mam NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2160, ABONNEMENTPRIJS «mam® ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. Sterke dranken. AAN DEN RIJN. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cufque Snum. l.A 4KI,S I 4 JUNI 1887. Frankrgk. Men spreekt van eene opschorsing der zittingen van de fran- sche Kamer lot de tweede week dezer maand. Algemeen is men van gevoelen dat liet ministerie niet kan blijven bestaan, dan zoolang het de ondersteuning der rech terzij genieten zal. Volgens de Paris zou de minister van oorlog hebben verklaard, dat hij. tot het einde der mancevers in augusti, geen verlof van langen duur meer kan toestaan omdat zulks de krijgsonderrichtingen te veel benadeelt. Verloftijd, die reeds werd toegestaan, zal nogtans niet worden inge trokken. De val van generaal Boulanger heeft l. en voor onmiddelijk gevolg gehad, dal de i' en' duitsche dagbladen ten opzichte van Frankrijk een heel anderen toon aan- A slaan. Generaal Waldersee heeft het voornemen te kennen gegeven, weldra, wor- volgens gewoonte, in verlof te gaan. Dit acht wordt aanzien als een bewijs dat de toe- i stand tusschen beide landen veel min is gespannen. ai Eerste moeilijkheid. De Laterne kon- t h digde woensdag den korten inhoud af ai van een gesprek, dat tusschen M. Gle- i menceau en generaal Ferron bad plaats gehad. Volgens dit dagblad, zou M. Ferron, alvorens de portefeuille van oorlog te 1 aanveerden, M. Clemenceau hebben ge- w®1: raadpleegd. Deze leste zou den generaal hebben iedt aangezet, elk ministerieel mandaat van de hand te wijzen. i M. Ferron, boor het voorstel eener portefeuille bekoord, zou dezen raad nog- thans over het hoofd hebben gezien. Hij zou zelts aan den bestuurder van de Justice de ontruiming van Tonkin heb ben beloofd, welke door de partij der intransigeanten wordt gevraagd. Deze veropenbaring scheen wel eenigs- zins onwaarschijnlijk. Later nogthans hielden ernstiger en beter ingelichte dagbladen zich ook met *rdt de zaak bezig, en wel zoodanig dat het lig diplomatiek korps er min of meer door in opschudding kwam. Men vraagt zich in sommige kringen af, of M. Ferron inderdaad slechts een ludei tweede BoulaDger zijn zal, en voorne- mens is zich naar de ingevingen van M. Clemenceau te gedragen. HoUj'u - Grondwetsherziening.—Hos ij g« altijd ï.uat in de Tweede Kamer der nederlandsche Staten-Generaal de grond- wetsherziening aan de dagorde der be 1 raadsiagingen. d., wer <\dietk •,le(l& mee beste hij G agen aar i roeikr :of. tie, Mi n Bel '2, ret ch melk ;oopt k» te tonp 'leescb, nge pnj Het nieuw artikel der grondwet, betrek kelijk het onderwijs, dat nu besproken wordt, zou luiden als volgt 1. Het geven van onderwijs is vrij. 2. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoo ver lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid,worden door de wet geregeld. 3. De koning doet van den Staat der hooge, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. Italië en het Vatikaan. Men meldt uit Rome aan de Germania dat er weldra vertrouwelijke onderhandelingen zullen worden aangeknoopt tusschen hel Vati kaan en 't Quirinaal. Zij zullen geen offi cieel karakter hebben. Men beweert nog thans dat koning Humbert aan M. Crispi heeft verzocht, zich niet tegen de verzoe - ning van het italiaansch gouvernement metZ. H. den Paus te verzetten. Volgens de Bépublique franyaise zal de nieuwe duitsche gezant bij het Quirinaal, in den loop der aanstaande week te Rome aankomen. Zijne zending zou vooral be staan in het vergemakkelijken der over eenkomst tusschen Z. H. den Paus en koning Humbert. Prins von Bismark hecht veel prijs aan deze verzoening, 't Is daarom dat hij von Keudell,die moeilijk deze laak op zich kon nemen, heeft teruggeroepen. De Osservatore romano verzekert intus schen dat Z. H. de Paus gèene enkele overeenkomst teekenen kan, die