Persoonlijke dienstplicht Wij hebben in ons vorig nummer doei uitschijnen dat de liberalen vooral dei verplichtenden persoonelijken militairei dienst willen, omdat aldus de joogelin gen welke zich tot den geestelijken slaat bereiden, den ransel zouden moeten op nemen. Het doel dat de liberalen hiei door bereiken willen, 't is die jongelin gen aan den zedeverdervenden invloed der kazern blootstellen, opdat, indien zij niet verdorven geraken, aan den han del en wandel hunner jongelingsjaren die onberispelijkheid zou ontbreken, aan een goeden priester noodzakelijk om aan an deren tot voorbeeld te strekken en door 't volk geëerd en geacht te worden. En men betwiste onze beweering niet. In de fransche Kamer, ter gelegenheid der beraadslaging van 't artikel der mili taire wet rakende de seminaristen, deed de heer Fouquier, een volbloed republi kein hieromtrent eene onbewimpelde be kentenis. Sommigen, zegde hij, noemen deze wet reeds de onmisbare wet, anderen de misdadige wet. Het zou juister zijn c ze de domme wet te heeten. De manschappen ontbreken ons niet, t wij tellen er meer dan de begrooling er den kost kan geven. Te vergeefs wijst men op vader- landsliefde en gelijkheid. Alen moet de doekjes airukken en de zaken zien zoo- als ze wezenlijk zijn, ten eindeer over te kunnen oordeelen. Wat men wil is, den seminarist verder- ven door 't leven der kazern en op die wijze de aanwerving der geestelijkheid beletten. Men ontbreekt den noodigen moed om het te bekennen, maar 't is nogthans de echte waarheid. Laat ons hopen dat deze onbewimpel de verklaring de oogen aan de katholieke militaristen eindelijk zal doen openen Leopold il en 't Vatikaan. Onder dezen titel deelt Le Patriote van vrijdag 't volgende meé. De koning wil vooreerst de persoo- nelijke dienstplicht en daarna den ver- plichtenden dienst op zijn pruissisch. Niemand zaldat betwisten en de koning laat het klaar genoeg hooren. Niet te vrede zijnen invloed, 't zij ter tafel, 't zij op eene ander wijze op de nationale afveerdiging te doen wegen, heeft Leopold II zich tot Rome ge- wend. Eene eerste maal tot kardinaal Jaco- bïni, welke geweigerd heeft in deze zaak tusschee te komen. Eene tweede maal tot kardinaal Ram- polla, opvolger van Z. H. Jacobiui, als Staatssekretaris. Men zegt datZ.H. Rampolla,wellicht min goed ingelicht over den toestand, zich geneigd toont om aan den koning den gevraagden dienst te bewijzen. Dit is geschiedenis. Het is maar rechtveerdig ze aan onze tijdgenoten te doen kennen. Voegen wij er nog twee korte beraer- kingen bij. Het verledene bewijst dat de Bel- gische Katholieken niets goeds van 't Hof te verwachten hebben, wanneer 't bewind in handen der liberalen ligt. In deze stiptelijke politieke materie, is er geene ander gezag tusschen de wetgeving eu het kiezerskorps le stel - len. Onze bemerkingen zullen kort wezen Wij aanschouwen den onverpoosden strijd tusschen volk en koning op 't ter rein der militaire zaken als hoogst nood lottig voor 't Vaderland en van aard om eindelijk onzen ondergang të veroorzaken. RECHTERLIJKE KRONIJK. Verantwoordelijkheid van de patroons. Eenige maanden geleden was de mijn werker Plumier het slachtoffer van een ongeluk, door het ontijdig ontploffen van een kardoes, die volgens een ander stel sel gebruikt werd dan hetgene als het beste erkend is. Hij werd aan den rechterarm getroffen en dit lichaamsdeel moest afgezet wor den. De rechtbank heeft de eigenaars der mijn veroordeeld tot het betalen van f" eene vergoeding van 1000 fr. voor gele- dene pijn 2°eene jaarlijksche