NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag U Juli 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2175, DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRÏJS Git blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. li,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Saum. AEI.ST, 23 .111.1 1887. Politiek overzicht. Frankrijk en Dnitseliland. Aan eene partikuliere briefwisseling uit Duilschland aan den Tijd, ontleenen wij de volgende algemeene beschouwin gen over den poliliekea toestand Geene maand is de vrede zoo gevaarlijk als de maand juli. Hoevele oorlogsverkla ringen zijn niet van deze maand gedag- teekend. Wat lang gebroeid en gekookt heeft, komt in deze maand tot uitbersling. liet zaad is rijp om gemaaid te worden. De maand juli is haar tweede helft reeds ingetreden,zullen wij zonder onge lukken aan het einde komen en een vre- digen winter tegemoet gaan Wie zou op deze vraag kunnen ant woorden De meer en meer toenemende onzekerheid van den algemeenen politic ked toestand van Europa is voor iedereen die de gebeurtenissen in het oosten en westen gadeslaat, duidelijk. Rusland, Frankrijk en Duitschland kunnen op den duur geen vrede houden. Men verzekert wel dat zoolang keizer Wilhelm leeft, Duitschland geen nieuwen oorlog zal beginnen, en dat Bismark zich alle mogelijke moeite geeft om alle buiten - landsche verwikkelingen geduldig los te knoopen, zonder tot scheer of mes zijnen toevlucht te nemen maar wanneer Rus land en Frankrijk het eenmaal samen gevonden hebben, dan zal zelfs den ijze ren kanselier niet meer bij machte zijn het onweer te bezweren. Voorloopig laat hij de volgende bedrei gingen hooren In de hoogere kringen wekken de verhoudingen tusschenDuitsch- land Frankrijk en Rusland veel meer be langstelling dan de bulgaarsche kwestie. Wij hebben reeds vroeger gezegd dat de stemming in Duitscland tegenover Frank rijk bepaald onvriendschappelijk schijnt te worden. Dit vermoeden werd intus- schen volkomen bevestigd. De ophitsende artikelen van de fransche pers werden nu ook door de Nordd. Algem. Zeitung overgenomen en als met den vinger aan gewezen. Een bewijs, dat men in de lei dende kringen op deze dingen acht slaat. Met leedwezen moeten wij bestatigen dat de ophitsingen tegen Duitschland, de on- weerdige behandeling waaraan de Duit- scliers in Frankrijk zijn blootgesteld, hier langzamerhand zulk eene verbittering hebben gewekt, dat elke maatregel van wraak,welke de duitsche regeering legen Frankrijk zou nemen, in geheel Duitsch land algemeene goedkeuring zou vinden. Gelukkig is het roer van den Staat in sterke en geschikte handen, zoodat men mag hopen dat Duitschland niet zal wor- genoodzaakt, op de uitdagingen met het aannemen van den aangeboden strijd te antwoorden. In Frankrijk echter verwacht men misschien te veel van de duitsche vrede lievendheid, want er bestaat een grens, waar het verlangen om den vrede te be- DE waren in botsing zou kunnen komen met de handhaving van Duitschlands weerdig- heid. Wanneer deze grens wordt over schreden, dan kan men verzekerd zijn dat elke andere overweging builen aan merking zal worden gelaten. Rusland komt er met dezen volzin af Wat de verhouding var. Duischland tegenever Rusland aangaat, de strijd, die over het plaatsen derrussisehe Staatspa pieren is onstaan, bewijst dat men in Duitschland vast besloten is, den strijd door Rusland op het gebied der handels politiek geopend, met kracht te aanvaar den en van de defensieve houding, waar in men zich tot dusverre hield, tot de aanvallende over te gaan. Deze woorden hebben de volgende be- teekenis De duitsche kapitalisten kun nen onder stilzwijgende toestemming der rijksregeering de russische papieren zoo diskrediteeren, dat het gevaar van een Staatsbankroet Rusland dwingen zal, óf zijn vijandige houding tegenover Duitsch land en het voortdurend samenspannen met Frankrijk te