NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 51 Juli 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2175, Politiek overzicht. GEHANGENE DE DENDERBODE. ARONNEMEIVTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, ander dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te belalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sautn. AELST, 50 JULI 1887. Frankrijk. Ter gelegenheid van de sluiting der fransclie Kamers, wijdt lipt Fremdenblalt een hoofdartikel toe aan den toestand der partijen in Frankrijk. Hetbestatigt den invloed welken de rech terzij heeft bekomen, ten gevolge van de misslagen der radikale partij. Het voegt er nochtans bij dat de rechterzij ongelijk hebben zou dien invloed te gebruiken,ten voordeele harer plannen tot herstelling der monarchie. De konservatieven, zegt gemeld blad, kunnen niets beters doen dan hunne ondersteuning te verleenen aan eene gematigde en duurzame repu bliek, ten einde eene krisis te vermijden, die den algemeenen vrede in gevaar brengen zou. De fransche radikale dagbladen besta- tigen dat de scheuring in de republikaan- sche partij, ten gevolge der redevoering van M. Jules Ferry, volledig is. Zij ver zekeren dat de radikale linkerzij en de uiterste linkerzij verplicht zijn zich tot akkoord te stellen, om hunne ondersteu ning te weigeren aan ministers, die onder den invloed staan van M. Jules Ferry. Het fransch gouvernement heeft aan de policiekommissarissen op de oostelijke grens laten weten, dat de bedienden van de duitsche ijzerenwegen voortaan voorzien zullen moeten wezen van eene machtiging, om in uniform vrijen door gang te gebben, en dat de duitsche doua niers hoegenaamd in tenue niet op fransch grondgebied mogen komen. Duitschland. Keizer "Wilhelm heeft woensdag een langdurig gesprek gehad met kolonel Villaume, duitschen militai ren zaakgelastigde te St-Peiersburg. Men hecht aan de reis van kolonel Villaume naar Gastein een zeker belang, wat aan gaat de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland, die alles behalve vriend schappelijk schijnen te wezen. Men telegrafeert uit Weenen aan de Paris dat M. de Nelidoff, russisch gezant, aan de Porte eene nota heeft besteld, waarin het gouvernement van den czaar aandringt op de onwettigheid der kiezing van prins Ferdinand van Saksen-Coburg. Het russisch gouvernement stelt de be noeming voor van een enkelen regent, naar men verzekert, graat Loris Melikoff. Bulgarië. Volgens de France zou er eene overeenkomst op banden zijn tus schen den czaar en prins Alexander van Battenberg. Deze verzoening werd, zoo 't schijnt, sedert langen tijd voorbereid door prins Alexander van Hessen, broêr van den prins en oom van keizer Alexander III. De prins van Battenberg zou zich tegen over den czaar verbinden de buitenland- DE i. Op liet einde der XVII" eeuw zag men in de Hoogstraat to Antwerpen twee aaneonpalende winkels, voor wien vensters men op rijke be- hangels allerlei sckoone bloemen en kostelijke arabesken, in goud en zilver gewerkt, zag prijken. Zij behoorden toe aan tweo goudle- derbewekers, die, na langen tijd gemeenschap- pelijken handel gedreven te hebben, nu seder- ongeveer een jaar elk op eigene rekening stiel oefenden. Ongelukkiglijk, deze scheiding, ver van vriendelijk geweest te zijn, verbrak tezelf- den tijde als hunne handelsbetrekkingen ook hunne vriendschapsbanden. Meester Geeraard Van Spiel zag met een nijdig oog den voorspoed zijns neefs Marten Valck. Terwijl hij bijna niets verkocht en zijne klanten nog dagelijks zag verminderen, deed Marten