NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, i\° 2182, PAItAUEMARSCH OPREKKEN, DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 Yoor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne Snum. AELST, 24 AUGUSTI 1887, Inschrijvingslijst voor de slacht offers der brandramp te Liede- kerke. Opbrengst der vorige lijsten. Ir. 117.00 Ter eere der H. Maagd Maria fr. 1.00 Ter eere van het H. Hart fr. 1.00 Ter eere van St-Ignatius fr. 1.00 Politiek overzicht. Frankrijk. —Maandag werden in Frank rijk de algemeene Raden geopend. Geen enkel ongeval had plaats. Bijna al de gewezen bureelen werden herkozen. De voorzitters der Raden hebben over het algemeen eenige woorden van bedan king. doch geene politieke redevoeringen uitgesproken. In het departement der Saune-et-Loire, bestatigde M. Serrein de verdeeldheid der republiekanen. M. Chalanet keurde, in Ardèelie, het gedrag van het tegenwoordig ministerie goed. M. Jules Ferry sprak in de Vogesen den grootsten lof over de leste redevoering van M. Rouvier. Men kondigt aan dat de minister van oorlog het 17° legerskorps, 't is te zeggen datgene der omschrijving van Toulouse, voor de proefneming lot mobiliseering heeft uitgekozen. Deze zou zondag aan staande plaats hebben. De vreemde militaire deputatiën, waar onder ook de belgisehe, zullen aan de maneuvers van het 9e korps deel nemen. Zij zullen van den 15 tot den 19 september te Saumur verblijven en er bij de burgers inwonen. De Radical zegt dat het engelschLager huis uitspraak zal moeten doen over hel dekreet van den onder-koning van Ierland die de National League heeft ontbonden. Er zal moeten beslist worden of men den burgeroorlog wil of niet. Het Journal des Débats beweert dat de republiekeinen en de radikalen van M. Clemenceau met elkander niets gemeens hebben. De ATA'" Siècle zegt dat eenige leden der republiekeinsche meerderheid onte vreden zijn omdat M. Rouvier de banden niet heeft verbroken, die hem aan de rechterzij vasthechten. De Rappel zegt Indien het tegenwoor dig ministerie onze financiën hervormt, zal ik betreuren dat deze hervormingen niet door onze vrienden werden inge voerd, doch ik zal ze zonder aarzelen stemmen indien het ministerie het niet doet, zal ik, ook zonder aarzelen, stem men tegen zijne leden. IN NAAR SIBERIË (Uit het leven van keizer Paul I.J (2* Vervolg.) Werkelijk was niemand daartoe beter in staat dan de Gravin Catharina, die een grooten invloed had op den keizer Paul. De keizer be loonde jegens haarsteeds de ridderlijke vriend schap en volgde dikwijls haren goeden, recht vaardigen raad op. Nooit heeft zij dien iDvloed ten onrechte of tot eigen voordeel aangewend, en hardnekkig heeft zij ook steeds alle ge schenken en onderscheidingen, waarmede de keizer haar overstelpte, afgewezen. Juist terwijl de beide vriendinnen aan het overleggen waren, klonk buiten de deur een welbekende haastige stap. De deur werd geo pend en de keizer trad binnen bij zap Elise in de armen harer vriendin en op beider ge laat was de grootste ontroering ie lezen. De hemel zelf zendt Uwe Majesteit, riep Duitschland. Invoerrechten op het graan. Het gerucht werd verspreid dat het duitsche parlement in buitengewonen zittijd zou worden bijeengeroepen, omdat prins Bismark, tijdens zijn verblijf te Berlijn, had verklaard dat het noodig is de invoerrechten op de granen te verhoo- gen, In de gouvernementeele kringen ge looft men dat er geen wetsontwerp in dezen aard zal worden ter studie gelegd, dan na de terugkomst van M. von Bötli- cher, minister van Staat, die in het begin van september te Berlijn weèrkeeren zal. De