aanbieden. Tegen teruggave van het bor- dereel dat het ontvangstbewijs van den agent der Nationale Bank draagt, zullen er hun titels aan 5 1/2 t. h., worden ter hand gesteld tot beloop der neêrgclegde titels aan 4t. h., 1° reeks. HANDELEN NIJVERHEID. Schelpen als mest. Het is algemeen gekend dal de buitenste huid, de schelp van mosselen, oesters en andere schelp dieren uit koolzure kalk bestaat, ver mengd met een weinig phosphoorzuurzout en stikstof. Op de zeeoevers vindt men deze schel den in groole menigte. Welnu, men kan deze na ze met kalk te hebben uitgebrand of fijn gestamt te hebben zeer goed op de niet-kalkrijke landen tot mest gebruiken. Zulks betreft niet alleen de schelpen, welke de zee aanspoelt, maar ook die der oesters en mosselen, welke tegenwoor dig in zoo groote menigte worden geëten en als weerdeloos weggeworpen worden. In een verslag over de oesternijverheid onlangs gedaan aan den minister van 't zeewezen in Frankrijk wordt het vol gende gemeld De oesterschelpen zijn niet zonder weerde. Ze bestaan uit koolzuurkalk, en voor gronden welke arm aan kalk zijn is die kalk eene goede laudvetting. Het ware gemakkelijk die schelpen (ook de mosselschelpen) te verzamelen, ze te pletteren en ze als poeier te verkoopen. Dat gebeurt in China en in Amerika. In Amerika ook worden de oesterschelpen gebruikt om de wegen te macadamisee- ren en allerschoonste witte paadjes in de lusthoven aan te leggen. Met ze te bran den maakt men daar kalk van, die ge bruikt wordt in de bouwlanden aan den oever van de zee. Deze nijverheid is er hedendaags zeer uitgebreid en gaat er gedurig vooruit. De Étoile Bel,je, de Rèfovme de Peuple en meer andere liberale en socialistische papierenhebben zich,dezer laatste dagen, heesch geschreeuwd om 't brusselseh ge peupel doen in opstand te komen. Wel hebben deze liberale bladen hel en aarde bewogen om te doen gelooven dat het wetsvoorstel Dumon het volk zal uithon geren. geen arm zieltje heeft zich verroerd, geen enkel kasseisteeutje heelt zijne plaats verlaten. De liberale en socialistische schrijvelaars preèkten in de woestijn, 't spel pakt niet meer, 't volk luistert niet meer naar de heeren oproermakers met leêren handschoenen die 't vuur in den wind steken en die als 't begint heet te worden 't schuit van kant steken en dan later de kastaniën oogsten die de ver dwaalde sukkelaars voor hen uit de asch hebben gehaald Het vereenigingspunt voor de manifes- teerders was de Groote-Merkt te Brussel buiten eenige nieuwsgierigen kwam niemand op en brande de manifestatie uit gelijk een keerske van een oordje. De Dendergalm loochent voortdurend dat de liberalen eenig bondgenootschap hebben aangegaan met de radikalen of socialisten, 't is te zeggen, met de roode kliek. Waarom als liberalen en radikalen of socialisten niet te samen aan den zelfden wagen zijn gespannen, schrijft het Jour nal (le Liége het gekende orgaan van pacha Fiére, dan 't volgende De liberalen moetenden moed hebben a met de radikalen af te breken.Zich met a hen vereenigende, is men ten gronde gegaan en zal men meer en meer ten .gronde gaan. Met hen afbrekende, zal men zich redden. Als de liberalen of doctrinairen geen bondgenootschap met de radikalen of socialisten hebben gesloten, moet het orgaan van den luikschen autokraat niet aanraden dit bondgenootschap te verbre ken... Is dat klaar of niet Eenigen tijd geleden werd een Eerw. Broeder, onderwijzer te Mechelen, door een zijner leerlingen van