voortreffelijke han delszaken. Geeraard was een oploopend mensch, van een wraakgierig en haatdragend karakter. Sedert oenigen tijd weigerde hij zelfs den groet aan Marten en spraak hij nooit dan roet de grootste verachting van zijnen neef. sclie politiek van Bulgarië afhankelijk te maken van diegeDe van Rusland. Ieder jaar zou hij naar St-Petersburg gaan om zich te doordringen van de inzichten des keizers ten zijnen opzichte. Op deze voorwaarde zou de prins zich naar Sofia begeven,de Sobranje ontbinden, een nieuw wetgevend lichaam samenstel len en zich koning doen uitroepen van het vereenigd koninkrijk Bulgarië-Rumelië. De oostenrijksche drukpers raadt prins Ferdinand van Saxen-Coburg aan, van den bulgaarschen troon niet af te zien, en zijne onderhandelingen met de ver schillende mogendheden voort te zetten. De sultan is besloten geen enkele kie zing te bekrachtigen, die de goedkeuring van Rusland niet bekomt. Het gouvernement te Sofia doet het ge rucht verspreiden dat prins Ferdinand weldra aankomen zal. Het volk schijnt hieraan geloof te geven. Wanneer het zien zal dat men het heeft bedrogen, zal het zooveel te kwader zijn op een regee- ringsstelsel, dat onverdragelijk is gewor den. De korrespondent van den Times te Sofia beweert datprinsvanSaksen-Coburg vast besloten is zich naar Bulgarië te be geven. Jubelfeest van den Z. E. H. Pastor-Deken De Blieck. Het Jubelfeest van zondag was eene ware betooning van de genegenheid en liefde der Aalstenaren voor hunnen Her der. Ganscli de stad was bevlagd gering waren de uitzonderingen. De St-Martenskerk en de gebuurte der dekenij waren prachtigversierd met wim pels, bloemen, looverkransen jaarschrif ten, enz. De voorgevel der dekenij was gedurende den nacht, door 't toedoen der geburen allerfraaist versierd geworden. Reeds van vóór 8 1/2 ure vervulde eene godvruchtige menigte de kerk of wachtte den Jubilaris op 't kerkplein af. Ingehaald door de talrijke Geestelijk heid welke hem aan 't altaar zou bijstaan, kwam de eerbiedwaardige Jubilaris ter kerk langs eenen weg met bloemen en tapijten bedekt. Te 9 ure begon de plechtige Hoogmis van dankzegging in de tegenwoordigheid van Z. H. Mgr.-Lambrechts, de Stedelijke Raad, de Kerkfabrieken van St-Martens en Sl-Joseph en talrijke burgerlijke en militaire overheden, welke allen in de koor hadden plaatsgenomen. Na het Evangelie beklom Z. H. Mgr Lambrechts den predikstoel en wenscbte in eene verhevene taal den Z.E. H. Deken geluk en toonde dat hij, man van deugd en gehoorzaam, volgens Gods gelofte, heden bekroond werd met eer en geze- genden ouderdom. Na het plechtig Te Deum, werd onze achtbare Herder met Z. Hoogw. proces- siesgewijze naar de dekenij geleid alwaar hij de gelukwenschen en geschenken Op zekeren morgend werd de gebuurte der Hoogstraat in opschudding gebracht door een gewichtig voorvalMen had den schout, door een half dozijn hellebaardiers gevolgd, het huis van Marlen zien binnendringen. De hooge ambtenaar vond den goudleerbewerker aan zijn morgenmaal gezeten, omringd van zijne vrouw en zijne twee dochters, wier schielijke bleekheid de ontsteltenis, hun door het zicht der binnenkomenden veroorzaakt, le kennen gaf Marlens verwondering was uiet minder groot, maar op zijn gelaal kon men geen hoe genaamd blijk van vrees ontwaren Die zich niets te verwijlen heeft, moet voor niets bang zijn, was zijn gewoon spreekwoord. Uwe omgeving, mijnheer, sprak bij lot den schout, zou mij haast doen gelooven, dat er een plichtige in mijn huis verschuilt. Ik verhoop, meester Marlen, dal het on