Herdersem-Jubelfeest. Werkersbeweging. HO scbillige personen, die kamers iri liet Kristallen Paleis in huur hadden, en een ander van 5225 fr uit oorzaak van eene zenuwziekte, die zijne minderjarige doch ter, ten gevolge van dezen baldadigen aanval, aantastte. De stad Antwerpen ging tegen dit von nis in beroep. Het beroepshof, gelijkvor mig met de besluiten van den eersten advokaat-generaal,kondigde het volgende grondbegin af De afschaffing van 't dekreet van 10 vendemiair jaar IV kan niet op ernstige wijze worden gepleit. Dit dekreet voor ziet alle soorten van misdrijf,het zij tegen de personen, hetzij tegen de eigendom men, zoohaast deze misdrijven gepleegd worden met openbaar geweld en bij mid del van samenscholingen. Het onder scheidt geenszins of de schaê, waarvoor men vergoeding eischt, al of niet voor zien of verlangd werd door de daders. M. Buis zal dit vonnis meer dan eens overwegen Volkskamer. Gister voort zetting der beraadslaging over de kredie ten voor de versterking der Maas.De lieer minister van Oorlog had het woord hij verklaarde onder andere dat volgens hem het contingent niet moet vermeederd wor den aangezien dezen nieuwe forten vijftig duizend manschappen zullen weerd zijn Hemel lief met welken zoutloozen rimram, met welk kindergezeever wordt De Dendergalm wekelijk bekladt En, wij die veroordeeld zijn om dit alles te lezen enhet nog bovendien zouden moeten wederleggen Maar neen. jongens, daar krijgt gij ons niet aan wij hebben dui zend maal liever dat gij in iedere kolom, herhaalt,al ware het honderd maal,dat gij ons uit ons lood hebt geslagen,dalgij ons onze kemels ofte leugens onder den neus hebt gewreven enz., enz. dan ons be lachelijk te maken met alle uwe domme treken één voor één te wederleggen. Volgens Argus heeft de Koninklijke Harmonie voor 't inrichten van 'nen festival met Aalst-kermis (8000) acht duizend lranks ontvangen. Of het uit de stadskas of van een bezondere is, dat zegt Argus niet. Onze inlichtingen verschillen grootelijks met deze van Argus naar men ons ver zekert is 't niet 8 duizend franks dat de Koninklijke Harmonie zal ontvangen voor haren Festival maar wel duizend ti anks. En dan zeggen zekere leden nog dat het veel te goed koop is, dat er nog moet bijkomen En warelijk wij weten niet hoe zij het er dan nog zullen ki nnen voor doen Hoe komt het, Argus jonge.dat gij geen gebenedijd woordje hebt medegedeeld over de heldendaden van uwen boezem vriend den socialist Nichels ?...Gij, die zoo bereid waart om zijne proza op te nemen en zijne laffe beschuldigingen tegen zekere bedienden en beambten van ons Welda digheidsbureel uit te bazuinen en te be- Ai'achtigen, blijft nu zoo stom als 'nen Karper. Noglhans. eenigen lijd geleden, werd de kas der bakkerij van de socialis ten nogmaals geroofd en dadelijk hebt gij het medegedeeld er bijvoegende dat de persoon die er van beschuldigd wordt, een katholieke bekwaamheidskiezer was, geen overigens eene logen is. Ware tichels met zijne overgemeene socialisten smoel niet zoo goed gekend, wij durven wedden dat De Uendergalm hem ook als een katholiek zou voorstellen. Eenigen tijd geleden toen de Bond der katholieke Bekwaamheidskiezers eenen optocht rond de stad deed, slingerde De Dendergalm eene wagenvracht suoode be ledigingen, ja, zelfs lasteringen naar hoofd onzer vrienden. Nu zondag 11. huldigde eene liberale maatschappij der Houtmerkt, haar vaandel in, 't was eene soort van