hevene bestuurlijke kennissen liet Verslag over den toestand onzer Stadszaken door u uitgepluisd wordt. Spijtig is 't, dat el keen zich uit uwen brabbel niet verstaat gelijk gij. \Jw woordje over de Godshuizen is goud weerd.... Waarlijk wij bewonderen u.... Neen, wij wisten niet dat ge zoo ne klepper waart... Ga dus maar moedig voort, Argus, mijn beste jonge, doe u best en wellicht zal de Bestierende Com missie u aan de fonds secrets eens laten meêlekken.... Ze zijn toch zoo zoet, Argus Een liberale omzendbrief. De liberale werkmans kring, Vooruitgang door 't werk, springt deerlijk op krukkenHeden woens dag 4 ure namiddag, ontvingen zijne leden eenensmeekbrief gedagteekend Aalst, 15 Juni 1887, waarbij hen wordt bekend gemaakt De maandelijksche verplichtende bijeen" komst moest zondag lest in den kring plaatsgrijpen en ondanks de dringend ste uitnoodiging heeft de redenaar weeV voor de banken gesproken. Deze nalatigheid der werkende leden om de vergaderingen bij te wonen wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat zij door de Eereleden niet aangemoedigd worden. (Krijgen ze misschien niet ge noeg te zuipen De Eereleden, zegt de omzendbrief, denken dat het genoeg is zich in herber gen ot op noen- en avondmalen, tusschen pol en glas, liberaal te noemen dat is niet voldoende geen geroep, noch ge schreeuw maar daden moeten er zijn. Nu gaat men eene laatste poging doen. Zondag toekomende nieuwe vergade ring om 7 ure het programma der zit ting blijft het zelfde als dit in Den Den der galm verschenen. En indien niet al de werkende le den en een groot deel der Eereleden aanwezig zijn geeft de onderteekenaar des omzendsbriefs zijn ontslag als voor zitter en lid des bestuurs, en vertrekt hij recht naar Rotterdam. ALLERHANDE NIEUWS. De Processie van 't H. Sacra ment des Altaars deed alhier Zondag haren gewoonlijken ommegang, te mid den van den meesten eerbied en ingeto genheid onzer bevolking. Alle de huizen op haren doortocht op eenige zeer zeld zame na, waren bevlagd en versierd of men had er brandende keersen geplaatst. Wij hebben nogmaals bestatigd dat onze Processie van jaar tol jaar in pracht en luister aanwint Onze burgerlijke Overheden en eene talrijke menigte bid dende geloovigen volgden het Allerhei ligste. Wij bestatigen ook dat de over moed van zekere geuzen en geuskens sterk gedaald is en men, om zoo te zeg gen, thans, bijna geen enkele groole jan meer ontmoet die halsstarriglijk met den hoed op het hoofd en de sigaar in den mond bij 't voorbijgaan van 't H. Sacra ment blijft slaan kijken. Nogthans een voorval wordt ons verhaald. Zekere libe rale quidam, een specie van advokaat, wilde door den stoet trekken, doch een der vrijwillige pompiers die de haag vormden, liet het bevel niet verbre ken van niemand door de processie te laten gaan. Nu, onze quidam wilde er malgré bongré door, beweerende dat hij zich voor eene dringende zaak bij een zijner collegas moest begeven. Hieruit dan eene woordenwisseling die bewees dat die specie van advokaat verstand met den lepel zou dienen opgegoten te wor den en lessen van welgemanierdheid te nemen. Eindelijk onze quidam, moest vol gramschap blijven staan tot dat de Pro cessie gansch was voorbij getrokken. Het aanwezig publiek haalde dan ook met medelijden de schouders op voor de hel dendaad van dien liberalen kwant. De Rond der katholie ke Bekwaamheidskiezers biedt zondag aanst. 