derzoek, welk wij genoodzaakt zijn te doen, vruchteloos zal blijven om bier den plichtige te ontdekken, antwoordde de schout. Valck verstond niets van de losse woorden des magistraals, die ingezien de achting en do algcmeene befaamdheid van eerlijkheid, welke Marten altijd genoten had, zijne moeilijke plichten met zooveel zachtheid mogelijk trachtte te volbrengen Hij verzocht beleefde lijk de vrouwen bun een oogenblik alleen te laten en nadat zij, bevende en door eeD ake lig voorgevoel aangegrepen, de kamer hadden Yorlaten, noodigde hij Marten goedwillig uit, zijner parochianen en onderhoorige geestelijken ontving. De heer Voorzitter der Kerkfabriek boodt hem, in naam der Kerkmeesters een prachtige humeraal aan de heer Burgemeester, namens de leden van den Stedelijken Raad, offerde hem, met wel gepaste w«orden, eeu kostelijken bloem tuil de E. H. Van Houck, pastoor van Moorsel wenschte den eerzamanen Jubi laris geluk iu 'ilatijn.innaam der Geeste lijkheid der stad en van de Dekenij, en behandigde hem,als een blijk harer liefde en erkentenis, één prachtigen missaal en een even prachtigen epistel-en evangelie boek. Verder werden den Eerw. Jubilaris de gelukwenschen gebracht der Katho lieke Kringen, Patronaat en talrijke bezon- deren welke hem meestal bloemtuilen aanboden. 'S namiddags ten 3 ure ontving de Eerw. Jubilaris de heilwenschen der leerlingen van de Zondagscholen en, in naam der meesters en meesteressen, werd hem een prachtigen kasuivel opge dragen. Om 5 ure vereenigde de E. H. Deken aan een banket ten zijnen huize, de Gees telijkheid der stad, de heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers onzes arron- dissements, de heeren Provincialeraads- leden des kantons, de heer Arrondisse- ments-kommissaris, de heeren leden van onzen Stedelijken Raad, de heeren leden der Kerkfabriek, de heeren Voorzitters onzer gestichten van Liefdadigheid, de heer bevelhebber der Pupillenschool des legers, enz. enz. Gedurende het Feest maal vereerde onze Koninklijke Harmo nie den achtbare Jubilaris met eene luis terrijke serenade. 's Avonds rond 9 ure was ganscli de gebuurte der dekenij prachtig, ja, toover- aebtig verlicht, en toen de Eerw. Jubila ris vergezeld van Z. H. Mgr. Lambrechts, zijne ronde deed, werd hij dikwerf door de jubelende menigte toegejuicht. Voegen wij er eindelijk bij dat alles zonder den minsten tegenslag en met de meeste orde is afgeloopen. Maandag kwamen de priesters in Aalst geboren en opgevoed uit alle de gewes ten des bisdoms om den Herder hunner geboortestad te vieren. De E. H. Teir- linck, pastoor van St. Jan-Baptist te Gent, wenschte den heer Deken, in hun nen naam, geluk over zijn SOjarig Pries terschap en bedankte hem in warme woorden over alle 't goed gedaan aan hunne familien en bloedverwanten. Tot blijk van genegenheid en dankbaarheid, bood de E. H. Camu, pastoor van Seveneecken hem, in naam zijner Aal- stersche medebroeders, een kostelijken stool aan. Wij ook wenschen den E. H. De Blieck, Deken van Aalst, geluk uit ganscher herteen met Z. II. Mgr. Lam brechts vragen wij aan God dat Hij hem verleene op zijne reeds zilveren hairen de diamanten jubelkroon des priester- doms te mogen plaatsen. Leve, lang leve, de E. H. De Blieck., Pastoor-Deken van Aalst. zich neder te zetten en zijne vragen te beant woorden. Zou ik zelf misschien de plichtige zijn, mijnbeer vroeg dezen op eenen kalmen toon. De hemel behoede er u voor antwoord de de schout, blijkbaar getroffen. Te zelfden tijde haalde bij eenigo papieren te voorschijn, koos er een uit, vouwde