Hopbouw en Hainlel. Willem IV op, den 20 juni 1831. Zij werd gekroond den 28 juni 1838 en huwde den 10 februari 1840 met prins Albert. her tog van Saksen-Coburg-Gotha, die den 14 december 1861 overleed. De koningin van Engeland is dus 69 jaar oud en vierde maandag haar gouden regeeringsfeest. Jubilé's van dien aard zijn heel zeld zaam men telt maar drij koningen van Engeland, die het hebben mogen vieren Hendrik lil in 1327. Eduard III in 1377 en George III in 1810. Uit haar huwelijk met den prince-con- sort heeft koningin Victoria negen kin deren, waarvan er twee gestorven zijn: prinses Alice in 1878 en de hertog van Albany in 1884. Met uitzondering van prinses Louise, die getrouwd is met den markies van Lorne, maar kinderloos bleet, hebbende prinses en prinsessen van den bloede een talrijk gezin. Prinses Victoria, getrouwd met den keizerlijken prins van Duitschland, heeft twee zonen en drij dochters. De prins van Wallis, echtgenoot van prinses Alexander van Denemarken, heeft twee zoons en drij dochters. Prinses Alice, die getrouwd was met den hertog van Hessen, liet vier dochters en een zoon na. De hertog van Edimburg, die met de dochter van den czaar huwde, heeft een zoon en vier dochters. Prinses Helena getrouwd met prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, heeft twee zoons en vier dochters. De hertog van Conaught trouwde met prinses Margaretha van Pruisen en heeft een zoon en twee dochters. De hertog van Albany, echtgenoot van de prinses Helena van Waldeck, heeft een zoon en een dochter nagelaten. Prinses Beatrice eindelijk, voor twee jaar getrouwd met prins Henry van Bat- tenberg, heeft eenen zoon. Als de koningin bij gelegenheid van haarjubilé haar kinderenen kleinkinde- reii aan hare tatel wilde vereenigen, dan zou die familie uit 42 gasten bestaan. Deze zeldzam groote koninklijke familie, waarop Engeland zoo trotsch is, komt den belastingschuldigen op een aardig duitje te staan. De koningin ontvangt jaarlijks ongeveer 4,812,500 guld. De prins van Wallis 500,000 De prinses van Wallis 125,000 De prinses van Pruisen 100,000 De hertog van Edimburg 312,500 Prinses Christiaan 125,000 De markiezin van Lorne 125,000 De hertog van Connaught 312,500 Prinses Beatrice 125,000 Hertogin van Albany 125,000 Totaal 6,462,500 guld. Hetgeen in Irank zoo wat 13 a 14 milli- oen beloopt. Bovendien ontvangt de koningin de inkomsten van het hertogdom Lancaster, die 1 1/2 millioen beloopen, terwijl'de prins van Wallis die van het hertogdom Cornwajlis, een ronde som van 2 milli oen franks trekt, behalve genoemde in komsten. Ferar is tot der dood veroordeeld. MMrs. Gesquière en De Moore zijn als verdedigers aangesteld. Een merkweerclig pro ces is lestleden donderdag te Elberfeld uitgesproken. Een jaar geleden werd de protestanl- sche predikant Tliümmel van Remscheidt (in Rijn-Pruisen) bij twee instancies van bet gercchlshol ie Elberfeld, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens openbare beleedigiug van den eeredienst er. de leerstukken der katholieke Kerk. Deze veroordeeling maakte veel op schudding in het arrondissement Elber feld, dat bijna geheel protestant is, en in Duitschland als het middenpunt van hel protestantism onzer dagen beschouwd wordt. Ten gevolge van hel vonnis, dat na- j tuurlijk dominee Thümmel zoo min als zijne vrienden kon bevallen, schreef hij een brochuur, die bestemd was om kri liek over zijn proces te maken, maar j waarin hij zijne eerste beleedigiugen tegen het katholicism