Wetgeving later liet voorbeeld van andere landen zal moeten volgen en het amende ment uit de wet verwijderen. Men heeft gesproken van overvloeds crisis welnu, de staliestiek geeft, ten onzen nadeele, een verschil op tusschen den uitvoer uit akkerbouwdrijvende lan den naar België in den uitvoer van België naar diezelfde landen. Het verschil tot ons nadeel beloopt 308 millioen. Indien het wetsontwerp de prijzen van het vee niet klimmen doet,zal het geldmiddelen aan de Schatkist bezor gen welke zullen toelaten en hel lot van den landbouw te verzachten en de in- landsche veeteelt te doen vooruitgaan. Ik heb de redenen opgegeven die het beginsel en de schikking, rechtvaardigen van het wetsontwerp hetwelk ik grooten- deels goedkeur. Ik zal het dan ook stem men. Bond der katholieke Bekwaam heidkiezers. i' SECTIE, AALST-SCHAAKBEKE. Luisterlijke prijskamp met de Bolle ter estarainet het Moleken bij Mare. Remory op Maandag 30 Mei om 4 uren namiddag. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Vanden Driessche, oud-professor in de Normaalschool te S. Nikolaas, is bestuurder benoemd der katholieke scholen te Eekloo. Volkskamer.De kamerheett de beraadslaging over 't ontwerp van kredieten voor buitengewone openbare werken voortgezet. Senaat. De hooge vergadering heelt zich onledig gehouden met de be raadslaging over de invoerrechten op vee en vleesch. Verscheidene redenaars voor en tegen werden gehoord, 't Senaat verdaagde zich tot woensdag aanslaande op voorstel van M. Simonis. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van het Concert, 't welk zal gegeven worden op Zondag 29 Mei 1887, te 11 3/4 ure, ten Kioske der Groote Merkt, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder 't be stier van M. F. L. Vandeu Bogaerde. 1. Le bal cbampêtre, marche. Vanden Bogaerde. 2. Euterpe, ouverture. id. 3. Lara, Introduction et grande valse. H. Berryefi. 4. Fantaisie sur Rigoletto. Verdi. 5. Silence J'arrive, polka. H. Berryer, In het Walenland. De toestand in Henegauw. De hernemingen van den arbeid, die zich hier en daar voordoen, zijn over het algemeen niet ernstig. Het getal werk stakers groeit gedurig aan, ofschoon het werk in de gestichten niel geheel stil staat. Dit geeft de werkstakers gelegenheid aan den arbeid te gaan, wanneer zij dit wenschen. De Borinage blijft ondanks die uitbrei ding, kalm. Uit voorzorg blijven de troe pen al de fabrieken en mijnen, waar nog gewerkt wordt bewaken. Eene meeting van 200 werkliê heeft te Wasmes plaats gehad, onder voorzitter schap van Fauviau. De dynamietaarislagen worden talrijker. De uitwerksels blijven waarschijnlijk be neden de verwachting der plegers, maar dit neemt het misdadig karakter der aan- slagen niet weg. Dit belet niet dat de liberale gazetten elke ontploffing als afgezonderd feit be schouwende, vertellen alsof hier eene verschrikkelijke, eene bloedige wraakne ming gepleegd werd. Gewoonlijk zijn het echter enkel be dreigingen, waarschouwingen tegen de werkliê die zich bij de oproerigen niet willen aansluiten en die geene andere gevolgen hebben dan het springen van eenige ruiten. Zij doen in alle geval zien, waartoe de rustverstoorders in staat zouden zijn, indien zij het ernstig meenden. Dit is gezegd om onze lezers te waar schuwen tegen den overdreven vorm, waarin de liberale bladen bunue berich ten meêdeelen. Te Cuesmes had na eene geheime mee ting eene samenscholling plaats, die door den burgemeester op een oogenblik werd uiteen gedreven. Toen de troepen zich opnieuw bij el kander aansloten, liet de trompet zich hooren. Het was de eerste sommatie om uiteen te gaan. De werkliê traden in de omliggende herbergen.waar de burgemeester deaan- leiders der benden gebood naar huis te gaan. Dit gebeurde en van het voornemen dat zij hadden, de werkliê van den put n. 4 af te wachten, werd afgezien. De troepen bewaken de mijn en de gendarmerie is versterkt met 43 man. In'tLuiksclie.