met eene enkele stem meerderheid aan genomen wordt, zouden ons de ergste verwikkelingen te wachten staan. De val van 't ministerie afgescheiden van de meerderheid,zou misschien slechts nog eene kwestie van weken of maanden wezen. Doch het valt weinig te betwijfelen dat, in geval van ontbinding der Kamers, de algemeene kiezingen noodzakelijk op de kwestie van den persoouelijken dienst zouden gebeuren en dat alsdan het kie zerskorps als een man zou opstaan om de militaristen met klank naar de maan te zenden. In de brusselsche correspondentie van 't Handelsblad, lezen wij dat onze moedige vertegenwoordiger M. Woeste, ten gevolge van zijne prachtige redevoe ring, van alle kanten de warmste geluk- wenschen heelt ontvangen van personen welke, door naam en rang, een overgroot gewicht hebben. De hooge geestelijkheid heeft zich zeer ieveiig getoond in het zenden van dankbe tuigingen aan den redenaar. Geen wonder. M. Woeste heeft een der meest onmisbare vrijheden voor het bestaan der Kerk verdedigd, namelijk deze van hare wereldlijke en kloosterlijke geestelijkheid te vormen. (Later.) Het grondbegin van den Persoonlijken dienst zou met vijf stemmen worden verworpen, indien er geene onthoudingen zijn aan den rechterkant. De linkerzij, uitgenomen twee leden, zal als één man het alleman soldaat stemmen. Het land weet nu voortaan waaraan zich te houden met de liberalen het weet wat ons te wachten staat als 't liberalismus, in eene volgende kiezing nog mochtboven komen. Men heeft ons verhaald dat de lorias- seu uit Den Dendergalm,, alias de vijan denvan Aalst, zondag II. toen zij bemerk ten dat de Beiaard feestde algemeene goedkeuring verwerfde en de meesten geestdrift verwekte onder onze bevol king, 't is gelijk tot welke denkwijze men toebehoort, hunnen nijd en spijt niet konden verkroppen en zaten te knarstan den gelijk helsche bezetenen.... Gaat maar voort, jongens, hoe meer dat ge knarstandt hoe liever later zullen wij u wel doen vuur spuwen VOLKSKAMER. De beraadslaging over 't wetsvoorstel d' Oultremont werd voorgezet. Generaal Pontus sprak eene lange re devoering uit om de noodzakelijkheid van den persoonelijken dienst te bewijzen. Na de gebreken van het wetsvoorstel te hebben aangewezen, duide hij zekere wijzingen aan, te weten 4e Afschaffing van de plaatsvervanging; aanwerving des lezers bij middel van den persoonelijken dienst. 2" Plaatsvervanging toegelaten van broeder door broeder. 3" Elke familie zou slechts twee harer zonen aan 't leger moeten leveren. 4' Alle personen veroordeeld wegens diefstal, aftroggelarij, misbruik vertrou wen tot een jaar gevangenzitting en meer zijn onweerdig in 't leger te dienen. 5* Loting teruggebracht op 't einde der werkzaamheden van de militie, 6* De jongelingen die de hoogere leer gangen der scholen volgen mogen hunnen diensttijd vroeger beginnen en te rekenen van hun f8" jaar. 7® Uitstel van inlijving voor de jonge lingen wier tegenwoordigheid noodzake lijk is voor hunne studiën of bedieningen. 8" Gemak verleend aan de jongelingen die de hoogere leergangen der iniversi- teiten volgen. 9° Bezonder verlof verleend aan de jongelingen die na een jaar dienst bewij zen van bekwaamheid en van goed gedrag hebben gegeven. 10" Ontslag van allen dienst in vredes tijd aan de jongelingen welke zich tot het priesterschap en het onderwijzersambt bereiden, en die de leergangen der staats- gestichten volgen. De jongelingen die de leergangen der staatsscholen niet volgen, zouden bij de ziekendieners ingelijfd worden. 