met verdubbelde kracht herhaalde en de rechters en den prokureurvan Elberfeld zoodanig aanviel, dat onze weerdige predikant opnieuw korrektioneel achtervolgd werd voor het dubbele misdrijf, beleedigiug van den ka tholieken eeredienst en openlijke smaad aan hel adres der vijf rechters en van den prokureur van Elberfeld. Dominéé Thümmel belastte een ber- lijnsch advokaat met ziju verdedigingen deze liet als getuigen d décharge drie pro fessoren in de protestanische godgeleerd heid oproepen, om te bewijzen dat de door Thümmel aangevallen katholieke leerstukken van een protestantsch predi kant niets beter verdienden. Daarentegen riep het parket drie autoriteiten in de katholieke godgeleerdheid op, professoren aan de hoogeschool van Bonn en aan de groot-seminaries van Keulen en Pader- born, om te bewijzen dat de leerstukken in kwestie een wezenlijk deel van het katholicism uitmaken zij betreffen hel H. Sakrament en het Pausdom. Thümmel nu, voor wien de geheele li berale pers de pen opneemt, is verleden vrijdag betconnen met het heele gerechts hof van Elberfeld en over bet algemeen eiken rechter van den katholieken gods dienst aan te randen. Aanstonds liet het hof zich door vijf andere rechters vervan gen, die op hunne beurt de prententien van Thümmel verwierpen. Daarop maak ten deze weêr voor het eerste gerechtshof plaats, dat bevool een aanvang te maken met de debatten, die eene week lang de aandacht van heel Pruisen hebben opge wekt. Nu schrijft men ons, dat donderdag 16 juni de predikant Thümmel en de redak- teur Wieman, beiden uit Elberfeld, te recht stonden wegens beleediging van den katholieken eeredienst in openlijke geschriften. Beiden werden door hel Amtsgerieht veroordeeld en wel de eerste tot negen maanden en de tweede tot twee maanden gevangenis. Er zijn dus nog rechters niet alleen te Berlijn maar ook te Elberleld B. - Als 't is zoo ze mogen dan wel hünne devoiren doen om schoone liedjes aan te leeren. De redekaveling gaat voort. Kortelings zal bij den uitgever dezes blads verschijnen Eene historische Be schrijving van den hopbouw- en handel, in 't vlaamsch en in 't fransch geschreven. Dees werk opgedragen aan den heer ridder de Moreau, minister van Land bouw, Nijverheid en Openbare werken, bespreekt de edicten, ordonanciën, wet ten, offlcieele statistieken van invoer en uitvoer, vernieiigiogen van kontrak ten, en reglementen sedert de XIlIe eeuw tot op onze dagen, alsook de oorzaken van den crisis welke den hopbouw-en handel doel lijden, de middelen om hem te bestrijden en onderrichtingen nopens den pluk en het droogen van dees uitmuntend voortbrengsel. Men kan van heden af inschrijven ten bureele van den Denderbode. Prijs 50 centiemen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaal; der Cléopatre. De jury van 't assisenhof van Oost-Vlaanderen heeft Wyngaert plichtig verklaard en het hof heeft hem tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld De bijzondere vraag, betreffende de bevoegdheid der belgische rechtbanken in deze zaak, werd door den jury bevesli gend opgelost, daar de Clèopdire een bel- .gisch schip is en Debbaudt een Belg was. De twee meêplichtigen zijn vrijgespro ken. De verdedigers van Wyngaert hebben verklaard, de zaak voor het verbrekings hof te zullen brengen Zaak Ferar. Dijnsdsg is te Gent de zaak Ferar opgeroepen. Zooals te denken is heeft deze gerucht makende zaak een talrijk publiek naar hel paleis van justicie gelokt. De beschuldigde,die net is aangekleed, heeft goed gevonden zich voor het ge recht aan te bieden in een zindelijk pak. en heeft gele handschoenen aan. Zijn voorkomen is brutaal en terugstootend. Hij is zwart van haar en laat tiet hoofd een weinig langs den linkerkant overhel len. Hij is scheel en draagt een zwart kneveltje, is klein van gestalte, en heeft nog iets kinderachtigs in zijne trekken. De beschuldigde drukt den wensch uit dat de fransche taal gebezigd worde. 