—Te Seraing. Hier is de toestand minder gunstig. De meetings volgen elkander op en wor den door de werkstakers talrijk bijge woond. Men hoopt dat, ten gevolge der beslis sing van de Luikenaars, de werkliê van Brussel en Gent zich bij degenen van Henegauw zullen aansluiten. De werkstakers zullen den arbeid niet hernemen, vóór zij de hervormingen be komen hebben die zij eischen. De voorzitter Smets heeft in eene vroe gere meeting gezegd dat het noodig is, de werkstaking uit te breiden, opdat de troepen meer verspreid zouden zijn Men moet. zegde hij, de troepen in al de nijverheidsstreken doen zenden, om de burgers bang te maken en hen te ver plichten dehervormingen.die wij eischen, voor ons te vragen. De andere redevoeringen der meetings zijn omtrent van dezelfde gehalte. 60 vrouwen der smeltovens hebben woensdag hel werk verlaten, om in stoel de straten van Seraing te doorloopen. Zij werden echter door de policie uiteenge dreven. De ketelmakers verlieten het werk ten II ure. Eene proklamatie van den burgermees ter beveelt de sluiting der herbergen ten 10 uren. Op de Place de l'Abbaye werd eene ben de van 400 werkstakers, die met eene zwarte vlag manifesteerde, door de gen darmerie uiteengedreven. Een der oproerlingen riep tegen de gendarmen 't Is uw geluk dat wij geene wapens hebben, anders kloven wij u den kop Eene proklamatie. De Progrès du Nord deelt eene prokla- metie van Defuisseaux meê, die in geheel België moest verspreid worden. Of het den opsteller ervan in de her sens scheelt, ofwel, of hij dit van de bel - gische bevolking denkt, laten wij onze lezers zelf beroordeelen. k Gezellen Het uur der verlossing is eindelijk geslagen De zwarte werkstaking breidt zich uit in België, van het eene eind naar het andere. Vandaag sturen wij naar de regeering de leste waarschuwing en zeggen Indien gij binnen acht dagen de Ka mers niet ontbonden hebt Indien gij binnen acht dagen de ver nietiging der grondwet niet gestemd hebt Indien gij binnen acht dagen hel volk niet hebt opgeroepen, om zijne afgeveer- digden bij Constituante te benoemen Welnu, indien gij dit alles niet binnen acht dagen zult gedaan hebben, dan zal binnen acht dagen, op Sinksen-maandag, het volk in massa naar Brussel optrek ken. Gezellen, werklieden. Wachter, wij met kalmte de beslisling der regeering af. Dat iedereen zich bereidde, en op Sinksen-maandag op te marcheeren, Dat de vrouwen, kinderen en grijs aards zich gereed maken om in massa hunne dorpen te verlaten en te Brussel brood en vrijheid te gaan vragen. Verleden jaar hadden 50,000 werkers er zich vreedzaam vereenigd om het al gemeen stemrecht te vragen. Zij werden niet aangehoord. Maandag aanslaande zullen 500,000 werkers er zich op nieuw naar toe bege ven... Dezen keer, zal de regeering u aari- hooren, dal verzeker ik u. En indien het onmogelijk gebeurde indien ons gevloekt gouvernement, dat het volk uithongert, zich tegen onzen op tocht zou verzetten, welnu dan zullen wij geweld tegen geweld gebruiken. Wij zijn tot alles bereid Wij zijn vooral bereid om te overwinnen of te sterven. Wachten wij dus nog acht dagen, en dan, vooruit, broeders, vooruit om brood en vrijheid te overweldigen. Alfred DEFUISSEAUX. (Men moet bekennen dat de twee leste zinsneden heel schoon klinken in den mond van eenen Defuisseaux.) [Leste berichten). Xe Molenbeek. In de werkhuizen Cail Halot arbeiden omtrent 500 werkliê. Van dit getal, zegt het Journal de Bruxelles, hebben omtrent 150, draaiers en moeleerders het werk verlaten. Zij vragen, zegt het blad, geene ver hooging van jaarwedde en hebben geene enkele griet tegen hunne patroons. Hun eenigen eisch is het algemeen stemrecht en de kwijtschelding. Ook de arbeiders van het huis Wauters hebben den arbeid verlaten. De werkstakers hebben woensdag na middag eene meeting gehouden. In verschillende andere gestichten is het werk gestaakt. Aan de grenzen. Men meldt uit Rijsel dat de toestand der werkstakingen in België bijzondere maatregelen heeft noodig gemaakt. Benden