NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 22 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 1256, GOD UITGEDAAGD DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS I Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitardiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AELST, 21 MEI 1887, Politiek overzicht. Frankrijk. Ten gevolge der stemming van de Kamer welke besparingen wil in voeren zonder nieuwe belasting te heffen terwijl het gouvernement verklaarde dat het evenwicht der financiën zonder nieuwe belastingen niet kon verkregen worden, heeft het ministerie onmiddelijk zijn ont slag gegeven. M. Grevy, president der republiek, heeft, zonder de minste ontroering te laten blijken, het onslag van het ministerie uit de handen van M. Goblet ontvangen. Men wijst M. de Freycinet aan, als de toekomstige voorzitter van het nieuwe kabinet. De openbare denkwijze vraagt zich be kommerd,ongeduldig af Zal M. Boulan- ger minister van oorlog blijven De Événement beantwoordt deze vraag ontkennend en voegt er bij Het zal verlichting zijn te Berlijn De ministerieele krisis in Frankrijk wordt te Berlijn met veel terughouding beoordeeld. De bladen komen hierin ge zamenlijk overeen, dat het voor Duitsch- land eene gewichtige vraag is, of gene raal Boulanger al of niet deel zal maken van het nieuwe kabinet. In de geweertabriek en geschutgieterij te Breslau, waar tot hiertoe dag en nacht met vermeerderde werkkrachten gearbeid werd, zijn schikkingen genomen tot ver mindering der werkzaamheden en het personeel. De Journal officielkondigde de volgende nota af Ten gevolge der zitting van de Kamer, op 47 mei lestleden, hebben de voorzitter van den ministerraad en de ministers hun ontslag in de handen van den presi dent der republiek gegeven. De ministers blijven gelast met den dienst der loopende zaken, tot hetoogen- blikvan de benoeming hunner opvolgers. De agencie Havas deelde de volgende nota aan de dagbladen meè De president der republiek heeft aan M. de Freycinet het verlangen doen uit drukken, met hem te onderhandelen. Volgens verscheide fransche dagbladen heeft M. de Freycinet, tijdens zijn onder houd met M. Grévy, stellig de zending aanveerd, een nieuw ministerie te vor men. M. de Freycinet zou voornemens zijn M. Goblet en generaal Boulanger in het kabinet te behouden. (Naar hongaarsche familie overleveringen 12® Vervolg. Maar zuil ge nu zoo alleon den wog wel weer goed terugvinden vroeg de fabrikant bezorgd. Gij hebt gezien dat ik met de paden goed vertrouwd ben en overigens bevind ik mij bijna alleen. Toch bekruipt mij een zekere angst, dat gij niet ongedeerd te huis zult komen ik wenschte wel dal gij mij een teeken geven kondt, als gij zonder letsel de veranda wéér bereikt hebt, dan zon ik hier nog zoo lang wachten 0, dat is licht te doen. Zoo lang ik op weg ben zal ik zingen en zoodra gij mijn zang r.iet meer hoort, dan is dat voor u een teeken dat ik goed en wel in ons huis aangekomen ben. Gij wacht dus nog zoo lang Nu dan. lot weêr- zien, mijnheer Siebelman en denk aan de boet- scerwas Totaal als betooverd nam Otto thans ander maal afscheid van dit lieve wezen, om op de brug te wachten en te luisteren naar haar ge zang. Zij ging en een zachte wind droeg de tonen barer zoete stem tot hem over. Verruk kelijk klonk weêr haar lied, al werd höt nu De Voltaire denkt dat MM. Devès en Rouvier in de nieuwe samenstelling zul len optreden. M. de Freycinet heeftdonderdag namid dag een gesprek gehad met M. Clemen- ceau. Z. H. den Paus en Ierland. Men tele grafeert uit Rome aan de Temps Sedert het vertrek uit Rome van M. Errington, werden de officieuze betrek kingen tusschen Engelanden het Vatikaan