zijn we reldlijk gezag te Rome niet tot grondslag heeft. (VERVOLG.) In ons artikel van zondag lest, hebben wij eenigzins de noodlottige gevolgen der sterke dranken besproken. In de noordsche landen, bij voorbeeld in Noorwegen, waar er over 50 a 60 jaren van 12 tot 16 liters-genever per ïoofd gedronken werd, is op heden die groote hoeveelheid zoo zeer gedaald, dat er, volgens nauwkeurige berekening, ten hoogsten maar vier of vijf liters per hoofd meer genomen wordt ook vind men dat, sedert het drinken van sterke dranken daar zoo zeer afgenomen heeft, de gezond heid en de zedelijkheid er veel bij ge wonnen hebben want, de ziekten zijn er sedert het 4"1® eener oeuw min talrijk, het volk is er in het algemeen, kloeker en struischer geworden en de misdaden en schelmstukken zijn er verbazend veel verminderd, dewijl dearmoedeen ellende er bijna niet meer gekend zijn. De Noor- weger heeft grootendeels de alkoolische dranken, die als hooger gezegd op groo te schaal in gebruik waren, door andere De overstrooming 3* Vervolg. IV. -7— Dv liefdevolle pleegouders. Mevrpivw Blanken nam het kind bij zicb op hare kamer en was al dadelijk bezorgd, het iets te eter. 'e geven. Zij deed al haar btsiom het met de meeste liefde te behandelen met een zilveren lepeltje gaf zij het pap van het zuiverste tarwemeel; daarna trok zij het kleed jes van bet fi; lijnwaad aan,mei rozenroode linten en strikken, «n bracht het aldus bij den heer Blanken in 1 het k mtoor. Zie eens, riep jij, wat eco lieve jongen, met zijn blonden kr ilebol, heldere blauwe oogen en blozende v -t \s, God ons heeft toe- gozor.den Hoe fr h n :ezond ziet hij er uit. Maar nu lit' -i j nog eene gewich tige zaak te overleg Aan beiden zijden v Rijn woonen niets anders dan goede ehruloitL het kind schijnt reeds eenige maanden oud te zijn, er valt dus niet aan te twijfelen, of het gedoopt is maar het spijt mij, dal wij den voornaam van den Hieven jonden niet kennen wij zijn dus ge- krachtgevende en verfrisschende dranken vervangen, zooals melk en eene soort van limonade die men aan zeer lage prijzen kan verkrijgen. In Engeland, bestaan er geene lier- bergen maar alleenlijk eenige zeldzame winkels waar men drank verkoopt en eenigzins gelijk zijn aan onze gewone winkels, dus zonder herbergzaal. Men vind er eenen toog met glazen voorzien, zeer zelden zitting, soms eene bank, doch nooit stoelen. De alkoolische dranken zijn er schroomelijk duur. Er bestaan in Engeland vele maatschappijen van ge- matigheid, en deze oefenen den beiten invloed uit op de bevolking. In de plaat sen waar deze maatschappijen het best ingericht zijn, vind men zelfs geene van die hooger gemelde winkels meer, het volk verricht er behoorlijk zijn dagelijks werk, en de dagen of uren dat men niet hoeft te werken, brengt elk huisgezin over met wandelen of met zich in den huiskring te verzetten en aldaar een pot teken op hel gemak te nemen. Men telt aldus in eene streek tot duizend gemeen ten, zonder herberg of drankwinkel, en alle de inwoners dier streek, zijn werken de doch welhebbende burgers in den lijd vond men aldaar maar eenen persoon, die genoodzaakt was bij de openbare liefdadigheid zijn bestaan te zoeken, daar hij onmogelijk niet werken kon,aangezien hij blind was. Ook ontmoet men zeer zel den op den openbaren weg, in Engeland, eenen bedronken persoon en,indien zulks gebeuri, neemt de politie hem op. en hij mag in het eene of andere politiebureel gaan uitrusten, tot hij weder mensch ge worden is. Gij ziet welke schoone voor- deelen er de matigheid in den drank en bijzonderlijk het onthouden van sterke dranken opleveren. Nu, waarom zouden wij Belgen niet kunnen wat de Noorwe ger en Engelschman kunnen het tegen strijdige alleenlijk veronderstellen, ware schande werpen op onze manhaftige natie daar de Belg van aard is, voor geene ontberingen te wijken, zou hij