Het schijnt ons dus ontegensprekelijk dat meester Vrank de maker niet is van onzen eersten beiaard. Wij houden hit met de bestaande overleveringen die on zeggen, dat onze beroemde stadsgenoot B. Coecke, zonder hem als de uitvindi r des Beiaards te aanschouwen, hier den eersten Beiaard met klavier heelt g<' maakt en later de uitvinder is gewee -t van 't klokkengespel verwekt door een mechanism aan onze stadshorlogie toege past. Het jaar wanneer Coecke hier onzen eersten Beiaard met klavier plaatste is nog onbekend, en wellicht zal men het nooit ter wete komen om rede vele archie ven van dien tijd zijn verdwenen ol ver nietigd geworden. Alleen dan, wanneer men ons door ontegensprekelijke oorkonden zal bewij zen, dat het feit van kerstnacht 1487 valsch is, zullen wij de vaan strijken. 't Is dus, volgens ons, met volle recht dat Aalst, morgen zondag de 400® verja ring viert der inhuldiging van de uitvin ding aan onzen beroemden stadsgenoot toegeschreven, en dit, wij herhalen hel, tot spijt en nijd van een rommelzoo libe ralen, vijanden van Aalst, wiens poli tieke berekeningen er door verijdeld worden. En nu nog iets ten slotte. Meester De Snul duidt het ons hedendaags katholiek Bestuur ten kwade dat het, bij 't doopen onzer nieuwe straten en pleinen, den naam van eenen Pieter Coecke, van eenen De Schryver, van eenen Vilain XIV, van eenen Wellekens, enz. niet vereeu wigd heelt. Onder 't weggevaaèd liberaal Bestuur werd hier een gansch nieuw kwartier gebouwd, namelijk, 'l Statiekwartier en niet eene enkele straat ontving den naam van eenen onzer beroemde mannen. Op dit punt past zwijgen u dus best, mees ter... Onder ons hedendaags katholiek Bestuur integendeel,is men reeds begon nen met den naam onzer beroemde stadsgenoten te vereeuwigen, gelijk gij het bekent, en dien goeden weg zal het, hopen wij, blijven bewandelen, om aldus te bewijzen dat onze stads eer en roem verre uit het geringste zijner bekommer nissen niet is M. Thonissen doet dit bij uitzondering eens te Boom. En nu schreeuwen de liberalen hulp. moord en brand. In Zwitserland, de liberale republiek verhoogt men de rechten op het vee, tot op25fr. het stuk. Eu de liberalen vinden dit goed. In België stelt men een onbeduidend recht op het vee ft geen wij altijd alkeu ren.) En onze liberalen schreeuwen van uit hongeraars. In het liberalen Italië legt men hooge rechten op de eetwaren. En onze liberalen vinden schier stil zwijgend goed wat dk&r hunne vrienden doen. En hier Er is niets geestiger dan die eeuwige tegenstrijdigheden na te gaan van onze liberale pers, die hier goedkeurt wat zij op een ander afkeurt en aanveerd. Dat alles bewijst dat deze pers geene vaste princiepen heeft, tenzij het princiep van.... meester te worden op welke ma- nier dan ook. Lowiclje uit Den Dendergahn zegt dat hij altijd zijne twee schouders evenhoog optrekt, 't Is hoogst noodzakelijk ook moest hij de eene schouder wat hooger U11S Ul dan de andere optrekken er zou groote j tuigen' meer en meer vooruitgang doet en weldrt gelijk weleer onder de boste harmonie maat schappijen des lands zal mogen gorangschiki worden. De uitgevoerde stukken werden dan ook door het talrijk publiek herhaalde maler, levendig toegejuicht. Morgen zondag, groote feest des Beiaards. Te drij ure namiddag, Groote militaire feest, ge geven op 't Esplanadeplein, door de Pu pillenschool des legers. Om 8 ure 's avonds, uitvoering dei' Feestmarscli, gekomponeerd door M. F.