onderbroken. De pogingen van M. Erring ton om den grondslag van officieele be trekkingen ie leggen, mislukten volko men, omdat het Vatikaan, op het oogen blik van zijne reis naar Rome, in de iersche kwestie onzijdig wilde blijven. Een engelsche priester, bijzondere vriend van Salisbury, is aangekomen om den toestand opnièuw te onderzoeken. Hij zal de tusschenkomst vragen van Z. H. den Paus in Ierland en, als vergoeding, de heraanknooping van de diplomatische betrekkingen tusschen den H. Stoel en Engeland aanbieden. Wij laten heel de verantwoordelijkheid van deze depeche aan hem, die ze uit Rome zond, en aan de Temps, die ze in zijne kolommen opnam. Rusland. Nieuwe aanslag tegen den czaar. Men heeft te Novotcherkask eene nieuwe samenzweering tegen het leven van den czaar ontdekt. Nihilisten uit St-Petersburg hadden zich in eerstge- melde stad vereenigd, ten einde eenen aanslag tegen den keizer te wagen, indien zulks in den loop zijner reis mogelijk mocht wezen. Servië. De «zaar heeft koningin Na thalie en haren zoon uitgenoodigd, gedu rende haar verblijf inden Krim,het paleis van Livadia te bewonen. Dit nieuws heeft te Belgrado eene groote opschudding ver oorzaakt. Men leidt er uit af dat de ko ningin bij den czaar met een politieke zending werd gelast. De Skoupschtina zal tegen de maand augusli worden bij eengeroepen. Bulgarie M. Latkoczky, afgeveerdig- de in de hongaarsche kamer, heeft beweerd dat de bezettingen van Bulgarie door Rusland geene reden tot oorlog zou zijn voor Oostenrijk, indien deze mogend heid eene vergoeding bekwam. De rede voering van M. Latkoczky, die tot gou- vernementeele partij behoort, wordt in de Weener drukpers zeer besproken. M. de Nelidof heeft een gesprek gehad met M. Zankof. Men besluit hieruit dat Rusland voornemens is de oplossing van het bulgaarsch vraagstuk te bespoedigen. De kleine Sobranje zal slechts bijeen worden geroepen, in geval eene leening in den vreemde zulks vereischt. door geen snaren begolijk Eerst toen het ge heel ophield, vervolgde ook Siebelman met een gerust hart zijnen weg en toen hij zijn peerd bestegen had en huiswaarts draafde, wist hij één ding met zekerheid dat hij zoodra mo gelijk die blinde wéér moest zien Dat gebeurde reeds den volgenden dag,toen bij haar de boetseerwas bracht. En ook den dag daarna om te zien hoever ze al was ge vorderd met het boetseeren. Om kort te gaan, al spoedig was hij een dagelijksche gast bij den graaf. Altijd had hij nieuwe voorwendsels voor zijne bezoeken. Inmiddels hield Cecilia zich nu dagaau dag druk met haar modelleerea in was bezig, die voor blinden zoo aangename bezigheid. Zij boetseerde de busle haars vaders De kracht der fantasie, welke hare vingers in staat stelde de trekken nanwkeurig wéér te geven,die hare oogen nooit hadden aansehouwd, was inder daad verbazingwekkend Het geleek wel ol de fijne vingertoppen der blinde konden zieD. En ofschoon Otto Siebelman dagelijks ernaar kij ken kwam, vree Je Cecilia voor niets en even eens graaf Tibury Konday nog voor niemand dan voor zichzelven. Maar op zekeren Damiddag vertoefde de fabrikant weêr onder de veranda, voor het oogenblik onverschillig, of men in zijne raffi- neerderij de suiker goed of uiet goed bewer ken zou het zoete van Cecilia's stem gold hem lbans meer dan al zijne gevulde suikerva ten. Zij bad nu het borstbeeld haars vaders geheel afgeweikt. Zie du eens, zegde zij, den arm uilstrek- kende en hem het model voorhoudende, is het De Morning News kondigt eene depeche af, waarin wordt beweerd dat de regen ten .voornemens zijn den troon van Bul garie aan te bieden aan den koning van Rumenië. Deze kandidatuur zou door Turkije, Duitschland en Engeland worden ondersteund. Deze