NIEUWS- ES AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 21 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer, -4iste Jaar, A° 2181, ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. PAIIAIUiilAüSCll OPRUKKEN, Redevoering des Konings. Wereldlijk onderwijs. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteeltening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars jr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique San: te AEI.ST, 20 AUGUSTI 1887. te die re' Frankrijk. Woensdag heeft de aan- ka stelling plaats gehad van den nieuwen ge aartsbisschop, Mgr Foulon. De plechtig- d<? heid had een uilsluitelijk godsdienstig ka rakter. Eene zinsnee van het mandement, door den vikaris generaal gelezen, werd bij zonder opgemerkt. Hierin zegt de aarts bisschop dat hij, gelijk zijn voorganger, alleen de zorg der zielen op zich nemen en geen politiek maken zal. Voor dit leste laat hij de zorg over aan meer bevoegde personen dan hij is. Het schijnt dat het 13' korps zal wor den aangeduid om deel te nemen aan de mobilisatie van het leger. Dit zou zeer doelmatig wezen, aangezien heel het ge zondheidspark, met de ambulancen van gansch 't leger, zich te Vichy bevindt. Te Moulin en Clermont-Ferrand treft men de groote artillerie-parken aan,' geschikt tot de bevoorrading der forten en der le gerkorpsen van hel Oosten. Er kunnen dus langs dien kant belangrijke proefne mingen worden gedaan. Congo. Stanley. Te Zanzibar wordt andermaal het gerucht verspreid dat Stan ley, door Tipo-Tipp verlaten, evenals het grootste getal zijner manschappen, werd vermoord. De bestuurder der New-York Herald heeft aan de parijzer dagbladen eene de- peche meegedeeld, waardoor de tijding over Stanley's in twijfel wordt ge trokken. Dal deze tijding uit Zanzibar komt, is voldoende, zegt hij, opdat men er geen geloot aan hechte. Zij zou waarschijnlij ker zijn geweest, ware zij uit Congo toe gekomen, doch geen enkel bericht werd langs daar verzonden. Generaal Strauch heeft drie depeches ontvangen van M. Janssens, gouverneur generaal van den Vrijen Congostaat. Zij bevatten slechts algemeene nieuwstijdingen. Hadde M. Janssens iets over de tijding van hel af sterven van Stanley geweten, voorzeker zou hij er in de eene of andere depeche op gezinspeeld hebben. Het is mogelijk dal Stanley door zijne manschappen werd verlatendoch men heeft later nieuwstijdingen van hem ont vangen. De bestuurder, hooger vermeld, heeft brieven gezien van personen, die hoege naamd met het bestuur van Congo geen betrekking hebben. Deze brieven bevesti gen dat Stanley moeilijkheden heelt gehad met zijne manschappen, dat zijne expedi tie misschien niet al te zeer naar wensch IN NAAR SIBERIË (Uit het leven van keizer Paul I.) «o»— (1* Vervolg Zijn gevolg meende dan ook dat de revue afgeloopen was en de parademarsch zou be ginnen, zoodal hel zich als gewoonlijk bij den keizer voegde. Groot was echter ieders schrik toen het op schrillen toon van 's keizers lippen klonk Geef achtIn paradcmarsch optrekken... naar Siberië Rechtsomkeer, marsch Als een donderslag klonk dit bevel van den vorst ieder in de ooren 'l Werd doodstil, ieder was als verstomd, totdal op een teeken met zijn sabel het regement der lijfgarde zich in beweging zette. Vooraan, op een dartel res, reed de regiments-adjudant, daarachter de rijk- gekleede tamboers en muziekanten, vervolgens de li'orapetiers, de chef van het regiment en daarna de verschillende cscadrons, voorafgc gaan door hunne officieren, die allen bij het passeeren van den keizer met hunnen sabel sa lueerden. he czar keck toornig voor zich en /groette ieder der officieren vluchtig. Zijn gevófg, dat afliep, doch van zijne dood wordt er niet in gesproken. De Indépendance doet uitschijnen dat de depeche uit Zanzibar, de dood van Stanley