laten varen, óf zich voor de gevolgen eener ernstige beslissing bijtijds in te richten. Wij zullen nu voorloopig afwachten welken indruk deze bedreigingen rechts en links zullen teweeg brengen. De France spreekt over de ontwerpen van staatsaanslagen, die men aan gene raal Boulanger zou voorgesteld hebben. Men sprak van eenen staatsaanslag na de zaak-Pagny. Eene deputatie was naar het ministerie van oorlog gegaan, waar de afgeveerdigden (na groote loofspraak over de daden van den generaal) hem deden bemerken, dat het land meer en meer onverschillig werd voor den regee- ringsvorm dat het de republiek wilde aannemen, maar geenszing de republie- kanen. Generaal Boulanger antwoordde dat hij geenerwijze eenen staatsaanslag wilde doen, en zoo hij dezen deed, hij legende monarchisten zou gericht zijn. Volgens M. de Cassagnac zouden de verklaringen van generaal Boulanger, aangaande de staatsaanslagen, eene aan eenschakeling zijn van onwaarheden. a Generaal Boulanger zegt hij zou willen doen gelooven dat de rechterzij hem eene overeenkomst heeft voortge- steld, hetgeen - niet waar is. Van den be ginne afwas de koningsgezinde rechterzij integendeel den generaal vijandig. Ten slotte zegt M. de Cassagnac dat geen enkel lid der rechterzijde gene raal Boulanger heeft bezocht, ten einde hem aan te wakkeren eenen staatsaan slag te doen. Italië. De H. Stoel en Italië. Door de Agenct Ilavas wordt eene nota open baar gemaakt, welke door den kardinaal- slaatssekretaris Mgr Rampolla tot denun- ciussen gericht is, om te worden voorge lezen aan de ministers van buitenlandsche zaken, en betrekking hebbende de even- tueele verzoening van den H. Stoel met de italiaan.sche regeering. In deze nota worden de rechten van den H. Soel op Rome en den Kerkelijken Staat gehandhaafd, als ten eenemale on aantastbaar in oorsprong, doel en nood zakelijkheid. Zoolang de souvereine Paus van territoriale souvereniteit beroofd is, zal zijne onafhankelijkheid slechts voor waardelijk, schendbaarenonzekerkunnen zijn, zoodat hij in de uitoefening zijner geestelijke macht belemmerd blijft. De kardinaal bestatigt dat de ministe- rieele verklaringen, in de italiaansche Kamer gedaan, in strijd zijn met de ver zoeningsgezindheid van de groote meer derheid der italiaansche natie zoodat, indien de vaderlijke uitnoodiging des Pausen niet wordt aangenomen, de re geering voor het afwijzen van den vrede geheel alleen de verantwoordelijkheid dragen zal. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel 1888. Men is reeds ieverig aan het werk voor den Grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid en de Wereld Tentoonstelling te Brussel 1888. Nooit kon eene dusdanig onderneming op een geschikter oogenblik gewaagd worden. Inderdaad de werkman lijdt ge brek en hoe, beter in dezen betreurens- waardigen toestand te voorzien dan door het daarstellen van eenen Grooten Inter nationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid en dan nog eene bijzondere Wereld Tentoonstelling Niet alleenlijk worden daardoor de noodzakelijke stu diën tot vooruitgang gedaan, maar ook wordt er werk aan de arbeiders verschaft. Duizende en duizende werklieden, thans misschien zonder werk, zullen arbeid vinden, hijzonder daar de inrichters, on dersteund door hel Staatsbestuur.de 1100- dige maatregelen genomen hebben om aan de kleine nijveraars de middelen te verschaffen even als de groote mede te dingen en alzoo hun deel bij te brengen tot vooruitgang der wetenschappen en nijverheden en de verbetering van den ar beiders toestand. Het vervoer van de voortbrengselen der Belgische tentoonstelling wordt kosteloos gedaan op de lijnen van den Staat voor de vreemde geschiedt zulks op dezelfde voorwaarden van aan de Belgische grens tot Brussel en terugkeer. Reeds hebben eenige dagbladen van Brussel melding gemaakt van den vlijt met dewelke er aan de gebouwen van den Grooten Prijskamp en de Tentoonstelling gewerkt wordt. Men is slechts aan den aanvang, maar al de metselwerken zul len zich ras van alle kanten oprichten. De Maatschappij la Biesme is bezi^ aan de grondwerken en de ondersteunings kolommen van den Brouwketel op eene vlakte van 5000 vierkante meters. Deze onderaardsche brouwerij zal, gedureud den prijskamp, luisterrijk bestuurd wor den door een vrouwelijk personneel. De Maatschappij Cockerill werkt aan de metselarijen welke de groote gebou- 3* Vervolg. 