onrustwekkende berichten, aangaan de den gezondheidstoestand van den duilschen kroonprins, worden bevestigd. De stokers uit Silezië hielden zaterdag eene bijeenkomst te Breslau. Aan de ver gadering werd een telegram voorgelezen van prins Bismark, waarin deze verklaart dat iiet hem onmogelijk is op officieele wijze tusschen te komen in hel vraagstuk betrekkelijk het monopool van den ver koop der sterke dranken, doch dat hij zijne volle goedkeuring schenkt aan het ontwerp van eene maatschappij, welke naar dit doel streeft. Engeland. National League. Men telegrafeert uit Londen aan de Mptin M. Grey, lid van het Lagerhuis en be stuurder van de Freeman's Journal, be spreekt in zijn dagblad de gevolgen van den maatregel welke het gouvernement heeft genomen door het afschaffen van de National League. Hij zegtWij moeten er ons aan ver wachten, gedurende den aanstaanden winter, al de afdeelingen der National League, de eene na de andere, te zien sluiten, om alzoo de midden-inrichting te treffen. Dc mandatarissen van het volk en ge zaghebbende leden der drukpers zullen in de gevangenis worden geworpen, omdat zij hunnen plicht volbrengen zullen. De meetings zullen worden verboden, gewelddadige maatregels in het werk ge steld, de grondwettelijke eenheid verbro ken. De nieuwe maire van Dublin lid van het parlement, richt een groot banket in, dat in het stadhuis plaats hebben zal en waartoe M. Gladstone zal worden uitge nood igd. Dinsdag avond zal er te Dublijn eene meeting plaats hebben om te protesteeren tegen den maatregel door hét gouverne ment genomen. Twee atgeveerdigden van liet parlementzijn te Dublijn aangekomen, om deel aan deze meeting te nemen. Spanje. Het is volkomen valsch dat er op de spaansche grenzen wanor ders werden veroorzaakt door republi- keinsche uitwijkelingen ofCarlislen. De overheden bevestigen dat de rust aan de Pyreneën nooit vollediger was. Overigens er beslaan geene republie- Calharina, terwijl zij den keizer te gemoet g'ng. Wat is er gebeurd, dal gij zoo ontroerd zijt vroeg de keizer, die wel gezind seheen to zijn. Een betrekkelijk eenvoudige, maar tocb ernstige zaak, Uwe Majesteit. Deze brief zal ze u bet best verklaren, sprak zij den keizer Tcherepow's brief ter hand stellende. De keizer had nauwelijks eenige regelen ge lezen, of zijne opmerkzaamheid werd zeer gaande gemaakt, en met gespannen aandacht las hij verder. Toen hij geëindigd had, drukte hij Catharina opgeruimd de hand. Wederom heb ik u te danken, dal ik eene goede daad kan doen, eene onrechtvaardigheid goed maken. Uil deze regelen zie ik dat ik ge dwaald heb Een gewoon sterveling dwaalt licht, hoeveel te meer niet een keizer Terstond schelde de Keizer, waarop de diensldoeudc vleugel adjudant binnenkwam. Laat, dus beval de keizer, onmiddclijk door een vekljager het volgonde bericht ver zenden Het regiment der lijfgarde maakt ter stond linksomkecr. Het kan terugkomen Een dankbare blik uit twee paar schoone oogen was zijn loon Hoe 't verder ging vertellen wij in een vol gend nummer. Op het plein voor het Winterpaleis stonden eenige batailjons van het regiment der lijfgar den opgesteld, wachtende op den keizer, die keinsche uitwijkelingen meer in de aan palende fransche departementen, en de Carlisten hebben door hunne houding tegenover de koningin-regentes te San- Sebastiaan bewezen, dat zij voor het oogenblik niet voornemens zijn iets tegen liet gouvernement te ondernemen. M. Sagasta heeft besloten dat generaal Salamanca niet naar Cuba gaan zal. Ad miraal Béranger zal hem waarschijnlijk vervangen. Men stelt pogingen in het werk opdat generaal