De liberale associatie onzer stad hield zaterdag avond jl. eene vergadering aan de welke een veertigtal leden deelnamen. De strijd met de aanstaande gemeente kiezing werd in princiep besloten, doch het wordt aan de wijsheid van 't komiteit overgelaten, te beslissen of men met een volledige ofwel met een gedeeltelijke lijst zal opkomen. Naar men voorziet, zal het met een gedeeltelijke lijst zijn. Wij zijn nieuwsgierig de namen te vernemen van de liberale slachtoffers, die gewis in onzen vreeselijken azijntobben zullen op gelegd worden. Wij mogen het hen op voorhand verzekeren, nog nooit zullen hunne liberale voorgangers er met zoo veel zwier en klank zijn ingevlogen, 't Nij dige Jefke onthoude het wel ^Wereldtentoonstelling van Darcelona. April-November 1888. De bijtredingen stroomen toe in het bureel der Koninklijke Commissie, I, rue Laterale, te Brussel, en verzekeren van nu af, dat de belgische Nijverheid waardig zal vertegenwoordigd zijn op deze Ten toonstelling, welke zoo belangrijk is onder bet oogpunt der uitwegen welke Spanje en zijne Coloniën voor onze voort brengselen aanbieden. Wij sporen bijzonderlijk onze nijveraars aan, welke nieuwe betrekkingen zouden willen aanknoopen of de plaats behouden, die zij reeds in Spanje veroverd hebben, zich niet te laten verdringen door onze vreemde konkurenten, in hunne verte genwoordiging bij de tentoonstelling van Barcelona. Zij'kondigt zich overigens aan als een zeer groote bijval en schijnt zeer voordeelig te zijn aan al diegenen welke er deel zullen aan nemen. Reeds heeft Oostenrijk-Hongarië, onder de hooge aanmoediging van H. M. de Koningin van Spanje, te Weenen et Buda-Pesth, Comi- leiten ingericht, wederzijdsch met den heer M. de Lindheim en graaf Eugeen Zicliz aan het hoofd. Omtrent 230 tentoonstellers hebben zich tol hiertoe bij het Comiteit van Weenen laten inschrijven. De Koninklijke Commigsie van België beijvert zich om den toegangder tentoon stelling van Barcelona te vergemakkelij ken aan onze landgenoten die er deel zullen aan nemen. Te dien einde is zij in onderhandeling met de maatschappijen der fransche ijzerenwegen en de admi nistratie van den belgischen Staat. Voor alle inlichtingen of bijtredingen wende men zich tot de Commissie, rue Laterale. Brussel (Ministerie van Land bouw, enz). STERFGEVAL. Zondag is alhier godvruchtiglijk over leden in den ouderdom van 78 jaren, den heer Emmanuel Lenssenshavenmeester onzer stad en oud-strijder van 1830, ver eerd met het IJzerenkruis. Aldus verdwij nen den eenen na den anderen de helden van 1830,die 't Vaderland vande vreemde dwinglandij ten prijze van hun bloed ver losten en ons bestaan als volk verzeker den. ALLERHANDE NIEUWS. Orandramp te Dender leeuw, Dijnsdag morgend rond 8 1/2 ure, is er brand ontstaan in de Lan- gestraat ten huize bewoond door M. Em manuel Van Santen, eigenaar. Eenige personen die op 't oogenblik aldaar voor bijgingen gaven het noodsein. De brand klok klepte weldra en M. Van Santen en zijne dienstmeid namen in allerijl de vlucht. Ongelukkiglijk de wind blies op dit oogenblik tamelijk geweldig en de brandende vonken deelden het vuur meê aan de werkmanswoningen en hofstede kens die zich in de nabijheid bevonden. De brandspuit der gemeente was ter plaatse,doch men was machteloos om het verslindend element ernstig te bestrijden ondanks de heldhaftige pogingen door de blusschers aangewend. Ook ontbrak er water. In weinige oogenblikken waren tien woningen, meestal met strooi gedokt, de prooi der vlammen