19 dezer om 6 ure 's avonds eene luisterrijke Veld- feest zijnen Leden aan, ten lokale van den kriag De Vriendschap, Korte Zoutstraat. Eene muziekfeest en verschei dene andere vermakelijkheden stellen het programma saam. Om 7 ure opstijging van den Luchtbal N° 300 en om 9 ure Verlichting van den hof, Vuurwerk en Bengaalsche vuren. Het buffet zal van lekkere wafels voorzien zijn. In den ijskelder. De vleeschverkoo- pers van St-Gilles-bij-Brussel, die geen eigen ijskelder bezitten, bewaren hun vleeschin een algemeenen kelder, waarin dit bij middel van eenen ophaalbak wordt neêrgelaten. Op deze wijze daalden drie beenhou- wersgasten donderdag lestleden in den kelder neêr, om eenen voorraad op te halen. Onder het klimmen hoorde men eens klaps een verveerlijk gerucht in den kel der en de ketting kwam snel naar boven, maar de bak was er af.... Deze was met de drie beenhouwers in de diepte ge stort. Hun geroep, dal uit den kelder opsteeg, zegde dat spoedige hulp dringend was. Men vond ook de drie arme jongens in beklagensweerdigen toestand. De eene lag met gebroken arm, de an dere met gebrokene ruggraat en de derde met ernstige inwendige kneuzingen op den bodem van den put. Daarenboven vreest men dat de gewel dige schok hen zelfs eene hersenschud ding heeft veroorzaakt, Allen zijn ter ver zorging naar 't gasthuis gebracht. Smokkelarij. Men heeft te St- Joost-tennoodeeene belangrijke smokke larij ontdekt, die op zonderlinge wijze gepleegd werd Hotelhouders ontvingen van de Noor derstatie kisten, die den vorm hadden van reiskoffers, maar waarin stukken vleesch staken, die van anderen gemeen ten en zelfs over de grenzen kwamen, en alzoo wisten zij aan de slachthuisrechten te ontkomen. De policie had echter reuk van de ge* pleegde smokkelarij gekregen en donder dag werden er een aantal kwartieren vleesch in beslag genomen, die voor een restauratiehouder van Brussel bestemd waren. Vrijdag vermoedde de keurmeester Van de Velde eene nieuwe smokkelarij en hij volgde vier man tien op, die eene kist voer den, welke met den exprestrein van Keu len in de Noorderstatie was aangekomen. M. Vandevelde volgde de dragers tot in 't portaal van het hotel, haalde zijne me- dalie van polieman tevoorschijn en eisch- te dat de kist geopend werd. Voor alle antwoord vielen de vier man nen op de vervolgers die ter nauwer- nood tijd had om het hazenpad te kiezen. Een dubbel proces verbaal was het ge volg van dit avontuur. Monsterbelooging te Gent. De libe rale bladen hadden gedurende dagen en dagen de Gentenaars opgetrommeld om eene monsterbetooginginte richten legen dc nieuwe wet Dumorit nu zij voorbij is maken zij er met ophef melding van een zelfs voegt de lndépendance er bij dat. er geene socialisten van den stoet deel maakten. Welnu, zegt de Bien public, heel die manifestatie is op ellendige wijze uitge brand. Zelden zag men een magerder stoet de straten van Gent doorkruisen, zegt het blad. Het muziek, de studenten der Hoo- geschool, het Willemsgenootschap, het Nijverheidgenootschap, de afgeveerdigden van IJperen, van eenige dungezaaide li berale maatschappijen, dit alles maakte het kolossale leger van 400 man uit. Eene petitie, welke voor den gouver neur bestemd was. werd in diens afwe zigheid aan den portier overhandigd. Hoe weinig bijval de betooging had, blijkt uit de afkeuring der Flandre libérale zelf, die zegde dat zij ongepast is. Het gezegde van de Independence zou dus wel eens het tegendeel van de waar heid kunnen zijn. Waren er geene soci alisten bij den stoet.de eigenaar van Voor uit was er toch, zegt de Bien public. Socialisten op reis. Wij lezen in de Palrie Maandag heerschte