-L. Vanden Bogaerde en uitgevoerd door M. llobrecht Vande Maele,met begelei ding van de Koninklijke Harmonie en ba zuingeschal. Om de zeilde uur verlichting der Groo te Merkt. Te 10 ure des avonds allerluisterrijkst Vuurwerk op 't Statieplein. •Jubilé van den Beiaard. Vrijdag avond heeft men nogmaals eene algemeene repetitie gehouden van 't deel der Feestmarsch, in 't welk al de partijen verplicht zijn. Alles is om het best afgeloopen en men heeft de verzekerde hoop dat alles ook morgen Zondag allerbest zal gaan. Algemeen wordt geklaagd over de verstooring voort spruitende oit 't voorbijrijden van wagens en karren en rijtuigen. Gister Vrijdag avond, reden er gedurende de laatste repetitie niet min dan 12 wagens, karren meest allen beladen met vlas en twee rijtuigen over de Merkt, komende alleen uit de Zoutstraat. Het schijnt ons dus hoogst noodzakelijk dat het verkeer met rij- allen aard langs de Groote Merkt, Zondag 2' J™ weke" is Pi'rouwd, werd door het nac|„s. zijne me„scblie»ende pogingen "hikt „d<;" verschnkkelijkcn i etl die(,ene zij„er mocdi„,, |,elpeprsfc Jec"_ finr. gedeeltelijk meegerukt. de„ met den eewenschten uitsla? hp. vrees wezen dat zijne Rotterdamsche kop hem zou vau de romp vallen. Dus de voorzichtigheid is onder dit opzicht bij hem de moeder van den porseleinwinkel Begrepen,jonge De armzalige antwoord van Argus be- trekkelijk de kwestie der Muziekscholen, j len toont ons aan dat wij hier weêr VOOr eene i £'!e ?,e Kramer !er onzer Foore zijn door onzen heer eerlrvwp rwHiPVPrii «taan hecr«n rW 1 Pohtie-Kommissans verwittigd geworden dat zij voor- gedurende de uitvoering der Feestmarsch verboden j worde. Wij roepen de aandacht des heeren Burgemees- j ters hierop in. j De Draaimolens beter gekend I onder de benaming Molens van plezier, worden heden j door 't Gerecht als hazardspelen aanschouwd die onder j de toepassing van het art. 5573 des strafwetboeks val- Militarism. Men leest in de Paix van Coomans De schoonste droom van het wilde liberalism is het soldaatmaken van de priesters, gevraagd bij ons en reeds ge stemd in Frankrijk. De boosaardige kort- zichtigen, die deze nieuwe inbruik maken op de vrijheid en op het bestaan der republiek, zullen het zich heel gauw be rouwen. Een gematigde republiekein bekende het Als de wet door de fransche Kamers gestemd definitief wordt, moet men zich in Frankrijk aan een oiiverwinbaren te genstand verwachten. De seminaristen zuilen naar de kazerne gaan en de pries ters in de regimenten, allen gedwongen en tegen hun geweten maar de militaire macht zal niet vermeerderd worden. Bij de Belgen zullen dergelijke maatre gels een gedurigen tegenstand ontmoeten. Onze geheele geschiedenis, onze erfelijke zeden, onze tegenwoordige gebruiken, zonder zelfs te spreken van ons gods dienstig gevoel, zullen protesteeren tegen die ongehoorde dwaasheden. Wij moeten er ons nochtans aan venvachten dat deradikalen vereenigd» hetzelfde stelsel zullen volhouden te Brussel— dat eene succursaal is van Parijs. Ja, dat hebben de liberalen iu hunnen vergiftigen steertdoch al zou men de geestelijkheid buiten den dienstplicht laten, dan nog willen onze tamiliën van de dienstplaag niet hooren, zoo min eerlijke liberalen als katholieken. Dat onze vrienden zich wel wachten in den strik te vallen, die hun door het libe ralism gespannen wordt het ontwerp d'Oultremonl moet verworpen, met eene verpletterende meerderheid verworpen worden. De liberalen zullen wel is waar alles beloven wat wij willen, indien we maar éénen voetstap wilden toegeven doch later zullen zij hunne beloften over boord werpen en zij, die na de tegenwoordige leden der Kamer komen, zullen verklaren niet verplicht te zijn de beloften van hun ne voorgangers te volbrengen. Wat aangaat het princiep van den dienstplicht te stemmen, dit is al te on zinnig om er op neêr te komen. Het zal overigens van wege de kiezers niet aan protestatiën ontbreken. Dat men het niet vergete als zekere representan ten denken om welke reden toe gevingen te moeten doen, de kiezers ne men geene toegeving aan De Moniteur de Rome verklaart in machte te zijn. zijne lezers te waarschuwen tegen het nieuws, dal het Valikaan genegen zou zijn tusschen te komen in de militaire vraagpunten, welke op dit oogenblik aan de belgische Kamers zijn voorgelegd. L'Etoile zegt dat als de rechterzij den dienstplicht stemt, zij DE KASTAN JES UIT T VUUR HAALT ten profijte der libaralen. En wat dient er meer gezeid Kom aan, heeren der rechterzij, slaat aan uwe 1 m„„ - - - partij den strop om den hals om ze later S^™°,.