ft: NIEUWS- EN AANKONDIGI*GSBlAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. -M-Ste Jaar, 2165, AAN DEN RIJN. DE DENDE R BODE. ARONNEMEIVTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. iuiqup Suuin ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AF.I.ST, ii JU Al 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. Generaal Ferron zal toe- komende week bij de Kamer de volgende wetsontwerpen indienen een tot het inlijven V3nde jongelingen der klasse van 4886, thans vrijgesteld krachtens de wet van 1872, bij het leger een tot hel ver beteren van den toestand deronderoflicie- ren, die opnieuw dienst genomen heb ben een tot het vormen van 4 regimen ten ruiterij en het afschaffen van 10 eska drons Afrikaansche jagers en eindelijk een tot het vormen van 18 nieuwe regi menten infanterie. M. Barbe heeft zaterdag in den radika- len raad te Parijs, in het Groot Oosten gehouden, uitlegging moeten geven over zijn optreden in het ministerie-Rouvier. M. Barbe heelt verklaard dat er tusschen dit ministerie en de rechterzij,noch schrif telijke, noch mondelingsche overeenkomst bestaat. De raad stemde met eenparigheid der 600 aanwezige leden een dagorde, waardoorM. Barbewordt gedwongen zijn ontslag van minister te geven. Doet hij het niet, dan zal men hem uit den radi- kalen raad van Seine-et-Oise verbannen. Verscheidene prefekten werden te Parijs in het ministerie ontboden. Zij ontvingen het bevel de verwereldlijking der lagere scholen niet verder door te drijven en alles in het werk te stellen, ten einde de municipale raden tot de verdaging van de maatregels, hiertoe betrekkelijk, te bewegen. Duitschland. De rijksdag heeft na een weinig belangrijk debat alle voorstel len,welke aan de dagorde waren,in derde lezing afgedaan. Daarna is door den staatssekretaris Bötticher de keizer lijke boodschap tot sluiting der zitting voorgelezen. Op bijzonder bevel van den keizer, was hij bij den Rijksdag de tolk van het gevoel van erkentelijkheid van den keizer, voor de wijze, op welke de Rijksdag de wetten aangenomen heelt die aan de weerbaarheid en de geldmiddelen van het rijk de vastheid verleenen, welke de eerste voorwaarde is voor den vrede en voor de ontwikkeling van het werk des keizers. Met een driemalen herhaald Leve de Keizer 1 gingen de leden uiteen. Engeland. Te Keulen wordt door den aartsbisschop Krementz, den bisschop Korum van Trier, de vikaris Henke, den kanonik Lahm van Munster als vertegen woordiger van Mgr. Brinkmann, en naar het schijnt, nog een vertegenwoordiger voorMgr Höting van Osnabrück, over een nieuwen catechismus door de weste lijke diocesen onderhandeld. Dat ook Mgr Kopp juist te Keulen was, stond daarmeènietin verband :Fulda's bisschop was slechts gekomen om met den nog niet volkomen herstelden wijbisschop Baudri eene regeling temaken betreffende het toedienen van het H. Vormsel door Mgr Kopp in eenige grensgemeenten van 't Keulsche diocees. Ook was het bericht zou de minister von Goszler een bezoek te Fulda hebben aangekondigd, onjuist niet te Fulda, maar te Culm had hij dit bezoek aangekondigd, omdat hij zich juist in de nabijheid bevond. Behalve de catechismus-kwestie wordt te Keulen niet over kerkelijke aangelegen heden beraadslaagd. Deze blijven voorbe houden voor de voltallige bisschops-kon- ferentie, welke, als gewoonlijk, te Fulda gehouden worden vermoedelijk ir. de tweede helft van augustus. Bulgarie. M. Stoïlof heeft tijdens zijn verblijf te Weenen aan prins Alexander, te Kissingen, de volgende depeche ge zonden De bulgaarsche regenten hebben ge durende hunne omreis in Bulgarie en Rumelië de overtuiging bekomen dat hel volk en het leger vast besloten zijn u terug tot den troon te roepen. Ik heb de eer op bevel van het regent schap, aan