NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 19 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. 4lste Jaar, i\° iu255, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. GOD UITGEDAAGD Leve de rij beid gelijk te Molenbeek. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder i dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen lleklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne Suuui. HELST, 18 MEI 1887. Duitschland. Het wetsontwerp op den suiker,dat aan den duitschen Bonds raad werd onderworpen, stelt eene be- i lasting voor van 10 mark per 100 kil. op i den suiker van allen soort. De belasting op den beet wordt van 170 penning op 100 gebracht. Men schat de jaarlijksche opbrengst van deze belasting op 46 a 52 millioen mark. Men telegrafeert uit Berlin aan de Soleil dat men op de russische grenzen ontdekkingen heeft gedaan, die eene zeer groote opschudding hebben veroorzaakt. De militaire magazijnen in de russische provinciën van het westen, zijn met krijgsvoorraad opgekropt. "Warschau is het groot centrum der bevoorrading. Frankrijk en Duitschland. Men leest in de Kreuzzeitung De toekomst van Frankrijk schijnt heel onzeker daardoor verkrijgt de voorge nomen mobilisatie zoo een groote betee- kenis voor Duitschland, dat dit rijk ter wille zijner veiligheid gedwongen wordt verdedigingsmaatregelen te nemen. De machthebbenden in Frankrijk zullen er zich niet over moeten verwonderen, als in de hooge militaire kringen te Ber lijn eene mogelijke versterking op voet van oorlog van de geheele duitsche troe penmacht, in de rijkslanden overwogen wordt. Ongetwijfeld zullen de heeren in het fransche ministerie zich nog eens ernstig beraden, alvorens den eersten stap te doen tot den oorlog. Als gevolg ontwikkeld de Kreuzzeitung, in den vorm van eene korrespondencie uit Parijs, vervolgens het denkbeeld, dat eene betooging in de straten reeds vol doende zou kunnen zijn om de vredelie vende regeering te Parijs omver te wer pen, en een ministerie dat den oorlog wil, aan het roer te brengen. De haute finance te Parijs, zoo zegt het blad, heelt reeds petrol geroken en hare kostbaarheden in veiligheid gebracht. Het artikel eindigt met de woorden Giste ren beweerde men ter beurze, dat baron Adolf von Rothschild zijne koffers in pakte Zouden de ratten inderdaad het schip reeds verlaten Minder hevig laat de Post zich over de voorgenomen mobilisatie uit. Dit blad bepaalt zich tot een zakelijk betoog, waar in wordt uiteengezet, dat het fransche oostelijke legerkorps aan de oostelijke grens reeds ten halve gemobiliseerd was. Aangezien nu de troepenmacht der Duitschers versterking heeft ondergaan, (Naar henyaarschc familie overleveringen) 11* Vervolg. De fabrikant was overwonnen. Hij vroeg •venwel Gij zult me toch wel voor mijn persoon een voetpad door bet bosch vergunnen, lot bier aan uwe woning De graaf slak hem de hand toe en antwoord de Op dit oogenblik werdun de beeren door een luiden roep ie bun onderhoud gestoord. Ha, dat is mijne dochter Cecilia, zegde de graaf met een recht vergenoegd gelaat, zij waarschuwt ons dat bet maal gereed is en wacht ons daaraan in de verande. Werkelijk was de jonge gravii reeds aan de gedekte tafel gezeten, waarop een zeer een voudig souper van brood, honig en room ge reed stond. Iedere spijs, waaraan bloed ge kleefd had, elke drank die vloeiend vuur ver borgen hield, was van dezen disch verbannen. De vader zette zich op de bank nevens zijne dochter, Siebelman plaatslezich tegenover hen en nu begon onder gezellig gepraat de maaltijd, in de lieflijke stilte van den avond en waarbij de maan den dienst van tafellamp verrichtte. Da fabrikant bad daarbij genoeg gelegenheid zou de proef, welke de fransche minister van oorlog met