er een oogenblik schrik in onze stad. Een harmoniemaatschappij kwam uit den trein van 8u.20's morgends^er werd getrompetterd en een aanzienlijke samen scholing had plaats. Het was deharmonie der maatschappij Vooruit, van Gent, die weldra haar rood, met goud bestikt vaan del in de hoogte stak, bekroond met eenen wereldbol, waarop een naakt vrouwen beeld, zwaaiende met de eene hand een zwerd en met de andere eene roode vlag. Het hoofd van het beeld is meteene roode muts gedekt. De verschijning van die revolutiaire kenteekens baarde te Brugge groot op zien. Onder het hoorngeblaas trok de stoet de stad binnen, naar het socialis tenlokaal Spaansch Heester. De burgemeester, welke de hoogmis bijwoonde om vervolgens aan de H. Sa kraments processie deel te nemen, beval op staanden voet de noodige maatrege len, om te beletten dat beide optochten elkander zouden ontmoeten. Dank aan deze wijze maatregelen is alles in de beste orde afgeloopen. Verkoopers van het blad Vooruit gingen naast den stoet, doch ziende dat er geen zaken te maken waren, deelden zij hunne nummers kosteloos uit. Na het bezoek in hooger gemeld lokaal trokken de socialisten terug naar den trein en vertrokken naar Blankenberghe, waar eene ieverige propagande ten voordeele der socialisten schijnt gemaakt te wor den. Hun blad bevatte met dit doel een arti kel Aan de werkliê en visschers van Blankenberghe waarin deze aanzocht worden, zich onder de coode vlag te komen scharen. Wat onze stad niet tot schande ver strekt, zegt de Paine, is dat de socialis ten 's avonds bij het terugkeeren naar Gent, riepen weg met Bruggeterwijl zij in de statie stil hielden. Dit bewijst, zegt het blad dat het onthaal van die heeren niet al te harlijk moet geweest zijn. Ongeluk. M.Danse, onder-statie- overste te Oude-God, werd zondag mor- gend door eenen trein uit Brussel verrast. De ongelukkige werd aan het hoofd, de zij en den arm gewond en stierf eenige oogenblikken nadien. De slag was zoo danig geweldig, dat de horlogieketting van het slachtoffer aan delokomotiefplak- ken bleef. Ongehoord. De genaamde X., van Antwerpen, werd op bevel der krijgs- overheid voor het namaken van bankbil jetten aangehouden. Deze persoon ging volgenderwijze te werk. Van al de bank biljetten die hij in handen kreeg, knipte hij stukskens uit, hield die zorgvuldig bijeen en wist alzoo een geheel bankbil jet te vormen. De andere briefjes, waar aan hij geknipt had, werden op nieuw in omloop gebracht. Er werden eenige alzoo nagemaakte bankbiljetten in zijn koffer gevonden. Men zegt dat verschillende personen in deze zaak betrokken zijn. Heel die zaak komt zeer onwaarschijnlijk voor. Moordpoging op den spoorweg. Men meldt uit Charleroi dat verleden woens- 3 dag avond de genaamde G. Aron, op zijne reis van Charleroi naar Namen werd aan gevallen, door eenen onbekende, die hem met een kneuzend werktuig verscheidene slagen op het hoofd toebracht. Volgens de verklaringen der genees- heeren loopt de aangevallene gevaar, in zijne verstandvermogens gekrenkt te zijn. De pleger van het feit is niet gekend, maar de gendarmerie heefteen onderzoek ingespannen om hem op te sporen. Te Luik betwist men zelfs de geldig heid der huwelijken, die niet met luider- stemme (altijd volgens de oude voorschrif ten) afgekondigd werden. De machinist van den trein, die za terdag avond naar Bergen reed, werd tusschen dc gemeente Piétonen Fontaine een hevigen schok gewaar. Hij stopte en ontdekte dat er twee bils op de riggels gelegd waren, De eene was verbrijzeld, terwijl