NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 18 Aiigüsti 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2180^ ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Politick overzicht. PAUAUEMIlSCli OPRUKKEN, De wet vau liefde. Voor den Landbouw. de denderbode: Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars jr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men sclirijtc in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N* 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Suuui. AEI.ST, 17 AUG 1ST! 1887. Frankrijk. Maandag ter gelegenheid van den 15 augusti hebben dejaarlijksche keizersgezinde feestmalen plaats gehad het een te St-Mandé, voorgezeten door M Chassaigne, voor de keizersgezinden deel makende van het konservatief ver hond, vertegenwoordigd door L' Auto rité: het andere in de rue Petlard te Pa rijs, voorradikalebonapariisten vertegen woordigd doorLe Pelil Caporal. Het was voorgezeten door baron deWaddeville. Spanje. De officieele ontvangst der koningin van Spanje te St-Sebasiiano is zeer schitterend geweest. Meer dan twee duizend personen hebben gedefileerd voor de regentes, die in rouw was gehuld. De kleine koning was in 't wit gekleed. Ko ningin Christina vertoonde zich met haren zoon in het balkon en werd geest driftig toegejuicht. De stierengevechten waren uitermate belangwekkend. Bulgarie. Onvangst van prins Ferdi nand. De ontvangst van prins Ferdi nand te Sistowa is zeer schitterend ge weest. Bij zijne ontscheping, namen de prins, de regenten, de ministers en hun gevolg plaats in een twintigtal rijtuigen, die uit Roestchoeck werden gezonden. M. Stamboulof zette zich nevens den prins. In het hooger gedeelte der stad waren al de huizen ter eere van den prins be- vlagd en versierd, en hadden er feesle lijkheden van allen aard plaats. Deze is 's middags vertrokken en zater dag avond le Tirnova aangekomen. Uit de verst verwijderde dorpen waren er boeren opgekomen om den prins te groeten mannen, vrouwen, kinderen zelfs talrijke groepen Turken stonden langsheen de baan gerangschikt. Overal bemerkte men triomtbogen. De prins kwam te Tirnova aan in ge zelschap van MM. Siambouloff, Stoiloff en Stransky. De stad was schitterend verlicht en er heersclite een groote geest drift. De officiers van het garnizoen.de amb tenaars en eene aanzienlijke volksmenigte wachten den nieuwen prins af. Deze had zijnen uniform aangetrokken. Toen hij uit het rijtuig stapte stelde M. Stamboulofl hem de overheden en de officiers voor. De toejuiching van het volk was zoodanig luidruchtig en langdurig dat de prins on mogelijk het woord nemen kon. Eindelijk gelukte hij er in zich le doen verstaan. Hij sprak een oogenblik over de toekomst van het land,zonder nochtans eene bepaalde richting der politiek te doen kennen. Prins Ferdinand werd geleid in een IN NAAR SIBERIË (Uit het leven van keizer Paul I.) De herfslmanceuvers van hel jaar 1789 ver oorzaakten zeer veel drukte. Hel geheel Hof en de beau monde van Sl-Peiersburg hadden zieh tijdelijk gevestigd in het stadje Gatschins, ongeveer AO wersten van de residentie gelegen waar keizer Paul zijn lievelirgsverblijf had. Alle buizen van hei lieve plaatsje waren vol gasten, zoodat voor de kamers buitensporig hooge prijzen moesten betaald worden. De troepen waren in twee afdeelingen ver deeld, de eene onder bevel van graaf Pablen, de andere onder generaal Kulusow de groot vorst Consiautij 11 nam de post van gouverneur de stad waar. Des morgens hadden gewoonlijk manoeuvers en exercitiën plaats De vreedzame omstreken van Gatschins weérklonken dan van geweerschoten, kanongebulder, tromgerofl'el en trompetgeschal. Des avonds echter ver eenigde de haute voh'e zich meestal in do zalen huis, dal reeds voor den prins van Batten- berg had gediend. Na een banket, dat