onzedelijke han delingen beschuldigd. Onmiddelijk werd de beschuldigde met groot gerucht en gekletter aangehouden en naar 't gevang gevoerd. Doch het onderzoek bewees dat de beschuldigingen gansch ongegrond waren, en de Eërw. Broeder werd in groote stilte losgelaten. Zekere F...., officieele onderwijzer ter zelfde Mechelen,komt zich plichtig te ma ken aan eenen aanslag tegen de zeden met een meisje van 6 jaren. De plichtige doet volle bekentenissen. En wat gebeurt er, wordt hij ook met veel gerucht en gekletter aangehoudengelijk den onschul- digen Broeder Neen, wat denkt ge wel, ze laten hem den noodigen tijd om 't land te ontvluchten. En de liberale gazelten die met zulke verontweerdiging jammerden over de schelmerij van den onschuldigen broeder, zwijgen nu als versmoord. Nog, meer met hunne gekende kwade trouw, willen zekere liberale schrijve laars nu doen gelooven dat vuilbaard F.., een volbloedige katholiek is. Doch onze konfraterDe Mechelsche Couranthaalt feiten aan en deelt een stuk meê in de liberalen burgerij ver schenen, die bewijzen dat die aanhanger der liberale onafhankelijke zedeleer een volbloedige geus is en altijd is geweest De onderwijzers zonder j God. Men leest in de Nouvelliste de VerviersEen bedenkelijk feit heelt zich alhier deze week in de gemeen teschool der Disonslraat voorgedaan, een feit zoo bedenkelijk dat wij er eerst geen geloof durfden aan hechten. Eenige leerlingen (meisjes) der avondschool spraken onder elkander over de heiligschendende aanslagen bedreven in den nacht van 10 tot 11 mei. De onderwijzeresse zou haar 't vol gende gezegd hebben Bekommer n hienneê nietdie kristus- beelden zijn er niet noodig. Dit zijn voorwerpen van verledenelijden. Ik zelve, «t ik had een krislusbeeld in huis en ik heb liet verbrand. Deze woorden werden heden nog her haald, door een der aanwezige leerlin gen, in tegenwoordigheid van twee ge tuigen. Dit feit is, om zoo te zeggen, nog ver- foeielijker dan de gepleegde heiligschen- derijen. Zietdaar, geëerde lezers, met welken onverbiddelijken godshaat de meeste der officieele onderwijzers behebt zijn Groote victorie deze week in Den Den dergalm... Hel scholdt weinig of men zou de groote blauwe geuzenvlag van den Comte d'Egmonl ter leen vragen om ze te vieren.... 't Was immers iets buitenge woon. De liberale jongens hadden ont dekt, en daarvoor moet men spiritus hebben anders dan op \aten, dat De Denderbode zich twee maal vergrepen had en aldus een blijk van onbekwaamheid heeft gegeven. En denkt eens 1°Wij hebben beweerd dat er te Sinl- Nicolaas 2 bataljons Burgerwachten waren en er is maar een... Welke verschrikkelijke misgreep 't I» waar, maar de liberale jongens hebben uit 't oog verloren dat deze omstandig heid ten voordeele der herinrichting van onze Burgerwacht pleit, aangezien S'-Ni- colaas met «ene grootere bevolking maar altijd een bataljon heeft bezeten. Heeft men 't begrepen Nu,onder de oorzaken die de ontbinding der Burgerwacht van St-Nicolaas nood zakelijk hebben gemaakt, komt onder andere ook deze voor dat de kompagniëu aldaar niet uit de inwoners der zelfde wijk, gelijk het de wet vereischt. maar uit deze van verschillige van elkander verre afgelegene straten of wijken waren samengesteld... Hier te Aalst wordt die wetsmiskenning ook bestaligd... En waarom hebben de liberale overal de kompagniëu aldus samengesteld?... Wel om gansch meester te zijn over de Burgerwacht en er zich een politiek wapen van te maken om andersdenken