bevestigende, r.iet gegrond zijn kan. Inderdaad, op 17 juni lestleden schreef Stanley zelf eenen brief aan kapitein Lie- brechts, districtCommissaris te Leopold- ville. De vermaarde reiziger liet in dit schrift weten dat hij de eerste waterval len van de Aruwimi had bereikt, en dat alles opperbest ging. In de onderstelling dat Stanley onmid- delijk na hel schrijven van dezen brief door de negers, die hem vergezelden, werd verlaten en door de inboorlingen gedood, zou de tijding van deze moord, langs den koristen weg, slechts na vijf maanden tijd te Zanzibar kunnen aanko men, 't is te zeggen, rond den 25 novem ber aanstaande. Holland. Het nederlandsch Staats blad van 16 dezer bevat een koninklijk besluit, waardoor de beide Kamers wor den ontbonden. De kiezingen zullen den 8 september plaats hebben voe r de Eer ste, en den 1 september voor de Tweede Kamer. De balloteeringen werden bepaald op 44 september. De opening van den toekomenden zittijd is vastgeste d op 19 september. Duilschland. Men meldt u t Mun- chen De hertog van Nassau heeft aan ver scheidene personen verklaard dat hij hoe genaamd niet verlangt hertog van het groot-hertogdom Luxemburg le worden en hij zich met zijnen titel van hertog van Nassau wenscht tevreden te stellen. Hij deed zelfs verstaan dat hij maar ééne betrachting heeft als meester terug in hel hertogdom Nassau te komen. Ik hoop, voegde hij er bij, dat mijn zoon Willem te Wiesbaden regeeren zal, en nergens anders. Busland. Het Journal de St-Pelers- bourg bevestigd, dat Rusland eene protes- tatie tegen de kiezing en de aankomst van den prins van Coburg in Bulgarië ver zonden heeft. De volle verantwoordelijk heid voor de inbreuk op de rechten der mogendheden en der porte rust alleen op den prins, die de raadgevingen der mo gendheden niet heeft willen aanhooren. Geene mogendheid zou de geldigheid der keuze noch de wettigheid van 's prinsen troonbestijging kunnen herkennen; geene ook zal deze openlijke inbreuk op hel traktaat van Berlijn kunnen goedkeuren. Indien hetde mogendhedenevenvei mocht in den zin komen om zulke rechtsbreuk toe te laten, dan zou toch Rusland waar lijk zich niet verplicht kunnen rekenen, menig familielid in de verbannen militairen telde, was bleek van schrik, doch niemand waagde voor hel ongelukkige regiment in de bres le springen. Dat regiment reed intusschen kalm en gela ten voortde muziek speelde gelijk bij het optrekken ge' uikelijk was. Het publiek ech ter, dat van .iet voorgevallene niets vernomen had,zag met genoegen do krijgshaftige houding van het sehoone regiment. Toen hel laatste gelid voorbij den keizer go- reden was, sloeg deze somber stilzwijgend een, zijlaan in welke naarzijn slot leidde. Langzaam reed zijn gevolg hem na. Toen het regiment reeds een goed eind weegs gevorderd was, werd net ingehaald door een bezweet en bestoven keizerlijk veld- jager, die den commandant een vergezeld pak ket overhandigde. Onder het voortrijden opende do bevelhebber, tusschen vrees en lioop ge slingerd, het pakket. In plaats echter van een bericht van vergilfenis en een bevel tot terug keer, las hij de voorgeschrevene marschrouten lot Novogorod, en van daar naar Siberië. De geheele weg moet in parademarsch afgelegd worden, luidde de instructie van den keizer. Het bevel van Z. M. zal sliplelijk volvoerd worden, sprak de commandant, waarna de veldjager.met zijn driespan den terugweg aan nam Daags na deze noodlottige gebeurtenis zat de gravin Elizabeth Cbaritonow in het vertrek van de hofdame Catharina Nehdow en onderhield zich met haar over het toilet dat zij 's avonds bij do koizerin zou dragen, toen een lakei bin nenkwam en haar op een zilveren blad eeneu brief aanbood, welke op grof grijs papier ge schreven en met een geldstuk dicht gelakt alleen als verdediger op te treden van het geen