werkstakers pogen de grenzen over te trekken. De prefekt van hetNoorderdeparlement heeft het regiment kurassiers, dat te Ka- merijk in garnizoen ligt, opgeëischt. Twee eskadrons zijn naar Maubeuge en Condé gezonden. Volgens een briefschrijver wordt den Borinage doorvreemde personen doorloo pen. die overal de werkstaking en verzet tot het uiterste aanpreken. Zij maken de werkliê wijs dat men het vreemde vee moet doen binnen komen, of dat het volk van honger zal sterven. En inusschen sloomen treinen met vreemde steenkolen binnen, terwijl onze eigene mijnen stil liggen Men begrijpt nu die opstokerijen Ter- wijl hier het werk gestaakt wordt, zenden de vreemden hunne kolen naar Belgie. Als de vreemden de werkstakingen be taalden, konden zij het niet beter aanleg gen Te Quaregnon werd de woning des be stuurders van den Couchant met volledige vernieling bedreigd. Eene kardoes werd geworpeu en viel in eene kamer, waaraan het venster open stond. (Chronique.) Een beenhouwer van Cuesmes heeft een troep werkstakers met zijn mes moe ten bedreigen, omdat zij met geweld bij hem wilden binnen dringen. De vrouwen en kinderen, die door de werkstaking de ellende beginnen te ge voelen, gaan bedelen. (ld.) Charleroi, De toestand is onveran derd gebleven ir.dien men van hier de herneming van 't werk aankondigt, be- statigt men elders de uitbreiding der werkstaking. De zwarte meetingen blijven altijd ge houden worden in den Boimage. Op vele plaatsen wordt ondervonden dat de libe ralen heimelijk de werklieden tot den op enen opstand aanhitsen hel doelwit der liberale hypokrieten is de omverrewer- ping van 't katholiek ministerie. Gelijk verledene jaar in maart, houden de -oom oBrp liberale heeren zich weer achter de gordijn, bereid om bij de eerste gelegen- keid langs den rug der misleide werklie den naar hoven le klauteren. Het getal werkstakers te Charleroi be liep gister vrijdag tot 7,630 't zij eene vermeerdering van 1150. De werkstakers blijven kalm. SERAING. De werklieden derketel- slagerij van 't gesticht Cockeril, hebben allen uilgenomen een tiental, 't werk hernomen, 't Getal werkstakers aldaar beloopt tot 2353. Te Ougrée en te Tilleur wordt het werk voortgezet ondanks eenige afwezigen. De bedreigde pulten worden overal door de gendarmerie en 't leger bewaakt. De klassen van 1883 en 1884 zijn onder de wapens geroepen. De manschappen moesten zich vrijdag avond aanbieden. Te Leuven zoekt men ook hel water troebel te maken. Er werd eene meeting gehouden, waar al, die niet openlijk als socialist gekend was, streng buiten ge houden werd. 's Anderdaags staker aan'tlokaal eene zwarte vlag uit, met het opschrift Alge- meene werkstaking. Te Gent verkeeren de socialisten in verdeeldheid betrekkelijk het tijdstip der algemeene werkstaking de eenen willen dadelijk beginnen de andere ze uitstellen tot wanneer men een hulpfonds zal ge slicht hebben en het zal bij machte zijn, hrooe aan de werkstakers te verschaffen. FRANKRIJK. Hypnotisme en leeuwen. Dezer dagen had, in tegewoordigheid van verscheidene journalisten, te Parijs in de Salie des Fo lies-Bergère eene proef van hypnotisme plaats, eene proef die wel nieuw, maar niettemin afkeurensweerd was. Zij ge schiedde namelijk in een zeer groote kooi, waarin twee leeuwinnen. Saïda en Sarah, en een 4jarige leeuw Romulus zich bevonden. De kooi was vooraan op het tooneel geplaatst. De leeuwin Sarah scheen angstig en gehoorzaamde te nau wer noodRomulus bleef onbeweeglijk in eenen hoek staan maar Saïda gaf teekens van hare gewone luidruchtige ondeugendheid. De temmer Giacometti dwong haarover zijnen uitgestrekten arm te springen en over zijnen gebogen rug hij deed ook de overige dieren met buitengewone stout heid allerlei kunsten en sprongen uitvoe ren. De great attraction echter was het op treden van den hypnotiseur De Torcy met zijn sujekt Lucia, te midden dier weinig vertrouwbare leeuwen-familie. De Torcy stelde Lucia met eenige woorden aan de toeschouwers