NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. n Donderdag 9 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. llste Jaar, N° 2161, ARONAEMENTPRIJS É*olitiek overzicht. AAN DEN RIJN. ANNONCENPRIJS Hophandel. DE DENDERBODE. L)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,23 voor zes maanden fr. 4,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlc in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. 4ELST,8JUNI 1887. Frankrijk. De Francais en verschei dene andere bladen spreken van eene levendige diskussie, die zaterdag in den franschen ministerraad, plaats zou gehad hebben, tusschen M. Rouvier en den minister van oorlog. De voorzitter van het kabinet zou aan generaal Ferron hebben verweten, dat hij zich, in een gesprek dat 9penbaar werd gemaakt, op onvoorzichtige wijze zou hebben verbonden. Tonkin door de fran- sche troepen te doen ontruimen. Generaal Ferron maakte zijne voorbe houding wat aangaat de juistheid der woorden, die hem worden toegeschreven, doch hij drong aan op den gevaarlijken toestand, waarin de fransche soldaten en landgenooten zich op de boorden van den Rooden stroom bevinden, Zij worden er te gelijk bedreigd door de zeeroovers en door de cholera. De hevigheid van het gesprek dat tus- sclien M. Rouvier en den minister van oorlog plaats had, kan worden in twijfel getrokken doch zeker is het dat thans de verschrikkelijke besmetting, gelijk elk jaar, in Tonkin woedt. Men bericht uit Rome aan den Temps, dat het nieuws der Neue Freie Presse, als zou Z. H. den Paus ter gele genheid van zijn jubelfeest de straten der stad Rome doorkruisen, volkomen on nauwkeurig is. Het nieuws als zouden de ceremoniën van het jubelfeest plaats hebben in de basiliek van Sint-Pieter. in de tegen woordigheid der koninklijke familie, is even zeer gewaagd. Het terrein der eigenlijke verzoening is schier onmogelijk geworden, na de uitleggingen, die de Osservatore Romano over de rechtstpeeksclie verklaring van Z. H. Leo XIII. Deeenige punten waarover voor het oogeriblik eene overeenkomst mogelijk wezen zou tusschen het italiaansch gou vernement en het Pausdom, zouden van denzelfden aard zijn als degene, welke onlangs tot een akkoord tusschen het Vatikaan en Berlijn hebben geleid. De taal der Popoio Romano laat toe te gelooven, dat de herziening der wetten op de geestelijke goederen en de bevoegd heid der geestelijke orders in de officieele kringen een gunstig onthaal genieten zouden. Persoonlijke dienstplicht. Wij lezen in de bezondere correspon dentie van 't Handelsblad II—ja—oi De overstrooming 4* Vervolg. V. De hond bewijst eenen nieuwen dienst. Beide ouders werkten zij de opvoeding van Daniël in de beste verstandhouding te zamen, zooals bet ook behoort te zijn,wil deze voor een kind vruchtdragend wezen. De ernst des vaders was een tegenwicht voor de te groote zachtheid der moeder, en do toegevend heid der moeder verzachtte de gestrengheid des vaders Daniël koesterde jegens zijn vader een kinderlijken eerbied en jegens zijne moe der eene vertrouwelijke liefde. Vrees hield hem van onbezonnenheid terug,liefde was hem zeer aansporig lot het goede. Daniël groeide als een bloeiende schoone jongen op en legde een buitengemeenen aaDleg aan den dagop de school onderscbeide hij zich door zijnen vooruitgang maar ook was hij zeer vlijtig in het leeren, en deed alles, waardoor hij dacht zijnen pleegouders genoe gen te zullen doen, mei de meeste bereidwil- De Senaat werd tegen 21 juni aanstaan de bijeen geroepen. Het ministerie hoopt dat de Kamer van volksvertegenwoordigers alsdan do mili taire kredieten, waarmeê zij zich nu be zighoudt, zal hebbengestemd. Ik mag bevestigen dat het wetsontwerp d'Oultremont op den persoonlijken dienst plicht naar eene gemengde kommissie zal worden verzonden. Het gouvernement zal er