NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 16 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. •41ste Jaar, N° 2165, DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS l Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft ia bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° lü, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. S ANNONCENPRIJS I Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Saum. AF 1ST, 15 JUNI 1887. Politiek overzicht. Frankiijk. De fransche minister van koophandel heeft maandag de bedienden van zijn bestuur ontvangen en hunne aan dacht geroepen op de noodzakelijkheid van het verminderen der uitgaven. Hij kondigde ook aan dat hij voornemens is de tentoonstelling van 1889 te verdagen. Duitschland. De duitsche Rijksdag heelt in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waardoor de haven van Genua het uitgangspunt wordt van de duitsche gesubsidieerde stoombootliniën in de Middellandsche-Zee. Een wetsontwerp op de bescherming der werkliê werd insgelijks gestemd. De vrouwen zullen, binnen de vier weken na hare bevalling, in de fabrieken en werk huizen niet mogen arbeiden het is ook verboden haar met zekere moeielijke werken in de mijnen en de smelterijen te gelasten. Het wetsontwerp op de belasting der sterke dranken moet vandaag in tweede lezing, en in volle zitting, worden be handeld. Keizer Wilhelm is voornemens zich zaterdag naar Ems te begeven. Dit zegt genoeg dat zijp gezondheidstoestand mer kelijk is Verbeterii De duitsche Rijksdag heeft na eene zeer langdurige bespreking het eerste jjaragraaf van het wetsontwerp betrekke lijk de belasting op de sterke dranken, aangenomen. In deze zitting deed zich een ongehoord incident voor. VonMirbach verklaarde in den loop van het debat dat hij en al zijne politieke vrienden bereid waren tot een duel met den afgeveerdigden Eugeen Richter, omdat deze, naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende de belasting op sterke dranken, zijne partijgenooten openlijk had beleedigd. Richter riep hij deze verklaring met gemaakten schrik Wilt gij mij dan doodschieten het geen een algemeen gelach deed ontstaan. Natuurlijk bedankt Richter bij elke uit daging. Er is spraak te Berlijn eene tentoonstel lingprijskamp in te richten, in denzelfden zin, doch op groote schaal, als diegene welke in 1888 te Brussel zal worden ge opend. Italië en het Vatikaan. Ondervraging in hel Italiaansch Parlement. M. Botlhio heeft in de italiaansche Kamer zijn aan gekondigde ondervraging gedaan'over de politiek van het gouvernement ten op - zichte van het Vatikaan. De minister van justicie en eeredien sten antwoordde dat geene enkele daad van het gouvernement de ondervraging van M. Bodhia wettigt. De denkwijze, die hij vroeger over de betrekkingen tussóheti de Kerk en den Staat deed kennen, is dezelve gebleven. De slaat is de vijand van elke vervol ging en is bezield met den grootsten eerbied voor de vrijheid van geweten, voor de eerdiensten en hunne opper hoofden in de uitoefening van hun ambt. He' .s evenzeer bekommerd met de onschendbaarheid der rechten van den staat. (Toejuiching). Het gouvernement betracht geene ver zoening, omdat het met niemand in oneenigheid is. Het weet niet en wil niet weten, wat er in het Vatikaan omgaat. De minister van binnenlandsche zaken moet slechts zorgen dat hij de grondwet eerbiedigt, er. ze door anderen doe eer biedigen. Hij moet waken over de waar borgen wet, die de rechten en plichten be paalt en de bevoegdheid van den Staat en de Kerk vaststelt, Het gouvernement zal deze ongeschonden