«,dne.6i=S aaD toc volks" eerlooze eerdieverij slaan, begaan door eenen liberalen brilman die tot den laat- sten trap der lafheid is afgedaald. En zeggen dat die gemeene eerdief dan nog in 't voorbijgaan den persoon wiens eer hij bezonderlijk geroofd heeft zoo beleef delijk groet als of hij 't onschuldigste schaapje der aarde waar O gi schijn heilige lorias, wacht maar, loontje zal wel eens om zijn boontje komen 't Zou u en de uwen wel aardig konnen bekom- men, moest men eens aan 't publiek uit leggen hoe en waarom 't artikel Hier vloekt men niet werd nêer geschreven STERFGEVAL. Donderdag is alhier in den nog jeugdigen ouderdom van 54 jaren, godvruchtiglijk overleden den heer Frans Vercammen, Conducteur van Bruggen en Wegen van 1* klas. De Begrafenis en Lijkdienst zullen plaats hebben, in de S'-Jozcfskerk, Maandag 11 Juli te 9 1/2 ure. De vrienden en kennissen personen welke bij verbe tenheid geene meedeeling mochten ontvangen hebben, worden verzocht detegenwoordige als eene dusdanige te aanschouwen Volkskamer. De Volkskamer hield zich gansch de week onledig met de beraadslaging over het wetsvoorstel d'Oultremont betrekkelijk den persoonelijken militairen dienst. Plaatsgebrek noopt ons, ons beknopt verslag ter zijde te laten wij roepen de bezondere aandacht iu op de redevoeringen van de heeren Meyers, Reynaart lervyn de Lettenbove en vooral op deze door onzen achtbaren vertegenwoordiger M. Woeste, in zittingen van Donderdag en Vrijdag 11. uitgesproken. ALLERHANDE NIEUWS, De heeren Edmond Steleman-Michiels en Aug. De Vylder-Kiekens de beide slachloffers der misdadige pogingen van Em. Van Slyvendatl, bijgenaamd Moonije, zijn gansch hersteld. Le Courrier de Bruxelles kondigt aan dal, de Aalslerscbe socialist Judocus Nichels gister te Brussel tot 5 jaren gevangenzitiing werd veroordeeld. De Provinciale Raad onzer provincie heeft in zijne zitting van woensdag do kiezing van Ronsse goedgekeurd. Onze Üeriuis. Onze kermisfeesten zijn temiddon van de algemeene vreugde cn vrolijkheid afgeloopen nergens wij melden het met genoegen, werden er ergelijke balda digheden of vechtpartijen besiatigd. De Festival van zondag heeft eene bijna on telbare menigte vreemdelingen naar onze stad gelokt; Nooit stroomde bier zooveel volk samen dan zondag lest. Het Bestuurder ijzerenwegen had gerekend op een 3 duizendtal reizigors, doch dit cijfer werd bijna met de helft over troffen het getal reiskaartjes aan den uitgang overhandigd, beliep tot over de 5600.Verschei dene speciale treinen boven de twee aankon digde werden ingericht en alles liep zonder de minste belemmering of vertraging van den dienst of ongeval af. De vreemde maatschappijen waren verrukt over de gulhartigheid waarmeê zij door ons Bestuur en de Burgerij werden ontvangen. Allen verklaarden nogmaal aan de eerste uit- noodiging van Aalst to zullen beantwoorden. Onnoodig te zeggen dal alle de inwoners der wijken waar de kiosken waren geplaatst uit- dermate te vrede zijn en de hoop uitdrukken hel alle jaren te mogen zien vernieuwen. Onze jaarmerkl van dijnsdag neemt van jaar tot jaar af voor 't wat de paardenmerkt be treft eenige kajuiten en daarmed is 't alles. Verscheidene ezels waren ook ter merkt geko men en stonden weêr aan de poort van 't Ver bond te snuflelen. Gedurig toonden zij door hunne gebaren datze wilden binnen gelalen worden. Zouden ze misschien hunnen confrater hebbeu willen