NIEUWS- EN AANXONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 4 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, i\0 2176, AKOWEMKATPRIJS AXNONCENPRIJS Politiek overzicht. GEHANGENE Ze sterven van honger DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqae Sanm. AELST, 5 AEGUSTI 1887. Frankrijk. Een bijzonder correspon dent van de Justice telegrafeert uit lschl aan dit dagblad, dat prins Ferdinand van Saksen-Coburg maandag naar Bulgarië is vertrokken. Anderen bexveeren dat de prins dijnsdag te Weeuen, een nieuw onderhoud moest hebben met den bul- gaarschen minister Natchewitch. Verscheidene Weener dagbladen ver zekeren dat het vertrek van den prins aanstaande is, en dat hij hoopt, donder dag aanstaande te Tirnova, vóór de So- branje, den eed af te leggen. De regenten hebben Varna verlaten en zich naarRoestchoek begeven. Zij denken binnen drie dagen naar Sofia terug te keeren. M. Kalnoky is uit lschl te Weenen aangkomen. Nederland. Er werden dezer dagen onrustwekkende geruchten, aangaande den gezondheidstoestand van koning Willem van Nederland, in omloop ge bracht. Wij vernemen vandaag dat deze geruchten ongegrond waren en dat de gezondheidstoestand van gemelden vorst zeer voldoende is. Duitschland.— De berlijnsche Post ver neemt uit Warschau, dat de russische regeering bevolen heeft de bepalingen der ukase van 26 meert lestleden, betreffende de verwijdering uit hunne betrekking \an die bestuurders, besturende leden en ge volmachtigden bij handels-en nij verheids inrichtingen en landgoederen in Polen, welke buitenlanders zijn,binnen 10 dagen uit te voeren. De regeeringsgezinde Post doet, naar aanleiding dezer aanschrijving, die zij in verband brengt met andere maatregelen tegen het duitsche bezit in Rusland op nieuw zeer scherpe aanvalleu tegen Rus- lands krediet en maant de duitsche kapi talisten weêr aan, zich te ontdoen van russische weerden. De berlijnsche officieuse Politische Nachnchten trekken maandagavond even zeer te veld tegen de russische financiën. Men meldt uit Gastein dat keizer Wil helm zijn vertrek bespoedigt. Men ver- verwacht hem tegen den 11 of 12 op het kasteel van Babelsberg, waar keizerin Augusta hem zal komen vinden. Graaf Schouwalowest, russische gezant heeft eenigedagen te Berlij n doorgebracht Op den dag zeiven zijner aankomst deelde de Norddeutsche AllgemeineZeitung een verzoekschrift meê uit Bromberg aan den kanselier gericht, waarin geklaagd wordt omdat de graanmerkt wordt over stroomd door rusissche produkten van DE (1* Vervolg.) II. Rond den avond van den zelden dag kwam een leerjongen aan bel huis van eenen der bijzonderste geneesheeren der stad Antwerpen bellen. De boodschap, waarmede hij gelast was, moest wel dringend zijn, want terwijl bij met de eene hand aan de bel trok om ze in stukken te trekken, gaf hij met de andere ge weldige vuistslagen op de deur. Haast u haast u riep hij den doctor, die hem de deur kwam openen, toe gezwind, doctor mijn meester ligt op sterven, zijne vrouw zend mij tot u, en verzoekt u zoo spoe dig mogelijk te komen. Maar de naam en de woonst uws mees ters, lieve jongen Geeraard Van Spiel, op do Hoogstraat. Geeraard Van Spiel, mompelde de doctor, God zij geloofd Ga, vriend.zeg aan do vrouw dat ik dadelijk ten haren dienste beu. De geneesheer trad in huis, nam hoed en stok, en zette zich ijlings op weg naar de Hoog straat, wel duizendmaal herhalende God zij slechte hoedanigheid, en waarin maat regels worden gevraagd om de daling van den prijs, welke deze invoer zou kunnen veroorzaken, te beletten. Spanje. 