NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 1 September 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2184. ARONNEMENTPRIJS ANNONCEIVPRIJS Politiek overzicht. Onzijdig onderwijs. PAllADElUAllSCH OPIUM UN, Handel en Financiën. Eene les. DË DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Suuui. AELST, 51 A lit, 1ST I 1887. Frankrijk. Het Wiener Tageblatt is van gedacht dat de mobilisatie weinig te beteekenen beeft voor Europa zelts niet voor de Franschen, zegt het blad. want hun ontbreekt de eensgezindheid, die een volk sterk maakt. Frankrijk beweert voortdurend den vrede te willen al zijn streven is echter op een gansch ander oogpunt gericht. Op zekeren dag zou gansch Europa wel eens ernstig kunnen mobiliseeren Reisduiven. De prefekten zijn uitge- noodigd eene bijzondere waakzaamheid aan te bevelen bij de mairies, tijdens de optelling der reisduiven en de oplating der vreemde duiven, welke niet anders mag plaats hebben dan in de spoorweg- statiën en op vertoon van afgeleverde pa pieren. Er zijn maatregelen genomen om het invoeren van duiven, door particulieren, te beletten. Bulgarië. Van Bulgarië weet men niets dan dat de prins er nog niet in ge lukt is een ministerie samen te stellen. Zijn toestand wordt zeer wankelbaar. De Presse denkt dat hij tot op zeker punt zijne onderneming moet doordrijven, wil hij zijne politieke faam staande houden, en niet voor altijd den naam van ernstig man verliezen. Het Tagblatl drukt zich in denzelfden zin uit. De Deutsche Zeitung vindt de onthou dingspolitiek der bulgaarsche partijhoof den Radoslavoff en Stoiloff zeer onrust wekkend. Hierbij komen nog de russische kuipe rijen en de ontevredenheid der partijgan gers van den prins van Battenberg. Indien Ferdinand er niet in gelukt eene groep rond zich te vormen, zal zijne zaak weldra verloren zijn. Een cataloog van prijsboeken komt aan de onderwijzers der lagere scholen be- handigd te worden en in den welken onder anderen een werk voorkomt, geti teld Napeh. n Dit werk geschreven door een belgisch schrijvelaarken, toont ons aan hoe de liberalen de onzijdigheid in 't onderwijs begrijpen. Ziethier eenige uittreksels van bedoeld werk Bladz. 47 Gcethe heeft het gezegd Het katholicismus is een belachelijk hei dendom. Bladz. 50 Het geloof, zegde een wijze, iseen vermomde vorm deronwetendheid.» Bladz. 110: De hel en het paradijs gin gen zonder verandering van de eene reli gie naar de andere over. Het vagevuur, correctionnele rechtbank van den goeden IN NAAR SIBERIË (Uit het leven van keizer Paul I.) «o»— (3° Vervolg.) Ik ken den dader, maar mag hem niet noemen. Hij beeft reeds straf genoeg door den verschrikkelijken angst, waaraan ten prooi was... en bovendien de zaak heeft mij geluk aangebracht. Toch niet zonder schaduwzijde De keizer verkeert te uwen opzichte nog in twijfel hij zendt u, nog heden, naar het leger, rekende op uwe dapperheid. Gij zult gelegenheid hebben Zijne Majesteit met de ware toedracht der zaak bekend te maken. En nu, ga met God, en houd u goed De graaf nam haastig afscheid en trad in eene zijkamer, om niet te laten bemerken hoe God, schijnt nog ongekend. 'T gene bij 't katholicismus goed is, zegde Lessing, is niet nieuw, en 't geene nieuw is, is niet goed. Zietdaar een staaltje der onzijdigheid in 't onderwijs op zijn liberaals. 