0, God Waar zal ik nu onderzoek doen Mijn zoon mijn arm kind Mijnheer de Markies, wees niet zoo ge heel mistroostig. God is groot en zijne wegen oneindig., misschien zal Hij u uwen zoon doen wedervinden op het oogcntilik, waarop gij dit het minst verwacht. Ik wil nu nog een feit me- dedeelen, dat mij ter hooren is gekomen, ter wijl ik narichten inwon betrekkelijk uwe zaak. Het slaat wel in geen verband met vrouw Gau- thier, en toch komt hot mij, lk weet niet waar om, gedurig voor don geest wanneer ik aan u denk. Spreek, mijnheer de pastoor... Och I spreek spoedig Het is ongeveer tien of twaalf jaar geleden zio eens hoe zonderling dit overeenkomt dat een man van het land, die zeer op zijn gemak gesteld was, een veehandel dreef, eens zijne gewone reis deed om vee te koopen. Met iederen dag wachtte men dat hij thuis zou komen, toen men hem eens op eenen nacht op zijn karretje zag terug keeren zijne handen en zijn aangezicht waren vol brandwonden, zijne haren en zijne kleeden wareu gezengd en de ongelukkige lag in onmacht. Men haastte zich om hem hulp toe ie brengen, en toen men oplichtte om hem uit het rijtuig te helpen, vond men aan zijne zijde twee kinderen, nauwelijks twee jaren oud, wier doeken half verbrand waren, twee kinderen let er wel op. Met allon mogelijken iover werd hem de hulp en zorg verschaft, maar toen hij weder bijkwam, had hij zijn versland verloren, cd onmogelijk was het, iets van hem te weten te komen aangaande de oorzaak van zijne brand wonden en waar die twee arme bloedjes van kinderen vandaan kwamen. Men hoopte,dat hij met den lijd wel zou,her stellen, en dal alsdan de horinnering t6 gelijk met zijn versland zou terugkeeren, maar eilaas! die hoop was ijdel, want dc ongelukkige is krankzinnig gebleven. Men heeft alle mogelijke middelen ia hel werk gesteld om tc weten te komen of er ook ergens in den omtrek brand was geweest, omdat men daardoor hoopte te ontdekken van wien toch die twee kinderen konden zijn, maar acht uren ver in den omtrek wen moeten ondersteunen van 48 meters •pening. Men ziet reeds de machtige kolommen oprichten, in steenen van Sprimont. In 1880 begonnen, zullen deze werken, eens voltrokken, een aanzien van prachtige versiering hebben. De bedien den van den Slaat beijveren zich van hun nen kant aan de bewerking der hoven en parken. Het afsluiten van 't geheele plein waarvan de vlakte gansch bezet zal worden door den Grooten Prijskamp, is in aanbeste ding. Deze maand moet de afsluiting vol trokken zijn. De vereeniging met den ijzerenweg van den Staat is reeds voltooid en in werking. Een onophoudelijk vervoer van materialen heeft reeds plaats. De fabrieken hebben groote commandos ijzer ontvangen door de zorgen van de bouw kundige welke gelast zijn met de gebou wen van den Grooten Prijskamp. Binnen weinige dagen zal het oude plein, nog kortelings zoo treurend en verlaten, in volle werkzaamheid zijn en de bezoekers zullen het schaduwbeeld van den praal boog welke deze uitgestrekte gebouwen moet versieren, kunnen bewonderen. Wij zullen onze lezers geregeld op de hoogte houden der uitbreiding van de Wereld Tentoonstelling en den Grooten Internationalen Prijskamp. Vlaamsche feesten. Onder den titel van WamischeFeste deelt de Kölnische Zeitung een breedvoerig arti kel meê, dat voornamelijk aande geschie denis der vlaamsche beweging is gewijd. Sommige toestanden worden door den irotestantschen