en levens lange rent van 1500 fr. of een kapitaal van 25,000 fr. In geval van overlijden zal die rent overgaan op de kinderen en voor elk hunner 200 fr. bedragen tot dat zij den ouderdom van 14jaar bereikt hebben. Draaiorgelplang. De Dendergalm is fier over zijnen titel van advokaat der orgelbazen. Nu, wij wenschen er u uitganscher herte profi ciat meé, jonge... Wie weet of g' er nog niet zult voor gedekereerd worden door Jantje Pek Nu, De Dendergalm keurt de gemeente raden goed die de danszalen belasten omdat die belasting voor gevolg heeft de kleine danskroegen te doen sluiten, die de oorzaak zijn der draaiorgelplaag. Nooit, roept 't maconniek orgaan uit, heeft de politie, in danstenten of groo- te danszalen, procesverbaal wegens ze- dtloosheid moeten maken. En inde kleine danszalen of kroegen dan Bij onze weet is er nooit proces verbaal wegens zedeloosheid in bedoelde danszalen opgemaakt geweest. Het groote kwaad bestaat niet in 't ger.e eigenlijk in de danszalen gebeurt, men is daar in 't openbaar, doch 't zijn de gevolgen die hoogst afkeurlijk zijn. Jongens en meisjes worden er van hunne eerste jeugd al naar toegelokt 't geld dat hunne soms reeds oude of met overlast van kinderen beladen ouders zeer goed zouden kunnen gebruiken om zich hel onontbeerlijke des levens te verschaffen, wordt verdanst en verbrast. De jongens krijgen allengs de gewoonte van slempen, het werk is hun altijd te lastig en ze eindigen meest allen slecht de meisjes verliezen eindelijk hare eer om later, indien zij verlaten worden, eene straatloopster te worden of in een huis van ontucht aan le landen. Wij noemen de danszalen, de groote zooals de kleine, brandputten van volks verderf en ongeluk. En die brandputten van volksverderl en ongeluk vinden eenen verdediger in Den Dendergalm. Wij herhalen het de dansorgelplaag moet strengelijk beteugeld worden, 'i Zijn de dansteesten ter gelegenheid der ker missen niet die men moet verbieden, neen, men moet de groote en kleine danszalen beteugelen die opengehouden worden door lieden die er eenen stiel van maken en aan wie het bitter weinig raakt of de jeugd in hunne pestholen 't verderf inademt als zij er de centen maar door beet krijgen... En nu nog eene bemerking ten slotte. De Dendergalm is de advokaat der draaiorgelbazen.en indien een der liberale stichters van dit blad, eene meid moest in huur hebben die de danszalen af loopt orimiddelijk zou zij, uit vrees van verpesting, uil het huis verdreven wor den, maar voor de kinderen onzer werk lieden keuren zij dat goed, deze mogen verleid,verdor\en en in 't ongeluk gestort worden En dan noemen de liberalen zich volks vrienden De Dendergalm schijnt met ons in 't ac- coord te wezen om te bekennen dat het oprichten eencr hophalle alhier voor ge volg zou hebben de hoppemerkt van Ant werpen naar hier over le brengen en aan de kooplieden veel moeite en onkosten te sparen. Doch Argus, de groote Argus, dat uit stekend liberaal versland vindt dat de stad de gebouwen van 't Collegie aan de EE. PP. Jesuïien niet zou mogen verkoo- pen hebben voor den spotprijs van 120 duizend franks. Een deel, de vlegel langs de Klapslraat zou tot hophalle hebben kunnen dienen enz. enz. Wij weten het, onze hedendaagscbe liberalen, en vooral de stichters van Den Dendergalm, hebben eenen grooten stap vooruit gedaan in godsdiensthaat en god deloosheid zij zouden het Collegie der EE. Paters Jesuïten willen afgeschaft en vervangen zien door een atheneum waar men de jeugd de maconnieke goddeloos heid met volle leugen zou doen inzwelgen. De