geworden en be vonden er zich zestig personen zonder dak. Onder de personen die zich het meest hebben doen onderscheiden mogen op eersten rang genoemd worden: MM. Rol- lier,brouwer,en Cornelis bediende ter sta tie en de twee werklieden desijzerenwegs Frans Vander Borght en Alfons Vander Ween. De schade mag berekend worden op 40 a 30 duizend franks, want weinig of niet is kunnen gered worden en van de gebouwen blijft niets meer over dan zwarte of tot puin vervallen muren. Twee der woningen zijn ongelukkiglijk niet verzekerd, namelijk, deze van den wagenmaker Vanden Broeck en van een bediende des ijzerenwegs. Niets is uit de woning van VandenBroeck kunnengered worden Zijne spaarpenningen eenige honderden franks in bankbiljetten als ook zijne gereedschappen zijn totaal ver loren. De vrouw Vanden Brouck was naar Hekelgem gegaan naar den lijkdienst van een bloedverwant en bij haren terug keer vond zij nog slechts puinen op de plaats waar het huis had gestaan dat zij des morgens verliet. Men geve zich een gedacht van de wanhoop dezer vrouw. Het in opbouw zijnde huis van den heer Declippele, geneesheer, heeft ook erg ge leden men schat de schade aan de ar- duinsteenen op ongeveer 300 franks. De veldvruchten, hoppevelden en fruitboomen zich in den omtrek der brandramp bevin dende, werden bijna totaal verwoest. Dit deel der gemeente Denderleeuw levert op 't oogenbik een hoogst akelig tafereel op. Naar Chicago! Wie zou ooit gedacht hebben dat het onze burgerwacht in het hoofd zou komen, lauweren te gaan pluk- j ken te Chicago. Eu toch is het zoo. 44 manschappen van verschillige steden hebben zich doen inschrijven, om aan dat plezierreisje en de schijfsehieling deel to nemen. Zij hebben zaterdag te Brussel eene vergadering gehouden en elk de 1000 fr. gestort, die er als waarborg geeischt werd. Daar de afdeelingSOman mag bedragen zijn er dus nog zes plaatsen open. Bericht aan de liefhebbers. Men had eerst het gedacht opgevat, te Antwerpen scheep te gaan aan boord van eene der Bed Star booten, doch men schijnt hier terug gekomen te zijn, want het reglement luidt dat het vertrek naar Rotterdam zal plaats hebben in veldtenue. 5000 kogelkardoezen en 5000 met los poeier zijn aan het ministerie van oorlog gevraagd, de eerste voor de schijfschie- tingen de andere voor de krijgsbewegin gen. Daar de manschappen zelf hun kamp moeten opslaan, zullen zij voorzien zijn van schuppen, houweelen, kapmessen, zagen, hamers, enz., enz. Deze voorwerpen worden door de regeering geleend, mits betaling indien zij verloren geraken. Behalve de groote en de veldtenue kunnen de deelnemers zich ook van bur- gerskleeren voorzien. Een vaandel zal door de groep aan de stad Chicago worden geschonken. Welaan, liefhebbers er is nog plaats voor 6 man en dan, vooruit, ouder het zingen van Wij gaan naar.... Chicago. Stem uit Oostende. De Duinen galm, van Oostende, bespreekt de jammerlijke gebeurtenissen, diealdaar hebben plaats gehad. Het blad deelt hier en daar eenige kleine bijzonderheden meê, die aan de zaken soms eene andere kleur geven. Ziehier hoe de Duinengalm schrijft over den toestand der visschcrij. Hoe de betreurensweerdige en bloedige tooneelen beschrijven, waarvan onze vischmijn en de kaaien getuigen zijn ge weest? Vooreerst zeggen wij dat de meeste vreemde gazetten de zaak, hoe verschrik kelijk zij reeds ook weze, nog grootelijlcs verzwaren en overdrijven. Gelijk men weet, de Oostendsche vis- scherij heeft geen redenomdeEngelschen groote toegenegenheid