De wijze waarop bij de haver de zeme len van de pitten worden gescheiden is, vergeleken bij de methoden om meel en gort uit andere graansoorten te maken, nog zeer primitief. Daaraan misschien moet het worden toegeschreven, dat haver zoo weinig tot voedsel voor men schen wordt gebezigd, ofschoon zoowel havermeel als havergort, goed toebereid, zeer smakelijk zijn en reeds het ver schijnsel dat peerden,van wier lichaams kracht zooveel geëischt wordt, met haver gevoed worden, is eene aanwezing, dat deze graansoort zeer groote voedings- weerde heeft. Naar het oordeel van Liebig is haver meel bijna even voedzaam als rundvleesch en veel rijker aan stoften, die voor de vorming van beenderen en spieren die nen dan tarwemeel. Havermeel bevat 62 pet. zetmeel, 8 pet. kleefstof, 6 pet. vet, 14 pet. water, 7 pet. celstof en 3 pet. mineralen, uit welke samenstelling wel blijkt, dat het als een uitmuntend voed sel moet beschouwd worden. Een aftrek sel van havergort is voor zieken een heil zame drank, en in vele ziekten wordt die gort beter dan eenig ander voedsel ver dragen. Het natuurlijke vetgehalte in de haver werkt op de ingewanden zeer gunstig.Op de wijze van boekweitgort bereid, is havergort voor kinderen en volwassenen niet alleen eene even smakelijke spijs als de boekweitgort, maar wat voedings- weerde betreft, verdient gort bepaald de voorkeur. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het assisenhof van Henegauw heeft zekeren Durieux, gewezen statie-overste en postontvanger, veroordeeld tot 8 jaren opsluiting op 100 fr. boete voor verval- schingen en ontvreemding van 18,000 frank, bij middel van bedriegelijke aan- teekeningen in de spaarboekskens. De gezwoornen hebben eene genade- vraag ten zijnen voordeele geteekend. Het hof van beroep, van Gent, had dijnsdag over eene belangrijke jachtzaak te beslissen. Een jager, M. V... was ver volgd omdat zijn hond eenen haas opge raapt had op een stuk land, waarover de betichte het jachtrecht niet bezat. De haas Uverd getroffen maar niet gedood op liet jachtterein van den betichte. Het hof heeft M. V... vrijgesproken. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 14 mei 1887 wordt er eene komissie benoemd om de instelling der arrondissementskoramissa- rissen tebestudeeren. Zij is samengesteld uit MM. De Bruyn, Volksvertegenwoordi ger de Gerlache, gouverneur van Lu xemburg Jamme, Volksvertegenwoordi ger Melot, idem A. Pirmez, provinci aal raadslid Somerhausen, algemeen bestuurder bij het ministerie van binnen- landsche zaken baron Surmont de Volsberghe, SenateurVergote, gouver neur van Brabant. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E H Hellebaut, priester in het Seminarie is coadjutor benoemd van den E. H. pastoor te Mullem. In hel Collegie teNinoveis professor benoemd de E. H. Saudan, surveillant in St Jozefsge- sticbl teS. Nikolaas. Volkskamer. Bij '1 aanvan gen der zitting van woensdag, legde de heer de Malander den grondwettelijken eed af. M. Bara ontwikkelde een wets voorstel bij 't welk zou bepaald worden dat personen veroordeeld wegens misda den gestraft door de 2e afdeeling, titel IX van het boek II des strafwetsboeks, geen deel kunnen maken der wetgevende ka mer en dat deze die er zouden deel van maken onmiddelijk vervallen verklaard worden. Dit wetsvoorstel, werd het aange nomen, zou den heer de Malander treffen en wordt dus als eene wraak neming aanschouwd. Eene vraag waar om stelde M. Bara zijn wetsvoorstel uit tot heden en deed hij het niet wanneer den deftigen liberaal Bockslal van Bergen neven hem zetelde 't Hing zeker weêr van 't geval af Na eene ondervraging van M.de Steurs over den Postdienst tusschen België en Engeland, heeft de Vergadering de be raadslaging over 't wetsontwerp van bui tengewone openbare werken voortgezet. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van het Concert, dat zal gegeven worden op Zondag 22 Mei 1887, om H 1/2 ure, door de Kwee- kelingenschool van 't Leger. En revenant de la revue, Marchc. Desormes. Ouverture du jeune Henri, Marchc. V anderlinden. Les débutants, Redowa. m. Madeion, Scbottisch. Bouillon. Voor den arme. M. Ch Liénart,die dijnsdag in de groote internationale stee plechase te Antwerpen met liet peerd Saint-Marceaux, den eersten prijs (10,000 frank) heeft gewonnen, schonk onmidde lijk 500 frank aan den arme dezer stad. Klauwanrts. Gelijk wij het in ons vorig nummer reeds hebben aangekondigd viert De Balbooggilde De Klauwaarts morgen zondag 22 mei de 20* verjaring harer stichting. Wij verne men verder dat de gevel van 't lokaal des avonds prachtig zal verlicht en er onder andere transparanten zullen ge plaatst wezen, verveerdigd door twee liefhebbers welke in 't vak uitmunten. Deze feest zal ongetwijfeld als een der merkweerdigste van 1887 mogen aange- boekt worden. Vaderlandsch© Bond der Oud-Onderofficieren des legers. Morgen zondag 22 Mei, zal de Bestierende Commissie van den Vaderlandschen Bond der oud-ou- derofficieren des legers te Gent, alhier j ter stede, de Aalstersohe afdeeling komen inhuldigen. Wij sporen dus alle de Oud-onderoffi cieren des legers ten dringendste aan zich te laten inschrijven ten lokale Au Café du Commerce Groote Merkt, alhier, vóór zondag te middag, In de Ifaagdenstraai te Brussel had dijnsdag een afschuwelijk tooneel plaats. Een dronkaard, die thuis kwam, zocht twist met zijne vrouw en wilde haar in eene groote kuip met blusschende kalk versmoren. Daar de ongelukkige zich hier tegen verzette, ontstak de dronkaard nog meer in woede, trok zijn mes en terwijl hij met de eene hand de vrouw in den kalk gedrukt hield, poogde hij haar met de andere te doorsteken. Zijne bewegin gen waren echter onzeker en hij gelukte er slechts in, haar eene wonde aan den pols toe te brengen. De brandwonden der vrouw zijn gelukkig niet erg. De socialisten-maatschappij Vooruit heeft ten prijze van 27,000 fr. eene plek grond van 5000 meters aangekocht, be stemd voor de oprichting van eene maal derij. Bronzen geld. Over eenigen tijd zegden wij dat bet Staatsbestuur wel zou doen.zooveel nickel mogelijk inden han del te brengen. Hoe meer nickel in om loop hoe minder fransche sous. Het is wel waar, de fransche sous zijn niet gangbaar in ons land, maar de win kelier of handelaar die zou weigeren ze te ontvangen, zou zeker veel verliezen in zijne nering. Er is dus hulp van hoogerhand noodig om de ramp te keer te gaan. Holland heeft de uitgaaf van belgische centen op zijn grondgebied verboden. Daarmee is ons land van centen over stroomd. Engeland heeft eene wet gestemd, waarbij na 25 Mei de verhandeling van vreemde koperen munt met boete en ge vangenis gestraft wordt. Om de Engelchen toe te laten zich van de fransche sous te ontmaken, zijn er Banken ingesteld, waar deze tegen 11. h. verlies uitgewisseld wordeu. Altruggelarij. Maandag voormid dag kwam een vreemdeling, een En gelsman of een Amerikaan, op de Bank van M. C. J. M. De Wolf te Antwerpen met «enen wissel van 400 pond sterling getrokken op het bankhuis Anglo Califor- nian banking C° te Londen. De wissel was in regel en de onbeken de gaf den naam op van Henry Finck. De wissel werd uitbetaald en eerst later, toen men naar gemelde Bank te Londen had gelalegrafeerd, vernam men dat het stuk valsch was. Dezelfde persoon heeft op gelijke wijze de Banque d'Anvers voor 400 p. st. be drogen. Hij heeft dus van gemelde bankiers huizen meer dan 20,000 frank afgetrug geld. Ziehier zijn signalementLengte 1 m. 70, rosse bakkebaarden, dito knevels, blond rosachtig haar, haviksneus, lang werpig gezicht, gezond en blozend uiter lijk. Hij is mager en zwierig. Hij is gekleed met eeu grijzen veston of overjas en een hoogen zijden hoed Deserteur. Een deserteur van het 3e regiment jagers te voet, die zich in een huis der Handelsstraat te Antwerpen ver school, wilde niet open doen. toen de policie zich woensdag morgend, ten 6 ure, aldaar aanbood. De officier deed eeuen smid halen. Intusschen had de deserteur zijne beddelakens aaneen ge bonden en gepoogd langs een venster der tweede verdieping te ontvluchten. Hij was gevallen en toen de smid aankwam, werd hij met wonden aan hoofd en han den naar het gasthuis gebracht. UitEecloo, 16 Mei In eenen sper- pebosch op het St.