NIEUWS- EN AAHKONDiGINGSBLAD VAN DË STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 28 Augusti 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, A° 2185, ABONNEMENTPRIJS ANNOIVCENPRIJS Politiek overzicht. PftllAllEMARSCU OPRUKKEN, Geheim doel. Vlaauisch en... gelijkheid. DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3 25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N« 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Sntim. AEI ST, 27 AUGUSTI 1887. Duitschlanil. Het pruisisch gouver nement heelt ontkennend geantwoord op de vraag, strekkende tot herinvoering van de poolsche taal in de twee lagere scholen van Posen. De minister van openbaar onderwijs heeft bovendien bevolen dat, te rekenen van 1 October aanstaande, een honderd- lal duilsche leerlingen uit de normaal scholen van Silezië, jaarlijks in de pro vincie Posen zullen worden gezonden om er het germaansch element in hel perso neel der scholen te versterken. Keizer Wilhelm betert stilaan De dok ters hebben hem sedert drie dagen visch en groenten voorgeschreven. Zij laten hem slechts het gebruik toe van eene kleine hoeveelheid wijn, ten einde alle ontsteking te vermijden. Men versterkt den grijzen vorst niet vleesehsoep, ge mengd met eierdooier. Men laat aan liet hol hoegenaamd geene onrust omtrent den gezondheidstoestand van den keizer blijken. Keizer Wilhelm maakt zich gereed om naar Berlijn terug ie keeren. Hij zal vrij dag de manceuvers van de tweede divisie ruiterij bijwonen. Nooit werd er meer be drijvigheid in al de militaire gewesten waargenomen. Men kondigt de aankomst aan, te Danizig, van den minister van oorlog Bronzart von Schellendorf met verscheidene officiers van den grooten staf. Het garnizoen en de nieuwe militaire werken zullen worden onderzocht. Het oostenrijsch gouvernement heeft de kontingenten der troepen aan de grenzen van Bosnië enHerzogewina vermeerderd. Engeland. De koningin van Engeland heeft de iersche landwet, alsook degene op de vervalsching der boter bekrachtigd. In de leste zitting van het engelsch I/agerhuis stelde M. Robertson eene ver mindering voor van honderd pond ster ling op de jaarwedde van lord Lyons, gezant te Parijs, ten titel van protestatie legen de weigering vanhetgouvernement deel te nemen aan de Wereldtentoonstel - ling te Parijs in 1889. Sir J. Fergusson verdedigde het gou vernement en haalde de reden aan, die hij reeds tijdens eene vorige bespreking over dit vraagstuk had doel gelden. Hij voegde er bij dat de weigering van Enge land, Frankrijk hoegenaamd niet heeft gekwetst. De voorgestelde vermindering van jaar wedde werd verworpen met 103 stemmen tegen 50. In Zwitserland en in Engeland schijnt de pauselijke politiek welhaast nieuwe overwinningen te zullen behalen. Zeei*" IN NAAP. SIBERIË (Uit het leven van keizer Paul I.) (3* Vervolg.) Niet alleen hem daar, maar zelfs..., nu, gij begrijpt wel wien ik meen. Dien zelfs trek ik aan zijnen staart, als 't moet Papperlapap, wat slaat ge door. Daar komt niets van, dat weet ik sprak de ritmees ter, om hem nog meer aan te vuren. Ik neem de weddenschap aan. Waarom wedden wij Nu, ik zal u niet ruineeren om een paar dozijn oesters en een paar flessehen porter Ik heb zin om eens op uwe kosten te ontbij ten. NI ij n o heeren, gij zijt getuigen.... Geeft acht! Richt u klonk op eens de luide slem van den commandeerenden officier. spoedig waarschijnlijk zal het vraagstuk, dat zich na de dood van Mgr Lachat be trekkelijk Tessino had opgedaan, opge lost worden door