toe te dragen. Ten gevolge der konventie op de vis- scherij, genieten de Engelschen groote voorrechten in de Noordzee. Zij spannen de plaatsen, waar er 't meest en den bes ten visch te vangen is met hunne netten af, en stéllen alzoo onze visschers in de onmogelijkheid, hunne nijverheid uit te oefenen. En nog schijnt hun dit niet genoeg, want gelijk zij het aanleggen, trachten zij werkelijk alleen meester te worden in het vrije water der Noordzee. Bovendien werden onze visscher gedu rig. meest zonder grond of reden, be schuldigd de nelten en de vaartuigen der Engelschen te beschadigen zells wan neer het bewezen is dat de aangeklaagde vaartuigen hier te Oostende lagen of uren en uren verwijderd waren van de plaat sen, waar de feiten hadden plaats gehad. En dan, hoe nadeelig de konventie ook reeds weze voor onze visscherij, wat ziet men nog gebeuren Wij laten het woord aan onze visscherij De konventie wordt stipt nageleefd door de Belgen. Van de minste onregelmatigheid of nalatigheid op de belgische sloepen be- statigd, wordt er proces-verbaal opge maakt en worden onze visschers regelma tig gestraft, Maar in Engeland Wel, daar is die konventie niet veel meer dan eene doode letter, als het er op aankomt de Engel schen te vervolgen en te straffen voor de feiten ten hunnen laste aangeklaagd. Alzoo werden er onlangs door onzen aviso 24 proces-verbalen tegen de Engel schen opgemaakt, en waarvoor zij zich moesten verantwoorden voor de engelsche rechtbanken welnu, niet een werd ver volgd of gestraft De Engelschen en de Franschen komen hier ongestoord, vrij van alle rechten, hunnen visch op de markt werpen. Maar hoe worden onze visschers daar ontvan gen Wanneer zij uit nood, en tengevolge van avarie in eene engelsche haven moe - ten binnenloopen. dwingt men hen hooge kanaal- en brugrechlen en andere te be talen hunnen visch wordt er maar in verkooping gesteld als er geen engelsche visch meer ter mijn is. Ook meest altijd willen de engelsche koopers er maar op bieden, wanneer hij voortskomt van een vaartuig: dat is moeten binnenloopen door avarie, en dan nog voor niet meer dan voor het binnenloopen der herstel lingswerken aan het vaartuig En dan mogen onze visschers nog van geluk spreken, indien zij door de Engel schen niet uitgejouwd en achtervolgd zijn geweest Wanorders te Oostende. De leste Slachtoffers. (Nadere bijzonderheden.) Edward Corneille, een der gekwetsten, is vrijdag gestorven. Zijne dood dompelt 10 weezen in de diepste armoede. Voor Demaey, wiens longen doorboord werden, bestaat er geene hoop op gene zing meer, en Georis is nog altijd in groot gevaar, zegt de Palrie. Hel zijn waarschijnlijk deze drie, welke het Journal de Bruxelles zaterdag als ge storven opgaf, en welke tijding door de engelsche pers werd overgenomen. De toestand der vier andere gekwet- sten is betrekkelijk goed. Twee fransche sloepen zijn binnenge- loopen. Zij heesehten de rouwvlag en werden door de oostendsche visschers toegejuicht. De Franschen konden hunne lading verkoopen zonder verontrust te worden. Het zijn alleen de Engelschen, waarlegen de Oostendenaars verbitterd zijn. Inschrijvirigslijsten zijn in omloop, ten voordeele der weduwen en weezen van de slachtoffers. De vreemde kolonie gaat een groot feest ten hunnen voordeele in richten. Een artillerist van de brusselsche bur gerwacht raadt in de Nation zijne kolle- gas van Oostende aan, eene inschijving ten voordeele hunner slachtoffers te ope nen. Hij geeft zelf het voorbeeld met 10 fr. te