-Jansgoed alhier,is een groote brand ontstaan. Er blies een felle wind, en in meer dan eene halve uur tijds.was de helft van den bosch vernield. Door den sperrebosch, die aan de hos- picen van Brugge toebehoort, loopt de spoorbaan Eecloo-Brugge. Men veronderstelt dat eene ginster uit de lokomotief, het vuur aan drooge blaê- rer. zal gezet hebben. De aangerichte verwoesting is nog al groot, en hoeveel schaé er is, men weet het nog niet- Wij lezen in de Gazette van Eecloo De stand der gewone veldvruchten is hier gunstig doch vlas en aardappelen maken uitzondering. Het prachtig weder in Maart, heeft veel landbouwers verleid om eene maand vroeger te zaaien en te planten dan gewoonlijk. De vorst in den tweeden helft van Maart, is nu oorzaak van den misselijken stand van aardappe len en vlas. 't Is eene les. Spijtig dat zij zoo duur valt. In 't Walenland. W erkstakingen De werkstakers zetten hunne wande lingen,van het eeuedorp naarhel andere, voort. Hier of daar ontmoeten zij eene groep soldaten, die hen onder zekere voor waarden den weg niet afsluiten. Zoo wer den zij woensdag morgend doorgelaten, op de belofte de fabrieken van La Croyére niet te bezoeken. In verschillende gemeenten zijn de samenscholingen van meeer dan 5 perso nen verboden. De werkstakers laten de eigendommen ongemoeid, maar dragen steenen in hun ne zakken, om er meé naar de gendarmen te werpen. In sommige gemeenten heerscht zelfs eene min ol meer vrolijke stemming. Het deed dus geen kwaad, toen twee batail- lons van het 7° voetvolk, met het muziek voorop, La Louvière binnenrukten. In eene bijzondere depeche aan de Indépendance gezonden, wordt het ver moeden uitgedrukt dat Deluisseaux ergens tusschen de werkstakers verscholen is Te Paturages is insgelijks werkstaking uitgebarsten. Schimpschriften en plak kaarten vragen de algemeene werksta king. Volgens eene depeche aan de Peuple zijner te Haine-St-Pierre in de statie twee kisten met revolvers in beslag ge- nomen. Op verzoek van verschillende burge meesters zijn er aan de onlangs ingerichte burgerwachten, kardoezen gezonden. DynamielaanslagTwee personen j hebben gepoogd de brug te doen sprin gen op den spoorweg \an St-Gliislain l naar Bouvrais. Zij werden door den i barreelwachter v«rrast en gingen op j de vlucht. Op de baan was een put ge- j maakt waarin zich dynamiet-kardoezen bevonden. Een onderzoek is ingesteld. De aanslag van Confestru. j De dynamielaanslag op de spoorweg- j brug, is volgens een blad van Charleroi j zeer ernstig eri de tusschenkomst van het j parket was geen overdreven maatregel. Er waren negen patronen op de spoor baan gevonden. Gelukkig had de lont de vernielingstui- gen nog niet bereikt toen zij van zelf uit doofde. De pleger van den aanslag dien men in allerijl had zien vluchten, is niet meer teruggezien. Uit Luiken Luxemburg. In den omtrek van Luik heerscht de volledigste kalmte, hoewel men te Tilieur en elders beproeft de algemeene werksta king aan te preken. De werkliè zijn echter op dit punt zeer verdeeld. Men verhaalt dat in eene vergadering, te Luik gehouden, eene bokspartij heeft plaats gehad, tusschen socialisten en arnarchisten, zoo dat de policie er moest tusschen komen. Te Bertrix (Neufchateau) is eene werk staking in eeneschaliegroef uitgebersten, ten gevolge van eenige onbeduidende veranderingen, die de nieuwe bestuurder had ingevoerd. Er werden geweerschoten gelost in de richting van de vensters der buree- len. Buiten dat is er geene vrees voor wan orders. In de meetings. Ziehier hoe volgens een verslag van het Journal de Bruxelles. zekere ciloyen Meerschout (een der