tijding, meldt de depeche, verontrust den koning van Ser- Amerika. Don Carlos. De New- York Herald verneemt van zijnen korres- pondent uit Mexiko, dal don Carlos door de konservatieve partij werd uitgenoo digd, Mexiko te komen bezoeken, en dat hij dit verzoek heeft ingewilligd. De konservatieven verlangen don Carlos op de hoogte der mexikaansche politiek te brengen, ten einde desnoods van hem de aanleider hunner partij te maken De liberalen verkwisters van 's lands penningen, en de katho lieken spaarders van 's lands kas. Onder de liberale verkwisters Frère, Graux, Bara en C,e klom het te kort of deficit van 7 tot 15, tot 19, tot 21 milli- oenen trots de belastingen van 1881 en 1885. En sinds 10 Juni 1884, als België aan de vrijmetserslogieontsnapte, vermindert jaarlijks het te kort of deficit, ja bette kort verdwijnt, en wordt meer en meer door overschot vervangen zonder nieuwe belasting. OorJeelt dus, lezers, wie van beiden van liberalen of katholieken, het geluk des vaderlands behartigen. De schoolverspillingen waren de oorzaak van de belastingen door de liberalen ge heven, dat is klaar voor degenen die niet alziende blind zijn. Wat zouden de liberalen niet verkwis ten en belasten, moesten zij nogmaals te Paschen of H. Drijvuldigheid, terugko men Het eerste punt van bun programma, zoo zij het overmatig laten hooren, is het wereldlijk, kosteloos, verplichtend onder wijs Denkt aan de vorige schoolkasteelen echte verloren kosten maar kosten die bel land deden om zeep gaan, en onder schulden versmachten. inkomrechten op vleesch en vee. Ziet hier de bijzonderste bepalingen der wel die Dijnsdag der verledeue week in de Kamer werd gestemd Bij het inkomen binnen't land, zal het vleesch de volgende inkomrechten beta len 1° Stieren Ossen 5 centiemen den kilo, Kalvers levend gewogen. zoo goed Wat zegt gij er van Uitmuntend voortreffelijk gelukt1 ver zekerde Otto Nog dienzelfden avond, toen graaf Tibury van dagelijkschen rondgang bij zijne patiënten was teruggekeerd, verklaarde Cecilia hem dat ze er tegen op ging zien, dat ze bang begon te worden om altijd zoo alleen thuis te zijn. Zij had al geleerd vrees te koesteren Doch reeds den volgenden morgend was Siebelman er weêr. Nauwelijks echter zag hij de jonge gravin, of hij geraakte geheel in ver warring. Zij droeg één oorshnger, die een zwart» preel in diamanten hield geval 't Beven zijner stem verried zijn geweldige ontroering, toen hij haar vroeg Hebt gij den anderen oorshnger misschien verloren, Cecilia Neen zegde ze, maar deze oorring is eigenlijk een familie-relikwie, die wij als erf stuk getrouw bewaren. De vrouwelijke leden van ons geslacht zijn verplicht dien oorslinger ieder jaar op een bepaalden dag te drageD en heden is 't juist die dag. Eens heeft ook mijno moeder dit kleinood in 't oor gehad. Siebelman vroeg niet verder, wendde eene noodzakelijke bezigheid voor cn nam spoedig afscheid. Doch in den laten namiddag kwam hij weder terug en vond hij vader en dochter bij eikanderen gezeten. Na even over meer onver schillige zaken gesproken te hebben, bracht hij ODgemerkl den gang van bun onderhoud op deu oorhanger, die Cecilia droeg hd verzocht bij deG graaf, die hem toch al reeds zulke ge wichtige familiegeheimen had toevertrouwd, hem ook met de afkomst van dit schoon en te Koeien 5 centiemen den kilo, Veerzen levend gewogen. Rams fr. 2,50 de beest. Schapen Lammeren fr. 1,00 de beest. Verseh geslegen vleesch, 15 een- voor geheele of halve liemen den beesten. kilo. Ander versch vleesch 30 centiemen den kilo. 2* Met den 1 Januari 1888 te beginnen, zalergeeri versch vleesch meer binnen gelaten worden, ten zij dat de longen nog aan 't ingebracht vleesch blijven hangen. 