de andere van de baan werd ge worpen. Drie minuten tevoren was een anderen trein voorbijgeredeu, waarop men niet den minsten schok had gevoeld. De aanslag meet dus gedurende die korte lusschenpoos gepleegd zijn. De reizigers hebben niet veel letsel van den sohok gehad. Voor eenen hoed De trein van Arlon naar Brussel stoomde met volle snelheid voorbij de hoogten van Hampiré en zou weldra te Lavaux aankomen, toen de reizigers der leste rijtuigen voorbij hunne portel een stroeien hoed zagen vliegen van geringe weerde. De eigenaar, een jongen van 13 jaar. zich alzoo van zijn hoofddeksel beroofd ziende en wellicht eene straf verwachten de van zijne twee toezichters sprong, te snel om hierin verhinderd te worden, uit den trein, botste op eene helling en kwam in de vaart te recht. De trein kwam te Lavaux aan. De bewakers van den kleine snelden onmiddelijk in de richting der bedoelde plaats terug, maar men vond nog hoed nog jongen. Men zag kleine vatstappen in 't zand maar verder niets. Toch leefde de knaap nog. Hij was uit het water gesukkeld had den hoed opge zocht en kwam juichend zijne mannen te gemoet geloopen. Men kan denken hoe hij er uitzag druipnat, met het gezicht vol schrammen, gekneusden arm, gescheurde broek, was hij toch nog in staat de nabij gelegen statie te bereiken, tevreden omdat hij zijnen hoed had terug gevonden. Dat hij gevaar had geloopen zijne on voorzichtigheid met een schrikkelijken dood te bekoopen, daaraan dacht hij zelfs geen oogenblik. Iets voor de duivenliefhebbers. De oplntingen van duiven wekt in Frankrijk meer en meer het wantrouwen van het militaire bestuur op. Het vreest dat Duitschland van de verzendingen van duiven gebruik maken zal, om zijn stelsel van bespieding en snelle gemeenschap uit te breiden. Zoudag heeft men te Parijs geweigerd duiven op te laten, die uit Luxemburg werden verzonden, alhoewel het bewezen werd dat de maatschappij, die deverzending had gedaan,hoegenaamd geen duilsche is. FRANKRIJK. Misdaad van Glatigny. Eene geheim zinnige misdaad heeft plaats gegrepen te Glatigny, kanton Sangeais, arrondisse ment van Beauvais. Zekere Eugène Le- besgue, landbouwer, twee-en-zestig jaren oud, was uitgegaan tusschen 9 en 10 ure 's morgends, ten einde slingerplanten te gaan afsnijden in het bosch van Créne. Ten 12 ure was hij nog niet thuis gekomen. Zijn zoon ging hem opzoeken maar slechts 's anderdaags \ond hij hem dood liggen in het bosch. De ongelukkige lag op den rug, met zijn mes in de rech terhand aan zijne linkerzij zag men een handvol planten, en rond hem bemerkte men eenen breeden ploedplas. Werklieden die in de nabijheid werk ten, werden dadelijk geroepen. Bij het onderzoek van het lijk bestatigde men dat Lebesgue eenen kogel in de lenden had gekregen. De zoon Lebesgue en zijne werklieden hadden maandag morgend een schot gehoord, in de richting der plaats waar het lijk is teruggevonden maar zij hebben er anders geen acht op gegeven. Verscheidene personen hebbenden be doelden man ontmoethij droeg een ge weer. De gendarmerie heeft bij hem een onderzoek gedaan. Deze man heeft be kend een rondeken in het bosch gedaan te hebben, maar zonder wapen. Hij be weert zelfs sinds zes dagen niet te heb- geschoten maar het geweer heeft men hem afgeuomen, en heeft deze bewering gelogenstraft. Overigens waren de ant woorden van dezen persoon zeer raadsel achtig e» de ergste beschuldiging zijn tegen hem ingebracht. Het onderzoek der plaatsen waar Le besgue is vermoord, heeft bewezen dat het slachtoffer op