in de Kamer het stellig voorstel van doen, en liet heeft reeds de leden gekozen, die deze kom missie zullen samenstellen. Eens van dit betreurensweerdig vraag stuk ontlast, zal de Kamer zich, /onder verder uitstel, kunnen bezig houden met de wetsontwerpen betrekkelijk deregeling van liet werk, de beteugeling der dron kenschap, de betaling van het dagloon, de verzekeringen, enz. Ziedaar stol voor verscheidene zittin gen ook denkt men dat deze zittijd buitengewoon langdurig wezen zal. De liberale dagbladen laten eindelooze jeremiaden hooren over de schade en verliezen die de mililianen en hunne familiën zullen te lijden hebben door het binnenroepen van twee klassen, ter oor- zakevan de woelingen in 't Walenland. Wat de liberale farizeërs hier weêr verzwijgen, 't is dal de liberale hoofdman nen de opstokers zijn van de woelingen in't Walenland. Zij kunnen het immers niet verkroppen dat zij de ministerieele porlefoliën zijn kwijt geraakt eri zijn dus tot alles bekwaam, tot de grootste eer loosheden toe, om ze opnieuw te vero veren. In men loochene het niet want de be wijzen dat de gansche liberale kliek in deze woelingen de band heeft, is over bekend Men raadplege do liberale bladen, van over een 15lal dagen te beginnen en men zal zien hoe die zonderlinge vaderlanders alle maatregelen alkeuren en beknibbelen die door 't ministerie genomen werden om den oproer te beteugelen, om roof, plundering en brandstichting te voorko men. Zij, de liberale schrijvelaars, die verleden jaar, de verantwoordelijkheid der euveldaden in 't Walenland, aan de zor geloosheid en nalatigheid des gouverne- menls toeschreven, roepen nu luidkeels dal er geene troepen noodig zijn en dat het 't ministerie is dat de wanorders uit lokt En waarom moeten er nu geen troepen wezen Als zij er zijn, dwars- boomen zij immers de liberale plannen.... Ten slotte dus Indien de liberalen geen kwaad vuur in 't Walenland hadden gestookt met het inzicht 't water troebel te maken en de ministerieele porlefoliën des te zekerder te kunnen opvisschen.de kinnenroeping van twee militieklassen ware nooit noodzakelijk geweest, en zou den er bijgevolg zoovele lieden niet door te lijden hebben dat is onbetwistbaar -f'.y ulque Suum Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Iets wat een oogenblik aandacht verdient. Op hel Progressisten-Congres met de Sinxeridagen te Brussel gehouden, werd eene bekentenis gedaan die onze aandacht verdient. Men beraadslaagde over het algemeen stemrecht en ziehier wat onder andere een der redenaars verklaarde Het algemeen stemrecht zou de eeuwigdurende overheersching zijn van het klenkalismus. Indien men rekening houdt van de gezindheid der bekwaam heidskiezers dan reeds beschikken de katholieken over de meerderheid in't land. Wat zou het dan niet wezen wanneer elkeen stemmen mocht Kan men nu uitdrukkelijker bekennen dat de overgroole meerderheid van 't Bel gische volk uit katholieken is samenge steld. De liberalen en hunne geusche orga nen blijven dus aan de waarheid te kort wanneer zij beweren dat zij de meerder heid uitmaken en dat wanneer, wij, ka tholieken, in de kiezingen triomferen het slechts bij verrassing is?... In vele arrondissementen waarde libe ralen triomferen, mag hel bij verrassing of liever bij bedrog geheeten worden,om dat die triomfen slechts verkregen worden dank aan de snoeiwette.n van 't gevallen liberaal ministerie die aan talrijke buiten kiezers het algemeen en provinciaal stem recht ontnomen hebben... Wanneer zul len onze miuistersdieonrechtveerdigheden eens hei stellen en dit bedrog beteugelen? Heden moeten wij bekennen dat de werkingen der maatschappij St-Rochus, reeds uitmuntende uitslagen voor land bouw en hophandel hebben opgeleverd. De pluk is over 't algemeen zeer verbe terd maar hoe bijzonder en wonder schoon