Salamanca zijn ont slag vernieuwc het algemeen bestuur in hel ministerie van oorlog zal hem worden toevertrouwd. Bulgarië. De Nord zegt dat men in de eerste daden van prins Ferdinand de gewone werking van het regentschap herkent. Er is dus in Bulgarië niets ver anderd. Ten hoogste mag men zeggen dat er een nieuw lid zich bij de overigen beeft gevoegd, en dat de partijgangers van Stamboelof en konsoorten een nieuw slachtoffer tellen. Is het dus wel de moei te weerd, vraagt het blad, dat Rusland voor zulke kleinigheid zijne houding wij- zige Eene korrespondencie uit St-Petersburg dringt aan opdat men den prins van Sak- sen-CoburguilnoodigeBulgarië onmiddel lijk le verlaten. Het komt aan de Porte toe het initiatief van dezen maatregel te nemen. Het is onwaarschijnlijk dat de russische en turksche troepen Bulgarië zullen be zetten. Rusland zal de rol van policie. kommissaris niet op zich willen nemen. Evenwel denkt men dat de mogendhe den de Porte eene nota aan den czaar zullen doen zenden, waarin zij den prins als overweldiger beschouwen. Indien de Porte weigerde zouden de mogendheden zich met die verklaring gelasten. Een hongerlijder. Van tijd tot tijd schrijft onze confrater De Mechelsche Courantkomen de geu zen nog eens voor de pinnen met hun afgezongen deuntje van de« hongerlijdende schoolmeesters, en dat met het doelwit, de katholieken voor te stellen als barba ren, die de arme schoolmeesters uit enkel fatanism martelen en uithongeren. Het is dan ook noodig dat wij van tijd tot tijd de ellende van die uige- hongerde schoolmeesters eens blootleg gen, om te loonen hoe onbeschaamd de geuzen met de lichtgeloovige menschen den gek houden. Indien ge eene belangrijkecollectie van die hongerlijders wilt zien, medeburgers, neemt dan den tram en rijdt eens tot Heyst op-öen-Berg. Deze gemeente is voor liet oogeblik bewoond door talrijke in beschikbaarheid gestelde schoolmees ters die allen 1,000, of 2,000, ja zelfs 3,000 fr. wachtgeld trekken en NIETS, VOLSTREKT NIETS te doen hebben dan op hunnen revenu televen. zelf de parade zou leiden. Inmiddels stund eeno greep officieren nabij de troepen over den oorlog te praten. De Franschen en de be wegingen van generaal Sumerow waren in dien lijd hel onderwerp van alle gesprekken, vooral in de kringen der officieren. —Kapiteinikheb de heer u goeden morgen te wenschen. Met deze woorden trad een luitenant van eenigzins gevorderden leeftijd op Tschere- pow(l)toe. De aangekomene was een goede oud bekende van hem, een rijke grondbezitter, die het op zijn vreedzaam landgoed te zaai had gevonden, en sedert de troonsbestijging van keizer Paul maar weer in dienst gelreden was. Vroeg had nij het tot tweeden luitenant ge bracht, en ofschoon hij ondanks zijne jaren, nog geen slap verder was, bleef hij opgeruimd en verdroeg de vermoeienissen van deu dienst met onverstoorbare gelijkmoedigheid. Zoo, luitenant, hoe komt gij zoo hier te St.-Petersburg En sedert wanneer riep Tscherepow, die verrast den ouden knaap aan keek. Ik ben hier al vier dasen met verlof, maar ik bad zooveel te doen, dal ik nog geene ge legenheid gehad heb u mijne opwachting te maken. Kom, geene verontschuldigingen, oude vriend, gij zijt mij altijd welkom, zeide Tsche- repow, hem vriendelijk de hand drukkende. G'hebt daar, bij voorbeeld, een zekere lieer Storms, die vroeger schoolmeester was te Goor (onder Heyst-op-den-Bergj, terwijl zijne teedere wederhelft, Madame Storms, aan liet hoofd stond der neven staande meisjesschool. Daar er, in deze twee scholen, banken genoeg, rnaar GEEN ENKEL leerling was, vond het gemeenle-bestuur het ge raadzaam ze af te schaffen, om alzoo aan de gemeente-kas nuttelooze uitgaven te sparen doch te zelider tijd werd aan Mijnheer en Madame Storms door den onmensclielijken beul Thonissen een wachtgeldje van3,000 fr. 