NIEUWS- EN AANIONDIGIMGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 19 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° "21(14, AAN DEN RIJN. Men Oordeele. ARONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N» 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. -igSö: SL, ANNONCENPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suum. AH.SI 18 JliAI 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. Generaal Ferron, minis ter van oorlog, is voornemens de drie volgende hoofdzakelijke hervormingen te verwezenlijken inrichting van zes nieu we regimenten ruiterijafschaffing van de depotskompagniën afschaffing in vredestijd van de vierde bataljons. Om de bevordering der officiers niet te ver tragen, zal de minister aan het parlement de machtiging vragen een zeker getal officiers op pensioen te stellen. Wat de aanwerving betreft, de minister is voor nemens zoohaast mogelijk den diensttijd van drie jaren te verwezenlijken, en de afkondiging niet al te wachten van de wet, die nu wordt besproken. Het schijnt dat het fransch ministerie geneigd is de volgende besparingen te verwezenlijken Buitengewoon budjet van openbare werken, 20 millioen Gewoon budjet van binnenlandsche zaken, 3 millioen Budjet der koloniën, 1,100,000 frank. Behalve eenige belangrijke verminde ringen, zal men op het budjet van oorlog het krediet verlagen voor de jaarlijksche oproeping der reserve. Generaal Ferron zal waarschijnlijk den duur der krijgsoefeningen van de reser visten van het werkdadig leger van 28 dagen brengen op 14. Het traktaat tusschen China en Fran krijk is op het punt van gesloten te wor den. Frankrijk ziet af van alle reklame opziehtens den verkoop van het zout, aan gezien deze verkoop een monopool in China is het staat aan China het schier eiland Pak-Lung al. Van den anderen kant mag de opium langs de anamo-tokin- sche grens, in China gevoerd worden. Met vier chineesche steden mag men han del drijven daar ook zullen de fransche agenten worden gezonden. De tarieven zullen wederkeerig worden verminderd. Duitschland. De Figaro beweert dat de gezondheid van M. von Bismark, in de leste dagen, te wenschen overlaat. De kanselier zou rust moeten nemen doch hij is niet bij machte, zelfs niet eene kleine reis te doen. De duitsche Rijksdag heeft donderdag in zijne avondzitting in tweede lezing de wet op de benoeming van burgemeesters in Elzas-Lotharingen aangenomen. Het wetsontwerp betreffende de toepassing der gewijzigde rijkswet op de landswet- lelijke aangelegenheid in dezelfde provin ciën, werd ook in tweede lezing aange nomen. De overstrooming 6* Vervolg. Daniël was hoogst verheugd over al deze narigten en achtte zich gelukkig, spoedig ook zijne moeder, broeders en zusters te zullen zien. Toen men sprak van te vertrekken, zeide bij Ik moet toch mijne lieve moeder, broe ders en zusters iets medebrengen gelukkig dat mijn spaarpot in goeden slaat is ik ben voornemens alles voor hen te koopen, waar mede ik denken kan hun genoegen te zullen geven. Ik zal u in hot koopen behulpzaam zijD. zeide mevrouw Blanken,en u levens verzoeken, u met eenige geschenken van mij te belasten Goed hernam haar echtgenoot, dan zal ik mijn aandeel ook bijleggen. Den volgenden ochtend ging mevrouw Blan ken met Daniel naar eenen winkel, en kocht voor Daniel's vader en broeders fijn laken voor zijne moeder en zusters schoone stoffen voor kleedjes, en nog veel andere zaken lot haar nul en genoegen. De winkelbedienee had er Italië en het Vatikaan. De Observateur francais kondigt de twee volgende de- peches af, die hij van zijnen korrespon- dent te Rome heeft ontvangen Ik verneem uit stellige bron dat het iialiaansch ministerie een wetsontwerp