is toch die hop van het nieuw certificaat, in andere woorden, geplukt bel voor bel zonder stelen of bladers Oordeelt en ziet, Stadsgenooten, wat dit heeft te weeg gebracht, en hoe deze be werking en verbetering reeds met goede vruchten is bekroond geweest. In vroegere jaren werd de Popering- sche stad-hop tien franks per 50 kilos hooger in prijs verkocht dan de Aalster- sche hop. maar wat zagen wij dees jaar De Aalstersche hop van 't nieuw certifi caat, dit bewijs des vooruitgangs, neemt de plaats der Poperingsche stad-hop in en wordt het gansche jaar door vijftien franks per 50 kilos duurder verkocht dan deze laatste. De Poperingsche hop bekend in den handel als parochie-hop, werd vroeger tegen gelijken prijs verkocht als de Aal stersche, zoo als deze gewoonlijk geplukt wordt, en nu is hier den prijs der hop voorzien van het gewoon certificaat, waarvan de pluk ook veel verbeterd is, vijftien franks per 50 kilos hooger geweest ligheid. Beiden hadden hem als hun eigen kind lief, en hij wist niet beter of hij was zulks in derdaad. Zij hadden hem niet bekend gemaakt, dal zij hem als een vondeling hadden opgeno men en hij had geene gelegenheid daarvan on derricht te worden. Want toen hij nauwelijks twee jaren oud was, had de heer Blanken oen aanzienlijk huis, met eene uitgebreide liandel- zaak bij erfenis, verkregen en zich aldaar ge vestigd het tot nu toe door hem bewoonde landgoed had hij verhuurd. In de stad wist men niet beter of Daniël was zijn zoon. Inderdaad had de heer Blanken, voor dat hij zich naar Keulen begaf, hem als zijn zoon aangenomen, hem zijn naam gegeven en het grootste deel van zijn vermogen toegedacht. Daniël toonde zich deze weldaad waardig, en verstrekte zijnen pleegouders tot eer en tot genoegen. Toen de jonge heer Blanken, zooals hij door de gansche stad genoemd werd,veertien jaren oud was,verrichtte hij reeds gewichtige bezig heden in den handel. Hij bad een fraaie band tn schreef vele brieven, welke zijn pleegvader slechts te ouderteekeuen had en de monde linge boodschappen, waarmede de heer Blan ken hem belastte,werden steeds met de meeste nauwkeurigheid ten uitvoer gelegd. Op zekeren avond zond de heer Blanken hem naar de haven, om eene boodschap aan de tol beambten der scheepvaart te brengen Daar de avond buitengewoon schoon was, verblijdde zich Daniël over de gelegenheid,welke hij had, bijna het geheel jaar door. Dit maakt, alleenlijk op de zes-en-twintig duizend balen (volgens ordenummer hedenbereikt) van den oogst 1886 die aan de Stadswaag eri keur onderworpen geweest zijn, eene meerdere opbrengst van ongeveer een millioen frank voor onze landbou wers, vermeerdering, bijgebracht door de verbetering van den pluk ten gevolge der bemoeiingen van de maatschappij St Rochus. Dit cijfer bevat dan nog niet eenige duizende balen, die zoo als altijd voor valt, door de kooplieden of de planters rechtstreeks aan den verbruiker geleverd worden en voor dewelke deze leste geen jetuigschrift verlangt, als dezelve goed )evindende en ze betalende aan denhoog- sten prijs van den dag. De meerdere waarde onzer hop heeft dus verre boven het millioen bedragen dank aan de maatschappij St-Rochus en alle degenen welke haar in haar streven hebben ondersteund. HANDEL EN NIJVERHEID. Inkoomrechten op de hop. Een tele" ;ram uit St-Petersburg, meldt dat de iri- toomrechten op hopsoorten in Rusland verhoogd worden met 10 roebels goud per 20 kil. en de uittreksels van hop met 30 roebels goud per 30 kil. T Vervalsching der meststoffen. Wij deelen hier, ten behoeve onzer landbouwers eenige bijzonderheden meê uit het verslag der middensektie over dit belangrijke wetsontwerp. Billijke klachten, zegt de verslaggever, zijn er opgerezen, maar deze zouden ten onrechte alle fabrikanten of verkoopers van meststoffen gelden. Het is