's jaars verleend. Wat eene afgrijselijke marteling, niet waar, medeburgers Sedert dien wreeden maatregel, leven die twee ontroostbare slachtoffers te Heyst-op-den-Berg, in een fraai buiten goed, een oprecht kasteel, dat ze op eigen kosten, met hunne spaarpenningen heb ben opgebouwd. En het is over het bitter lijden van die twee hongerlijders en van andere soortgelijke martelaars, dat de liberale gazetten niet ophouden te jammeren ente weenen Intusschen moeien de arme boeren, jaar in jaar uit, als slaven, werken, om aan hunne kinderen eene korst brood en aan Mijnheer en Mevrouw Storms hunne rente van 3000 fr. te bezorgen. Oordeelt nu, medeburgers, over de zoogezegde wreedheid van minister Tho nissen en van de katholieken. Kongres le Luik. In de eerste dagen der aanst. maand September zal te Luik hel tweede Kongres gehouden worden der sociale werken, in andere woorden, eene vergadering op de welke katholieke geleerden uil alle lan den en gewesten hunne zienwijze zullen blootleggen over de verbetering van het lol des werkmans. Een der hoofdzaken die er zullen be sproken worden is de kwestie der samen werkende genootschappen. Over die kwestie is reeds veel gespro ken en geschreven, 't geen bewijst dat zij zulke ieverige voorstaanders als over tuigde tegenstaanders lelt. Men weet dat de samenwerkende maatschappij eene vereeniging is van een zeker getal personen dieeenig geld bijeen brengen waarmee zij bijna alle de noo- digheden voor het leven in 't groot en uit de eerste hand aankoopen. De winsten worden onder hen verdeeld ofwel ze koopen de waren legen den inkoopprijs. In de groote steden treft men reeds sa menwerkende bakkerijen aan die over- groote hoeveelheden brood tegen vermin derden prijs aan den man brengen, krui deniersmagazijnen waar de waren soms de helft minder kosten dan elders, win kels van kleerstoffen, magazijnen van houillekolen, enz, en hier en daar is er spraak van vleesehhouwerijen. (1) Uit de schets iu het vorig nummer bekend. Inmiddels hadden zich eenige andere ken nissen bij hem gevoegd. Een dezer, de ridmees- ter Drosdow, zegde lachend tot Tscherepow Gij zult niet licht raden met welk doel onze vroolijke vriend, luitenant Poplujew, uit de provincie naar St-Peterburg gekomen is ?..- Begrijp eens, hij verzoekt overgeplaatst le worden bij het leger, dat in Italië te velde is Zoo, dat treft bijzonder, nep Tscherepow, dan reizen wij misschien saam, of wij ontmoe ten in elk geval elkander daar, want ik ben ook voornemens verlof te vragen aan den oor log deel le nemen. Werkelijk was Tscherepow, die sedert zijn vorig .avontuur de schoone gravin Elise meer dan ooit beminde, maar haar ook onbereik baarder waande dan ooit, tot dat besluit geko men. Hij hoopte in den oorlog zich door schit terende daden te onderscheiden, en na zijnen terugkeer wellicht meer rechten te bezitten om den grooten slap te wagen en de hand der gravin le vragen. Ja, zegde de ritmeester, dat gij naar Ita lië gaat, is wat anders, maar Poplujew daar gaat doen, is mij een raadsel. Wat zoekt bij toch Een alleenloopeod mensch, geld in overvloed, maar dan is T nog de vraag, oude jongen, zcide hij, tot Poplujew gewond, of gij tegenover den vijand wel moed genoeg zult bobben. Die Franscben zijn eerste vech tersbazen Wat, ik geen moed riep Poplujew, zijn De voorstaanders der samenwerking zeggen dat daar de werklieden zich hier door