m NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 50 Juni 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2167, ROSINA 1 1 i 3 2 3 S t|Ê ■sf DÉ DËNDËRBODE. ABONNEMENTPRIJS Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,28 voor res maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 18 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 80 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Snaai. AILST, 29 JUNI 1887. Politiek overzicht. Duitschland. Duilsche kroonprins. De fransche doktor Poeyl, een beroemd specialist voor keelziekten, heeft aan eenen opsteller der Matin verklaard, dat hij uit al debekendmakingen zijner vreem de kollega's besluit, dat de toestand van den duitschen kroon prins zeer onrustwek kend is. Volgens de statistieken, verze kerde deze doktor, kan de kroonprins met het keelgezwel, dat hem hindert, nog slechts 1 4 4 jaar leven. Figaro meldt dat keizer Wilhelm aan doktor Makenzie 12,500 fr. heeft betaald voor ue zorgen, waarmeédeze den kroon prins heeft omringd, de operatiën die hij heeft gedaan, en drie dagen verblijf te Postdam. Bijeenkomst der drie keizers. De Nord verzekert dat de aangekondigde bijeen komst der drie keizers geen plaatshebben zal. De czaar van Rusland zou weigeren er aan deel te nemen. Hij wil den schijn niet aannemen zich te leenen tot eene be tooging, die meer dan ook rechtzinnigheid en gepastheid missen zou. Rome. Volgens berichten uit Rome zijn de twee prinsen,zoons vanAmedeus, naar Engeland vertrokken. Volgens de Italia zou kardinaal Ram- polla eene cirkulair aan de nunciussen zenden, om het denkbeeld van Paus Leo XIII te doen kennen over de vraagpunten van concialitie. Italia denkt te weten dat de brief verklaren zal dat het Pausdom geen afstand doet van zijne rechten op het tijdelijk gezag. Dat zal niemand verwonderen. Kiezingen le Rome. Wij zegden reeds dat de katholieke kiezers bij de bestuur lijke kiezingen, die te Rome plaats had den, een schitterendeoverwinning hebben behaald. Voegen wij er nog een paar regels bij om de groote beteekenis van deze zege praal te doen uitschijnen. Er moeten 48 gemeenteraadsleden, en 6 provinciale raadsleden worden geko zen. Al de 24 kandidaten, door het katho liek komiteit der Unione Romana aanbe volen, bekwamen onmiddellijk het ver- eischte aantal stemmen. De houding der liberale partij zelve maakt de overwinning nog belangrijker. Deze had aan deze kiezing het zuiver bestuurlijk karakter ontnomen en overal laten weten, dat het er ditmaal op aan kwam, te toonen dat het liberalism le Rome baas is, dat men er algemeen het behoud van den tegenwoordigen toestand verlangt. Zij wilden dus door eene soort van nieuwe volksstemming de bestaande orde van zaken bekrachtigen. Alle liberale groepen hadden zich bij dit program aangesloten en ééne geza- menllijke lijst vastgesteld, waarop de ge matigde. ministerieele en radikale kandi daten naast elkander stonden, De gematigde liberalen, die in vorige jaren met de Unione Romana hand in hand gingen, om gezamentlijk een zeker ;etal kandidaten te stemmen, hadden nu iet bondgenootschap met de radikalen verkozen, ten einde, kost wat kost, de katholieke partij le verpletten. Voegt bij dit alles dat het gouvernement over een gansch leger van beambten, be dienden en allerhande alhankelijke perso nen, die meëkiezen, beschiktdat er van de 28,407 kiezers, 13,787, dus 48 p. h. hunne stem uitbrachten, en gij zult u een denkbeeld kunnen vormen van de hevig heid der kiesworstelling. Niet alleen kwamen de katholieken zegevierend uit den strijd, doch wanneer men