55 getuigen zijn er opgeroepen. Muziekscholen. Wij hadden gehoopt dat üe Dendergalm in zijne uitmuntende stemming zou heb ben blijven volherden, dat bij zich niet zou bepaald hebben bij het eenvoudig aanklagen van hel feil dat er in de Mu ziekscholen op eene duivelsche wijze ge vloekt wordt. Wij zijn in onze hoop bedrogen ge weest. De Dendergalm rept geen enkel woordje meer over 't schandaal, dat hij te recht heeft aangeklaagd. Indien wij van den eenen kant zijne handelwijze moeten goedkeuren dan moe ten ze wij nogthans van den anderen kant afkeuren. Eu inderdaad, waarom weêr met zoo veel dubbelzinnigheid gesproken Ja, waarom de Muziekscholen niet aan gewezen waar het hoogst noodig is. in iedere klas, een Hier vloekt men niet te hangen Het is immers niet aannemelijk dat er in T land geene Muziekscholen zoudeu bestaan waar er niet gevloekt wordt En in die omstandigheid, vraagt de welbegrepene rechtveerdigheid dat die Muziekscholen, waar gevloekt wordt, aangewezen worden. Immers, indien men nalaat ze aan te wijzen, dan brengt men alle de scholen in verdenking en doet men deftige lee raars wier levenswijze eerlijk, deftig en onbesproken is, als vloekers, slecht op gevoede meuschen en liederlijke kerels aanschouwen. De Dendergalm zou zich dus, volgens ons, aan eene hoogst afkeurlijke daad plichtig maken, indien hij de Muziek scholen waar men op alle tooncn en op Eenige maanden geleden verliet Haine, hoefsmid, zijne echtgenote en kinderen en vertrok naar Reims met vrouw Rigaux, die insgelijks haren man en hare kinde ren aan hun lot overliet. Daar verbleven zij tot 10 mei lestleden De man der ontrouwe echtgenote, ver moeid van zoo verlaten te leven, bood zijne vrouw vergiffenis aan, indien zij wilde terugkomen. Hij vertrok naar Reims en bracht inderdaad de ontrouwe naar de echtelijke woning terug. Twee dagen later verscheen Haine ook in de gemeente, en scheen het er op ge munt te hebben, vrouw Rigaux op nieuw hare plichten te doen vergeten doch deze, beschaamd over haar vroeger ge drag, sloot zich in hare woning op en wilde den verleider niet zien. Hierover verstoord maakte deze het voornemen het land le verlaten en ging den 15 naar den burgemeester om zijn werkboekske te laten afleekenen hij ging den weg naar Leiguon op, langs welke de woning van Rigaux gelegen is. Tegenover deze woning aangekomen, bleef hij slaan en sprak twee personen aan, zeggende Ik heb Adolphirie niet meer gezien. Op hetzelfde oogeriblik werd een bo venvenster van gemeld huis geopend en Rigaux verscheen. Wilt gij haar zien vroeg deze, met eene slem die van woede beefde. Haine antwoordde niet. Er verliepen eenige sekonden. Rigaux verscheen op nieuw aan 'i venster, ditmaal met een tweeloopgeweer gewapend. Gare riep een der mannen, die bij J Haine op den weg stonden en deze. even i als ziju kameraad, namen de vlucht. j Haine had echter den lijd niet om zich uit de voeten te maken. Een eerste schot I werd gelost en tlaine werd aan het hoofd getroffen. Bijna onmiddelijk klonk het tweede schot en dit veroorzaakte