400 republikanen in het dis- trikt Murviedro, provincie Valencia, heb ben aan den minister-president Sagasta een brief geschreven, waarin zij verklaren de partij der monarchisten bij te treden, alsmeê de staatkunde van vrede en een dracht, gelijk die vertegenwoordigd wordt door den voorzitter van den minis terraad. Italic. De dood van M. Depretis heeft door gansch Italië eene groote ont roering teweeg gebracht. Zaterdag wer den de Beurzen te Rome en te Napels, alsook verscheidene magazijnen van Turijn gesloten. De vlaggen van al de openbare besturen te Rome zijn met een rouwlloers overtrokken, De verlooningen in verscheidene schouwburgen werden opgeschorst. Koning Humbert heeft eenen brief van rouwbeklag aan de familie van den over ledene gezonden. Lord Salisbury en de staatssekretarisvan het duitsch keizerrijk hebben aan de gezanten van Italië te Lon den en te Berlijn te kennen gegeven dat zij grootelijks deelnemen aan den rouw, door de dood van M. Depretis veroor- akt. Het lichaam van M. Depretis werd ge balsemd. De lijkpleclitigheden zullen heden donderdag plaats hebben. Rusland. De Correspondance politique kondigt aan dat M. de Nelidof,gezant van Rusland, heeft verklaard dat de czaar in zijne houding volherdt hij vraagt de benoeming van een regent, die zijn kan didaat wezen zou, algemeene kiezingen voor de Sobranjeen de kiezing van eenen >rins door deze nieuwe Vergadering. De 5orie is geneigd dit russisch voorstel aan te nemen, wel te verstaan, indien de Bul garen er in toestemmen, want zij is be sloten tegenover Bulgarië geen maatre gels van geweld te gebruiken. Oostenrijk. Prins Ferdinand van Coburg is terug te Weenen aangekomen. Men denkt dat hij den keizer van Oosten rijk te lschl heelt bezocht. De officieuse drukpers gaat voort, den prins het aan- vcerden der bulgaarsche kroon aan te raden. Dezes vrienden beweren dat hij geen besluit nemen zal, alvorens zekere moeilijkheden zijn opgelost. Bulgarië. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld dat de berichten omtrent eene revolutie, die uit Bucharest komen, ongegrond zijn. Volkomene rust heerscht in het land. Volgens de Daily News wordt de prins van Coburg te Sofia verwacht en zal hij eenen triomftocht door geheel Bulgarië houden, waartoe het volk door allerhande middelen voorbereid wordt. Uit St-Peterburg verneemt hetzelfde blad dat verscheidene mogendheden den mins van Coburg geraden hebben, de lulgaren van manifestatien terug te hou den, dewijl de reis van den prins naar Sofia het aanveerdenvanden troon onmo gelijk maken zou, zoolang niet alle mo gendheden de wettigheid van den keus der Sobranje erkennen. Medeburgers, hoe lang hebben de geu zen u niet lam gezaagd om u wijs te ma ken dat ons katholiek ministerie aan de ofiicieele onderwijzers eenen overzoenlij- ken haat toedroeg en alles in het werk stelde om die ongelukkigen te mar telen enuil te hongeren Hewel, wij zullen u vandaag 'nen keer een bewijs geven van de zonderlinge manier op dewelke die ongelukkigen door de katholieken worden uit gehongerd. Van tijd tot lijd verschijnen er in den Moniteur koninklijke besluiten waarbij pensioenen verleend worden aan ofiici eele schoolmeesters ofte hongerlijders. Verledene week was 't weer hetzelfde, en onder de geheele reeks hongerlijders die met een smakelijk pensioentje bevooi- deeligd werden, kiezen wij de volgende namen uit Creteur, gemeente-onderwijzer te Her- quegnies, 52 jaren dienst, gemiddelde jaarwedde 2-429 lr., pensioen 1501 fr. Dambrin, gemeente-onderwijzer te Ru- mes, 56 jaren dienst, gemiddelde jaar wedde 2592 fr., pensioen 1594 fr. Van Camp, onderwijzer te Betecom, 36 jaren dienst, gemiddelde jaarwedde,2085 fr., pensioen 1572 fr. De Grignart Angélique, onder-onder wijzeres te Elsene, 14 jaren dienst, ge middelde jaarwedde 2596 fr., pensioen 711 fr. En die willen de geuzen doen doorgaan voor slachtoffers van het klerikaal fana- tism, voor hongerlijders Wat komedie