eenen afstand van zes stappen en van uit het hout, getroffen werd. De lijkschouwing heeft plaats gehad vrijdag. Het onderzoek wordt voort zet. DUITSCHLAND. Vee. Duitschland trekt al naar hem wat het maar kan. In den laatsten tijd kochten Italianen veel hollandsch vee, en zij waren zeer tevreden over zijne goede hoedanigheden. Dit ging groote uitbrei ding nemen, destemeer daar de dieren uit Holland, het zeer goed bleven stellen op den vochtigen bodem van Noord Italië. Een vakblad schrijft over dien uivoer van hollandsch vee in Italië Vroeger, om den veestapel in die streken te verbeteren en aan te vullen, kocht men zwitsersche dieren, maar nu men met ons vee kennis gemaakt heeft, is het te verwachten dat vroeg of laat de Zwitsers de concurencie met de Friezen niet zullen volhouden. Bo vendien kan men denken dat onze rundered in Ilaliën op den duur beter zullen aarden dan de zwitsersche, die afkomstig zijn van hoog, bergachtig o land. En hoe groot die behoefte aan goed melkrijk vee is sedert men zich op de boterbereiding toelegt, blijkt daaruit, dat men in 1884 en '85 uit Zwitserland 4183 en 6842 stuks, en bovendien uit Oostenrijk 5151 en 5372 stuks vee heeft ingevoerd. Hieruit kan men afleiden t hoe groot onze afzet zou kunnen wor- den, als die ingenomenheid met ons vee zich uitbreidt, en het vervoJg leert dat onze dieren in Ilaliën het goed knnnen gewennen. Duitschland wil echter die markt ver overen het zal daartoe alle middels ge bruiken. en hel tracht de Italianen te overtuigen van de voortreffelijkheid zijner dieren, eer voor goed de gewoonte door gaat de hollandsche markten te bezoeken en daar hunne inkoopen te doen. Toch kan het noordduitsche vee noch in melkrijkheid, noch in krachtigen lichaamsbouw met het onze wedijveren, zegt een hollandsch blad. Van daar komt het dat men alle jaren uit Duitsch land hier een groot aantal fokdieren koopt, tot veredeling van den veestapel, en het kan wel gebeuren dat men het hier gekochte vee onder den naam van hol- steinsch of oldenburgsch in Italië ver koopt. ENGELAND. Ontsnapt. De londensche korrespon- dent van den Figaro vertelt dal een kerel, Marchant genoemd. 40 jaar oud, uit zijne gevangenis is gekomen op eene manier die onbegrijpelijk is. De man was tot 10 jaar veroordeeld en zat te Londen in het strengste geheim. Toen hij in de gevan genis kwam, werd hij nauwkeurig onder zocht, even als zijne cel. Nettegenstaande al de voorzorgen, was donderdag Mar chant verdwenen, In het gewelf van zijne cel had hij een gat geboord. Hoe Dat wordt een raadsel als men weet dat Marchant vijf voet groot en de cel tien voet hoog is. Het eenige meubel is een voetbankske dat aan den vloer is vastge maakt. Langs de opening is hij aan het dak gekomen daar heeft hij een tweede gat moeten maken om buiten op het dak te geraken. Hij heeft zijn beddelaken in reepels gesneden, deze aan-een geknoopt en wilde zich laten afrijzen. De nieuw- soortige koord brak en Marchant werd beneden letterlijk verpletterd. Bijeenkomst van vorsten. Bene van de aantrekkelijkheden der feest van den jubilé der koningin Victoria van Engeland, zal de vereeniging zijn van vorstelijke personen, die hunne landen te Londen zullen vertegenwoordigen. Het zijn Duitschland. De kroonprins, met vrouw en kinderen, of indien de genees- heeren er zich tegen verzetten prins Wilhelm. Oostenrijk. Aartshertog Rudolf, als ook de prins en de prinses van Saksen- Coburg-Gotha deze laatste is de zuster van aartshertogin Stephanie, welke we gens haren gezondheidstoestand