het verscheidene malen over, zoodat men anders niet kon zien dan twee regels geschrift, door het handleeken van Marien Valck gevolgd. Meester Marlen, herkont gij dit schrift vroeg bij. De koopman beschouwde aandachtig de noodlottige regelen. Ik weet niet, sprak hij, het hoofd stadig opheffende, wat eene bekentenis kan te weeg brengenmaar indion mijne oogen mij niet bedriegen, is dit waarlijk mijn schrift. En dit dan hernam de overheidspersoon, een tweede papier uit zijne tasch nemende, is dit ook van u geschreven Inderdaad, ik meen dat het ook door mij geschreven is. Meester Marten, ik zie mij genoodzaakt te uwen opzichte eenen wel pijnlijken plicht waar te nemen. Dal God en zijne heiligen u helpen In naam der wet en van den hertog, neem ik u in hechtenis. Ik... ik in hechtenis riep do rampzalige Valck uit, terwijl hij eenen verwilderden blik beurtelings op den schout, de geheimzinnige Jubeldicht aan den Z. E. H. De Blieck. De dag is groot en schoon der dankbre Jubelvreugd Als de eerbare ouderdom zich in den Heer verheugt, Die, Koning van den tijd, den tijd hem heeft gemeten Zoo ruim en mild van gunst dat nu de jarenketen In de eigen levenstaak den gulden schakel wint. Wanneer de jeugd, vol hoop, 't gekozen pad begint, Zij schouwt met blijden blik en onbeperkt verlangen 't Genot en d'arbeid in van hare ontworpen gangen. Wat is zoo helder als de droom van 't jong gemoed Maar als die levensdroom, die toekomst, in den spoed Der jaren, is gekeerd tot een doorleefd verleden, En 't jeugdig ideaal tot strenge werklijkheden Eu 't blonde jonglingshoofd tot haren, zilverblank, En 't voornemen, in daad en bede en hoop, in dank, Toen wordt in stillen ernst, erkentlijk voor Gods zegen, De wissling overschouwd der afgelegde wegen, En eedier vreugde dan er ooit in 't harte klom Der blijgestemde jeugd, verkwikt den ouderdom Die de opgenomen taak tot volheid zijner dagen ln onbesproken eer van arbeid heeft gedragen Die in 't geweten van zijn trouwvolbrachten plicht De stemme reeds verneemt van 't zaalgend Godsgericht Heer, vijf talenten hebt Ge mij in hand gegeven Zie, 'k won vijf andre er bij. O dienaar, trouw gebleven Op goederen gering mijn dienaar, wees verheugd i 'k Vertrouw u hooger goed treed in uws Heeren vreugd. Zoo rustig en zoo blijde is de aanblik op uw jaren In 't God geheiligd ambt van priester heengevaren Waartoe de Almogende U de vijf talenten gaf. In wetenschap en deugd droegt gij den herderstaf Gij waart de lamp van 't huis die aller zicht verklaarde Gij, 't onbeschadigd zout dat hart en geest bewaarde De Christus-drager die, dóór d'opgeschuimden vloed Der tijden. Christus droegt met ongebogen moed Zijn Leer en Kruis in 't oog van volk en priesters mede Die glorie gaaft aan God en, aan de menschen vrede. Daarom is eer en lof uw stappen voorgetreên En gingt ge in hoogen raad de zetelplaats bekleên Waar u die Kerkvoogd riep van wijsheid en ervaren Die hij zijn priestrental de kroon der hoogste jaren Zal dragen naast de kroon der priester-heiligheid Daarom dat uwe borst zich glansrijk onderscheidt Bij 't vorstlijk ridderkruis daarom wordt gij gezegend Daarom, bemind bemind van elk van elk bejegend Gelijk de vader, van zijn kind. De liefde oprecht Van groot en klein, van arm en rijk, van allen, hecht Rond u de harten saam... Hoort hoe ze saóm u roemen En danken kom en zie dien blijden berg van bloemen, Die feestgeschenken rijk met heil- en zegenwensch Vol nieuwe levenshoop O God heeft voor den mensch Die Hem rechtzinnig dient, ook in dit leven dagen Van hooge zaligheid Met