in gereedheid brengt over het romeinsch vraagstuk en de betrekkingen tusschen de Kerk en het italiaansch gouverne ment. Het wetsontwerp schenkt voldoening aan sommige wenschen van het Vatikaan, door de voordeelige wijziging der geeste lijke wetgeving. Wat het romeinsch vraagstuk aa-ngaat, het stelt een minimum toegevingen voor die wel is waar onaanneemlijk zijn, doch dat misschien het uitgangspunt worden zal van verdere onderhandelingen- Het schijnt dat het Quirinaal, behalve de verbetering der waarborgenwet, aan het Vatikaan voorstelt, Z. H. den Paus een deel grondgebied af te slaan. De koning wil het, kost wat kost. Het werpontwerp zal vooreerst naar den Senaat worden gezonden. 't Gouvernëment zou vervolgens aan den H. Vader vragen dat hij de katholie ken zou toelaten aan de kiezingen deel te nemen, ten einde alzoo eene betere samenstelling der Kamer te bekomen. Tijdens het gehoor van Mgr de aarts bisschop van New-York bij Z. H. de Paus, heelt gehad, verklaarde deze leste, dat hij zich naar de basiliek van St-Pie- ter begeven zal, om er de pelgrims te ontvangen. Dit heeft de H. Vader nooit gedaan. De belangrijkheid van dit besluit zal niemand ontsnappen. Leo XIII schijnt bekommerd te wezen met het regelen der bijzonderheden van dit feest. Z. H. de Paus zegde tot gemelden prelaat dat hij de pelgrims per reeks ontvangen zal dezer maand, de Franschen de volgen de, D e duitschers, enz., enz Engeland. Volgens een blad uit Lon den zou de politie onderricht zijn over de ontwerpen der dynamitards. Zij zouden een of twee aanslagen begaan, in de week van 't jubeleum. Ziedaar een groot plezier dat den feestvierder te wachten staat Het strengste toezicht wordtin de havens van Engeland uitgeoefend. Alle verdachte personen, die ontschepen, worden aan gehouden. De nederlandsche gezant te Londen heett donderdag de jaarlijksche bijeen komst der engelsche bimelalisten-veree- niging bijgewoond. Daar werd door ver schillende sprekers dehoopuitgesproken. dat het zilver in zijne oude positie zal worden hersteld. Men verwacht dat eerstdaags het ver slag der commissie van onderzoek naar het zeewezen zal verschijnen. Daarna zullen de bimetalisten trachten in het parlement een debat over deze zaak uit te lokken. Rusland. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de russische regeering voortgaat groote hoeveelheden krijgsvoor raad naar Midden-Azië en Siberië te zen den. Honderd transportbooten worden voor de Kapische zee gereed gemaakt. De russische regeering versterkt ook het transkaspische spoormaterieel. Spanje. De pleger van den aanslag tegen maarschalk Bazaine, de genaamde Hillairand, is te Madridjvoorde rechtbank verschenen. De eisch is 15 jaar dwang arbeid en de kosten van het proces. Amerika. De rechtbank te New-York heefteen belangrijk vonnis geveld in zake der landverhuizingen, naar aanleiding van het beroep der Inman-stoomvaart maatschappij tegen de beslissing van de kommissie voor de landverhuizing, wel ke de landing van een honderdtal Ieren verbood, omdat deze werden overge bracht op Staatskosten De rechtbank heeft verklaard dat de landverhuizerskommissie rechterlijk ge handeld heeft, daar de wetgeving der Unie het landen van met geld ondersteun de emigranten, die jong, gezond zijn en bekwaam om in hun levensonderhoud te voorzien, volstrekt niet verbiedt. Vele belanghebbenden woonden de zitting der rechtbank bij en juichten de beslissing toe. De kommissie van het werkonderzoek komt hare taak te eindigen. Op 4 juni jl. sloot zij haren zittijd. Buiten hier en daar eene zeldzame uit zondering, is er weinig of geen goeds van officieele kommissiën te verwachten meestal is het veel geschreeuw en weinig wol. Doch met