oude liberalen, hunne voorgangers dachten er anders over. Wijlen den heer Jan De Craecker, schepen, verklaarde in zitting onzes Gemeenteraads van 12 Januari 1857 dat de stad in 't belang barer financiën en bevolkingen de gebou wen des Collegies aan de EE. Paters Jesuïten moest verkoopen. Hij schatte deze gebouwen op eene waarde van 80 duizend franks er bijvoegende dat men zich desnoods met nog min zou kunnen bevredigen. MCumont-De Clercq ondersteunde hem hierin en wees vooral op de weldaden die dit onderwijsgesticht voor de jeugd en de bevolking te weegbrengt. Indien Argus,Rotlerdam, Brilman, Piot, Kobbeke, Koperen Lowietje, in een woord, gansch 't rommelzoo van rareTisten die Den Dendergalm aaneenflansen, over den verkoop der gebouwen van 't Collegie in eene ernstige polemiek willen treden, wij houden ons ter hunner beschikking. Een vraag nog alvorens te eindigen. Hoeveel onder u, schrij velaars van Den Dendergalm zouden op den pikkelstoel en naaitaffel gezeten of zelfs eenvoudige werklieden geweest hebben hadde 't Col legie der EE. Paters Jesuïten hier niet bestaan?.... Maar kom laat er ons nu over zwijgen elkeen weet en kent dat ge- noegj Hophandel. Het Syndikaat der vereenigde Hoppe kooplieden te Aalst, brengt ter kennis dat de bediening van hoppekeurder bij hem openstaat. Men moet zich schriftelijk aan bieden voor einde Juli 1887. Onnoodig zich aan te bieden indien men niet voor zien is van goede getuigschriften en geene voldoende kenissen der hoppe bezit. Aanvraag in te dienen bij M. M. L. Van Overstraeten, voorzitter of C. De Coninck- De Windt, sekretaris. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Z. Hoogw. Mgr de Bisschop heeft Pastoor benoemd de volgende Eerw. Heeren te Sint Laurens, M. De Swaef, pastoor te Donk te Hansbeke, M. De Herde; pastoor te Schendclbeke te Astene, M. De Smet, on derpastoor te Destelbergen te Sehendelbeke, M. Van den Eeckhout, onderpastoor te Evergem te Donk, M. Van Landeghem, onderpastoor van Schoooaarde. Verder zijn onderpastoor benoemd te Evergem, M. Baert, onderpastoor te Meiselc te Destelbergen, M. De Prez, oud-coadjutor van Zulte en Sint Laurens te Melsele, M. Van llauwermciren, onderpastoor te Vlierzcle te Schoonaarde, M. Mabilde, onderpastoor van Moerzeke te Vlierzele, M. Timmerman onderpas toor te St. Martens-Laathem te Moerzeke, M. De Cuyper, onderpastoor te Sinte Maria-Lierde te St. Martens-Laathem. M. Schockaert, coadjutor te Hans beke; te St. Maria-Lierde, M. Hellebaut, coadjutor te Mullem te Elverzele, M. Van Hyfte, die eenige weken den E. H. onderpastoor van het H. Hert gedurende zijne pelgrimagie heeft vervangen. ALLERHANDE NIEUWS. Ter gelegenheid on zer Kermisfeesten zal DE DENDERBODE. donder dag aanstaande niet ver schijnen. Kermis. Veldfeest in den Hof der Koninklijke Harmonie van Dijnsdag avond. Men verzoekt ons aan te kondi gen dat een inkomgeld van 10 centiemen per persoon zal geheven worden, ten voordeele van 'i Bureel van Weldadigheid. De heeren leden der maatschappij en hunne familie blijven den vrijen ingang behouden. Deze maatregel is genomen geworden ten einde tal van straatbengels verwijderd te houden die v erleden jaar den hof totaal verwoest hebben. Dubbele moordpoging alhier. Emmanuel Van Styvendael, bijgenaamd Moontje, bracht reeds \au Dijnsdag ll. zijn kraam en goederen ter Hoppemerkt, dus voor den gestelden dag voor het geven der plaatsen op onze foire, onder voorwendsel dat de heer Politie-kommissaris hem hiertoe oorlof had verleend. Hij ging zooverre overal te verklaren dat de heer Kommissaris