den te dwingen en te plagen, en ook, om in dagen van volksoploop, beter naar 't belang der liberale politiek te kunnen handelen... fs dat begrepen Nu, opdat de liberale jongens het zich later zouden herinneren, zullen wij her halen dal de Burgerwacht met hare he- dendaagsche inrichting onbetwistbaar den naam van Comieke Garde verdient en dit bezonderlijk hier te Aalst waar het officierenkorps, buiten eenige zeer zeld zame uitzonderingen, met de wapenoefe ningen, om zoo te zeggen zoo weinig bekend is, dat men altijd en eeuwig de zelfde manceuvers moet maken. Volgens de liberale jongens vragen wij de herinrichting omdat wij geerne officier zouden wezen... Weest gerust, heeren, indien er iemand te vrede is dal hij van die belachelijke confrérie verlost is gelijk M. Madou zegt, het zijn wel wij.... Ge moogt er van denken wat ge wilt wij herhalen hel nogmaals eene Burger wacht van 2 balaljons te Aalst, is eene schandalige geldverspillingvan ten minste 1200 franks 's jaars.Er zijn officieren van den staf die 300 franks 's jaars opstrijken en zich slechts 10 uren jaarlijks met de zaken der Burgerwacht bezig te houden hebben, dus 30 franks ter ure. Zouden zij dat niet wat min kunnen doen En men bemerke wel dat onze Burgerwacht in geener voege slechter zou wezen ware zij slechts in een bataljon vereenigd.... Nu genoeg voor heden over dit punt. En nu 2*, wij hebben ons den vinger in het oog gestoken daar wij schreven dat met de aanslaande kiezing, tal van recht hebbende liberalen die, in 1884. hebben meê gekozen nu aan de poort zullen mo gen staan zien kiezen... Eu hierdoor, zie, hebben wij bekend dat ons Stedelijk Be stuur met partijdigheid handelt. Wie zich gedurig, niet een vinger maai de vijf vingers, in d'oogen steekt, 't is wel de liberale firma, Koperen Junior, Kobe en C".... En inderdaad, wat gebeurt er bier Bij de jaarlijksche herziening der kiezers lijsten gebeurthet.dat het College van Burgemeester en Schepen zich door de stukken ter zijner zijner beschikking niet kan verzekeren dat deze of gene persoon alle de voorwaarden vereenigt tot het kiezersschap, ot indien zekere belastin gen op zijnen naam zijn ingeschreven, hij er wel den grondslag van bezit. Nu de kieswet heeft hierin voorzien wanneer zij de afkondiging gedurende 15 dagen del kiezerslijsten voorschrijft met de melding dat het aan eeniegelijk vrij slaat zijne opmerkingen, 't zij schriftelijk, 't zij mondelings, aan 't Schepen-collegie te maken betrekkelijk de weglating of de inschrijving van dezen of genen per soon. Het Schepen-college beslist in eersten aanleg en tegen zijne beslissingen kan men in beroep gaan... Nu, de liberale firma gaat liet Schepen college voorbij en wendt zich recht streeks tot zijne vrienden van 't Beroeps hof... En als men voor 't Beroepshof gaat, moeten de stukken in regel wezen of men vliegt in den dieperik. De stukken van de liberale firma waren vveêr eens niet in regel en zoo gebeurde het dan ook dat tal van liberalen die, in 1884, hebben gekozen, niet door de partijdige hande lingen van 't Schepen-college van hun kiesrecht beroofd zijn geworden, maar wel door de loutere schuld van de wereld beroemde firma Koperen Junior, Kobe en C'" Zal Kobeke, de beste jonge, nu te vrede wezen Argus komt met iets aardig voor de pin. Volgens hem,heeft onze stedelijke beiaar- dist nu verdoemde arias op onzen beiaard geplaatst, onder andere Les Cloches de Corneville. Saper Saper Saper'!! dat is te grof. Voor 't