NIEUWS- EN AAMONDiGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 26 Mei 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 1257, ABONNEMENTPRIJS ANNONCEAPRIJS J Politiek overzicht. AAN DEN RIJN. La belle France Bijgeloof, DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ffS-V-- Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne Souu. di AEEST, 2S MEI .887. Frankrijk. Een woord van M. Grévy. Het volgende woord van M. Grévy lot M. de Freycinet wordt te Parijs druk besproken Het is grootelijks te betreuren, zou de president der republiek hebben ge zegd, dat men mij op mijnen leeftijd,zulke moeilijkheden aandoet. Het Parlement zou mijne leste dagen alzoo niet moeten vergiftigen. M. de Freycinet eischte de ontbinding der Kamer. Daarin wil M. Grévy r.iet toestemmen. Alles doet nogtans voorzien dat bij er wel zal moeten toe besluiten. Generaal Le Fló, gewezen gezant te St- Petersburg, beeft eene oflicieele meêdee- ling betrekkelijk de gebeurtenissen in 1875. openbaar gemaakt. De Temps merkt op dat generaal Le Flö heeft beschikt over stukken, die hem niet toebehoorenHij bad aan het minis terie van buitenlandsche zaken geene machtiging tot deze openbaarmaking ge vraagd, en men zou ze hem in alle geval hebben geweigerd. Generaal Le Fló heeft gedacht aan het land hierdoor eenen dienst te bewijzen, en dit verschoont misschien zijne onre gelmatige handelwijze. Uit de stukken, door hem meêgedeeld, blijkt zonneklaar dat de tegenwoordige houding van Rusland slechts de voortzet ting is van zijne politiek in 1875. Over twaalf jaar, even als nu, begreep men te St-Petersburg de wettigheid der pogingen van Frankrijk om zijn militairen rang te herwinnen. Men erkende dat dit werk van herstelling kan samengaan met de rechtzinnigste vredelievende inzichten. Men verstond dat de twee landen er een gemeenzaam en uiterst belang bijhebben, datgene te redden wat er in Europa in zake van evenwicht nog overblijft. De regeeringloosheid duurt voort. Nie mand ziet klaar in de toestand en de openbare denkwijze wordt meer en meer verbitterd over deze wanorde in het gou vernement. President Grevy is ten stelligste tegen het behoud van generaal Boulanger. Alles behalve dit. Maar de houding der uiterste linkerzij zegt genoeg dat een kabinet, zonder generaal, geen kans tot bestaan zou hebben. Vandaar dan ook de moeie- lijkheid in de oplossing der krisis. De meeste radikale Diaden randen op hevige wijze den president aan, welken zij verantwoordelijk maken voor den toe stand. De overstrooming «O»— I.De verschrikkelijke nacht. Eenige honderd jaren geleden woonden in een aangenaam dorpje aan den Rijn de wijn gaardenier Marlen Bruin. Hij was een god vruchtig, rechtschapen en arbeidzaam man, en zijne vrouw Ottilia was even vroom, deugd zaam tn vlijtig als haar brave echtgenoot. Het huis van Marlen,het laatste van het dorp. stond ook hel dichtste aan de rivier De nijve re man had de helling van een steilen rotsach- tigen heuvel, die een eind wegs door de baren van den stroom bespoeld werd, van onder tot boven met wijnstokken beplant, die de heer lijksle druiven voortbrachten. Ottilia gebruikte de sehoone weide bij het huis,die aan de eene zijde langs den oever van den Rijn strekte en aan drij andere doorgroene heggen en lommer rijke elzen en populieren afgesloten was, voor eene bleekerij, en door hare vlijt en oppas sendheid werd er het lijnwaad zoosneeuwwit, dat alle huismoeders van het dorp en den ge- heelen omirek haar linnen bij haar te bleeken brachten Op die wijze won het vlijtig echt paar het dagelijksch brood. Daarenboven lever de de weide genoegzaam voeder voor een paar koeion. Eene groote donkerbruine poedelhond Ierland. Pater Keiler, de katholieke missionnaris die in de gevangenis van Kilmainham (Ierland) werd opgesloten, omdat hij