voor, waarna hij, zonder verklaringen over het magnetis me, zijn sujekt in eene soort van voorkooi duwde, palend aan die waar de leeuwen in eenen hoek in bedwang werden ge houden. Lucia staat als het ware te slapen. De Torcy treedt de leeuwenkooi binnen en gebiedt Lucia hem te volgen. Met schok- kenden gang nadert het sujekt de dieren, die roerloos blijven. Romulus slaapt Sarah is bang alleen Saïda brult.... De Torcy doet Lucia zoo en zus staan hij doel haar knielen,met opgeheven armen. Eerst drukt het gelaat van T meisje ver bazing, daarga vreugde uit. Giacometti legt alsdan de zweep overSaïda en Sarah die rond de vrouw rennen, welke als in een standbeeld veranderd schijnt. Saïda gaat op hare achterste poolen slaan.... Giacometti opent hare muil, en De Torcy gelast Lucia naderbij te komen, aan welk gebod wordt voldaan. Eindelijk worden twee zware leunstoelen in de kooi ge plaatst. De Torcy en Giacometti leggen het lichaam van het sujekt, dat zoo stijf is als een paal, op de leuningen der stoe len. Door de zweep er toe gedreven, springen de leeuwinnen over dezen le venden slagboom! Bij denlaatsten sprong werpt Saïda Lucia omver. Het meisje valt als eene ziellooze massa ter aarde. De proeven duurden in het geheel on geveer 20 minuten. Om er een einde aan te maken, deed De Torcy zijn sujekt ont waken in de kooi zelve, door haar op het voorhoofd te blazen. Lucia scheen meer verbaasd dan verschrikt. Waarlijk eene niet zeer opwekkende proef van wat het hypnotisme is of zijn kan Brand der Opera-Comique te Parijs. Een brand is Woensdag avond, tusschen 9 en 10 ure, ontstaan in het Opéra-comique, tijdens de voorstel ling van Mignon. De omliggende huizen konden bewaard blijven eerst ten 3 ure 's nachts was men het vuur meester. Met een verschrikkelijk geweld stortten ach tereenvolgens al de gedeelten van het gebouw in. Men schat op 150 het aantal toeschou wers welken den schouwburg niet kon den ontvluchten. De dagbladen van Donderdag morgend zeggen dat bij hel ter perse gaan, het getal dooden reeds 19 bedroeg. Zos persouen zijn, in zoover thans be kend is, gedood en twaalf gewond. De meeste dezer personen zijn gedood of ge wond doordien zij uit de vensters naar beneden sprongen. Men vreest dat ver scheidene vrouwen en figuranten niet tijdig genoeg uit de Opera hebben kunnen vluchten. De pompiers hebben vele per sonen uil de bovenvensters gered. De brand is ontstaan achter op hel tooneel. De toeschouwers konden gemak kelijk de Opera verlaten, maar daar het gaslicht werd uitgedraaid vóórdat de zaal geheel en al ontruimd was, zoo vreest men dat eenige toeschouwers op de bovengalerijen in de duisternis de deuren niel hebben kunnen vinden. Daar de vlammen het dak uitsloegen, zoo breidden zij zich spoedig uit, en het plafond stortte bijna onmiddelijk in. Te middernacht liep het gerucht dat een zestigtal personen gewond zijn ;maar het is niet mogelijk juiste bijzonderheden van den omvang der ramp vooralsnog te geven. (Nadere bijzonderheden.) Het was teu half negen dat men den brand gewaar werd. M. Tasquin zong juist het eerste lied in Mignon toen een brandend stuk van den zoldering op het tooneel viel. Oogenblikkelijk richtte M. Tasquin het woord tot de toeschouwers en zegde Wees niet bevreesd. Een brand is ontstaan, doch het is niet erg. Verlaat stil en rustig de zaal. Doch reeds had de schrik de boven hand genomen langs allen kanten nam men de vlucht maar ook welke ramp. Op min dan 10 minuten was het tooneel eene ware vuurgloed. In de gangen was het schouwspel on beschrijflijk. Men trapte er elkaar on der de voeten. Vrouwen en dames, met losgerukte hairen, verwilderde blikken, schreeuwden en jammerden om hulp. Mannen wilden tegen den stroom van het volk ingaan, deze om zijne vrouw, gene om zijn kind. om zijne moeder te redden. En dit alles midden van een af grijselijk gehuil, van een onmenschelijk hulpgeroep Op het balkon der eerste verdieping waren een aantal toeschouwers