kwartier speelt onze beiaard nu eene vermaledijding.... van de pas toors Hemel toch, wal genie Maar Argus jonge, ge bedriegt u. onze beiaaidist heeft hel met dit aria niet ge munt op de pastoors, maar wel op de liberalen. Door dit aria herinnert hij ons gedurig een lied 't welk ons zegt wat wij van de liberalen te verwachten hebben, moesten zij hier meester wezen. Luistert dan wij gaan er u eens een drietal coupletten van voorschrijven en oordeel dan 1# En dat de geus hier meester waar En ik waar kapiten. Ze zouden al den prosput in gaan Ja, allen groot en klein 2* En dat 't liberaal hier meester waar En ik waar schoolpedant 't Zou in de school wel anders gaan Eu 't Krislusbeeld ware rap aan kant. 3* Eu dat 't liberaal over de kas meester En ik waar zijn kozijn [waar 't Zou er dan wat vetter gaan O, wat zou 't 'nen winkel zijn En zoo zijn er nog wel vijftig coupletten, maar deze drij zijn voor 't oogenblik vol doende, want als de Aalstenaars ze zich altijd goed blijven herinneren dan mogen de liberalen van Aalst nog van talrijke achtereenvolgende welgecoriditioneerde oplatingen verzekerd wezen Volkskamer. -- De Vergade ring heeft de beraadslaging voortgezet over 't wetsontwerp van kredieten voor buitengewone openbare werken. ALLERHANDE NIEUWS. Balbooggilde De Klauwaarls. Zon dag aanst. gaat dees Gilde de 20 verja ring harer stichting plechtiglijk vieren. Te dezer gelegenheid zullen de leden aan de heeren Clemens De Paepe en Achilles Eeman, Voorzitter en Sekrelaris, hun photographisch Portret,prachtig om lijst te geschenke geven. Te 4 ure namiddag Feestmaal waarna eene dansfeest en verlichting van 't lokaal aangeboden aai: de leden en hunne familie en de genoodigden tot het Feest. Volgens de Réforme hebben de vrij denkers aan den redacteur van de Opinion te Antwerpen eene teekening ten geschen ke gegeven, welke, naar ons inzien,goed zijn zou voor een der platte en gemeine brusselscheschimpblaadjes. De teekening stelt de poort van St Elisabetligasthuis voor :dkkr staat de libre pensée, altijd met een fakkel in de hand zij verplettert met haren aanblik de Zusters en den Pastoor, die altemaal wegloopen met hunne kerkboeken, hunne paternosters en hun kerkgerief De teekenaar, die deze ezelarij teekende, verlangt niet ge kend te zijn. zegt de Réforme. Of hij gelijk heelt!... Men kan ook al niets platter, armzaliger en dommer bedenken dan T geen die vereering voorstelt. Maandag middag, ten 12 ure, is er een stoutmoedige diefstal gepleegd in het gekende hotel de Leêren Eemer te Antwer pen. M. S.., van Lommei, was in deze stad om 30,000 frank om te zetten. In de Bank moet hij opgemerkt geweest zijn door twee personen, die hem zijn opge volgd en zijngespek met den hotelhouder hebben afgeluisterd, terwijl zij hun mid dagmaal namen. Deze personen betaalden hunnen maalijd en gingen weg. Toen M. S... wilde heengaan,was zijn leeren zaks- ke, dat nevens hem lag, verdwenen. Een der personen sprak engelsch. Er wordt eene groote belooning uitgeloofd aan dengene. die inlichtingen geven kan over den diefstal. De policie heeft ieverige opsporingen begonnen. Wij vernemen nog dat door het om- stooten van een blindeke, de aandacht van de aanwezigen en van M. S. zelf,werd afgetrokken. Het is in dal oogenblik dat de diefstal moet gepleegd zijn. Men be weert dat or niet twee, maar drie perso nen in dien diefstal betrokken zijn. M. S. is een gewezen burgemeester. Te Mechelen vlogen zondag II. de duiven om prijs.Kort