Hoe veel lieden zijn er niet die dat stieltje van hongerlijder volgaarne zou den uitoefenen Brief van den Paus. De katholieke dagbladen deelen den tekst mede van den brief, door Z. H. Leo XII geschreven aan Z. Em. kardinaal Rampolla, bij zijne indiensttreding als staatssecretaris. Deze brief, die niet minder dan zes groote kolommen beslaat in den Courrier de Bruaelles, is al te uitgebreid om door ons vertaald en overgenomen te worden. Zijne belangrijkheid nochtans verplicht ons den korten inhoud ervan aan onze lezers te doen kennen. Z. II. Leo XIII doet in dien brief de princiepen uitschij nen, welke het bestuurder Kerk geleiden, geloofd 1 God zij geloofd Weinige stonden later bevond hij zich bij meester Van Spiel, dien hij door eene hevige koorts aangedaan, welke hem zijn denkvermo gen ontnam, te bed vond liggen. Sedert lange jaren kende de geneesheer de beide neven; hij was zelfs door de innigste vriendschap met Marlen verbonden, en niettegenstaande de zware beschuldiging, die op hem woog, bleef hij hem altijd als het slachtoffer van een hel- schen list aanzien. Indien hij dan den hemel bedankte over het geval, dat bem bij Van Spiel bracht, het is dat hij genoegzaam het jaloersch en haatdragend karakter van denkoopman ken de, en hem tot alles, in een oogenblik van op- loopendheid of van wraak bekwaam zag. Het dient nochtans gezegd te worden dat de recht schapen discipel van Hippocrates elk beledi gend vermoeden tegen Geeraard krachtdadig had versiooten, maar op het oogenblik van zich aan Valck te vertooneu; kwam dit vermoe den hem zoo geweldig kwellen, dat hij er eene ingeving des Hemels meende in te zien. Na aan den lijdende de eerste zorgen tooge- diend te hebben, verzocht hij de omstanders de kamer te verlaten, en bleef alleen aan bel ziekbed zitten. Te vergeefs poogde hij ver scheidene malen Geeraard ie doen spreken; hij scheen zelfs dc vragen van den geneesheer niet te verslaan zichtbaar aan eene geweldiee woeling ton prooi, bracht hij onduidelijke klanken uit, waar de doctor geen woord kon van vatten. Eindelijk boog deze zich over het ziekbeden fluisterdo den lijdende met eene alsook de onschatbare voordeelen welke aan de samenleving in 't algemeen en aan eiken Staat in 't bijzonder worden bezorgd door de zending van rechtvaardigheid en vrede, op aarde uitgeoefend door den stadhouder van Jesus-Christus. Leo XIII herinnert eraan dat hij, van het begin van zijn Pausdom af, zich voor gesteld heeft te werken aan de verzoening der gouvernementen met de Kerk de vriendelijke betrekkingen tusschen den II. Stoel en de verschillende natiën her- aan te knoopen en nauwer toe te halen, en overal den godsdienstvrede te herstel len. Het is om op dien weg voort te gaan en deze onderneming te vervorderen datZ. H. zich tot haren staatssecretaris wendt en hem onderrichtingen geeft, om overal de werkingen van den H. Stoel te schik ken, deze toepassende op de verschillende natiën, volgens hunne behoeften en de bijzondere voorwaarden waarin zij zich, elk afzonderlijk, bevinden. In liet eerste deel van zijnen brief geelt de II. Vader een overzicht van den toe stand in de bijzonderste landen der we reld Oostenrijk, Frankrijk, Spanje,Zuid- Amerika, Portugal, België, Pruisen en de verschillende Staten van Duitschland, de niet-Uatliolieke landen, Engeland, Rus land, de Vereenigde Staten, het Oosten en Griekenland. De toestand \an den katho lieken godsdienst in al &die landen is in eenige woorden geschetst, met aandui ding wat er te doen is en wat men ervan mag verhopen. Dit overzicht brengt den Paus natuur lijk op dit belangrijk en veelbesproken onderwerp: den toestand van Italië en zijne houding tegenover het Pausdom. De H. Vader behandelt breedvoerig de Roomsche kwestie en stelt vast