had geweigerd in een proces tegen de solvabele fenians te getuigen, werd zaterdag in vrijheid gesteld, krach tens een vonnis van het beroepshof, waarin werd verklaard dat zijn opsluiting onwettig was. Pater Keller was het voor werp eener zeer geestdriftige betooging, wanneer hij de gevangenis verliet. Rusland. De aanhoudingen betrek kelijk den aanslag op het leven van den czaar, den 43 meert lestleden. worden nog altijd voortgezet. De dochter van den gewezen bestierder van het konservatori- um van St-Petersburg, M. Davidof, werd dezer dagen in hechtenis genomen. Dit meisje, nauwelijks zestien jaren oud, was de vriendin van een der ter dood veroordeelden. Rome. Al de katholieke bladen te Rome.de Yocce delta Veritas, de Osserva- tore romano, de Moniteur, en., verklaren ten stelligste, dal Z. H. den Paus niet de eerste moet zijn om onderhandelingen aan ie knoopen ter verzoening van Italië met het Pausdom. De benoeming van den staatssekretaris zal slechts na het konsistorie geschieden. De meeste kansen zijn nog steeds voor Mgr Rampollo. Men spreekt ook van Mgr Balodi, oud sekretarisvoor buitengewone zaken, doch deze is reeds langen tijd ziekelijk. Onmiddellijk na het konsistorie, maan dag gehouden, heeft Z. H. eene zeer be langrijke toespraak gedaan. Hongarië. —In de Kamer van Algeveer- digden van Hongarië, verklaarde de mi nister-voorzitter, antwoordende op eene interpellatie van M. Helfy, betrekkelijk de deelneming van dit land aan de fransche tentoonstelling van 1889.dat Hongarië er niet officieel kan aan deelnemen, doch dat de regeering alle mogelijke hulp zal verleenen aan de particulieren die willen tentoonstellen. Persoonlijke dienstplicht. Wij knippen uil deBrusselsche Corres- dentie van 't Handelsblad Ik mag u het nieuws verzekeren dat ik u dinsdag lestleden per telefoon liet we ten het vraagstuk over den persoonlijken dienstplicht zal, met toelating van hel gouvernement, van het wetgevend dag orde geschrabt worden. M. Beernaerlzal in de Kamer voorstel len de zaak naar eene kommissie le ver zenden. M. d'Oultremont, die het wetsontwerp neêrlegde, zal, natuurlijk, van deze kom missie deelmaken. alsook M. Lammens en andere leden der Wetgeving. Het gouvernement zal er ook millitai- ren in benoemen, en is voornemens hel bewaakte in het voorjaar en des zomers de bleekerij in den herfst, wanneer de druiven rijp werden, den wijnberg, en het geheele jaar door, vooral gedurende de winternachten, het huis en den hoT. Marlen en Ottilia leefden hier zeer gelukkig en vergenoegd, in eendracht en liefde. Hunne grootste vreugd en kostbaarste schal op aarde bestond echter in hunne vijf kinderen, waarvan hel jongste nog in de wieg lag. De brave ouders vergenoegden zich met hunne kinderen te voe den en te kleeden hunne voorname zorg was om hun eene goede opvoeding le geven. Vader en moeder beijverden zich, om hen van kindsheid af, aan bidden en werken te ge wennen. Werken en bidden, zeide Marten, maken ons gelukkig in dit en in hel ander leven- Zulke vrome en vlijtige ouders hadden ook geene bijzondere kunde van opvoeding noodig, om hunue kinderen lot godsvrucht en werk zaamheid aan te zetten hun voorbeeld werkte meer dan hunne woorden en hunne kinderen werden de getrouwe afbeeldsels hunner oude ren; zij zagen en kenden niets anders. Langs den geheelen Rijn-oever was voorzeker geen gelukkiger en vergenoegder gezin ie vinden. Maar spoedig daarna werd dit gelukkig hu s* gezin door eene groote ramp getroffen Er kwam een winter, zoo streng en zoo hard als men zich van menscheDgehcugen niet konde herinneren. Bergen en dalen waren meton- voorzienbaren sneeuw bedekt, en de koude was vreeselijk.De Rijn was wel meter een dik toegevrozen en bard als marmer. Met recht voorzitterschap M. Nolhomb aan te bie den. De rechterzij zal zich tegen deze