na den noen, be reikte eene duif,die 's morgends in Fran krijk werd losgelaten, haar hok. Het diertje dat tegen een feilen wind te kam pen had gehad, bleef eenige minuten op den kijkeruitrusten. Ditontstak de woede van den eigenaar der duif. Toen deze leste eindelijk binnenging,greep de boos aardige man de duif vast, sloeg ze op straat tegen den grond dood, en trok ver volgens de pluimen uit het lijf van het dier. De omstanders spraken schande over de onredelijke en dwaze handelwijs van dezen duivenhefhebber. Onze lezers zullen zich herinneren dat de rechtbank van Mechelen de geldig heid der gemeente reglementen heeft be twist, die niet bij tromgero/fel worden afgekondigd. Om niet even zoo te varen heeft de gemeenteraad van St-Joost-ten- Noodede gemeentereglementen zondag, onder eenen kastanjeboom, met luider stem doen afkondigen. Het tromgeroffel was echter achterwege gelaten. Als het nu nog maar geldig is. Te Brussel had die afkondiging door M. Buis zelf plaats. Het publiek bestond uit.... 1 persoon. In 't Walenland. Manifestatie le Braine-le-Comte. Botsing met de gendarmerie. Vrees voor werkstakingen. Zouden de opstokerijen der liberale bladen vruchten dragen Zouden wij de misdadige feiten, de oproerige bewegin gen zien vernieuwen. T Heelt er al den schijn van. naar de beweging te oordeelen, die zich in som mige vvaalsche gemeenten voordoet. Zie hier de lijdingen, die wij uit verschillende nieuwsbladen en voornamelijk uit de Ga- zette van Brussel overnemen Zooals men weet was de socialistische betooging die te Braiue-Ie-Comte was aangekondigd, verboden.Iedereen scheen daar vrede meê te hebben en de bevol king liet niet de minste onrust blijken, toen rond 10 ure 's morgends de aan komst van 21 gendarmen eenige bewe ging verwekte. Een weinig later doorliepen eenige jongelingen met roode kokarden de stad. Wel was de manifestatie verboden, maar toch zou het kunnen gebeuren dat som mige maatschappijen hel bericht van dit verbod niet bij tijds ontvangen hadden. Men begon dus te vreezen dat er ten min ste iets zou plaats hebben. Tot 1 uur was alles kalm. Maar ten half 2 kwam een trein van Brussel aan, waaruit eene menigte maatschappijen met roode vlaggen te voorschijn kwamen. Zij schaarden zich in gelid op het Statie plein, vormden eenen stoet met de brus- selsche sscialistenvrouwen aan het hoofd en trokken, onder het zingen van de Mar seillaise en de Carmagnole, de stad bin nen. In het lokaal Concorde, waar de Mee ting plaats had werd geprotesteerd tegen de handelwijze van den nijveraar Rolin, die zijne werkliê verbiedt, van socialisti sche vereenigingen deel te maken. Intus- schen was een trein socialisten uit het Centrum aangekomen. Na de meeling werd de stoet op nieuw gevormd, thans met verscheideue groe pen vermeerderd, welke echter geene kenteekens droegen. Altijd zingend en steeds met de vrouwen voorop, stapte men voort en hield voor al de herbergen stil waar men, ziende welken keer de zaak nam, haastig de roode vlag had uit gesteken. Op het Statieplein wilde de policie eene roode vlag in beslag nemen, en er deden zich luide protestaties hooren. Toen de massa van den stoet naderde, werd de kommissaris door de huilende en tierende menigte zoo zeer in *'t nauw gebracht, dat hij zich met eenen revolver moest verdedigen. De menigte ging schreeuwend uiteen en schaarde zich vervolgens voor de Concorde. Toen verschenen een dozijn gendarmen te peerd, vergezeld van den veldwachter, insgelijks te