gevlucht, zinneloos van schrik. Drie vrouwen waagden achtereenvolgens den sprong. Zij werden alle drie dood opgenomen. De artisten namen den vlucht op straat in hunne theaterkleeding. Mej. Simart werd bij tijds onderricht en kon vluch ten, slechts met een tricot gekleed. Eene danseres spreng door een venster der derde verdieping, doch bleef met haren rok aan het venster hangen in dezen toestand werd zij gered. M. Moullerat werd half verstikt buiten gebracht. Eene jonge vrouw had den moed op het dak te blijven tot men haar redden kwam. Onmogelijk hetjuiste aantal der slacht offers aan te duiden. Men denkt dat een 20tal figuranten en koristen onder de puinen begraven werden. Wat de toe schouwers betreft, die ofwel verbrand, ofwel verstikt in de zaal bleven, eenigen schatten hun aantal op 100 anderen gaan zoo hoog niet. Donderdag morgend ten 3 ure waren er 19 slachtoffers gevonden. De meesten waren verstikt of onder de voeten ver trapt. De apotheken in de buurt bleven den ganschen nacht open, ter verpleging der talrijke gewonden die men er voortdurend inbracht. Vandaar werden zij naar het gasthuis of naar hunne woning gebracht. De pompiers hebben waarlijk helden daden verricht. Men zegt dat een kapo raal, die op het dak stond, in den vuur gloed gevallen is en dat een andere pompier bijna verslikt is. Het personeel van den schouwburg gedroeg zich voorbeeldig. M. Soulacroix, de gekende zanger, redde verscheidene personen, en moest zich vervolgens met eene koord door een venster aflaten. Een geluk bij deze vreeselijke ramp. Koristen, figuranten, danseressen, allen bevonden zich op het tooneel. Men ijst bij de gedachte welke uitbreiding de ramp zou gekregen hebben, indien deze tijdens het aankleeden zouden verrast zijn. tEr waren alsdan 200 dooden meer geweest, daar de kleerkamers allen het eerste ver woest werden. Ziedaar de feiten in al hunne vreese- lijkheid. Het is het oogenblik nog niet om beschuldigingen te doen, of te zoeken wie de verantwoordelijkheid dezer vree selijke gebeurtenis draagt. Men is van gevoelen dat het gazlicht het vuur moet gezet hebben aan de boven ste versieringen van het tooneel. De vlammen hebben zich bliksemsnel ver spreid. De laatste berichten melden dat het getal dooden de 200 zal overtreffen. Vier der gewonden zijn in 't hospitaal overleden. De ontvangsten in de andere schouw burgen van Parijs zijn merkelijk gedaald en 3 werden gesloten. Overal worden feesteu ingericht ten voordeele der slachtoffers. Een officier der pompiers schat dat het getal dooden tusschen de 230 Ó.250 zal loopen. Als men deze puinen betreed zegde hij, is 'talsof menover eenen|brug van lijkeu gaal. DUITSCHLAND. Toestand van den kroonprins. In datum van 23 mei ontvangt de Köln. Zie- tung uit Berlijn het volgende telegram Sedert eenige dagen loopen in de buitenlandsche pers, en thans ook te Berlijn, sommige overdrevene geruch ten volgens welke de gezondheidstoe stand van den kroonprins bedenkelijk is. De aanleiding daartoe is geweest dat de heeschheid, die na de kuur te Ems niet over was gegaan, door eenige ge- neesheeren werd onderzocht. Aan dat onderzocht namen, behalve de professo ren Gerhardt en Bergman en de lijfarts Wagner, ook een engelsche specialist, Dr Morell Mackenzie uil Londen deel. Van goed ingelichten kant komt nu het bericht dat de kroonprins nog pijn ge voelt aan den hals, ten gevolge van de mazelen, welke hij geruimen tijd gehad heeft. Deze ontsteking heeft eene zware heeschheid ten gevolge gehad, en aange zien de kuur te Ems niet geholpen heeft, werd thans een nauwkeurig onderzoek ingesteld, hetwelk tot de slotsom heeft geleid, dat er geen sprake kan zijn van verschijnselen van bedenkelijken aard. en dat de ziekte op zichzelvegeen gevaar lijk karakter heeft. De lichamelijke toe stand van den kroonprins is, afgezien van de heeschheid, voortreffelijk. De berlijnsche korrespondent van den Temps seint anderzijds aan zijn blad De geneesheeren zijn van gevoelen dat zij