroeiing van vooroordeelen die ten dezen opzichte ongelukkiglijk onder't volk blijven bestaan. Men lette dus op 1. Schijndood veroorzaakt door ver drinking, vei stikking of vergiftiging. Eerstens en onmiddellijk een geneesheer roepen en wollen dekens en drooge klee dereu aanhalen, doch dadelijk beginnen met den lijder te verzorgen door hem zooveel mogelijk versche lucht te geven, of hem zelfs in de open lucht te bren gen. Wat men zich moet voorstellen te be komen is 1° De onmiddellijke herstelling der ademhaling en, 2e, nadat de adem haling is hersteld, de opwekking van de warmte en den omloop van het bloed. Men moet de pogingen om den lijder tot het leven weder te roepen voortzet ten, tot dat de geneesheer is gekomen, of, ten minste gedurende een uur nadat het kloppen van de pols en de ademhaling hebben opgehouden. Behandeling ter herstelling van de na tuurlijke ademhaling. Voorschrift 1. Om den doortocht der lucht in de longen vrij te behouden. Den mond en de neusgaten goed zuiveren, den mond ope nen, de tong naar voren trekken en ze vast maken met eenen elastischen band of een koordje, aangebracht op de tong en onder de kin. Al de benauwende kle dingstukken om den hals of de borst en vooral de bretellen losmaken. Voorschrift 2. Ligging van het li chaam. Den lijder op den rug leggen, op een vlak eenigszins afloopende van het hoofd naar de voeten, het hoofd en de schouders oprichten met een klein stevig kussen of rol van eenige kleeding- slukken welke onder dé schouderbladen wordt gelegd. Voorschrift 3. Kunstmatige adem haling. De beide armen dicht boven den elleboog grijpen, ze zachtjes, doch stevig en zonder schokken, tot boven het hoofd halen (om de lucht in de longen te doen dringen(, ze zoo twee seconden vasthouden, daarna de armen weder naar beneden bewegen er. ze zachtjes, doch stevig, twee seconden tegen de zijden van het lichaam drukken (zie plaat I en II), om de lucht uit de longen te trekken eene drukking op de voorvlakte der borst is daarbij nuttig. De wisselbewegingen worden vijftien maal in de minuut aanhoudend herhaald, totdat men eene vrijwillige poging tot ademhalen bespeurt men staakt dan da delijk de kunstmatige bewegingen der ademhaling en beproeft de warmte enden omloop van het bloed aldus op te wek ken. Als men een warm bad bij de hand heeft, legt men daarin het lichaam tot aan den hals en men zet de kunstmatige bewegingen der ademhaling voortna twintig seconden wordt het lichaam in zittende houding gesteld, koud water op de borst en in het aangezicht gesprenkeld en ammoniak onder den neus gehouden de drenkeling mag niet langer dan vijf of zes minuten in het bad blijven. Het is verkiesbaar eerst de kunstmatige adem haling te beproeven en de ledematen en het lichaam met flanel of laken te wrijven en het warm bad niet te gebruiken dan wanneer de ademhaling goed is hersteld. Voorschrift 4. Om de inademing op te wekken. Gedurende voormelde be handeling, prikkelt men de neusgaten met snuif of ammoniak en de keel met eene penneveer, men wrijft het aange zicht en de borst en besprenkelt ze beur telings met warm en met koud water. Behandeling na de herstelling der natuur lijke ademhaling. Voorschrift 5. Om den bloedomloop en de warmte op te wekken. Men wikkelt den lijder in droge wollen dekens, men wrijft krachtig de beenen van onder naar boven. De wrijvingen geschieden onder de wollen dekens of boven de droge kleederen. Het lichaam verwarmen met warme fla nellen doeken warmgemaakle techelstee- nen, fllesschen met warm warm water, enz., geplaatst op de maag, onder de oksels, tusschen de dijen en onder de planken der voeten. Zoodra de lijder kan iuzwelgen, geeft men hem een koffielepel warm water, een weinig wijn, koffiie of cognac verlengd met warm water. Men houdt hem in het bed en wekt bij hem den lust tot slapen op. Gedurende de te rugwerking vergemakkelijkt men de adem haling met op de borst en onder de schou ders breede mostaardpleisters te leggen, II. Schijndood