ver zending naar de kommissie niet verzet ten, doch men verlangten deze wensch is zeer gewettigd dat de kommissie niet uitsluitend uit militairen bestaat en dat men er zooveel tegenstrevers als partijgangers van den persoonlijken diensplicht zou in opnemen. M. Woeste, bij voorbeeld, heelt recht lot eene plaats in deze kommissie, aan gezien hij zich bijzonder met milliiaire vraagstukken heeft bezig gehouden. Wat er van zij, het is le hopen dat wij op deze, of op geene andere wijze, voor langen tijd verlost zullen zijn van dit ongelukkig vraagstuk betrekkelijk den verplichtenden dienstplicht. Laat ons de Republiek uitroepen dan krijgen wij 't minste ruzie onder ons. Zoo sprak Thiers, toen Frankrijk, na den val van het keizerrijk, niet wist van wat hout pijlen maken. En zij hebben ze nu die Republiek maar in plaats van geene ruzie le maken onder hen, is het bij de gelukkige republiekeinen ruzie in permanencie. Doch hoe kan het anders? Frankrijk is overgeleverd aan eentm hoop fortuinzoe kers. aan eenen hoop gelukzoekers die in de politiek alleenlijk een middel zien om., hunne eigene beurs tesmeeren en hunne eigene familie vooruit le siooten. Van den President, M. Grevy, af tot aan den min sten pennelekker is liet die mannenmaar om hun eigen te doen en niet om het Va derland. M. Grevy, die alle dagen bespot en be schimpt wordt om zijne gierigheid, is van hel systeem Laat den boel maar draaien en hij koopt fondsen en lande rijen. De anderen, natuurlijk, willen zoo veel zij kunnen dat voorbeeld navolgen en om het te kunnen moeten zij minister zijn. Dan komen de aspirant-ministers en smijten de ministers omver. En zoo duurt de comedie. Doch 'tIs eene straf. Frankrijk heeft wat het gezocht heeft. Van 1789 af heeft hel den grondslag van alle goede politiek verzaakt door God te verzaken. Les droits de l'homme de rechten van den mensch moesten de fransche natie ge lukkig maken zoo spraken de mannen van de Revolutie en binnen eene eeuw tijds hebben die onsterfelijke princie pen van Frankrijk een land gemaakt waar men met een soort van misprijzen op neerziet, en zonder medelijden te ge voelen voor zijn lot. Ziet, daar ligt het ministerie weer op den grond; Goblet, de groote man, en Boulanger de redder van Frankrijk b zijn gevallen gelijk hunne voorgangers. Wie zullen hunne opvolgers zijn Andere vreesde men, dat de ijsgang groote overstroo- mingen zou teweeg brengen en onherstelbare verwoestingen aanrichten. Eindelijk viel een strafTe dooi in,zonder dat men echter nog eenig dreigend gevaar meende te ontdekken. Marlen lag met zijn gezin in een geruslen slaap ge dompeld. Op eens werd le middernacht de alarmklok geluid het kanon werd meermalen gelost,en met schrik hoorde men het gedruisch der golven. De ontwaakte Marten sprong ijling op, wierp zijne kleederen op hel lijf, verliet zijne kamer, om te zien wat er gaande was. Maar er was reeds zooveel water in de woning en in den gang doorgedrongen, dat hij cr door heen moest, en toen hij d6 huisdeur opende, stortte een zoo vervaarlijken watervloed naar binnen, dal hij door denzelven op den grond geworpen werd. Hij vloog naar dc kamer terug en riep Ach Ottilia laai ons toch spoedig en voor alles onze kinderen redden Ottilia, nog door den slaap bedwelmd, tui melde uit haar bed, en trok, half dood van schrik, hare kleeren aan. Beide ouders tracht ten zich op den wijnberg te redden maar hel hoog opgezwollen water stroomde hen met zooveel kracht tegen,dal het bun niet mogelijk was dien te bereiken Zij trachtten dus eene andere hoogte aan gene zijde van den berg le bereiken, maar de nacht was zoo donker, dat men geene schrede voor zich uil konde zien De maan was reeds lang ondergegaan en dikke wolken bedekten den hemel daarenboven regende het zeer hard en de storm woede hevig. De vloed stroomde