zullen moeten overgaan tot eene gevaarlijke operatie, de tracheotomie (ope ning der luchtpijp). Zij hopen alsdan de natuur der kwaal te ontdekken. Zij den ken dat het een vleesch uitwas is, die de regelmatige werking der stemklanken be lemmert. Aangaande de ziekte van den duitschen kroonprins werden talrijke telegrammen gewisseld tusschen Berlijn en liet engel sche hofen, ofschoon het gevaar ver minderd hebbe, is men te Londen verre van verzekerd. Deduilsche specialisten wilden bepaald de trachéotomiedoch prof. Bergmann en ook prins von Bismark waren er tegen ten slotte heeft ook dr Morell Mackenzie zich legen deze operatie verklaard, welke den prins voor eeuwig van het spraakvermogen zou bejoofd heb ben. Ziehier daarenboven de bijzonderste punten van een bulletijn, dijnsdag door- de geneesheeren kenbaar gemaakt Volgens het eenparig oordeel der ge neesheeren, bestaat de aandoening in eene ontstoken zwelling aan den stem band, niet grooter dan een erwt. Ten einde nu omtrent den aard dier zwelling volkomen zekerheid te verkrijgen, en vervolgens da noodige maatregelen te 1 kunnen nemen, werd op besluit der ge- zamentlijke geneesheeren en met toe- stemmingj van den kroonprins, door pro fessor Tobel een stukske van het gezwel afgenomen en aan professor Virchow tot onderzoek toevertrouwd. M. Virchow heeft, na het zorgvuldigste microscopisch onderzoek, dijnsdag namiddag eene schrif telijke meêdeeling gegeven, waarin hij met zekerheid verklaart, dat het gezwel aan den stemband van geheel ouschuldi- gen aard is. De algemeene toestand van den kroonprins is volkomen bevredigend. Nadat door Virchow's uitspraak de on schuldige aard per aandoening is vastge steld, wordt er naar alle waarschijnlijk heid afgezien van eene operatie, en zal de verdere behandeling geen het minste ge vaar opleveren. ENGELAND, Bed Shirt, het hoofd der Sioux uit het indiaansch kamp in de amerikaansche tentoonstelling nu te Londen, heeft ver teld dat hij en zijne stamgenooten zeer dankbaar waren voor het bezoek der koningin. Hij zeide d£t alle Indianen in Dakota tot hem zouden komen, om te hooren of hij de «groote blanke moeder had gezien. Het had hem zeer getroffen, dat zij alleen was gekomen en niet om stuwd door krijgslieden. De Indianen vonden dat zij er vriendelijk uitzag, en hadden besloten dat zij ook hunne «groote blanke moeder» zou wezen. RUSLAND Aanslag op den czaar. Tijdingen uit j Odessa melden, onder alle voorbehoud, 1 dat de keizerlijke familie haar vertrek uit Novo-Tcherkask drie dagen vervroegd heeft, tengevolge van eenen moordaan slag, welke plaats had toen de keizer en de keizerin per rijtuig terugkeerden van een bal door den adel gegeven. Een revolverschot werd gelost op het keizerlijke rijtuig. De moordenaar werd door de menigte aangehouden, die hem op staanden voet wilde afmaken. Hij was drager van een dolk, een dosia blauwzuur en een revolver. De Melaatschheid. Deze vreeselijke ziekte, welke vooral in de oudheid be kend stond als een der ergste geesels, en die ook gedurende de middeleeuwen in verschillende landen van Europa zeer menigvuldig voorkwam, schijnt tegen woordig in de russische Oostzee-provin- ciën zich wederom te vertoonen op eene wijze, die de bezorgdheid begint op te wekken der overheid. Het was sedert lang gekend dat zich hier en daar afzonderlijke gevallen voor deden. Een onderzoek ingesteld door Dr Hellat, beeft getoond dat de toestand veel erger is dan men eerst dacht. De Hellat vond op talrijke plaatsen leprozen die gescheiden van de wereld, alleen leefden in holen of spelonken, in het diepste der bosschen. Het lot dezer zin ken is allertreurigstin dorpen of steden worden zij niet geduld. Hunne bloedver wanten brengen hen voedsel op eene aangeduide plaats en 's nachts wordt dit dan weggehaald door deze ellendige zie ken. Men verstaat dat dit zedelijk lijden hun lichamelijk lijden verre overtreft en velen dezer ongelukkigen stellen, in een

De Denderbode | 1887 | | pagina 2