NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag- 7 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2177, GEHANGENE DE DENDERBODE. ARONIVEMENTPRIJS dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque .Simin. AELST, 6 AUGUSTI 1887. Inschrijvingslijst voor de slacht offers der brandramp te Liede- kerke. M. F. Moyersoe», Aalst-. Denderbode fr. 100.00 lr 2.00 Politiek overzicht. Frankrijk. M. Spulier, minister van openbaar onderwijs, heeft dinsdag de prijsdeeling aan de studenten van hel lyceum te Dijon bijgewoond en er eene redevoering uilgesproken, diegeestdriftig werd toegejuicht. De minister deed vooral uitschijnen hoe hij zelf, volksjongen, als leerling, op de banken van dit gesticht had gezeten hoe men dus aan hem eene treffende toepassing ziet van deze waar heid, dat noch naam, noch fortuin vol doende is om den mensch te verhellen, en men door iever, moed en talent tot de hoogste ambten van den Staat komen kan, hoe nederig men van afkomst dan ook weze. Holland. De kommissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ge last met een onderzoek over het werk der kinderen in de fabrieken, heeft woensdag een voorloopig verslag neêrgelegd. De kommissie stelt voor het werk dei- kinderen beneden de 16 jaar te beperken, het werk 's nachts en zondags volkomen te verbieden aan de vrouwen, en gedeel telijk aan jonge liê beneden de 18 jaar zij verlangt bovendien dat men hun twee uren rust per dag verleene, en de vrou wen gedurende de eerste maand na hare bevalling niet tot den arbeid worden toe gelaten. De kommissie besluit tot het afleggen van een bijzonder onderzoek in de fabrie ken en werkhuizen van het koninkrijk, door ambtenaars-experten. Zij vraagt eene wet in het belang dei- veiligheid en der gezondheid van dewerk- liê, de benoeming van opzichters dei- fabrieken en voorzieningsmaatregelen voor de arbeiders en hunne familiën, in geval van ziekte, ouderdom, afsterven of ongevallen. Duitschlatid. Prins Wilhelm, zoon van den kroonprins, zal de bijeenkomst der twee keizers te Gastein bijwonen, op uitdrukkelijk verzoek van zijnen groot vader. Keizer Frans-Jozef zal zaterdag namid dag, tenhalfvier ure.teGasteinaankomen. Hij zal gedurende vier-en-twintig uren in deze badplaats verblijven. De kroonprins zal den 10 augusti naar Ems vertrekken, en aldaar een tweede badkuur houden. De heeschheid van denprinsheeft dezer DE (1* Vervolg.) Een avond, dat Geeraard, zich met zijne vrouw alleen bevindende nog ongeruster scheen als naar gewoonte, stond hij eensklaps op, en zich tegenover haar plaatsende, sprak hij Vrouw, als ik over eenige dagen door de koorts geteisterd was, hebt gij mij gezegd dat de doodon uit hun graf kunnen opstaan wat wildet gij door deze woorden beduiden Heilige Maagd, antwoordde de sidderende vrouw,-nooit zijn zulke woorden uil mijnen mond gekomen. Zonder twijfel hebt gij in uwe ijlhoofdigheid meenen te hooren. Zoo, gij verzekert mij dat gij die woorden niet uitgesproken hebt Ik zweer het u. Geeraard hernam zijne vorige plaats en scheen wat geruster te zijn, maar weldra her nam hij Margareta, hebt gij mij dien nacht een enkel oogenblik alleen gelaten Ongeveer een half uur, de doctor had hot dagen toegenomen het inzwelgen van spijs of drank is moeilijker geworden en veroorzaakt pijn. Toch heerscht er geen onrust in de omgeving van den vorstelijken lijder. Engeland. De weer.erkorrespondent der Voss Zeitung kondigt aan dat Mgr Galimberti met M. von Schloezer naar Berlijn is vertrokken. De pruisische