blauwsel vod.... De liberale jon gens deden ook te dezer gelegenheid eenen optocht rond de stad met de oude protters aan 't hoofd, en indien wij nu onze tegenstrevers met de zelfde maat wilden meten waarmee De Dendergalm onze vrienden gemeten heeft, wat zouden wij schoon spel hebben Maar. neen, wij laten het monopolie aan de jannen uil Uendergalm en Verbond, t is immers bij de liberalen gelijk bij zekere vliegen, eene natuurlijke behoefte van op vuiligheid te aazen Zondag 26 Juni aanslaande, groot mu- kaal Feest te Herdersem, bij Aalst, ter geisgonheid van het honderdjarig bestaan Ier Harmonie Concordia et Docilitas aldaar. Met reden en fierheid mag dit muziek korps feest vieren. Uit de archieven der neente blijkt.dat er reeds,in 1730, eene ■jmphonie bestond, welke tot rondom .80 in gang bleef. In i785.werd de Har- --■ 'ie door eenige bijzonderen der ge- :ente tot stand gebracht, onder bestuur M. J. Dierickx. Bestatigen wijseffens ze bijzonderheid, dat vandaag ook, na mderd jaren verloop, een heer J. Die- x bestuurder is. Het huidige vaandel aagt het jaartal 1787. Sedertdien, bleef korps, onafgebroken, zonder tusschen poos, bloeiend bestaan. I'en tijde der Patriotten en van Jozef II, spaardedeberuchte Vonckvan Baerdegem. geene moeite om de Harmonie tot zich te trekken. Meermaals vergezelde zij de Voackisten, namelijk naar Brussel, en naar Gent, waar zij den eed aflegde. Zij ging ook naar Afllighem de Marche der Patriotten uitvoeren. DaaV ontving zij haar vaandel en 50 guldens. In menige prijskampen behaalde zij schitterende beloouingen,3eersieprijzen te Aalst in 1837, te Audenaarde in 1846, eersten accessit (gouden medalje en 4C0 fr.) te Brussel in 1841. Heden, lelt de Harmonie meer dan 50 uitvoerende leden. Meer dan ooit is zij bloeiend en groeiend, omdat zij steeds hare leus \erwezentlijkte Broedermin en Leerzucht.Zondag toekomende zullen wij het programma der luisterrijke feeste lijkheden mededeelen. ALLERHANDE NIEUWS. Aan ons nummer van he den luelioorl een bij voegsel betrekkelijk, de vertreku ren der treinen. M. Fr. Maurin, pholographe, te Brussel zeer voordeelig bekend, zal zich zondag aanst. 12 Juni gansch den dag, ter beschikking houden van 't publiek ten lokale der Koninklijke Harmonie-maat schappij. -Errata. In onze Mu- ziekkronijk van verleden zondag, hebben wij gezegd dat onze Beiaard in de raoeie- lijken loon Si bèmol staat. Dal is eene drukfeil onze Beiaard staat in Sol bémol. Men gelieve er dus rekening van te houden. Geen hotel in Brussel beantwoordt beter aan Bruxe.lles-attraction dan de ami go. Daar logeerden gedurende de afgeloo- pene maand niet minder dan 1250 gasten, waaronder 200 jufvrouwen en 371 dron kaards. lleiligschendinft t© lie ver. In den nacht van vrijdag tot zaterdag bemerkte de bareelwachter Van Rompaye, in dienst aan den barreel der Bieststraat, niet verre van do kerk, dat er een missaal lag op de riggels van den ijzerenweg. Hij had eenigen tijd te voren twee per sonen over den ijzerenweg zien gaan dit deed hem vermoeden dat er in de kerk een diefstal werd gepleegd. Hij verwittigde den veldwachter Ver linden, als ookden burgemeester Scheur- mans en den zeer eerw. h. pastoor De Weerdt. Een onderzoek werdt geopend en men bestatigde weldra dal het vermoeden van Van Rompaye maar al te zeer was gegrond Er werd inderdaad een kerkdiefstal met bezwarende omstandigheden ge pleegd. De dieven, na vruchteloos te hebben gepoogd de ijzeren staven van een dei- kerkvensters te verbrijzelen en alzoo in de kerk te komen, hebben, bij middel van een ploegijzer (ploegkouter, 't slot der sakristij verbrijzeld. Met hetzelfde werktuig braken zij bet tabernakel open, stolen de ciborie, eeri zeer kostbaar kunstjuweel, en wierpen de Hll. Hostiën op den aulaar. Al de offerblokken waren opengebro ken en het geld dat er in was, geroofd. Twee zilveren kronen, eene van O.