luitenants van De- (uisseaux) zich in eene meeting te La Louvrière uitdrukte Hij verhaalt de huiszoeking,die bij hem had plaats gehad en zegt dat deze met alle mogelijke wegvoeglijkheid gedaan werd. Hij betreurt dat de belgische kozakken (de gendarmen) en Congo II niet zoo be leefd zijn als het parket. Hij weet dat er sedert daags te voren een aanhoudingsbevel tegen hem en an dere hoofden der beweging was uitge- veerdigd, maar hij weet niet waarvan hij beticht is. Een parijzer anarchist,die Verviers be woont, buldert eene allerhevigste rede voering tegen de bestaande orde van zaken, en zelfs tegen het algemeen stem recht. Hij wil eene geweldige omwenteling. Men moet de gestichten en fabrieken uit plunderen en verbranden, bruggen doen springen, enz. Eri, zegt hij, moest men mij aanhouden bij het buitenkomen, dan zou ik mij verdedigen, en ik hoop dat gij mij beter zoudt bijstaan dan uwe vrien den Loor en Coureur bijstonden... Gij moet u niet alleen tegen het geweld verzetten, maar gij moet het geweld uit lokken. Dynamietaanslag; te Verviers. Men melt uit Verviers dat een dyna mietaanslag in het gerechtshof van Ver viers eene groote opschudding heeft veroorzaakt. Twee lichte ontploffingen, gevolgd door eene veel sterkere,staken eene deur in brand maar richte slechts onbeduiden de schae aan. De ruiten der wandelzaal sprongen op eenen afstand van 15 slap pen in stukken. De schok was zoo geweldigd dat het geheele gebouw scheen te daveren. Met weetniet wat de plegers van dezen aanslag hiertoe kon gedreven hebben. Bergen, 19 Mei 's avonds. Er is geen nieuws over den Borinage. De vrees voor Paturages heeft zich tot nu toe niet verwezentlijktmaar zende lingen van Defuisseaux preêken op alle mogelijke wijze de algemeene werksta king. Vrijdag morgend rond 9 ure zijn Tho mas en August Dumonceau van Mont-Ste- Aldegonde, die rond 7 ure aangehouden waren, voor den onderzoeksrechter ver schenen. Zij zijn naar de gevangenis gebracht. Bergen, 20 Mei (10 u. 45.) Te La Louvière wordt het werk in de koolmijnen La Paix en Bois-du-Luc door eenigen hernomen. Nopère, van Haine, een der voornaam ste aanleiders, werd aangehouden en in j de gevangenis opgesloten. In den omtrek van Bergen is alles j kalm doch liet werk ligt stil in de kool- mijnen van Ceusmes, Frameries, Flenu en Quaregnon. Meer dan 6,500 werkliê hebben zich i dezen morgend niet naar hunnen arbeid begeven men moet nogtans aanmerken j dat het gisteren een feestig is geweest j en er zich dus niet over verwonderen. In den omtrek der koolmijnen had tot hiertoe nog geene enkele botsing plaats. De werkliê in den Borinage leggen wei nig geneigdheid voor de grève noire aan den dag, en alles doet voorzien dat men het werk maandag aanstaande overal her nemen zal. Charleroi, 20 mei. De geruchten over eene algemeene werkstaking hebben zich niet verwezen lijkt. Niettegenstaande de propagande harer partijgangers, was de toestand dezen morgend goed. Het werk werd ge deeltelijk hernomen te Chatelet en te Gil- ly. Te Lambeimont hebben al de werk stakers zich terug aan den arbeid bege ven. Het cijfer der werkstakers beloopt ongeveer 2750, zijnde 250 minder dan woensdag. Overal heerscht eene volledige kalmte. De ruiterij, in vliegende kolom men ingericht, doorrijdt geheel de streek. De afgeloopen nacht ging zonder mel- densweerdige gebeurtenissen voorbij. De laatste berichten melden dat de toe stand verre van te verslechten altijd verbeterd. Op verschillige plaatsen heb ben de werklieden ten meerderen deele het werk hernomen. Het algemeen gevoe len is, dat de werkstakingen met deze week zal eindigen. Een zwaar onweer, dat woensdag boven Charleroi uitberstte, eindigde met een geweldigen donderslag, die eene hevige elektrische werking in de bureelen en bij de geabonneerden van den telefoon te weeg bracht. Op het oogenblik der bliksemstraal schoot eene elktrische vonk uit het telefoontoestel, met eenen knal, gelijk aan eeu schot met de