ge zant bij het Vatikaan en de nuncius te Weenen moeten met den kanselier of met M. von Gossler onderhandelen over de verschillende vraagstukken, welke de toepassing der leste geestelijke wet op werpt Mgr. Galimberti heelt nog altijd de leiding der geestelijke politiek tusschen Rome en Berlijn in handen en zal zich waarschijnlijk hiermee blijven gelasten zelfs na de aanstelling van den nieuwen nuncius te Munchen. Rome. Leo XIII, aangemoedigd door den bijval die de katholieken in de kiezin gen van Rome behaalden, schijnt beslo ten te zijn voortaan een werkzaam deel aan de kiesworstelingen te nemen. Hij heeft eene kommissie benoemd, die jelast is hem over de sterkte der katho- ieke partij te Rome in te lichten. Deze kommissie heeft een brief naar de bisschoppen gezonden, om juiste in lichtingen over het getal katholieke kie zers, in hunne wederzijdsche dioceesen te vragen. Leo XIII heeft het inzicht, in het itali- aansche parlement eene talrijke partij, gelijk de Welferpartij in Duitschland, daar te stellen en waarvan hij zich zou bedienen om aan het Quirinaal belangrij ke toegevingen te ontrukken (Men be grijpt dat wij dit nieuws door de Havas mee gedeeldslechts onder de grootste voorbehou ding afkondigen.) Afrika. Emin-Pacha en Stanley. M. Allen, sekretaris van de maatschappij tot uitroeiing van den slavenhandel, heeft dijnsdag eenen brief ontvangen, van Emin jacha, uit Wandelaï den 10 februari lest- eden verzonden. Emin-pacha scheen alsdan nog niet te weten dat Stanley hem ter ontzetting te gemoet kwam zijn toestand was vol doende. Uit den brief blijkt dat Stanley in tijds aankomen en zijn doel bereiken zal. Zoo min te St-Paul de Loanda, als te Boma, heeft men lijdingen over den zoo gezegden dood van Stanley ontvangen. Men gelooft er dan ook niets van en hoopt weldra rechtstreeksch en stellig nieuws van den vermaarden reiziger te bekomen. Staatsfinanciën. De heer minister van financiën komt op 't bureel dez kamer een wetsontwerp neêr te leggen tot definitieve regeling der begrooting van het dienstjaar 1883. De algemeene uitslag dezer begrooting is definitief bepaald als volgt Gewoone dienst. Ontvangsten fr. 303,103,767,35 Uitgaven fr. 521,357,635,46 Te kort fr. 18,253,868,11 Ziedaar tot waar de schandalige geld verspillingen der liberale ministers onze financiën gebracht hadden. Een tekort van 18 millioen en daarbij eene vermeerdering van lasten van 20 millioen jaarlijks. Wat moeten de liberale neefjes, kozijn tjes en vriendekens buik sta bij aan 't staatsschotelke gelekt hebben Het was hoogst lijd dat de katholieken het bewind in banden kregen, om door een wijs en spaarzaam bestuur dit tekort te dempen 't welk, bleef het zoo voort gaan, de staatskas eindelijk naar 't bank roet moest voeren. En hierin zijn onze katholieke minis ters gelukt. Reeds het tweede jaar was door hun wijs beleid het tekort totaal gedempt en konden zij de belastingen ver minderen. Waren de liberalen aan 't bewind ge bleven de belastingen hadden heden daags te minste verdubbeld geweest. Gelukkig zijn wij dal bet kiezerskorps van 1884 de liberale ministers met hun leger van schotellekkers, oflicieele lui- rikken en anderen liberalen bucht naar de maan heeft gezonden Sansculottism. De fransche sansculotten der vorige eeuw hadden niet alleen de priesters maar ook God uit de wereld willen ver bannen. Overal in de nieuwe boekeu die uit werden gegeven was God vervangen door den grooten AL. Op het theater vertoonde men de Atha- lie van Racine, met