gelukwenscben over zijne aan kondiging dal in de maand Juni 18*7, die reeds verloopeo is, de algemeene kiezingen voor de gedeeltelijke verniewing van Kamer en Senaat zullen plaatsgrijpen Wie weel het De hoornveemerkt was zoo als gewoonlijk wel voorzien en de handel allerlevendigst. De Yeldfeest in den hof der Koninklijke Harmonie werd zooals gewoonelijk door eene talrijke menigte bijgewoond. De verlichting was dees jaar buitengewoon prachtig en leverde een hoogst betooverend schouwspel op. Men weet dat dees jaar een inkomgeld van 10 een- liemen moest betaald worden ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid. De totale som uit dien hoofde ontvangen beloopt tot 227 fr. 20 centiemen. Dus 2272 personen die hel in komgeld kwelen en als men hierbij de leden der maatschappij en hunne familiën en al deze die zonder le betalen binnendrongen bijrekent. i taan zullen vervolgd worden. Dat is een groote slag voor deze menschen. De heeren Van Wambeke Burge meester en Monfils Schepenen en Vervoort Kommis- saris van politie hebben aan den heer Procureur des Konings het medelijden doen kennen dat de toestand der kramers die men als geruïneerd raag aanschouwen hen inboezemt en te zelfder Ujd de hoop uitgedrukt dat zij, zonder vrees van vervolging, gedurende onze Foore zullen mogen blijven laten voortdraaien. GezwoornenDe volgeude hee ren uit ons bestuurlijk arrondissement zijn door 't lot aangewezen om deel te maken \andejury voor den 3™ zittijd, t* reeks, der assisen onzer provincie, die zullen geopend te Gent, den Maandag 1 Augusli aanst. onder voorzitterschap van den raadsheer Frédcricq. M. M.Vanden Broek F. ondernemer Aalst; Roland, notaris Sottegem. 3/ Philemon Van Stijvenuael, zoon Emma nuel bijgenaamd Moontje heeftons eerst eene briefkaart, en dan twee brieven toegezonden in de welke hij beweert dat ons verhaal der omstandigheden in do welke, zijn vader de dubbele moordpoging op de heeren Sleleman en De Vylder pleegde, lasterlijk en I jgenach- tig zou wezen. Onze antwoord zal kort zijn 1» Indien wij do eer van Van Slyvendaal va der hebben le kort gedaan dal men er ons reke- kening over vrage, er zijn nog rechters le Ber lijn.... 2' Indien onze inlichtingen logenachtig zijn, dal men ons aanduide in welke punten en ons terechtwijzc. Voor 'l overige, bekommeren wij ons bitter weinig met de houding in deze zaak vao onzen confrater Hel Land van Aalst. Op den Haard, te Wettere» heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen mosselverkoopers, die elkander aan de schuit wilden vóórdringen. Eene vrouw is ernstig gewond en moest naar hare woning overgebracht worden, 's Ande rendaags lag zij nog buiten kennis. De policie moest er tusschen komen en 's a- vonds de herbergen op een vervroegd uur doen doen sluiten, 's Nachts hebben de agenten, met den revolver gewapend, bestendig wacht gehouden. Er zijn ver scheidene personen, onder andere eene vrouw aangehouden. Z. H, de Paus heeft den 6 januari 1888. Drie-Koningendag,vastgesteld voor de solemneele heiligverklaringen van den gelukzaligen Joannes Berchmans, die met zijn gouden jubelfeest zullen gedaan wor den. Yerschrikkelijke ont ploffing. Instorting en brand. Ver scheidene slachtoffers. Eerie verschrik kelijke ramp heeft Dijnsdag avond de stad Antwerpen in opschudding gebracht. De huizen nummers 18 en 20 in de Breedestraat, waren ingericht tot dro gistwinkel en apotheek. Zij werden be woond en geëxploiteerd door de echtge- nooten Roose-Verfaille, een jong paar zonder kinderen. De apotheek werd gehouden in het huis u. 18, de drogerij in n. 20. Deze eerste bestond slechts sedert vier maanden, de tweede kwam riu twee jaar geleden tot stand. Beide huizen hoorden toe aan M. Ver faille, den schoonvader van M. Roose. Dijnsdag avond, het kwartier voor 8 ure, bevonden zich in den