langs de straten van mannen van naam, misschien maar de zelfde knoeiers al de vorigen. Men gaat den berg af in Frankrijk en, al blijft men van tijd tot tijd eens hangen onder den weg, men komt toch eens van onder te recht in den warboel van de regeering loosheid. Wie zou la belle France nog kunnen opbeuren Alleenlijk een Gouvernement dat zou steunen op de godsdienstige en de politieke orde. Maar kan eene ongodsdienstige en eene Comedianten Republiek die geenen God erkent en niet weet wat serieuse politiek is, kan zulk een regiem zeggen dat het op iets of wat steunt Eu dan zijn er mensclien die koel blij ven als onze geuzen Vive la Republique schreeuwen C. K. (Onafhankelijke). Hebt ge nooit opgemerkt, lezer, met welk misprijzen de geuzen spreken over het bijgelool, de domheid der boeren De boeren ?..Die zijn verstompt,zeggen zij, door het bijgelool en de kwezelarij. Maar de Brusselaars, de bewoners van het middenpunt der liberalerij, dat zijn kleppers. En zie..., zoo g'er aan twijlelt, het vol gende leit zal u een gedacht geven van het vernuft dier verlichte brusselsche liberale bollen. Een ziekelijk man heeft zich onlangs opgehangen te Brussel zijne vrouw en andere personen kwamen er bij eer hij verwurgd was zij zagen den ongelukki ge nog stuiptrekken eene beweging van hunnentwege en hij was gered. Hewel, niet een van die verstandige stadsche geuzen dierf dekoord afsnijden in de afwezigheid der politie. Toen deze echter kwam was de man dood. Ware het feit gebeurd in eene buiten gemeente, in plaats van in liet liberale Brussel de geuzenbladen zouden weer een deuntje algegeven hebben over de domheid, de onwetendheid, de bijgeloo- vigheid der ploegen die in God gelooven. Maar nu greep het schandaal (want een schandaal is hei) plaats, in de liberaalste stad van het land. en de geuzengazetten zwijgen dat ze zweeteu. Dal is ook al van 't beste dat hun in dees geval te doen overblijft. Margarine-boter. Niet alleen hier, maar nog veel druk ker dan hier, wordt in het buitenland het vraagpunnt dezer koopwaar besproken. In Engeland, in Duilschland en Holland en ook hier worden maatregels genomen, om alle bedrog te voorkomen en de raar garine niet voor oprechte boter te kunnen verkoopen. In Rusland gaat men verder en zelfs, dunkt ons veel le ver doch het is wel het dorp en bedekte alle wegen en uithoeken. De goede ouders vreesden bij elke schrede in het water te zullen omkomen. De kinderen,die zoo eensklaps door hunne ouders in den slaap gestoord waren, schreiden en gilden overluid. Uil alle huizen rezen jammerkreten op. lntussctien kwam men aan hel hooger einde van het dorp met pekslakcn voor den dag, en derzelver donkerroode vlam spreidde haar licht over het akeligste tooneel, dat man immer beleefd had. Honderden van menschen spanden al hunne krachten in, om de verschrikkelijke dood in het water le ontkomen. Overal, waar men de oogen wendde, ontwaarde men niets dan ellende en gevaar. Hier zag men aan hel lage venster eener armoedige hul eene wanho pige moeder met hare scheeuwende kinderen, die ze een voor een den vader toereikte om' hen t6 redden, ofschoon hij zelf tot aan de borst in het water stond en zich nauwelijks slaande kon houden. Diièr droegen volwassen zonen en dochters een ouden vader, of eene kranke moeder het huis uit, om hen uit den ingedrongevloed le redden. Die arme lieden liepen gevaar, om allen te gelijk in hel water om le komen,maar een aantal menschlievende mannen kwamen hun te hulp en redden hen van een gewissen ondergang. Ottilia, met een kind op eiken arm, werd door het geweld van den stroom omver gewor pen baar man,die ook met twee kinderen be laden was, kon haar niet helpen. Doch twee moedige mannen snelden toe, redden de moe der en de kinderen en bereikten met den vader de nabijgelegen hoogte. Daar