m SB NIEUWS- EN AANKONOIGIttGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 14 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2179^ sBSSSÏ Politiek overzicht. GEHANGENE DE DENDERBODE. ARONAEMENTPRMS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars (r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N* 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. |Soy|Éi? fr lil§§jfgl§l AANOACENPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Snum. AELST, 15 AUG1JSTI 1887. Inschrijvingslijst voor de slacht offers der brandramp te Liede- kerke. Opbrengst der vorige lijst. Ir. 102.00 Naamloos Ir. 15.00 Frankrijk. De Post beweert dat het fransch gouvernement een en omzendbrief aan de mogendheden meêdeelen zal, be trekkelijk de Wereldtentoonstelling van Parijs, in 1889. Dit blad verklaart dat Duitschland aan de tentoonstelling geen deel zal kunnen nemen, welke ook de inhoud van dezen omzendbrief zij, ter oorzake van de vijan delijke taal der fransche drukpers ten opzichte van al wat duitsch is, der anti- duitsche handelingen vati de fransche regeering en der haatdragende gevoelens van het volk. Holland. GrondwetherzieningM. Van de Putte ondervroeg dijnsdag in de Eerste Kamer der nederlandschc Staten- Generaal, den minister van koloniën over de afnemende welvaart der inlandsche bevolking op Java. De ministerantwoord- de dat niet alleen de koffiebladziekie, maar ook het ongunstig weêr hiervan de voorbijgaande oorzaak is. Bij de voortzetting van het debat over de toegevoegde artikels der grondwet, bestreed M. Pynappel de uitbreiding van het kiesrecht. M. Tak verdedigde ze, als noodigen nuttig tot verhooging van de veerkracht der vertegenwoordiging. M. De Bruyn dacht de uitbreiding te groot en stelde de splitsing der groote gemeenten voor. Minister Heemskerk verdedigde het voorloopig kiesreglement en zegde dat het onstaatkundig zijn zou, de uit breiding van hei kiesrecht tegen te hou den. De toegevoegde artikels der grondwet werden ten slotte met 26 stemmen tegen 11 aangenomen. Men verwacht zich aan de ontbidding der Kamers. Bulgarie. Prins Ferdinand zal waar schijnlijk zondag aanstaande den vereisch- ten eed afleggen. Hij zal zijne plechtige intree te Sofia doen, na Bulgarie en oos- DE (4* Vervolg.) Een morgen, korls na weer eenen brief van Marten omvangen te hebben, verscheen Gee raard eensklaps in den winkel, waar een halve dozijn buurvrouwen aan het praten vvareD, den eenen dal op zijne kap leggende, aan een twee den wat anders wettende te vertellen, van iedereen kwaad sprekende, en duizende aan merkingen makende op den gezondheidstoe stand van den huisbaas Op hel zicht van Gee raard werd geheel hel gezelschap met schrik bevangen, en geen wonder ook. Geheel zijn voorkomen was verschrikkelijk, het schuim bedekte zijnau mond, zijne oogen puilden hem uil hunne kassen, en twee of drie oude klap- pijen beweerden, dat de hairen hem te berge rezen. Geeraard, mijn lieve Geeraard, wat scheelt er u dan riep Margareta, de handen ten hemel heffende, uit. Wat er scheelt, vrouw, riep hij mei eene donderende stem, wat er scheelt dat zult gij gaan weten, maar dan... Hij voleindigde niet, maar zich eenen weg door de verschrikte vrouwenschaar banende, wierp hij zich op straat. Heilige Maagd hij is zot, sprak de eene Heilaas, hij i3 van den duivel bezeten, voegde eeoe andere er bij. Dat God u behoede, Margareta, bij gaat zich verhangen... Cf in de Schelde verdrinken. Van hunnen eersten schrik bekomen, liepen onze praatsters de straat op,om;den gek of den bezetene achterna te loopen en te doen aan houden. Zij kwamen te laat. Van Spiel was verdwenen. telijk Rumelië te hebben doorreisd. Prinses Clementina, moeder van den prins, zal zich bij haren zoon gaan voe gen, wanneer deze zich te Sofia zal heb ben gevestigd. Een geestige politieker bespreekt het vertrek van prins