winkel der drogerij M. Roose, zijne vrouw, M Renaerts, suikerbakker, wonende in dezelfde straat, n. 15 en Mad. Laureys, echtgenoote van eenen inspekteur van policie. Verderin huis waren een dienstknecht, die getrouwd is en eene dienstmeid een jonge apotheker deed zijn gewonen dienst iu de apotheek. Zeggen wij ter loops dat M. Renaerts gedurende den dag bij M. Roose eenen borstel had aangekocht, en hij 's avonds naar het huis van den drogist was gegaan, om dezen te betalen. M. Renaerts is slechts sedert een jaar getrouwd hij heeft een kindje van om trent vier weken oud. De ijzeren kelderval van de drogerij werd met geweld over de daken van de huizen, rechtover n. 18 en 20 gelegen, geworpen en viel in den hof achter het huis van M. Leclair, advokaat. Bijna al de ruiten en spiegelramen aan den overkant werden verbrijzeld; de aan palende huizen hebben zoodanig veel van den vreeselijken schok geleden dat zij geheel bouwvallig zijn geworden,en men ze met dikke balken heeft moeten onder steunen, om te beletten dat zij op hunne beurt instorten. -,- j feest op ruïm 3000 schatten. door onze vijanden te laten toetrekken! I n..-J.„-.-jr-j. Handelsblad. Op het oogenblik dat al de voormelde personen zich in de buizen n. 18 en 20 bevonden, had er onverwacht in den kel der aan de straat eene verschrikkelijke Over den kampstrijd in de zwemkunst en de ontploffing plaats, die een uur verre in j algemeene oefeningen van ons vrijwillig ge- den omtrek werd gehoord. j wapend Pompierskorps kunnen wij iu geene De twee huizen werden met een don- Tegenstrijdigheden. i OSS&S M.Rolin gewezen minister, ram 30 uet Conceri v»n donderdagavond ler Groole wel'den. in den lucllt geslingerd. Alles keeren op de 100 de burgemeesters uil Merkt, beén een. temeer bewezen dat onze st"r«ein. de minderheid van den gemeenteraad. Koninklijke Harmonie sedert zij onder 't lei- i Het huis n. 16, bewoond doorM. Ch. En dat keuren de liberlen goed. j ding staat van den heer Vanden Bogaerde altijd Peeters, goudsmid, die slechts over een Onmiddellijk na de ontploffing,ontstond er brand. Eene dikke rookwolk steeg op en deze onttrok een oogenblik al het ver schrikkelijke der ramp aan het oog van de personen, die de eersten toesnelden. Het was onmogelijk door die rook iels te onderscheiden men kon zich dus geene rekening geven van hetgeen er eigenlijk was voorgevallen. Intusschen had de slag der ontploffing onze bevolking wijd en zijd in opschud ding gebracht terwijl de geburen be vreesd de plaats der ramp ontvluchtten, snelden duizenden menschen van alle kanten toe. Frans Verbaert, bakkersgast die voor bijging wanneer de ontploffing plaats had werd door een stuk glas aan het aange zicht gewond en naar hel gasthuis over gebracht. Andere voorbijgangers weiden licht gewond en in de naburige apotheken verzorgd. Wanneer de dikke rookwolk eenigs- zins was opgeklaard, kon men zich een denkbeeld maken van heel de uilgestrekt heid der ramp eene huivering maakte zich van het publiek meester, wanneer het zag dat de twee huizen totaal waren ingestort.dat er niets van overbleef dan de rookende puinen. In zijne ontsteltenis telde het volk reeds de slachtoffers op, die waarschijn lijk bij deze ramp omkwamen, en zag er, zooals gewoonlijk, de gevolgen nog veel erger van in, dan wezenlijk het geval was. Eene groote ontroering maakte zich dan ook van het publiek meester. De plankenvloer van het gelijkvloers stond schuinsch tegen den muur van het huis n. 22, en degene van de eerste ver dieping lag, ook schuinsch, tegen den vloer van het gelijkvloers. De plankenvloer van de tweede verdie ping was blijven hangen en slechts met de allergrooiste moeite gelukte men er in denzelve neêr te halen, daar hij elk oogenblik kon neêrstorten en in zijnen val nieuwe slachtoffers maken. De pompiers, per telefoon