schrijver onder een ver teerd en totaal valsch —oogpunt aan schouwd; anderenzijn daarentegen recht- veerdig besproken. Wij laten hier eenige uittreksels van dit artikel volgen In 1839, was Hendrik Conscience be ambte op het provinciaal bestuur van Antwerpen. Zoo kort na de omwenteling van 1830, was het nog niet toegelaten in Vlaanderen vlaamsch te spreken zij, die het waagden, werden als landver raders, als vijanden der bestaande orde aanschouwd, en jaren nog, toen de oran- gistische beweging reeds lang tot het verleden behoorde, werd het den Vlaming verboden zijne moedertaal als ambtelijke taal te bezigen. Meer dan zes eeuwen reeds werden de vlaamsche gouwen door den waalschen gier beloerd droeve dagen beleefde het and dat eens het rijkste der aarde was. Verdrukt werd de Vlaming, overwonnen echter, nooit Onder de asch glimde steeds de herin nering aan roemrijke tijden eens, als liet uur der gerechtigheid slaat, zal de herin nering werkelijkheid worden. Een kleinood, een schat, de moedertaal werd ongeschonden in al die eeuwen van tegenspoed bewaard het erfdeel van Jacob van Maerlant is niet verloren ge gaan duizende en duizende moedige mannen staan thans op de bres, ter ver dediging van vrijheid en recht en, in dui zende boeken dringt thans de vlaamsche taal tot in de hut van den schamelsten bewoner van Vlaanderen. had men van geen brand gehoord. In de laatste plaats, waar men narichten inwon, vernam men alleenlijk dat er op een naburig stuk land een hooiberg was verbrand. Maar welk ver band kon er bestaan lusschen eenen hooiberg en twee kinderen Men eindigde met bet besluit te nemen om die twee kinderen zoolang bij zich te houden tol onze jonge pachter zijn vorstand had weergekregen. Gelukkig was de familie rijk, en vrouw Ribboux, de moeder van d«n jeugdigen pachter, wilde dat de kinderen opgevoed zouden worden op de pachthoeve, die tegenwoordig door den broeder van den ongelukkigen krankzinnige bestuurd wordt O mijnheer de pastoor, als een van deze twee mijn zoon eens ware Dat is niet waarschijnlijk, mijnheer de Markies. Evenwel, als men zijn kind verloren heeft, moet men onder de gevonden kinderen gaan zoeken. Van dezen dag aan zal ik den armen Jacob Ribboux dikwijls gaan bezoeken. Ik zal hem spreken en misschien zal hel ml. met Gods hulp gelukken hem zijn verstand en zijn herinneringsvermogen weder te geven En gij moet elko week terugkomen, mijnheer laat ik u nog dikwijls mogen zien, opdat ik kiacht onlvange tol het volbrengen der laak die ik op mij neem. En ziedaar nu, waarom de Markies, geduren de drie maanden lang iekeren Maandag weder- Doch, wat al strijd heeft het gekost om tot dit doel te geraken, zoo ver het thans bereikt is Meer dan allen heeft Conscien ce bijgedragen tot de weêrgeboorte van het vlaamsche ras. Het zaad door hem zoo kwistig gestrooid,is op geen onvrucht- baren bodem gevallen. De feesten der onthulling van het standbeeld van Breidel en De Coninck zijn er het bewijs van,even als de betooging van 4881,toen Conscien ce zijn 100* boek had uitgegeven en het te Brussel Vlamingen regende, er een be wijs van was. Conscience heeft den Tl juli niet meer beleefd zijn geest zweef de echter over de menigte en dankbaar werd door allen zijn werk herdacht. Langzamerhand hebben de hoogere kringen hunnen strijd tegen de moeder taal opgegeven. Nog geen 20 jaar .geleden geraakte hoogleeraar Laurentbuilen zich- zelven van woede toen, in den gemeente raad van Gent, de eerste vlaamsche rede gehouden werd thans klinkt de moeder taal in alle gemeente- en provincieraden van het vlaamsche land, en over eenige dagen sprak de opvolger van den Waal Rogier indenAntwerpschen gouverneurs zetel, M. K. du Bois, voor de eerste maal de openingsrede van den provincialen raad in vlaamsche taal uit. De wetten- Coremans, de Laet en Van Humbeeck, roepen alle weerspannige overheden tot de plicht terug. In de lagere school