NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 2 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, IV0 2159, AAN DEN RIJN. Eens opgelet. DE DENDERBODK ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 11,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. iSK* ANNONCENPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne AELST, 1 JUNI 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. Nieuw ministerie Zie hier op welke wijze het nieuw ministerie werd samengesteld MM. Rouvier, voorzitter, minister van financiën, posten en telegrafen Fallières, van binnenlandsche zaken Spuller, van openbaar onderwijs Mazeau, van justi- cie Ferron, van oorlog Barbey, van het zeewezen Dautresme, van koophan del Barbe, van landbouw de Heredia. van openbare werken. M. Grévy heeft maandag avond het dekreet onderteekend, waardoor de vor ming van dit ministerie wordt bekrach tigd. Dit dekreet werd in het Staatsblad offi cieel afgekondigd. M. Fallières en Ferron hebben zich onmiddellijk aan het hoofd van hen depar tement gesteld. De nieuwe ministers hebben dijnsdag morgend ten 10 ure eene zitting gehou den, ten einde de verklaring op te stellen, welke zij in de Kamer doen zullen. Dit stuk zou zeer kort zijn de voorzit ter van het kabinet zal de moeilijkheden doen kennen, die hij bij de vervulling zijner taak heeft ontmoet, en verklaren dat hij en zijne kollega's bereid zijn af te treden, indien het ministerie het vertrou wen van de meerderheid der republie- keinsche partij niet geniet. M, Rouvier zal aankondigen dat het kabinet vast besloten is het militaire wetsontwerp aan de dagorde te behouden. Wij lezen in de Patrie van Parijs Volgens de denkwijze van politieke personen in den vreemde zal het minis- terie-Rouvier een zeer kortstondig be staan hebben. Het zal weldra worden vervangen door een ministerie-Clemen- ceau, dat even spoedig in diugen vallen zal, en dat M. Grévy ten slotte dwingen zal, af te treden of tot de ontbinding der Kamer over te gaan. Dit vooruitzicht is niet zeer geruststel lend, zegt gemeld blad, doch het is waar schijnlijk. Duitschland. Duitschïand en Frank rijk. De Standard kondigt de volgende depeche af uit Berlijn Men beweert dat graaf von Munster weldra zijn ontslag als duitsch gezant te Parijs geven zal, onder voorwendsel van slechte gezondheid doch de ware reden van zijn aftreden is het vooruitzicht van eene altijd grootere spanning tusschen de twee landen. Een der kopstukken van den duitschen Rijksdag heeft aan den korrespondent van de Daily-News meêgedeeld, dat prins von De overstrooming 18 Vervolg. III. Ue getrouwe hond. Nadat Marten en Ottilia den vorigen nacht hun huis verlaten hadden, wierp do woeden de stroom alle muren omver, die slechts van riet en met klei bestreken waren, en baande zich een breeden weg midden door het huis, en sleepte al hetgeen zich daarin bevond mede. Alleen de dikke balken, die het huis onder steunden, boden nog eenigen lijd wederstand. Toen het huis inslorle, was het minste kind met de wieg reeds meer dan een uur ver den Rijn afgedreven. Ook daar was de watersnood zeer groot. Alle vlekken en dorpen,die eenigs- zinslaag gelogen waren,werden overstroomd, een groot aantal menschen verkeerden in levensgevaar en verloren al hunne bezittingen. De wieg dreef intusschen voorbij een dorp, dat op den heuvel stonden tegen de overstroo' ming beveiligd was. De inwoners van bet dorp zagen met ontzetting, hoe de rivier als over dekt was met allerlei huisraad hier dreef eene tafel, daar eone bank, hier eenige vaten, Bismark den politieken toestand als zeer erg inziet. Generaal Boulanger heeft een dagorde aan het leger