behouden. Leo XIII is voorzeker geen gewoon mensch. De tijd lost de grootste moeielijk- heden op en kan den Staat dichter aan de Kerk, verbinden, doch het gouvernement zal nooit inbreuk maken op het nationa'e recht, dat door de volkstemming wer l bekrachtigd. Italië hoort slechts aan zich- zelven toe en heeft maar een enkel opper hoofd de koning. (Toejuiching). M. Bodhio verklaarde zich tevreden. Rome zeehaven. Generaal Türr.oud- aide de camp en strijd maker van Garibaldi, heelt een vlugschrift in het licht gegeven, getiteld Verzoening met den Paus. In eenige bladzijden toont hij aan dat deze verzoening mogelijk en wenschelijk is, en zelfs de italiaansche patriotten, vooral de soldaten van Varèze ot Castel-Nedolo ze altijd hebben betracht. Opdat de verzoening duurzaam zij, komt generaal Thürr tot het volgende eenigs- zins zonderling besluit De Paus hangt van niemand afhij hoort aan geen land toe, maar heel de wereld hoort toe aan hem. Hij woont te Rome. Wilt gij dat hij zijn verblijf kunne verlaten zonder buiten zijn grondgebied te gaan Maakt van Rome eene zeeha ven, en richt nevens het pauselijk ver blijf een bijzondere haven in, langswaar de Paus met het overige der wereld in onderhandeling komen kan. Volgens de Liberia te Rome, zou Mgr Rampolla, Staatssekretafts van Z. H. den Paus, dezer 'dagen aan eenen vriend ge schreven hebben Ik zou mij gelukkig achten indien ik de herstelling van den vrede tusschen de Kerk en den Staat bij wonen kon. Spanje. Te Barcelona en in ver scheidene andere belangrijke plaatsen, worden bijzondere maatregels genomen om eene militaire beweging te voorko men, ook te Madrid worden de kazernen van dichtbij bewaakt. Het gouvernement is vast besloten ditmaal elke poging tot oproer met onverbiddelijke snelheid te beteugelen. Bulyarie. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de bulgaarsche regee ring prins Alexander weêr gepolst heeft over zijn herstel op den troop, dat door het leger en het bulgaarsche volk wordt gewenscht. Prins Alexander schreef terug dat zijn troonhèrstel onmogelijk is, daar het terstond de russissche bezetting uitlokken zou daarom raadt hij aan een anderen prins te kiezen. I(B)« De Werkstakingen. Nu dat de werkstakingen in 't Walen land om zoo te zeggen totaal zijn geëin digd, dat, dank aan de wijze maatregelen door 't katholiek ministerie zonder eenige aarzeling noch verwijl genomen, de ge weldenarijen, brandstichtingen en plun deringen van 1886, zicli niet hebben kun nen vernieuwen, zal het, denken wij niet ongëpast wezen, zekere punten te besta- tigen, die hoogst leerzaam zijn. Wij bestatigen dus 1° Dat in alle steden en gemeenten waar de liberalen,sedert vele jaren,mees ter zijn en 't volksonderwijs dus sterk van.huniie leerstelsel doordrongen is, de anarchisten en socialisten het meest te duchten sttjn. 2° Dat men nergens onder de werksta kers een enkel lid der katholieke werk manskringen en patronaten heeft ont moet. 3° Dat de socialistische woelingen het hevigst en gevaarlijk zijn naarmate de invloed van de priester verminderd is. 4° Dat de landbouw-werklieden, on danks hunne kleine daghuren van 10 stuivers daags, overal het voorbeeld geven van moed, gelatenheid in hun lot en gematigheid in hunne levenswijze. Maar ook de buitenlieden zijn godsdiens tig, zedélijk en verachten het woord des priesterk niet. En nu bestatigen wij ook dat de woe lingen van 1887klaarblijkelijk hebben aangetoond dat het liberalismus zich den algemeenen genepen toestand, uit poli tieke berekeningen, heeft ten nutte ge maakt en zelfs niet achteruitdeinsde om