karabijn Flo bert. Dit feit bewijst hoe gevaarlijk het is, zich tijdens een onweer van den tele foon te bedienen, ol zelfs in de kamer te blijven waar het toestel hangt. Roetvorming in kachels, ovens en haarden te verhinderen. Als probaat middel om de vaak zoo lastige roetvor ming in pijpen van kachels, ovens of haarden tegen te gaan, neemt men een hand vol versche aardappelschillen en werpt deze in de kachel, den oven of den haard brandende vuur, waarbij de deuren van kachel, oven of haard dadelijk moeten gesloten worden. De.dampen, die zich uit de verbrande aardappelschillen ontwik kelen, maken het roet los, hetwelk zich in de pijpen vastgehecht, en leiden het door den schoorsteen in de lucht. Her haalde toepassing dezer methode bevor dert zeer het zuiver houden van hachels, ovens, haarden enz. FRANKRIJK. De kroonjuweelen. De vierde zitting ter verkooping der kroonjuweelen was uiterst gewichtig. De beruchte gordel in edelgesteenten, welke door keizerin Eugè- nie werd gedragen, werd voor 166,100 fr. verkocht. Een voorhoofdband werd toe gewezen aan M. Vevert, de juwelier van 't Palais Royal, mits 102,500 fr. Een rus- sische diadeem, tellende niet minder dan 1200 briljanten, werd mits 180,000 fr. het eigendom van MM. Garrard en C°, te Londen. Een grieksche diadeem ten slot te met 327 diamanten, werd toegewezen aan Bapst voor 131,500 fr. De totale opbrengst dezer zitting bedroeg 336,700 frank. De vier eerste dagen hebben dus reeds de kleinigheid opgebracht van 2,240,900 frank. Drie vrouwen vermoord. - Het onderzoek in de vreeselijke mis daad der rue Montaigne is hernomen en wordt ieverig voortgezel. M. Guillot onderzoeksrechter, zal bin nen kort tot nieuwe konfrontatien moe ten overgaan f men denkt echter dat het onderzoek deze week een einde nemen zal en het overgroote dossier dezer zaak zal alsdan naar de kamer van inbeschul digingstelling gezonden worden. Pranzini vermagert. Zijne houding loont sedert acht dagen minder wils kracht en koelbloedigheid. Bijna eiken nacht roept hij op de agenten die hem bewaken. Ofschoon hij een volkomen betrouwen in den afloop zijner zaak aan den dag legt, is] hij bedroefd en droomerig. Zijn slaap is ongerust. Somwijlen zit hij, met het hoofd tusschen beide handen, bij zich zeiven te spreken en zeggen Wanneer zal die marteling dan toch een einde nemen. Aan de bewakers der gevangenis doet hij allerlei vragen aangaande zijn proces, het onderzoek, de openbare denkwijze, hun gedacht over den afloop, enz. L»e tegenwoordigheid van zijnen advo- kaat, M. Demange, schijnt hem altijd ge rust te stellen. Eens dat hij echter ver trokken is, verdiept hij zich in overden kingen. Hij spreekt dikwijls van een vrouw, die vroeger veel belang in hem stelde. Ik zou haar wel willen zien, zegde hij, zij was altijd zoo goed voor mij. DUITSCHLAND. Zaterdag ontstond in het dorp Lo- rup, bij Osnobruck een gevaarlijke brand, waarbij 14 huizen en even vele schuren verwoest worden. De brand werd ver oorzaakt door kleine kinderen, die zich vermaakten metvuurken stoken. Overstroominyen. Het gansche Neissedal is overstroomd, en het spoor wegverkeer onderbroken. Te Dittersch is de dominee met zijne kinderen en zijne dienstboden verdron ken op het oogenblik dat zij zich trachtten te redden. Te Zitlau had donderdag een vreese lijke wolkbreuk plaats. Er ontsond bij gevolg eene gevaarlijke overstrooming, bij welke verschillige personen den dood vonden. Het onheil overtreft dit van 't jaar 1880. Men heeft de militaire hulp ingeroepen. Te Cörlitz steeg het water met buiten gewone snelheid al de straten staar, ouder water. In de naburige dorpen zijn, naar men zegt. eenige personen verdron ken. De stoffelijk schade is overgroot. Later wordt nog uit Zittau gemeld Ten gevolge van het stijgen der Man- dau en der Neisse, hebben hier al de stoomweverijen den arbeid moeten sta ken. Door dijkbreuken en bruginslortin- gen werd het spoorwegverkeer onder broken.In Wittgendorf