Uwe Hoogheid te vragen welke uwe houding wezen zou, indien men uwe kandidatuur tot den troon voorstelde. De prins antwoordde het volgende Hoe zeer ik mij ook gevleid en geluk kig gevoel over de getrouwheid der bul gaarsche natie ten mijnen opzichte, moet ik nogthans verklaren dat ik de officieele kandidatuur niet aanveerden zal, en ik bid het regentschap en het gouvernement mij buiten elk ontwerp te laten. De Daily News meldt uit Konslantino- pel dat donderdag lestleden de fransche gezant een nieuw verhoor bij den sultan gehad heeft. Graaf de Montebello her haalde Frankrijk's bezwaren tegen de overeenkomst betrekkelijk Egypte, en deed uitschijnen dat deze aan Engeland rechten in Egypte geelt, waardoorFrank- rijks uitweg naar zijne koloniën wordt versperd de fransche gezant voegde er bij, dat de konventie de voorbereiding van een onafhankelijkEgypte begunstigt zij ondermijnt het oppergezag van den sultan in de Nijldelta. De sultan merkte op dat Frankrijk laat komt met zijne bezwaren tegen de kon ventie, waarop graaf de Montebello ant woordde, dat de grootvizier de onderhan delingen hiertoe betrekkelijk voor Frank rijk geheim hield, alhoewel het behoor-, de ingelicht te worden. De sultan zegde dat de gezant desaan- gaand met den grootvizier moest onder handelen, wien bevolen is alle ophelde ringen te geven. Graaf de Montebello onderhield zich later met den grootvizier die den franschen gezant meêdeelde dal de Porte bij Sir Drummond Wolff aan dringen zou, de konventie te wijzigen in de bepalingen rakende de ontruiming. WolfT weigerde dit echter op de konfe- rentie, die daarna met den grootvizier werd gehouden, zeggende dat het daartoe te laat is. De overstrooming 7* Vervolg. IX. Het geluk van goede ouders en goede kinderen. Daniël was inlusschen een weinig ter zijde blijven staan. Ottilia en hare kinderen waren zoo door vreugde vervoerd, dat zij hem nau welijks gezien, althans geene acht op hem ge slagen hadden, tfij echter schepte een groot vermaak in de blijdschap zijner zusters en broeders, die er allen friscb en gezond uitza gen de moeder, die tot nu toe zoo veel te zien had gehad, zag hem nu met opmerkzaamheid aan,zeggende Die fijne jonge heer daar, zegt gij, heeft ons dat alles gebracht Maar wie is hij dan Marlen sloeg zijne oogen ten hemel, vouwde zijne handen en sprak op plechtigen, aertsva- derlijken toon, waarin iets verhevens gelegen was Hoort bewondert en aanbidt Gods heilige In het paleis heerschte groote opschud ding de fransche en russische partijen strooien uit dat de sultan de konventie niet onderteekenen zal alsdan dreigen WolfT ende engelsche gezantWhite hunne paspoorten ie vragen. - Persoonlijke dienstplicht. De Indtpendance deelt iets meê wat ons te;: hoogste ongeloofelijk schijnt. Na de stemming van 't wetsontwerp op 't voorkomend concordaat der failliet, zou men liet vermalledijde voorstel be trekkelijk de persoonelijke dienstplicht bespreken. Het ministerie zou zicli wel met dat voorstel niet vereenigen, 't wek door allen wordt afgekeurd, maar het zou eene stemming over 't grondbeginsel uillok- ken, 't geen in andere woorden zeggen wil, men zou stemmen dal men den per soonelijken dienstplicht in grondbegin aanneemt. En om dit grondbegin in uitvoer te brengen, zou men eene kommissie be noemen gelast de kwestie grondig ie onderzoeken. Het katholiek ministerie zou dus den eersten slap vooruit doen, liet zou ons dus een strop om den bals werpen 'twelk ons later zal verworgen. Wij kunnen niet aannemen dat het katholiek ministerie zoo onbezonnen te- ;en den uitdrukkelijker) wil in der over- grooto meerderheid des lands zal han delen. Alvorens ons de pesoonlijken dienst plicht op den hals te laden, zou men de aanslaande kieziugen moeten afwachten en 'l