3° 's Lands bestuur mag, tot aldertijd toegelaten dat vreemde beesten zonder lasten in bet land komen om bier ver kocht te worden, als zij dan wederom uit het land worden gevoerd. 4* 's Lands bestuur mag op de grenzen alle middels aanwenden die hel noodig oordeelt, om te beletten dal het vee be- dektelijk in 't land gebracht worde. De lleiinaand. Het is nu de meimaand, dit wil zeggen, die lieve maand, aan den dienst der aller zuiverste Maagd en Moeder Gods toege- weid- Gedurende deze maand bijzon derlijk, is het hoogst noodig ons tot die goede Moeder te wenden, om door hare machtige voorspraak, van God den bij stand te bekomen die elkeen/.oodrukkend noodig heeft om eens gelukkig te wezen wij moeten Maria smeeken. om de onge lukkige tijden die wij beleven, en van de welke elk slachtoffer is, in betere te ver anderen. Wij moeten dus meliever gaan bijwonen, alle die schoone, godvruchtige en hartroerende oeleningen die ter eere van Maria, van den vroegen morgen tot den laten avond, in alle onze kerken, ka pellen en bidplaatsen plaatsgrijpen. Het is waarlijk te betreuren dat de sermoonen, die 's avonds om acht uren gedaan worden niet ieverieger bijge woond worden wel is waar, een groot getal reeds gaan in de verschillige kerken de sermoonen en onderrichtingen aanhoo- ren, doch, rekening houdende van de bevolking onzer stad Aalst, zou het getal meer dan het dubbel kunnen zijn en dan nog, zouden er in elke familie of huisge zin een wel voldoende getal bewakers blijvenDie sermoonen en onderrichtingen zijn echter allerbelangrijkst en voordee- lig, zelfs onder stoffelijk opzicht. Tot bewijs, nemen wij in overzicht de sermoo nen, gedurende de laatste week door den E. P. Claessens, in de kerk der EE. PP. Jesuïten, des avonds om acht ure gepre dikt. Bij deze sermoonen is er bewezen ge weest gelijk 2 en 2, 4 is, dat de ellende en de armoede, waaraan thans zoo vele huishoudens en wel bijzonderlijk onder de werkende klas lijden, grootendeels gelijk kostbaar oorsieraad bekend te maken. Bij dat verzoek betrok voor (een oogenblik hel gelaat van graaf Tibury. Blijkbaar kostte het hem eenigen strijd om aan dit verlangen te voldoen. Maar eindelijk deed hij dat toch en vertelde hij Siebelman, walden lezer omtrent den oorsliuger al bekend is. De fabrikant dank te h6m daarna voor zijne mcédeeling ec liet er toen op volgen Wat ge niet vermoed bobt, is toch waar Ik ben in staat uwe geschiedenis verder aan te vullen. De andere, bij den uwen beboorende oorslinger is in mijn bezit. Mijne overgroot moeder was die jonge vrouw, de dochter van den ouden Brandt, welke in den vijver te Schönhausen haren dood vond Zie bier hebt gij liet tweede stuk dier relikwie Bij die woorden haalde hij een klein maro kijnen doosje uit deu zak, opende dat en ver toonde aan den getroffen graaf, den tweeden oorring, volmaakt gelijk aan dien,welken Ceci lia droeg. En nu, graaf Tibury, dus ging Siebelman diepbewogen, met bevende stem voort, nu die beide oorsiersels weêr bijeengevoegd zijn, laat ze tbans ook vereenigd blijven Daar gij echter met gewoon zijl geschenken aan te nemen en de in nw bezit zijnde oorslinger naar recht eigenlijk ook mij toebehoort, zoo bid ik u uit den grond mijns harten, schenk mij dien oor ring terug en zijne draagster er bij lk zal haar mijn leven lang met de teedersle zorg, de trouwste liefde leiden Graaf Tibury Konday, mede geroerd, maar toch niet onaangenaam verrast, greep de hand zijner dochter en vroeg met al den ernst der voortspruiten, uit het overtollig gebruik van den genever en dergelijke sterke dranken. In die alkoolische dranken word er in ons België jaarlijks, de verbazende som van zeventig millioenen franken