waar genoegen bestatigen wij dat de hoogere bedoelde kommissie uit zondering maakt. Zij heeft hare taak ge wetensvol gekweten, ja, alle middelen heeft zij ingespannen om licht over onzen maatschappolijken toestand te versprei den en aldus aan 't ministerie de middelen te verschaffen om maatregelen te nemen tot voorkoming der onlusten en wanbe drijven van 1886 en tot de redelijke rege ling der vraagstukken, die het lot der arbeidende volksklassen zullen verbete ren. En nu wij deze welverdiende hulde hebben gebracht aan de werkzaamheden der kommissie van 't werkonderzoek, denken wij het nuttig deze laatste eeas te vergelijken met de kommissie van 't school onderzoek van 1880, ten einde eens over het verschil te oordeelen. Het schoolonderzoek, beter genoemd, zijn vracht aan, om baar alles na te dragen, en Daniel zelf droeg nog een pakje onder den arm. Marlen stond verbaasd, toen mevrouw Blanken te huis kwam en al die schoone din gen op eene lange tafel uitspreidde me vrouw Blanken vermaakte zich met de verras sing van haren gast, en met den vinger op een grooten lap donkergroen laken wijzende, zeide donkergroen laken wijzende, zeide zij Dit laken heeft Danial u, zijn goeden va- dor, tot geschenk toegedacht, neem liet dus maar dadelijk tot u het maakloon zal ik beta len, en de kleermaker is reeds ontboden. Op deze wijze werd Marlen, wiens kleeren wel zeer ziendelijk, doch ook tamelijk ver sleten waren, geheel in 't nieuw gestoken. Hij kon geene woorden genoeg vinden om de dankbaarheid, welke zijn bart vervulde, uit te drukken al wat hij zeggen kon, scheen hem onvoldoende. Maar de heer Blanken viel hem in rede Staak uwe dankbetuigingen Waarloc anders gaf God aan eenige menschooeen groo- ter vermogen, dan om degenen, die te weioig hebben, daarvan mede te deelen Rijke lieden kunnen, als zij bel wel begrijpen, eene grooie- re vreugd in de weldadigheid vinden, dan in duizend andere zaken, die voor geld verkrijgen zijn. Dan leeren zij uit eigen ondervinding, hoe waarachtig het woord des Verlossers is het is zaliger te geven dan te ontvangen. de school-inkwisitie was een maatregel van oorlog en vervolging tegen het vrije katholiek onderwijs.Deleden dezerkomis- sie, al geuzen,waren, met eenen onverbid- delijken haat behebt tegen de katholieken en vooral tegen de beschermersvan'tvrije katholiek onderwijs. Zij hadden maar een doel, namelijk.van den eenen kant de Bisschoppen, Priesters, Kloosterlingen en voorname katholieken bij 't volk hate lijk te maken door ze te belasteren, te begekken en te bespotten, en, van den anderen kant, de voorstaanders van't offi cieel onderwijs te verheffen, voor te spre ken en in alles te ondersteunen. De kommissie van 't werkonderzoek is in tegendeel samengesteld uit personen van verschillende politieke denkwijze. Zij was altijd bezield met dien geest van vre de welken bij zijne stichting door 't mini sterie voorzat, en streefde niet tot het verkrijgen van eenen voorafbepaalden uilslag, maar beijverde zich steeds om bij de getuigen die voor haar verschenen zooveel inlichtingen mogelijk in te winnen Verre van, gelijk de school-inkwisi- teurs, de getuigen in vrienden en vijanden te verdeelen, van voor de eenen lieftallig en voorkomend en voor de andere barsch en onbeschoft te wezen, werden allen met de zelfde goedwilligheid en beleefdheid onthaald, elkeen mocht vrijelijk spreken, of hij tot de socialistische partij toehoor de of niet. En ouder 't financieel opzicht wat ver schil tussche nde beide kommissiën De school-inkwisitie was de oorzaak van de schandelijkste geldverspillingen tot hiertoe gekend. Honderden duizenden franks werden aan de liberale vriendjes als 't ware toegeworpen en in pleziertocht