schenken. De visschers van Blankenberghe wa ren voornemens eene meeting te houden, om te protesteeren tegen de houding der overheid van Oostende. De Indèpendance doet opmerken dat de blankenbergsche visschers in nauwe be trekking staan met de socialisten van Gent, en er zelfs een socialistischen bond gesticht hebben. liet is dus zeer twijfelachtig, zegt het blad, dat de oostendsche visschers zich bij dit zoogezegd bewijs van deelneming zullen aansluiten. (Later.) Eene afveerdiging van de Association commerciale el maritime heeft zich naar Brugge begeven om van de rechterlijke overheid de vrijstelling te bekomen van de aangehouden visschers. Die vrijstelling is verleend, en de sloe pen zijn voor een groet gedeelte terug in zee gestegen terwijl anderen zich gereed maken. Alles kan dus stoffelijk als geëindigd beschouwd worden, voor het oogenblik ten minste. Wat het overige betreft, het is te vree zen dat dedipomatiscbe onderhandelingen over het vraagpunt nog niet zoo spoedig zullen geëindigd zijn. Diefstallen te Reeth. De gendar merie van Boom meent de daders der diefstallen bij Van Onckelen en Langmans te kennen. Ziehier hoe zij op het spoor der schelmen gekomen is. De eerste diefstal werd gepleegd in den nacht van den 8 tot den 9 augusti, rond middernacht. Welnu, in denzelfden nacht rond 2 ure werd te Schelle aan het Tolhuis, een boot je gestolen, dat 's morgends ledig op de rivier drijvende werd weêrgevonden. De gendarmerie, van het feit verwittigd, ver onderstelde onmiddellijk dat de dieven zich van Reeth naar Schelle hadden be geven en daar bij middel van het bootje de rivier waren overgesteken of hooger op gevaren. Een nauwkeurig onderzoek in het boot- tje deed eene broekbretel ontdekken, ge merkt met een soldaten nummer. Inlichtingen werden bij de millitaire overheid henomen en men bevond dat gemelde beretel toebehoord had aan ze keren X... die in onbepaald verlof naar Meenen was vertrokken. Daar nu gemelde kerel gedurende ge- ruimen tijd te Reeth en in den omtrek als rondleurder had rondgedwaald, en daar hij juist in geen geur van heiligheid staat, zoo werd er tegen hem en zijne vrouw een aanhoudingsmandaat afgele verd. Hetzelfde gebeurde voor een zekere Mop wien ook zware vermoedens rusten. Tot nu toe echter is het de gendarmen niet gelukt, de drie verdachte personen aan te houden. Hoogstwaarschijnlijk heb ben zij lont geroken en onzen omtrek verlaten. Te Eupen. Tijdens den brand van het Hertogenwald hebben wij gemeld dat eenige belgische soldaten van het regi ment der genie het duitsche grondgebied betreden hadden, daarop onvriendelijke wijze behandeld, ja, zelfs door een aantal duitschers mishandeld zijn en een hunner aangehouden werd. Over dit geval werd natuurlijk een on derzoek ingesteld, en hieruit zou blijken dat de zaak niet ten voordeele van de duitsche huren keert. Deze zeggen dat onze soldaten brutaal werden en de Duitschers bedreigden, terwijl het tegendeel schijnt waar te zijn. Volgens eenen brief aan de Gazette werden de Duitschers kwaad, omdat onze soldaten waalsch spraken. De boeren waren aangehitst door eenen herbergier, bij welke zij nog eene leste pint bier wilde drinken, alvorens op het belgisch grondgebied terug te keeren, dat zij zelfs buiten hunnen weet verlaten hadden. Toen zijn zij door een aantal boeren aangerand, mishandeld en de aangehou den soldaat Arnould wist zelfs niet wat er met zijne kameraden gebeurd was. Hij werd gedurende 12 dagen in de gevangenis gehouden, slecht gevoed, zegt de