zich persoonlijk le zijnen huize had begeven om hem hiermee bekend te maken. Nu, dit is onwaar en Moontje handelde aldus om zijn kraam te kunnen oprechten daar waar hij het begeerde, denkende dat het eens geplaatst zijnde men liet nimmer zou doen afbreken. Het kraam werd opge richt doch opnieuw afgebroken zonder de lusschenkomst nogthans van den heer Kommissaris. Donderdag werd aan Moontje de plaats aangewezen die voor hem bestemd was, doch hierover niet te vrede, sloeg hij zijn kraam op juist nabij de Wipschaal en der wijze dal de door tocht met rijtuigen er gansch door be lemmerd was. De heer Kommissaris verwittigde hem dat bel besluit van den heer Burgemees ter hem bevool de Wipschaal en den doortocht vrij te houden en dat hij dus moest afbreken. Moontje weigerde en vrijdagnamiddag deed de heer Kommis saris het kraam door de werklieken der stad afbreken. Moontje was tegenwoordig en wei gerde een hand aan deze afbraak toe te steken doch dronk terwijl menige pint bier. Toen de afbraak voltrokken was, begaf bij zich huiswaarts en trad eenige oogeriblikken binnen bij Joannes Meert, schoenmaker, bijgenaamd de stompvoe- ter, alwaar hij een schoenmakersmes stool. Hiermeé gewapend begaf bij zich terug naar de Hoppemerkt. Wij moeten doen bemerken dat Moontje, sedert eenige dagen, wel juist geene uitdrukkelijke be dreigingen had laten hooren tegen RI. Edmond Steleman-Michiels, rentenier,wo nende Botermerkt, doch uit zijne woor den kon men genoegzaam opmaken dat hij tegen hem een hevigen haat bad opge vat. Rond 6 1/2 ure trad M. Steleman uit zijne woning vergezeld var. M. August De Vylder, bedienden aan ons gemeente- sekretariaat. Toen Moontje hen zag ging hij op hen toe, slingerde eenige laffe be- leedigingen naar 't hoofd van den heer Steleman en bracht hem verraderlijk een steek met het gestolen schoenmakersmes in den buik toe. M. De Vylder die M. Ste leman ter Uulp kwam, ontving oogenblik- kelijk een mesteek in de borst. De beide gewonden begaven zich dadelijk naar 't Brusselsbof alwaar hen de eerste zor gen werden toegediend door de genees- heeren Declercq en De Windt. De wonden schijnen niet gevaarlijk te wezen doch men heeft bestaligd dat Moontje gestoken heeft om goed te raken. De wonde van M. Steleman is ruim 4 centimeters diep en 't is dank aan zijne diklijvigheid dat zijniet doodelijkis deze van M. De Vylder is slechts 2 centimeters diep, hel mes is op eene rib afgeschoven. Na de voltrekking van zijn schelmstuk, liep Moontje naar de vischmarktbrug en poogde zich te zelfmoorden. Hij maakte zich het teeken des kruis en wierp zich over de ijzeren leuning in 't water, doch toen hij bovenkwam, spande hij al zijne krachten in om er zoo rap mogelijk uit te geraken. De agent van politie Caryn en Judocus Ktekens, werkman ter brouwerij van M. Burny-Antheunis, sprongen in het water en brachten Moontje op 't droog. Onnoodig te zeggen dat de moordenaar dadelijk aangehouden werd. Moontje is een oud-veroordeelde die dikwerf met 't Gerecht heeft af te reke nen gehad; hij werd onder andere veroor deeld tot 18 maanden gevang wegens bedriegelijke bankbreuk. Het Parket van Dendermonde dadelijk verwittigd, kwam hier rond 12 ure des nachts aan en opende een onderzoek 't welk heden zaterdag is voortgezet ge worden. Heden om 9 ure werd Moontje geketend en gebonden naar 't gevang van Dendermonde overgevoerd. De toestand der beide slachtoffers is betrekkelijk zeer goed en men hoopt dal zij, binnen weinige dagen, zullen hersteld wezen. 