kiezerskorps over de kwestie la ten uitspraak doen. Hoe zouden wij dan ook moeten den- kefi over de plechtige verklaring in de Volkskamer gedaan dat de gestalslerkte des legers niet moet vermeerderd wor den Neen, neen, de mededeeling der Indé- pendance is ongeloofelijk Liberale bekentenis. Wanneer door ons beweerd wordt dat de overgroote meerderheid der liberale opperhoofden godverloochenaars en ge- zwoorne vijanden van den R. K. Gods dienst zijn, dan bassen de lieldhonden der liberale drukpers ons achterna ge liegt, ge bedriegt, ge lastert onze man nen. Wij willen hier 't bewijs leveren dat wij noch liegen, noch bedriegen, noch de liberalen lasteren. Maandag 13 Juni bad te Ecaussines de burgerlijke indelving plaats van zekere Dame Blondeau. Natuurlijk had de geu- zerij deze gelegenheid waargenomen om eene ongodsdienstige, of beter gezegd? godverloocbende belooging in te richten. M. Scoumanne, volksvertegenwoordi ger van Zoningen, sprak eene lijkrede uit waarin onder andere de volgende ver klaringen voorkomen i voorzienigheid... Het hart der moeder zoowel als der kinderen was zoo regt tot vrolijke indrukken gestemd, dat hij meende, hun,zonder gevaar, do verblij dende tijding te kunnen mededeelen. Zie, lieve Ottilia vervolgde hij, deze be vallige jongeling, is uw zoon hasperdal kind, hetwelk wij meenden in die rampzalige over strooming omgekomoo te zijn. Een rijke koop man en edelmoedig mensch heeft hem als kind opgenomen, en Rasper, of, zoo hij thans heet, Daniël, zal nu spoedig in staat zijn, zijne broe ders en zusters te ondersteunen, en zijne ou ders een blijden ouden dag te bezorgen. Daarop verhaalde Marten, hoe de wieg met het kind na uit het met water opgevulde huis, door eene of andere opening weggedreven te zijn, op den Rijn vlottende was geraakthoe de hond het kind was nagezwómmen en, of schoon te vergeefs getracht had het te redden, doch hoe de trouw van den hond de aandacht der menscheo, die aan den oever stonden, op het kind getrokken had, en daardoor de oor zaak zijner redding geworden was. Maar, vervolgde hij, wat spreek ik van den hond, hoezeer ik ook zijne getrouwheid bewonderen moei God, zonder wiens toela- 'j ling geen halmpje van 't dak valt, heeft 't kind gered God heeft zich in zijne eindelke wijs heid, die zich over alles uitstrekt, slechts van Deze dame, heep zich weten te verhef- fen boven de veroordeeleu die den geest vei slompen en hel hart verbeesten. 1 oer ons riep hij uit, is er nocli Gotl «ïocli Altaar Is dal klaar en duidelijk genoeg Zoo dan, volgens M. Scoumanne, is er noch God, noch Altaar.doch hoe wonder juist daags voor dat hij zijne hoogere be doelde redevoering uitsprak, liet hij, wetens en willens, de vensters zijner woning te Ecaussines met bloemen en waslicht versieren bij 't voorbijgaan der prucessie van het H. Sacrament. En zoo hangt men dan den schijnhei lige uit om zekere nog verblinde kiezers om den tuin te leiden Hoort dan de liberalen eens boffen over den moed met de welke zij hunne princiepen belijden zr> cr&rxé^s"^— Frankrijken diefstal. De republiek iu Frankrijk is de dief stal, zegt de Vraie France. Als Jean Hiroux, in de avondschemering, eenen laten voorbijganger uitplundert,zegt Jean niet ik'steel hij zegt ik breng het maatschappelijk bestaan in evenwicht. Als eene republiekaansche vergadering dö Kerk berooft, zegt zij nietIk plun der. Neen, zij ontleent aan Robert Macaire de groote woorden, waarmee deze schelm aan de vergadering goud poeier in de oogen strooit. Dat doet ook de kommissie, gelast met liet vraagpunt te bestudeeren scheiding van Kerk en Staat. Zij tracht haar plan van uitplundering onder schoone beloften te verbergen. Men wil verklareu dat de Kerk, indirek- telijk, bij middel van syndikaten, zal kun nen