Gazette de Liége, en zonder kompli- menten doorgezonden toen hij lot 10 dagen gevangenis was veroordeeld, welke hij door zijnen 12 dagen voorleopige ge vangenis reeds overschreden had. Het is tehopendatervan denduitschen kant ook een onderzoek zal gedaan wor den, om de waarheid van beide kanten te kennen. FRANKRIJK. Pranzini. Mr Demange is zaterdag avond, ten 11 ure, uit Mont-sous-Vaudrey te Parijs teruggekeerd. M. Grévy heeft enkel beloofd al de stukken van het dossier grondig te on derzoeken, en geen besluit te nemen dan na alles rijpelijk te hebben overwogen. Indien M. Grévy wil dat de justicie haren loop hebbe, zal de halsrechling voorzeker eerst binnen drie of vier dagen plaats hebben. Zaterdag nacht heeft men op de Place de la Boquelte te Parijs eene goede vangst gedaan. De politie had al de aanpalende straten afgesloten. De republiekeinsche wacht verdrong de menigte tegen de gevangenis. De poorten werden onverwachts geopend en het volk bevond zich op de binnen plaats van het gebouw. Nadat men de poorten terug had gasloten, werden er 132 souteneurs en oud-veroordeelde bij den kraag gevat, waarvan er 119 in hech tenis werden gehouden. ENGELAND. Smokkelaarsgeschiedenissen. Het eer ste smokkelmuseum is te Londen opge richt door de douanen. Talrijke, zeer verstandig gevonden verkleedingen en vermommingen, zijn daarin tentoonge steld, waarmeê betalende voorwerpen in het land worden binnengesmokkeld. Dit museum heeft natuurlijk niet ten doel smokkelaars tot voorbeeld en onderricht te dienen, maar dient integendeel om de douanen op de verschillende streken op merkzaam te maken. Ook te Parijs heeft men plan zulk een museum op te richten en de eerste num mers geven reeds zeer belangrijke voor werpen te aanschouwen. Zoo ziet men daar een reusachtigen blok marmer die tegelijk met andere der gelijke stukken de grenzen ovcrging.maar in T geheel niet uit de carrarische groe ven voortkwam. Hij kwam uit eene zink- fabriek en was gevuld met venetiaansche pracht-arlikelen. Tot den invoer van spiritus dienen groote balken, uit blekken bussen met boomschors overtrokken bestaande, zoowel als de zeer geachte tournure van gutta pecha. Bij den hoogen accijns, die de stad Parijs op spiritus heft, wordt dit artikel zeer sterk binnengesmokkeld en de uit vindingsgeest van de smokkelaars zeer gescherpt. Wie zou eene min lastig vallen, die met eenen schreeuwenden zuigeling aan de borst voorbij het tolkantoor gaat En toch is de kleine schreeuwer niets dan bedriegerij hij is nu in de parijsche ver zameling opgenomen als gutta-perchapop met een inbond van 18 liters. Het schoonste is echter een fijn gc- kleede bediende waaraan de volgende geschiedenis is verbonden. Dagelijks kwam een heer in een sierlijk rijtuig,met een op de achterbank zittendenden be diende voorbij het tolkantoor tusschen Parijs en het Bois de BoulongeZooals hij uit Parijs reed,kwam hij ook weêr terug; de douanen kenden hem spoedig en lieten hetruiluig dus voortaan voorbijgaan, terwijl de bezitter met een welwillend knikje in draf voorbijreed. Op zekeren dag had hij het ongeluk, juist voor het tolkantoor in aanraking te komen met eenen vrachtwagen en wel zoo krachtig, dat de knecht van zijne zit plaats stortte en met 'thoofd op de straat- steenen terecht kwam. Hulpveerdig snel den de tolbeambten toe, maar wie beschrijft hunne verbazing, toen uit den kop van den ongelukkige eene geelach tige, naar cognac riekende massa vloei de. De bediende was namelijk eene elas tieken pop van onder