eene mobiliseering nemen wil, geen bijzonder ernstig karakter heb ben, wanneer zij tot dit oostelijke leger korps bepaald bleef. Iets anders zou het zijn, wanneer twee fransche legerkorpsen in het westen ge mobiliseerd werden. In dat geval toch zouden, met het reeds half gereedstaande oosterlijke korps, binnen vier dagen of vijl fransche legerkorpsen de duitsche grens kunnen overtrekken. Vervolgens zegt de Post, dat de fran sche regeering ook wel zonder bijbedoe ling eene mobilisatie kan inrichten. Heeft dit echter eenmaal plaats gehad, dan zou het voldoende zijn dat eene oor logzuchtige regeering aan het roer kwa- me, om zich met die gereedstaande troe pen op Duitschland te kunnen werpen. Daarom is de duitsche regeering ver plicht eenige en zeker meer dan twee legerkorpsen, niet in oostelijk, maar in midden-Duitschland te mobiliseeren en bovendien in Elzas-Lotharingen alle voor den oorlog bruikbare peerden tot hare beschikking op te eischen,[en de afwezige soldaten, die in verlof zijn, bijtijds op te roepen De Times heeft de volgende gewichtige depeche van haren korrespendent uit Ber lijn ontvangen Het is waarschijnlijk dat graaf von Munster, duitsch gezant te Parijs, diplo matische opmerkingen maken zal, aan gaande het ontwerp van generaal Bou- langer tot mobiliseering van een deel des legers. Generaal Boulanger zal ten minsten moeien beloven dat de gemobiliseerde legerkorpsen niet zullen worden gekozen tusschen degenen, die aan de duitsche grenzen liggen. Indien het fransch gouvernement aan dit verlangen niet voldoet, zal Duitsch land zich hierdoor beleedigd gevoelen,en onmiddellijk eene oorlogsverklaring laten volgen. Men telegrafeert bovendien uit Berlijn aan de Soleil Men houdt zich hier, alsof men aan de mobiliseering van het leger in Fran krijk een buitengewoon belang hechtte. Men spreekt van het nemen van dezelfde maatregels, onder voorwendsel de veiligheid van het duitsche keizerrijk te beschermen, wiens militaire strijd macht zich op het oogenblik der mobili seering in een ondergeschikten toestand zouden bevinden. Er zou zelfs spraak zijn van de mobi liseering van het 15* legerkorps, dat zich in Elzas bevindt, alsook van de afdeeling beiersche ruiterij en infanterie, die van dit legerkorps deelmaken. om op te merken, hoe lief vader en dochter elkander hadden, hoe gelukkig de een door den aoder was. Vooral werd hem dit duidelijk toen Cecilia, nadat bet avondmaal was afgeloo- pen, hare vingers zacht langs het gelaat haars vaders liet gaan en eensklaps aan hem, Siebel- mao, vroeg Wilt gij wel gelooven, mijnheer, dat ik in mijn binnenste, vader's gelaat zóó goed, zóó duidelijk zie,dat ik wel in staal zou wezen, om zijn beeld te moddelleerec, als ik de ge schikte was daarvoor bad Welnu, gravin, gaf de aangesprokene ten antwoord, daar moet gij dan eens de proef van nomen Ik zal u de was, die men moet hebben om te Loelseeren, zoodra ik kan komen bren gen Die voorslag werd in dank aangenomen en nu stond Siebelman op om afscheid te nomen en te vertrekken Doch do graaf verlangde volstrekt om hom lot de plek waar zijn peerd stond te begeleiden, daar bij zoo licht, nu vooral daar hel haast naar middernacht liep, zou kuunen verdwalen. De fabrikant kon hier niets verstandigs tegen in brengen. Hij nam dus beleefd en hartelijk afscheid van de blinde en liet zich vergezellen door haar vader. Zij hadden echter nog geen tweehonderd schreden afgelegd, of daar kwam hem een jong meisje hijgend achterna loopen dal, zoodra ze hen had bereikt, nog geheel buiten adem den graaf verzocht of hij niet eens dadelijk naar baar broertje wilde komen zien, dat plotseling erg ziek was geworden en het doodsbenauwd bad. Siebelman ondersteunde terstond bet verzoek der kleine, stelde den graaf