't Gaat goed met de mannen wier ver dediging De Dendergalm op zich heeft genomen. Na,Mc/w/snu Moontje Twee schelmen overtuigd van moordpoging, enz De Dendergalm heeft aardige vrien den en correspondenten IJzerenweg. In ons toe komend nummer zullen wij aan onze geachte abonnementen eene nieuwe uur- label van 't vertrek der treinen bezorgen. Wij achten hel noodig de aandacht in te roepen op de vervroeging van den trein naar Brussel, vroeger vertrekkende uit onze Statie om 9,12 ure 's morgens. Deze trein vertrekt van 1 Juli om 8,35 ure, dus 39 minuten vroeger. Een nieuwe trein naar Gent Ex. 3. K. is ingericht vertrekkende uit onze Sta tie, om 8,41 ure voormiddag. De sneltren uit Gent naar Aals om 4,15 ure namiddag en van Aalst naar Brussel om 4,44 ure,is afgeschaft en ver vangen ook door een sneltrein vertrek kende uit Gent naar Aalst om 7,07 ure 's avonds en uit Aalst naar Brussel om 7,42 uie. Verscheidene treinen vertrekken wei nige minuten ten later. Men schrijft ons uit Haelterl Zon dag avond 11. keerde de heer B. De Mets, Burgemeester van Welle, vergezeld van zijne dame, per rijtuig, van Aygem huis waarts, toen omtrent de statie van Hael tert, het peerd eensklaps te gronde ne- derstorte. M. De Mets werd als uit zijn rijtuig geslingerd en brak zich den voet en bekwam nog eenige mindere kneuzin gen. Zij dame was verschrikt uit het rij tuig gesprongen en bekwam eene wonde aan 't hoofd, en verscheidene kneuzingen aan verdere lichaamsdeelen. De oorzaak van dees ongeval is toe te schrijven aan eene helsche schelmerij, namelijk, van den weg bij middel van eenen balk te versperren. De schelmen, want ze zijn voorzeker verscheidene in getal geweest, waren hiermee nog niet te vrede, neen, zij hadden op den aarden weg, een einde verder nog een balk of boom gelegd. Gelukkig nog dat M. en Mme De Mets liet met de dood niet hebben bekocht. Hel gerecht heeft een onderzoek ingespannen en laat ons hopen dal de schelmen zullen ontdekt en voorbeeldiglijk gestraft wor den. X. Denderhautem. In den nacht van dijnsdag lot woensdag is te Denderhautem, wijk Herliuckhove, een hofsteedje de prooi der vlammen gewor den, toebehoorende en bewoond bij Buyl, bijgenaamd Broer, landbouwer. De schade wordt berekend op ongeveer 2200 franks. Alles was verzekerd. Dat is sterk. La Béforme vertelt een wonderlijk geval in den lesten ge meenteraad van Brussel. Ter gelegenheid van de benaming Plateau, die men aan eene straat heeft gegeven, heet M. Vau- thier heeft gereklameerd dat men zulke dwaze namen gaf aan de straten. M. Vauthier is een advokaat van naam, gewezen schepene en wat al meer, en die weet niet dat er een beroemde Belg van dien naam heeft bestaan een natuur kundige, wiens lesseu nog gevolgd wor den Dat is zeker sterk Maar nog sterker is 't dat RL Vauthier zich tot zijnen kollega Al. P. Van Ilum beeck richtte tot den gewezen minis ter van onderwijs, om te welen wie die Plateau toch was, en M. Van Humbeeck zat met den mond vol tanden. De gewe zen minister wist er niets van Heb dan al geschreven een traité de physique, eene géologie de Belgique, enz. zijtdan al hoogleeraar te Gent geweest - op een gegeven oogenblik bij het oproepen van uwen naam, antwoordt een raadsheer, antwoordt een minister connais pas. Eindelijk Men begint er aan te denken de ren teniers van den Staat, te kortvleugelen. RIej. Rezette, te Florenville, had een wachtgeld als onderwijzeres de dame trouwde met een ambtenaar, die 2600 fr. traktement geniet. Zoo leefden die twee goed en lekker van de centen der belastingbetalers. Nu beeft men het wachtgeld van Mej. Rezette tot op 500 fr. verminderd. 