voorzeker, indien hij maar wilt, zich van de sterke dranken kunnen onthouden, tot het familieleven van eertijds terugkeeren en spaarzaamheden verwezenlijken, die hem later van zeer groot nut zouden we zen, ja, hem van werkmam tot welstellen- den burger maken. Hier komt hel mij te binnen, meermalen met eenen heer uit het Walenland te hebben besproken, die van kindsbeen af, tot den ouderdom van 35 jaren werkman was geweest maar hooge dagloonen gewonnen had. want in het voorbijgaan gezegd, kon eertijds, een ieverige werkman in de Walen, tot tien, vijftien, ja, zelfs tot twintig franken daags verdienen Nu, de heer in kwestie had toen hij nog werkman was en terwijl zijne werkgezellen alles door de keel go ten, zijne hooge dagloonen weten te be sparen en winstgevend te maken, want alhoewel hij maar weinig geleerdheid bezat, was hij heel schrander van geest. Op den ouderdom van 35 jaren was hij reeds in bezit van een gering vermogen en vond de gelegenheid eene kleine glas- noodzaakt, hem een naam te geven, wat dunkt er u van, hoe zullen wij hem noemen - Noem hem Mozes, hernam de heer Blan ken. want even als God over Mozes biezen korfje gewaakt heeft, zoo waakte Hij ook over de wieg van dit kind evenals Mozes werd ook dit kind uit hel water gered Mozes is dus de loepasselijkste naam,dien wij hel kind kunnen geven- Neen, zeide mevrouw Blanken, dit ben ik ■liet met u eens. bie Israëlitische naam is niet gebruikelijk onder Christen kinderen wij zul len liet kind liever Daniël noemen dit is uw naam, en was ook die van hel lieve kiod, dat ons zoog vroeg door de dood ontrukt werd. Deze naam zal ons hel kind nog eenmaal zoo lief doen zijn. Mijnheer Blanken lachte, dat zijne vrouw er niet aan dacht, dat Daniël ook een Israëliti sche naam was doch hij zcide slechts Welnu, het kind zal Daniël heelen ik vind het een zeer welluidenden naam. Evenals God, Daniël uit den leeuwenkuil gered heeft zoo heeft hij ook dit kind uil een dreigend le vensgevaar gered. God geve sleckts, dat dit kind even vroom, even verstandig, en even onderworpen aan Gods wel worde, als de jODge Daniël geweest is. Dat willen wij hopen, antwoordde me vrouw Blanken, terwijl zij het kind met welge vallen beschouwde, bel zal ook gewis zoo schoon, liefelijk opgroeien als Daniël. Kom nu, mijn lieve Daentje, voegde zij het kind toe, fabriek aan te koopen. Daar hij zich in het vak wel geoefend had, was het hem niet moeielijk goede waar te fabricceren en zich op korten tijd vele goede klienten aan te schaffen, derwijze dat hij bijna jaarlijks zijne fabriek vermeerderen moest, en op 60 jarigen leeftijd eenen der voor naamste fabrikanten van de streek gewor den was, bij zooverre dat, op heden zijn persoonelijk vermogen op meer dan een miljoen mag worden geschat. Maar zal men zeggen, hoeveel op duizend hebben dat geluk, voorwaar niet veel, ik weet het, maar het 100"° deel van een miljoen is reeds een schoon vermogen en menig naarstig werkman, kan bij gunstige tij den, indien hij geen te lastig huisgezin heelt, door vlijt en spaarzaamheid wel het 100"® deel verzamelen en zich aldus een jaarlijks inkomen van 500 franken verze keren. Maar nemen wij slechts het 200"e deel en dan nog zou hij zijn leven lang een inkomen van^50 franks kunnen ge nieten, dewijl hij "altijd, zijne hoofdsom van tien of vijf duizend franken zou be houden. (Wordt voortgezet.) Of België katholiek is bewijzen de libe rale gazelten zelve. De progressisten vragen het algemeen stemrecht. Och arme Slechts de twee derden der leden van de Kamer, kunnen het hun geven, en de twee derden zijn katholiek. Eerde twee derden liberaal zijn, is het licht van de Zon versleten. Het liberaal Volksbelang van Gent vindt dat ze ongelijk hebben, en schrijft Wanneer de progressisten hun ideaal het algemeen stemrechtzouden heb ben bereikt, zullen wij dieper in de klau wen van het klerikalisme