de benoeming van een nieuwen aposlolisehen bestuurder, voor welke weerdigheid de kantonnale regee ring van Tessino gelijktijdig te Berm en te Rome pastoor Mala heeft voorgedragen. De overige bijzonderheden der kwestie zullen bij gemeen overleg geregeld wor den door den H. Stoel en den Bondsraad, elk vertegenwoordigd door weêrzijdsche gemachtigden. Wat Engeland aangaat, de beweging ter gunste van het aaiiknoopen van offi- cieelc betrekkingen met den H. Stoel wint dfthr meer en meer veld. In verband hiermeêmoet waarschijnlijk beschouwd worden de dekoratie met het grootkruis der Christusorde van den hertog van Norfold, die vooral deze zaak beherligt. Italië. Terwijl de pauselijke staat kunde zich meer en meer met welgeluk- ken bekroond ziel, lijdthet officiëele Italië bij zijne politiek neerlaag op neerlaag, vooral bij zijne avontuurlijke ondernemin - gen in Afrika. Naar men verzekert, zou de regeering bedacht zijn op een voor- zichtigen terugtocht, uit vrees van de handen vol te hebben aan de Roode Zee op oogeiiblikken, wanneer zij waarschijn lijk al bare krachten zal noodig hebben in Europa. Spanje. Men verwacht zich inderdaad aan groote wijzigingen in de carlistische partij. De vrienden van don Carlos zou den hem hebben aangeraden de voltrok ken feiten te erkennen en de prins zou geneigd zijn dezen raad te volgen. Indien zin legt men de houding uit van den mar kies van Valdespinca, die gelegenheid heeft gezocht openlijk zijnen eerbied voor de regentes te betuigen, zonder zich te hekommeren over de gramschap of het kwaad vermoeden, welke zijn houding in de partij der Carlisten zou kunnen doen ontstaan. Bulgaiië. Na het Te Deum, dat te Sofia ter eere van den prins plaats had, deed Mgr Clement de volgende aanspraak: Het volk ontvangt geestdriftig den prins, wiens uitmuntende hoedanigheden het waardeert en voor wiens behoud op den troon het bereid is zijn bloed te ver gieten. De prins kent ongetwijfeld de'hoeda- nigheden van het bulgaarsch volk, ver mits hij aanveerdt over dezes lotgevallen te waken. Onder andere deugden, ken merkt de dankbaarheid dit volk, ook koestert het gevoelens van erkentenis ten opzichte van Rusland, wien het zijne verlossing en zijn bestaan verschuldigd is. Ik hoop dat de prins het volk in deze gevoelens zal weten te behouden. In dit 'geval, mag hij verzekerd zijn dal zijne onderdanen zich rond den troon scharen en dezen krachtdadig ondersteunen zul len. Prins Ferdinand heeft de officiers van het garnizoen te Sofia ontvangen. In eene fransche redevoering, heeft hij hun gesproken van de regeltucht en een dracht. a In het onderling verstaan tus- schen mij en het leger, zegde hij, is de veiligheid en de toekomst van het land gelegen. Het Wiener Tageblatl denkt dat Rusland thans zou geneigd zijn Bulgariè te bezet ten, omdat het meent te mogen rekenen op de bijtreding van Duitscliland. Eene krijgsbezetting zou kunnen het signaal zijn van een europeeschen oorlog. De .\eue Freie Presse berispt de Fran- schen omdat zij de vriendschap van het autokratisch Rusland trachten te verkrij gen. Gelukkig schijnt Alexander III, of schoon niet genegen voor Duitscliland, insgelijks niet genegen voor Frankrijk. Het Vaterland tracht de berisping door den Univers tegen Oostenrijk gericht, ter oorzake van het vertrek van prins Ferdi nand naar Bulgariè, te weêrleggen. Over 't algemeen zijn de mogendheden tevreden van den tegen woo rdiger. toestand. Rus land zou zich gelukkig achten, waren er geene andere hinderpalen op den weg van