11" Inrichting van militaire aalmoeze niers, rechtstreeks aan 't leger gehecht. Na generaal Pontus sprak M. Coomans eene redevoering uit in de welke op de dwaasheden van 't wetsvoorstel wordt gewezen en de hardste waarheden aan de voorstaanders van den persoonelijken dienstplicht niet worden gespaard. KONINKLIJKE BESLU1TFN. Bij koninklijk besluit van 7 juli 1887, wordt het burgerkruis van eerste klas verleend aan M. Halterman, schepene te Appelterre-Eichem (Oost-Vlaanderen). KERKELIJK NIEUWS. Bisdom Gent. De eerw. h. Francois, professor van syntaxis in 't collegie te Eekloo, is superior benoemd van het col legie te Ninove, in vervanging van den eerw. h. Byl die, om gezondheidsreden, zijn ontslag heeft gevraagd. Kiezing voor de Handelsrechtbank van Aalst. Morgen Donderdag om 3 ure namiddag is het kizieng voor een voorzitter, een rechter en een rechterplaatsvervanger. Wij sporen onze vrienden, kiezers, ten dringendste aan er te willen aan deelne men. Dat al wie eenigzins tijd heeft zich ter stembus begeve, 't is noodzakelijk dat wij aan de kandidaten een blijk van ver trouwen geven. De kandidaten zijn de heeren. Desiré Levionnois, als voorzitter. Gustaaf De Coen, als rechter. Stanislas Vanden Brempt als rechter plaatsvervanger. ALLERHANDE NIEUWS. Zondag aanst. 17 Juli om 8 ure des avonds "Verllcliting; derGroo- te 3%Iarltt, en Concert. Den dag der Gulden Jubel feest van 50 jaren priesterschap van den E. II. De Dlleck, eere-Kanu- nik en Pastoor-deken onzer Stad, is vast gesteld op Zondag 24 Juli aanst. M. Paul De Clippele onzer stad,leer ling aan de Hoogschool van Leuven komt het exaam van 1® doctoraal in de rechten met voldoening te ondergaan. De verledene week leurde vrouw Henderickx van Cleyten (Dixmude) in onze omstreken met borstels rond zij was vergezeld van haar zoontje Polydoor oud zes jaar. Omtrent de Kapel ter Muren te Erembodegera is het jongetje achter gebleven en sedertdien spoorloos ver dwenen. Zekere personen verklaren het den dag der verdwijning ontmoet te heb ben op den Brusselschen steenweg. De personen welke eenige inlichtingen om trent het jongetje zouden kunnen geven worden verzocht er de ouders of de po litie meê bekend te maken. Adres Alois Henderickx. Cleyten. (Dixmude.) Zondag avond om 7 1/2 ure is alhier in de Pupillenschool des legers, een be- treurensweerdig ongeluk voorgevallen. Twee soldaten waren gelast de geweeren die de leerlingen, tijdensde militaire feest gebruikt hadden, op hunne plaats te brengen. Wat er eigenlijk tusschen deze beide mannen gebeurd is weten wij niet, doch een van beide werd het linker oog letterlijk uitgeschoten. De losbranding moet op ongeveer een halve meter af stand van 't slachtoffer hebben plaats ge had, want baard, wenkbrouwen en een groot deel van zijn hair waren wegge brand. Zijn aangezicht was gansch zwart. Het rechteroog is ongedeerd gebleven en meu hoopt dat het hem zal behouden blij ven. De Plechtige Kroning ran hel allombekend beeld van O. E. "V. Van den Oudenberg te Gee- rardsbergen zal plaats hebben op Zondag 31 Juli aanst. Mgr. Lambrechts door Z. H. Mgr. Bracq. afgeveerdigd en bijgestaan door verscheidene Kanunikken is met deze bekroning gelast. Om 9 1/2 ure zal Zijne Hoogweerdigheid een pontificale Mis celebreeren in de opene lucht op de Groote Merkt na de Mis eene omsiandigheidsaanspraak doen, de Kroon wijden en die op 't beeld plaat sen. Om 1 1/2 ure, zal een praehtigen Stoet gevormd worden samengesteld uit een groot getal historische groepen, om het gekroond beeld, vooreerst gedra gen door Z. H. Mgr Lambrechts en den E. H. Deken van Geerardsbergen.mel veel luister naar de Kapel van den Oudenberg terug te lijden. De wijdvermaarde Paarden- loopstrijden van Oosterzele zullen dees jaar plaatsgrijpen op zondag 17 Juli om 3 uren. De Bestierende commissie heeft dit jaar de verzekering verkregen dat hef grootste deel der ingeschrevene paarden zullen loopen.