't Gene niemand verwonderen zal, 't is dat de geusche bestendige deputatie van Henegauw dees boekwerk heeft verkozen om het als prijs te schenken aan de be kroonden in den prijskamp der lagere scholen, maar wat elke katholiek ver wonderen moet, 't is dat ministerThonis- sen den cataloog goedkeurde waar zulk een religiehatend werk in vermeld wordt. Gelijk altijd werd de heer minister hier wéér schandelijk bedrogen door de be ambten en bedienden van zijn ministerie. Immers,'t is aan een minister onmogelijk alles tot in zijne geringstebezonderheden te onderzoeken en hij onderteekent dan ook vele stukken op vertrouwen, zooniet geraakte hij er nooit door. Ons dunkens verdient de bediende die zoo stoutmoedig van 't vertrouwen des heeren minister misbruik maakte eene voorbeeldige straf.... 't Zou wel helpen De tabel der handelsbeweging van België met de andere vremde landen, ge durende de zes eerste maanden van 1887, dezer laatste dagen door 't Staatsblad af gekondiging, laat ons toe te bestaligen dat de invoer van levend hoornvee door Duitscbland, vergeleken aan dien van de correspondeerende maanden van 1886, met een derde is verminderd. De invoer van hollandsch hoornvee is insgelijks verminderd terwijl deze van fransch hoornvee vermeerderde. De invoer van schapen en verkens nam ook merkelijk af. Van den anderen kant, in 1887, voer den wij, Belgen. 29,909 stuks hoornvee uit legen 26,000 in 1886. Het getal uit gevoerde peerden beliep, in 1887, tot 15,266 tegen 10,683 in 1886. Verder vermeerderde de invoer van tarwe met 50 millioen kilogr. en het amerikaansch vleesch met ongeveer 2 millioen kilogr. Gedurende den eersten semester van 1887, beliepen de ontvangene tolrechten tot 15,796,521 franks tegen 13,200,685 franks gedurende 't zelfde tijdstip van 1886. Eindelijk de ontvangsten van den Staatsijzerenweg gedurende de vijf eerste maanden van 1887 geven eene vermeer dering van 2,768,366 franks op de zeilde maanden van 1886. Hopt ïelt«en handel. Antwoord an de planters en andere per sonen vijanaig aan de verbetering van den hoppeplu De Maatschappij St-Rochus, van Aalst komt den volgenden brief te ontvangen van de Maatschappij Landbouw-Ver- eeniging van IJperen-Poperinghe. Wij twijffelcn geenszins of deze waardeering zal menigeen de oogen openen, om, ter- ontroerd hij was. Toen Tscherepow door de groote, donkere zaal liep, hoorde hij een zijden kleed ritselen en zag hij etne vrouwegedaante. Zijl gij hier, gravin riep hij zacht en ontroerd uit. Ik ben het... een oogenblik slechts fluis terde Elize, die het werkelijk was. Ik weel alles... men zendt u weg. terstond Ja, nog dezen nacht... vaarvel gravin... wellicht zien wij elkander nooit weer... O neen, zeide zij, half snikkend Gij moet en zult terugkeeren, ik zal voor u bidden, ik geloof vast dat gij terugkeerthier, noom dit. Snel trok zij een gouden crucifix uit haren boezem, drukie er eenen kus op en hing om den hals van Tscherepow. Dat is een talisman.., geloof er trouw aan, bid, maar vergeet mij niet, en keer terug naar uwe Elize. Hierop snelde hij naar buiion. Eindelijk was het lang verzwegen woord gesproken. De Italiaanscbe veldtocht van Sumarow en het schillerend gedrag van het Russisch leger zijn te algemeen bekend om er lang bij stil te staan. Tscherepow nam aan de wapenfeiten roemrijk deel zijn naam werd overal onder die der voorsten en dappersten genoomo. Op zekeren dag kwam door dc straten van wijl het nog tijd is,van het licht des voor- uitgangs te genieten Namens eene bijzondere Commissie, door deLandbouw-maatschappij van 't ar rondissement IJperen aangesteld, tot het inrichten