-L.- Vrouw en de andere van het kindje Jezus werden gestolen. De dieven namen de godslamp meê, doch deze werd op het kerkhof terug gevonden. Om den diefstal te plegen hadden zij eene waskeers ontstoken, die zij, alvo rens te vertrekken, uitbliezen en op den autaarlegden. Wanneer deze heiligschending in de kerk was gepleegd, braken de dieven, met hetzelfde ploegijzer, de deur der sakristij open, die in de kerk uitgang geeft, en onderzochten heel de sakristij. Ongehoorde pogingen hebben zij inge spannen om eene ijzeren kas in den muur te openen, waar het voornaamste goud en zilverwerk en al de kostbaarheden der kerk worden bewaard, doch vruchteloos. Uit een overschoon missaal scheurden zij een groot getal bladen, die zij op den grond wierpen. Een ander missaal, van mindere weerde, werd, nabij Muysen, in eenen gracht terug gevonden. De gendarmerie van Haecht werd van dit alles verwittigd en deze begon onmid- delijk een ieverig onderzoek. Het schijnt dat men op het spoor is van een der daders, op wien erge ver moedens wegen. Bedoelde persoon, wo nende te Meohelen, is gedurende den nacht dat de diefstal werd gepleegd niet op zijn logisl geweest. Aanhouding. Zalerdag namiddag, rond 5 1/2 ure, heeft de poli tie van Antwerpen twee personen aan gehouden die eene groote hoeveelheid zilverwerk, als ciborie, kronen, enz., dit alles ter weerde van ongeveer 700 frank, te koop aanboden. Men gelooft dat dit alles voortkomt van diefstallen, onlangs in kerken en kapellen uit de Kempen ge pleegd. Een der belichten is een ontsnapte uit het bedelaarsgesticht van Hoogstraten. Zou deze aanhouding niet in verband stand met den kerkdiefstal te Hever ge pleegd, en welke wij hooger meêdeelen De omstandigheid dat deze diefstal vrijdag nacht werd gepleegd en dat er inderdaad eene ciborie en kroonen werden gestolen, doel ons zulks onderstellen. Maandag morgend, ten 4 ure. werd een kanonnier in de statie van Mechelen door eenen trein verrast. Hel hoofd van den ongelukkige werd letterlijk van zijn lichaam gereden. Het lijk werd naar het gasthuis overgebracht. De talrijke katholieken, die geduren de den zomer de badplaats van Blan kenberg bezoeken, zullen met genoegen vernemen, dat hier een katholieken kring gaat geslicht worden. Dikwijls reeds hebben wij brand rampen vermeld uit Luxemberg, die naar allen schijn door misdadige handen wer den gesticht. Dezer dagen brak er te Oppagna nogmaals brand uit, die klaar blijkelijk aan moedwilligheid m®et toege schreven worden. De muren der kelders waren met petrool besmeerd en bussels strooi, insgelijks van deze vloeistof door trokken, derwijze geplaatst, dat liet vuur spoedig aan de bovenverdieping moest meegedeeld worden. Het gerecht onder zoekt de zaak. Onweer en regenbuien.De dagbla den van het binnenland brengen breed voerige inlichtingen over de geweldige onweersbuien,die verleden week gewoed hebben, en waarvan wij bier slechts een klein staaltje hebben gehad. In de nabijheid van Luik, en in Luik zelf, zijn de