— In de drafkoersen zullen alle de paarden medekampen. Er zijn 39 paarden ingeschreven voor de vier loop- strijden waaronder 4 van M. Karei Lié- nart onder Stad. Buffet- Restaurant- en Muzielt op 't plein. Dezer dagen werd eene verzameling van oude postzegels te Brussel verkocht voor... 35,000 fr. Twee personen, een kofliehuisbe- diende en een deserteur van 't fransch leger betwistten elkander het bezit van eene weduwe, die hen beiden en daaren boven een ouden heer in hare woning ontving. De twee jongelieden kregen vrijdag avond in de Berlaimonstraat. te Brussel twist, die zoo hoog liep dat de deserteur zijnen gezel bij middel van revolverschoten wilde dooden. Hij is er slechts in gelukt, hem eenige gevaarlijke wonden toe te brengen. De dader is aan gehouden. De weduwe in kwestie be weert dat de moordenaar verschillende misdaden op zijn geweten had, die door het slachtoffer gekend waren. Deze zou gedreigd hebben hem aan te klagen. Zouden de bouwmeesters Henne- bèque en De Nève hun plan, tot oprich ting van een houten toren van 300 meters dan toch doordrijven t 't Schijnt wel. De brusselsche bladen melden dat de ont werpers een onderhoud met den koning hebben gehad, en dat deze zijne goed keuring over het ontwerp heeft uitge drukt. Sedert lang heerscht er een diepen haat tusschen de gemeenten Opdorp, Buggenhout en Opwijck. De haat heelt zich verleden week tijdens de peerden markt van eene der gemeenten lucht gegeven. Er ontstonden bloedige gevech ten, die slechts met de grootste moeite door de gendarmen konden onderdrukt worden. Men vreesde dat de wanorders verleden zondag, zouden hernieuwd wor den. Tot hiertoe hebben wij hierover nog geen tijdingen ontvangen. Het Journal de Bruxelles meldt eene goede tijding voor de belgische nijver heid. De inrichting der gazonderneming van Lissabon is toegewezen aan den belgischen ingenieur M. Somzée, volks vertegenwoordiger van Brussel. Het blad voegt er bij dat dezelfde ingenieur brevet heeft genomen voor eene uitvinding, die eene geheele omwenteling in de scheep vaart zal teweeg brengen. De inhuldiging van het standbeeld van dokter Guislain, te Gent, heeft met groote plechtigheid plaats gehad. Het beeld is in brons en zeer wel gelukt. Op het grondgebied der gemeente Falaên (Dinant) heeft een hevige bosch- brar.d gewoed, die, dank aan den gunsti- gen wind, de uitbreiding niet genomen heeft die men verwachtte. De schaê is betrekelijk groot, doch het ergste der ramp is dat een werkman doodelijke brandwonden heelt bekomen. De gentsche kermis is bijna ge stoord geweest door een zonderling leit Dijnsdag had een twist plaats op de es trade der Vrijdagmarkt. De kommissaris was eenige oogenblikken afwezig, daar hij eene maatschappij, welke hare stuk ken had uitgevoerd, vergezelde. Eene zarigraaatschappij, hare stukken gezon gen hebbende, sprongen er vier muziek maatschappijen tegelijk de estrade op. Daarop ontstond er twist over de kwes tie aan wie de beurt was. Van twisten werd men handgemeen, zoodat het groote