van eenen prijskamp met ten toonstellingvan hoppe,heb ik de eerUEd. eerbiedig te vertoonen dat gemelde com missie, in zitting van 26 dezer, mij heeft gelast uwe Maatschappij geluk te wen- schen en haren dank aait te zeggen over het goede gedacht dat deze lieert opgevat de hoppekweekers, zoo klaar en eenvou dig, gevolgenlijk echt pralisch, te bewij zen bij middel van uwe gesteendrukte tabellen, hoe de hoppepluk hoeft gedaan te worden en hoe tevens deze, eilaas te veel, ten onzent toch veronachtzaamd wordt. Die commissie drukt heel eerbiediglijk den wensch uit dat gij gelievet, op onder staande adres, haar te laten weten of uwe Maatschappij welde goedheid zou hebben, en aldus het kweeken der hoppe bevoor- deeligen zou a. De landbouw-maalschappij van 't ar rondissement IJperen 500 exemplaren van bedoelde gesteendrukte tabel afte- staan. enz. enz. Daar de hoppepluk heel nakend is, kar» de beslissing niet te best dralen. UEd zal wel gelieven in te zien dat de Landbouw-maatschappij van IJperen, evenals uwe Maatschappij, niets anders beoogt dan de verbetering en de vooruit gangvan al wat de landbouwbelangen be treft, en dat wij hier, met genoegen, de verbetering begroeten welke gij invoert, zooals, meenen wij, gij ten uwent ons streven naar verbetering weel te schatr ten, en wij hopen het, zult aanmoedigen. Gelieft intusschen, geachte heer Voor zitter,de verzekering van onze volkomene achting te aanvaarden, en alsmede, en op voorhand de uitdrukking van onzen dank. Geteekend de Sekretaris, FL. DEDEYNE. Commissie de Landbouwmaatschappij De Sekretaris, De Voorzitter DEDEYNE. FL. BERTEN. De Afgeveerdigden Ridder G. de STÜERS, E. DUSSILLION, F. MECHELYNCK. De Diritto, liberaal Italiaansch dagblad, beslatigd dat er van 1881 tot 85 4957 priesters gewijd zijn in Italië, terwijl er 10,705 dus de helft meer, gestorven zijn. Dat verheugt het liberaal blad, hoewel het terzelfdertijd vastgesteld is dat in het zelfde tijdstip het getal misdaden is ver dubbeld. Liever Turksch dan paapsch De oorzaken der vermindering van het getal priesters, zijn de vervolgingen en spotternijen waaraan de geestelijken zijn St-Peterburg een met drie paarden bespannen voertuig aangesneld, dat voor een der poorten van het paleis des keizers stil hield. Een koerier, uit hel legervertelde men elkander weldra in alle vertrekken van het pa leis. Een officier sprong uil do slede en werd ter stond io hel kabinet des keizers gebracht. Goede, of slechte tijdingen was de eer ste vraag van den vorst. Goede, uwe majesteit, in zooverre het Russische leger zich een schillerenden naam verworven heeft, maar slechte, omdat iever- zucht en kleingeestigheid van de Oostenrijkers ons gedwongen heeft hem aan hun lot over te laten, zoodat de veldmaarschalk mat het leger op weg is naar Rusland. De keizer opende do medegebrachte depe- ches en las ze met spanning. Goddank, de eer onzer wapenen is gered, en ook het leger riep hij uit. Zijt gij al dien tijd bij den veldmaarschalk gebleven vroeg hij den officier. Al dien lijd, uwe majesteit, en ook ben ik getuige geweest van liet heldhaftig gedrag van het leger. En kolonel Tscherepow, vroeg de keizer lachend verder, is het u ook gelukt in den krijg het geluk bij den staart te grijpen blootgesteld, alsook de onverschilligheid, Het gebrek van vaste overtuiging in zake van godsdienst. Maar de eerste oorzaak is de inlijving der jonge levietenin het leger, waar zij bunnen roep verliezen. Daarom beveelt de logie