oevers der Maas over stroomd. Chenée en omstreken zijn eveneens bedreigd. De Ourtbe en de Vesdre zijn zoo sierk gewassen dat er geen twijfel is of de groote toevloed van water zal schaê aanrichten. Te Limburg, provincie Luik, daaren tegen, beeft het onweer gewoed zonder dat er een druppel regen gevallen is Eene hoeve werd door den bliksem in brand gestoken. Iu Namen werd insgelijks op verschei dene plaatsen brand geslicht. Wij melden reeds de verwoesting en de ongelukken door het humelvuur te Nijvel veroorzaakt. Te Heuckelom (Vroenhoven) werd een werkman, vader van 7 kinderen,in 't veld düodgebliksemd. Te Geeraardsbergen heeft het hemel vuur eenige schaê aangericht in de orgel- fabriek van M. Anneessens. In de provincie Antwerpen werd ie Loenhout en te Stalbroek brand gesticht. Te Kessel en te Bouwel werden dieren in de stallen gedood. Uit Gheel meldt bet Nieuwsblad dat de regen een groot deel van het graan heeft neêrgeslagen, zoo dat de hoop op goeden oogst ongelukkiglijk gedeeltelijk verijdeld is. Ook iu andere deelen des lands heeft hel onweèr belangrijke schaê aange richt. Te Moorzeele is, tijdens het onweêr van woensdag der verleden week de blik sem gevallen opeen huis, waar vijf per sonen in eeu soort van kelder werkzaam waren. Een hunner werd gedood,en twee andero met lamheid geslagen. Fauviaux. 't Schijnt dat Fauviaux bij zijne aan houding nog al veel komplimenten heeft gemaakt en zeer verwonderd is geweest, omdat men hem zoo maar zonder veel omslag in de doos heeft gestoken. Zijne aankomst te Quaregnon was aan de policie bekend gemaakt, De wachtmeester der gendarmen, Ber- gogne, begaf zich naar het Café St-Barbe, waar eene samenkomst pluats had van eenige socialisten, alvorens zij de aange zegde meeting gingen houden. Zij bevon den zich in eene bovenkamer. De gendarm kwam binnen en vroeg aan den herbergier Hebt gij bier een lokaal vooreen gesloten gezelschap Neen. Dan kan ik naar bovengaan Voorzeker. De wachtmeester vond niemand dan Fauviaux en zijne gezellen. Hij had zich op den zolder verborgen. Daar werd hij deerBergogne ontdekt. Ik houd u aan, zegde deze. Dat recht hebt gij niet, was het antwoord van den socialist. Zeg mij eerst waarvan ik beschuldigd ben. Dat zal het parket van Bergen u wel zeggen. Fauviaux werd naar het gemeentehuis gebracht waar de gendarm hem meende in het kot te steken. Hiertegen verzette zich de burgemees ter, M. Scokart. zeggende dat een trein gereed stond om naar Bergen te vertrek ken. T Is daar dat gij uwen gevangene moet benen voeren, zegde bij. Fauviaux protesteerde opnieuw, tot M. Scokart zeggende Hoe hebt gij toch dat kunnen toelaten? De burgemeester antwoordde dat een gendarm geene toelating van de burger lijke overheid noodig had. De aangehoudene hield bij hoog en laag staande dat hij voor geene speld in de beweging gemengd was, en vroeg aan houdend dat men hem het mandaat van aanhouding zou toonen. Hierop bekwam hij geen antwoord en werd eenvoudig weggeleid. Op dit oogenblik, zegt dezelfde brief schrijver, spreekt men niet meer van al- gemeene werkstaking maar de aanlei- ders houden meeting op meeting, om op die wijze de werklié daar naartoe te lok ken. Daar gaan de misleiden naartoe als naar familiefeesjes, en den weg naar de mijn vergelen zij. Zij hebben de overtuiging dat de partij- Defuisseaux over groote sommen geld beschikt, die weldra zullen uitgedeeld worden. Arme duivels De kermis van Wasmes wordt