jes en braspartijen verslonden. Talrijke geuzen deden hun buikschc meer dan een jaar lang deugd dat het eene ware bene dictie was. Is het noodig hier eenige voorbeelden te herinneren Wij denken het niet de feiten hier en daar voorge vallen en bijzonderlijk in Luxemburg waarvan den beruchte Bouvier den held was, liggen nog te versch in elks geheu gen. De kommissie van 't werkonderzoek kostte geene roode duit aan de openbare schatkist hare leden waren soms tot groote onkosten verplicht om hunne zen ding te volbrengen. Ziedaar daadzaken en feiten welkenoch te betwisten, noch te loochenen zijn en die ons ten duidelijkste bewijzen dat men onder de katholieken mannen van be kwaamheid en talent ontmoet, welke zon der eenige vergelding voor het gemeene best kunnen werken en zwoegen en dat integendeel de liberale geen strooitje zouden verleggen zonder dat zij verzekerd zijn van hunnen zuiger in 't staatsgeld- schotelke te mogen aanbrengen en huik sta bij te kunnen zuigen, trekken en lek ken En nu, laten wij 'twoordaan de liberale grooiverstanden uil Dendcrgalm en Ver bond Will. Blijdschap op blijdschap. Een vriend van hen heer Blanken, die naar Maintz op reis moest, bood zich aan, Daniël en zijnen vader tot aan die stad met zich te nemen. En, zeide de heer Blanken, van daar kunt gij dan met postpaarden naar huis rijden ik zal de kosten daarvan dragen. Zij reisden af en de getrouwe bond vergezel de de reiskoets van tijd tot tijd zat hij zeer deftig naast den koetsier op den bok Daniël had den ouden halsband van den bond wéér opgezocht, denzelve met nieuw rood leder laleu overtrekken en de koperen letters J M. B. in het vuur laten vergulden- Dal heeft hel trouwe dier wel verdiend, zeide hij. Toen Marlen en Daniël de woning naderden, en men reeds het witte lijnwaad op den bleek van verre tusschen het groen geboomte zag schitteren, herkende de hond do landstreek en snelde vroolijk vooruit. Ottilia en hare twee dochters waren juist bezig met het linnen, dat op den bleek lag, te begieten, en de twee zonen waren op den wijnberg aan hel werk- De hond liep op Ottilia af, sprong haar, onder een luid geblaf, legen bet lijf, of liep in eenen kring kwispelende om haar been. Ottilia was niet weinig verwonderd, dal de hond, van welken zij, sedert de noodlottige overslroo- ming, niet gezien of geboord had, zoo eensklaps Tabaksbelasting. De vergadering der tabaksfabriekanten, die zondag te Brussel heeft plaats gehad, vraagt de verandering der wet op den tabak. Indien de liberale wet van 1883 niet veranderd wordt, is het gedaan met de tabaksteelt in Belgie. De fabriekanten vragen de intrekking dezer wet, met teruggaaf der geheven rechten, of van elk anderen maatregel,ora de belangen der nijverheid en den handel te beschermen gedurende het overgangs- tijdvak de totale afschaffing der accijns rechten op de inlandsche teelt en het De- houd der tegenwoordige rechten op de gefabriceerde artikels. Herstelling door het gouvernement van een ernstig patent voor de verkoopers van tabak en sigaren, en afschaffing van het recht aan de gemeenten verleend, om dergelijken taks in te richten. Verbod door het gouvernement aan allen ambtenaars of aan dezes vrouw, om tabak of cigaren te verkoopen. Dit artikel werd sterk besproken. Het in voege brengen van de wet van 1846 ten doel hebbende te verbieden in de verkoopzalen tabaksproducten te verkoo- )en, alsook verbod deze ten toon te stel en en te verklaren dat gemelde lokalen niet gelijkstaan met de winkels. Maatregels tegen de smokkeling. De vergadering was buitengewoon talrijk. 