gerust en verklaar- Italië. Het is zeer waarschijnlijk dat Italië, naar het voorbeeld van Engeland, zal weigeren op oflicieele wijze aan de wereldtentoonstelling van Parijs in 1889, deel te nemen. Om zich te versehoonen zal de italiaansche regeering doen gelden, dat er tegenwoordig te veel tentoonstel lingen worden geopend, en haar finan cieel® toestand zich tegen de onkosten barer deelneming verzet. Onder dezen titel deelt onze confrater De Brusselaar een schrijven meê op 't welk wij de bezondere aandacht onzer geëerde lezers in roepen, omdat het hen aantoond waaraan de katholieken zich in steden en gemeenten waar de liberalen meester zijn mogen verwachten In naam der vrijheid gebeurt er tegen woordig van alles In naam der vrijheid wordt in nel vrij België door de Logie alle vrijheid onder de voeten geloopen. Onder het beheer dier averechlsche vrijheid is men nagenoeg nog vrij van niet als een houd te sterven, maar men is het niet meer om volgens zijn geloof begraven te worden. De kerkhoven volgens de jurisprudence progressive, in schier alle geliberaliseerde gemeenten aan de kerkfabrieken ontno men, zijn niet anders meer dan min of meer opgeschikte prospuiten. De arme mensch, die geen vervoer en hegraafkostin in eene andere gemeente als wiir hij streft betalen kan, moet wil len of niet in dien prosput. 't Is immers tegen de vrijheid der vrij denkerij, zoo wij gelooven dal onze licha men geheiligde voorwerpen zijn, die een maal tot eea eeuwig leven verrijzen zullen, en welke het betaamt, volgens het schier twee duizendjarig gebruik der Kerk, ter ruste in gewijde plaatsen néér Ie leggen. Tot hiertoe was de kleine burger nog vrij eenige stuivers achteruit te leggen om na zijne dood, elders dan in zijne li berale gemeente, op een kerkhof ter aarde besteld te worden. Dit kan de Logie niet langer uitstaan, en daarom ligt het in haren wensch, zoo verre mogelijk den prosput verplichtend te maken. Men moet dan beginnen met het uit voeren der lijken moeielijk ie maken voor de geringen, dat is te zeggen onmogelijk voor de bijna algemeenheid der bevol king. Wie zal er beginnen waar zal men beginnen Brussel, hart en harsenpan van 't land, dc dat hij alleen den weg wel vinden zou,dien hij zich thans goed herinnerde dat een eind verder eerst langs eene beek, vervolgens over eene brug en dan recht toe recht aan liep, zoodat de graaf zonder zorg over hem kon wezen. Daarop namen do heeren afscheid, keerde Konday met het kleine meisje huis waarts, om eerst enkel raedecijoen te halen eu stapte Siebelman in de richting voort,welke de graaf hem nug in baast had aangewezen. Maar onder hel hooge geboomte zijnen weg vervolgende, kwam onze fabrikant al spoedig tol de overtuiging dat een mensch zich in den nacht niet zoo gemakkelijk richten kan, als bij dag Hij moest zich weldra bekennen, dat hij wéér aan 'l dwalen was in het warnet van la nen, door hetwelk hij de beek dacht te berei ken, doch juist toen hij niet meer wist waar heen, zag hij hol water voor zich.Hij behoefde nu nog maar de brug te vinden,dan was hij ge holpen. Hij liep nu langs de beek door, maar de brug liet liet zich met vinden, Hij be greep echter hel verstandigst te doen met den loop der beek maar te volgen. Hij deed daloek en kwam eindelijk weer vlak in de nabijheid van de woniDg te recht, die zoo straks had verlaten. Dit was du waarlijk toch een belachelijke toestand Te moeten aankloppen met de be kentenis dal men zich niet wist te redden En dal daar de bewoners misschien reeds ter rust zouden zijn En toch bleef bem geen andere keus over. Maar gelukkig Toen hij met zachte treden dichterbij kwam, zag hij de dochfer des huizes cog ouder de verande gezeten, roerloos stil, met bebogen hoofd. Sloeg ze wellicht thans hare blikken