op de gewone wijze gevierd, maar de herber- 1 giers en kramers zullen hunne vingeren niet blauw tellen er is geen geld onder de meiischen 1 Te Gent zoeken de socialisten alle mogelijke middelen om de soldaten uit te dagen en te beleedigen. Aan hun lokaal Vooruit waar de gehee- le week de roode vlag gewaaid heeft, werd deze op den verjaardag van Prins Boudewijn ingetrokken,opdat het publiek niet in dwaling over hunne inzichten zou i verkeeren Twee soldaten, die met een wagentje s«ep naar de wacht brachten, werden op de Coupure door eene bende socialisten aangevallen, mishandeld en verjaagd. Hun ketel met soep wordt in het water geworpen. Een afgeveerdigde derxverkstakers van Ilennegauw heeft een onderhoud gehad i met de mannen van Anseele, om hun I oordeel te vragen over de algemeene I werkstaking. Het antwoord was, dat de Gentenaars bij hunne eerste beslissing bleven,en de werkstaking voor het oogen blik alkeurden. BERGEN 7 Juni.De toestand blijft verbeteren. Dezen morgend hebben 5000 werkstakers 't werk hernomen. Mendenkt dat de herneming morgen woensdag alge meen zal wezen. Men ontmoet overal talrijke groepen werklieden die de mee slerkncchten gaan verwittigen dat zij morgen op 't werk zullen wezen De liberale zendelingen die 't werkvolk zijn komen aanhitsen, hebben allen het schuit van kanl gestoken. - Bij een. onweêr. In de Beknopte klimaatleer, nu uitgegeven door M. F. Folie, bestuurder van het koninklijk Ob servatorium, lezen wij eenige nuttige wenken bij een onweêr. In huis iser voor de menschen bijna geen gevaar, als zij zich verwijderd houden van venster en schouwen. Een onfeilbaar middel om van den bliksem bevrijd te blijven is zich op zijn bed neêr te leggen. Buiten zijnde moet men verwijderd blijven van hooge boomen, alsook van vijvers en Waterloo- pen men moet niet onder afdaken of tegen muren schuilen. Is het onweêr hevig dan zal men zich op zijne hukken op den grond zetten en alle voorwerpen verwijderen, waaraan eenig metaal voor handen is, zooals stok, paraplu, enz. Als men 3, 6, 9 kloppingen van den pols tusschen het verschijnen van den bliksem en den donderslag gewaar wordt, mag men zeggen dat de elektrieke ontlading heeft plaats gehad 1, 2 en 5 kilometers afstand. FRANKRIJK. Gruwelijke aanslag. Eenige dagen ge leden werd in de me St-Marguerile, te Parijs, eene afschruwelijke misdaad ge pleegd. Eene jonge kindermeid, Felicienne L.., sinds korten lijd te Parijs aangeko men, ging verleden vrijdagnamiddag deze straat door, op het oogenblik dat er een stortregen viel. Zij liep den gang van een huis binnen om zich daar te verschuilen, maar hier vond ze twee mannen die haar het voorstel deden in het huis van eenen hunner te komen, tot dat de regen had opgehouden. Dewijl de meid met eene krachtige weigering antwoordde, werd zij door twee schurken vastgegrepen,die haar den mond met een zakdoek stopten, ten einde naar hulpgeroep te verdooven, en haar mee sleepten naar eene kamer van de eerste verdieping. Daar werd zij op schandelijke wijze outeerd, terwijl zij wreedelijk werd geslagen en herhaaldelijk met den dood bedreigd. Zij bewaarden de arme meid in dezen pijnlijken toestand tot 4 ure 's morgends. Dan werd zij ontroofd van alles wat zij bezat uurwerk, geldbeugel, juwee- len. Men nam zelfs het grootste gedeelte harer kleederen, en wierp ze daarna half naakt op de straat. Policie-bedienden vonden ze een kwartier later, levenloos op het