850,000'fr. Het kabinet Beernaert schatt voor 850,000 fr. belastingen af op den koffie het kabinet-Frère verhoogde integendeel deze belasting op een verbrutk van eerste noodzakelijkheid, in 1884. Is de liberale pers dankbaar aan het kabinel-Beernaert, vraagt een blad, voor die vermindering van belasting Zoo min als voor andere verminderin gen ten beloope van 23 millioen, die het tegenwoordige kabinet heeft daargesteld. 5 centiemen op den koffie dal is vol gens hen niet besprekensweerd 4 cen tiemen op eeue kilo vleesch, dat is.... de uithongering. In plaats van eene belgische bloemlezing uit te geven, zou het ministerie beter doen een boekdeel te laten drukken met al de domme tegenstrijdigheden, die in de doktrinaire partij voor den dag komen (Handelsblad.) HANDEL EN NIJVERHEID: De firma Van Os en Hellemans,te Lon den, zendt aan 't Handelsblad het volgen de bericht over de fruitgewassen Fran krijk. Klein gewas, behalve peeren en walnoten die veel beloven. België Veel zwarte bessen en peeren. ander fruit tamelijk goed gewas. Duitschland. Goed gewas, uitgenomen peeren, appelen en reine Claudes die weinig beloven. Hol land. Tamelijk goed gewas van alle Iruit. Engeland. Middelmatig gewas, veel zwarte bessen en appelen. terugkwam en haar nog kende. De oudste doch ter herinnerde zich den hond ook nog, maar hij kende haar niet meer De twee zouen die van den wijnberg hel vroolijk gedariel van den hond gezien hadden, kwamen af, en de oudste zoon Georg, werd bijna verdrietig, dat zijn oude speelkameraad, Waldi, wiens verlies hij zoo zeer betreurd had, hem niet meer scheen te kennen. Terwijl allen, moeder, dochters en zonen, nog vol verwondering stonden over de onverwachte aankomst van den hond, wéér- galmde het vroolijk geschal van den posthoorn de paarden, door eenen behendigou postillon gemend, renden moedig het dorp dooi en hiel den voor Martens woning stil. Wat zal dat wezen zeide Ottilia wat beduidt die koets voor onze deur? De postillon is zeker mis gereden. Zij naderde het rijtuig en Marlen sprong er het eerst uit. Zij groette hem vriendelijk maar baar gelaat nam al dadelijk eene ernstige uitdrukking aan en zeide - 's Hemels naam, Marlen wat beduidt dit zoo maar met extra post te rijden, en, zooals ik zie, u in eens geheel in hel nieuw te steken, dat is wal erg en zie de hond, Waldi, dien gij gewis teruggevonden en wie weet hoe duur betaalt hebt heeft eenen prachtigen balsband, met uwen naam, om Wezenlijk, ik had lol boden gedacht, dat gij een beter huisvader waart. Ik vrees, dat die erfenis uw hoofd op hol hoeft gejaagd, lnéieu gij het zoo aanlegt, zoo zal het geërfde geld spoedig aan een einde zijn, Wees maar niet zoo boos, lieve Ottilia, hernam Marten lachend, laat mij eerst maar eens uitpakken, dan zuil gij zien, dal er geen penning aan hei geld ontbreekt. Wij opende den koffer, welken den postillen zoo even in hel huis had gebragl, nam er eenen zwaren zak met geld uil en schudde dien op de tafel ledig. Lieve hemel riep Ottilia, zoo veel geld heb ik in mijn leven nog niat bij elkander ge zien Hel is mij, alsof ik in eenen droom ver keer, Maar zeg mij toch, hoe komt gij aan de niewe kleederen O, dat is nog niet alles, antwoordde Mar len ook gij en de kinderen zult nieuwe klee- deren hebber. Hij pakte de schoone stoffen, voorde moeder donker, maar de dochters ligter van kleur, be nevens band, kanten en garen, uit, daarna het laken voor een geheel nieuw pak voor zijne zonen, en legde hij dal alles nog een stuk lijn linnen. De tafel was te klein, om er alles op te leggen. Neen, zeide Ottilia, dat is te veel mijn versland staal er bij stil. Hoe komt gij toch aan al die kostbare goederen Dal alles hernam Marlen op Daniël wij zende, brengt deze mijn reismakker voor u mede. (Wordt voortgwet).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1