het brood, enz., enz. aan minderen prijs kunnen verschaffen, de dagloonen aldus op onrechtstreeksche wijze ver groeien en er meer welvaart in het huis houden wordt gebracht. Ook onder zede lijk opzichtgeeftde samenwerking vruch ten, want de werkman bekommert zich over den toestand en 't bestuur der maatschappij, verkrijgt aldus allerlei kennissen van handel, boekhouden en is daarbij ook een opwekking tot spaar zaamheid. De tegenstaanders der samenwerking brengen geene min gegronde rede tot de verwerping bij. Door samenwerking, zeggen zij, worden duizend en duizenden kleine handelaars en neeringtloeners ge ruïneerd. Al die huishoudens die vroeger treffelijk hun dagelijks brood verdienden, zien zich in eens van hunne broodwin- wing beroofd en vervallen in eenen toe stand nog beklagenswecrdiger dan dezen van de werklieden heden. De kinderen die eene goede opvoeding genoten wor den genoodzaakt eenen stiel aan te leeren en het huishouden vervalt, in eenige we ken,van een goeden toestand soms tot de volkomensle ellende. Het getal werklie- lieden wordt er eindelijk door vergroot. De samenwerking is nog onder een allergewichtigst opzicht sterk te duchten. Het getal der kleine burgers vermindert er door op gevoelige wijze. Inderdaad, moest de samenwerking den kleinhandel bijna totaal afschaffen, er zouden wel haast nogtwee standenin desameuleving bestaan, te weten rijken en armen. En de kwestie is, of die verdeeling geene erge gebeurtenissen zou na zich slepen, zooals opstand van den eenen stand tegen den anderen en ten slotte bloedige om wentelingen, enz. Zietdaar de voornaamste beweegreden die door de voorstaanders der samenwer king van den eenen kant en door hare tegenstrevers van den anderen kant wor den vooruitgezet. Gelijk wij in het begin van ons artikel zeggen, 't is bijzonderlijk deze kwestie der samenwerkende maatschappijen die liet Kongres van Luik zal besprek, en laat ons hopen dat het de waarheid in deze hoogst belangwekkende zaak kun ne ontdekken tot ons aller geluk Kopermunt. Eindelijk zal de fransche koper- of bronzen munt waarmee wij hier op gekropt zitten, verdwijnen de fransche dagbladen houden zich met dit vraagpunt bezig. De oude sous dagteekenen van 1852. Van 1852 tot 1858 sloeg men er voor 48,500,000 fr.; in 1800 muntte men or voor 10 millioen, zoodat men voor 58 1/2 millioen kopermunt heeft. Van 1852 1858 kostte de munting niet .minder dan 7 millioen 762 duizend 77 fr. De afschafling zal ook belangrijk zijn voor België. klein persoontje zooveel megelijk uitrekkende, als ik wil, ben ik zelfs voor den duivel niet bang Ah ja, welzeker, do duivel die is ver genoeg weg, spotte de ritmeesterblijft wat meer in de buurt Ziet gij daar dien eerwaardi- gen grijskop voor ons, zeide bij. op een be jaard geoeraal wijzende, die op eenigen af stand stond, als die maar naar u kijkt, zinkt al uw moed iu uw schoenen.... Welk recht hebt gij tot zulke beleedigeode onderstellingen, als ik vragen mag? riep Pop lujew met steeds meer vuur. Ik zeg u, als ik maar wil, kan ik bevvijzeu dat ik voor niets terugdeins Nu, bewijs het dan. Goed, ik zal het u bewijzen Probcor dan eens even hem daar aan deu haarboos te trekken, dan geloovcn wij u. Bij den haarbos Hem daar Bah dat zou ook de moeite waard zijn een mooi bewijs Nu, mooi of niet, gij doel liet toch maar niet Hoor oens, vricDd gij moet mij niet tergen, want verzeker u, als gij mij tot het uiterste drijft, ben ik een verschrikkelijke kerel Ja, dal gelooven wij gaarne maar hem, daar durft gij toch niet aan deu haarbos trek ken... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1