moeite kostte de strijders tot bedaren te brengen. De inhuldiging van het allegorisch standbeeld van Vooruit heeft dijnsdag plaats gehad in 't Volkspark Het beeld stelt den Vooruitgang ol de zegepraal van het socialism voor, onder de gedaante van eene bijna niet gekleede vrouw, dra gende op het hoofd eene jacobijnenmuts en een vliegende zwaluw, welk diertje naar men zegt, het algemeen socialism voorstelt. De vrouw schijnt te loopen. Met de rechterhand steek zij eene vlam mende fakkel in de hoogte. In de linker houdt zij eene gebrokene keten. De rech tervoet vertrapt eenen koningscepter, eene pauselijke kroon en eene slang. Naast den linkervoet ligt eene gevulde geldbeurs terwijl tusschen de beide voeten een ka non en eene doodskist liggen. Als de Vooruitgang al die hinderpalen op zijnen weg ontmoet, zal hij niet rap vooruitgaan! Een diefstal met braak heeft in de Ste-Pieterskerk van Leuven plaats gehad. Eene kas werd in de sakristij opengebro ken en een aantal juweelen en kostbare voerwerpen gestolen. De schaé bedraagt 400 fr. Een juwelier van Verviers had zijnen bediende, in wien hij volle vertrouwen had, naar eene verkooping te Brussel ge zonden om er voor 4000 fr. aankoopen te doen. De jongeling zond uit de hoofstad eene depeche naar zijnen patroon, waar in hij hem verzocht, op een afgesproken uur aan den avondtrein te komen. De bediende is echter niet terug gezien. Is hier een ongeluk of eene misdaad op te zoeken. Dit zal het parket moeten trach ten te ontdekken. Duizend en een misbruik. Het schijnt, zegt de Palriote, dat in ons leger minstens 400 papieren paarden of paarden op papier bestaan, wier rantsoen, aan 500 frank aan 't land kost. De randsoenen worden geregeld door het krijgsbeheer geleverd doch komen, in plaat3 van in de krib,in den zak terecht van de ingebeelde ruiters. Wanneer zal dit misbruik verdwijnen De mijn aan de mijnwerkers is 't thema dat, verleden jaar, rnenigen werk man het hoofd op hol heeft gebracht. Welnu, op 1,280 mijnen voor welke in Frankrijk vergunning werd gegeven, zijn er heden 904 verlaten, enjvan de 476 waar nog gewerkt wordt, zijn er 201 die geen intrest opbrengen. Indien de mijnwerkers in zulke omstan digheden voor eigen rekening moesten werken, waarmede zouden zij hun huis gezin kunnen onderhouden 1 Aan de socialisten kan men toch alle domheden doen slikken. Eene Beijersche vrouw heefteen vor dering lot echtscheiding ingediend tegen haren echtgenoot, omdat deze, hoewel een goed mensch, eiken middag wanneer zij hem het middagmaal voorzet zegt dat is varkens eten. Daarover is het vrouwtje zóó geraakt, dat zij niet langer met haar echtvriend wil samenwonen. Als het niet kunnen klaarmaken van een goed middagmaal de heeren der schepping recht tot echtscheiding gaf tegenover hunne ega's, zouden, gelooven wij, de vorderingen daartoe bij duizenden kunnen worden ingesteld. Een Amerikaansch blad verhaalt van een paar gehuwde lieden,ergens in Ohio, die bij een twist de plechtige gelofte aflegden, van nooit meer een woord tot elkaar te spreken, en zich niet minder dan 25 jaren aan die afspraak hielden. Maar onlangs werd de vrouw ziek (misschien wel door de bovenmatige inspanning van het zwijgen) zij dacht, dat haar einde naderde en zeide dit aan haar man. Toen was het ijs gebroken. De ech telieden spraken vrijden zooveel als in hun eersten tijd. En de vrouw begint nu beter te worden. Zij hebben gedurende die 25 jaren in vrede geleefd misschien, zegt het blad, kwam dit juist