door de stad in een naburig lokaal werd tegeven, vertoonde de prins zich in het >alkon. De menigte juichte hem geest driftig toe. In verscheidene wijken der stad werden redevoeringen ten voordeele vanden prins uitgesproken. Zondag morgend werd in de hoofdkerk een Te Deumgezongen, en de eedaflegging had vervolgens plaats. De regenten en de ministers wachtten den prins afin de kerk, die door eene talloose menigte werd ingenomen. Prins Ferdinand plaatste zich op den troon, die voor hem werd gemaakt mannen, vrouwen en kinderen verdron gen zich rond hem, om hunnen nieuwen vorst te zien. Na de kerkelijke plechtigheid begaf men zich naar de zaal, waar de Sobranje hare zittingen houdt. De vergadering stond eerbiedig recht, wanneer de prins binnenkwam en juichte hem geestdriftig toe. De prins beklom vervolgens eene estrade. Aan zijne rech terzij bevonden zich MM. Siambouloff en Stoiloff, en aan zijne linker, zijne officiers en de andere leden van hel gouverne ment. Hel gevolg van den prins vormde de haag. Prins Ferdinand legde, zichtbaar ont steld en op stillen toon, den grondwette- lijkert eed af en naderde alsdan eene kleine tafel, alwaar hij den tekst van den eed onderteekende. M. Stamboulofl on- derteekende het stuk na hem. Wanneer de prins op zijne plaats was teruggekeerd, lasM. Stoilolfde prokla- malie voor, welke de eerste tot de Nati onale Vergadering had gericht deze rede werd herhaalde malen door geest driftige hoerah's onderbroken. De prins stond ten slotte recht en riep uitLeve de bulgaarsche natie De plechtigheid was ten einde. 's Avonds had er een groot banket plaats. De prins zal waarschijnlijk dijnsdag te Philipoli aankomen. Tirnova, 16 augusti. De prins wordt overal met de grootste hartelijkheid ontvangen. Toen de prins te Tirnova aankwam, bleven de russische officiers van het daar liggende russisch vaartuig zitten, terwijl de Orient die den prins aan boord had, voorbij vaarde. M. Stoiloff, die achter den prins stond, zette die heeren eenen neus Het overige der reis werd zonder mel- densweerdige incidenten voortgezet. Aldus betitelen de liberalen eene wet die op 't einde van den lesten zittijd door de Kamers is gestemd geworden en welke tot doel heeft de ophitsingen en van het keizerlijk slot en vermaakte zich met dansen, luisterde naar de muziek van een zeer goed orkest of volgde hel voortreffelijk spel van een Fransch toneelgezelschap. Dit alles had zulk een weldadigen invloed op den keizer, dat hij doorgaans in de best moge lijke stemming was. Op zekeren morgen had hij eene revue ge houden over zijn lievelingsregiement, de Preo braschemskische garde, en was zeer voldaan teruggekomen. Tol zijne generaals en offiicie- ren zeide hij lk weet wel, mijne heeren, dal het onlangs ingevoerde legerreglement niet aan allen beviel, maar nu zult gij erkennen dal het zeer goed werkt. Ucl Russische leger zal mettertijd eene eereplaats innemen onder de legers van Europa. Allen wachten gerust het einde der manoeu vers af en twijfelden niet of belooningen en gunslbevvijzeu zouden uitgedeeld worden, maar eene onvourzicne gebeurtenis sloeg aan hunne verwachtingen den bodem in. Den morgen na deze afgeloopen parade zou de lijfgarde le paard voor den keizer exercee- ren. Dc keizer moebt dit regiment niet lijden, wegens de buitensporigheden waaraan het zich vroeger wel bad schuldig gemaakt, en noemde bel soms spottend zijne Jacobijuen. Hij was dezen dag ectiler zoo goed geluimd, dat bij bel eerste regiment der ruiterij bijzon der eer wilde brengen hij zou het in persoon commandeeron. 