bezitten. Schoon, niet waar Maar de syndikaten zullen afhangen van de Kamers en de ministers,van welke wet dan ook, inderhaast aaueen geflanst. En zoo dikwijls als de Staat geld zal noodig hebben, zal hij tot die syndikaten zeggen Gij zijt te rijk Daar is geen twijfel aan. Die beloften van te mogen bezitten zijn niets dan klatergoud. Dat is bet uitwen dige, maar ziehier het inwendige, de af- schruwelijke uitplundering. Men zal aan de Kerk het gebruik ont nemen der gebouwen, die zij nu bezit. Voorlaan zal de pastoor aan den Staat en aan de gemeente moeten betalen, wil hij in zijne kerk de Mis mogen doen Be kerken zalmen verhuren. Maar wie heeft die kerken gebouwd Zijt gij het, gij. oproerigen, goddeloozen, godverzakers'-'Neen. Zij werden gebouwd met het geld der katholieken. Die kerken zijn in 1789 aan de geeste lijkheid van Frankrijk ontstolen. Ontsto len dat is het juiste woord. Toen later de dief in de verlegenheid zat, zegde hij tot den bestolene Ik geef u het genot terug van het weinige dat er van uw goed overschiet. En de Kerk antwoordde 'l Zij zoo. dit nietig schepsel, dat getrouwe dier, bediend om ons kind te behouden. Hem, don barmbar- tigen Vader aller measehen, moeten wij aan bidden Hem zullen wij danken. Vader, moeder, Daniël, al de kinderen, zelfs de postillon, die nog op een drinkpenning wach- te, werden hevig geroerd en zagen met be traande oogen naar den hemel. Daniël kan nu niet langer bedwingen. Wee- nend viel bij zijne moeder om den bals, Ottilia sloot bem in zijne armen en drukte hem onder de zoetste tranen, welke zij nog immer ge weend bad, aan haar hart. Daarna begroette bij zijne brooders en zusters. De zaligheid, welke op dien oogenbük ouders en kinderen smaakten,is met geene woorden uittedrukken. In den aanvang waren Daniel's broeders en zusters eenigszins bevreesd voor hem hij kwam hun te aanzienlijk voor, om op een ver. trouwlijkeu voet met hem te durven omgaan. Ook konden zij nauwelijks gclooven, dal bij hun broeder was, en inderdaad was er een groot verschil tusschen hem en zijne broeders en zusters, wanneer hij dan in hun midden stond. Zijno sierlijke kleerdij, naar de dracht van rijke stedelingen, zijn blank en blozend gelaat als melk en bloed, zijne beschaafde uil- spraak, de wellevendheid in zijnen omgang staken zeer af bij de boerenkleeding zijner broeders, hunne door de zon verbrande ge En nu zegt de zoon van den dief, het werk voltooiende van zijnen vader Ik had u hel genot toegestaan, doch ik neem het terug. Maar in vergoeding van het geen ik u afneem, geef ik u de toelating nog goederen te verzamelen, die ik u later weer zal ontstelen. Ziedaar met weinige woorden,heel den inhoud van het ontwerp. Ha indien de revolutie loyaal, recht zinnig aan de Kerk het recht gaf van te bezitten, zou men zonder veel te schreeu wen, den dief laten begaan. De Kerk in Frankrijk zou 10 of 20 jaar armoe lijden, waarna zij zou kunnen leven, zonder ieder jaar aan de zoons van de dieven, eene aalmoes te moeten vragen, de aal moes van een zwakken intrest van het kapitaal dat men heeft afgenomen. Maar wie zegt u, niet onder de katho lieken, maar onder de menschen die geenen godsdienst meer hebben wie zegt u dat die syndikaten de Kerk niet zullen uitplunderen, zoo gauw zij eenig geld zal hebben bijeen gegaard. Wie gedronken heelt, zal nog drinken; die ingepalmd heeft, zal nog inpalmen. Eindelijk als overmaat der uitplunde ring, zou men het traktement der geeste lijkheid afschaffen, daargesteld in 1789 als een heel zwakke vergoeding voor het goëÉTdat men aan de Kerk heeft ontno men en'van welk zij leefde. Men wil doen gelijk zekere oneerlijke koopliê, die.na aan hunne schuldeischers 50 per honderd te hebben beloofd om een konkordaat te bekomen, hun zeggen als