opstand en revolutie te stoken. Overal zag men zijne werking, 'tzij ;openbaarlijk gelijk in Senaat en Volkskamer, 't zij be- dektelijk gelijk in bijna alle de steden en gemeenten van 't Walenland, waar zijne zendelingen hun verachtelijk en onvader- landsch werk in het duisterverrichteden. Ziedaar wat de woelingen in 't Walen land van 1887, aan alle klaarziende lieden geleerd hebben. Ongetwijfeld zal het libe ralismus hierdoor bij velen in diepe ver achting zijn gevallen Vermindering van Lasten. Een wetsontwerp, door M. Beernaert in de Kamer neêrgelegd, heeft voor doel eene nieuwe ontlasting daar te stellen. De minister stelt namelijk voor het recht op de huurceelen, die zoo zwaar op den landbouwer drukken en vooreen gedeelte bijdragen om den krisis te ver zwaren, merkelijk te verminderen. De voorgestelde taks bedraagt 20 cen tiemen per 100 frank en komt alzoo lager dan de taksen, die in Frankrijk en Italië geheven worden. Ziehier overigens den tekst van het voorgestelde wetsontwerp De huurceelen van allen aard, voor eenen duurhjJ van minder dan 27 jaren, zijn onderworpen aan een registratie recht van 20 centiemen per 100 fr. op den saamgevoegden huurprijs van al de jarèn en de opgelegde lasten. II. De huurceelen van 27 jaren en meer, de huurceelen van onbeperkten duur en voor het leven zijn onderworpen aan eenen taks van 40 centiemen per 100 fr. De heffing geschiedt volgender- wijze voorde huureeelen van 27 jaren en hooger, op den saamgevoegdeu prijs van al de jaren en lasten, die den nemer zijn opgelegd en voor de huurceelen van onbeperkten duur en voor het leven, op een kapitaal, beloopende tot 10 maal den prijs en de jaarlijksche lasten, wal de huurceelen voor het leven betreft en 20 maal den prijs en de lasten, wat de huurceelen van onbeperkten duur aangaat. III. Het recht van de borgsommen der huurceelen bedraagt de helft van dat der huurceelen. IV. De bovengenoemde schikkingen zijn toepasselijk op de onder-huurceelen, plaatsvervanging (subrogatiën) en over latingen van huurceelen. V. Voor de huurceelen van eigendom men in verschillende loten, door open bare aanbesteding verhuurd, wordt het recht geheven op de saamgevoegde som men, die in 't proces-verbaal vermeld zijn. VI. Beval een overgangsmaatregel, be treflende hel in werkiug treden der wet. **=>caeD<esr-sï Hechten op den koffie. Ziehier den tekst van het wetsvoorstel, tot vermindering der invoerrechten op den koffie, donderdag door M. Beernaert in de Kamer neêrgelegd De voortdurende verbetering der ont vangsten van den Slaat gedurende den lesten tijd, laat zekere opofferingen toe, te voordeele der belastingbetalers, en de regeering denkt niets doelmatiger dan den koffie, een voedingsmiddel, dat zoo algemeen door de werkende klas gebruikt wordt, te ontlasten. De invoerrechten op den koffie zijn op oogeublik als volgt vastgesteld Ongebrande Fr. 15,20 de 100 k. Gebrande17,50 Gij weet, mijnheereu. dal de opbrengst dezer belasting, geschat op 3 millioen 400,000 frank, op de begrooting van we gen en middelen van 1888 verdeeld wordt tusschen het gemeentefonds en den Staat in de verhouding van 75 ten honderd voor het eerste en 25 ten honderd voor den tweede. Het aandeel van den staat in hooger genoemde opbrengst beloopt 850,000 frank, waarvan de regeering voorstelt afstand te doen. Dit is het wetsontwerp dat ik de eer heb, in naam des Konings, aan uwe be raadslaging te onderwerpen. Het art, 1 vermindert het iuvoerrecht op den ongebranden koffie van fr. 13.20 op fr. 10 per 100 kil. dus een verschil van 24.24 tot honderd. Het recht op den gebranden