tot boven met cog nac gevuld, met wassen gezicht en was sen handen. De volgende geschiedenis is insgelijks waar gebeurd Een heer woonde met eenige vrienden in één huis en voorne mens zijnde een reisje te maken wilde hij eenen voorraad sigaren vrij meêne- men. Hij liet daarvoor in zijn koffer eenen dubbelen bodem maken, welke tusschenruimte hij geheel met sigaren vulde. Zijne vrienden wilden hem eene grap spelen, namen de sigaren er uit en legden er hooi voorin de plaats, waarna zij aan de douanen een briefje schreven, dat met dien en dien trein een reiziger zou aankomen, die in zijn koffer een dub belen bodem had, met sigaren gevuld. Onze smokkelaar kwam aan en wist geen raad, toen de douanen onder in het koffer een onderzoek instelden. O schrik, daar ontdekken zij den bodem, openen hem en wie beschrijft des smokkelaars verbazing en ontzetting, in plaats van sigaren ziet hij een hoop hooi liggen. Een telegram uit Limerick meldt dat er daar de grootste onrust heerscht, ten gevolge der aankomst te Dublijn van een overgroot aantal policierijtuigen, welke de konstabels in staat stellen zich op korten tijd in verschillige streken te vervoeren. Men gelooft dat deze maatregel geno men werd betrekkelijk de aanslaande afschaffing der National League en de talrijke uitdrijvingen van pachters die thans in 't groot zullen gedaan worden. De koopliê en nijveraars van Dublijn hadden allen geweigerd rijtuigen te leve ren aan de policie. Vreeselijke zeeramp. Een vreese- lijke ramp had eergisteren namiddag plaats nabij Ilfracombe. Het jacht Monarch, wolk den dagolijk- schen dienst doet voor plezierreizen in 't Bristol-Kanaal, verliet in den namiddag Ilfracombo, hebbende aan boord 27 pas sagiers vielen onmiddellijk in zee. Geene booten waren nabijdoch het hulpgeroep der slachtoffers werd op de kusten gehoord en spoedig werden red- dingsbooten uitgezet. In min dan 10 minuten waren dan ook verschillige dezer booten ter plaats, en eenige persenen kondon ongedeerd aan land gebracht worden. Geneeskundige hulp werd den drenkelingen door ver schillige dokters die bij toeval ter plaats warentoegediend. Twee konden nog gered worden zeven anderen waren dood. Uit het verhaal der overlevenden blijkt dat de bootshaak in zee was gevallen. Men liet het schip een weinig overhellen om hem vast te grijpen de passagiers kwamen zien. zoodat gansch de zwaarte langs eene zijde was. Een forsche ruk wind kwam ouvoorziens op, met het ge volgd dat de boot omsloeg. Volgens de leste berichten, worden er nog zeven lijken vermist. Dit ongeluk heeft, zooals men denken kan, eene groote ontroering verwektal de opva renden behooren lot begoede familiën. DUITSCIILAND. Door bieën aangevallen. Uil Hirsch- berg wordt aau de Loss. Zeit. het volgen de geschreven Te Petersdorf, in hel Reuzengebergte viel dezer dagen een vreeselijk ongeluk voor. Een man vervoerde met een stoot wagen driedichtbezette bieënkorven.toen een dezer korven, tengevolge van de on voorzichtigheid van den voerder, van den wagen viel, op het oogenblik dat eene groote kar, met vier peerden bespannen, in tegenovergestelde richting op den weg aankwam. Door den val brak den korf open, en de bieën, die reeds door bet schokken vau den wagen onrustig waren, vielen woedend den koetsier en de vier peerden van de kar aan. Het tooneel dat alsdan volgde is niet te beschrijven. Razend van pijn stampten de peerden wild in het rond, braken hunne strengen door en liepen in dolle vaart op den weg rond. De voorman huilde en