uit buitengewone koude. Het lichaam met sneeuw, ijs of koud water wrijven. Zachtjes aan de warmte herstellen, want in dergelijke gevallen is het zeer gevaarlijk ze te haastig op te wekken. III. Schijndood uit dronkenschap. Den lijder op de zijde te bed leggen, hem, zoo mogelijk, doen braken geen gebruik maken van aanprikkelende middelen. IV. Schijndood uit beroerte of zonne slag. Iets koud leggen op het hoofd dat goed omhoog moet worden gehouden alle spannende kleederen om hals of borst losmaken. Geen gebruik maken van aan prikkelende middelen. Algemeene kenteekenen van de dood. Ophouding van ademhaling en hartklop ping, half gesloten oogschelen, gezwollen oogappels, sterk gesloten kakebeenen. hall' samengetrokken vingeren, de tong tusschen de tanden, schuim op den mond cn de neusgaten buitengewone koude en bleekheid. De liberale firma Koperen Junior. Kobe en C,e heeft nu een officieelen schoolpe- dant ter hulpgeroepen om de Denderbode 1 eens op zijne plaats te zetten. Een vriend maakte ons hiermee bekend en wij waren dus hoogst nieuwsgierig om het factum van dit tot hiertoe onbe- grepen talent te mogen bewonderen. Maar, Hemel lief welke polichinellerij toch Drij kolommen, in een woord,bene geheele wagenvracht onnoozHe rimram zoo geen enkel hansworst op de foire, er kan uitkramen om 't volk te verleiden. En als ge denkt, meesterDe Denderbode hierdoor geraakt te hebben bij zoo verre dal hij al dit gezeever zal beantwoorden, vous èles gras avec pa, zou de gewezen j kolonel zeggen. En daaromeê salut en de kost, heerschap i Argus-meerkol ofte Hennen verwijst ons naar hel nummer 3 der uitgedoofde Fakkel van 1884, in het welk feiten zouden aan geklaagd zijn tegeri zekere bedienden van ons Weldadigheidsbureel. Wij hebben dit nummer vooi oogen liggen en vinden op «Ie aangeduide plaats geene wel bepaalde aangeklaagde leiten. Men zegt niet dat zekere feilen of daad zaken bestaan, maar mcu vraagt of 't waar is dat zij zouden bestaan. 't Verschil is hier oneindig groot.... Welnu, Argus, ge vraagt wat er ons van die zoogezegde aangeklaagde feiten denkt.... Wel wij denken dal de vragen in de Fakkel,'t werk is van den zeilden lafaard, die nu heden in Den Dendergalm zijne verachtelijke handelingen voortgezet. Indien gij, Argus, de overtuiging hebt dat de feiten en daadzaken waarvan spraak in De Fakkel echt zijn, waarom ze niet openbaarlijk aangeklaagd Ja. I waarom niet letterlijk herhaald wat De Fakkel vroeg of 't waar was, en er bij ge voegd zietdaar wat wij sedert lang bedoe len en nu heden aanklagen Maar daar zult gij u van wachten ge weet, gij zijl overtuigd dat uwe be schuldigingen niet gegrond zijn, dat gij er 't bewijs niet zoudt kunnen van leve ren en bijgevolg groot gevaar loopen van als lasteraar en eerdief gebrandmerkt te worden. Daarom hebt gij liever te hande len gelijk alle eerlooze liberale penne- boeven, namelijk bij middel van lasterlij ke en eerroovende zinspelingen, uwe tegenstrevers bij bij 't volk in verdenking te doen vallen en hatelijk te maken Maar 't zal niet lukken VolkHkauier. Hel wetsont werp 't welk de belasting op de verzeke ringspolissen afschalt werd aangeno men. Deze belasting die jaarlijks een goed millioen opbracht werd, in 1883, door de liberalen gestemd, 't Katholiek ministerie blijft dus getrouw aan zijne beloften,name lijk van in de maat van het mogelijke, de belastingen te verminderen. Het wetsontwerp van belasting van den azijn bij den invoer in ons land werd ook gestemd. Deze belastingisin 't belang van de inlandsche fabrikatie van azijn, hoogst noodzakelijk. Deze nijverheid was hier, tot groote schade van de openbare schatkist, bijna totaal gedood door de vreemde concurrentie. In 1871, telden men in Belgie 87 azijnmakers en brouwers en heden treft men er nog nauwelijks 5 aan. De vergadering ving verder de beraad slaging aan over de buitengewone kredie ten voor openbare werken. ALLER hTnDEN VVS Programma van het Concert, dat zal gegeven worden op Zondag 15 Mei f887, om 11 5/4 ure, door de konink lijke maatschappij van harmonie, onder het bestuur van M. F. L. Vandeu Bo- gaerde. 