het gemiddeld cijfer van het aantal stemmen voor de kandidaten, welke al leen door de Unione Romana gesteld wa ren, van het stemcijfer der overige, die ook op de liberale lijst voorkwamen aftrekt, ziet men dat deze lesten zonder de hulp der katholieke kiezers er niet zouden doorgekomen zijn. Het is dus bewezen dat de katholieken te Rome sterk genoeg zijn, om het hoofd te bieden aan alle vereenigde liberalen. Reizigers. De Moniteur kondigt de volgende schik kingen af Art. 4. De personen, die eene reis doen deels in exprestrein en deels in gewonen trein, betalen slechts, den prijs van ex- presstrein voor het gedeelte wegs, dal werkelijk in expresstrein werd afgelegd. Art. 2. De reizigers, voorzien van ge wone plaatsbewijzen voor eene enkele of eene heen- en terugreis en die een gedeel te van den weg in expresstrein wenschen af te leggen, moeten als bijgeld aan het winket betalen hel verschil tusschen den prijs van een enkel express-biljet en dien van een enkel gewoen "biljet voor den afstand in expresstrein te bereizen. Zij mogen, om de betaling van dat bij- geld te vermijden, voor den weg in ex presstrein af te leggen, plaats nemen in een rijtuig van lagere klasse. Art. 5. De reizigers, die onderwege wenschen over te gaan in eene hoogere rijtuigklasse dan die. aangewezen op hun ne plaatsbewijzen, moeten aan het winket eene bijkaart nemen voor het verschil in prijs tusschen den beide klassen (enkele biljetten) voor den af te leggen weg. Art. 4. Reizigers, die zonder de ver- eischte behoorlijke biljetten of bijkaarten plaats nemen in de treinen,zijn verplicht, behalve den gewonen prijs of het gewoon bijgeld, een vast recht van 2 frank te betalen. of het weeskind. 4* Vervolg. Het ongelukkig kiud weeDde en snikte, M* Mondeville was door die woorden en tranen bewogen. Zij irad nader en wachtte in stilte tot dat hel meisje zou opstaan en de kerk ver laten. Nu volgde zij hel kind op en vroeg, wanDeer zij beide aan de kerkdeur waren ge komen, zonder te toonen dal zij iets gehoord bad Wat deert u, mijn kind Gij ziet er zoo bedroefd uit; Hoe bevindt gij u bier zoo alleen Ach, madamo, antwoordde de kleine, ik ben bedroefd omdat ik zoo ongelukkig ben. Ongelukkig, gij, en nog zoo jong Hel is hedeu de verjaardag der dood vau mijnen goeden vader, hervatte hel meisje, en de verledene week is mijne moeder hem inden Hemel gaan vervoegen. 0, het was dan voor uwe overledene ou ders, dat gij daar in de kerk zoo vurig badt Ja, madame, voor ben en voor mij voor hen, omdat God bun eene plaats bij de Engelen wilde geven voor mij, opdat Maria en Jesus mij willen bijstaan, wat ik ben zeer ongeluk kig. Maar, mijn kind, uwe kleederen duiden toch geene ellende aan !j Het is waar madame, zoolang mijne ou ders leefdei, had ik aan niets gebrek. De ar beid hunner handen was toerijkend om mij te onderhouden en op te voeden, Na dedood mijns vaders won moeder nog genoeg om ons beide bet noodige le verschaffen, Maar nu, belaas heb ik niets meer dan eenige kleedingsslukken, en niemand wil zich mijner ontfermeu. En uwe familie dan T vroeg de weduwe Ik heb een oom, antwoordde het meisje treurig, en ik hoopte dat hij medelijden met mij hebben en mij in zijn huis nemen zoude maar het schijnt dat hij dit met kan doen, om- dal bij zelf vier kinderen heeft, en hij zegt dat hij geene middelen genoeg beeft om zich met een kind meerder te gelasten. Maar kunt gij u niet tot een der vrienden uwer overledene ouders wenden Die hebben mij naar mijn oom gezonden. De pastoor dezer kerk, de eerw. heer Mo- reau, die mijne moeder gedurende bars