verwittigd, waren spoedig met een volledig materieel ter plaats, alsook M. de burgemeester.de schepenen, verscheidene raadsheeren, M. Berré, prokureur des konings, andere leden van het parket, de policie-ovcrhe- den en hunne agenten, de policie-kom- missarissen der verschillende wijken, enz., enz. Doktor Fremie diende aan de gekwet ste personen de eerste zorgen toe. Er werd onmiddellijk eene haag ge vormd om het volk op afstand te houden, en de pompiers, die verscheidene lansen op de waterleiding hadden geplaatst, vielen het vuur met krachtdadigheid aan. In het huis n. 22 kon men intusschen duidelijk het hulpgeroep onderscheiden van personen.die onder de puinen begra ven lagen. De mekanicien Harlé van het korps der pompiers, kapte in de achterkamer eene opening in den muur, en was zoo eelukkig daar achterin de keldering, M. Roose te ontdekken. Deze zat tusschen den muur van het n. 22 en den ingestorten planken vloer van het gelijkvloers. Hij werd onmiddellijk uit dezen gevaar lijken toestand gered en met lichte brand wonden naar het gasthuis ter verzorging gebracht. Nog andere hulpkreten stegen onder de puinen op doch men zag niemand. Eene tweede opening werd gemaakt ver der inde richting van de straat. Men ontdekte weldra madameLaureys, die opgesloten zat tusschen den muur en den planken vloer van het gelijkvloers. Zij werd slechts licht gekwetst en naar het gasthuis gebracht. Harlé, sergeant Corvilain en andere personen die zich bij hen bevonden,kon den zich eindelijk door Mad. Roose doen verstaan. Deze antwoordde op de vragen, die haar werden gedaau, en kon de plaats aanwijzen, waar zij zich bevond, 't is te zeggen tusschen den plankenvloer van het gelijkvloers en dengerie van de eerste verdieping. Zij gelukte er zelfs in, door het uitste ken harer hand, juist de plaats te doen kennen, waar zij angstig en ongeduldig hare redding afwachtte. Harlé en Corvilain drongen door de nieuwe opening, en kapten zich eenen uitweg door den planken vloer- Dit werk was langdurig. Intusschen onderhielden zich ver scheidene personen, waaronder AI. de Wael, burgemeester, en de kolonel van de genie, zich met madame Roose, en overhandigde haarverkwikkenden drank, eenen zakdook met reukwerk besproeid, en andere kleine hulpmiddelen. Ik gevoel mij gansch vrij, zegde de dame, alleen mijne beenen nog zijn zoo danig ingesloten dat ik ze niet bewegen kan. Ik heb alles gehoord wat er is omge gaan heel zeker bevinden er zich, be halve ik, nog andere personen onder de puinen. Sergeant Corvilain werkte in dea kel der aan de redding vau dame Roose meê van half negen ure 's avonds tot 1 uur den met den gewenschien uitslag be kroond op gemeld uur werd de echtge noote Roose op hare beurt uit den ge vaarlijken toestand verlost, waarin zij sedert de ontploffing bevond. Zij werd slechts licht aan het gezicht gekwetsttoch vond men het geraadzaam haar naar het gasthuis over te brengen. De draagberriën van het Rood Kruis, van het Groen Kruis en van het gasthuis waren ter plaatse. Ten 10 ure kwam er eene kompagnie soldaten van de genie op hpt tooneel der ramp, alsook de kolonel De Vos, de majoor de Logne en de kapitein Bastin, allen van de genie. Deze hebben de ontruimingswerken met veel moed en kunde bestierd. Overigens al de personen die ter hulp toeschoten, hebben zich, elk in zijnen werkkring door iever en wijs overleg onderscheiden. De ontruimingswerken hebben gansch den nacht geduurd het blusschen door de pompiers vermoeie- lijkte dezelve. Woensdag morgend had men nog geene andere personen gered, nog geen lijken ontdekt Er zouden zich nog vier personen on der de puinen bevinden de apotheker de dienstmeid, M. Renaerts en een kleine knaap. Dc broer van dezen leste, een jongske van 17 jaar oud, is komen verklaren dat zijn jonger broerke dijnsdag avond, om