Ferdinand naar Bulga rie in de volgende beteekenisvolle be woording Er heerscht te Weenen eene hitte van 40 graden in het lommer. Daarom besloot prins Ferdinand een uitstapte te doen naar eene villa in Bulgarie. Onge twijfeld heeft hij zich voorzien van eene reiskaart gaan en terugkeeren, want de prins zal voorzeker zoodanig naïef niet niet zijn, te gelooven dat hij langen tijd op den troon van Bulgarie zitten zal. Kongres. Z. H. de Paus heeft aan Zijne Hoogw. den bisschop van Luik eenen briet ge zonden, om dezen prelaat geluk te wen- schen over het houden van een kongres in september, waarin dewerkmansvraag- punten zullen besproken worden. De aandacht, zegt de Paus, moet ge trokken worden op die menschen, welke aan een arm leven, in de vermoeienissen van een dagelijks werk, onderworpen zijn. Veel, zeer veel wordt er van den katho lieken kant voor den werkman gedaan veel onrecht wordt hersteld, veel goede wetten gemaakt en wat doet de libe rale partij Niets letterlijk niets. Velen van die partij, zelfs de kopstuk ken deden niet veel meer dan stokken in het wiel steken en den werkman laten stikken in zijn armoê. De stad Brussel weigerde zich te on derwerpen aan de voorschriften der onderwijswet van 1884 en dit bijzonder lijk aangaande hare verplichting van de schoolgelden te betalen voor de arme kinderen welke rechthebben tot het kos teloos onderwijs en de vrije scholen bijwonen. Eindelijk, op de bedreigingen des gou- vernements de toelage der stad Brussel te zullen verminderen, met de som die aan de vrije scholen toekomt, besliste de Brusselsche Gemeenteraad dat zij eene bagatel van G franks per leerling zou bQr talen. De heer minister van onderwijs heeft de te betalen toelage.bepaald op 18 franks VIII. Het was tien uren des morgens. Een ellen deling, van eene wreede moord beticht, ver scheen op dit oogenblik voor de rechtbank. Het volk verdrong zich in de zaal, waar een welsprekende advokaal de verdediging van den schuldige voordroeg. Hij was aan het ziel- roerendste deel van zijne pleitrede gekomen, wanneer hij eensklaps door het geroep eens mans, die, om door het volk te geraken, links en rechts vuitslagen uitdeelde, in zijne rede voering gestoord werd. Maakt plaats maakt plaats huilde hij, laat mij doorgaan, ik moet de rechters spre ken... Mijnheer do schout, laat mij tol u nade ren De menigte schoof langzaam uileen, en de dolzinnige geraakte tot voor de rechtbank. Hellebaardiers, brengt dien man naar builen, sprak de schout. Drommels gij zult mij aanhooren -, ik heb schrikkelijke zaken te. openbaren. En wat kunt gij alzoo gewichtigs genoeg tc zeggen hebben om deze eerbiedwekkende vergadering to durven storen. Ik heb u te zeggen, dal mijn neef Valck, dien gij over eene maand doen ophangen hebt, weder in leven is. Die man is van zijn verstand af, sprak de voorzitter, zich tot zijne collega's wendende. Hellebaardiers, aanhoort mij, rechters, want ik verzeker u op mijn woord van eer, dat Marlen Valck levend is. Er was in de stem van Geeraard Van Spiol zulke aangrijpende toon van overtuiging, dat de rechters verstomd bleven. En hoe komt gij dit te weten vroeg de schout. Hij heeft mij zes brieven geschreven ziet ze hier, hervatte Van Spisl, een bundeltje papieren uit zijnen zak te voorschijn halende, en het op do tafel der rechters werpende. Maar mijn vriend, gij zijt... per leerling, 't gene een last van 21.000 franks jaarlijks voor de gemeentekas daarstelt Die beslissing van den heer Thonissen minister van epenbaar onderwijs, zal algemeen goedgekeurd worden. De ka tholieken betalen contributien zoowel dan de liberalen, en het is dan maar aller- rechveerdigst dat de kinderen der arme katholieken zoowel als die der liberalen het onderwijs kosteloos genieten, en daarbij wat recht hebben de groote steden meer dan de kleinste gemeente om zich beven de wet te stellen De nuttigheid