de reis niet mag doen. De kroonprins van Oosten rijk zal een zonderling geschenk van den keizer, zijnen vader meé hebben, name lijk een vat beste Tokayer, uit de keizer lijke kelders. Beieren. Prins Leopold, tweede zoon van den pring-regent. en zijne echtge- noote, prinses Gisela, dochter van den keizer van Oostenrijk. Baden, Prins Ludwig, jongste zoon van den groothertog. Wurtemberg. Prins Wilhelm, neef van den koning en vermoedelijke troon opvolger. Denemarken. Koning Christiaan, der der prinses vau Wallis. Nederland. Koning Willem, indien zijne geneesheeren het toelaten. Anders zal graaf van Bylandt, gezant van Neder land te Londen, hem vertegenwoordigen. België. De koning en de koningin der Belgen. Portugal. De hertog en de hertogin van Braganza, kroonprinselijk paar. Zweden. Prins Oscar, tweede zoon des konings. Busland. Grootvorst en grootvorstin Sergius. Z. H. de Paus zal zich waarschijnlijk door eenen kardinaal doen vertegen woordigen, en de Sultan van Turkije door zijnen zoon Selim, vermoedelijke troonopvolger. Als bijzonderheid mag nog gemeld worden dat twee familië die over Frank rijk geregeerd hebben zullen aanwezig zijn, de gewezen keizerin Eugénie en de graaf van Parijs, opperhoofd der Orleans. Eene goudrivier in Wallis. Men meldt uit Wallis dat door mijnwerkers stukken goud zijn gevonden in het bed van den rivier de Mawddach en een on derzoek heeft de meening bevestigd, dat het bed van de rivier met goud is bedekt, dat waarschijnlijk van de heuvels is ge komen. Een vijftiental jaren geleden werd eene groote opschudding verwekt in de om streken van Dolgelty en het dal van Mawd dach. waar eene groote hoeveelheid kwarts was gevonden. Te Cloganmijn werd eene maatschappij opgericht, waar van Jenh Bright een der bestuurders was, en in sommige weken werden 100 onzen goud gevonden. Droevige vooruitzichten. De Times van zaterdag bevatte de volgende regels, die wel geschikt zijn om een weinig de naderende feestvreugde op 21 dezer te koelen Het is noodig te waarschouwen tegen de mogelijkheid, dat er op den feestdag pogingen zullen worden aangewend door de laffe huurlingen van de Clan-na-Gael en van andere moordclubs, om onrust te verwekken of eenig duivelsch onheil aan te richten door middel van dynamiet. Men zij dus op zijne hoede De bevoegde overheid zal ontgetwijfeld maatregelen nemen om den helschen toeleg dezer vij anden van het menschdom te verijdelen. De Pall Mall Gazette spreekt de nog meer onrustbarende meening uit, dat het groote gevaar zou kunnen schuilen in de Westminster abdij, waar de koningin met de bloem der natie zal bijeenkomen. De abdij, zegt het blad. is al sedert weken in handen geweest van honderden werkliê. Onder dezen hebben vermomde dynamiet- mannen kunnen schuilen, en niets ware gemakkelijker, dan in deoutelbare nissen en holten van het inwendige muurwerk eene helsche machien te verbergen. On getwijfeld is de overheid op dit gevaar bedachtdoch wij mogen haar herinne ren dat bommen klein en de hoeken en hollen talrijk zijn. De Gazette laat er veel- beteekenend op volgen, dat, naar het schijnt, de iersche parlemenstleden aan de plechtigheid in de abdij niet zullen deelnemen. Deze onrechfstreekscheaanvallen legen de Ieren kunnen niet nalaten het volk te verbitteren. De dagbladen zouden echter beter doen de aandacht te roepen der policie op het volgende feit, dat men voorzeker zou moeten beletten. De hortog van Westminster stelt voor dat, op den avond van 21 juni, elke in woner van Londen voor elk zijner ven sters een