trent het uur der ontploffing, voorbij het tooneel der ramp is gegaan, en sedert dan nog niet naar huis is teruggekeerd. Het good uit den winkel van M. Peeters lag op de straat verspreid en de polieie zag zich gedwongen hier en daar perso nen bij den kraag te vatten, die wat al te veel iever aan den dag legden, om deze voorwerpen in verzekerde bewaring te brengen. Al de bijzonderheden aangaande de ontdeking van de personen, die onder de puinen lagen, werden zorgvuldig voor het publiek geheim gehouden. Men wilde alzoo het volk, dat eene groole ontroering liet blijken, bedwingen. Die maatregel was des le meer noodig, daar er in de stad van een dertigtal doo- den en gekwetsten werd gesproken. Aan liet gasthuis hielden gansch den nacht verscheidene honderde menschen wacht. M. Roose, drogist, is woensdag namid dag in 't hospitaal overleden. Marie, de meid, een struisch, flink meisje, en M. Renaerts, suikerbakker, werden woensdag avond uil de puinen gehaald. Beide lijken lagen waar den winkel werd ingericht, legen het magazijn. Het hoofd van M. Renaerts was door steenen en balken verpletterdzijne dood moet oogenblikkelijk zijn geweest. De meid, werd onder de puinen ver- smacht. Donderdag morgend ontdekten de bur- j gers met de ontruimingswerken gelast, het lijk van M. Stock, apotheker-bestuur der. Deze werd levend verbrand. Men vond zijn verkoold lijk lus&cuea de pui- nen onder den toog De oogappels ver brandden in hunne holten en uit deze leste zelfs schenen de wanhoop en den schrik te spreken, die zich van het slacht offer hadden meester gemaakt. De onge lukkige rustte op den rechterarm 't was vreeselijk om zien. Het getal dooden beloopt dus tot 5. Maandag nacht is een wildstrooper te Assenede doodgeschoten De jacht wachter Van den Bossche, vernomen hebbende dat er gedurig wild geschoten werd op de velden, die hij moest bewa ken, was alleen uitgegaan op zonk naar de wildstroopers, toen hij eensklaps zekeren S... ontmoette, die aan bet jagen was Volgens men zegt zou deze leste, ziende dat hij opheeterdaad betrapt werd, naar den jachtwachter hebben geschoten, doch dan zelf door een schot getroffen zijn. dat oogenblikkelijk den dood ver oorzaakt beeft. Een ophaalbak is in den koolput n. 12 der Charbonages Réunis te Charleroi van eene hoogte van 30 meters neêrge- stort. Een chef-porion werd gedood. Eene luchtreis. De luchtbal Mèléore bestuur door M. Lhoste, luchtreiziger, zondag ten 4 1/2 ure naar Engeland uit i Duinkerke vertrokken, zweefde te mid- dernacht op eene hoogte van 2800 meters boven de mending der Teems, toen eene i breuk aan de klep zich voordeed on danks het uitwerpen van 80 kilos ballast werd de luchtbal in de zee geworpen. M. Lhoste heeft zijne reding te danken aan de koelbloedigheid van den kapitein van het stoomschip Zainis, dat zich alsdan op 1 de Teems bevond, en die den luchtjreizi- 1 ger ter hulp snelde en naar Havre terug- 1 leidde. Een verschrikkelijk ongeval heeft i in de werkplaats van M. Omer Darcen zoon, bouwmeester te La Buissière plaat gehad. Men was bezig de put te onder- i zoeken die dieut tot onderhoud van het stoomtuig. Maandag omstreek ure namiddag was een der werklieden in de i put gegaan en om vier ure niet terugko- f men om zijn brood te eten, gingen zijne kameraden hem roepen, doch te vergt geen ander antwoord dan nauwelijks hoorbaar gekerm. Met een petroollampgingen drie perso- e nen in de put om den ongelukkige ter e hulp te komen die waarschijnlijk sterven- j r de was. Helaas zij waren nog niet beneden id toen er eene ontploffing plaats had, het gas dat in de put was ontvlamde door de j, petroollamp. De ongelukkige» die vree- s selijk gebrand waren, werden uit de put. 3 jeliaald. Men denkt, ze in het leven te d kunnen behouden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2