Konstantinopel dan den prins van Coburg en de Bulgaren. Het gevoelen van den Figaro is, dat prins Ferdinand, ondanks het geestdrif tig onthaal, dat hem te beurt viel, wel haast verplicht zal zijn, Bulgarië te ver laten. De Porte schijnt het grondbegin van de tussschenkomst der mogendheden goed te keureu. En, vraagt het blad, wat zal Oostenrijk doen Wal gewordt er van het oosten- rijksch-duitsch verbond Het liberalismus heeft geen vaderlandsch doel met de dienstplicht te willen door drijven, het heeftenkelten doel eenen steek toe te brengen aan den godsdienst. Men leze de volgende regels De radikale parijzer afgeveerdigde Ca- mille Dreyfus, heeft te Epinal eene rede voering gehouden, die door de republic- keinsche bladen met instemming wordt overgenomen, en waarin hij met betrek king tot den dienstplicht der geestelijken uitriep <i Of men het priesterkleed, den werk- raanskiel of den frak draagt, men is aan het vaderland denzelfden dienst ver schuldigd. Daar viel iemand hem ia de rede met den uitroep De seminaristen zijn geen Franschen. Maar citoyen Dreyfus liet zich niet van zijn stuk brengen en verzekerde Het zijn wel degelijk Franschen en zulks in die mate dat ik hoop dat ze, na door de kazerne gegaan te zijn, geenen lust meer zullen hebben om naar de pastorij terug te keeren. Ziedaar het groote woord Men wil het godsdienstige gevoel in het volk raken, zelfs dooden. Om hierin te gelukken wil men den prierster doen verdwijnen. Dus, geen godsdienst meer. Wat wereldje het zijn zal als het denk beeld van God uit de harten zal verban nen zijn, is licht te begrijpen. Voltaire, de afgod van B.\ Dreyfus, heeft ergens gezegd Als er geen God bestond, zou men hem moeien uitvin den. Wij lezen in den Monileur beige van 15- 16-17 Oogst: Bestuur van Staatsspoorwegen. De minister van spoorwegen, posterij en en telegraten brengt ter kennis der belanghebbenden dat, in den loop der maand September eerstkomende, een kampstrijd wordt uitgeschreven voor het begeven van zestig plaatsen van hulpklerk of surnumeraris-klerk, waarvan veertig in de Vlaamsche en twintig in de Waal- sche provinciën van het land. De vakken van het examen zijn aldus bepaald De Fransche taal }j> De Vlaamsche taal] |{*lklrast; Bijzondere bepalingen omtrent den kampstrijd voor het begeven van plaat sen in hel Vlaamsche land. De kennis der vakken aangewezen bij n. 1, 2, 3, 4, 6, 7 en 8 van het program ma is verplichtend. Bijzondere bepalingen omtrent den kampstrijd voor hel begeven van plaat sen in het Waalsche land. De kennis der vakken aangewezen bij n. 12, 6, 7 en 8 van het programma is verplichtend. Uit het bovenstaande volgt 1° Dat men in het Vlaamsche gedeelte des lands bedienden wil hebben die Vlaamsch kunnen. Dat is niet meer dan redelijk, maar daar wij Vlamingen, aan slechter gewoon zijn, is dat eene goede noot voor hel Ministerie. 2° Dat de Vlamingen Fransch moeten kennen om het examen te kunnen onder gaan, terwijl de Walen geen Vlaamsch moeten kunnen daarvoor. Is dat gelijkheid Ons dunkt dat de Waalsche bedienden ook wel een beetje Vlaamsch zouden mogen verstaan, of zijn de Vlamingen misschien verplicht Fransch te leeren eer zij eene reis in de Walenstreek aanvan gen leder snelde naar zijne plaats. Boven aan de trap verscheen de Keizer. Dc parade nam een aanvang. De Keizer was ditmaal bijzonder tevreden na atloop van de parade vereenigde hij de offi cieren om zich, maakte den chef het parool be kend, en maakte toeu nog eenige opmerkingen kelreflendo de exercitie. Tscherepow stond