geprangd zitten, dan ooit het gedacht is geweest. Wij hebben zelfs redenen om te ge- looven dat, zoo zij enkel het minimum hunner hervormingsplannen behaalden wij bedoelen de toevoeging der bekwaam heidskiezers bij de cijnskiezers, zij eenen fermen klont boter op hel klerikaal brood zouden gestreken hebben. d Wie kan het loochenen dat elke uit breiding van liet stemrecht ten nadecle der liberale partij is uitgevallen Het volk heeft ons zonderling geholpen in het grootsch volkslievend werk, dat in de schoolwet van 1879 besloten lag het heelt zijne weldoeners den rug gekeerd, en is, de gemeenteschool als een hol des duivels ontvlucht en,in de school van den pastoor redding n voor de schoone ziel van 't kind gaan zoeken. Ziedaar wat het liberaal Volksbelang bekent, in zijne weinige kiesche taal. Het volk is katholiek. De bekwamen zijn katholiek. En ondanks aldeduizende soci alisten, die allen liberaal zijn. hebben de liberalen bij bet algemeen stemrecht slechts eene kolossale buis te hopen, en dat, voor altoos ik zal nu eens een zacht, moei bedje van kus sens met fijn linnen en met de schoonste kan ten geboord, klaar maken al die fraeijo muts jes, kousjes op kleeileren, die ik voor mijn overleden kind gemaakt bad, zult gij nu hebben en zij zullen als uw eigendom beschouwd worden. Ik zal u daarmede eens netjes op knappen. Laat ons liever zorg dragen, hernam de heer Blanken, het kind deugdzaam en christe lijk op te voeden dat zal hem veel heilzamer en nuttiger zijn, dan al de opschik, waarmede gij het wilt doen uitschijnen Gij hebt volkomen gelijk, lieve man,daar toe zullen wij beide ons best doen. Hierop reikte zij hem hare hand toe, en ver liet met het kind de kamer. De trouwe hond vergezelde haar, en ziende dal het kind nu in veiligheid was, ging hij ook van zijne zware vermoeienis uitrusten. Toen hij nu ook wat voedsel bekomen had, verliet hij weder het huis, zwom den Rijn over.liep in allerijl naar de overzijde langs den oever en verdween weldra uil het gezicht. Let er op, lieve Hildegarde, zeide de heer Blanken aan zijne vrouw, gij zult spoedig uw pleegkind kwijt geraken. Ik ben zeker dal de hond naar de ouders van het kind terugkeert en hij zal ze waarschijnlijk bier henen bren gen. Ach' hernam mevrouw Blanken zuch tend, ik kan mij de droefheid der ouders zoo voorstellen ik weet bij ondervinding hoe Welnu dat weten de katholieken, en toch roepen zij 't algemeen stemrecht niet uit, dat zij alleen, ons kunnen geven. Zij alleen, en dat tegen hunnen eigen intrest in, zijn getrouw aan onze grond wet. In de zelfde omstandigheid zouden de liberalen haar reeds lang den nek hebben omgewrongen. Muziekkronijk. Gelijk onze geërde lezers het reeds weten, zal met onze aanst. Kermis de 400® verjaring der inhuldiging des Bei aards gevierd worden. Onze Stedelijke Raad heeft te dezer gelegenheid den Bestierder onzer Muziek school, M. Vanden Bogaerde, gelast eene feestmarsch voor harmonie met begelei ding van beiaard en bazuinen te compon- neeren. Alhoewel onze Beiaard in eenen onge looflijken moeielijkeri toon staat, (Si B.) heelt de lieer Vanden Bogaerde geen oogenblik geaarzeld zich moedig aan 't werk te stellen. Zijn iever is thans ook met den besten uitslag bekroond. 't ls onze Koninklijke Harmonie welke met de uitvoering van dit werk is gelast. Woensdag jl. heelt de eerste repetitie plaats gehad. Deze eerste uitvoering maakte op de talrijke muziekkenners die tegenwoordig waren den diepsten indruk allen moesten zij bekennen dat deze feest marsch een oprecht meesterstuk is. Bij de eerste accoorden, hoort men gemakkelijk dat het 't werk is van eene Maestro van overzenuwachlig gevoel bij wie de melodijen rechtstreeks uit het han vloeien en voor wie toonzetting en orkes tratie geene geheimen meer bezitten. De melodijen zijn overvloedig en verukkend, de harmonie en orkestratie overheerlijk