ziekte dagelijks kwam bezoeken, is dezen morgend nog bij mijn oom geweest, en heeft hem ge smeekt van mij toch niet te verlaten. Doch mijn oom antwoordde hem, dal hij zich met mij met kon gelasten Arm kind, hervatte Mf Mondeville, hij moet zich dan in zeer bekrompen toestand be vinden, of e6n ongevoelig hert hebben. En wat gaat gij nu doen T De gewone vervoerprijs moet worden betaald aan het winket der eerste statie waar de trein stilhoudt. Art. 5. Mochte reizigers, om reden, onafhankelijk van hunnen wil, in de on mogelijkheid verkeeren zich in regel le stellen voor het vertrek van den trein, maar daarvan uit eigen beweging kermis geven aan het personeel der statie van vertrek, zoo kunnen zij in dat geval ont slagen worden van het vast recht van 2 frank, te betalen krachtens voormeld artikel 4. Art. 6. Bij deze beschikking zijn gevoegd de rekentabellen der bijgelden te betalen in gevallen, voorzien bij artikels 2 eu 3 hierboven. De prijzen dier rekentabellen zijn op waarts afgerond tot deri deciein. Het minimum is bepaald op 40 centiemen. Art. 7 De betaling, vastgesteld door voormeld art. 4 wordt geëischt boven de rechterlijke vervolging, welke tegen de overtreders mocht ingespannen worden krachtens het koninklijk besluit van 10 lebruari 1857, dat dreigt met de straffen bepaald bij de wel van 6 meert 1848. Art 8. Het beheer van staatsspoorwe- ;en is belast mei de uilvoering van deze jeschikking, welke die van 24 oclober 4880 geheel vervangt, en inwerking treedt op 1 augustus 1887. Nog niet dood Sedert lang hebben de geuzengazetten op de vier hoeken der wereld uitgeba zuind dat de katholieke Kerk dood en begraven is. Zij kunnen hel dan ook niet opkrijgen dal de invloed van den Paus zich overal doei gevoelen. Duitschland en Spanje namen Leo XIII tol scheidsrechter in hun geschil over de Philippijnsche eilanden. Daarna ging prins Bismark om hulp bij den H. Stoel, om zijne krijgswetten gestemd te krijgen. Engeland spreekt van eenen afgezant naar Rome te zenden. Italië zou gaarne met het Valikaan evereenkomen. En Leo XIII wien niemand kan missen is een ouderling zonder grond gebied, zonder soldaten en kanonnen. Men moet het bekennen, die doode komt leelijk aan de teenen trekken, der geuzen gazetschrijvers. Liberaal geschreeuw. Ondanks het liberaal geschreeuw wil het vleesch toch niet opslaan. Nu willen de geuzen spotten met de vermindering der rechten op den koffij. 't Is de moeite niet waard zeggen ze. Wij zouden eens willen welen welke wetten het geuzenministerie gemaakt heeft, om deze of geene belastingen te verminderen, al ware 't maar met éénen centiem. Nog een woord over de Garde-civiek. Het vertoog over den bestuurlijken toe stand onzer provincie Oost-VIaanderen, voor het jaar 4887, levert het onbetwist baar bewijs op, dat de Garde Civiek onzer stad noodzakelijk op een bataljon moet heringericht worden om aldus een einde te stellen aan de miskenning der wette lijke en reglementaire voorschriften op 't vak en aan de schandalige geldverspil ling die er 't gevolg van is. Op bladzijde 134 van hooger gemeld vertoog treffen eene tabel aan welke wij hier weêrgeven en die onze bewering staaft. Ziehier deze tabel Ik was in deze kerk gekomen, om het aan God te vragen, antwoordde het meisje zuchtend ik was diep bedroefd toen ik de kerk binnen trad maar ik heb de H. Maagd zoo vurig gebeden van mij onder hare bescher ming te nemen, dal zij mij, geloof ik, niet zal verlaten. Ik vindt mij thans ook meer gerust gesteld ik ga nu naar den eerw. beer Moreau, en ik zal doen wat hij mij zeggen zal van aan