peerd. Zij naderden lang zaam, doch de menigte weigerde zich te verwijderen. De gendarmen chargeerden in draf en een werkman werd door eenen sabelslag aar. het aangezicht gewond en viel. Kre ten van schrik stegen op. vooral tusschen de vrouwen en kinderen. Een brigadier der gendarmen, zegt de korrespondent der Gazelle, riep zijne mannen toe Als er een aan uw peerd komt, klieft hem den kop Rond 3 ure kwamen een dertigtal gen darmen van de statie, met blanken sabel en voorafgegaan door de arrondisse- mentskommissaris, de schepenen en den policiekommissaris. Op de sommatie der schepenen wer den thans na eenige minuten de roode vlaggen ingetrokken en de overheden gingen weg. Er bleef eene groote beweging heer- schen doch er hadden geene wanordelijk heden meer plaats. Al de huizen en win kels waren gesloten en de grootste vrees heersche tusschen de bewoners. Rond half 6 waren al de manifesteer- ders weer vertrokken en de stad begon langzamerhand haar gewoon aanzien te krijgen. Een der schepenen heeft protest aan- teekend tegen de houding der gendar men die decharge zouden gedaan heb ben zonder de voorschrevene verwitti ging. In den Borinage. Bergen, 16 mei. In den Borinage blijft alles rustig. Al leen zijn 250 werkliê van Quaregnon niet neérgedaald. Zij hadden eene weérslandskas inge richt, die hen tijdens de werkstaking moest steunen, maarzij zijn aan 't wisten geraakt en eischen nu de onmiddelijke verdeeling der kas. Elke inschrijver heeft thans recht op fr. 2,50. De gendarmerie is gereed en de troe pen zijn gekonsigneerd om op het eerste teeken op te treden. Eene wijdloopige depeche uit Chateli- neau meldt dat men in die streek minder beweging ziet, maar dat de redenaars die van de eene meeting naar de andere loo- pen. om er overal hetzelfde te zeggen, toch doen voorzien dat er ernstige gebeur tenissen op handen zijn. De bevolking an de werkstakers blijven niettemin kalm, wellicht dank aan de troepen, die le Charleroi gereed liggen. Twee korapagniën van het 8® voetvolk zijn uit Charleroi naar Chatelet vertrok ken om het neêi'dalen der werkliê te be schermen. Het bestuur der mijn Boubier heeft een bericht afgekondigd, meldende dat aide werkliê, die zouden weigeren néér te dalen, van de lijst zullen geschrabt wor den. De burgerwachten van al de gemeenten zijn gekonsigneerd. In eene meeting, die te Tilleur gehou den werd, heeft men beslist dat de alge- meene werkstaking donderdag zou begin nen. Maandag morgend ten 11 ure is in het ministerie van binnenlandsche zaken een telegraafberiebt aangekomen, meldende dat er geen enkel incident in de mijnen van Sars-Longchamps, Bois du-Luc en en Houssu de rust heeft gestoord, of schoon de werkstakers giea 2000 in getal zijn. De gouverneur der provincie vertrok maandag middag naar La Louvière en Anderlues. De garnizoenen der provincie zijn ge konsigneerd. Te Dampremy werd zondag eene meling gehouden, waarin de citoyens Maheu en Van Loo de werkstaking afkeurden. In de mijnen Bourbier. werd de arbeid niet hervat. In den put n. 10 van Trieu- Kaisin is de morgendploeg neérgedaald maar een uur later lieten de werkliê zich weèr optrekken. Zij gingen kalm naar huis. Te Ormont, Chatelet en in de mijn Ca* rabinier, zijn slechts 250 werkstakers. BERGEN 17 Mei. De gendarmerie komt de opsteller van het socialistische blad Le Combat narr 't gevang onzer stad te leiden hij werd aangehouden te La Croyère aan 't hoofd zijnde van eene bende werkstakers met stokken gewa