God er uit natuurlijk. Het schoon vers Je crains Dieu, cher Abner.el n'ai point d'autre crainte Ik vrees GOD, lieve Abner, en heb geen an der vrees. Werd aldus veranderd JecraintTOUT.cher Abner,en n'ai point d'autre crainte Ik vrees AL, lieve Abner, en heb geen ander vrees. Schrikkelijk dom niet waar Ehwel, de Sansculotleu van heden zijn weder bezig met zich even belachelijk te maken als hunne voorgangers. Uit die ofïiciëele scholen in Parijs, wordt ook het woord God, overal waar mogelijk, verbannen. bevolen... bij wilde...! En waarom aan dit verzoek gehoorzamen? onderbrak Geeraard bitsig.... Rakker van eenen doctor! morde hij, terwijl hij de armen over de borst gekruist, met gejaagdheid om en weer de kamer wan delde waarom mij dit zeggen Ik wil het welen., ik vrees de dooden nietwat raakt hel mij dat zij uit hun graf opstaan. In weerwil van den slelligen toon, die Gee raard aan zijne woorden poogde te geven, was het klaarblijkelijk, dat er in zijn binnenste iets buitengowuons omging. Maar, mijn lieve Geeraard, wedervoer hem zijne vrouw, door de stuipachtige bewe gingen haars echtgenoots verontrust, gij zult dit in uwe ijlhoofd Zwijg, vrouw, zwijg Ik heb geraaskald Het is waar, maar deze woorden komen niet voorts van eene ijdele werking mijner ver beeldingskracht, zoo hebben zoo Klaar aan mijne ooren weergalmd, als de woorden, die ik nu uitspreek, zegiku... Maar ik zal den doctor wel weten te dwingen zijne woorden uit te leggen. Geeraard tiet zich op eenen stoel nederval- ten, en bleef eenigen tijd in eene diepe stil zwijgendheid gedompeld Indien hij die woor den niet uitgesproken beeft, sprak hij, als uit eenen slaap opspringende, dan was bel eene slem des hemels Dit schrikwekkende ge dacht trok hem uil de geeslverdooving, waar hij ten prooi aan was hij sprong driftig van zijnen stoel op, en gelijk door eene onweer staanbare macht voortgejaagd, verliet hij zijne woning, en riebte zijne stappen naar het huis De geleerdste mannen, tot zelfs den fabulist La Fontaine toe, hebben ze ver beterd. Natuurlijk niet, daar waar er sprake is van Jupiter,Venus of Juno,het heiden dom zijn immers die lieden genegen, maar wel daar waar wezenlijk den naam van den God der christenen gebruikt wordt. Zoo in de fabelDe visch en de vis- scher, zegt La Fontaine Petit poisson deviendra grand, Pourvu que DIEU lui prête vie. Kleine vischje wordt eens groot, Zoo GOD hem 't leven laat. MaarCarriotde tegenwoordige bestuur der van het onderwijs heeft dit doen ver vangen door Petit poisson devriendra grand, Pourvu que L'ON lui préle vie. Kleine vischje wordt eens groot. Zoo MEN hem 't leven laat. L'on luihoe harmonisch hoe be lachelijk en hoe dom Welnu, tot die domme godloochening brengt hel 'tliberalismus. Men vervolgt en bespot eerst de pries ters en men is eenvoudig liberaal. Men vervolgt en bespot den godsdienst, en men is progressist. Daarna loochent men God en zijn gebod en men is radikaal. 't Is maar een ladderke van drie trap pen, dat tot die oimoozelhedeu brengt. 