liet beiaardlied vooral is van eene zuiver heid van melodij en harmonie welke aan de grootste Kunstenaars in 't vak doen denken men denkt een grootsch volks lied te hooren. Naar men ons verzekert, is deze feest marsch het 464® muziekstuk door den heere Vanden Bogaerde gecomponneerd ot geschikt Zijn N*463 (3® Cencerto voor Klarinet met begeleiding van orkest, har monie of piano) is in Engeland onder pers en Nrs 461 en 462 in Holland. Men ziet dus dat de werken van den bekwamen bestierder onzer Muziekschool' niet alleen in Belgie maar ook in den vreemde den meesten bijval genieten. Den heer Vanden Bogaerde werd, over weinige dagen, lid benoemd van de jury voor den grooten Muziekprijskarap van Nijmegen ^Holland) en verder ook gelast met de compositie van het verplichtend stuk '1 welk aan de deelnemende maat schappijen zal voorgelegd worden. Wij mogen dus zeggen dat nu heden aan 't hoofd onzer Muziekschool een kunte- naar staat, welke ter hoogte is zijner taak en met den besten iever bezield is om, op muzikaal gebied, in onze Stad, de hard het is, een geliefd kind te verliezen met bereidvaardigheid zou ik dus het kind aan zijne ouders teruggeven; ofschoon hel mij toch hard zou vallen 't weder te moeten verliezen. - Nu. wij zullen zi6n, wal er dan te doen zal zijn, hernam Blanken laat ons vooreerst den hond afwachten, die waarschijnlijk niet alleen zal terugkomen. Na drij dagen, zat den heer Blanken des avonds bij zijne vrouw in den canapé, onder een vertrouwelijk gesprek, terwijl zij het kind op haren schoot hield. Eensklaps kwam de trouwe hond in de kamer, begroette het kind en den beer en mevrouw Blauken door een vriendelijk geblaf en gekwipseldoch spoedig liet Lij den kop weder hangen en scheen zeer treurig ook liet hij geen lust meer blijken om het huis te verlaten. Hieruit maak ik op, bemerkte de heer Blanken, dat de hond de ouders van het kind met weder gevonden heeftzij zijn dus waar schijnlijk bij de overstrooming omgekomen Het goede dier zullen wij Fidel noemen, om de getrouwe vervulling van zijne plichten, als huishond. Wij beide zullen nu ook de plichton, waarmede wij ons jegens dit kind balast heb- i>en,geirouw vervullen en het eene zoo goede opvoeding geven, als maar eenigszins in ons vermogen is Hoe verschillend deze opvoeding ook was van die, welke hel kind bij zijne ouders zou genoten hebben,zoo was zij echter op dezelfde grondslagen gevestigd. De heer Blanken was een man, bij wien de godsdienst op den voor grond stond, hij was onvermoeid in zijna be roepsbezigheden, en werd om zijne onwankel bare rechtschapenheid cn onverandelijk deugd zaam gedrag als een toonbeeld van den edelen burger geacht. Zijne echtgenoote evenaarde hem m ongeveinsde vroomheid van den vroe gen morgend lot den laten avond wa3 zij onop houdelijk werkzaam zij was het voorbeeld eener brave huismoeder, en buitengewoon liefdadig jegens de armen. De leus van dit voortreffelijk echtpaar was inderdaad geene andere dan bidden en arbeidden. De huiselij ke godsdienst werd daarom met verzuimd de heer Blanken las gewoonlijk uil een of ander geschikt godsdienstig boek een gebed of eene overdenking voor. Het morgen- en avondgebed werd altijd gemeenschappelijk verricht, even als de gebeden voor en na bei eten. Op zod- en feestdagen moesten alle werklieden en dienst boden den openbaren godsdienst bijwonen. Aldus werd hel gevoel voor onzen heiligen godsdienst reeds vroeg in het hart van den jongen Daniël gekweekt. De arbeid, waartoe de knaap werd opgeleid, was wel van eenen anderen aard dan de landelijke bezigheden, welke hij bij zijnen vader zou hebben moeien verrichten trouwens hij moest alles leeren, wat een bekwame koopman dienstig konde zijn maar de vlijt en nauwkeurigheid, welke de beer Blanken vorderde, waren geheel dezelfde. (WORM VG0RT6MKT).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1