der vliegen. Nu de zomerwarmte weer daar is,wor den wij ook tevens gewaar dat de vlie gen, die wederom zoo oplettend zijn, ons bij vernieuwing vergasten op allerlei on aangenaamheden. Zij bevuilen onze schil derijen, behangsels, tapijten en wat al nietzij houden zwemoefeningen in onze melk, bezwijmen in onze soep en andere warme spijzen de zoogenaamd vleesch- vlieg vormt zich een vruchtbaar nest in onze ossenrib enz. enz. Wij vervolgen die beestjes met allerlei reuken en andere huismiddelen, die de dagbladen ons op geven wij plaatsen de zoogezegde won derboom in onze kamers.doch niets helpt. Wij moeten die zomerplaag doorvechten, totdat ze ons in September al stekende en bijtende verlaten. Waartoe dan dit insect En toch heefl het eene belangrijke zending tevervullen. Hebt gij er wel eens op gelet hoe die beestjes zich dikwijls nederzetten en de beweging vertoonen van poetsende kat ten. Zij wrijft zich eerst de achterpooten. daarna strijkt zij ermede over de vleugels (het in ons oog toilet maken, zooals wij het dikwijls van de vogels zien) en ein digt met het tegen elkander schuren van de voorpootjes. Dat alles wordt bekroond door met de snuit alle lichaamsdeelen nog eens dunnetjes over te doen. Heeft nu de kleine kwelduivel zich ge poetst De broemde Engelsche scheikun dige Emerson geeft er antwoord op Door langdurige, miskroskopische onderzoekingen is het hem gebleken, dat het lichaam der kamervliegen bedekt is met ongelooflijke kleine parasiten, en dat alle deze bewegingen der vlieg dienen, om alle die bijna onzichtbare beestjes of en op een hoopje te werpen en daarna op te preuzelen. Aanvankelijk meende Emerson dat de vlieg zijn eigen broedsel verteerde, dat zij op het achterste deel van haar lichaam rond draagt, maar hij zag weldra zijn dwaling in. Op een wit papier lieten zich een paar vliegen neder, die na de bekende beweging ijverig gin gen eten, en nu bleek het, onder de mis- kroskoop, dat honderden, mogelijk .dui zenden van die klaploopers, die in de door ons in te adememen lucht rond zwemmen, zich op de vliegen hadden vastgehecht, zoowel op de pooten als op de vleugels, en dat nu onze lastige kamer insecten, genoegzaam door eene vracht parasiten belast, zich in stilte neerzetten om de vangst te bevorderen, ten einde daarna weer hunne vloermuizenbeweging aan te vangen. Daarom, hoe onreiner de atmosfeer eener kamer is, zooveel te meer vliegen, en vooral dikke, goede gevoede vliegen. Hoe zuiverder kamer hoe magerder vlie gen. De vlieg is alzoo een schakel meer in de keten der vernieling, die tusschen de levende wezens beslaat. Genoemd para siet toch voedt de vlieg, de spin, en de laatste wordt wederom door de een of andere vogel weggesnoept. Is die vogel eene voor ons eetbare dan eindigt de parasiet in onze magen. Doch neen Zijn einde is evenmin na te gaan, als hetbegin van zijn bestaan. 't Verbond kondigt sedert eenige weken artikels at waarin domweg gelogen wordt en die altijd uitdraaien op 't zelfde liedje Kiezers, stemt met de aanstaande kie zing voor de liberalen, die deftige onbaatzuchtige mannen die met woord en daad het belang van allen zullen verdedigen, enz... Deftige onbaatzuchtige liberale man nen !?f? De deftige onbaatzuchtige bestuurwijze der liberale is spreekwoordelijk gewor den. Wij hebben de liberalen hier te Aalst achtien jaren lang aan 't werk gezien met hun deltig en onbaatzuchtig bestuur van schandalige geldvarkwisting. De stedelij ke schuld klom van 200 tot 380 duizend fr. en buiten eenige onderaardsche goten was er geen noemensweerdig werk van openbaar nut tot stand gebracht. Mijlbeke en Schaarbeek geleken des winters aan echte modderpoelen weinige straten waren gekasseid. Op hun achttienjarig bestuur hebben onze liberale bestuurders aan kasseiwerken op onze beide gehuch ten 1800 franks besteed, 't zij 100 franks 's jaars,... Men