er van het traktaat is overgebleven. Sedert de prins zich in de armen gewor pen heeft van de bulgaarsche partijgan gers, is er ook van de beloofde verzoening en amnestie zelfs geen sprake meer. De prins kan aan de vroegere regenten en ministers niet beletten, hun werk van haat en wraak voort te zetten. De woorden, die Z. M. de Koning te Brugge heeft uitgesproken, hebben indruk gemaakt, niet alleen in, maar ook buiten heiland. De Koning dringt aan op eene inrich ting, de dienstplicht, die door de Kamer verworpen werd en welke verwerping heel het land heeft toegejuicht. Natuurlijk, de liberale pers juicht de woorden toe doch men weet waarom zij dit doet het vooruitzetten van het grond- begin van den dienstplicht is water op haren politieken molen. De konservatieve dagbladen zijner niet gunstig aan, al zijn zij dan ook tevreden dal. de Koning eene der schoonste bladzij den onzer vlaamsche geschidenis heeft vereerd. De Gazette de Liége betreurt de betoo ging na de stemming de Kamer Men zou er uit kunnen hesluiten, zegt het blad, dat in België de Koning eene andere politiek volgen mag dan die van het wet telijk land. De Ré forme denkt reeds dat er eene ontbinding der Kamers ophanden is dat men het land wi! raadplegen, of het niet genegen is het alleman soldaat aan te nemen. De Chronique beweert dat de redevoe ring des Konings beteekent Belgisch ve'K, ik ben met u de gevangene der bis- s( noppen. Verlos mij, red het vaderland djor het ministerie en de meerderheid om te werpen. Kan men beleedigender zijn Indien de redevoering dit beteekent, zal het land bij de aanstaande kiezing een antwoord geven dat klinkend zijn zal. Wij wachten de brusselsche straatpo litiekere In den vreemde, te Parijs, maakt de redevoering opschudding vele fransehe dagbladen zijn er niet meê ingenomen nu, dat is ook niet noodig. De Nation zegt dat België niets te vree zen heeft van Frankrijk maar wel van Duitschland. Ziet naar het Oosten, zegt het blad beleedigend, mijnheer de koning der Belgen, diiiir is het gevaar voor uw volk te vinden. Laat ons voor die onbeschoftheid de schouders optrekken. Een express bracht dezen brief, voegde de bediende er bij, waarna hij buigend de kamer verliet Elisabeth kon zich niet voorstellen van waar een dergelijke brief aan haar gezonden kon wezen, zoodal zij met eenige spanning den brief openbrak en begon te lezen. Hij luidde als volgt lk schrijf u, dierbare, hoogvereerde gra vin, uil Tossna, onze eerste rustplaats op weg naar het verre, onherbergzame Siberië. Kon ik zulk een einde van een zoo schoon begon nen dag verwacht hebben Zekerlijk hebt gij gehoord van het droevig lot dat ons regiment, en dus ook mij, getroffen beeft. Dat alios is dan het gevolg van een ongelukkig misver stand. Is hel toch wet aan le nemen dat iemand laat staan en geheel regiment, opzettelijk een bevel des keizers in den wind zou slaan Toch dragen wij het gevolg van vermeende onge hoorzaamheid aan een keizerlijk bevel, dat wij echter in het geheel niet verslaan hebben. Dc sterke wind maalde hel ons onmogelijk de woorden te verstaan, die de keizer, met den rug naar ons gewend, sprak. Wel zagen mijne makkers en ik dat de keizer voornemens scheen een aanval te vvilleu ondernemen, maar ods reglement verbood ons nadrukkelijk eene beweging te maken zonder bevel onzer over heden, en daar bij de revue reeds genoeg Ha ters begaau waren, schroomden wij ook legen het reglement te zondigen. Wij bleven gehoor zaam op de plaats waar wij stonden. Dat is onze misdaad. Evenwel, het is geschied dc fout is niet meer goed te maken. Wij zijn nu naar Siberië gebannen en moeten daar op cfe naakte ijsstep- De National zegt dat de Koning zich bij algemeene beschouwingen moest bepa len de oprechtheid heeft hem verraden. Is het in het belang van België, de vas- saal te worden