koffie is verminderd van fr. 17.50 op fr. 15, wat een verschil maakt van 25.71 ten honderd. Het artikel 2 wijzigt hel artikel-wet van 18 juli 1860, door de geheele op brengst van dit invoerrecht aan het ge meentefonds toe te kennen. Dit fonds zal dus al de voordeelen en de mogelijke verhooging van het verbruik, dat het gevolg van elke ontlasting is. Breydel-feesten te Brugge. Men schrijft ons uit Brugge, over de Breidel-feesten die aldaar tegen Oogst maand aanstaande ingericht worden Men is in volle werkzaamheid voor den historischen stoet. Men zou zeggen dat hij morgan moet uitgaan, zoo groot is de bedrijvigheid in komiteiten en werkwin kels. En nogthans, het is nog meer als twee maanden Ounoodig dus te zeggen dat het plan \an den stoet bepaald is vastgesteld. Zonder de stormtuigen de XlVde eeuw en de orsbare waarin Philippine zal gedra gen worden, zullen er niet min dan zeven groote wagens in voorkomen, die met de groepen ruiters en voetgangers de vol gende lafereelen zullen voorstellen Optocht van de engelsche afgezanten, die te Brugge voor den prins van Wallis de hand komen vragen van Philippine, dochter van Gwijde van Dampierre. - Reis der prinses naar Corbie ;haar peter, de koning van Frankrijk,Filips-de-Schoo- ne, onder voorwendsel van het bezoek dat zij hem sehuldig is, alvorens naar Et.geland te vertrekken, lokt haar verra derlijk in eenen valstrik, om alzoo het bondgenootschap tusschen Vlaanderen en Edward van Engeland te beletten. Intrede te Brugge van Filips-den-Schoo- ue en van Joanna van Navarre, daar Westvlaanderen door de Franschen als een wingewest behandeld wordt. Het ta fereel is genomen op den oogenblik dat de koningin van Frankrijk., vol spijt en afgunst uitroept, bij bet zicht der pracht door de brugsche vrouwen ten toon ge spreid Ik meende hier alleen koningin te zijn, en ik zie er meer dan honderd rond mij Met het vierde tafereel komen wij aan het tijdstip van den strijd. De Klauwaerts verlossen deGoninc.die door de Leliaerts in het gevang geworpen was. Vervolgens aanschouwen wij het eerste wapenfeit van Breydel, die aan het hoofd zijner beenhouwers, zich van het kasteel van Male meester maakt en het ten prooi geeft aan de vlammen. De volgende wagen stelt de Brugsche metten voor, de uitroei ing der soldeniers van dan gehaten de Ch&tillon, en van allen over wieu fran sche lippen het vlaamsche Schild ende Vriend niet kan. Deze gebeurtenissen hebben de woede van Filips-den-Schoone ten top doen stijgen. Het lot van Vlaanderen gaat be slist worden, want de koning van Fran- rijk heeft gezworen tot den naam toe van dit vlaarasch volk te vernietigen. De Slag der Gulden Sporen (11 Juli 1302) is na kend. De vrienden van den Leeuw, de Klauwaerts, maken zich gereed om weêr- stand te bieden aan de 60.000 mannen die namens den franschen koning onder bevel van Robert d'Artois Vlaanderen binnengerukt zijn. Een wagen stelt de brugsche vrouwen voor, zich ter bede vaart begevende om den zegepraal van het vlaamsche leger en de vrijheid des vader lands af te smeeken. Daarna zien wij de vlaamsche legerben den, met den goedendag op den schouder, hunne oorlogstuigen omringen de, voorbij trekken. TriomfVlaanderen overwintZiedaar de zegewagen met den zegevierende Leeuw, oprijzen boven zijne gesneu velde vijanden hij is gevolgd van het leger der Klauwaerts, dat zijne intrede doet te Korlrijk, met zich de guide sporen voerende die als teeken der overwinning op fransche ridders zijn buit gemaakt. Deze groep wordt door de stad Kortrijk ingericht Het laatste tafereel stelt, op eenen reusachtigen wagen, de verheerlijking Ivoor van de helden van den Slag der Gulden Sporen, Breydel en de Conine, bekroond door het verloste Vlaanderen. Het getal personen, tegenwoordig in geschreven om dit grootsche ontwerp uit te voeren, overtreft de dertien honderd. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het verbrekingshof heeft eene zeer be- laagrijke kieskwestie op te lossen gehad. Het heeft namelijk beslist dat de echtge noot gemachtigd is, om den kiescijns te volledigen, zich al de Jasten aan te reke nen, op welke de vrouw had kunnen wij zen, indienzij politieke rechten hadde ge noten. Het is niet noodig te onderzoeken, of deze lasten vóór of na het huwelijk wer den opgelegd, en of zij goederen betreffen die de vrouw vroeger bezat of later ge ërfd heeft. Zondag behandigde de Z. M. de Koning _jn eere-vaandel aan de Brusselsche artilleristen der Burgerwacht. In zijne redevoering zegde hij onder andere dat de opofferingen die 't land te doen heeft voor zijne verdediging niet ten einde zijn. Z. M. bedoelde hier de persoonelijke dienstplicht en het alleman soldaat gelijk in Duitschland. Nogthans de heer 'Pon- tus, minister van oorlog, verklaarde in de Kamer dat de de versterkingen der Maaslijn geen vermeerdering van contin gent vereischte. Men verzekert dat deze redevoering 't persoonlijk werk is van Z. M. den Koning. Volkskamer. De zitting van gister Dijnsdag was hoogst woelig. Het wetsontwerp betrekkelijk de kredieten voor de versterkingen der Maaslijn, werd eindelijk aangenomen met 81 stemmen tegen 41 en 6 onthoudingen. Onze vier vertegenwoordigers stemden voor. De Dendergalm schrijft dat het geraad zaam zou zijn in iedere klas der Muziek- scholeu een plakkaat te hangen Hier vloekt men niet. Waarlijk dat hadden wij van Den Den dergalm niet verwicht 't is braaf van hem. Als hij weet dat er in de muziek scholen der liberale steden gevloekt wordt, heeft hij gelijk het schandaal open baarlijk te laken vloeken getuigt altijd van eene zeer gemeene opvoeding. En dat het wel de muziekscholen der libe rale sleden zijn die De Dendergalm aan klaagt als voorgeborchten der hel waar gevloekt wordt dat de duivels om de stukken komen, valt niet te betwijfelen. In de katholieke steden, 't is te zeggen in deze die 't geluk hebben van een katho liek Bestuur aan haar hoofd te zien, kan 't vloeken onmogelijk lot 't punt komen dat liet noodzakelijk is in de Muziekscho len een Hier vloekt men niet te hangen. Immers 't zou met lange ge duld worden in eene katholieke atad. 'l Vloeken moet van eene afgrijselijk wraakroepende ergerlijkheid zijn in de liberale muziekscholen, dan dat De Den dergalm, een liberaal weekblad van relie- giebatendeu trant, zich gedwongen ge voelt er de aandacht der ouders op in te roepen. Is het thaus de verkeerde wereld geworden 'fl^T De Dendergalm beweert dat de Aalstersche Duivenbond eene toelage van 500 lranks op stadskas geniet voor het geveu van zijnen kampstrijd met onze aansl. Kermis. Dit is wéér eene liberale logen te meer bij alle de andere te voegen waar de oneerlijke liberale kwasten zich wekelijks plichtig aan maken. Altijd 't zelfde stelsel liegen, bedriegen en don verachtelijke!! lafaard uithangen Indien wij ons wel wachten alle de dommigheden te wederleggen die Argus wekelijks uitkraamt, 't is omdat wij niet kunnen antwoorden. G'hebt gelijk Argus om uwe domme streken te weerleggen moet men met bezonderen moed zijn be gaafd, en waarlijk wij moeten het beken nen, hij ontbreekt ons veelal. Wie zou er ook de pijp niet aan Merlee geveu, Argus, als hij ziet met welke ver

De Denderbode | 1887 | | pagina 1