toevallig 3chler den Kei zer. Tol zijn schrik zag hij eensklaps dat een hand onder zijnen elleboog doorstak, zich uit strekte en een rukje gaf aan bet zwarte liut van 's keizers haarbos. Hij stond vErstomd, 't werd hem groen cn geel voor de oogan op hetzelfde oogenblik besefte hij welke ontzettende gevolgen zulk eene waanzinuige streek kon hebben. De Keizer keerde zich snel om hij richtte zijn loornigen blik vragend op degenen die achter hem stonden en net hem toen op Tsche repow rusten. Verlorendacbt hijtoch moest hij trach ten I'oplujew en zich zelf, zoo mogelijk, te redden. Uwe Majesteit, ik smeek u mij mijne stoutmoedigheid te vergeven, fluisterde hij zacht, doch zoo kalm als het hem mogelijk was. Dc haarbos van Uwe Majesteit hing op zijde, niet zoo als hel moest zijn.... De jonge officieren mochten het niet gewaar worden daarom... De Keizer zag hem lang onderzoekend aan. Tscherepow bedacht dat hij, als hij 's Keizers magnetisch werkenden, scherpen blik niet kon doorslaan, stellig verloren zou zijn daarom bleef hij den keizer moedig in de oogen zien, waartoe zijn gerust geweien hem de kracht schonk. Dank u, kolonelsprak de keizer luide hij keerde zich daarna om en zette zijne ge stoorde rede voort (1) Tscherepow durfde nu omkijken hij zag dat Poplujuw, bleek als een lijk, achter hem stond te beven. Toen Tscherepow zich eindelijk bij zijne vrienden voegde om aan hel ontbijt deel te nemen, liep luitenant Poplujew op hem toe en zeidc Mijn weldooner, mijn redder Hoe zal ik u mijn dank bctooncn !k kan geene woorden vinden om uit te drukken wal ik voor u gevoel Nu, gij hebt uwe weddenschap gewon nen, niet waar vroeg Tscherepow kalm. Wat weddenschap! Wat raakt mij de wed denschap Ik was nu reeds op weg naar Sibe rië, zonder uwo tegenwoordigheid van geest. Komiteit der V^oiidelstees- ten te Antwerpen. Antwerpen, 24 Oogst 188' Mijne Heeren Het Komiteit der Vondelsfeesten heeft besloten voor den in te richten Vondel stoet van 18 September eerstkomende uit te noodigen: Tooneel- en Letterkundige Maatschappijen Kunstkringen Muziek verenigingen Vlaamsch gezinde Maat schappijen Studenten-genootschappen. Een veertigtal Tooneelkringen hebben reeds den eersten oproep van het Komi teit beantwoord. Wij doen thans eenen oproep aan alle hierboven vermelde Maatschappijen van het land, ten einde hunne medewerking te verzoeken voor het inrichten van den Vondelstoet. Zij zullen ons verplichten met ten spoedigste hunne schriftelijke bijtreding te zenden aan den Sekretaris Jan Bouchery, Hopland, 30, Antwerpen. Tevens noodigen wij de Heeren Voor zitter en Sekretaris van alle bijtredende maatschappijen uit op eene algemeone Vergadering, welke zal gehouden wor den Zondag 4 September, om 12 uur 's middags, in de Wandelzaal van den Nederlaridschen Schouwburg te Antwer pen. Het inrichten van den Optocht en alle te nemen maatregelen zullen aldaar nader besproken worden. Al de deelnemende Maatschappijen zullen eenen bronzen Gedenkpenning ontvangen, versierd met het borstbeeld des Dichters. Toegangskaarten voor de Vertooningen op den Nederlandschen Schouwburg en voor de Feesten in het Paleis van Nijverheid zullen hun kos teloos gegeven worden. Daar hel getal beschikbare kaarten, althans voor de vertooningen, beperkt is, zoo wordt elke maatschappij verzocht het getal harer leden op te geven,die aan den Stoet zullen deel nemen de verdeeling der kaarten zal geschieden in evenredig heid van het getal deelnemers. Het Paleis van Nijverheid zal tevens eenen prijskamp