maalleen vloeken niet moest aanwijzen. Wij hopen dat hij de ongehoorde on- I hem eene wonde aan de schouder, rechtveerdigheid die aan zijn stilzwijgen oe moordenaar kwam beneden, dit- zou verbonden zijn, zal begrijpen. j maaj gewapend met een ander geweer, Wij willen hem dus verwittigen dat I jjep Haine, die riog kracht genoeg had bij aldien hij die Muziekscholen niet 0m te vluchten, achterna roepende Kom durft aanwijzen, wij andermaal 't recht j hier, dat ik u vermoorde zullen hebben hem toe te roepen: ge hebt weêr gehandeld gelijk een verachtelijke lafaard, gelijk een schurkachtige eerdief ALLERHANDE NIEUWS. Iiermis Valst. Festival. 91 maatschappijen hebben bare bijtreding laten kennen, 't Is wat anders dan ten tijde der weggeborstelde liberale Admi nistratie. Aan 't laatste Festival «lat door haar werd gegeven, namen diep in de vier maatschappijen deel. Wij herinneren hel j doch deze klampte zich zoo vast aan den ons nog zeer goed niemand van gansch baard van zijnen redder, dat zij gevaar Hij werd hierin echter verhinderd. Hij is aangehouden en aan 't gerecht overge leverd. Het geheele tooneel heeft geen vijf minuten geduurd. DOORNIK, 20 juni. Personen, die in een bootje op de Schelde vaarden, zagen een hunner, welke in het vaartuigje rechtstond, door eene valsche beweging wankelen en overboord vallen. Een der anderen sprong den drenkeling achterna KONINKLIJKE BESLUITEN Bij koninklijk besluit van 15 juni, wordt het burgerkruis van 1* klas ver leend aan M. A. J. Van der Speeten, lee- raar van lijnteekenkunde aan de Acade mie van Schoone Kunsten, te Aalst. Sedert eenige weken vragen de gebu- ren der Groote Merkt, bij iedere repetitie der oude Protters,zich af wat deze maat schappij toch wel in den zin mag heb ben. Zaterdag avond waren twee geburen aan twisten over 't geen de oude Protters gaan uitrechten. B. Als ik u zeg dat ze bezig zijn gezangen met begeleiding van muziek instrumenten aan le leeren, om, even als de Franciskanen en Congreganisten, er gens in bedevaart te gaan. F. Wordt ge dan stapel zot 1 B. Ik zot ge wordt gij liet zekér of hoort ge niet... Luister eens goed Is 't niet 't zelfde gezang als dit der Franciskanen bij hunnen terugkeer van Lede Luister... hoort ge het nu, 't is als of ze uit de Kattenstraat komen.... Hoor eens Hoor,... Hoor!... F. Wel, ja, ik hoor ze zingen en spelen.En waarom leeren zij dan, volgens u, die gezangen aan B. Wel 't schijnt dat ze iri bedevaart gaan naar 't kapelleken van den duivel... F. Waarom die beêvaart B. Wel opdat de voorzegging op de vergadering der liberale associatie ge daan zich weldra zou verwezenlijken, namelijk dat de katholieken uit schaamte van 't stadhuis zullen loopen. F. Zoodan,.. als de katholieken niet gemakkelijker blozen dan Jefke den zon derlingen liberalen beschermer van we duwen en weezen, zullen zij in 't jaar een nog moeten gaan beêvaren...Maar wil ik u eens iets zeggen, voor mij trekken die gezangen beter op de liedjes die de Duit- schers van dien paardekensmolen van over eenige jaren zongen. B Als g'het zegt, 't heeft er ook sterk van. F. Ik hecht meer geloof aan 't gene men mij vandaag gezegd heeft. B. Wat laat eens hooren.... F. Op een zwijgen, zulde.... Men heeft mij verzekerd dat de oude Protters zich met de kermisdagen aan den beslier der van den grooten paardekensmolen verhuurd hebben.... En dat ze nog al vet betaald zijn 't Stedelijk Bestuur zag naar het feest om j en de politie agenten van dienst deelden eindelijk de