te vangen. Ik wil werkzaam en oppassend zijn, en in alles den raad volgen, welke mijne moe der mij stervende heeft gegeven, waar en waarin men mij ook moge plaatsen. Naarmate het weeskind sprak, voelde de weduwe Mondeville baar medelijden en hare genegenheid voor hetzelve toenemen. Gelukkig de bedrukten, die gelooven en bidden, zegde zij, want zij zullen in hunne ge beden verhoord en in hunne droefheid ver troost worden. Hierna wendde zij zich lot het meisje, en sprak Ik geloof dat Jesus en de H. Maagd uw gebed verhoord hebben en u ter hulp zijn ge komen. Zeg mij vooreerst uwen naam. Ik beet Rozina Poncelet, madame. Goed breng mij nu bij den eerw. heer Moreau. En waarom, madame, wilt gij mij hij den biechtvader mijner moeder-zaliger brengen vroeg het kind. Dewijl ik hem misschien een middel zou O C« P3 n b n 0 2 h q SS 5 8' p -H 36 r- m NAMEN DER STEDEN. w j g 'li v 2 g tb C* jp O - - tb - - Legioenen. cj to Bataljons. W 4- tb W 00 Kompag". tc 5 I C S i Getal wachten de muzikanten niet mebegr. c 2 8 8 Uit deze welsprekende cijfers blijkt het ontegensprekelijk dat hier te Aalst de kompagniën eene getalsterkte Yau 50 manschappen hebben, terwijl zij te Eecloo en te Dendermonde meer dan het dubbel, te Gent het dubbel en te St-Nicolaas een derde manschappen meer tellen. Wij moe ten hierbij doen opmerken dat de Garde Civiek te Eecloo nieuw is ingericht en te St-Nicolaas en Dendermonde heringericht en dit naar luid der jongste reglementaire voorschriften. De voorstaanders eener Garde Civiek te Aalst van 2 bataljons hebben altijd beweerd, dat het de schuld is van 't Schepenen-College dat wij hier zoo wei nig manschappen tellen, daar het vele lieden tot den dienst bekwaam vrij laat. De hoogere beroepene statistiek slaagt die beweering letterlijk den kop in. En inderdaad, rekening gehouden van de bevolking, telt Aalst in verhouding zoo veel manschappen als Gent. kunnen aanduiden om u spoedig eene andere moeder te geven, was hol antwoord in alle geval wees verzekerd, dat gij niet verlaten zult blijven. De weduwe en hare beschermeling waren weldra bij den geestelijke aangekomen. Het was een grijsaard, die sedert veertig jaren in die parochie \was. Hij was bemind, geacht en geëerd voor al het goed, dat hij persoonlijk dead, en door datgene, wal bij door godvruch tige en medelijdende personen liet verrichten Bij het binnentreden der weduwe groette hij haar beleefdelijk, drukte haar zijne verwonde ring uit van haar met dit weeskind le zien, dat hij zijne goede Rozina noemde, en vroeg welk haar verlangen was. De goede dame ver zocht hem eenige woorden afzonderlijk te zeg gen, waarna zij bent uitlegde wat er tusschen baar en Rozioa in de kerk was voorgevallen, alsmede het medelijden en de genegenheid,die zij dadelijk voor het weeskind had opgevat. Ook deed zij hem haren toestand kennen,vroeg bem eemg naricht wegens de ouders van Rozi na, en wegens de bevinding barer familie. De achtbare geestelijke bad dadelijk het in zicht diergoedhertige vrtuw geraden en beant woordde elk barer vragen, waarna zij hem haar verlangen te kennen gaf vau Rozina als kind aan te nemen en voor hare opvoeding le zorgen, terwijl zij hem verzocht biervan ken nis aan haren oom te geven. I Madame, zegde de priester, gij hebt een St-Nicolaas dat even als Gent en Aalst eene nijverheidslad is, telt in verhouding harer bevolking een merkelijk getal man schappen min. Dendermonde en Eecloo tellen onder hare bevolking zoo vele werklieden niet dan de drij hoogerge- noemde steden. En daarbij te Eecloo is de Garde-Cieviek iels nieuws, al wie