vergelijke den toestand Zot, niet waar hewel neen, ik ben het niet, zeg ik u ik ben zoowel bij mijn versland als gij allen. Maar weet gij wat ik ben een ellendeling, een moordenaar, een eerlooze schelm, die door de wroeging verschenrd wordt, meer dan al uwe pijnigingstuipen kun nen verscheuren. Gij hebt mijnen onschuldigen neef ten onrechte gevonnist, en God heefl hem tot het leven teruggeroegende misdaad, waarvan men hem betichtte, heb ik, ja, ik Geeraard Van Spiel alleen begaan. Nu dal gij alles weet, kunt gij mij in de boeien slaan veroordeelt mij, dat het gerecht zijnen loop volge. De verschrikkelijke bekeutenis, dieden plich- tige aflegde, maakte eenen grooten indruk op het volk, en nog eenen meerderen op de ma gistraten, die Marten Valck's rechters geweest waren. Een enkele bield bij voortduring slaan, dal Geeraards verslandvermogens in de warge- bracht waren, en sprak tot zijne ambtgenoo- ten Gij ziet wel dat die mensch door krank zinnigheid aangetast is Dit is hij nietDit is hij ten minste niet al wat hij veropenbaard beeft, is lautere waar heid, riep eene slem uit bet midden der aan hoorders. In naam van de wet en onzen genadigen hertog, beveel ik aan degene, die deze woor den sprak, te naderen, sprak de schout. Hel volk schoof eene tweede maal uileen, en leverde doorgang aan hem, die daar even de waarheid van de zoo wonder als schikbare be kentenis bevestigd bad het was de recht schapen doelor. Het verschijnen dezes burgers die bij allen goed gekend stond, maakte eeuen nog veel diepcren indruk op de aanschouwers. Wat beteekent dit al sprak" de schout met eene diep bewogen stem. Hetgeen gij daar hebt geboord, is de waarheid, magistraten het is met de zinne loosheid. maar wel de wroeging, die Van Spiel doel spreken. In dwaling gebracht, veroor- dealdet gij Marlen Valck ter dood en God in van heden onder opzicht der uitgevoerd# openbare werken met dien van 1866 toen de liberale geldverkwisters van 't stad huis werden gevaagd..., Nu hierover genoeg daar komen wij later op terug.... Wij hebben de liberalen aan 's lands bestuur gezien van 1878 tot 1884 en op die zes jaren tijd, hebben zij zoo deftig en onbaatzuchtig bestuurd dat er in 1883, een tekort van meer dan 18 raillioen werd bestatigd ondanks de 20 millioen nieuwe belastingen en rechten van allen aard die ons jaarlijks werden op den hals Men ga den financieelen toestand na van alle de steden en gemeenten waar de liberalen meester zijn en men «al onder vinden dat er joos geweldig in de kas zit. Te Brussel, te Antwerpen, te Gent, te Luik, te Verviers, te Yperen,te Oostende, te Namen, te Bergen, te Charleroi, te Doornijk, te Lokeren enz. enz. gaan de burgers onder de gemeentelijke belastin gen van allen aard gebukt. Op zekere plaatsen worden zij er letterlijk door verpletterd, dank zij de schandaligste geldverkwistingen die men uitdenken kan. Het klaarste der inkomsten wordt erin roeian en wissen verknoeid En 't Verbond denkt dat de Aalslenaars dal niet weten... Wees gerust, jonge, ze zullen zich de lessen der ondervinding op tijd en stond herinneren... Zij hebbeu reeds sedert lang uwe deftige onbaatzuch tige liberale mannen gewikt en gewogen en te licht bevonden Volgens de liberalen brengt het gods dienstig onderwijs niets anders dan dom koppen voort, doch jammer is't, dat d# uitslagen der kampstrijden en examen die bew#ering letterlijk den kop inslaüB. Twintig leerlingen van'tJo- risgesticht, Alexianenstraat te Brussel, bestierd door de E E. B.B. der kristelijk# scholen, boden zich dezer laatste dagen aan voor denjury, gelast met bet afleveren der diplomas van landmeter en allen ge lukten, 't is te zeggen, allen bekwa men het diploma. De EE. Boeders wreken zich voortref felijk over de beleedigingenen Issteringen die de helhonden der liberale drukpers ben achterna bassen Moestuinbouw Het verslag van M. Guiltain, lid