niettemin waar dat de eerlijke fabrikanten met d-e andere gewantrouwd worden. En het is niet alleen de kooper der meststof, die onmiddellijk door het bedrog lijdt, maar het vernietigt het werk van een geheel jaar de geheele land bouwzaak, de oogst vermindert, de grond verarmt en de werkman is ontmoedigd. Na grondig onderzoek in de afdeelin- gen werk het ontwerp ook in de midden- afdeelirtg dikwijls en ernstig besproken. Alvorens in bijzonderheden te treden zegt de verslaggever, is het goed te doen opmerken dat de voorgestelde wet eene policiewet, eene beteugelingswet is, ter voorkoming van het bedrog in het zoo ge zegde handelsmest. Zij wijkt in niets af van de bestaande wetten, die het bedrog in handelszaken straffen en deze lesten houden, door het nieuwe voorstel niet op van kracht te zijn. De rechters, die de wet moeten toe passen, zijn, zegt het verslag, vrij het oordeel der landbouwlaboratoriums ©f andere elementen ter toepassing derzelve in te roepen. Waarschijnlijk zullen zij meestal tot het eerste, als hel zekerste, hunne toe vlucht nemen, even als verscheidene eer- eene wandeling om de stad te kunnen doen. Hij trok zijn fijn donker groen zomerlaken- schen jas aan, zette zijn grijzen kaslorhoed op en mei zijn wandelstokje met gouden knop in de band, slapte bij de naaste poort uit zijn getrouwe hond, die nog altijd in leven was vergezelde hem. Toen Daniël zijne boodschap bij den tolbe diende verricht had, landde juist een schik, dat den Rijn afgekomen was,en den volgenden dag de reis naar Holland moest voortzetten. De reizigers stapten aan land, en dadelijk drongen zich een aantal mannen en jongens om ben heen, zich aanbiedende om de vreemde heeren on dames den naasten weg naar de beste loge menten te wijzen. Eindelijk vraagdeeen jongen nog aan eenen man,die, wel is waar,een deftig voorkomen had, doch eenigszins armoedig gekleed was, in welk logement hij den nacht wilde doorbrengen. Ik zal op dit schip vernachten, antwoord, de deze. in een logement zou hel mij te duur zijn mijn avondmaal, een stuk roggebrood, heb ik bij mij, en een frisschen dronk kan ik aan de <naastbijgelegene bron, of desnoods ook aan den Ryn, overvloedig vinden. Daniël had medelijden met den armen man die een zoo eerlijk en braaf voorkomen had trad eenigszins bedeesd naar hom toe en zeide terwijl hij een weinig bloosde Indien gij het mij niet kwalijk neemt,zou I ik u eene kleinigheid van mijn zakgeld aanbie- den,om een glas te drinken. Wijn is toch voor reizigers beter dan water eu vooral dan rivier water. Lieve jonge beer, antwoordde de vreem deling, ik ben niet gewoon van aalmoezen te leven docli daar gij dit geld zoo vriendelijk en goedhartig aanbiedt, kan ik het onmogelijk weigeren Het is de eerste maal in mijn leven, dat ik eene aalmoes aanneem God zegene u voor uwe weldadigheid. Terwijl Daniël met den vreemdeling slond to spreken, was de hond naar den stroom ge- loopen, om zijnen dorst te lesschen, en kwam juist terug, toen Daniël weder wilde vertrek ken op eens sprong hij den onbekende tegen het lijf, blafte zoo hard hij kon,en toonde eene zoo uitbundige vreugd, als of hij zinneloos ge worden was. Met verbazing sprak de vreem deling hem aan Hoe, Waldi, zij gij het Vind ik u na zooveel jaren nog weder? Ach hoe komt gij hier Die houd schijnt u goed te kennen, zeide Daniël Heeft hij ook eenmaal u toebehoord Voorzeker antwoordde de vreemdeling. Maar ik dacht dal de goede Waldi,mijn getrou we huishond, reeds voor dertien jaren, toen eeue overstroomiug van den Rijn mijn buis verwoeste, in hel water omgekomen was. Ik had niet gedacht hem ooit weder te zien Ach vervolgde bij, terwijl bij een traan uit zijne oogen wischte.ik heb toen nog een groo- lijke verkoopers van nu af reeds hunne meststoffen aan het oordeel derzelve vrij willig onderwerpen. Met