herinnerings-medaljen uit.... Juffer Leonxe Coessens, onzer stad, i oud-leerlinge onzer Muziekschool, cursus j van notenleer, gegeven door M. Vanden j Bogaerde, bestierder, thans leerlinge aan j 't Koninklijk Conservatorium te Brussel, komt, in den eersten kampstrijd waaraan 1 zij deelneemt, een eersten accessit te behalen. Wij doen opmerken dat juffer Coessens, slechts een jaar den cursus te Brussel volgt, en hare mededingsters hem meest allen sedert twee jaar volgden. De V olkskamer heeft de beraadslaging over 't wetsontwerp nopens het voorkomend concordaat der failliet voortgezet. 't Schijnt dat prins Boudewijn zijne rol van soldaat zeer ernstig opneemt. Zoo meldt men onder ander dat hij zater dag het onderzoek heeft bijgewoond der ransels in eene kompagnie van zijn regi ment. Vervolgens heeft hij een bezoek in de keukeu afgelegd en de uitdeeliug van den maaltijd bijgewoond. Vandaag neemt hij aan eene oefening deel op hel plein van Auderghem de toekomende week bezoekt hij de kazernen van Etterbeek en in augusti aanstaande zal hij de schijfschieting vau zijn regiment in 't kamp bijwonen. Een blad van Brussel meldt dat de personen, die gebruik maken van den elektrischen tram, meer dan eens wan hopig naar den horlogiemaker moesteu loopen, omdat de wijzers hunner zakuur werken, door die beweegkracht, teene- maal op den dwaalweg versukkelen. Zelfs de horlogiemakers weten er geenen raad meê, en menige uitmuntende chro nometer werd reeds ter herstelling terug naar Geneve gezonden. Als 't niet waar is, is het heel aardig gelogen. Wij hebben gedurende de leste dagen zonderlinge dingen gezien als ge tuigen voor huwelijken, die zich door j anderen lieten vervangen, enz. Maar voor een ander in de gevangenis gaan zitten, dat is de broederlijke liefde te ver drij ven. Zoo denkt er ten minste hel parket van Brussel over, dat vervolgingen heeft ingespannen tegen zekeren T., die, om dat hij toch geen werk had, eene straf van zijn broer had overgenomen. De veroordeelde maakte er zonde van zijn werk te. Jaten staan, terwijl ziju broer toch niéts te verdienen had. Deze leste bood zich met het briefke in de gevange nis aan om de straf uit te doen. Sedert acht dagen is de Maas bij Namen zoo overvloedig van visch voor zien, dat de liefhebbers in den derden hemel verkeeren. De talrijke zalmen die men er vangt wegen 40 tot 50 pond. De lijnvisschers zijn niet minder tevreden een liefhebber heelt in vier uren tijds niet minder dan 62 stuks gevangen. Drama te Ronvau-Chevetogne. Bovengenoemde gemeente, in de nabij heid van Ciney gelegen, is het tooneel geweest van een gruwelijk drama, waar- van alwéér de losbandigheid, in't fransch morale indépendante, de oorzaak is ge weest. liepen met tweën te verdrinken. Een derde wilde bijdragen tot redding der twee anderen en deze, hoewel niet goed kunnende zwemmen, gelukte er in hen van elkander te scheiden. De eerste drenkeling heeft er het leven bij verlo ren. FRANKRIJK. De moorden van Narbonne. Een kor- respondent uit Narbonne schrijft het volgende betrekkelijk deze zaak Inderdaad, het is eene reeks moor den. Nauwelijks acht dagen geleden waren er bandieten van spaanschen oor sprong, thans achter de grendels, die inbraken in de hofsteê van Petit Condom en de landbouwers, de echtgenooten Pradies, met bijlslagen en messteken verwondden. De vrouw stierf op den slag, en twee dagen geleden, de man, ten ge volge zijner wonden maar, nu is er eene andere hofstede, de Petit-Baliste, ongeveer twee