gericht, waarin hij bij zijn aftreden al degenen bedankt, die hem ondersteunden, om de middelen tot ver dediging op de hoogte te brengen van de beproeving Gij zult al de bevelen van mijnen op volger stipt naleven, zegt hij, gelijk gij de mijne hebt gevolgd gij zult du doen als soldaten, die verkleefd zijn aan de plich ten van hunnen staat en getrouw aan de grondwet. Dit gevoel moet in ons hart al de andere bekommernissen overheer- schen. Ik zal de eerste zijn om u het voor beeld te geven van deze dubbele militaire en republiekeinsche regeltucht. Dit manifest van vaarwel is in strijd met al de overleveringen. Blijkbaar heeft generaal Boulanger hierdoor alwéér de openbare belangstel ling op zieh willen trekken. De Radical spot met de leden van het nieuw ministerie en zegt dat zij dijnsdag ten 4 ure hunne portefeuilles reeds zullen verloren hebben. Volgens Figaro is het ministerie-Rou- vier slechts eene halt op den weg naar den afgrond. Italië en het Valikaan. De korrespon dent van de Times teWeenen geeft reken schap van een gesprek <Ja,t hij heeft gehad met Mgr. Galimberti, den nieuwen pau selijken gezant in de hoofdstad van Oos tenrijk Hongarië. Mgr. Galimberti, zou aan den korres pondent van hel engelsche blad de vol gende verklaring hebben gedaan, met toelating ze openbaar te maken De verzoening tusschen den koning van Italië en den Paus is nog slechts een vraagstuk van tijd. Voor verscheidene reden is liet wenschelijk dat het Vatikaan de oplossing niet te zeer bespoedige doch men moet aanmerken dat M. Depre- tis, alsook verscheidene italiaansche Staatsmannen, zoo vurigeen overeenkomst betrachten, als koning Humbert en de koningin Margareta. Men mag dus zeggen dat de betrek kingen tusschen het Vatikaan eu het Quirinaal tegenwoordig eenen weg zijn ingeslagen, die noodzakelijk totden vrede leiden moet. In afwachting mag men verzekerd zijn, dat er tusschen Z. H. den Paus en den koning van Italië geene vijandelijke gevoelens meer bestaan, zelfs geen wed- iever meer. De Senateur Bonghi, een der voor naamste italiaansche politieke personen, houdt zich ieverig bezig met het opmaken van een ontwerp dat tot modus vivendi tusschen de Kerk en Italië zou kunnen dienen. Dit ontwerp zal dezer dagen op daar weder kasten kier weder een molenrad, daar gansch een dak, nog met strooi gedekt. Eenige jongens waagden zicb tot a: n den uit- tersten oever, om alles van nabij te zien. Opeens riep een onder hen .- Zie midden in den stroom drijft eene wieg Een ander jongen, die ook een paar goede oogen had, voegde er bij En ziet, een hond zwemt de wieg achter na, en tracht haar naar het land te duweD. 't ls waar 1 riep een derde, maar het goede dier werkt te vergeefs het arme beest is reeds zeer vermoeiden de aandrang van den stroom is hem te sterk daarenboven hinde ren hem de drijvende ijsscholsen. Eenige mannen bevonden zich aanden oevor, bézigomraet lange slaken, waaraan ijzeren haken gebonden waren, vaten, kisten en aller lei voorwerpen uit het water te halen. Een onder hen, eon jonge visscher, zag de wieg,en riep Er ligt zeker een kind in waarom zou anders het getrouwe dier zich zoo zeer om haar bekommeren. Op broeders,spoedig laat ons het kind redden Een hond zal ons toch niet beschaamd maken Ondanks het gevaar, van door de met ge weld voortgestuwde ijsscholsen verbrijzeld te worden, sprong hij, dit zeggende, in eenen houten boot, door twee andere visschers ge volgd. Zij bereikten de wieg, zagen dat het kind er in was, namen de wieg in den boot, en vertrouwelijke wijze aan Z. H. der. Paus worden meêgedeeld, en daarna aan het gouvernement. Rusland en het Vatikaan. Men spreekt ook ernstig