van Duitschland De woorden des Konings schijnen tegen eene zedelijke annexie te protesteeren. De Univers merkt op dat de woorden des Konings tegen de parlementaire uit drukking ingaan, en de Moniteuruniversel zegt dat de Koning wat luider gesproken heeft dan gewoonlijk, om het volk tot de dienstplicht over te halen. De Justice zegt dat het hedendaagsche België vandaag een feit moet betreuren, namelijk zijne afscheiding van Holland. Tot eene overeenkomst tusschen de twee landen moet men terugkomen, en de Koning, die zich van dit gedacht de kam pioen maken zal, kan de rol en de glorie van eenen Victor-Emmanuel vervul len. De Soleil zegt dat de Koning het oog niet moet gehad hebben op Frankrijk twee groote naburen liggen naast België Frankrijk en Duitschland. HetisFrankrijk niet dal zich wil vergrooten.... Voor België Nederland, Denemark en andere Staten, ligt het gevaar aan den kant van Duitschland. De koning heeft goed gesproken maar de Soleil twijfelt er aan of zijne verklarin gen wel zoo goed zullen ontvangen wor den te Berlijn als te Parijs Koning Leopold, zegt de Kölnische Zeitungkon onmogelijk de sehoone gele genheid laten voorbijgaan, voor het stand beeld van Breydel en De Coninck, als opperste landverdediging, aan zijn volk de hooge beleekenis van de dienstplicht nogmaals uit te leggen (!)Zijne aanspraak is een prachtig stuk van vorstelijke wel sprekendheid. De Patrie van Brugge wil in de rede voering niet al het onheilspellende zien, dat anderen daarin opmerken. Koning Leopold II heeft enkel zijne woorden op de omstandigheid willen toepassen hij heeft uit de reusachtige worsteling der vlaamsche gemeenten legen de vreemde overheersching, lessen getrokken, toe passelijk op den toestand. Door eene ver diende bewondering te laten hooren voor Pieter De Coninck en Jan Breydel, heeft de doorluchtige redenaar ons aangezet om, zoo min als die twee helden, voor geene opofferingen achteruit te gaan, om altijd de rechten vau het vaderland te verdedigen. Wat de dienstplicht aangaat, die door die woorden schijnt heen te schemeren, zullen wij enkel zeggen, dat dit vraagpunt openstaat, en de redevoering des Konings deel zal maken van het dossier. De Ami de l'Ordre, van Namen, is zoo inschikkelijk niet a Die fiere poorters zegt het, die een tegen drie streden, waren niet in de ka pen onze militaire loopbaan eindigen, want op genade durven wij niet hopen. Eene zaak echter staat bij ons vastwaar het lot ons ook heenzendt, nooit zullen wij op houden onzer Keizer en het Vaderland getrouw te zijn. Zoo denken wij allen zonder uitzonde ring. Genoeg hiervan echter Vergeef mij, hoog geachte Gravin dat ik zoolang over mij en mijn ramp heb gesproken. Beschouw mij voor taan als iemand die van deze wereld afscheid neemt, en vergun mij bij u mijn laatste biecht af te leggen. Te midden van al dc genoegens en verstrooiingen der kringen waarin gij 'ver keert, en ouder al dc schitterende vereerders die zich om u verdringen, zult gij. Gravin, geen trouwer, toegenegener hart viuden dan bel mijne voor u waagdo le zijn. Thans, nu alle hoop op wederzien voor mij verloren is, waag ik hel u dit te bekennen vroeger, toen ik in uwe nabijheid was, durfde ik dit niet. Ge loof mij dat de herinnering aan u mijn eenige troost zal zijn le midden der ijsvelden van Siberië. Daar klopt voor u een trouw, warm hart, dal slecht met de dood zal ophouden voor uw welziju te bidden. Vaarwel, voor eeuwig Wassili Tsoherepovv. Onder liet lezen werd Elise bleek als een lijk, en dikko tranen ontwelden aan hare oogen. De brief openbaarde haar een geheim dal zij nauwelijks vermoed bad, en die ont dekking, hoe treurig de lijding ook was, had voor haar iets zoels en troostrijks. Waarom Daarvan wist zij zich geen rekenschap to geven. Nog eenmaal las zij die liefdesbekente nis