in bare eigene wereld Het pij- heeft in du geburen een vooruitlooper, een hollen kop, waar de Logie kan meê spelen lijk ze wil. Te Molenheek is de man gevonden daar immers heeft men reeds gedaan wat men nergens heeft durven doen lol hier toe: hel kruis van den lijkwagen smijten, van den lijkwagen dien, nota bene, ieder een verplicht is ie ritmen, of ze geerne of noode het kruis zien, daar komt de hollekop van burgemeester niet tusschen. Een oude dienstmeid sliert dezer da gen te Molenbeek. Van lang te voren had liet vrouwken gespaard en geschrafeld om toch niet in den prosput le moeten gedolven worden. Zij was van Eyseringen daar, in de gewijde aarde verkoos zij hare rustplaats, bij testament verzoekende dat men met de minste kosten mogelijk haar dood li chaam derwaarts voerde. Men ging bij B. Hollevoet den hem betreffenden inhoud van het testament bekend maken. 't Was goed Ja, in 't eerste doch, een schoone rol vooruitziende, liet de burgemeester we ten, dat bet testament zou mogen uitge voerd worden op voorwaarde dat men den lijkwagen van 1® ol 2* klas name dus lot op de grenzen der gemeente, honderd en vijftig of honderd franken be talen zou. De familie vond liet redelijk gepeperd, en liet bij deurwaarder weten dat hun inzicht was het testament harer overle dene le doen uitvoeren. In den prosput zal ze vloekte de bur gemeester inwendig, en hij liet welen, dat indien er op gegeven ure niet ten minste honderd frank afgeteld zou zijn, hij den lijkwagen der armen zou zenden om het lijk, niet naar Eyseringen, maar naar 't geuzen kerkhot te doen voeren. Protestatie van de familie, die herhaal delijk aanbood den corbillard van eene mindere klas te betalen, daar ze in 't ge heel aan 't pluimen-versiersel van den schoonen lijkwagen niet hield. Op 't gezegde uur kwam de armen-lijk- wagen en politiemannen aan het sterf huis. De bloedverwanten openden de deur niette meer daar de overledene nog den legaten tijd niet dood was, om het lijkopnemen d'office te wettigen. Ingezien de onvriendelijke houding van het toegestroomde volk dachten politie en lijkvervoerders dat het voorzichtig was daar niet op straat te blijven slaan, en men trok er van door. 's Anderdaags rond acht ure, bij de afwezigheid der lamilie, en ondanks de protestatie der geburen, veerde men het lijk in den armeu-wagen meè, men reed er, (ziet een hoe goed toch eerst meé ter kerke, (Zeker uit eerbied voor de pre- nigde bem haar tc moeten storen, doeh de nood dwong en hij gaf zoo bedaard mogelijk van zijne tegenwoordigheid blijk, door te zeg gen Vergeef me dat ik nogmaals sloor, gra vin Hoe, zijl ge weer terug vroeg deze ver rast, daar ze bem dadelijk aan zijne stem her kende. Tot mijne beschaming moet ik verklaren, dat ik den weg door bet boscb niet heb kunnen terug vinden. Al dwalend ben ik weêr op uw huis locgeloopen en nu ben ik gedwongen van de goedheid uws vaders lo verlangen, dat hij mij minstens lot aan de brug vergezelle, daar ik anders zeker op nieuw aan het dwalen raken zal. Ik weet tchler dal hij bij een ziek kind geroepen is en verzoek u dus verlof om, als hij nog mot lerug is, op zijn terugkomst te mogen wachten. De boer, bij wien vader is geroepen, woont tamelijk ver af, hel zal dus nog lang aao- loopen eer hij weêr te buis is, doch dat maakt niets uit. ik zelve zal u wel lot aan de brug ge leiden. Gij, gravin vroeg de jongeling verwon derd Wel zeker, mijnheer, en gij kunt u gerust aan mijne leiding toevertrovwen, want in hel bosch ken ik ieder pad, om zoo le spreken,elke boom. Maar bedenk toch dat het nacht is Daar is voor mij immers geen onder scheid tusschen dag en nachl Volg mij maar Ik zal u wel brengen waar ge wezen moet. Zij wipte nu even het huis in, doch kwam weldra terug met een hoedje op en