't Is iels doch men had dit jaargeld zelfs totaal moeten afschaffen. In alle geval dat zal zekere renteniers doen... nadenken. Te Assche is een stoutmoedige diefstal gepleegd. Een boterboer, die van 2 ure af met zijne vrouw naar de markt reed, liet in zijne afwezigheid de woning aan de waakzaamheid der meid en der kinderen over. Gedurende de afwezigheid der meesters drongen er dieven in de hoeve, stolen den koffer, waarin het geld ligt, en braken het in een nabijgelegen haverveld open. Er was voor 200 fr. geld in. De papieren en aktiën bleven onaan- De befaamde processie der Peni tenten van Veurne zal dees jaar plaats hebben den 31 juli en den 7 augusti. Wij lezen in een holiandsch blad t Het scheeren van de talrijke kudden schapen is op Noord-Beveland begonnen. Algemeen roemt men de qualiteit en de hoeveelheid der wol, zoo dat de schapen teelt daar een aanzienlijk vooFdeel belooft op te leveren. De gezondheid der dieren is dit jaar bijzonder goed. Hel vlas staat in Zeeuwsch-Vlaande- ren dit jaar weêr uitnemend schoon en belooft van uitstekende qualiteit te zijn. 't Heeft eene aanzienlijke lengte en zal weldra in bloei gaan. Reeds worden ver scheidene kooplieden gezien, die weêr eenen goeden prijs willen besteden. Een Franschman heeft verleden zon dag den omtrek van Bergen in opschud ding gebracht. Hij was vroeger op last der policie, voor zedelooze feiten over de greuzen gebracht, doch onophoudelijk deed hij pogingen om terug te komen. Zondag wilde de policie hem weer buiten drijven, doch de man verzette er zich te gen, viel den agent aan, mishandelde hem en zou de overhand behouden hebben, ware de agent niet ontzet geworden. De vreemdeling ging met zulke woede tewerk dat hij verscheidene personen gekwetst heeft. Wie is hier verantwoordelijk 1 Een zonderling proces wordt op dit oogen blik voor de rechtbank van Luik behan deld. Zekere S..., ontvanger van eene Waal- sche gemeente had eene som van rond de 200,000 fr. ontvreemd en werd uit dien hoofde door het assisenhof veroor deeld. Het gemeentebestuur, onder welk die feiten werden gepleegd, viel bij eene der leste kiezingen en, de raad die thans zetelt, besliste bij eenparigheid, dat het eerste moest verantwoordelijk verklaard, worden. Het is deze zaak, die de rechtbank zal moeten oplossen. RI. Lemaire, substituut van den pro- kureur des konings, geeft de eischers ge lijk, uil oorzaak der wijze waarop de kontrol der gemeentekas werd gehouden. Men begrijpt dat de zaak ernstig is en het belang van alle besturen opwekt. HOLLAND* Bij de schutterij. Onze noord-neder- landsche buren hebben insgelijks het ge luk den vaderlandscheu grond verdedigd te zien door de burgerwacht, zooals men dat daar noemt, de schutterij. Dat die brave schutters hun postje al zoo gezellig opnemen als onze jefkes blijkt uit het volgende nieuws dat wij lezen in de Maasbode. In het nauwe gedeelte der Veemarkt,te Breda, kwam de schutterij, met muziek aan 't hoofd, den tram tegen. De bevel voerende luitenant zwaaide den degenen, midden van het uitbundig gelach der menigte riep hij tot zijne schutters Komaan, mannen, gaat eens wat op zij voor den tram FRANKRIJK. Geheimzinnige aanval. (Nieuwe bijzonderheden.) De toestand van M. Amat, die men in een spoorwegtrein gekwetst vond, is niet verergerd. Het gerecht houdt zich voort durend bezig met het onderzoeken der oorzaak van de erge wonden,die RI. Amat aan liet voorhoofd werden toegebracht. Men weet dat het slachtofter niet spre ken wil. Bij gebrek aan juiste inlichtin gen, hebben de magistraten veel