ontstak men belangrijk de schikkingen te doen kennen, die men neemt tegen deze nijverheid, die zich op breede schaal uitbreidt. Bij de russische regeering is een wets ontwerp aanhangig tegen de verval- sching van natuurboter door margarine- boter, welk ontwerp de volgende bepalin gen bevat le elk produkt dat verkregen is door eene vermenging vanboler en vet, moet margarinevet worden genoemd 2C de voortbrenging van dit vet is on derworpen aan eenen accijns of eene daarmee gelijk te stellen patentbelasting 3* het margarinevet moet met de eene of andere verfstof (met uitzondering van geel) worden gekleurd 4'de vaten, waarin het margarinevet uit de fabrieken wordt afgeleverd, moeten dezelfde kleur hebben 5e de vaten moeten van de lirma der fabriek en van het opschift margarinevet voorzien zijn 6° het margarinevet mag niet verkocht worden in dezelfde plaatsen, waar boter wordt verkocht 7C winkels, waarin margarinevet wordt verkocht, moeten uithangborden hebben, waarop de verkoop van dat vet vermeldt staat 8e in hotels, eethuizen, buffetten en in het algemeen in alle openbare inrichtin gen waar spijzen worden toebereid, moe ien op eene zichtbare plaats bekendma kingen worden opgehangen, met de vermelding dat de spijzen met margarine vet worden toebereid, indien althans de eigenaars dezer inrichtingen dit produkt in hunne keukens wenschen te gebrui ken 9° de invoer van margarinevet uit het buitenland is verboden. Overtredingen wordeu gestraft met eene boete van 400 tot 4000 rb. Al wie margarinevet voor boter verkoopt oi het daarmee yermengt, wordt gestraft met gevangenis van 1 lot 3 maanden. De geneeskundige raad heeft op dit ontwerp de volgende wijzigingen voorge steld Ad 1. Elke uit vet of talk gefabrikeerde kunstboter, ook als zij is verbeterd door de vermenging van meikof roomofboter, moet margarinevet worden geheeten Ad 4. Het margarinevet moet met alca- nine room worden gekleurd. Indien het in enkele stukken wordt verkocht,moeten deze eenen bepaalden vorm hebben elk stuk moet duidelijk voorzien zijn van den stempel der llrma en het ingedrukte woord margarinevet Ad 5. De vaten, waarin margarinevet verpakt wordt, moeten ook rood zijn ge verfd. en voorzien worden van dezelfde opschriften. De geneeskundige raad meent overi gens eene boete van 100 tot 200 roefyïls te moeten voorstellen en gevangenisstraf ouder eenige denneboomen een groot vuur, waarbij al de geredden, die door en door nat waren,zich konden drogen. Toen Ottilia buiten adem en bewusteloos op de hoogte gekomen was, en zich aldaar aen weinig van den schrik hersteld had, zag zij om zich heen, en riep vol ontzetting uit Waar is mijn jongste kind Mijn Kasper Het kind had in de wieg gelegen naast het bed der moeder. Het water was zoo schielijk en in zoo groote menigte de kamer ingedron gen, dal de wieg dadelijk aan het drijven gfng en van hare plaats werd weggenomen. De moeder had oogenbiikkelijk in bet donker naar de wieg gegrepen, maar haar niet meer op dezelfde plaats vindende, dacht zij, dat haar rnan die reeds in veiligheid had gebracht, zoo dal zij er slechts op uit was, hare overige kin deren te redden. Toen zij nu hare dwaling ont- dekip, sloeg zij hare handen te zamen, en weende en jammerde zoo erbarmelijk, dat zij eene rots zou vermurwd hebben, Zij wilde oogenbiikkelijk wegvlieden, en door den ge weldigen stroom naar har? wooning gaan, om haar lief kind nog aan de verslindende golven le onttrekken, maar haar man hield haar terug. Blijf hier, lieve Ottilia, zeide hij, gij kunt toch voorzeker onze woning niet meer berei ken,bet water rijst le boog en stroomt met een te groot geweld voor u. Ik wil liever trachten het kind nog le redden onze getrouwe buren zullen mij behulpzaam zijn. (Wordt voortgwk).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1