zijnacht inwoners verdronken. De vlasspinnerij van Hirsch- dorf staat onder water. Hamewalde, Dit- telsdorf en Seifersdorf werden erg ge teisterd. Een generaal moordenaar. De stad Dresden werd maandag morgend door eene bloedige gebeurtenis in op schudding gebracht. De ruiterij-generaal von Pelsach deed zijne dagelijksche wandeling, toen buiten de poorten der stad een onbekenden naar den kop van zijn peerd sprong, het dier bij de teugels greep en den generaal toe riep Uw beurs of uw leven De generaal gaf hem tot antwoord geen van beiden, doch een revolverschot dat den dief dood ter aarde deed storteu. Daarna reed de generaal terug naar de stad en ging zich zelf gevangen geven. ENGELAND. Schandaal in de Ctty, De corpo ratie vau Londen, het achtbaarste korps der wereld, is op weg al zijne a achtbaarheid te verliezen. Ziehier nog een staaltje hoe eerlijk men in het vrije Engeland te werk gaat. De stad Londen heeft van over jaren en jaren het recht een belasting te hef fen op kolen en wijn die ingevoerd wor den. Er waren nu arme lieden die hier tegen op kwamen en er kwam een schurk van een Gladstone die de partij durfde nemen der hongerigen. De corporatie, ziende dat het inkomen dat die belastingen opbrachten haar ging ontsnappen, wits spoedig raad. Men had wel valsche petitien gemaakt tegen Gladstone's Reform bill, waarom zou men er geen maken, vragende het behoud der Coal and Wine dues Zoo gezegd, zoo gedaad. Het regende petitien in het Lagerhuis, waarin de on derteekenaars met kracht en geweld smeekten, dat men toch de belastingen behouden zou. De fon/-meerderheid had met gesloten oogen aan dien vromen wensch voldaan, hadden eenige radikale moeial's geen lont geroken. Bradlaugh, Labouchere en konsoorten eischteu een onderzoek. En weet ge wat de expert besloottwintig petitien, inhoudende ongeveer 4000 haudteekeningen waren totaal valsch Londen in den mist. Dijnsdag morgend was Londen weêr geheel en al in den mist gehuld, dieniet alleen de eigenlijke city, doch ook al de suburbans (voorsteden) bedekte. In al de straten moest de gaz aangestoken worden en op het middaguur had de stad een aanblik als op een donkeren november voor avond. Op de rivier werd het verkeer, ol- schoon niet gestremd, slechts met de grootste zorg gedaan en was het dan ook buitengewoon rustig. Van uur tot uur nam de duisternis toe en omstreeks ten 1 uur had de stad hetzelfde aanzicht als op den beruchten zwarten woensdag, van socialistisch aandenken. Ten 2 ure kleerde het weêr op. Woensdag had het huwelijk plaats van lord Salisbury's oudsten zoon, vis count (burggraaf Cran borne met Lady Alice Gore, tweede dochter van lord Arrans, eene der schoonheden van Lon den. Tal van hertogen en graven, alsook de meeste ministers woonden de plech tigheid bij. Na de tentoonstelling van Manches ter werd die van Liverpool geopend. Prinses Louise en haren gemaal, markies van Lorne, vertegenwoordigden de ko ningin. SPANJE. Zondvloed. Eene buitengewone ge beurtenis deed zich dezer dagen voor te Grenade. De rivier Darro stroomt door het schilderachtigste gedeelte der oude stad en op sommige plaatsen loopt zij onder de straten en leiden. Zaterdag lest- leden heeft het water nu onverziens zijne onderaardsche dijken doorbroken en, na den grond te hebben opgeheven op eene groote oppervlakte, ontsprong er eens klaps een machtigen waterstraal uit den grond en steeg tot boven de huizen. De omliggende gebouwen en weiden werden overstroomd. Tal van oude wo ningen werden zwaar beschadigd, terwijl de inwoners die aan een waren zond vloed dachten, zich op de bovenverdie pingen gingen verschuilen. De overheden hebben last gegeven dat al de beschadigde huizen moesten ont ruimd worden. Op den buiten is de rivier uit hare bedding getreden en heeft overal groote schade en nog meer onrust ver wekt. Eene vrouw werd gedood terwijl verschillende personen gewond werden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2