't Is het kleine stekelachtig vischje, dat eens een vraatzuchtigen snoek wordt, indien het in leven blijft. Klooster van Latrappe te West- malle. Wij lezen in het weekblad Nieuwsblad der Kempen het volgend artikel Kerk wijding. s Wie onzer lezers kent het vermaarde klooster der Trappisten van Westmalle niet Zeker niemand of hij heeft hooren spreken van die heilige boe telingen, welke door hunne strenge levenswijze door hunnen arbeid en gebed de bewondering en achting der wereld op zich trekken. Dit geslicht gaat in deze maand, ter gelegenheid van de wijding der kerk eene plechtigheid vieren, zooals er nog geen binnen de kloostermuren heeft plaats gehad. Men weet dat de Trappisten eene schoone nieuwe kerk gebouwd hebben, alsook een kwartier voor de vreemdelin gen. Als men binnen het klooster komt,ver heft zich de nieuwe bouw recht voor de ingangpoort en heeft,van daar gezien,een grootsch voorkomen. Te midden van den voorgevel welke 80 meters lang is, be vindt zich de groote deur of ingang der kerk. Deze is 46 meters lang en 9 meiers breed. De pilasters en gewelven der kerk zijn in rooden baksteen, de muren zijn des geDcesheers. Op hel zicht van den treffelijken genees- meester, wiens doordringende blik als in het hart van zijnen tegenspreker wilde lezen, voel de Geeraard eene koortsachtige rilling door zijne leden loopen. Hij stond daar gelijk een plichtige voor zijnen rechter. Hewelmeester Geeraard, de gezond heid is goedWaarin kan ik u ten dienste slaan Dank u wel, doctor, dank u, stamelde Geeraard het gaat geheel wel zekerlijk geen koorts meer.... genezen..., Niet waar, doctor sprak hij, terwijl eene domme lach op zijne lippen kwam spelen niet waar doctor, dat een mensch, die ijlt, een aardig ding is Wal hebt gij mij dien nacht veel gezegd. Eb maar zeker, antwoordde de doctor onverschilllig maar gij kondet mij met ver staan. Jawel, doctor, sprak Geeraard, die zich op zijnen stoet zat te draaien en te vveDden, ongeduldig om zijn vraagstuk te behandelen, ik heb zeer wel verstaan, wat gij mij al gezegd hebt, en indien ik u nu kom vinden, 't is om de beduidenis van sommige woorden, die gij mij toegesproken hebt, te bekomen. Ik luister, meester Geeraard, ik luister, sprak de doctor terwijl hij zijn doordringenden blik op Van Spiel vestigde. Ziet gij wel doctor, er zijn kwade tongen, die de beste befaamdheden durven aanranden: geschilderd in vierkante witte steentjes. De hoogzaal is zeer ruim en bestemd tot zitplaats der vreemdelingen. Te midden der kerk zal later nog een soort van hoogzaal, jubé genoemd, ge plaatst worden, waarop de paters zekere officiën zingen, volgens de gebruiken der Trappisten. De groote zaal van het vreemdenhuis heeft eene oppervlakte van 155 vierkante meters Heel het gebouw is in Romaan- schen stijl der XI eeuw opgericht, vol gens de plannen van den Abbé De Coniuck, priester te Waereghem (West- Vlaanderen) onder liet bestuur van broe der Antonius. Men is met dit bouwen begonnen in Mei 1885 en thans wordt nog ieverig gewerkt om alles in regel hebben tegen de kerkwijding. De kerk zal gewijd worden op Zaterdag 20 Augusti, door Mgr Van den Branden de Reeth, hulpbisschop van Z. Hoogw. Gen Aartsbisschop van Mechelen. Den volgenden dag, Zondag 21 Augusti zullen er ook twee nieuwe klokken gewijd wor den. Met weet dat bij den klokkendoop een )eter en meter aanwezig is. Gewoonlijk kiest men hiertoe de aanzienlijkste perso nen der plaats. Hier zullen als dusdanig optreden t Voor de groote klok, peter Baron de Turck de Kersbeeck van .Westmalle. Meter: Mevrouw de Baronnes Gilles de Pélichy van 's Gravenwezel. Voor de tweede klok, peter Jonker Louis Gilles de Pélicby van 's Graven wezel. Meter Madame Van der Veken-Key- sers, echtgenoote van M. Th. Van der Veken, provinciaal raadsiid van het kan ton Brecht. Ter gelegenheid dezer buitengewone plechtigheid zal bet klooster gedurende acht dagen voor iedereen open zijn. Het is gekend d^nooit vrouwspersonen bin- nin de poorten der Trappisten