van de herneming der onder handelingen tusschen het Vatikaan en Rusland. Niettegenstaande de moeielijk- heden, voortkomende van invloedrijke orthodoxen eene volledige uitvoering der konventie, in 1883 tusschen de twee machten geteekend de terugroeping van den verbannen aarstbisscbop van Wilna het gebruik der nationale taal voor den katechismus en de sermonen eene wet telijke behandeling der orthodoxen, die zich tot den katholieken godsdienst zou den bekeeren. Het pauselijk gezantschap te Weenen is het centrum dier onderhan delingen. Turkije. De omzendbrief van Turkije aan de mogendheden heeft te Sofia den besten indruk gemaakt. De regenten ge- looven nogthans niet dat hij van aard zij een praktischen uitslag op te leveren,wat aangaat de kiezing van eenen prins. Zij hopen enkel dat deze omzendbrief het gouvernement in het binnen- en buiten land meer duurzaamheid geven zal. Het nieuws over de inrichting van di plomatieke posten te Weenen, Parijs, Berlijn en Londen, is voorbarig. Het gou vernement is voornemens deze posten lot stand te brengen, doch zijn fmancieele toestand laat niet toe, hieraan voor het oogenblik gevolg te geven. Rusland heeft op de Turksche nota geantwoord. Het houdt zijne vroegere eischen staande, wat aangaat de aanwij zing van eenen kandidaat. Prins von Bismark raadt de Porte aan, zich eerst en vooral met Rusland te ver slaan. Lord Salisbury zet de Porte aan, haren kandidaat te doen kennen, om alzoo de onderhandelingen te vergemakkelijken. Italië zal zich schikken naar de andere mogendheden. Graaf Kalnoky deed verstaan dat de meewerking van Oostenrijk afhangt van de houding van Rusland ten opzichte van deze regeering. Het zal zeker niet ongepast zijn de aandacht eens in te roepen op de verkla ring, door M. Beernaert, in den Senaat afgelegd, opzichtens de wet-Dumont, met betrekking tot de werkstaking in het Walenland. Ik betreur, onder alle oogpunten, de taal van den achtbaren M. d'Andrimont senator van Luik, zegde de minister. Zoo goed als iemand kent hij den aard der werkstakingen zij zijn niet veroorzaakt door gebrek aan werkmen eischte geene loonverhooging. brachten baar gelukkig met het kind aan wal. Do menschen liepen te zamen en drongen om de wieg beeo. om bet kind te zien. Onder degenen, die aan den oever waren, bevond zich een rijke wijnhandelaar, Blanken ge naamd, die met zijne vrouw aan den arm, ook uitgekomen was om de verwoestingen te zien, welke de overstrooming had aangericht. Zijne vrouw wilde ook hei geredde kind zien, en op het verzoek van haren echtgenoot,opende mcu bereidwillig den kring. Hemel zeide mevrouw Blanken, toen zij zich over de wieg nederboog, wat een schoon kind Zie eens boe gerust het slaapt, onbe wust van bet gevaar, waarin het zich heeft bevonden, en even onbewust, dat het daaruit gered is. Wezenlijk, Gods oog bewaakte hel wicht Mevrouw Blanken had eenige weken geleden een kind verloren. Zij wendde zicb dus lot baren man, zeggende Zie toch, lieve Dauiël, hoe dit kind op het onze, dat overleden is, gelijkt het schijnt van gelijken iet ui.id ie zijn Ik houd het er voor, dat God,die ons kind weggenomen heeft, ons dit daarvoor in plaats wil geven. Wat dunkt u zou ik dit lieve kind niet tol mij nemen, en ingeval zijne ouders iu hel water omgek oase;1 s n, of niet meer uitgevonden konden worden, bel behouden en opvoeden De heer Blanken lachte vriendelijk, knikte met hel hoofd en zeide Zeer weldoet dat. Wij zullen voor die drij Men gehoorzaamt enkel aan een or dewoord,met het doel onlusten te zaaien; wij staan tegenover eene wezenlijke samen zweering, om de beireurensweerdige en schuldige buitensporigheden van verleden