een sjal om somptie dat de overledene dit zoo zou gewild hebben en dan recht recht naar een kerkhof dat de overledene bij testa ment stellig geweigerd had En zoo verstaat men in de Logie de Vrijheid En zoo dienen de logiebroêrs het va derland als burgervaders Het schijnt dat de lamilie wil weten hoe of de rechtbank er over zou denken. Intusschen is het volk van Molenbeek in eene onzeggelijke opgeruidheid 't Is te verstaan Molenbeek, Molenbeekwanneer neemt ge den bezem eens om uw gemeente huis proper te keren 't Is niet te verwonderen dat de deftige Molenbeekenaars last verkoopen om een maandaat voor den gemeenteraad te sau veerden Doch, elke burger is verplicht tot wel zijn zijner medeburgers alles bij te dra gen wat hij kan Willem. Hoe eerlijk Door leugens kwaad vuur stoken is een loffelijke gewoonte bij de liberalen. Wat eerlijk werk De Chronique beeft aangekondigd dat, na hel stemmen der wet, de beenhouwers van Brussel, den prijs der gewone kwa liteit van vleesch met 50 centiemen per kil. verhoogd hebben. Welnu, zegt de Ceurrier, daar en is geen-woord waar van. Heel die historie is een uitvindsel. Bericht. De minister van financiën heeft de eer ter kennis te brengen der houders van obligatiën aan drager der openbare schuld aan 4 t. h., 1® reeks (met de ver valdagen ep mei-november) wier verwisse ling door de wet van 9 november 1886 werd vastgesteld, dat de ruiling dezer schuldbrieven tegen titels aan 3 1/2 t. h., 2e reeks, met dezelfde vervaldagen, koste loos zal plaats hebben, bij de verschil lende agenten van den Staatskassier (Nati onale Bank)te beginnen met eerstkomen de» 23' mei. De formaliteiten waartoe de houders verplicht zijn, staan vermeld op de voor schriften der aanvraag die zij moeten in dienen deze voorschriften zullen, te beginnen met 20 dezer loopende maand, te hunner beschikking liggen bij de agen ten der schatkist. De houders van schuldbrieven aan 4 t. b., reeks, die hunne titels inde staats kassen hebben neergelegd omze, volgens hel ministerieel besluit van jongstleden, 28 januari, le ruilen tegen obligatiën aan 3 1/2 t. h5* reeks, met de vervaldagen op 1 lebruari en 1 augusti, mogen insge lijks, te beginnen met 25 der loopende maand mei, zich bij die zeilde kassen de schouders en onder de woorden als gij mij maar volgen wilt, ging ze de verande af op het hel bosch toe, Otio Siebelman volgde haar Met lichten en toch zekeren stap zweefde ze als eene loovergodin voor hem uit en toonde ze met de verschillende wegen en paden zóó vertrouwd le wezen, alsof ze door het donker heen alles kon zien. Geene kronkeling van hel pad, dal zij passet-ren, geene hollen of merk- weerdigen boom, dien ze voorbij gaan moes ten, of hol werd hem vooraf door haar aange kondigd. Eens zelfs maakte ze hem opmerkzaam op een trotschen lindeboom, die zijno wortelen dwars over den weg had geslagen en waar schuwde ze hem op le passen en er niet over le struikelen.Ten laatste kon hij zich niet weer houden haar te vragen Maar zijl gij nu inderdaad iu het geheel niet bevreesd, gravin Wat zou ik dan toch hier in dit eenzame bosch te vreezen hebben was hare wedervraag op hoogst kalmen toon. Siebelman zag andermaal met diepe verba zing, met zekere eerbied dal lieflijke, bekoor lijke wezen aan, dal met wist wat liet betee- kende, en er met veor vreesde in hel midden van den nachl in een eenzaam bosch met een jongeling alleen le zijn Eindelijk naar den zin van onzen fabnekanl veel te spoedig was de brug bereikt. Zie zoo, hier zijn we aan de brug zegde zij. Van hier lot aan de afslmlingspalen van bet bosch kunt gij thans niet meer dwalen. Nu keer ik terug en wenseh u wel thuis en een goeden nachl, mijnheer Siebelman! (Wo*»t voortgezit).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1