het konkordaat geteekend is «Ik geef geenen dem.» Gestolen goed gedijdt niet, .zegt het spreekwoord, Waar zijn de honderden millioenen gebleven, ontstolen aan de armen en aan de Kerk in 1789 Is Frankrijk daardoor rijker geworden Niemand beeft betrekkelijk meer schuld dan wij. Nergens gaan boer en werkman onder zwaarder lasten gebukt dan hier. t Het gewicht der schuld verplettert den landbouwer, de nijverheid, den handel. Frankrijk dat van alle natiën het meest van God gestolen heeft, is ook het meest met schuld beladen. In 1789, was de uitgaaf der assignaten bet gevolg der plunderingen, en het resul taat was hel bankroet. Naar wat afgrond gaan wij nu 't Handelsblad Jubilé van koningin Victoria. Maandag 20 Juni, vierde Engeland het gouden jubelfeest van koningin Victoria's regeering. Evenals over het rijk van Karei V, zoo gaat ook de zon niet onder over haar rijksgebied. Drij honderd twin tig millioen onderdanen zullen het zeld zame leest herdenken. Hare Majesteit, de koningin van het vereenigde koninkrijk Groot-Brittanië en Ierland en keizerin van Indiè, werd den 24 mei 1819 geboren en volgde koning zichten, hunnen landelijken tongval, hunne dorpsmanieren en overdrevene beleefdheid. Doch daar hij geheel en al zonder trots, zoo spraekzaam en zoo vriendelijk, zoo voorko mend en innemend was, nam hunne vertrou welijkheid spoedig toe, en zij spraken even gemeenzaam met bent, alsof hij met hen te zn- men opgevoed was. Zij gingen met hem naai de weide, den wijnberg, en rondom in de land streek, en toonden bem alles wat bet landleven schoons en aangenaams oplevert. Hij bad zeer veel geleerd en sprak over vele zaken, die hun onbekend waren, maar zij wisten ook veel, waarvan bij geheel onkundig was. Als stede ling, die, als het ware, zelden buiten de poor ten zijner stad kwam, kon nauwelijks de ver schillende veldgewassen van elkander onder scheiden, terwijl zij hem den naam van het geringste bloemplje wisten te zeggen. Zij gingen voorbij een bloeijenden vlasakker, en hij vraagde, tol wal einde men een zoo groot aantal zulke fraaie blauwe bloempjes kweekte, cd wat men daarmede deed Even als hij wel eens hartelijk om hunne onkunden gelachen had, zoo barstten zij nu, op bunoe beurt, in een luid gelach uit, dat hij zoo weinig versland had van de vlasteelt. Doch toen zij bemerkten, dat hij eenigszins rood van schaam te werd, slaakten zij bunne scherts, eu zijne twee zusters verhaalden bem de geschiedenis van bel vlas, van af het lijnzaadje, dat in de aarde geworpen wordt, tot de gele vlashalm, die naar gouden draden gelijken, en tot zachte, honderden meters draden gesponnen worden, waarvan bel fijne witte linnen en de fraaie kanteD, zooals bij voor haar had medegebragt, geweven en vervaardigd worden. Ik zie nu wel, zeide Daniël, dat gij ook veel weet, waarvan ik onkundig ben Maar, zoo behoort hel te zijn. Eenieder moet datgene leeren, wat hem lot zijn beroep noodig is. Regt zoo hernam de vader doch boe verschillend uwe opvoeding moge zijn, is de hoofdzaak bij u allen dezelfde Vroomheid, vlijt en beoefening der beroepsplichten deze behooren lol alle mènschen: den landman ach ter de ploeg der. kooDman of geleerde aan de schrijftafel en den vorst op den troon. Op zekeren morgen begaven Marten, Ottilia, Daniël cn zijne broeders eu zusters zich naar den heuvel, aan gene zijde vao hel dorp, op welken zij, tijdens de overstrooming, een zoo verschrikkelijke nacht hadden doorgebracht. De moeder verhaalde aan Daniël, hoeveel angst zij daar had doorgestaan, en hoe zij er om ge jammerd had, en welke hartverscheurende droefheid allen had aangegrepen, toen zij hun schoou dorpe zoo vreeselijk door den vloed geteisterd zagen. (Wordt voortobzet).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1