jaar te vernieuwen. Goedkeuring rechts.) Wat men wil, het achtbaar lid weet het beter dan wie ook men heeft in de vergaderingen van het centrum en van Charleroi, niet meer in het socialism maar het brutaal anarchism te voorschijn zien treden, hetwelk er sprekers en toe hoorders heeft gevonden Ziedaar den toestand zooals hij is, een toestand welke slechts het werk is van een klein getal de werkstaking heeft zich slechts uitgebreid omdat men er dikwijls in gelukt is onze uitmuntende werkersbevolking schrik aan te jagen. Velen werken niet omdat zij schrik heb ben, omdat de vrijheid van liet werk, de dierbaarste van allen, overal in gevaar is gebracht. En wanneer het leger en de burger wacht hunnen plicht doen, schijnt een lid van den Senaat toe tegeven voot;deze beweging, welke hij wettig noemtDe Senaat kent mijn gevoelen aangaande het wetsoniwerp-Dumonl, maar ik ben nog- tans niet van zin het achtbaar lid te vol gen op den weg dien hij inslaat (Zeer welrechts.) Zeggen wij het, overigens, indien men de wel kan bestrijden 'l is op andere standpunten dat men zich moet plaatsen 't is omdat de economische toestand van ge heel het land er zou kunnen door lijden. Maar beweeren dat een werkmansbelang in het spel is, dat het vleesch waarmeê onze werklieden zich voeden, als de dag- loonen het toelaten, stellig van prijs zal verlioogen, dat is niet ernstig. Breydelfeesten te Brugge. De grootsche betooging, die te Brugge voorbereid wordt ter eere der twee ge meente-helden van 1302. zal met onver gelijkbaren luister gevierd worden. Ziehier eenige bijzonderheden over den geschiedkundigen stoet, welke hel aan denken aan den zegepraal van Groeninghe, aan den Slag der Gulden Sporen, moet vereeuwigen. De stoet van augusti zal de kenmerken de feiten uit dit tijdvak onzer geschiedenis voorstellen. De eerste groep verbeeldt de engelsche gezanten, te Brugge aankomende, om aan den graaf Guy van Dampierre de hand zijner dochter, Philippine, te vragen, voor den prins van Walles toekomstigen koning van Engeland. De personen dezer groep, heeren en edelvrouwen, zullen voorgesteld worden door Engelschen, die Brugge bewonen. Tweede groep Philippine vertrekt naar Corbeil, om van haren peter, den koning van Frankrijk,Philips deSchoone, afscheid te nemen, eer zij naar Engeland vertrekt. moedige mannen,eu zelfs voor dat medelijden de dier, niet in liefdadigheid onderdoen. De omstanders waren innig bewogen over de menschlievende bedoelingen van mijnheer en mevrouw Blanken, en fluisterden elkander toe Hoe waar is toch het spreekwoord God zegent zijne kinderen in den slaap. Wanneer God, kinderen hunne ouders oulneemt, wekt Hij tevens medelijdende harten, om de plaats van ouders bij hen te bekleedon. De drij visschers, die slechts op de redding van bel kind en op hun eigen behoud bedacht waren, hadden weinig acht op den hond ge slagen. Maar de trouwe poedel kwam eindelijk ook aan land en schudde zich een paar maal zoo krachtig uit, dal alle omstanders schielijk uiteenliepen, om niet bespat te worden. Ue hond begon te blaffen, kwispelde met zijn staart, en sprong nu deu eenen, dan den ande ren der drij visschers tegen ihet lijf, als wilde hij hen voor de redding bedanken. De goede hond is zoo dankbaar, zeide de heer Blanken, zouden wij, menschen, het min der wezen Hij nam zes goudstukken uit zijne beurs, om er elk van hen er twee te geven. Maar zij wil den bet geld niet aannemen Wal wij gedaan hebben, zeiden zij, heb ben wij uit christelijke liefde gedaan en niet om ijdelen loon. Het is zeer schoon, dal gij geene beloo ning voor uwe edele daad verlangtmaar het Derde groep voor stellende het be roemde