't Was goed droog weer, maar nu en dan opstokingen tot misdaad bij middel van schriften, ol zij gevolgen hebben gehad of niet, slrengelijk te bestraffen. Volgens de liberalen wordt de vrijheid der drukpers hierdoor gekrenkt. Wij, integendeel, aanschouwen deze wet als eene betuigeling van de losban digheid der drukpers. Het is volgens ons onzin, in naam var. de vrijheid der drukpers, aan iemand 't recht te verleunen het onnoozele volk, straffeloostot afbraak der beslaande orde van zaken, tot diefstal, brandstichting en moord le mogen aanhitsen.... Wie waren de grootste plichtigen in de wanorders van 1886 en 1887 in 't Walen land Voor ons zijn het de misleide werklie den niet maar wel de opstokers, de libe rale lafaards die 't vuur in den wind ste ken en zich dan schuil houden, en slechts le voorschijn komen wanneer er profijten en eereambten te vangen zijn... Hoe dikwijls heeft men, na de eene of andere onlusten, 't volk niet hooren vra gen waarom straft men de opsluker^ niet? De liberale drukpers alleen keurt dezr wet af, maar ook geen wonder. Een groot deel barer schrijvelaars ver vult gedurig denvuigen rol van opsloker en volksverleider, 't Is haar dat men dus treft, 't is haar dat men dus den bek snoert en belet haar geliefkoosd werk van oproerstoking volksverleiding en volksverder! voort te zetten. Wij bekennen dat deze wet even als alle andere tot slechte toepassingen en verkeerde uitleggingen zou kunnen aan leiding geven doch het princiep der wel is allerbest en zij geeft een wapen in de hand om de huidige samenleving tegen hare vijanden te verdedigen In de laatste dagen van den parlemen tairen zittijd, heeft de Kamer eene wet gestemd over de vervalsching der schei kundige meststoffen. Die wet zal nogmaals eene lichte verbe tering brengen in den toestand der buiten lieden. Heden worden de landbouvvmesl- stoffen op de schandelijkste wijze ver- valscht, en menigeen, die deze meststof fen kostelijk betaalt om zijn land te mes ten en betere opbrengst te hebben, ziel zijnen oogst verloren gaan, juist door dc slechte hoedanigheid dier meststoffen. Daar zal verbetering in toegebracht wor den de vervalschers zullen strenge straffen ondergaan, welke zoo goed als gelijk staan met de sluiting van hunnen oneerlijken handel. Men ziet dat het ministerie het ernstig meent met de buitenlieden het heeft de belofte gedaan hen te helpen, de krisis te overwinnen, en het houdt zijn woord. Binnen kort zal nog eenen anderen maatregel genomen worden, die insgelijks veel goed zal doen. Met de gelden voort komende van de inkomrechlen op vreemd vee, zal het getal der landbouwstatiën en der scheikundige inrichtingen vermeer derd worden. Het is niet genoeg dat de meststoffen zuiver zijn, nog moeten zij doelmatig aangewend worden. Alles in die kwestie hangt at van den aard van den grond en van de vruchten welke men wil bekomen. Sommige meststoffen, in zekere gronden zijn onnooaig of vernie tigen zelfs de goede bestanddeelen die zich er in bevindenandere die zeer goed zijn voor zekere vruchten, zijn schadelijk voor andere. De landbouwer weet niet altijd hoe hij die verschillige meststoften moet gebruiken hij kent de samenstel ling van zijnen grond niet en weet ook niet welke zelfstandigheden de verschil lende planten opslorpen. Ehwel.de nieuwe scheikundige labora toriums van den Staat zouden juist voor doel hebben, den landbouwer op hoogte te stellen van hetgeen hij doen moet om aan geringen prijs schoone vruchten te krijgen. De scheikundige zou den aard en de samenstelling van den grond bepalen en naarvolgens, zeggen welke meststoffen er moeten gebruikt worden en in welke hoeveelheid voor elke soort van vruchten. Aldus begrepen zullen de scheikundige werkhuizen onberekenbare diensten be wijzen het gouvernement zal onze dank baarheid verdienen, die hem ongetwijfeld niet zal geweigerd worden. Betaling der werkloonen. Ofschoon wij tijdens de neerlegging van het wetsontwerp op de betaling der werkloonen de hooldtrekken er van de den kennen, zien wij ons verplicht, ter oorzake