dat er voor deze, zoo in rechte als in feite, maar ééne oplossing mogelijk is «de herstelling der lijdelijke macht van den II. Stoel. Deze herstelling of teruggave wordt aan Italië opgelegd door de rechtvaardig heid, de geheiligde rechten der Kerk en der katholieke geweten, ja door de wel- begrepene belangen van Italië zelve. Eindigende, verklaart Leo XIII dat hij nooit zal te kort blijven aan de plicht eene wezenlijke en daadzakelijke vor stenmacht terug te eischen. Deze moedige wedereisching, gesteund op bewijsgronden van onweerstaanbare kracht, zal ongetwijfeld in de politieke en diplomatische kringen eenen diepen indruk maken. De brief van Z. H. den Paus aan den Staats-sekretaris Mgr Rampolla, is een der belangrijkste staatkundige stukken, welke in geruimen tijd verschenen zijn. Het antwoordt in klare, duidelijke woorden op al de beweringen en onder stellingen, die er in de leste dagen wer den opgeworpen over de verzoening tus schen het Vatikaan en koning Humbert. doffe stem den naam van Marlen Valck in de ooren. Deze naam deed op Van Spiel het uitwerksel eens electrischen schoks. Hij richtte zich eens klaps op Marlen Valck, Marten Valck riep hij, in woede onstoken, uit. Wie durft mij nog van mijn neef spreken Zwijg vrouw, zwijg, zeg ik u, ik zal niet gedoogen dat men dien naam in mijne tegenwoordigheid uitspreke ik wil hei niet, hoort gij, Margareta V Deze woorden uitsprekende, kwam het schuim hem op de lippen zijne oogen puilden uit hunne holten, zijne handen krimpten zich met woede ineen. Hij bleef verscheidene oogenblikken in deze schrikverwekkende houding, tot dat zijne krachten hem begevende, hij in zijne vorige afgematheid nederviel. Hij sloot de oogen, liet zijne handen nederzakken en met eene gebro- kene slem mompelde hij Wat raakt het mij ook Dc dooden rijzen uit hun graf niet op... God Iaat het soms toe, meester Geeraard, antwoordde de doctor, zich over den zieke neigende. Deze bonsde, als eeu gekwetsle tijger, op zijn bed; eene geweldige zenuwtrekking greep hem dan het klamme zweet bedekte zijn lichaam zijne opgen, dooreen vreeselijk gc- pink gedurig bewogen, was hij niet in staat open ie houden uit zijne borst sloeg een ge ratel op gelijk van een mensch, dien men ver wurgt. Hij deed geweldige pogingen om zich Iop te richten hel was te vergeefs hij scheen gelijk door eene onlzichtbare hand aau zijn bed genageld te zijn. De smarten, die Geeraard in dit vreeselijkeoogenblik leed, konden slechts bij deze van eene verdoemde ziel vergeleken worden. III. Des anderendags werd de ongelukige Marlen Valck, die schuldig aan schrillvcrvalsching was verklaard, op de markt ter dood gebracht Hij stapte kloekmoedig naar de strafplaats, door zijnen vriend de doctor vergezeld, die hem van tijd tot tijd opwekkend toesprak Houd moed. mijn brave Marlen, God zal ons niet verlaten... Op het schavot gekomen, wende de veroor deelde zich tot het volk, dat de plaats vervul de, en sprak mijne vrienden, en gij allen, medeburgers van Antwerpen, ik sterf onplich- tig aan do beschuldiging, die men mij ten laste legt. Gij zult mij gelboven, want gij allen weel dat ik altijd te goede christen geweest ben om te durven onwaarheid spreken op het oogen blik, dat ik voor Gods rechterstoel ga ver schijnen. Maar de goddelijke wil geschiede... en gij, mijne Medeburgers, bidt voor mij. Ditmaal zouden de aanschouwers met gre tigheid dil akelige schouwspel zien onlknoo- pen hebben, door het breken der koord omstandigheid, die voigens de gewoonten van dien lijd, hel leven aan den terechtgestelde verleende. Het volk bad, weende en do 1 rampzalige Valck werd gehangen.... Weinige stonden na de strafuitvoering werd Die verzoening ligt, wij begrijpen dit, in den wensch van Italië, omdat de toe stand