van de jury der tentoonstelling te Liverpool, leert ons dat België bet land is 't welk bet minst moeskruiden of peulvruchten naar Enge land uitvoert. zijne almogende goedheid heeft toegelaten, dal hij gered werd. En hoe kwam hij lot het leven terug De rechter van daar komen bediende zich van mij, zijnen nedengen dienaar, om de won derdaad ie bewerken. Gij weet, mijnhecren, dat gij mij de toelating vergundet mijnen vriend in zijne gevangenis te gaan bezoeken, en hem zelf naar de strafuitvoering te V6rge zeilen. Ons alleen bevindende, weinige ston den voor dat men hem ter galg leidde, kwam er in mij een gedacht op, mij door den hemel ingegeven. Ik herinnerde mij op eens de ge schiedenis eens hoog geplaatsten persoons uit Engeland, die insgelijks tot de galg veroor deeld.! door eenen geneesmeester, zijnen vriend, gered geweest was. Ik smeekte Mar ten, mij ook dit middel op hem te laten be proeven hij stemde er in toe Mij aanstonds aan 'l werk stellende, maakte ik eene kleine opening in de luchtpijp, een weinig onder het strottenhoofd, langs welke er wel i3 waar, maar eene kleine hoeveelheid lucht tot aan do longen kon komen, maar die toch voldoende was om een weinig leven in het lichaam te behouden, zoolang het aan de galg moest hangen. De bewerking viel allerbest uit, omdat God besloten had meester Marlen te verlossen. Van de galg afgedaan en met uwe toestemming aan mij overgelaten, leefde mijn vriend nog, maar zoo weinig, dat gij allen zoudt gemeend hebben u voor een lijk te bevinden. Mijne hoop in den Allerhoogste stellende, nam ik tol al de krachten van mijne kuDSt toevlucht, en ik gelukte er zoo wel in, dat de brave Marien des anderendaags reeds buiten alle gevaar was. MirakelMirakel riep het volk, in de handen klappende, uit. Maar van waar komen die brieven vroeg de schout. Hij die ons ingegeven had, wat er te doeu stond en den onschuldige het leven te redden, heefl ons insgelijks de middels gegeven om den plichtige te kennen. Ik was overtuigd dat Marlen niet plichtig was aan het schelmstuk, dat men hem ten laste legde. Maar wie mocht het dan toch zijn, die zoo bobendig tot het verderf mijns vriends gewerkt had Dit was de vraag, die ik mij wel duizendmaal daags voorstelde. Eindelijk viel mijn gedacht op Gee raard, dien ik wist een boos en haatdragend mensch te zijn, en de wrok dien hij tegen zijnen neef koesterde, was mij niet onbekend. Eenige woorden die hij in mijne tegenwoor digheid, in eenen aanval van koorts uitsprak, bekrachtigden nog mijne vermoedens. Als mijn vriend hersteld was, zette ik hem aan om hei melijk aan zijnen neef, wien ik meende de ware misdadiger te zijn, te schrijven, om te beproeven de wroeging in zijn hart te doen outstaan, en hem alzoo te dwingen, zoo niet zich zeiven plichtig te verklaren, dan ten minste toch de onschuld zijns noels aan den dag te brengen. Gij ziet, dal onze hoop ton volle ver wezenlijkt geworden is. Laat ons dan God be danken, en door eene bersteliingsakte aan Valck de vriendschap en genegenheid van wel eer wederschenken. Bravo! bravo doctor, donderde het de gerechtszaal door. Naar meester Valck Naar meester Valck Ja, ja, bij den braven Valck Aan de galg de lasteraar, hangt hem, hangt hem Ja medeburgers, ja, sprak de doctor, laat ons den eerlijken Valck aan zijn huisgezin en talrijke vrienden wedergeven. De zitting werd opgeschorte en rechters en hoorders, allen volgden den geneesheer naar zijne woonst. Als Marten in het midden das volks verscheen, steeg een oorverdoovend vreugdegeroep ten hemel, en betzij hij wilde of niet, hij werd als in triomf tol bij zijne vrouw en kinderen godragen. Des anderendaags werd Van Spiel aan de zelfde galg gehangen, die aan zijnen neef ge diend bad, en het volk, zijno straf ziende, sprak ja. God is rechtvaardig VertalingA. V. L. EINDE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1