pend. Een gendarm werd tijdens'tgevecht verwond. In het centrum werden Dijnsdag de gendarmen en de socialisten handgemeen drij oproerlingen werden ernstig ver wond verders werden er nog 3 lichtelijk verwoud. Schrikkelijk drama.De gemeente Gilly, bij Charleroi, is het tooneelgeweest van een bloedig drama, datdoor de Gazet- te de Charleroi volgenderwijze verhaald wordt Johanna Cools, gescheidene echlge- noote van Jan S.... woonde sedert 14 jaren met zekeren Vaden Heuvel, die veel misbruik van sterken drank maakte. Woensdag dreigde hij haar met eenen revolver, zoodat zij de gemeenzame wo ning verliet en elders eene schuilplaats zocht. Vanden Henvel werd gedurende eenige uren in den amigo opgesloten en zijn wapen in beslag genomen. Toen hij het terug vroeg, werd het hem natuurlijk geweigerd. Toen haalde hij zijne schoonmakersmessen, die hij bij zekere Clémance De Meyere gelaten had en ging naar Johanna Cools. Deze weigerde bem binnen te laten, maar hij brak de deur met geweld open, viel de vrouw aan en bracht haar ver scheidene messteken in het hoold de borst eu den rug toe. Twee buurvrouwen kwamen toegesneld om hulp te bieden, en eene derzelve werd insgelijks door een halt dozijn messteken getroffen. Toen, meenende beide vrouwen ge dood te hebben, keerde hij het wapen tegen ziehzelven en bracht zich verschil lende wonden aan de keel eu den buik toe. De lusschenkomstvan eenpolicie-agent belette hem zich te zelfmoorden doch zijne wonden zijn zeer gevaarlijk. De toe stand der gewonde vrouwen is beter. Een zonderling feit, in eene ge meente van 't arrondissement Verviers voorgevallen wordt door een brusselseh blad verhaald. Twee wissels, getrokken op het gemeentebestuur, elk van 1000 fr., die bij den burgemeester moesten be taald worden zijn.... geprotesteerd. Het Kantoor. De eigenaar van zekere herberg, is van zin zijne inrichting den naam te geven van Het Kantoor. Ziet ge, als de klanten toen wat laat thuis komen, kunnen ze zeggen dat zij lang op het kantoor zijn geweest, en dat klinkt alzoo nog al wel FRANKRIJK. Het grrrroole Parijs. Parijs, wiens licht en beschaving op gansch de wereld uitstraalt is de stad waar de zelfmoor den het meest voorkomen. Men telt te Weenen 1 zellmoordop 160 overlijdens te Londen 1 op 175 te New York 1 op 175 en te Parijs 1 zelfmoord op 72 over lijdens. In een zijner merkwaardige werken schat M. Macé op 50,000, te Parijs, het aantal personen die min of meer raisda diger zijn. Uit nood en uit vermaak maakt er iedereen jacht op de goudstukken en ten slotte geraakt men tot de misdaad. Te Parijs icentre de lumière* evenals te Brussel *cceur el cerveau»,lelt men slechts 2 of 3 ongeleerden op 100 misdadigers een bewijs dat zekere geleerdheid niet altijd de zedelijkheid waarborgt. In vele gevallen zag men voor het gerecht dat het kunnen lezen en schrijven samenging met de misdaad in plaats van haar. af te keeren. Men brenge die zelfmoorden en misda den in verbrand met het republikaansche, revolutionnaire, wereldlijke en ongods dienstige stelsel dat thans in Parijs den scepter zwaait Belooning eener gasthuisnon. Den 21 April lestleden had in het gesticht der Zusters van Liefde te Beyroeth (Klein- Azié) eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Zuster Claudiua Gelas, die eenige dagen geleden, om hare engelachtige zelfopoffering eu hemelsche deugden ge- dekoreerd was, moest alsdan de eeretee- kens van het Eerelegioen ontvangen. De

De Denderbode | 1887 | | pagina 2