mogen komenalleen is hiervoor eene uitr.onde- riug gemaakt bij de plechtigheid eener kerkwijding. Zoodus,van 22 tot27 Augusti inbegrepen is bet klooster ook voor de damen toegankelijk. Zonder twijfel zal de vermaarde abdij tijdens de leesten doorduizende vreemde lingen bezocht worden. Mijn naam is er tegen beschud, gij weet het En wie zou er dan ook twijfel overtrek ken, meester Niemand zou het durven, ik beken hel maar kortom doctor, waarom hebt gij mij ge zegd dal de doodeu uil hun graf weer kunnen opstaan Wil meester Geeraard schertsen of her neemt de koorts u misschien Ik hebleu minste geenen lust om te schertsen en ik ben gezond, hernam deze op eenen toon, waar ecmge gramschap in heersch- te. Hebt gij die woorden uitgesproken, ja of neen Ah 1 Ah Meester Van Spiel, gij hebt daar aanstonds wel gezegd, dat een ijlhoofdig mensch al een wonder ding is. Geeraard, dezo woorden voor een ontken nend antwoord op zijne laatste vraag aanzien de, drukte de eene hand tegen zijn voorhoofd, en de andere krampachtig op zijne knie wrin gende, riep hij uit Het was dan eene slem des Hemels Eene lange slilzwijgeDbeid volgde op deze woorden. Geeraard onderbrak ze de eerste. Mijn lieve doctor, hernam hij, zich eene meer ongedwonSene houding gevende, gelooft gij dat de dooden inderdaad hunne onderaard- sche woning kunnen verlaten Gij verstaat wel... dit is maar eene kinderachtige vraag, als men niets op zijn geweten liggen heeft, moet men van de dooden niet bevreesd zijn... maar doctor, gelooft gij aan het beslaan der spoken Eh... ik zeg niet ja, ik zeg niet neen, was het antwoord des geneesheers dit is nog ge- Pauselijk jubelfeest. Belgische geschenken. Zooals werd aangekondigd had woens dag ten 5 ure de opening der tentoonstel ling plaats van de voorwerpen, die Z. H. den Paus,namens de belgische katholieke zullen ten geschenke gegeven worden. Z. Exc. Mgr Ferrata, pauselijk nuncius aan het belgisch hof, vergezeld van zijnen auditeur, Mgr Rinaldini werd ten 3 ure ontvangen door Mevr. de gravin de Grün- ne, MM. Helleputte, voorzitter en Van beurd, meester, men verzekert dat personen, verscheidene dagen reeds begraven waren, tot het leven wedergekomen zijn. God is almach tig .Maar gelijk gij daar komt te zeggen, iemand, die niets misdaan heeft, heeft dan ook niets te vreezen. Terwijl de doctor sprak, waren Geeraards gelaatstrekken geheel ont steld geworden, hij bracht zijr.e voeten gedu rig in beweging terwijl zijne armen als ver lamd van schrik tegen zijn bevend lichaam gedrukt waren hij geleek aan eenen misda diger, die op het punt staat door een foliering aangegrepen te worden. Ah Ah herhaalde hij met zichtbaren schrik gij gelooft dan ook aan spoken Ik meende waarlijk dal gij min bijgeloovig waart.. Hersenschimmen, niets mt-or, oudewijvens- prookjes. Ik zeg niet ja, ik zeg niet neen, herhaalde nog eens'de geneesmeester, dc tijd zal leeren. Wal mij betreft, ik verhoop dat God niet zal toelaten dat de dooden mijno rust komen sto ren. Geeraard verliet het huis des doctors en liep met groote opgewondenheid door de siraten, zich alle oogenblikken omwendende, gelijk hij zou gevreesd hebben door spoken opge volgd le worden Hel was dan eene stem des hemel3 De tijd zal leeren Dit is nog gebeurd... God is almachtig herbaalde bij gedurig. Te huis gekomen, bevende, afgemat, be zweet, wierp hij zich op zijn bed zonder een woord aan zijne vrouw to willen antwoorden of eenig voedsel te willen aannemen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1