brulde van de pijn. Van alle zijden kwa men personen toegesneld met water doch niets baatte. In hoogst bedroevenden toestand werden den voerman en de peerden opgenomen. De voerman ligt zwaar ziek, doch men hoopt wel hem te redden. Een der peerden is reeds dood en de drie andere zijn nog slechts weerd om geslacht te worden. De eigenaar der peerden heeft een pro ces ingespannen tegen den eigenaar der bieën. ITALIË. Cholera. De post-wagen werd verle den donderdag aangevallen door de inwoners van Callagirone, in Valsavoia, niet met het inzicht om hem leeg te plun deren, doch alleenlijk om den postdienst te verhinderen gedurende den tegen woor- digeri toestand de vrees voor cholera is dus de eenige oorzaak van den aan val. De aanvallers waren ten getalle van twaalfzij r.amen geen enkel stuk van weerde weg en weigerden zelf de gouden horlogie die een der reizigers hen aan bood om te mogen doorrijden. Alleen maakten zij zich meester van de brieven bus en de wapens van twee soldaten zij dwongen den koetsier van terug te rij den. In Sicilië loopt de vrees der bevolking zoo hoog, zegt de korrespondent \an een engelsch dagblad, dat twee zusters van liefdadigheid, die een choleralijder gingen eten brengen,door eenewoedendemenig- te werden aangevallen het behoud van haar leven hadden zij slechts te danken aan de tusschenkomst der policie. Te Foggia zijn warmte en droogte zoo vreeselijk, dat er talrijke personen van dorst in bezwijming zijn gevallen. Men moetzich tevreden stellen met het water dat in de stinkende poelen staat men kan denken hoe dit alles bijdraagt tot het verspreiden der ziekte. Wat aangaat de gezondheidstoestand te Rome, deze is voortreffelijk; al de geruch ten betrekkelijk het uitbreken eener be smettelijke ziekte, zijn valsch. Ziehier in alle geval, eenige officieele cijfers,door welke men zich een volmaakt gedacht over de ziekte zal kunnen vor men Napels, 23 aug. Zondag aangetast 9, overleden 5 maandag 21 en 10 de toe neming wordt aan de plotselinge veran dering der weergesteldheid toegeschre ven. In hel cholera-hospitaal werden 6 patiënten opgenomen en zijn 2 overle den er blijven 12 in behandeling. Te Santa Maria, bij Capua is de besmet telijke ziekte hevig uitgebroken. Te Palermo, maandag aangetast 17, overleden 41 dinsdag 22 en 16. Inde andere deelen van Italië wordt de toe stand bij voortduring beter. In de provincie Messina aangetast 7 in de provincie Catania overleden 18. Te Napols hebben zich enkele verdachte gevallen voorgedaan. Op Malta 22 augus ti aangetast 9, overleden l. Nieuws uit het Vatikaan.'t Is op het Vatikaan, dat temidden van hetalgemeen verval de schoone kunsten in eere blij ven. Zooals men weet, heeft de H. Vader kort geleden, onder bestuur van den ridder Gentili, in zijn eigen paleis een belangrijke weefschool opgericht. Groote kunstwerken zijn ditarlhans onderhanden genomen, welke vóór het pauselijk jubel- i feest en de aanstaande heiligverklaringen zullen voltrokken worden. Eveneens op 't Vatikaan heeft thans de beroemde schilder Lurovic Seitz de ver siering ten einde gebracht van de zooge zegde Galerij der Kandelabers, welkezich daardoor op weerdige wijze aansluit bij de Loges van Raphael. De fresco-schilde ringen van M. Seitz stellen de verheerlij king voor van den H.Thomas van Aquinen en de triomf van de katholieke waarheid op de veelvuldige dwalingen, welke door den Engel der Scholen en zijn leerlingen bestreden en verslagen worden.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2