overal den per soonlijken dienstplicht in te voeren. Katholieken, houdt de oogen open. Dit weze u eene les. De liberale schrijvelaars die zich gedu rig voorgeven als met al 't gezond ver stand der wereld begaafd te wezen, be merken zelfs niet dat ze soms in de dwaasste tegenstrijdigheden vallen. Zoo hebben zij onlangs onafmeleüjke artikelen uit hunne pennen laten vloeien ter bestrijding en alkeuring der invoer rechten op vreemd vee en vleesch onlangs door de Kamers gestemd, en, nu beden, ter gelegenheid der onlusten te Oostende, schrijven zij weêr boterhammen ter leng te van eenen bierwagen om te bewijzen dat de vreemde visch, in 't belang van de nationale vischvangst,bij den invoer moet belast worden even als in Engeland en elders. Dus 't gene voor 't vee en 't vleesch slescht is, is goed voor den visch En zoo gaat het jaar in jaar uit bij de liberalen heden wit morgen zwart uaar aard hunner politieke plannen en bereke ningen. Kluchtspelers zijn het en anders niet De Fakkel, alias,'tkeerske van eenoordje was dan niet, zooals wij dachten, totaal opgebrand, want zaterdag jl. verscheen het weêr lot groote leute van gansch de stad. Was liet eerste nummer een dwaas en dom factum,het tweede is nog dwazer en dommer. Jongens, jongens, moet ge daarmee de katholieke Aalstenaars om den tuin leiden, vous êtes gras avec ca, ge zijt or vet ineê Ah gedenkt dat de Aalstenaars niet weten hoe en op welke wijze de liberalen, daar waar zij meester zijn, de religie en de priesters, op alle mogelijke wijzen vervolgen en in de uitoefening hunner zending dwarsboomen, boe zij alles wat mogelijk is in 't werk leggen om 't geloof uit te roeien en de opkomende geslachten op den leest van 't maconnismus te schoeien?... Ah! ge denkt dat.... Wel jongens, ze hoeven maar na te gaan wal de liberalen hier te Aalst vroeger heb ben gedaan en wat hunne partijgenoten heden te Brusel, te Antwerpen, te Gent, te Luik, enz. nog dagelijks doen...Weest gerust, 't koekske der geusche religieha ters en lijkratteri zal met October ander maal langs de beide kanten geboterd wor den. En 't zal vet zijn.... wees gerust Volgens de Fakkel beloopt onze stede lijke schuld tot 1 millioen 820 duizend franks. De Dendergalm beweert dat zij met 700 duizend franks vermeerderd is Mijn geluk berust alleen iu de handen en op de genade van mijnen verheven keizer, ant woordde Tscherepow met eene buiging. Niet kwaad geantwoord, zeide de keizer lachend. Gij hebt dus alles gezien en zijt over al bij geweest Nu ga dan mode naar de Kei zerin en vertel ons daar uwe wapenfeiten. Hij bracht daarop den kolonel naar de ver trekken der Keizerin. A propos, vroeg de Keizer, toen zij in den gang waren, hoe staat het met uw hart, kolonel klopt hel nog altijd voor zekere wel bekende schooüe dame Nu en altijd, uwe Majesteit, gaf Tschere pow openhartig ten antwoord. En zijt go nog niet voornemens een aan zoek te doen Ik heb het tot dusver nooit durven wagen, uwe Majesteit Hum soms te stout,en waar 't noodig is te schuchter. Moet ik het voor u doen Ze zal mij toch wel niet weigeren. Inmiddels was men het vertrek genaderd en biunengetreden. Te midden der hofdames, die de Keizerin omringden, ontdekte de kolonel tol zijne aangename verrassing ook de scboone gravin Elize. Ook zij schrikte en werd vuur rood. Na de voorstelling van de kolonel aan de en dus tot 1 millioen 285 duizend franks beloopt. En die twee bladen worden door den zeilden uitgever gedrukt. Als ge wilt