door het stommetje spe len. Een Amerikaan de heer Webb Bar ber, die aan slechte spijsverteering leed; heeft zich genezen door zand te eten. Hij nam eiken dag een dosis zanden herstelde volkomen. Een zijner vrienden, de rech ter Anderson, bevind zich ook goed bij dit gebruik. The Medical Press zegt, dat deze geneeswijze van maagziekten algemeen zal worden weldra zullen ergeneeshee- ren zijn, die de zieken naar het strand of zandgroeve sturen om een kuur te doen. Ons is het geval bekend van het kind, dat, aan een door slijm belemmerde spijsver teering lijdende, daarvan genezen werd door het gebruik van een lepel zand met water. HOLLAND. Drama te Zwolle. Op oneerlijke wijze had de vrouw van J. M. te Zwolle een paar gouden oorbelletjes weten in bezit te krijgen. De policie kreeg achterdocht en bezocht de vrouw in hare woning. Toen bleek dat bij deze hel plan bestond om de oorbelletjes te schenuen aan hare oudste dochter als zij verjaarde. Intussehen was de moederbij de komst van de policie zoo hevig ontsteld, dat er aan geen bedaren te denken viel. Wat tusschen man en vrouw verder is voor gevallen, is onbekend, doch den volgen den morgend bevond men, dat beiden door verhanging een einde aan hun leven hadden gesteld. De man was als een oppassend werk man en braaf huisvader algemeen be kend. Onverzorgd laten zij ökinderen na, waarvan het oudste 15 jaren telt. FRANKRIJK. Jubilé. Op Zondag 24 Juli, zal er te Loos (bij Rijsel,) een groot feest gevierd worden, door de leden van den Vlaamscheu Kring van den Heiligen Vin- centius a Paulo, ter eere van hunnen directeur, den door vele Vlamingen ge- kenden priester, den eerwaarden heer A. Michault, van de orde der Lazaristen, ridder der Leopoldsorde, ter gelegenheid van hetJubilé zijner 30 jarige priester wijding en van zijn 30 jarig verblijf te Loos dit feest belooft luisterlijk gevierd te worden. Eene gelukzoeksler. Het parket van Lons-le-Saunier doet eene gelukzoeksler van eersten rang te Parijs opzoeken, die dank aan hare buitengewone stoutmoe digheid en haar vriendelijk voorkomen, sinds eenige jaren een aantrekkelijk leven had gesleten ten koste van menige licht- geloovige personen, waaronder men zelfs politieke mannen telt. Deze jonge vrouw, 21 jaar oud, had omstreeks één jaar geleden ondekt, men weet niet hoe, dat eene juffer van goede familie, Mej. de la R... haar huis verla ten had in romantische omstandigheden, en zonder dat men er in geslaagd was haarspoor terug tevinden. De gelukzoek- ster besloot zich te doen doorgaan voor de vluchtende juffer. Zij veranderde haren gemeenen naam van Nouffart, in dien van Mej. de la R zij ging bij vrienden dezer edele familie van het Franche-Comlé, die in Parijs wonen, en vertelde een knap aaneenge- sponnen roman, waarin zij zich als eene matelares harer familie voorstelde. Emilina Nouffart slaagde er ook in ver scheidene deftige personen, waaronder een raadsheer der stad Parijs en een afgeveerdigde, haar lol ter harte te doen nemen. Deze personen hadden haar aanbeve lingsbrieven afgeleverd, en daarna trad zij in briefwisseling met een notaris, die zeer wel de fortuin en de deftigheid der familie de la R...kende. Doorde aandoen lijke briefwisseling, welke die notaris met de valsche juffer de la R... had aan geknoopt begon hij weldra liefde te ge voelen voor deze juffer, bijzonder wan- neerzij hem haarportret had toegestuurd. De valsche Mej. de Ia R... schreef dan aan haar nieuwen vriend dat zij hare booze daad vurig