keers zou ontsteken, De pom piers zouden te werken hebben ITALIË. Opgravingen in lialie. De ilaliaan- sche regeering heeft besloten opgravin gen te doen ter plaatse waar eens de door hare weelderige levenswijze bekende, stad Sybaris stond. Professor Niola, de kundige onderzoeker van Tarente en an dere zuid-italiaansche plaatsen, is door den minister van onderwijs aangewezen om de werkzaamheden te leiden en be vindt zich te Carigliano. Hel is moeilijk, zegt het engelsche weekbad the Academy, het oudheidkundig belang van deze on derneming te overschatten. De rijkdom van Sybaris en de weelde zijner bewoners zijn spreekwoordelijk, en het feit, dat de stad plotseling verwoest werd op het tijdstip van haren hoogsten bloei, geeft zekerheid omtrent den rijk dom van de te onginnen mijn. Van den dag, waarop de zegenvierende Crotonio- ten den loop der rivier Crathis zoo ver anderden, dat deze de stad bedolf, werd Sybaris en zijne naaste omgeving een moeras, waaarin zich slechts eene dun gezaaide en ziekelijke bevolking ophield. Dit gebeurde in het jaar 510 vóór Christus en derhalve in eenen tijd, toen de grieksche kunst zich op een zeer be langrijken trap van ontwikkeling bevond, waaromtrent nog maar al te veel punten opheldering noodig zijn. ZWITSERLAND* De Katholieken in Zwitserland. - Iets wat zonderling schijnt, het is dat de voorzitter en de onder-voorzitter van den Nationalen Raad tot de roomsch-katho- lieke partij behooren. Maar aan den anderen kant, is het bu reel van den Raad van State, dat vooral dc kantons vertegenwoordigt, zonder echter de bevolking in acht te nemen, samengesteld uit twee leden van de oud- katholieke partij, wier invloed alle dagen vermindert. De kantonale regeeringen beginnen te toonen dat het hun voortaan lastig valt een eeredienst zonder aanhangers te on dersteunen sommigen dier geloofsver- zakers (oud-katholieken), zijn afkeerig geworden om nog de diensten slechts in tegenwoordigheid van hunne vrouw en van hunnen koster te celebreeren, die, zij bekennen het, hunne eenige parochi anen zijn de oud-katholieke herders be ginnen hunne pastorijen te verlaten, maar eischen eene goede schadeloosstel ling. Verder zijn er municipale raden die vragen dat hunne kerk, thans opgeslo ten, aan den katholieken godsdienst wor de teruggegeven. De Raad van State te Geneve, die zich altijd met hoogmoed het prote- stantsche Rome heeft betiteld, kon hun ne vraag niet verwerpen. Het is een eerste stap, onvoldoende wel is waar, maar het overige zal volgen door de macht der daadzaken. De Loyson-kerk in Zwitserland moet zich met haren ondergang getroosten. AMERIKA. Geen landverhuizers meer. De Vereenigde Staten willen... de pap niet meer slikken, zooals men zegtde vrije amerikaansche burgers verzetten zieh tegen het verder aannemeu van landver huizers. Aan den Standard wordt uit New-York gemeld, dat de volksbeweging tegen landverhuizing voortdurend toeneemt. De laudverhuizerskommissie heeft zestien gezinnen, die gezamentlijk een honderd- lal personen uitmaken, naar Europa te ruggezonden. De Times bericht uit Philadelphia, dat de Iuman-stoomvaartmaatschappij voor het gerechtshol aan de landverhuizers-1 kommissie de bevoegdheid ontzegt aan i landverhuizers, welke middelen bezitten, t de landing in de Unie te beletten. Voegen wij hierbij dat in de drie leste maanden de landverhuizing eene reus achtige uitbreiding genomen had. Zoo waren er schepen, die slechts plaats had den voor 400 man en er 1109 aanbrach ten 1 1

De Denderbode | 1887 | | pagina 2