liegen, jongens, stelt u eerst in accoord of ten ware dat gij hier om pnjs dingt. Wat hebben de klerikalen voor de winkeliers gedaan vraagt V Keerske... Maar wat doen de liberalen voor de winkeliers?... Ja, wie heeft hier den bazar in de Bierslraai ingericht, die zoo vele onzer kleine winkeliers en kooplie den tot den bedelzak heeft gebracht?... De liberalen... En op wiens naam staan de eigendommen met de winst van dien bazar aangekocht Antwoordt daar eens op, keerskensmannen Wie richtte hier de samenwerkende bakkerij, ofbetergezegd.de socialisten- bakkerij in?... De liberalen... En is zij ten ondergegaan 't is door de tegenwer king der liberalen niet geweest... Want had het met de bakkerij gelukt, er zou ook een bazar in den aard van dien der Bierstraat bijgevoegd geworden zijn... En die onbaatzuchtige liberalen zouden dit weer uit liefde tot den minderen man gedaan hebben, maar, in der waarheid, zij zouden er de vette brokken van inge- oogst hebben. De liberale schrijvelaars zullen dat^ weer loochen, doch loochent maar op, 't is genoegzaam gekend en ge weten door de Aalsterscbe Burgerij Ons artikel waardoor wij het overlij den van advokaat Aug. Janssens hebben aangekondigd, heeft ons een vloed van verwenschingen en liberale vermaledij- dmgen over 't hoofd getrokken. Wij klagen er niet over, integendeel, dit liberaal concert geeft ons de overtui ging dat het raak is geweest. Wat de verontweerdiging betreft van zekere zoogezegde katholieken daar be kreunen wij ons ook al niet meê.... Wie ware katholiek is, denkt er over zoo als wij, zooniet is bij geen. katholiek. Voor het overige, wij hechten duizend maal meer geloof aan 't woord van eenen priester, dan aan alle de logenstraffingen van verachtelijke geuzen. Wij zouden in verdere bijzonderheden kunnen treden, doch wij hebben ronduit ons gedacht gezegd en daarmée uit. WETTELIJKE BESLUITEN. Het Staatsblad van 30 Oogst, kondigt drij wetten af 1° deze ter beteugeling van de aanhitsingen tot liet plegen van misdaden 2« deze betrekkelijk de open bare dronkenschap en 3° deze nopens de onafslaanbaarheid en onaantastbaar heid der werkloonen. Het kiezerskorps van 't arrondissement Bergen is bijeengeroepen op Zaterdag 10 September 1887, ten einde over tc gaan tot de benoeming van een Volksvertegen woordiger in vervanging van M. Pichuè- que overleden. keizerin, begon bij eerst met zachte, verlegen slem, doch later m«t steeds meer vuur e?n verhaal van dc jongste oorlogsfeitcn te doen. Toen hij gedaan had met zijn verhaal, wan neer allen met de grootste belangstelling ge luisterd hadden, nep de Keizer vergenoegd uit Dappero jongens, echte Russische solda ten... nu, kolonel, ik bedank u wel zeer. Eensklaps keerdo hij zich tot dc Gravin Eli zabeth en zeide Gelooft gij ook niet, gravin, dat er weinig schoonc jonkvrouwen zullen zijn, die niet gaarne de vrouw van oen zulker helden ware Wanneer die helden ons hunne opmerk zaamheid maar waardig keurden, antwoordde zij bescheiden. Nu, daar kunt gij zeker van zijn Daarom vervolgde hij, met een ondeugendeu laeh naar Tscherepow en Elize ziende daarom, waarde gravin, neem ik de vrijheid in overleg met uwen vader, die mijnen wensch kent cn bil lijkt, uwe hand tc vragen voor gencraal-majoor Tscherepow. Blozend maakte Elize voor den keizer eene diepe buiging en reikte den overgelukkigen jongen generaal zwijgend, maar onder diepe aandoening, hare hand. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1887 | | pagina 1