beweende, en dat zij zeer gelukkig zou zijn in hare familie terug te keereu; maar zij had schulden gemaakt te Parijs, en zij kon het noodige geld aan hare ouders niet vragen. De notaris betrouwen hebbende, zond het geld. Daarna ging Emilina Nouffart naar den Louvre, nog altijd onder den naam van Mej. de la R...,en voorzien van de brieven van den notaris, bezorgde zij zich eene open rekening van verschei dene duizende franken. Het bestuur der magazijnen schreef aan den notaris, die antwoordde dat hij volstrekt borg bleef voor Mej. de la R... Aangemoedigd door dezen uitslag ging de gelukzoekster naar een groot hotel der wijk van het Faubourg Montmartre, waar nogmaals op aanbeveling van den notaris, zij op krediet leefde, en gedurende eeni- gen tijd de grootste verkwistingen deed. De eigenaar van het hotel werd langza merhand wantrouwig en schreef aan den weiwillenden notaris. Deze antwoordde met allerlei lofluigin- gen voor zijne kliente, en eindelijk, eeni ge dagen geleden, kwam hij le Parijs aan en ging ten 5 ure 's morgens naar het hotel,begeerig zijne schoone kliente toch eens te aanschouwen maar deze was nog niet opgestaan en verzocht haren beschermer te willen wachten, tot dat zij zich een weinig had aangekleed. Terwijl de notaris te vergeefs in eene andere kamer stond te wachten, koos Emilina Nouffart heel voorzichtig het hazenpad.Nadatde notaris haar geduren de verschillige dagen vruchteloos had af gewacht, heeft de ongelukkige notaris toch eiudelijk bevonden dat hij was bedrogen hij heeft eene klacht ingediend tegen de valsche Mej. de la R.... Aanslag op een spoorioegtrein. In een komparlement van den trein van Cahors naar Bordeaux, zaten drie perso nen een heer vergezeld van eene dame en eene andere dame,Mevr. de Montville. Ter statie van Libos, treedt eene vierde reiziger binnen. Onder een tunnel geko- meu. springt deze leste opMevr.de Mont* ville. De eerste heer wil Mevr. de Montville verdedigen, maar de aanrander haalt een wapen te voorschijn, met hetwelk hij iedereen op afstand houdt. Nauwelijks was de trein builen den l tunnel of de aanvaller doet de portel open springt op de baan. DUITSCHLAND. Bloedvergiftiging. Over eene bloed- n vergiftiging door gekleurde glacéhand schoenen, wordt het volgende meêge- deeld. Onlangs kwam bij professor Berghman, te Berlijn een 28 jarige jongeling, wiens rechterhand op bedenkelijke wijze ge zwollen was. Hij had zich een klein, on- beteekenend wondje aan den vinger toe gebracht en had, nadat de bloeding v gestild was, eene lichtgrijze handschoen E aangetrokken, die hij een paar uren aan- hield. Men kon slechts een buitengewoon sterke bloedvergiftiging bestatigen.waar- - aan de jonge man twee dagen later over- leed. Het bleek, dat de handschoen, wel ke hij gedragen had, van kalfsleer was verveerdigd, dat onder toevoeging van arsenik toebereid was. ENGELAND. Vroolijke vergissing. Bij gelegen heid van den jubilé van koningin Victoria a kwamen zes schotsche baljuws naar Lon- den, om H. M. geluk te wenschen. Zij L vroegen wat zij in tegenwoordigheid der i koningin moesten doen, en vernamen dat r zij een handkus moesten geven. Baljuw n. voor den troon gekomen, s drukte vlug zijn hand tegen den morid en t zond 11. M. een kus toe. De vijf overigen f volgden zijn voorbeeld, tot de koningin in een hartelijk lachen over deze vergis sing uitberste, zoo vroolijk als zij sedert jaren niet meer gelachen had. VEREENIGDE-STATEN. Kardinaal Gibbons. De groote ameri- kaansche bladen bevatten zeer uitvoerige bijzonderheden over de ontvangst van 1 kardinaal Gibbons te Baltimore, toen hij j onlangs terugkeerde van zijne reis naar Rome. Nooit, zeggen die bladen, heeft men in Amerika een prins der Kerk op zulke schitterende wijze en onder zoo'n alge meene deelneming van katholieken en t ontvangen gezien. Reeds aan de statie 1 verdrong zich eene ontzaglijke menigte om Mgr Gibbons af te wachten, en prote stanten, zoowel als katholieken, beiever- den zich om hem geluk te wenschen. 