1. Le prince liaudouin, pas redou ble Vaxden Bogaerde. 2. Euterpe, ouverture Vanden Bocaerde. 3. Qu'cn dites vous V mazurka 4. Grand potpourri sur Rigoletto, arrangé par Panne Verdi. 5. Aimons-nous, Valse Lecocq. Roode vlag. Men herinnert zich dat burger Maurils Fonteyn, bestie- der der socialistische bakkerij,door onze Rechtbank van politie, veroordeeld werd wegens overtreding van 't stedelijk regle ment op 't heeschen der revolutionnaire roodevlag. Burger Fonleyn ging tegen dit vonnis in beroep bij de Rechtbank van Dendermonde 't welk het vonnis van onzen heer Vrederechter bekrachtigde. Nog niet te vrede,ging onze socialistische bakker in verbreking,beweerende dat het reglement der stad Aalst ongrondwettig, enz. is. Het Verbrekingshof komt op zijne beurt in de zaak uit te spreken het verwerpt de voorziening van burger Fon teyn en vei oordeelt hem tot de onkosten Het Verbrekingshof verklaart dus dat bedoeld reglement gelijkvormig is aan de grondwet en verdere wettelijke voor schriften. Werken op den Dam. De openbare aanbesteding van het nog te voltrekken gedeelte der Damlaan, ge legen tusschen de woning van den Sas- meester en den Brusselschen steenweg, zal kortelings plaats hebben. Men zie de aankondigingen op de 3C bladzijde. Mieuwe Koopwaren- statie. Naar wij vernemen zullen de werken kortelings aanbesteed worden. In 't begin dezer week werden een tien tal wagons aarde, enz. door de werklie- den van Staatspoorweg. ter plaatse der j Koopwarenstatie afgestort. Herstellingswerk der kerk van Temsche. De openbare aanbe steding gaf den volgenden uitslag t" A. Thierens, Sl-Nicol:ias fr. 114,500 •2" Joseph Peelers. Anderleeht 448,0<>0 3° Ed. I.eyns, Gent 1»9,845 4° L Gildemyn, Gent 114.40a 3° J. Jan lot. Temsche 133,4-1 fi"Fr. Jockmans, St-Gilles (Brussel) i i 2.47'» 10 Ch. Mortier, Lndeberg it8,34". 8U J. Oaelmans, Si AmaDds lil,973 Hel bestek volgens plans en begroo- tingstaat, opgemaakt door den lieer Julius Goethals, bouwkundige der stad Aalst, beloopt lot de som van fr. 117,571,58. Men meldt dat de dochter van M. Canler den gewezen hoofdopsteller van l'Echo du Parlement liet slachtoffer van een ongeval is geweest, 's Avonds van een feest thuiskomende, ging zij met eene brandende petroollamp in de hand, naar hare kamer. Eensklaps liet zij, men weet niet hoe het kwam, hare lamp vallen en hare kleêren vatten vuur. De huisgenoten snelden toe, wikkelden hel meisje in dekens en gelukte er in het vuur uit te dooven. Alleen de linkerhand is ernstig gebrand. Hare andere wonden zijn onbe duidend. Een oud vooroordeel verbiedt de koord vau eenen gehangen door te snij den voor er zekere pleegvormen vervuld zijn. Dit heeft woensdag te Brussel bet leven gekost aan eenen zelfmoordenaar, die bij de aankomst van eenige werkliê welke hem zagen hangen, gered zou zijn geweest, indien men de koord onmidde- lijk bad losgemaakt of afgesneden. In het postbureel te Brussel beeft het volgende opschrift van eenen brief weten te ontcijferen bruse! grootemart meevenhelstal hous marmaroomenheer kajaars 9. Dit wil zeggen Brussel groote markt nevens bet stadhuis, Mère Moreau Mijn beer Keyaerts, 9. De brief kwam aan zijn adres ten rechte. De werkstaking in de fabriek van MM. Baertsoen en Buysse te Gent is geëindigd. De weérspamiige werkliê zijn door andere vervangen. Een lievig huiselijk tooneel had dezer dagen te Gent plaats. Een plalo- neerder diende zijne vrouw eene duchti ge rammeling toe. Hare zuster kwam er tusschen, en wilde de vechtenden schei den, doch ook deze kreeg haar deel van de slagen. Toen daarbij de scboonbroe der nog toeschoot om den barbaar tol bedaren te brengen, steeg diens woede ten top. De beide mannen werden hand gemeen en de schoonbroer bracht den eerste erge wonden toe, die zijn leven in gevaar stellen. Daar de pleger in wette lijke verdediging