van het groot belang der geno men maatregelen, de wet in haar geheel raeê te deelen. Art. 1. De werkloonen moeten betaald worden in klinkende munt, die wettigen koers heeft. Alle betalingen onder ande ren vorm zijn ongeldig. Art. 2. Echter kan de patroon, mits afkorting op het loon, den werkman het volgende leveren 1° huisvesting 2° ge bruik van een stuk grond 5° hel gereed schap, dat voor het werk noodig is, als ook het onderhoud ervan 4° de sloffen of materialen, voor het werk benoodigd en waarvan, volgens de overeenkomst den werkman voorzien moei zijn 5° In geval de werkman een uniform of ordekleedsel moet dragen, kan dit hem ook op afkor ting van zijn loon afgeleverd worden. De voorwerpen in n. 5, 4 en 5 aange duid, mogen den werkman niet hooger dan aan den liandelsprijs aangerekend worden. Art. 3. De bestendige deputatie kan de nijveraars toelaten, aan hunne werkliê levensmiddelen, kleèren, brandstof, enz., af te leveren, tegen afkorting op hel werkloon, op voorwaarde dat die leve ring legen inkoopprijs geschiedt. kwamen windvlagCD voor, welke hoe langer zoo krachtiger en talrijker werden. Het regi ment reed in schitterende uitrusting naar de paradeplaats, vastbesloten zich van zijn gun stigste zijde aan zijn keizer le vertoonen om zijne genegenheid terug te winnen. Uil de stad en den omtrek was eene groote menigte saam- gevloeid om het schoone regiment te bewon deren menig schoon oog richte zich met welgevallen naar de jonge, fier6 officieren van het regiment, en een hunner, de jonge Tsche- repow, zag met genoegen de Gravin Elisabeth Charilonow, die hij in stille beminde, in ge zelschap van de Gravin Calbarina ffelidow, de hofdame der keizerin, op het manreuverveld verschijnen Weldra kwam de keizer zelf aangereden, om hel bevel over het regiment op zich te nemen. Als bijzonder gunstbewijs was hij ditmaal in uniform van de lijfgarde gekleed. Hel schetteren der trompetten en het wuiven der vaandels begroetten den kaizer, toen hij, door een schitterend gevolg vergezeld, langs dc geledeien galoppeerde cn de eskadrons begroette. Daarop verwijderde bet gevolg zich, en de keizer begon te commandeeren. Alles ging in den begtntie uitstekend, elkeen was dan ook vol goedon moed, en officieren en soldalen legden een ievcr aan den dag, welke bel schoonste deed verwachten. Een der schoonste en schitterendste evolutiën van dien tijd, maar levens een tier moeilijkste en gevaarlijkste, was nu aan de beurt. Hall, richt u commandeerde de keizer, rechtsomkeer in galop, marscli Voort vlogen de eskadrons met razende snel heid De manoeuver was een meesterstuk van rijkunst cn eischte voor zulk een massa ruiters niet weinig bedrevenheid, vooral wanneer men in aanmerking neemt de paarden in dien lijd nog niet zoo goed gedresseerd waren als nu. De maneuver gelukte echtar boven verwanh- ting, er gebeurde geen enkel ongeluk, geen der paarden viel of struikelde er was bepaald een gelukkig toeval in bel spel. Goed, kinderen riep de keizer zeer te vreden uit. Hel gansche regiment antwoorde, volgens voorsebrift, luide Met vreugde volvoeren vrij bet commando Na deze prachtige manoduver keerde het geluk het regiment den rug toe, de volgende evolutiën vielen minder goed uil. Door de hef tige windvlagen werden de commando's en zelfs de trompetsignalen vaak onverslaanbaar, vooral op een afstand. Er gebeurden dan ook onderscheidene vergissingen meermalen ont- stand er verwarring in hel front, en hel was merkbaar dal de Keizer meer en meer zijn goe den luim verloor. liet regiment geraakte meer en meer van steek officieren en soldalen gevoelden dat bei niet meer zoo goed ging als vroeger en dat dc keizer meer en meer ontevreden moest wordendaarbij nam de wind in ijskoude kracht toe en belemmerde hen in hunne bewe- De deputatie duidt de voorwaarden