ver leerd is dat niét schrikkelijk En door wie worden die dranken het meeste ge dronken ten zij door het werkolk. Over vijftig jaren werden er van die zelfde dranken maar voor achttien millioe nen franken door de keel gegoten dat was reeds zekerlijk te veel. De bevolking van België, over vijftig jaren werd berekend, op omtrent de vier millioen inwoners en die bevolking is op lieden, geklommen tot omtrent de zes millioen. Nu, rekening houdende van die vermeerdering der bevolking, zal men zich gemakkelijk over tuigen dat, indien men op onze dagen niet meer sterke dranken dronk, dan over vijftig jaren, er nog maar zeven en twintig millioen franken zouden in ver teerd worden, dus zouden er heden daags, jaarlijks nog 43 millioen franken overschieten, en deze som, bespaard en gebruikt tot onderstand der noodlijden den, zouden er voorzeker in België geene gebreklijdende menschen meer gevonden worden. Maar, zal iemand zeggen, hoe die som beparen en tot onderstand der noodlijdenden gebruiken, is dit wel mo gelijk Ja vrienden, zulks is heel wel mogelijk, en zie op welke wijze Dat al degene, die aan dien verderfe lijke!) drank verslaafd zijn, beginnen met maar slechts eenen borrel daags te drin ken, en gij zult zien dat, na één jaar vele huishoudens die nu in grooten nood verkeeren, en om zoo te zeggen, aan de gevolgen van het overtollig gebruik der sterke dranken, van armoede en ellende bezwijken, vreedzaam en zeer gemakkelijk zullen vooruitgaan wel te verslaan, in dien zij hun tevens ook van andere dran ken behoorlijk onthouden. Want verstaat wel, dat een borrel genever daags, jaar lijks kost fr. 29,20 en eene pint bier daags fr. 23,80. Nu, indien een werkman ook van deze kleinigheid wilde afzien, zou hij het genoegen hebben jaarlijks te hebben bespaard eene som van tr. 73,00 welke som zou vergenoegen om eene huishuur, van omtrent eenen frank vijftig centiemen ter week, te betalen. Daar deze stof hoogst belangrijk is zullen wij dezelve in het vervolg nog wijdloopiger behandelen. Aalst 17 mei 1887. Eenen vriend der noodlijdenden. HANDELEN NIJVERHEID. Uaverbrood.—Van alle broodstoffen.die in Europa gebruikt worden, is havermeel de oudste en de beste. PJinius verhaalt dat de oude Germanen en Kelten,volken die door hun lichaamskracht uitmunt ten, brood bakten uil haver. Tegenwoor dig dient in ne meeste landen haver nog alleen tot voedsel voorleerden en enkele andere diereu. vaderlijke liefde .- Verstaat, begrijpt gij wel, kind, wat Sie belman mij daar gevraagd heeft De jonge gravin gaf niet dadelijk antwoord, docb slaakte een zucht en begon liebt te geven. Was het dus dat, waarvoor gij begont lo vreezen, Cecilia vroeg de vader verder. Maar tbans trad ook Siebelman op haar toe, boog zich tot baar voorover en smeekte vlei end Kom, Cecilia, zie nu ook eens naar mij Daar voor de blinde schoone, onder een lachje van geluk, met hare fijn gevormde vin gers over het gelaat van den jonkman en wel licht hoorde bel niemand anders dan hij alleen, toen ze fluisterde O, Otto, ik zie h zoo goed, zoo duidelijk voor mij. Daarop sloeg ze hare oogen neêr en kon ze maar met ophouden met hem aan te zien in die inwendige wereld, waarin alles zoo schoon, zoo glanzend is, hoevel er zon noch maan in schijnt. De zon zonk onder den horizont weg. Om boog spreidde er zich een klare, wolkenlooze hemel uit, aan welken .vervolgens de sterren zichtbaar werden. Graaf Tibury Konday blikte, de handen ge vouwen, met vochtige oogen naar den hemel. De opsiand legen, de tweestrijd met God was geëindigd God had blijkbaar vergeven, indien hij zich tegen eene familie van menschelijke wormen had vergramd... Ë1NÜE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1