onder stellingen gedaan thans beginnen zij te denken dat Amat zich heeft willen zelf moorden, en ziehier waarop hunne mee ning berust De magistraten hebben vernomen dat Amat een kring bijwoonde waar veel ge speeld werd men weet nu dat hij daar door sommen verloor, die voor hem aan zienlijk waren, vermits hij slechts eene maandelijksche jaarwedde had van ilö frank. Verders heeft een meisje B...,die Amat kent, verzekerd, dat hij herhaalde malen het voornemen heeft te kennen gegeven een einde aan zijn leven te stellen. Ik zal er meé gedaan maken, zegde hij dik wijls, want hel leven valt mij lastig. De magistraten onderstellen dat hij zich zelf die wonden zou kunnen toegebracht hebben, met zich door de portel te leg gen en zijn hoofd legen de ijzeren spoor- wegpalen, die nabij den trein staan, to doen botsen. Het lichaam zou dan door zijn eigen gewicht in den waggon zijn teruggevallen. Wij deelen deze uitlegging meê, omdat de magistraten deze als gegrond aanzien. Dijnsdag namiddag hebben RIM. Atha- lin, onderzoeksrechter, Taylor en Goroo, de wonden van Amat onderzocht, om te weten of het mogelijk is dat zij door eene botsing werden veroorzaakt. (Later.) RIen heeft gegronde redens om te den ken en het is de meening der magis traten, die deze geheimzinnige zaak heb ben onderzocht, dal er hier eene poging tot zelfmoord werd gepleegd. RI. Amat had onlangs 100,000 franks geërfd, welke hij met zekere vrouwen en in speelhuizen had verkwist. Volgens brieven welke men in zijn huis heeft ontdekt, vreesde hij dat zijne twee broeders zijne verkwisting zouden hebben vernomen. Niet meer wetende wat aanvangen had hij hel besluit genomen zich te zelfmoor den. Verders heeft men bevonden, volgens de bestatigingen der geneesheeren, dat RL Amat zich buiten het rijtuig van den trein heeft gebogen, en gepoogd heeft de portel te openen op de plaats waar hij voornemens was, zich op de baan te wer pen. Zijn hoofd is waarschijnlijk geweldig gebots tegen den pijler eener brug of te gen het gewelf van een tunnel. Die schrikkelijke botsing heeft hem in het rijtuig terug geslooten,waar men hem bewusteloos heeft gevonden. De aard der wonden bevestigt de onder stelling der magistraten. De losrukking van de kaak en den neus, de breuk aan den schedel bewijzen klaarblijkend, dat het hoofd van het slachtoffer,een hevigen schok heelt onderstaan. Een stok met ivooren kruk of eene amerikaansche knots, zouden zulke won den niet kunnen te weeg brengen, al werden de slagen zeer geweldig toege bracht. De sprakeloosheid waarin M. Amat volherdt, bevestigt insgelijks deze ver onderstelling. ITALIË. Leo Taxil heeft een gehoor verkregen van Zijne Heiligheid dit is eene buiten gewone gunst, want Leo XIII geeft tegen woordig nog zelden een gehoor. Leo Taxil werd voorgesteld door den eerw. pater Jouet, overste der congrega tie van het H. Hart. Door het vriendelijk onthaald des Pauzen getroffen, was de gewezen vervolger der kerk diep aange daan. Het verhoor duurde een half uur. De H. Vader sprak over de vrijmetsela rij. Hij heeft Leo Taxil aangewakkerd voor God eu voor de Kerk te werken, ten einde de verergernis door zijne schrif ten veroorzaakt, te herstellen. Leo Taxil heeft den Paus herinnerd wat hij in zijn leste werk schreef, te weten, dat het was bij 't schijven van een smaadschrift tegen Jeanne D'Arc, toen hij de oorspronkelijke dokumenten onder zocht, dat zijne bekeering begon. M. Leo Taxil is donderdag der verle den week, na twee dagen verblijf, uit Rome vertrokken.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2