vaderlijk behagen Smaakt gij het zielgenot dier hulde liefde, dank Zoo streel' het ook uw ziel dat ge in den Jubbelklank Een stemme hoort gemengd gerezen uit het harte Dat God aan 't uwe bond in liefdezorg en smarte Een stem, die onder 't feest U wel herinnren mag Wat kindren vurigst voor U bidden op deez' dag Een stem, die de eerste maal in zegekreet u groette Toen Zomergem, in vreugd, in trots, zijn zoon ontmoette Gekeerd, uit eedlen kamp, met Leuvens leeraarshoed 'k Was kind 'k was herder in den feeslelijken stoet, En 'k hoorde 't volk dat sprak van wat hij worden zoude Dien 't op de zegekoets met wondrend oog aanschouwde En nu de profetie van 't volk lang werd volbracht, Nu keert mijn stem lot u terug, uit al haar kracht, Maar in denzelfden zang Als over veertig jaren De Heer moog' hem bewaren Hij leve lang Hij leve lang H. Claeys. Pr. papieren en de hellebaardiers vestigde. Ik u volgen maarwat heb ikdan misdaan?... die papieren, wat behelzen zij Hoe zijn zij in uw bezit gekomen ?Toon ze mij nog eens, ik bid er u om mijnheer dat ik ten minste wele, wat zij inhouden Terwijl Marten den magistraat aldus smeek te, voelde deze zich gedwongen het hoofd om te draaien, om de tranen te verbergen, die on willekeurig aan zijne oogen ontsprongen want alhoewel hij, om zoo te zeggen, deklaar- blijkendste teekens van schuld iu handen had, kon hij nochtans niet gelooven dat Marten plichtig was hij die, bij allen, als een oprecht en treffelijk man bekend stond, en wiens vrouw en kinderen te recht voor toonbeelden van alle deugden gehouden werden, hij zoo een schrifl- vervalscher zijn Neen, dit kon do brave schout niet gelooven. Hij had de kracht niet om den ongelukkigen vader le antwoorden, en deed enkel een teeken aan de gerechtsdienaars, die aanstonds Marten omringden. Mijn geweten is gerust, ik voel mij aan niets schuldig, sprak de ongelukkige. Voor waarts dan, heeren de hemel, in wien ik mijn betrouwen stel, zal mij niet verlaten. Een groote toeloop volk was voor Marten'3 huis te zamen gedrongen en wachtte hem in tde straat af. Duizend droevige gemoedsbewe gingen bestormden zijne ziel zijn gelaat nogthans bleef, in hel midden van bet volk, dat van alle kanten nog toegestroomd kwam, eene uitdrukking van deftigheid behouden, die een ware misdadiger nooit volkomen kan veinzen. Eenige oogenblikken nadien was hij het Steen binnengetreden, en de zware poort werd op hem toegesloten. Gedurende de acht dagen, die zijne opslui ting volgden, werd zijn rechtsgodmg met zoo veel te meer vlijft voortgezet, daar alle treffe lijke personen begeerden eerlang de onschuld des achtbaren bandelaars aan den dag te zien kernen. Maar, ongelukkiglijk voor hem, brach ten de slukkon der rechtzaak zulke zware bewijzen van plicbtighcid bij, dat van den be ginne af des gedings er bijna gaen twijfel meer bestond voor den uitslag, die niet dan ongun stig kon zijn voor den ongelukkigen Marten. Zijne talrijke vrienden waren verstomd over al wat zij op de rechtbank hoorden zij wisten niet wat ervan gelooven. Nogthans hoe klaar blijkelijk do zaak bun ook toescheen, verhoop ten zij altijd dat het proces niet zou eindigen zonder dat een of ander onsoorzien toeval de betichting zou doen te niet gaan. Bij de alge meenheid van het volk, dal voor gewoonte heeft alios le gelooven, wat het hoort, bestond er geen twijfel meerzij betreurden wel is waar den onschuldigde nog, maar volgens hunne denkwijze was het zeker dat Marlen zich aan schriftvorvalsching had plichtig ge maakt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1