voetpad liggen. Dadelijk werd zij naar bet Sint-Antoni- us-gasthuisovergebracht,terwijl men den policie-kommissaris van de wijk ging verwittigen. De twee booswichten hadden hunne woonplaats der rue St-Marguerile verla ten maar zalerdag morgend werden zij toch door de policie aangehouden. Het zijn twee misdadigers van de ergste soort die reeds talrijKe veroordeelingen hebben ondergaan. Doodgeschoten op een bal. Een afschuwelijk tooneel heeft plaats gehad in het kleine dorp Gorrevod, in de om streken van Pont-de-Vaux, departement der Aine. Zekere Perron, drie-en-dertigjaren oud gevoelde eene dolle liefde voor een meisje van 20 jaar genaamd Dordier. Maar vruch teloos wende hij alles aan om van haar wederliefde te bekomen het meisje bleef gevoelloos voor hem, en verstootte on- meédoogend zijne voorstellen. Perron was er hevig over aangedaan en zelfs verbittert, en hetgeen de over maat aan zijne opgewondenheid gaf, is de volgende gebeurtenis. Zondag woonde Jufv. Dordier het bal bij, en was er zeer levendig. Perron naderde en vroeg haar de gunst samen een dans aan te vangen. Zij weigerde. Daarop schoot hij in eene hevige gram schap. Hij loopt bij zijn baas, neemt er een geladen geweer, en naar de danszaal terugkeerende, schiet bij vlak op zijn slachtoffer, dat ten gronde valt, als door den bliksem getroffen. Eene ijselijke ver- warriug ontstond onder de aanwezigen, j Dadelijk werd de moordenaar aange- houden. Nogtans ging men den genees- j heer halen. Deze diende alle mogelijke i zorgen toe aan het meisje dat nog leefde, ofschoon hare wonde zeer gevaarlijk was. Zij werd naar het gasthhuis van Pont de-Vaux gebracht. In een boek van Victor Hugo, dat men nu gaat nitgeven, staat eene opmer King die nog al treffend is Ik heb veel vrienden en kennissen gehaden hier volgt eene lange lijst van hooge namen ik heb in mijne twee handen de hooge gegarneerde hand gedrukt, gelijk de zwa re hand van den werkman en ik heb er kend dat er maar een mensch bestaat. Na dit alles te hebben zien voorbijgaan, zeg ik dat het Menschdom een gelijkluidend woord heeft gelijkheid. Onder den hemel moet men zich alléén bukken voor het genie, alléén de knie plooien voor de goedheid. IHÏITSCHLAND. Aanzienlijke biand. Hamburg was Dijnsdag avond het tooneel van eene aanzienlijke brandramp. Ten 91/4 ure steeg een geweldige vuur- en rookzuil iu de lucht en wierp eensklaps een helder licht boven de stad. Het vuur was ont staan in eene kleine boot en weldra al de hangars aangegrepen, welk zich bij hel tolkantoor, aan de Hubenerstade en de Strandstade uitstrekken hunnen inhoud, groolendeels bestaande uil boomwol, maïs en koffie, werd de prooi der vlam men. Twee engelscbe stoombooten de City of Darmoulh en de Gladiator werden ins gelijks aangelapt eu totaal verwoest, terwijl opde omliggendeschepeu,masten, zeilen en touwwerk werden vernield. Het vuur spreidde zich uit op eene lengte van 400 meiers. De aangerichte schade beloopt ver schillende millioeiien. Eenige personen bekwamen brandwonden, terwijl een pompier zwaar gekwetst werd. Op de plaats der ramp was eene overgroote menigte bijeen gestroomd en slechts ten 1 uur was men het vuur meester. Nadere berichten aangaande deze ramp vinden wij in de Hamburgische Borsenhalle van Woensdag avond De brand is thans gebluscht. Het meeste beschadigd werd de City of Dar moulh, die petrool en erts aan boord bad De eerste machinist, M. Mocoller, werd vreeselijkdoor