1 De burgemeester zelf, ofschoon prote- stant, hield eene toespraak, om namens de gansche burgerij den kardinaal harte- i lijk welkom te lieeten, en hij verklaarde i uitdrukkelijk, door zijn oflicieele tegen woordigheid, hulde te willen brengen aan een groot burger, bij wien vroomheid en diepe geleerdheid met elkander wedieve- ren. Vervolgens schilderde de mayor nog de 1 langzame opklimming af, van dezen pre laat, een man uit het volk, tot de hoogste l i weerdigheden, en zag daarin enkel de belooning van werkelijke verdiensten, 1 zoodat hij meende den kardinaal, naar amerikaansche manier, a self-made man te mogen noemen. Dat diens katholieke medeburgers fier zijn op zulk een opperherder en zich grootelijks over diens verheffing verheu gen, vond de burgemeester niet meer dan hoogst natuurlijk, en volgeerne sloot hij zich bij hun hartelijk welkom aan. RUSLAND Schatten der russische kerk.Verschil lende bladen maken melding van een bijna ongelooflijk gerucht, namelijk dat de keizer aller Russen voornemens zou zijn een deel van de schatten der russis- sche kerken te nemen, om de schulden vaa het rijk af te doen. Men weet, dat de financiën van het land allerongunstigst ziju, en dat Rusland leening op leening heeft moeten sluiten om de renten der reeds aangegane leeningen te kunnen dekken. De czaar zou het met zijn eersten minister eens zijn over een gedwongen leening ten laste van de geestelijkheid, waarbij deze al de niet dagelijks gebruik te kostbaarheden zou moeten ruilen voor 3 percents obligatiën. Inde russische kerken en kloosters zijn in den loop der lijden verbazende schatten opgehoopt, door vorsten en an dere rijke lieden geschonken de kelders zijn er vol kostbaarheden en de kerken zijn dikwijls leelijk door de overlading met goud en edelgesteenten sommige hebben veel van rariteitenwinkels. De Hemelvaartskerk van het Kremlin heeft eene geschilderde voorstelling van de Heilige Maagd, waarvan de lijst alleen ver boven 1 miljoen weerd is. De groote bijbel van Peter den Groote aldaar is zoo zwaar van smaragden en andere edelge- j steenlen, dat hij, telkens als hij gebruikt 1 wordt, door twee mannen gedragen moet worden. Het staatsiekleed van den patri- arch staat letterlijk stijf van de kostbare steenen het weegt 54 pond, en ieder j pond vertegenwoordigt een koninklijk I inkomen. In de groote kerk van Troitsa is een bijbel, door czaar Michaël geschonken, welke moeilijk te openen is door de zwaarte van het kruis van robijnen,dat zij nen band versiertkortoih, de kostbaar heden doen denken aan de schatkamers uit tooververtellingen, Als dit gerucht waarheid bevat, mag de czaar wel oppas sen, want de gehechtheid der boeren aan hun geestelijken en wereldlijken heer, zou daardoor een grooten schok kunnen krijgen. De keizer zou evengoed iets kun nen riemen van de schatten van het cza- renpaleis, hel Kremlin, te Moskow, welke ook fabelachtig moeten zijn.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2