beenen heeft, wil er deel van maken, 't Ging hier immers ook zoo in 4848, wanneer hier drij bataljons ieder van 4 kompagniën ingericht werden. Maar den iever verflauwde weldra en men viel op 2 bataljons van ieder 4 kompagniën. Moeten wij nogmaals de hoogst afkeur- lijke afdeelingen der kompagniën herin? neren Wij herhalen het dus 't is een oprecht schandaal hier te Aalst de Garde-civiek op haren ouden voel te laten bestaan,om dat zulks eene ongehoorde geldverspilling van ten minste 4200 franks jaarlijks ver oorzaakt. Wij hopen dal deze statistiek de oogen zal openen, datmen eindelijk zal begrijpen dat de herinrichting op een bataljon zich opdringt zoowel in 't belang der nationale instelling zelve als in dit onzer stedelijke financiën. Wij roepen op deze regelen de bezon- dere aandacht in van MM. V. Van Wam- beke. Burgemeester en C. Verbnigghen, Schepenwij vragen henmag die schan dalige geldverspilling blijven bestaan Zij kunnen er een einde aanbrengen, en doen zij het niet, zij zullen er de verant woordelijkheid over te dragen hebben Aan Dendergalm en Verbond De Opinion libérale van Namur is het eens met ons al zij drukt Aardig is lietAlle schurken en schavuiten, alle communards en petroleurs, alle herbergs- profeten en werkstakingpredikauten, alle janhagel van stad en dorp zijn vijand van de pastoors. Het feit is onbetwistbaar. Van den anderen kant alle brave, deftige, eerlijke lieden, alwie liefdadig, kiesch en beleeld is, zijn over het alge meen voorstanders der pastoors en ge dragen zich eerbiedig jegens hen. Dit feit nog eens, kan niemand loochenen. Deze aanmerking, zonder dieper in zien en oppervlakkig genomen, brengt onmiddellijk deze gevolgtrekking mede, wel is waar niet vleiend voor de priester haters, maar toch tastbaar voor iedereen, dat de schreeuwers tegen pastoor en priester zich in geen goed gezelschap be vinden. Wij willen juist niet zeggen daarom dat zij ook schurken zijn, maar toch, dit gezelschap is geen goed teeken men wordt geëerd met wien men ver keert. Quani on n'est pas loup, on nt hurlepas avee les loups zegt de Fransch- man. Senaat. De hooge Vergadering heeft de wetsontwerpen betrekkelijk het voorkomend konkordaat der failliet en het beheer door 't gouvernement der rivier de Haine, met eenparigheid aange nomen. good werk verricht, waarover de Hemel u zal zegenen. Ook zult gij zonder twijfel veel vreug de en genoegen aan dit kind beleven zij is zachtaardig, deugdzaam en gewillig. Bij haar sterfbed gezeten, zegde mij bare moeder Hel denkbeeld pijnigt mij, dat ik Rozina, mijn eonig kind, welhaast moei verlaten. Wie zal voor haar zorgen en op den goeden weg houden dit weel ik niet doch ik ben zeker, dal God baar niet zal verlaten en haar weldra eene audere moeder zal govenDeze ge dachte, ja deze verzekenug, brengt mij nog eenigen troost aan.... Gij ziet bet, madame, zoo ging de geestelij ke voort, dat de voorzegging der stervende zich verwezenlijkt heeftgij zijl de vrouw, die zij in haren doodstrijd heeft willen aanduiden en oie door de hand van God in zijnen heiligen tempel was geleid om er hel kind der arme weduwe op te nemen. Na deze woorden riep de geestelijke het meisje en zeide Mijn kind, God is uwer gedachtig ge weest deze goede en rijke dame wil u bij zich nemen om als eene tweede moeder voor u le zorgen. Gewis zult gij hierin geerne toestem men en u steeds gehoorzaam en braai gedra gen. 0, Ja, riep Rozina vreugdevol uilo, ja, ik wist wel dat'de H. Maagd mijn gebed sou verhooren en mij niet zou verlaten. (Worm voorkjezït).

De Denderbode | 1887 | | pagina 1