de vlammen gewond en naar het gasthuis gebracht. Aan dek is alles verwoest, de machienenkamer slechts licht beschadigd. Van Gladiator waren juist 300 kisten en 500 vaten wijn gelost en aan de kaai gebracht. Zij werden allen verbrand en een matroos bekwam wonden aan han den en aangezicht. Ook de stoomboot Progress leed groote schade door vuur en water. De schipper eener schuit, welke door de vlammen bedreigd was, sprong, om zich te redden, met vrouw en kind in de Elbe. De man bereikte den oever doch vrouw en kind verdronken. Het vuür is naar alle waarschijnlijkheid niet in eene boot, doch door ontvlam ming van de boomwol ontstaan. De kwestie der verzekering is in dit geval zeer ingewikkeld. Vele koopwaren waren pas gelost. Vallen zij dan nog onder de zeeverzekering, of heeft dezeer zich niet meê te bekommeren In alle geval, de schade overtreft minstens 6 millioenen frank. De ijzeren stroomkranen aan de kaai, ter plaatse van het onheil, zijn geheel en al bedorven. OOSTENRIJK. Vergiftiging. Een ijselijk vergiftiging- proces is te Weenen voor de rechtbank behandeld. Eeu boer, Dachofl genaamd, die in een klein Galliciscb dorp woonde, had twee zonen, van wie de oudste,Josef, gehuwd en vader van twee kinderen was, die de lievelingen van den grootvader waren. Marunka, de vrouw van den ouden Daclioff, en bun ongehuwden zoon Peter hadden een haat legen Jozefs echtgenoote en kinderen opgevat, die nog versterkt werd, toen Peter reden meende te hebben, te gelooven dat zijn vader hem minder zou nalaten, dan zijn gehuwden broeder. Daar bij meende, dat zijne schoonzusier en hare beide kinderen voor een groot deel schuld aan dit alles hadden en te veel invloed op zijn vader uitoefenden, besloot hij hen van kant le maken, in welk plan hij door zijne moeder werd geholpen. Op zekeren Zondag noodige Marunka Dachoff hare schoondochter en kleinkinderen uit, bij haar te komen eten. Toevalliggebruik- ten de gasten niets van eene zekere meel spijs, piroggi. Marunka en Peter ergerden zich hierover, want de piroggi bevatte een vergift, dat hen, die er van gebruikt hadden, zeker gedood zou hebben. Den volgenden keer vereeriigde de familie zich weer aan tafel, waarvan pirog gi de hoofdschotel was. Dezen keer bad de oude boerin er twee schotels op tafel van gezeleen van de schotels was ver giftigd. Ziet, kinderen zegde 2ij, hoe bet mij vandaag smaakt, volgt mijn voorbeeld En waarlijk, de grootmoeder at met veel eetlust eenige uren na den maaltijd kreeg zij even wel hevige krampen en ouder vreeselijke pijnen gaf zij den geest. Zij had uit den vekeerden schotel gege ten. De anderen bleven in leven, daar zij van den niet vergiftigd schotel geêten hadden. Nog gaf Peter zijn duivelachtig plan niet op, en eenige weken later ge- j;. lukte bet hem. onopgemer kt de spijzen j CU Ui IJ zijner slachtoffers te vergiftigen. De beide j Land kinderen overleden dan ook de moeder Koei, Ruik bleef in 't leven, daar zij slechts weinig te Herdersera, t' had gegeten, doch hoewel zij in het leven van wijlen Auf bleef, is zij geheel verlamd. Peter Dachoff Juni 1887, oi werd schuldig verklaard en ter dood ver- ambt van de oordeeld. Aalst. Deurwaarder Maandag 27 Ju namens d'he6r 'ai en Grondeigena alst, koopon 2o Koopen i sende te Aalst schen, nabij 's v 's Men zal vergad verb Het klein Kastel kens, te Aalst-S' j Steenweg. Verders gesch voorwaarden en en gekende borj

De Denderbode | 1887 | | pagina 2