dit doel vraagt de middenafdeeling dat de regeering, die weldoende instelling uitbreide en verbetere,opdat het vertrou wen en het gezag dat zij alom genieten, meer algemeen worden. De middenafdeeling drukt ook den wensch uit dat 1° liet bestuur het ver- voertarief aanzienlijk vermindere, bijzon der, voor de personen die uitsluitelijk het beroep van landbouwer uitoefenen 2° dat het eene herziening en eene eenheid van liet onderzoek in alle laboratoriums vaststelle 3° dat de regelmatigheid in het toepassen der wet streng in 't oog gehouden en zorgvuldig geboekt worde 4* dat de verzending na elk "onderzoek zoo snel mogelijk geschiede. De besluiten van het verslag vragen ten slotte dal elke levering vergezeld zij van eene faktuur, die nauwkeurig de samenstelling en de gehalte van elk be standdeel der geleverde meststof aan duidt. Deze aanduiding moet ook de verzen ding vergezellen, die ten kosteloozen titel gedaan wordt. Het verslag stelt zelfs voor, aan te dui den welke bestanddeelen al of niet in de geleverde meststof moeten aanwezig zijn en wijst de meststoffen aan, die van het onderzoek uitgezonderd zijn, als turf- of strooimest, doch deze moeten onvermengd afgeleverd worden. Hieronder zijn ook begrepen, de afval van huishoudens, fa- briekon, opkeersel van straten en mark ten, enz. De aanhouding van den oorsprong kan, namelijk voor guano en dergelijken, zeer belangrijk zijn, en daarom wordt voor het bedrog in aanduiding eene straf bepaald. Een bijgevoegd artikel van het ontwerp vraagt dal de regeering gemachtigd wor de,de noodige maatregelen voor te schrij ven, opdat de meststoffen, uit den vreem de verzonden, en welker verzenders aan de werking van het belgisch gerecht ont snappen, de noodige waarborgen van degelijkheid aanbieden. Dit zijn de hoofdtrekken van het uitge breid verslag, waarop wij later zullen terugkomen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het hof van beroep van Brussel heeft een zeer belangrijk vonnis uitgesproken. Het Kristallen Paleis, koffiehuis te Ant werpen,werd den 10 juni "1884,'s avonds, door eene bende personen aangevallen. De eigenaar deed onmiddelijk de schaé, aan zijn lokaal toegebracht, bepalen en daagde de stad voor de rechtbank, om baar deze te doen betalen. De rechtbank van Antwerpen stond aan den eischer eene schaêvergoeding toe van 1940 fr. en machtigde hem, te bewij zen dat hij een verlies van 2000 fr. had ondergaan, door het vertrek van ver ter verlies geleden, dat in deze wereld nie meer kan hersteld worden. Daniël vraagde, waarin dit verlies gelegen was. De onbekende verhaalde nu uitvoerig,boe bij de groote overslrooming,welke bet dal aan den rijn geteisterd had, ook zijne wooning was weggerukt geworden hoe hij in dien verschrikkelijken nacht eensklaps uil den slaap gewekt was. en zich met zijne vrouw alle moeite had gegeven,om hunne kinderen uit de met geweld voortgestuwde golven op eene veiligeiplaats te brengen maar hoe zijn jong ste kind, uil hoofde der duisternis en verwar ring, ih de wieg achtergebleven was en eerst later vermist werd hoe het kind, een aller liefste jongen, onder de balken van het inge- stortte huis den dood en in de woedendebiren van den stroom zijn graf gevonden had, zoodal hij nooit meer iets van hetzelve gezien of ge hoord had. De goedhartige Daniel was innig getroffen over het lol van dat kind de traneD stouden hem iD de oogen maar weinig dacht hij er aan, dat bij zelf hel kind was, wiens lot hij beklaagde. Hij trachtte den bedroefden vader weder op te beuren, hem vermanende, zich gelaten aan den wil van God te onderwerpen, die alles voor den inensch ten beste schikt, en reikte hem tot afscheid vriendelijk de hand Iloe, wijl hel meer dan tijd was, naar huis te keeren. (Wordt voortckit).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1