inrichten voor het schoonste Vaandel, tusschen al de deel- nemendeMaatschappijeu. Het Komiteit dor Vendelsfeestei» De Schrijvers, De Voorzitters, Jan BOUCHERY, P. GÉNARD, Gustaaf SEGERS. F. GITTENS. De Leden Arthur Cornette, Fred. De Laet, V. A. Dela Montagne, Pol de Mont, Dr C. J. Hansen, Peeters-Verellen, Max Rooses, Em. Rosseels, H. Sermon, Dr August Snieders, Frans Van Cuyck, J. Van den Bemden, Jul. Van Herendael, L. Van Kyswyck. De bijgevoegde leden D. Janssens, F. Van Doeselaer. PALEIS VAN NIJVERHEID. Voor het Paleis tan Nijverheid zal elk Lid der deelnemende Maatschappijen kosteloos eene persoonlijke kaart verkrijgen. Elke drager zulker kaart zal bovendien op het Avondfeest twee personen mogen binnen brengen aan den ver minderden prijs van fr. 0,50 per persoon. Deze kaar ten kunnen ook op voorhand door de Maatschappijen aan het Bestuur van het Paleis van Nijverheid aange vraagd worden. De Vaandels der Maatschappijen, die aan den Prijs kamp willen deel nemen, zullen na afloop van den Stoet in de Tentoonstellingshals geplaatst worden. De uitreiking der belooningen en de teruggaaf der Vaan dels of Bannieren geschiedt den volgenden Zondag. Andere Maatschappijen mogen aan dezen Prijskamp ook deelnemen, mits hunne Vaandels op voorhand in het Paleis af te geven. Zij zullen zich, zoo zij het ver- (1) Een historisch feit. Denk nu echter niet dat ik een laf, valsch mensch ben. In bet eerst was ik zelf te zeer verschrikt door mijne ombescbaamdheid om iets te doen, maar als uw hoofd gevaar geloo- pen had, ik bezweer bet u, dan bad ik mijne schuld bekend. Dal badt gij toch maar moeten doen, liet de overbiddelijke ritmeester er spottend op volgen, dan zoudt gij misschien in plaats van Tscherepow kolonel geworden zijn. Och, wal raaskalt gij Alles onzin Om kolonel la zijn, moet men meer verstand heb ben dan ik bezitik ben maar een dwaas, maar dan toch een trouwe dwaas door Tschere pow heb ik mijn leven veilKom, laat ons nu op de gezondheid van den nieuwen kolonel drinken Menige flesch champagne werd geledigd voor dal men scheidde. 's Avonds van denzelfden dag bevond zich Tscherepow in zijn nleuvvo uniform in het ka binet van zijnen chef, graaf Chalonow, die hem had laten roepen. Zijne majesteit de keizer, zoo begon Eli ses vader, met zorgvollen blik, heeft mij op gedragen u dit pakket met marschrocte en an dere instructiën te overhandigen Gij moet I rechtstreeks naar hel hoofdkwartier van maar schalk Sumarow vertrekken Zijne Majesteit hoopt uwen naam op loffelijke wijze in de krijgsrapporlen yermeld to vinden. In elk geval vindt gij daar een geschikt veld voor uwe stoutmoedigheid. Tscherepow hoorde hel met neergeslagen blik aan Wanneer moet ik vertrekken vroeg bij zacht. Dadelijk. Morgen moet gij reeds ver weg zijn. Het bevel van Zijne Majesteit zal stiptehjk uitgevoerd worden, sprak Tscherepow, en wilde zich reeds verwijderen, toen de oude graaf hen» bij de band greep. Mijn vriend, vertel mij nu eens openhar tig, sprak hij, niet langer op den officiëelen toon, maar op dien van een vaderlijken vriend, welke duivel u nu weer ingeblazen heeft den keizer bij den haarbos te trekkeu. Weel gij wel dat het maar een haar scheelde, of het had u den hals gekost Maar graaf, acht ge mij dan werkelijk tot zulk eene dwaasheid, zulk eeue vermetelheid in slaat vroeg Tscherepow, min of meer ge krenkt. Wat zegt gij daar?... Waart gij het dan niet, die de dwaze streek uitvoerdet Maar wie dan (Wordt yosrtwszbc.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1