kilometers van Narbonne, waar insgelijks dergelijke misdaden heb ben plaats gehad De hofstede van de Petit-Baliste was bewoond door pachter Joseph Siadoux, 57 jaar, zijne vrouw Jeanne Cécile, 31 jaar, en hare schoonzuster Marie Rouge, 18 jaar oud. Een dezer nachten, omstreeks half 3 ure, zijn twee Spanjaards in het huis gekomen door het verbrijzelen van een venster der benedenwoning, terwijl er twee anderen op loer stonden in den hof. Door liet gerucht wakker geworden sprong Siadoux op maar hij was pas eenige stappen vooruitgetreden, toen hij handgemeen werd met de booswichten. Na eenen strijd van eenige ocgenblik- ken. in welken hij twee onbeduiae mes steken kreeg, een aan den hals en een aan den bil, slaagde hij er echter in zich los te maken, en gaf in allerijl het nood sein. De twee vrouwen waren middelerwijl opgestaan, en het was zij, die toen aan gevallen werd. Wanneer Siadoux naar de hofstede terugkwam, vond hij beiden gansch bebloed dood in de kamer. Het hoofd van het meisje was bijna afgesneden de vrouw was letterlijk bedekt met wonden. De moordenaars waren verdwenen met nauwelijks 40 fr. in een geldbeugel en 10 fr. in eene doos, waarbij nog een zilveren uurwerk. Gelukkig heeft de pachter, wiens won den niet erg zijn. het volledig signale ment der booswichten kunnen geven aan de magistraten, die verleden zaterdag ter plaats zijn gekomen, en dit signalement werd in alle richtingen gezonden. Ten 12 ure werden twee aanhoudingen gedaan. Twee Spanjaards wier signale ment overeen kwam met hetgeen Sia doux gezegd heeft, werden in de statie van Narbonne aangehouden, toen zij op hel punt waren plaats te nemen op den trein voor Perpignan. Men heelt wellicht ten minste twee plichtigen aangehouden. Het onderzoek gaat voort. Het eten eener groote stad. Het municipaal bestuur van Parijs heeft een uitvoerig verslag toegewijd, zegt de Temps aan de voedingsmiddelen, welke door de hoofstad verbruikt werden in 1885. De dagelijksche kost van den Parijzenaar wordt erin aangeduid wel te verslaan is hier spraak van een gemiddelle, waar- meê velen zich niet zouden tevreden stellen, maar dat ook door duizenden niet bereikt wordt Ziehier waarvan de Parij zenaar heeft geleefd in 1885. Wijn 2 hektoliters ongeveer, meer dan een halve liter daags.Vleesch: 76 kil. 818 niet te veel op 365 dagen, maar er zijn ook eVmg'e toespijzen, zooals pen- serij 4 kil. 148 visch ii kil. 809 gevo gelte 11 kil. 057 oesters 3 kil. 461 botei 7 kil. 717 kaas 2 kil. 448 en eieren 181 stuks. En hel brood De verslaggever heeft vergeten hoeveel elke inwoner er geëten heefthij doet ons echter den prijs kennen, welke tot fr. 0.7(1 beliep per brood van 2 kilogr Aangezien de taks door den municipalen raad gestemd is, wordt in de rijke wijken het brood be last In de aristokratieke voorsteden be taalt men het dan ook fr. 0.75 terwijl het in sommige volkswijken slechts fr. 0.54 betaald wordt. Na hel brood speelt hel vleesch de grootste rol in hel huishouden: het totale verbruik der stad beliep 149,495,300 kil. een half millioen kilos meer dan in 1884. Rekent gij liever per dier In dien nooit verzadigden muil, die Parijs heet, wer den in 1885 verzwolgen 303,894 ossen, 188,595 kalveren, 1,979,556 schapen, 352,00-1 varkens, zonder nog eens te spreken van het peerdenvleesch waarvan er 5,851,206 kilos aan den prijs van Ir. 0.60 a 0.70 de kilo verkocht werden. Al het verbruikte vee is grootendeels in Frankrijk gekweekthet overige komt uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitser land het vee uit dit leste land wordt veel gezocht. Wild en gevogelte leden in den verkoop eene gevoelige daling tegen de vroegere j jaren. De reden dezer vermindering is i ongetwijleld toe te schrijven deels aan de economische krisis, deels aan de lage prijzen der markt, welke niet winstgevend genoeg gevonden werden. Duitsche hazen worden hier vooral goed onthaald... de honger gaal boven hel chauvinism. Vermeerdering in den verkoop var f visch, vooral in de gemeente soorten en insgelijks vermeerdering voor het ver- hruik van oesters waarvan er zoo onge veer 12 millioen kil. werden binnenge speeld meer dan de helft zijn van por- tugeeschen oorsprong. Het dokument dat ons hier bezig houdt behelst ook merkweerdige bijzonderhe den over de voorkomst der boter. Eenige groote parijzer huizen ontvan gen aanzienlijke hoeveelheden vreemde boter, welke het eenige gebrek heelt dat men haar gemakkelijk kan vervalschen zij wordt zorgvuldig omgewerkt en met verschillige vetsoorten gemengeld. Vindt men alsdan in den uitvoer geen genoeg- zamen aftrek,dan worden deze vervalsch- le produkten op de markt gestuurd voor den groothandel, waarna ze in de korven der kleinhandelaars of in de ramen der kruideniers verschijnen. Deze boter heeft een zeer aangenaam uitzicht en ware niet het parijsche merk, dan zou men haar zonder achterdocht aarikoopen. De boterfabrikanten van Parijs zullen hel niet kwalijk nemen dat het stadsbe stuur hun zoo bitter de waarheid zegt het ware te hopen dat alle vervalschingen ter kennis van het publiek kwamen. Zoo wel de verbruiker als de koopman zou den erbijwinnen de eerste zouden met meer verzekering hunne aankoopen dur ven doen, de tweede, verzocht van recht door zee te gaan, van op elke soort hel ware merk te zetten, zouden leeren door welke middelen de gunst en het vertrou wen van het publiek te winnen. DUITSCHLAND. De spoorwegen der aarde. In 1830 waren er op de geheele aarde 581 kilo meters spoorweg en nu reeds zijn er meer dan 500,000 kilometers. Duitschland staat onder deeuropeesche landen bovenaan. Het kapitaal der gezamenlijke spoorwegen wordt op 125 millard geschat, waarvan in Europa 7,200,000,000 frank. Het aantal lokomolieven stelt men op 99,000,personen wagens op 150,000,goe derenwagens op 2,500,000. In 1885 wer den op de spoorwegen in Europa om streeks 1500 millioen personen vervoerd en 800 millioen ton goederen en op al de spoorwegen der aarde 2100 millioen per sonen en 1500 millioen ton goederen, dus per dag omstreeks 6 millioen personen en 56 millioen Ion goederen. ENGELAND. £en vaderlandslievende springer. Lawrence Donovan, die over eenigen tijd van de Brooklijnbrug sprong en later van de Niagarabrug,sprong dezer dagen weêr van de Londoiibrug in tegenwoordigheid van vele nieuwsgierigen. Er werd een inschrijving voor hem gedaan, maar hij weigerde die aan te nemen, zeggende dat hij het slechts ter eere deed van koningin Victoria, als een jubileum- sprong. Hij zwom daarna nog 200 el ver en werd door eene voorbijvarende boot op genomen. Al wie Londen bezocht heeft en de vreeselijke hoogte der Londonbridge keni, zal begrijpen welk een dolzinnig waagstuk deze vaderlandslievende En- gelscbman heeft ondernomen Hi VEREENIGDE-STATEN. Een man met zeven vrouwen. Een li voorval, eenig in zijn soort, heeft zich te 1 Plaiufield (New-Yersey) voorgedaan. Bij !de begrafenis van een zekeren John Hol mes, oud-gemeenteraadslid van New-

De Denderbode | 1887 | | pagina 2