handelde, werd hij, na voorloopig aangehouden te zijn, weer in vrijheid gesteld. De grond brand riep men te Eecloo zondag avond. Inderdaad zagen de personen, die op het zonderlinge schouwspel kwamen toegesneld de vlam men uit den grond opstijgen en op eene uitgestrektheid van 100 meters, de wo ningen bedreigen. Er was brand ontstaan in eene massa afval van eene konijneri- huidevetterij, die daar was uitgestrooid om den weg te verbeteren en die aan 't broeien was geraakt. Het duurde lang eer men dezen zonderlingen brand kon overmeesteren en de oorzaak er van kennen. - De opzoekingen aangaande de mis daad van Elouges blijven, zooals wij on langs zegden, nog altijd voortduren. Uit Rijsel schrijft men thans dat bet parket van Bergen in de hoeve van Fontenoy, in het kanton Bavay, opgravingen heeft be volen. om eene gouden horloge met ket ting te ontdekken, die er door eenen schaapherder zouden verborgen zijn. Deze man werd reeds verdacht de pleger te zijn van den moord, die in 1885 op M. Norbert Duquesne, burgemeester van Elouges begaan werd. Naar het zeggen van den briefschrijver uit Rijsel wegen de zwaarste beschuldigingen op dezen persoon, welke thans in de gevangenis van Bergen opgesloten is. Beeldstormeiij te Verniers. De \ouvellis- tc meldt dat onbekenden gedurende den verle den nacht, op scbandige wijze de godsdiensti ge beelden, die op sommige plaalen der slad geplaatst zijn, hebben vernield. Een Kristusbeeld werd ncêrgerukl en in de Vaa>-t geworpen, Een ander werd in de Vcsdre teruggevonden en oen derde in duizend stuk ken verbrijzeld. Promenade des Récollels werd eenen arm van een Kristusbeeld gebroken en op eene andere plaats werd eene Lteve-Vrouwkapel verbrij zeld. De SouvellisUvoegt er bij, dat de plegers dier baldadigheid alleen gedreven zijn door godsdiensthaat, want de zilveren harten en an dere offergiften, die aan de beelden hingen, werden op straal verspreid gevonden. De indruk, welk deze wandaden in de stad hebben le weeg gebracht is pijnlijk, en het misprijzen der gansche bevolking is de eerste straf voor de plegers van die schandalen. De vernieiling moet rond 3 ure 's morgends hebben plaats gehad Omtrent dit uur ten min ste heeft een inwoner der rue Crapauruc het breken der spiegelruit gehoord van de nis, waarin het beeld der Moeder Gods geplaatst was. Men begrijpt echter niet hoe het mogelijk is, dat alzoo eene gansche reeks vernielingen kun nen plaats hebben, zonder dat de policie of de inwoners iels zien of hooren Het lijdt geen twijfel of de misdaad moet door talrijke ptrso- nen voorbereid en met gemeenzamen overleg gepleegd zijn. Het is te hopen dat de policie, die een lof- weerdigen icver aan de» dag legt, weldra de plichtigen zal ontdekken. FRANKRIJK. Horlogiën. In de 16e eeuw werden horlogiën gefrabrikeerd vau de vreemdste en zonderlingste vormen. Een horlogie- maker, genaamd Mormeerde, was be roemd om zijne horlogiën in den vorm van een kruis. Men wist Itorligiën zoo klein te maken, dat zij in eenen ring pasten. Zoo werd zulk een borlogie en nog wel met slagwerk, den hertog van Urbin aangeboden, dat hij dagelijks aan den vinger droeg. Anna van Denemarken bezat ook een zonderling horlogie, waarvan eert ge schiedschrijver het volgende zegt In een kristal van gewone groole zag men een borlogie met alle wieltjes, de uren slaande, niet op een klokje, maar ep den vinger, alwaar de hamer met lichte sla gen het uur aangaf. In eenen brief van 1684 wordt van eene horlogie van Lodewijk XIV geschreven, die ieder uur een opera-aria speelde. In de volgende eeuw maakte een hurlogie- maker le Nancy een horlogie dat een duo speelde bij ieder uur. Men verhaalt ook van zoogenaamde dronkemans-horlogies, die men zoowel achter- als vooruit kon opwinden. George III van Engeland had eene horlogie die, ofschoon uit 120 dee- len bestaande, slechts II gram woog. De cilinders waren van robijn. In 1673 had den vierkante horlogiën een groot succes, met een spiegeltje op de kas. Men maakte horlogiën met geheimen. Drukte men op een veer, dan zag men een landschap met figuren, zooals herders en herde rinnen, meulekens, enz. die door het mekanism van liet borlogie in beweging werden gebracht. In de vorige eeuw maakte eeu horlogiemaker te Auch(Fran- krijk) een borlogie in den vorm van een tulp. Wilde men den tijd weten, dan drukte men op een veer, de tulp ontsloot en de wijzerplaat kwam ie voorschijn. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van bet schandaal bij de opvoering van Lohengrin le Prrijs schrijft de offlcieuse Politische Nachrich- ten, dat er aan deelneming van Duit- schers aan de parijsche wereldtentoon stelling in 1889 niet te denken valt, aangezien er geene zekerheid bestaat, dat de bekroonde duitsche tentoonstellers niet persoonlijk beschimpt, en hunne bekroonde voorwerpen niet vernield zou den worden. Goed geantwoord. Ongeluk. In dert Simbachermolen, tusschen St-Arnual en Grossbittersdorf, in Lotharingen, had zaterdag der verle den week een smartelijk ongeluk plaats. De molenaar Wilhelm Maurer, een alom I geacht 42jarig man, werd door liet mo lenrad bij de mouwen gegrepen, verder in liet landenwiel getrokken en zoo ge vaarlijk gewond dat bij weldra stierf. De meid van den ongelukkige kwam op dezes hulpgeroep toegesneld, wilde haren meester uit het tandenrad trekken, doch werd eveneens door het molenwiel ge grepen. Zij had het insgelijks met de dood bekocht, ware baar kleed niet ge scheurd, zoo dat zij op den grond viel en er met lichte kneuzingen van af kwam. ENGELAND. Het overgroot getal haringen dat in de laatste weken langs de engelsche kusten gevangen werd, miek dat de visschers van Lowestoft het besluit namen de ge heele vangst terug in zee te werpen, lie ver dan tegen den legen marktprijs van 13 schilling de 13,000 stuks te verkoopen. Door het tellen en bet mai ktgeld zouden zij meer verlies dan winst gedaan heb ben OOSTENRIJK. In Weenen bestaat een totaal wereld lijk gasthuis. Welnu dat model-gesticht we'-d dezer dagen in het oostenrijksch parlement aangeklaagd. Niet alleen is het eten slecht, maar de zieken, zegt men, worden ten allen kan ten bestolen, de mannelijke en vrouwelij ke bedienden drijven heimelijk handel in tabak, cigaren, jenever, lekkernijen, enz. 's Nachts verlatende wachters en vrou wen hel gasthuis en laten de zorg der zieken over aan dezen ol genen portier de dokters wonen prinselijk en de zalen der zieken zijn zeer slecht verluchtigd, enz. Men vroeg heel eenvoudig dat men ganschhei bestuurvoor de korrektionnee- le rechtbank verzenden zou. Het schijnt dat men overal, waar men verwereldlijkt, de gunstigste uitslagen be komt. 't Is aanmoedigend voor bier en elders, waar men gedurig aandringt op het uitdrijven der nonnen. Brandrampen. In eene brielwis- seling uit Pest aan de Kolnische Zeit. lezen wij De totaal afgebrande stad Eperies was eene der schoonste steden van Hotigarië. Van de openbare gebouwen zijn de voor naamste afgebrand,namelijk de lutheraan- schekerk, het raadshuis, de Volksbank, het telegraafkantoor, de katholieke pasto rij. de spaarkas, enz. Twee kinderen werden als verkoolde lijken aangetroffen en eenige familiërt, die zich in de kelders verscholen hadden, werden door den rook verstikt. Over den brand ift Nagy-Karoly deelt de Pesti Naplo de volgende bijzonderhe den meê. Het grafelijke Karolysche kasteel kou slechts met moeite gered worden, doch al de prachtige gebouwen die bel omring den werden de prooi der vlammen. Honderde familiën verloren bij deze schrikkelijke ramp have en goed en geld, en zijn letterlijk lot den bedelstaf ge bracht. Alles werd de prooi der vlam men. De ramp is ontzettend de bevol king kon niets redden dan de kleerert die men om het lijl droeg. Het vuur, door een vreeselijken storm aangewakkerd, verspreidde zich met bliksemsnelheid en iedereen lag nog in diepen slaap gedompeld, toen reeds de halve stad in brand stond. Gansche stra-

De Denderbode | 1887 | | pagina 2