over. die bij haar een ongekend gevoel van zaligheid opwekte. zerne geweest en indien zij onder ons zouden kunnen terugkeeren, zouden zij stellig zeer vijandig zijn aan het denkbeeld om alle jonge Belgen in de kazerne op te sluiten. Wat heeft het militarism, zooals het in onze dagen wordt toegepast, voor het geluk de volken gedaan Zijn de Duii- schers, nu zij allen Pruisen zijn, zooveel gelukkiger? En hoe staat het, na al hunne oorlogen, thans met de Franschen Al hadden wij ook ean groot leger, wij zouden toch niets andere zijn dan eene voorhoede óf van Duitschland óf van Frankrijk. Een weinig benijdensweerdig lot inderdaad Zelfs al wonnen wij er Luxemburg en het noorden van Frankrijk bij. Met ons land, zootrls het is, zijn wij volkomen tevreden, en hoe meer vrijhe den, ware vrijheden, wij er hebben en hoe minder centralisatie en militarism, des te beter zullen wij er ons thuis gevoelen. (Handelsblad.) In een artikel over de lyceums voor meisjes, door de vrijmetselaarspartij in Frankrijk ingericht, in liet dagblad le Francais verschenen, wordt door den heer Fenélon-Gibbon, secretaris der Algemee ne Maatschappij voor opvoeding en onder- toijs, het volgende stichtend tafereel van den toestand geschetst Onder zedelijk opzicht is er niet één dezer lyceums dat niet reeds zijne meer of min schandalige geschiedenis heeft. Hier is het bestuur toevertrouwd aan eene vrouw die haar kloosterkleed heeft weggeworpen en niet kan beletten dal de slaapzalen van haar gesticht het tooneel worden van de ergerlijkste feiten daar is het eene onderwijzeres die aan hare leerlingen het volgende onderwerp geeft voor een opstel De houding beschrij ven van eenen onderofticier, in garnizoen komende le B... Elders is het de professor van muziek, die sentimenteele wandelingen doet met een meisje nog elders de professor van gijmnastiek, die zich aan dezelfde onbe tamelijkheid plichtig maakt. Is dat dan hetgeen men noemt de zege praal der zuivere zedenleer op de bij gelovigheid der kloosters Dus zoowel in Frankrijk als hier ziet men, onder de razende verwereldlijking van het onderwijs, de misbruiken verme nigvuldigen. Ook maken onze liberale verwereldlij- kers zich daar geene begoochelingen over. Het kan hun weinig schelen of door het onderwijs zooals zij het verslaan de zede lijkheid bevorderd of in den gror.d geboord wordt. Hun eenig doel is, zooals wijlen de heer Laurent het eens schreef, zielen aan de Hare vriendin bad intusschen met vrouwe lijke nieuwsgierigheid de lezcros gadegeslagen en trachhlto uil het plolselingo blozen en ver- bleeken en den vloed van tranen den inhoud van den brief te raden. Elise, kind waarom weent gij riep zij eindelijk balf verschrikt. Wat is er gebeurd Om 's Hemels wil, welke tijding bevat die onzalige brief De brief is wel de oorzaak er van, maar toch is liet gecti onzalige brief, fluisterde Elise schreiend. De brief is een dierbaar aandenken. Groote God, hoe kan ik hulp brengen ui dit ongeluk Ik begrijp u niet. Elise, waar moet gij geholpen worden Is het onbescheiden te vra gen wal er gebeurt is Lees zelf den brief slechts... Elizes vriendin las haastig en in spanning hetgeen op het grove stuk papier geschreven was. 0, die arme, ongelukkige menschen riep zij eindelijk met levendige deelneming uitWaarom zijn zij zoo wreed gestraft Nog heden moet do keizer het weten lk neem het op mij. Hoe edelaardig zijl gij, Catharina, riep Elise uil, terwijl zij hare vriendin omhelsde. Red, de ongelukkigen als hel nog mogelijk is Zeg, lievo ge bemint hem dus vroeg Catharina. Ik antwoordde Elise. verlegen de oogen nederslaande. Tot on oogenblik wist het eigenlijk zelf niet.... maar, ik geloof nu, dat hel wel zop is.... hij is zoo edel, zoo braaf O, red hem, red bem, gij alleen kunt hel (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1