historisch feit, de intree van Philips de Schoone met zijne gemalin Joanna vanNavarre, te Brugge. Men herinnert zich dat het deze konin gin is die, hare afgunst over de kleedirig- pracht der vlaamsche vrouwen niet kun nende weêrhouden, uitriep: lk meende hier alleen koningin te zijn maar ik zie er honderden rond mij De kloeke Burgersgilde stelt de bevrij ding van Pieter De Coninck voor, die door de fransche benden in de gevange nis was geworpen. De oude en machtige Beenhouwersgildc zal den optocht der Bruggelingen voor stellen, onder het bevel van hunnen deken Jan Breydel, toen zij in 1302 het slot van Male gingen overweldigen. De Brugsche Metten of het vermoorden der Franschen, die de woorden schild en vriend niet konden uitspreken, vormt ins gelijks het onderwerp van eene indruk wekkende groep. Eene andere stelt voor, de plechtige intree van Guy van Namen, die zich aan het hoofd der Klauwaarts komt stellen. Daar de Vlamingen in 1300 zoo vurig katholiek waren en zij hun geloof onge schonden bewaard hebben, zal de negen de groep de beevaart voorstellen der brugsche vrouwen, die den zegenpraal van het vlaamsche leger gaan afsmeken. Dan trekken de Klauwaarts ten strijde, voorzien van ontzaggelijke oorlogstui gen. Op den daar achtervolgenden zegewa gen staat de priester, dén zegen over de vlaamsche wapens op het Groeningerveld afsmeekende. De slag is gewounen.... 't Vlaamsche leger doet zijne zegevie rende intreé in Kortrijk, onder wuivende vanen en beladen met de veroverde zweerden en schilden, welke zij in triomf meêdragen. Deze merkweerdige groep wordt door de stad Kortrijk bekostigd en voorge steld. De twaalfde groep is een overgrooten zegewagen voorstellende de verheerlijking der helden ten slotte, intocht der brug sche strijders in hunne geboortestad. Al deze groepen zullen vergezeld zijn van muziekgezelschappen en volksmas sa's, die omstandigheidsliederen zullen spelen en zingen, door brugsche toon kunstenaars verveerdigd. Eindelijk mogen wij er bij voegen, dit er meer dae 1200 personen en 300 ruiters in den stoei zullen plaats nemen. Volkskamer. De kamer ving gister de beraadslaging aan over de kredieten tot versterking der Maaslijn. M. Beernaert, minister van financiën sprak eene merkweerdige redevoering voor de kredieten uit. zou niet wel gedaan zijn {van mijne zijde in dien ik u de vergelding, welke mijne middelen mij toelaten u te geven, onthield. Hij, die be loofd heeft, een glas water uil liefde geschon ken, niet onbeloond te zullen laten,wil voorze ker. dat wij geene grootmoedige daden onbe loond laten. Nogmaal dus, aauvaardt hetgeen ik in naam oer rr.enschheid, jegens welke gij u verdienstelijk hebt gemaakt, met een goed hart aanbied. Nu, sprak de jongste der visschers, dan zullen wij het geld maar aannemen, en daar mede onze arme broeders in het naburige dorp ter hulp te komen deze hebben zeer groote schade geleden door do overstrooming. De nood was inmiddels door de menigte, welke rond de wieg stond, gedrongen het kind ontwaakte op zijn luid, vroolijk geblaf en begon te schreien. Mevrouw Blanken nam het vol medelijden op hare armen en kuste hel hartelijk. Het sloeg zijne heldere oogjes naar alle kanten rond alsof het iemand zocht. Gij zoekt gewis uwe moeder, zeide zij ach de hemel weet, waar zij thans is, en of zij niet in den watervloed haar leven heeft verloren. Maar ween nietik zal voorlaan uwe moeder zijn. Zij bracht hel in haar huis, dat door een grooten schoonen tuin omringd was. Zij liet zich de wieg door eenen der visschers nadra gen, en de trouwe hond volgde van zelfs. (Wordt vooRTomr).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1