aan waaraan deze toelating onderworpen is. Wanneer er in de gemeente een nijver heids- of werkraad is, moeten deze voor waarden eerst aan deszelfs goedkeuring ol aan die der bevoegde afdeeling van dien raad worden onderworpen. De gegevene toelating kan in geval van misbruiken altijd ingetrokken worden. In geval van weigering dezer toelating kan er beroep op den koning gedaan worden. Art. 4. De betaling van hel loon mag niet in herbergen, drankslijterijen, maga zijnen, winkels of aanhangige lokalen geschieden. Art. 5. De werkloenen die" 5 fr. daags niet overtreffen, worden ten minste twee maal per maand betaald, met ten hoogste 16 dagen tusschenruimte. Voor liet werk, dat per stuk of bij op voorband ge maakt akkeord wordt verveerdigd, moe ten de gedeeltelijke of geheele rekenin gen ten minste tweemaal per maand ge schieden. Art. 6. Behalve de gevallen, voorzien in de nummers 3, 4 en 5 van art. 2 is het aan patroons, bestuurders, meestergas ten, ploegbazen, .bedienden, enz., verbo den hunne ondergeschikten voorwaar den op te dringen, ot overeenkomsten met hen te sluiten, die hem het vrije ge bruik van zijn loon ontnemen. Art. 7. Geene afhoudingen mogen op het loon gedaan worden dan 1" voor boeten, die regelmatig toegepast worden in voorwaarden, die in het werkhuis zijn aangeplakt2° voor bijdragen van hulp of voorzorgkassen 3° voor leveringen, ouder hooger genoemde voorwaarden (art. 2 en 5) gedaan 4° voor voorschot ten itt geld. Deze leste afhoudingen mo gen slechts een vijfde van het loon be dragen. De prijs van een stuk grond, door den patroon aan den werkman verkocht, zal als voorschot beschouwd worden. Art. 8. Patroons, bestuurders, enz., van openbare of bijzondere gestichten, die buiten de opgegevene voorwaarden, leveringen of voorschotten zouden ge daan hebben, zullen de betaling er van niet langs rechterlijken weg kunnen eischeit, behalve voor leveringen, in be trekking met den handel diert de werk man uitoefent. Art. 9. Zelfde bepaling voor leverin gen, gedaan door vrouwen of kinderen van bestuurders aan werkliê, of aan vrouwen of kinderen van 'werkliê, met welke deze samenwonen. Art. 10. Overtredingen van art. 1, 4, 6, 6, 7, worden gestraft met 50 tot 2000 fr. boete. Deze straffen worden zoowel op da bestuurders, meestergasten, ploegbazen, enz. toegepast als op de patroons. Wan neer deze echterop last van den leste ge handeld hebben, en zonder er een per soonlijk belang inte hebben, kan de boet slechts 26 tot 100 fr. bedragen, voor de gingen. Officieren voortreden tot den aanval commandeerde de keizer. Het regiment in draf voorwaarts, marscb De keizer zelf wende den teugel en reed in scherpen draf voorwaarts. Een zestig pas ver der riep hij luide, doch zonder zich om te koe ren, daar hij meende, dat hel regiment hem op de hielen volgde In galop voorwaerts, marsch (attaque arriere). Hij gaf zijn paard de sporen en snelde in woeste marsen tot bijna aan den zoom van hot manceuvervold, waar het publiek stond toen hield hij stil, commandeerde Halt, richt u en keerae zich om. Tot zijn groote verbazing zag hij heel in de verte bel regiment als vastgenageld staan. Nie mand had zich durven verroeren De noolden hadden hel commando niet verstaan, en zoo streng was hel legerreglement dat niemand, al begreep hij 's Keizers bedoeling, zonder volkomen zekerheid en het voorgaan der overheden een gegeven bevel durfde uit voeren. Woedend beet de Keizer, die ten aanschouwe van het geheele publiek een belaehrijke rol had gespeeld, zich op de lippen Hij rukte heftig aan den teugel, liet den sabel zinken en reed in korten draf naar hel regiment, tol op den alsland welken hij gewoonlijk nam wan neer hij een regiment m parademarsch voorbij zich liet trekken. (Wokdt vosniewwr.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1