is het vlaamsch de voertaal van het onderwijs, en in de hoo- gescholen voeren de studenten een onver- moeiden strijd tegen volksverbastering. Leerde Conscience zijn volk lezen, an deren deden het nationaal gevoel door de muziek, door den zang ontwaken. Nadat Gevaert de oud-nederlansche muziek weêr had doen herleven, kwam Benoit, de stichter der der vlaamsche muziekschool, moed en geestdrift doen ontvlammen. Geen echt vlaamsch feest zonder vlaam- schen zang. Daar staal tusschen twee re den een zanger recht, en zing het lied der voorvaderen, zoo schoon, zoo ur- deulsch, dat de aanwezige Duitschei- zich thuis waant. Hier te Brugge, waar zooveel manneu vergaderd zijn, die de duitsche spraak.de duitsche kunst hoogachten, hier gevoelt men dat wij allen kinderen zijn derzelfde germaansche moeder. Geen politiek woord rolt hier van de lippen alleen, wanneer al die mannen het lijden van hun volk herdenken, de vernedering die zij onder staan hebben, dan wordt hun haat tegen al wal walsch is weer wakker, en, als in het uur van gevaar, scharen zij zich allen weer bij elkaar. De vlaamsche bewegingzièdaardeband die de Vlamingen weêr aan hunne stam- genooten, de Duilschersen deEngelschen vereenigen zal ziedaar de weg die het schoone Vlaanderen weêr brengen zal tot de dagen van weleer Zoo alleen konden de Vlamingen rond het standbeeld bunner helden vergaderd, de woorden naspreken, die die Emmanu el Hiel legt in den mond van Artevelde's geest, die 's nachts over de Schelde zweeft Ik werp het doodenhulsel af. komt. Ziedaar waarom hij, als hij op dien dag bij den pastoor uitkomt, al de kinderen van het dorp met de grootste teederheid omhelst, en hen belooft den volgenden Maandag weder te komen met zijne zakken vol lekkers. Ziedaar eindelijk waarom de kleine kinderen van het land en de boeren hem den Maandagscben Mijnheer noemen want niemand in geheel Vannes wist hoe hij heette, dan alleen de pas toor. Drie maanden lang sloeg hij niet een enkelen aandag over en de kinderon waren daardoor zoo gewoon geworden om den Maandagschen Mijnheer te zien, dal zij, telkens als die dag weerkman, hem in massa stonden op tc wach ten aan den weg en hem als in zegepralenden optocht lot aan het kerkplein begeleidden. Inmiddels kreeg de pastoor niet de minste narichten, en de arme krakzinnige, bleef krank zinnig, totdat men eens op zekerens dag hom ijlings kwam verzoeken om naar de hoeve te komen, ten einde de laatste HH. Sacramenten toe te dienen aan den armen Jacob, die in zij ne dwaasheid, over hel dak van de hoeve had willen wandelen en op de binnenplaats was gevallen. Het was onmogelijk hem te redden verscheidene ribben waren hem gebroken en hij had slechts weinige uren meer te leven. De pastoor haastte zich om er heen te snellen maar daar het dien dag Maandag was, ging hij het kerkplein over en zag den Markies, die noeperijen onder de kinderen verdeelde. De arme vader zeide zoo gaarne mijne kinderen, om toch zijnen zoon, als die onder hen mocht zijn, niet te bcrooven van dien zoe ten naam. Kom, mijnheer kom met mij, gauw gauw zeide de pastoor tot hem in het voor bijgaan. Mijnheer de Bongard stond spoedig op en haalden den pastoor in. In Gods naam, wat is er te doen Jacob sterft, kom spoedig, wij hebben slechts weinige oogenblikken te onzer be schikking, om liet geheim te ontrukken, dat hij anders voor altijd met zich neemt. OGod Ik zou gaarne zieu dal gij er bij waart; ik heb de laatste reis uwe ongelukken verteld aan de familie van Jacob zij heeft er in be willigd, dat gij hem eens zoudt ondervragen en nu is het oogenblik daar, of nooit. De arme vader kwam, bevende van ontroe ring onder het geleide van den pastoor, op de hoeve, en trad met den geestelijke de kamer van den gekwetste in. Welk een geluk de hevige schok die Jacob het leven kostte, had hem het verstand terug geschonken (Wordt yoortgïzet(-

De Denderbode | 1887 | | pagina 1