daar onhoübaar wordtmaar de verzoening, zegt Paus Leo XIII, kan slechts plaats hebben op de erkenning van het grondbegin, dal 't Pausdom terugkeeren zal in 't bezit der tijdelijke macht, die, zij alleen, de onafhankelijkheid van het op perhoofd der Kerk verzekeren kan. Mgr Galimberti, nuncius van Z. H. te Weenen, heelt dezer dagen eene bijeen komst gehouden met den oostenrijkschen kanselier, Volgens de Allgemeine Zeitung zou de nuncius zich over den brief, die zooveel opschudding maakt, in dezer voe ge hebben uitgelaten dat de Paus de er kenning wil der daadzakelijke onafhanke lijkheid, welke zonder de grondgebieds- souvereinileit ondenkbaar is. Gevaar voor de italiaansche eenheid is er in die erkenning niet de Paus zou als wereldlijk souverein altijd een italiaansch vorst zijn, en Italië zou uit dien toestand, zoo in het binnen- als in het buitenland, groote voordeelen trekken. Volgens Mgr Galimberti verlangt de Paus geen algeheéle omkeeriug, maar al leen het herstel van den alouden, slechts onderbroken rechtstoestand. Voor het oo genblik iserenkel spraak van eene grond' begins-erkenningWelken vorm dit begin sel later zal aannemen, of de Paus Rome, Civiia-Veechia en een meer of minder grooten strook lands zal verkrijgen, of hij over zijn onafhankelijk grondgebied als alleenheerscher of door eenen stadhouder of met een Senaat zal regeeren, over dat alles kan een andere gedachtenwisseling plaats hebben. Deze lesten zijn slechts uitvoerings- vraagpunten, maar vóóralles is de erken ning van het beginsel noodig, opdat de Paus zijn aloud recht en zijn onbeperkte souvereiniteit met een onafhankelijk grond gebied terugkrijge. Prijskampen. De prijskampen tusschen de leerlingen der lagere scholen heeft nauwelijks plaats gehad den 7 juli lestleden en reeds kondigen sommige dagbladen feiten van bedrog aan, die gedurende de werkzaamheden der leerlingen zouden hebben plaats gehad. Volgens het Nieuwsblad van Gheel ston den vele onderwijzers te X. op de speel plaats, terwijl de leerlingen hun werk afmaakten. Toen de vragen der eerste proef ge kend waren, riep een ofiicieele onderwij zer door het venster tot eenen der mede dingers hem, datief. Een andere ofiicieele onderwijzer merk te aan Gij moet dit hem, datiefniet roepen tot éénen leerling, maar tot al len. Een der surveillanten zegde tot den onderwijzer die goed had gevonden, ge durende den prijskamp zeiven, les van spraakleer te geven Mijnheer ik ver zoek u voorzichtig te wezen. het lichaam van Marton van de galg gelaten, maar in plaats van naar het galgenveld gedra gen te worden, waar men gewoonlijk de lijken der veroordeelden voorde, om de vogels ter prooi en de goede burgers tot vermaning te dienen, werd hel aan den doctor overhaudigd, die van fdo magistraten bekomen had, zijnen vriend de lijkplechtigheden te verleenco. Des avonds werd de lijkkist, door weinige vrien den gevolgd, naar hel kerkhof des minder- broederkloosters gedragen en aldaar ter aarde besteld. IV. De koorls en de ijlhoofdigheid waren, wel is waar, bij Geeraard Van Spiel achtergeble ven, doch hij was zoo zwaarmoedig geworden, zijne gebaren waren zoo driftig, zijne woorden zoo onsamenhangend, dat zijne arme vrouw met kon gelooven dat hij waarlijk zijne zinuen teruggekregen had. Hij zocht altijd de een zaamheid op, en zou zoo het mogelijk geweest ware, zich zeiven willen ontvluchten hebben gelijk bij de anderen schuwde. Ganscbo uren zag men hem alleen ia den eenen of anderen hoek gedoken zitten, zoDder een woord te spreken, en gedurig zijne hand over zijn bleek en ingevallen voorboofd strijkende. Margareta was \an gedacht, dat bel dc treurige dood zijns neefs was, die op hem zulken indruk ge maakt had. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1